agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-08-2010, 02:00   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Galeri: 43
Köknar / Oya

Bu oya ağacını Mayıs ayında aldım. Aldığımda torbalıydı. Kök budamasını takiben dallarda da çok derin bir budama gerçekleştirdim. İlk hali böyleydi:

ilk.jpg

Şimdiki hali ise bu şekilde;

1.jpg

2.jpg

Oldukça hızlı gelişen bir tür. 2 ya da 3 günde bir uç alıyorum. Dalcıklanma oluşumu konusunda hiç yormuyor. Henüz telleme yapmadım. Kışı bekliyorum. Ön yüz konusunda karar veremiyorum. Yardımcı olmanızı isteyeceğim. Kesi izinin belli olduğu taraf daha hoşuma gitti.

köknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2010, 12:06   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Iyi gunler Koknar.
Oya agaciniz saglikli ve hizli gelisiyor. Ona iyi baktiginiz hemen belli oluyor.

Nasil bi tarz yapmayi dusunuyorsunuz? cift ve ya tek govde uzerinde karar vermeniz gerekiyor.(hemen su an karar vermeniz gerekmiyor, dusunun uzun, uzun agacinizi seyredin icinizden nasil geliyorsa o yonde bir karar veriniz) Cift govde yapacaksaniz kucuk govdenin dallarinin biraz daha uzamasina izin vermelisiniz, belkide iki govde arasindaki dali da budamaniz gerekebilir.

Kesik yerlerin gorundugu tarafi da on yuz yapabilirsiniz. Kesik yerlerden baslayip govdenin asagilarina indik sonra incelir ve Vseklinde biten govdenin kabugunu soyup, Keskin bir bicakla kabugu soymak istediginiz yeri iki taraftan karsilikli ciziniz sonra iki cizik arasinda kalan kabugu cikariniz agaciniz gelisme mevsiminde oldugu icin kabugu soyulan yerini hizli bir sekilde iyilestirip kabugun iki tarafi da dogal bir gorunum alacaktir.

Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2010, 12:16   #3
Ağaç Dostu

Yorumunuz için teşekkür ederim.

İlk önceleri gövdenin dibinden çıkan alttaki kalın dalı jin yapmayı düşünmüştüm. Zamanla yapraklanınca gelişmesi nasıl olacak acaba diyerek izlemek istedim. Sonra her üç dalı da kullanıp, ortada duran dalı arkaya doğru tellemeyi düşündüm. Ne dersiniz?

Eski 09-08-2010, 12:33   #4
Ağaç Dostu

Bonsaideki kurallar disinda yurumeyi istediginizi ve bunu sevdiginizi biliyorum Yine de dusuncemi sordugunuz icin yaziyorum.

Orta yerdeki dali telleyip arkaya almayi dusunuyorsunuz, agacinizi iki govdeli bir tarz yapsaniz bile one cikan gosterisli govde uzerinde ilk dal geriye cikmis olacak ki bu da bonsai kurallarina aykiridir bonsaide ilk dal ya sag ya da sol tarafa cikmalidir one ve geriye cikmamalidir.

Belki o dali kisaltip Jin yaparsiniz. Bunlar benim dusuncelerim. Agac sizin agaciniz ona siz bakacak ve onunla siz vakit gecireceksiniz. O yuzden son soz ve karar sizindir.

Duslediginiz tum bonsailerin bir gun gerceklesmesini dilerim.

Eski 09-08-2010, 12:39   #5
Ağaç Dostu

Düşünce ve önerileriniz benim ve bonsai ile ilgilenmek isteyen tüm "yeni"ler için oldukça önemli Ali Bey. Bu nedenle öneri bildiriminiz için tekrar teşekkür ederim.
Yanlış anlaşılmış olmalıyım, kurallar dışında yürümek değil kastım. Kimi kuralların sadece belli kişilerce çiğnenebileceği, kimilerinin ise tüm kurallara uymak zorunda olduğu fikrine karşı çıkmıştım ki hala aynı fikirdeyim.

Gözüme kötü görünmediği, tabiattaki örneklerine aykırı olmadığı sürece kurallarla kendimi bağlı hissetmiyorum. Bunu kastettiyseniz haklısınız.

En alttaki dalı jin yapmak, diğer ikisini ise yukarıda bir tepe ve üçgen oluşturacak şekilde tellemek uygun olur sanırım. Görüşünüz nedir?

Eski 09-08-2010, 13:44   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi köknar Mesajı Göster
Gözüme kötü görünmediği, tabiattaki örneklerine aykırı olmadığı sürece kurallarla kendimi bağlı hissetmiyorum. Bunu kastettiyseniz haklısınız.

Gozunuze, guzel gorunen bonsaileri mumkun oldugunca kurallara uyup cabuk bir sekilde elde edebilirsiniz. Tabiatta guzel olmiyan ornekler de olabilir. Bonsai yapan biri icin tabiattaki guzellikleri saksiya aktarmaktir guzel olan.

Bonsai omur boyu suren bir ugrastir, belki omrun bittigi yerde bile yapilan bir cok bonsailer yakinlarimizdan biri ile yasamini surdurmeye devam edecektir. Bizler yasamasak bile bonsailerimiz birileri ile paylasilacak belki de sergilere yarismalara katilabilecektir. O yuzden bonsai kurallarina en uygun bir sekilde agaclarimiz uzerinde calismak ve bonsailer yapmak en guzeli olur diye dusunuyorum.

Bonsaileri birileri ie paylasmiyacaksaniz onlar uzerinde yaptiginiz calismalari sadece siz gorecekseniz tum kurallara bos verebilirsiniz istediginiz gibi agaclarinizi sekillendirir onlarla vakit gecirebilirsiniz, ama onlari baska bonsaiciler gordugu zaman da elestiriler almaniz dogaldir.

Kurallar bin yildan fazla bir zaman suzgecinden gecip gunumuze kadar
gelmistir. Zaman zaman bircok bonsaici kural disina cikmak zorunda kaliyordur(ornegin bircok bonsai fotografinda goruyorsunuzdur, ilk dal agacin govdesinin 3/1 gibi bir yerinden cikmasi gerekirken cok defa bu kurala uyulamiyor agacin ilk dali daha asagilardan ve ya daha yukarilardan cikmis olabiliyor) Ilk dal istenilen yerden cikmamasina ragmen bonsaici o dalla calismalarina devam ediyor cunku o daldan baska, ilk dal olarak baska secenegi yoktur.

Kisacasi mumkun oldugu kadar bonsai kurallarina uyulmalidir diye dusunuyorum. Kurallara uyup yapilan bir bonsai 4 4luk bir bonsai olacaktir.

Not: yukarida yazdiklarim sadece sayin Koknar icin degildir. sirasi gelmisken yazdim. Bonsai ile ilgilenen herkes yararlanabilir.

Altaki kisa govdeyi dusundugunuz gibi jin yapabilirsiniz orta yerdeki dal da agacinizin ilk dali olur .

Kolay gelsin.

Eski 09-08-2010, 13:52   #7
Ağaç Dostu

Görüşünüze saygı duyuyorum ancak gözüme güzel görünen ve tabiattaki örneklerine aykırı olmayan bonsai denemelerinde bulunmaya devam edeceğim. Zaten hepten kuralları inkar ettiğimi hiç söylemedim. Beşgen altıgen başaşağı ağaçlar oluşturmayı savunuyor değilim. Çalıştığım ağacı sırf kurala uydurmak için istemediğim şekillere sokmayacağımı, beğenmediğim bir hal almasını sağlamayacağımı söylüyorum.

İlk dal ağacın 1/3' ünden çıkmıyor çoğu çalışmada dediniz, demek ki bazı kurallara katiyen uyulmayabiliyor. Söylemek istediğim başından beri hep bu zaten. Kullanılan saksıların derinliği, ağacın dallarının çıkmış olduğu noktanın nebariye ve tepeye uzaklığı, dal dizilimi gibi konularda kuralların dışına çıkılabiliyor. Forumda uzun zamandır bonsai ile ilgilenen üyelerin örnek ağaçlarında da gördüm nitekim bu tür kural harici çalışmaları.

Ben, kuralları, ağacın izin verdiği ve beni mutlu ettiği ölçüde uyguluyorum Sayın Ali H.Ali. Yoksa "kuralları yıkın" bayrağı açmış değilim. Eleştirilerden de rahatsız değilim ayrıca

Bu polemik belli ki bonsai başlığına yazmamı bekliyormuş uykuda ))
Yarışmalarınıza katılmayacağıma göre ortada sorun yok.

Düşünmüş olduğum; ve sizin de yazınızın son cümlesinde üzerinde durduğunuz uygulamayı yapacağım.

Eski 09-08-2010, 17:39   #8
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Fidan benim fidanım olsaydı sağdaki iki dalı budar veya jin yapar solda incelerek yükselen gövdeyi kullanarak, 3. fotoğraf ön yüz olacak şekilde şekillendirmeye devam ederdim.

Ayrıca dalların geride kalan kısımlarındaki büyük yaprakları sapından keserseniz veya geriye çekerek koparırsanız, geri budama yaptıkça oralardan da dalcıklar elde edecek, yaprak boyutunu da küçülteceksiniz.

Güzel bir çalışma, elinize sağlık.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2010, 18:15   #9
Ağaç Dostu

Sevgili jeomeo ortadaki dalı budamayı mı düşünürdün? İlk çıkan kalın dalı kastediyorsun değil mi jin olması için? Doğru mu anladım?

Büyük yapraklar konusunda aynen dediğiniz gibi birkaç denemem oldu dalcıklanmayı teşvik ediyor o büyük yaprakları koparmak.

Teşekkürler...

Eski 09-08-2010, 21:04   #10
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Oyalar hızlı gelişen türler bu sene gecen sene sergilediğm oya ağaçını kople budadım.
Ve 2 hafda içinde hızl kendini topladı.

Kuralar konusnda Ali hocam tüm ayrıntıları yazmış.

Kuralar onunda belirtiği gibi bir ağacın bir çok kişi tarafında değerlendirilmesi için dir.
Yaşamın içinde kuralar bu yüzdendir.
Sanat da kuralar da bu yüzdendir.

Gerçek olgunluğa ulaşmış bir sanatcı kuralar dışına çıkarak belkide bir akım oluşturaçaktır.
Ama bu akımın bile kendi kuralları vardır.

Sizin kaygı ve bu konuda ki düşüncenizin sebebini yakinen bildiğim içinde bazen böyle sorunlar olabilmektedir.

Ben oya ağaçınzın gelişimini beyenmekteyim ileride güzel bir görsele sahip oluçak.

Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2010, 21:10   #11
Ağaç Dostu

Sayın Bonsaisan teşekkür ederim yorumunuz için. En alttaki kalın dalı jin yapıp yukarıdaki iki dalı kullanarak üçgen form oluşturacağım.

Eski 10-08-2010, 00:28   #12
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Benim demek istediğim yandan çıkan alttan her iki dalı da kesmek. 3. fotoğraf için söylersek sağdaki alttan birinci ve ikinci dal yani.

Biraz yüksekte dallanmış olacaktır fakat yeni gelişen dalları aşağı tellediğinizde görsel açıdan bir problem olmayacaktır diye düşünüyorum. Hala daha gövdeye oranla uzun bir ağaç olduğunu düşünürseniz, bugünkü toprak seviyesinin 3-4cm daha yukarısından köklendirme yaparak ağacınızın boyunu kısaltabilirsiniz.

Oya gibi budamaya hızlı gelişimiyle cevap veren türlerde öenmli olan güzel bir gövde şekli yakalamak diye düşünüyoruz. Konik ve dinamik bir şekilde yükselen bir gövde elde etmeniz için böyle bir tavsiyede bulunuyorum.

Kolay gelsin

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2010, 00:32   #13
Ağaç Dostu

Anladım şimdi. Dediğiniz gibi oya budamaya hızlı cevap veriyor dolayısıyla değişik form oluşturmak çok da zor değil. Gövdesi de gelişim içinde olacağından zamanla gövde de kalınlaşacağından sanırım o orantısızlığı bir nebze kapatabiliriz. Ya da dediğiniz gibi gövdeden köklendirme denenebilir.

Bir süre daha izlemek istiyorum ağacı. Öneriler için teşekkür ederim.

Eski 10-08-2010, 07:35   #14
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
Bu ağaç benim olsa çok daha radikal davranırdım. (Üstelik kurallara uymaya da özen gösterirdim).

Çok ağacım olduğu için acele etmezdim. Sürenin uzamasını göze alarak daha güzel bir bonsai olabilmasi için en alttaki ilk dalı budar, ikinci dalı lider yapmak için gövdenin devamını biraz jin yapmak için pay bırakarak budardım.

Bu şekilde hem gövde üzerinde konik görünüm için bir kademe yaratmış, hem de gövdenin kalınlaştırılması için yeni bir süreç başlatmış olurdum.

Büyükçe bir saksıda iyi besleyerek bir-iki yıl geliştirip tekrar budama ile belki bir kıvrım daha oluşturup, çıkacak çok sayıda dalcıkların arasından Bonsai Estetik Kurallarına uyanları seçerek sürece devam ederdim.

Keramet kurallara uyabilmekte. Eğer ağacın gövdesi veya dalları kurallara uygun değilse belki o ağaçtan bonsai yapılabilir, ama hayranlık uyandıracak bir ağaç olmayacağına eminim.

Hayranlık uyandıracak olanlar, Güzelliğin Altın kurallarına yani orantılarına uygun olanlar olacaktır.

Ağaç üzerinde uygun konumda dal yoksa illa ki kabullenip devam etmemek lazım. Derin budamalarla her tarafından dal fışkıran bir ağaçtan dal seçimi yapılabilir. Veya dal uygun konuma aşı ile yerleştirilir. Zaman önemli değil güzellik önemli.

Kurallar kimse tarafından kimseye zorla dayatılmadı. Güzelliğin kurallarına herkes boyun eğdi.

Sonra ustalaşanlar, Bonsaisan'ın dediği gibi, bu sanata kendi çizgilerini kattı.

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2010, 10:07   #15
Ağaç Dostu

İlk 3 mesaja kadar kurallara uyulmaktan bahsedilmedi ya da UYMAMAKTAN.

Başlık altında ben bu ağacı kurallara uymadan ne şekilde budayabilirim gibi bir soru sormadım.

Aksine olması gereken budamanın ne olduğunu sorduğum, kafamdaki budama planının UYGUN OLUP OLMADIĞINI danıştığım halde, birden bire kural dışında yürümek, kurala uymak gibi bir polemik oluşturuldu.

Bunu başka başlık altında tartışabilirsiniz arkadaşlar. Konu ile ilgili benim tavrım bellidir. O yolda yürümekteyim.

Oya ağacım ile ilgili açtığım başlığın ana fikri, başlığın açılma sebebi ve başlığın konusu KURALLARA UYMAMAK değil tekrar hatırlatmak isterim. Aksi olsaydı görüşlerinize başvurmazdım değil mi? ))))))

İlk dalı jin yapacak, diğer iki dalın hangisini belki ikisini de kullanıp kullanmayacağıma zamanla kaar vereceğim. Lider dal kesinlikle ilk dal olmayacak ama...

Ağacın formu ile ilgili görüşünü beyan eden herkese teşekkür ederim.

Eski 10-08-2010, 11:49   #16
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn Köknar,

İzniniz olursa ben de kendimce 2 oneride bulunacagim:

1) Ilk onerim ali beyin de onerdigi gibi ilk dali bırakıp orta dali keserek ikiz gövde yapmak:

oneri-1.jpg

2) İkinci önerim ise; a) En alttaki dali kesmek, b) bir sonraki ekimde agacinizi saga dogru 40-50 derece daha egik bir sekilde ekmek, c) Ortadaki (su an ince olan) dali ise ters tarafa dogru telleyip bukerek egik tarz olusturmak:

oneri-2.jpg

Hangi tarzi secerseniz secin hoş bir bonsainiz olması dileklerimle!

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2010, 12:08   #17
Ağaç Dostu

Emekleriniz için teşekkür ederim Sayın Sakaki. Ortadaki dal kesilip ikiz gövde çalışılırsa da güzel bir görsellik yakalanacak galiba. Karar veremiyorum.

Eski 10-08-2010, 12:56   #18
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Saga giden ana gövdenin su an cok kisa oldugunu düşünürsek sanırım egik tarz cok daha fazla zaman alacak gibi, ancak ikiz gövde buna göre daha kısa sürede başarılabilir gibi görünüyor!
Bir de bu açıdan değerlendirin bence!?

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024