agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-08-2010, 10:21   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Galeri: 43
köknar / Fındık adayım

Bu fındığı yaklaşık 1 ay önce aldım, ilk iş dibindeki istemediğim sürgünlerini temizledim. Saksısı oldukça büyük belki bu kış da dokunmayacağım saksısına. kestiğim sürgünlerin bir kısmını başka saksılara daldırdım 3-4 tanesi tuttu. İsteyen olursa paylaşabilirim

Neyse, konuya geleyim. Aldığımdaki hali böyleydi.

33.jpg

44.jpg

Dip sürgünlerini temizledikten sonraki güncel hali;

1.jpg

2.jpg

Boyu uzun mu sizce? Ben zamanla gelişip gövde kalınlığını boyuna nazaran uygun ebada getirmesini umuyorum, ne dersiniz?

Dallarda uç alımı yapıp budadığımda en fazla 3-5 günde yeni sürgünler verdiğini gözlemledim. Hızlı gelişen bir tür mü bu acaba?

İlk fotoğrafta görülebiliyor, aynı noktadan çıkan 3 dal var, bunlardan ana gövdeye yakın uzayan dal gözüme çirkin geliyor. Ayrıca önünde yana doğru uzayan dalla da kesişiyor. O yüzden kesmeyi düşünüyorum, uygun olur mu?

köknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2010, 11:10   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn Köknar,

Kesmek istediginiz dali (saga dogru cikan ilk dal) kesmek yerine neden tel ile egerek saga cikan ilk dal yapmayi düşünmüyorsunuz? Kesiştigini söylediginiz bir üstteki dal zaten sola dogru cikan dal ile aynı noktadan çıkıyor! Yani alttaki dali kesmek yerine onu tel ile bükerek ilk dal yapıp bir üstteki dali kesmek daha iyi olmaz mı?

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2010, 11:18   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Galeri: 43
İyi de zaten kesmeyi düşündüğüm dal alttaki dal değil ki! Yanyana yukarıya dik şekilde uzayan dallardan arkada duran dalı kesmeyi düşündüm. İlk çıkan dal hiçbir dalla kesişmiyor neden onu kesmek isteyeyim?

köknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2010, 22:41   #4
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Bırakın biraz daha gelişsin sadece gelekeç bahar başı **** sonbahrda türn özeliğine göre geri budama yaparak gerideki sürügnleri aktifleştire bilirsiniz.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024