agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 3 Gönderen Ferit Aydın
  • 2 Gönderen Ferit Aydın

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-03-2011, 17:05   #1
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2011
Ferit Aydın / Delonix Regia (Madagaskar Ateş Ağacı)

Merhaba Arkadaşlar Madagaskar Ateş Ağacı olarak bilinen Delonix Regia Ağac Tohumları sonunda ektim. İleride Bonsai Olacaklar İnşallah. Başlamadan önce uyguladığım işlemleri sizinle paylaşmak istedim.

25.02.2011 tarihinde ilk olarak iri ve kalın kabuklu olan tohumlar zımpara yardımı ile içerisinde bulunan çekirdeğe zarar vermeden zımparaladım. ve falçata yardımı ile üzerine çok ince bir kaç çizik attım. 36 saat oda sıcaklığında su içerisine yatırdım. Zımpara ve çizik atmanın sebebi dış kabuğunu yumuşatarak içeriğinde ki çekirdeğin rahatlıkla dışarı çıkması.

Aşağıdaki ilk resimde gördüğünüz üzere zımparaladığım uç kısımlar kabarmaya ve çekirdek kabuktan çıkmaya başlıyor.

Tohumlar şişmeye başladıktan sonra, Almış olduğum steril torfu nemlendirerek 7 cm çapındaki saksılara doldurarak düzleştirdim. Tohumları saksı ortalarına toprak üzerine baskı yapmadan bıraktıktan sonra, üzerine 1 cm civarında torfla örtüp tekrar sprey yardımı ile sulayıp Şeffaf kapaklı bir kabın içerisine yerleştirdikten sonra beklemeye başladım.

2. gün çimlenmeye başladı ve hergün hızlı bir şekilde gelişim göstermeye başladı.
8. günde son fotoğraftaki halini aldı.

Mümkün olduğunda resimlemeye ve anlatmaya çalıştım.
Saygılar.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Tohum.jpg (23.3 KB, 325 views)
Dosya Türü: jpg 1.jpg (50.8 KB, 320 views)
Dosya Türü: jpg 2.jpg (42.6 KB, 327 views)
Dosya Türü: jpg 3.jpg (48.1 KB, 325 views)
Dosya Türü: jpg 4.jpg (39.6 KB, 324 views)
Ferit Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2011, 17:48   #2
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Ben de birkaç tane çok istediğim Delonix Regia tohumlarını 1 gece suda beklettikten sonra uclarını hafif çıtlarak ekmiştim dediğiniz gibi çok çabuk çimleniyor. Ama sabırsızlığım yüzünden kaybettim. Elimde başka tohumu da yok bulursam tekrar denemeyeceğim Kolay gelsin sayın Ateş aydın.

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2011, 17:50   #3
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Teşekkürler Günebakan, Sabır ve özveri istiyorlar ama çokta güzel oluyorlar

Eski 15-03-2011, 21:28   #4
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Büyüyor...

Bugün kü Hali...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSCF2119.jpg (39.4 KB, 287 views)
abk ve Fatma Kochan beğendi.
Eski 15-03-2011, 21:48   #5
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Çenek yapraklarında sonra asıl yaprakları da ortaya çıkmış.
Gayet hızlı gelişiyor.
Ağaçı görünce merak ettim ve bir araştırma yaptım.

Ağaç hakkında bir bilgi
Alıntı:
Alıntıdır.
Ateş ağacı (Delonix regia), baklagiller (Fabaceae) familyasından, subtropikal ve tropik kuşaklarda yetişen bir çiçekli ağaç türü. Ateş ağacı tanımı, akrabası olmayan başka ağaç türleri için de kullanılmaktadır.

Ateş ağaçları, dünyadaki “en renkli ağaçlar” olarak tanımlanabilir. Ağaç parlak kızıl, kırmızı, turuncu, sarı çiçekleri ve onu daha çarpıcı hale getiren parlak yeşil yapraklarıyla bilinir.

Ateş ağacı, Madagaskar‘ın batısındaki tropik ormanlarda doğal olarak bulunur. Yaşam alanından farklı ortamlarda kültürü yapılmaktadır ancak doğal yaşam alanında soyu tehlike altındadır.

Süslü rengine rağmen tropik ormanların karanlık ortamlarında, yaklaşık 5 metre ila 12 metre arasında boylanarak yaygınlaşır. Kuru mevsimlerde yapraklarını susuzluğa dayanıklı hale getirir, diğer mevsimlerde her daim yeşildir.

Çiçekler iri, sarı ve beyaz noktalıdır. Doğal varyetesiflavida sarı çiçeklidir. Tohum kabukları koyu kahverengi renklidir; boyları 60 cm. uzunluğunda,5 cm. genişliğinde olabilir. Ancak tohumlar tek başlarına 0.4 gram ağırlığındadır. Tohum kabukları Karayipler‘de şak-şak ya da marakas olarak bilinen bazıperküsyon aletlerinin yapımında kullanılır.

Birleşik yaprakları hafif tüylü görünümlü ve karakteristik parlak yeşildir. İki parçalı olabilirler. Her yaprak 30 ila 50 cm. uzunluğunda ve 10-20 parçaya bölünmüş şekildedir.

Ateş ağaçları, tropik veya yarı tropik iklimlerde bulundukları gibi, kuru ve tuzlu ortamlara da dayanabilirler. Yaygın olarak Karayipler’de görülürler.
delonix-regia.jpg
Delonix_regia_Bonsai.jpg
4565654.jpg

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2011, 22:03   #6
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Maşallah iyi gözüküyor.

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2011, 22:06   #7
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

İlgin ve Bilgine her daim ihtiyacımız olacak Sayın BonsaiSan. Bir sürü tohum ektim ama en özen gösterdiğim buydu ektiğim tohumlardan 1 tanesini öldürdüm malesef Vermiş olduğun ilaç ve bilgilerle bunu kurtarmayı başarıyor gibiyim. Gelişmeleri çok güzel. Bol bol gelişim resimlerini paylaşıcam.

Eski 09-02-2014, 17:51   #8
Ağaç Dostu

Fatma Kochan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ferit Aydın Mesajı Göster
Bugün kü Hali...
Merhaba Ferit Aydın bey, bugünkü durumları nasıl acaba, resim paylaşa bilirmisiniz? tohumları nereden buldunuz, bende istiyorum da, sanırım çok soru sordum pardon. sevgiler.

Fatma Kochan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2014, 19:58   #9
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Merhaba Fatma hanım,

Bugün ki durumlarını paylaşmayı bende isterdim ama büyüme evresinde yanlış bir bakım sonucu öldü malesef. Aşırı sıcak, susuzluk ve yanlızlıktan kaybettim

Tohumları internetten almıştım, delonix regia tohumu, flamboyant tree | Zengarden Ev ve Bahçe bu linkte tohumları bulabilirsiniz.

Üzerinde yapılacak işlemlerle ilgili yukarıda yazdığım uygulamaları yaparsanız çok çabuk ve hızlı bir şekilde büyüyecektir.

Filizlendikten sonra nem ve ışık dengesini iyi ayarlarsanız sorunsuz büyüyecektir.

Saygılar...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024