agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-01-2011, 20:45   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-12-2010
Beltram / Bonsailerim

Ben yaklaşık 8 ay - 1 senedir Bonsai ile ilgileniyorum ve 14 tane farklı bonsaim var... 8 Tanesini hazır satın aldım, diger 6 tanesi kendim çelikleme ya da küçük agaç ve çiçeklerden kendim telleyerek ya da budayıp şekillendirerek bonsai haline getirdim.... ve daha yeni denedigim bir çok tarz var çeliklemesini ya da verdigim şekille bonsai tarzına gelmesini bekledigim... Bu güne kadar hep başarılı oldum ve digerleri çok saglıklı...
Fakat ;....
Bende satın alıp cinsini tam anlayamadıgım Ligustrum bonsai ya da Gürgen bonsai diye tahmin ettigim bir bonsai var... Fakat size gösterdigim ilk resimden bu yana degişiklikler göstermekte... 1. Resim ilkbahar - yaz aylarında, 2. Resim sonbahar, 3. Resim ise kış ayında...
Benim ögrenmek istedigim tam olarak cinsi ne ? ve aceba bir sorunumu var ? Yoksa kış geldiginden dolayımı yapraklarını döküyor ilkbahar veya yaz ayında tekrar eskisi gibi olacakmı ?

P.s: Tüm bonsailerimi dışarda balkonumda tutuyorum ve kış oldugundan dolayı herhangi bir vitamin vermiyorum... Haftada 1 su veriyorum ya da topragın kuruluguna göre... Kıbrısta yaşadıgım için hava şartları çok soguk degil... Şu anda webpage den baktıgım kadarıyla avaraj Gündüz (22 - 30 C arası güneşe göre degişiyor), Gece ise (10 - 20 C arası rüzgar ve yagmurun olmasına göre degişiyor)
Yardımlarınız için şimdiden teşekürler...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Ligustrum bonsai **** Gürgen bonsai 1.jpg (63.2 KB, 227 views)
Dosya Türü: jpg Ligustrum bonsai **** Gürgen bonsai 2.jpg (35.6 KB, 227 views)
Dosya Türü: jpg Ligustrum bonsai **** Gürgen bonsai 3.jpg (45.0 KB, 225 views)
Beltram Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2011, 22:16   #2
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
Yapraklar yakından görünmediği için türü hakkında karar vermek kolay değil.

Ancak sağlığının iyi olmadığı anlaşılıyor. Sebebi köklerde çürüme olabilir. Toprak tamamen torftan oluşuyorsa çok su tutar ve kökleri havasız bırakarak çürümelerine yol açar.

Kurumuş yaprakları topla, ağacı direk güneş görmeyecek bir yerde tut. Toprağı kurumadan su verme.

İnce dal uçlarının ve gövdenin kabuğunu tırnağınla hafif kazıyarak canlılığı ontrol edebilirsin.

Diğer bir ihtimal de susuz kalması ve güneşin yaprakları kavurması. Bu olay birkaç saat içinde oluşabilir.

Halbuki kök çürümesinde ağaç yavaş yavaş sağlığını yitirir. yapraklar uçlarından başlayarak diplere kadar sararıp kuruma süreci yaşar.

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2011, 23:45   #3
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Gövdesi ve yeni sürgünlerin büyüyüş biçmi karaağaca benziyor. Yapraklarının göründüğü net bir fotoğraf msgurkan'ın dediği gibi bu konuda yardım almanızı sağlayacaktır. Hazır Bonsai karaağaçlarda kök çürümesi ile gövdede de çürümeler bolca görünüyor.Msgürkan'ın dediklerine ek olarak toprak hizasına yakın yerlerde yumuşama ve renkte bozulma varmı diye bir kez daha kontrol etmenizde fayda var.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 19:59   #4
Yeni Üye

Yeni ve yakından resimler

Yakından her yönden resimlerini çektim umarım yeni resimler yardımcı olur !!!

Msgurkan ; Dediklerinizi denedim gövdeyi ve ince dalları kazıdım hala canlı fakat en ince olan dallar biraz daha kurumuş ve çürümiş gibi !!! ... Susuz kalma olasılıgı çok düşük çünkü devamlı kontrol ediyorum ve genelde yagmur suyu üzerlerine geliyor...

Jeomeo ; Toprak hizasına kadar kontrol ettim gövde bir renk bozuklugu yok.. Sadece üstdeki yapraklarda ve dallarda kuruma ve dökülme var... Fakat en alt kısımlarda da yeni yapraklar çıkıyor..

Arkadaşlar fikirlerinizi bekliyorum... Elimden geldigi kadar yakından çekmeye çalıştım eger olmassa bir fotografcıda güzelce bir resmini çektirir öyle eklerim

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1DSC04187.jpg (52.8 KB, 186 views)
Dosya Türü: jpg 2DSC04188.jpg (49.6 KB, 184 views)
Dosya Türü: jpg 3DSC04189.jpg (51.2 KB, 185 views)
Dosya Türü: jpg 4DSC04190.jpg (47.5 KB, 181 views)
Dosya Türü: jpg 5DSC04191.jpg (44.9 KB, 184 views)
Eski 17-01-2011, 20:57   #5
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
Ağacın gürgen değil, ligustrum (pivet, kurtbağrı) olabilir.

Sorunu kök çürümesi. Yukarıda söylediklerime ilave olarak rüzgar ve yağmur da almayan bir yerde muhafaza edin. Gübre vermeyin.

Ağacın ölme ihtimali de var. Umarım kurtulur.

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 22:32   #6
Yeni Üye

Dediklerinizi uygulamaya başladım... Sizce acil olarak toprak ve saksı degişimi yapsam iyi olurmu ? Çiçekçilerin kullandıgı (Tam olarak emin degilim isminden ama) perlit toprak kullanarak ?

Eski 17-01-2011, 23:53   #7
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Fidanınız ligustrum. Zor ölen, toprak seçmeyen bir bitki. Kuru dalları keskin bir makas ile kesin. Toprağı kurumaya yakınken şu anki saksısından 1-2 boy daha büyük bir saksıya alın. Kendi toprağının en azından yarısı kökler ile beraber kalsın, kökleri yıkamayın. Forumda toprak karışımları ile ilgili bir başlık ve diğer başlıkların içerisinde de birçok bilgi var. Buralardan perlit ve toprak ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Kullanacağınız toprağın suyu hızlı şekilde süzüyor olmasına dikkat eder, bitkinizin msgurkan'ın önerdiği şekilde muhafa ederseniz bitkiniz en yakın zamanda kendini topralayıp yeni yapraklar açmaya başlayacaktır. Daha sonra biçim verme ile ilgili konuşuruz.

Kolay gelsin

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2011, 01:02   #8
Yeni Üye

Jeomeo ; Teşekür ederim arkadaşlar yardımlarınız için dediklerinizi deneyecegim... Zaten msgurkan arkadaşımızda Kıbrısta yaşıyor yakında onun Bonsai atölyesinde buluşacagız ve bonsailerimi onun yanına götürüp bilgilerimizi paylaşacagız

Eski 18-01-2011, 22:02   #9
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın Beltram

Aslında siz desteği tam olarak doğru noktadan alıçaksınız.
Msgürkan gibi çok değerli bir bonsai dostu KIbrıslı bonsai severlere bonsai konusunda her türlü desteği tam olarak verebilecek yetenek ve bilgiye sahip bir dosttur.
Onun desteği ve önderliği ile sadece hazır bonsai bakımı konusunda değil fidanlar **** diğer teknikleri kullanrak başarılı bonsai yetiştireçeğinize eminim.

Saygılar

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2011, 22:58   #10
Yeni Üye

Bonsaisan ; Teşekürler bonsaisan... Sizden de burda bilgilerinizi ve tavsiyelerinizi almaktan memnuniyet duyarım...

Eski 19-01-2011, 20:43   #11
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Benim bilgim Kıbrısa yazı olarak gider.
Ama sayın MSGÜRKAN bilgisi size pratik olarak ulaşır.Uygulama şekli ile.
Bu ne güzel en iyi bilgidir.
Görerek öğrenmek en güzelidir.Hele birde tecrübe yi ortak bir uygulama ile süsler iseniz.
Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024