agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen alpmoon

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-01-2011, 06:03   #1
Ağaçsever

alpmoon's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2010
alpmoon / Ardıç 3

Merhabalar,

Aşağıda resimleri olan aday fidanımı Aydın'da bir fidanlıktan aldım. Yetkili kişi bana "Mavi çam cinsi" dedi ancak ben daha çok ardıça benzetiyorum. Hatta Juniperus Squamata - Blue Star olabilir diye düşünüyorum. Yaprakları peluş gibi yumuşacık. Hem ağacımın cinsi hemde neler yapabileceğim konusunda yardımlarınızı bekliyorum.
(Ağaca şu ana kadar yaprak budaması ve telleme yapıldı, ciddi bir dal budaması henüz yapılmadı.)

PICT0099.jpg

PICT0102.jpg

PICT0103.jpg

PICT0148.jpg

PICT0151.jpg

Saygılarımla....

Enver1910 beğendi.

Düzenleyen alpmoon : 01-01-2011 saat 07:59 Neden: Bilgi ekleme
alpmoon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2011, 08:27   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Fdanlarınızı sığ saksılara alamk için acele etmeyin, bu ağacın gelişmesini yavaşlatan hatta engelleyen bir etki yaratır. İstediğiniz gövdeyi elde etmeniz zorlaşır ya da imkansızlaşır.
Bu bir ardıç.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2011, 14:52   #3
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Bence bitkiniz kriptomera. Bu tür bonsai için biçilmiş kaftan. Gelişmesini ve büyümesini beklerseniz dalları yatay konuma gelecek ve kendiliğinden sık ibre grupları oluşturacaktır. İbrelerini makasla kesmeyin, kuruma yapıp geriye doğru ölümler olabiliyor. Diğer ibrelilere nazaran daha çok su istiyor. Sonbaharda kızarmaya başlıyor, ilkbaharda yeniden yeşeriyor. Sığ saksıda tecrübe etmedim ama dışarıda dona karşı dayanıklı bir bitki.

Memet'in tavsiyesine uymanın yanında telleri keserek çıkarmanız da iyi olacaktır. Özensiz ve yanlış yapılmış tellemeler gövdeye zarar verir, hatta bitkinizde kısmı kurumalara sebep olabilir.

Kolay gelsin

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2011, 00:25   #4
Ağaçsever

alpmoon's Avatar

Teşekkürler memet, tavsiyeni mutlaka yerine getirip en kısa zamanda büyük bir saksıya geçireceğim. Aslında bu konuda ki sabırsızlık başlarda birçoğumuzun yaptığı bir hata. Ancak bundan sonra bu konuya daha çok dikkat edicem.

Eski 02-01-2011, 00:40   #5
Ağaçsever

alpmoon's Avatar

sayın jeomeo, daha türünü bilmediğim ağacım hakkında çok güzel ve değerli bilgiler vermişsiniz eksik olmayın. Belli dönemlerde renkleniyor olması beni biraz daha heyecanlandırdı. Dediğiniz gibi kök , gövde, dal yapısı gibi birçok yönden bonsai ye çok yatkın görünen bir ağaç. Hiçbir budama **** başka işlem yapmadan bile çok hoş görüntüsü vardı. memet in ve sizin de dediğiniz gibi en kısa zamanda daha büyük saksıya alıcam. Tabi bu büyük saksıya gelişsin diye naklederken tellerini de tavsiyeniz üzere keserek çıkarırım. Saygılar..

Eski 02-01-2011, 14:09   #6
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Hatta uygun bir taş bulabilirseniz kök yapısı kaya üstü bir çalışmaya uygun gibi görünüyor, ,aya üstü çalışmalar ile ilgili detaylı bilgi edinip belki bir kaya ile beraber gömersiniz yeni saksısına.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2011, 14:50   #7
Ağaçsever

alpmoon's Avatar

Uygun güzel bir kaya arayışına derhal başlıyacağım. Gerçekten hoş olacak gibi. Umarım becerebilirim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024