agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-10-2010, 07:34   #1
Yeni Üye

cantuy's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2010
cantuy / bonsai

Herkese merhaba,
Çok uzun yıllardır akvaryum balıkları, bitkiler, çiçekler ve hobi bahçeciliği ile ilgileniyorum.
Uzun süredir de Bonsaileri uzaktan imrenerek takip ediyordum, bir süre önce bir arkadaşımın da teşvik etmesiyle bu formu farkettim ve aslında bonsainin biraz sabır ve emekle yapılabileceğini gördüm. Yazılanların hepsini olmasada önemli bir kısmını okudum, ayrıca internetten bulabildiğim dokümanları da okumaya ve anlamaya çalışıyorum, tüm cesaretimi toplayıp iki adet iğne yapraklı fidan edindim, bir tane de benim tohumdan ektiğim keçiboynuzunu bu iş için ayırmaya karar verdim, bir tane akçaağaç, bir tane nar ve bir de kiraz fidesi alıp başlamak istiyorum.

Fakat başlamak için yardıma ihtiyacım var, aşağıda elimdeki fidanların fotoğrafını gönderiyorum, ilk yapılacak işlemler sırasıyla şöyle mi(doğru anlammışmıyım bakalım)?:
1- Bonsainin formunun ne olacağına karar vermek
2- Bu forma uygun olarak budama
3- Yaprak küçültme, filizleri alma
4- Formu oluşturmaya yardımcı olması için telleme

bu işlemlerde bana yardımcı olacak ve yol gösterecek arkadaşlara şimdiden sonsuz teşekkürler.
Yanlış biryerden fidanı budayıp yazık etmek istemiyorum, hazır hiç ellenmemişken fikir almak istedim.
Nereden budamam gerekir?, hangi dalları kesip hangileri bırakmalıyım?, fidanlara hangi form daha uygun olur? gibi bilgilere ihtiyacım var.

Bilgi ve deneyimlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.

Çok teşekkürler.

Tuncay Canpolat - Ankara

DSCF1140.jpg

SL274247.jpg

SL274250.jpg

cantuy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2010, 09:04   #2
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Bu fidanlar la bonsai için budama yapmak, 5 yaşındaki çocuğu damat olmak için sakal tıraşı yapmak gibi bişe olur.
Bırakın bu fidanlar biraz gelişsin. Fidancılardan bulacağınız uygun fidanlar alıp onlar üzerinde çalışmaya başlamadan önce bizlerin geçtiği acemice yolları gösteren denemeler ve hatalarımız forum da mevcut.

Bunları inceleyerek aynı hatalara siz düşmeden devam edebilirsiniz.
Sabır isteyen ama uğraş verdikce zevkle devaam edilen bonsai sevdalıları arasına hoş geldiniz.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2010, 16:32   #3
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Fidanlıklarda en incesi iki parmağınız kadar kalınlıkta olan fidanları seçin. Onlar üzerinde çalışmanız daha çabuk sonuç verecek.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2010, 12:53   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Sayin Cantuy aramiza hos geldiniz.

Diger arkadslarimin da soyledigi gibi, bonsai yapmak icin fidanlariniz cok genc. Onlarin gelismesini beklemek en dogrusu olur.

Bonsaide agaci, kocaman heybetli gosteren govdesidir. O yuzden fidancilarda bulacaginiz kalin govdeli ve cok dalli agaclarla ise baslamaniz sizi daha cabuk bonsaiye ulastiracaktir. Yeni alacaginiz fidanlarla bonsai calismalari yaparken elinizdeki fidanlariniz da buyuyup gelisir ve onlar uzerinde de bonsai calismalari yaparsiniz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 08:30   #5
Yeni Üye

cantuy's Avatar

Cevaplar için çok teşekkür ederim, o halde bunlar biraz daha büyümeleri için kendi haline bırakıyorum, yeni alacaklarımı dediğiniz şekilde seçmeye çalışacağım.

Peki bu fidanlarda, şekil verme işlemi için de mi çok erken acaba, büyürlerken şekil versem? O iş için de mi erken olur acaba?

Bir de gövdelerinin kalınlaşması için tepelerini kessem gövde kalınlaşması için hızlandırıcı bir işlem olurmu?

Teşekkürler.

Eski 18-10-2010, 09:03   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Sayın cantuy, elinizdeki fidanlar şekil verilmesi için oldukça genç ve oldukları gibi bırakırsanız bir süre sonra istediğiniz gibi kesip telleyerek şekil verebilirsiniz.
Ayrıca gövdenin kalınlaşması için tepelerini keserseniz daha fazla dalcıklar olacağı için bitkinizin gövdesinde yeterince kalınlaşma olmaz, bence oldukları gibi, bırakırsanız bir süre sonra gövdelerininde kalınlaşmaya başladığını göreceksiniz.
Kolay gelsin.

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 10:50   #7
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın Cantuy

aşağıdaki link size gerekli bilgiyi sunaçaktır.
Bonsaide, gövde ve dal kalınlaştırmak...

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 12:48   #8
Yeni Üye

cantuy's Avatar

Herkese tekrar teşekkürler.
Anlaşılan bu fidanları toprağa dikip bir süre daha beklemem gerekecek, okuduğuma göre saksıda gelişim daha yavaş oluyor.
bunların yerine daha kalın gövdeli fidanlar edineceğim.

Herkese kolay gelsin.

Tuncay

Eski 18-10-2010, 13:17   #9
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Evet yeriniz varsa çok doğru bir seçim olur toğrağa dikmek.

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 15:58   #10
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Fidanı dikerken altına düz bir plaka(plastik, tahta, taş vb) koyarsanız hem yatay kök gelişimi daha iyi olur hem de 2-3 sene sonra söküp saksıya alırken kolaylık olur size. Bu işlem fidanınızın kalınlaşması için de yararlı olacaktır diye düşünüyorum.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024