agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen okaraca

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-07-2011, 17:33   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2011
okaraca / Ardıç

Merhabalar,

Forumun pek mütecessis yeni bir üyesiyim. Öteden beri sadece bakarak hayran olduğum bonsai'leri yetiştirebilme fikri, bir kaç hafta önce depreşen botanik merakımla birleşince, beni öylesine heyecanlandırdı ki, hemen okumaya ve araştırmaya başladım.

Bonsai ile ilgili bir kaç kitap okudum ve Yalova'dan bir kaç ağaç alarak çalışmaya başladım.. Şimdilik iki ardıç, bir papatya, bir karaağaç ve bir mavi elvudi çamım var..

Okuduğum teorik bir çok bilgiyi ağaçlar üzerinde pratik yaparak deniyorum. Fakat henüz çok yeniyim ve ağaçlarıma zarar verme fikri beni korkutuyor. Burada çalışmalarımı sizinle paylaşarak tecrübelerinizden faydalanmak ve ağaçların gelişimlerini (ya da tersini) sizinle tartışmak isterim.

Öncelikle ardıç ile başlayayım, aşağıda resimlerini gönderdiğim ardıç'ı henüz aldım ve yaz mevsimi olması sebebiyle telledim. Bu benim ilk çalışmam olması sebebi ile fikirlerinizi almak isterim;

Fotoğraf eklenecek

Tellerin görüntüsünün kötü olduğunun farkındayim fakat aliminyum tel bulamadım, Amerika'dan bonsai araç kiti ile birlikte sipariş edeceğim. Zaten bizimkisinin uzun süreli bir ilişki olacağını düşündüğümden zaman içinde parlak renginin döneceğini düşünüyorum..

Bunların dışında, sizce ağacı çok mu strese sokmuşum?

Selamlar.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg bonsai-yeni-ardic 004.jpg (55.9 KB, 143 views)
Dosya Türü: jpg bonsai-yeni-ardic 036.jpg (38.8 KB, 142 views)
Enver1910 beğendi.

Düzenleyen malina : 11-07-2011 saat 23:12 Neden: Fotoğrafları foruma ekler misiniz?
okaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2011, 17:37   #2
Yeni Üye

Resim Boyutları

Resimler çok büyük çıkmış, görüntü kirliliği için özür dilerim, dikkat edeceğim bundan sonra..

Eski 11-07-2011, 17:52   #3
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Büyük boyutlu fotoğrafları küçültmeniz mümkün. Bu boyda ne olduğunu anlaması zor oluyor.
Yaz içinde ağaçlarınıza telleme yapmayın. Kışın uyuklama döneminde bu uygulamayı yapın. Bu telleri bir an evvel çıkarmanız daha iyi olur. Yazın telleme hızlı gelişme dönemi olduğu için dallarda iz yapabilir. Bitkinin besin iletmesini kısıtlayacağı için gelişmeyi durdurabilir. Ölümüne neden olabilir.

Yaz boyunca sulama gübreleme ve katkı maddelerini düzenli uygulama konusuna eğilmek gerekir.
ABD yerine avrupadan sipariş vermeniz daha ucuza ve çabuk almanızı sağlayabilir, kargo masrafı azalacağı için. Bakır tel bonsai için uygundur zamanla oksitlenip dal üzerinde daha iyi duracak. Önceden tavlayıp kararmasını da sağlayabilirsiniz. Ülkemizde bakır tel yeterince bulunuyor. Dışarıdan tel almak biraz masraflı bir durum. Tercih size ait.

Birden fazla uygulamayı bri seferde yapmamak aslında en iyisi. Her uygulamadan sonra ağacı bir süre yarı gölge bir ortamda tutmak iyi olur.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2011, 18:14   #4
Yeni Üye

Hızlı cevabınız için teşekkürler.. Okuduğum bir kitapta tellemenin yaz başlarında yapılmasını tavsiye ediyordu, siz dedikten sonra tekrar kontrol ettim, kaçırmışım, kışın yaprak döken ağaçların tellemesinin yazın, iğne yapraklıların ise kışın yapılması gerektiğini söylüyor, haklıymışsınız, çözeceğim..

Gübreleme için sıvı yeşil bitki gübresi kullanıyorum, hafta'da bir.. Toprak için tavsiye edeceğiniz başka gübreler var mıdır?

Sipariş konusunda Amerika'dan sipariş edemiyorum zaten Türkiye'ye gönderisi yok (en azından amazon.com'un) bir arkadaş ile getittireceğim..

Teşekkürler, selamlar.

Eski 11-07-2011, 18:31   #5

memet's Avatar

Gübre konusu okudukça kafa karıştıran bir durum yaratıyor başlangıçta.
Şişelemiş hazır gübreler de iş görür ama, başlangıç için, zirai ürün satan yerlerden alınacak 20 20 20 NPK gübre kullanmak en iyisi.
Hazır şişe gübre alacaksanız içeriğine bakmak iyi olur. NPK oranları dengeli olursa daha etkili olur.
Bunu dışında çeşitli katkı maddeleri hümik, fulvik asit, EMA, deniz yosunu kullanmak bitkinin gelişmesini hızlandırır. Daha sağlıklı olmasını sağlar.

Eski 11-07-2011, 18:48   #6
Yeni Üye

Bilgiler için çok teşekkürler Memet, gelişmeleri paylaşacağım. Selamlar.

Eski 11-07-2011, 23:10   #7
Ağaçsever

glacier_'s Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2010
Galeri: 3
iyi akşamlar.bilgilerinizi oldukça yararlı buldum arkadaşlar.ben de bonsai meraklısıyım ama bir türlü başlamak nasip olmadı.ama küçük bir iki çelik köklendirerek sera ortamında adımalr atmaya başladım.şu anda elimde hali hazırda köklenmiş 5 çelik afra portulacarya var.zaan çok ilerki zamanlada bunların üzerinde çok ciddi bir şekilde oynamayı düşünüyorum.bu arada gübre olarak osmocode **** organik granül gübreleri tavsiye ederim.osmocode yavaş salınımlı olduğu için köklere zarar vermeyecektir.organik graniller e sulama suyuyla eridiği için bitkinizde kısa vadede bir canlanma olacaktır.tavsiye ederim pure denilen bir markanın disrübütörlüğünü yapan yer biliyorum ordan kullanıyorum.

glacier_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2011, 06:21   #8

memet's Avatar

Yavaş salınmılı gübre kullanımını özellikle genç ağaçlarda ve ibrelilerin yaşlı olanları dışında önermiyorum.
Bitkiye ne kadar elementi ne sürede verdiğinizi kontrol edemiyor olacaksınız. Daha sonra bitkinin gelişme durumuna göre gübre vermeniz gerektiğinde gereğinden fazla gübre olacak toprakta. Kontrolü zor olduğu için çok faydalı değil yavaş salınımlı gübre kullanımı.

Markalar değil. Gübre içeriği önemlidir.

Etiketler
ardıç, bonsai, juniper, wiring

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024