agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-08-2010, 00:13   #1
Ağaçsever

ahmet_ex's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2010
ahmet_ex / bonsai denemelerim

calısmamın ılk ve son asaması resımlerle beraber burada sımdıden yardımlarınz ıçın tesekkur ederım.aslında dıktıgım agac kurumazdı ama galıba toprakta coraklasma oldu nedenını bırturlu anlamadım ve gec farketım.galıba koktekı budama ıslemınıde yalnıs yaptım saksıya sıgmıyor dıye acele ettım ama bu bana ders oldu aslında supurge tarzını uygulamak bu agacta mumkun gıbıydı su anda onun denemelerıne gecmek uzereyım sızın yardımlarınızla umarım basarılı olurum cunku her basarısızlık agacı kaybetmeme neden oluyor ve ben bunun boyle olmasını ıstemıyorum.ben cıceklı bıtkılerı daha cok sevıyorum fakat bu agaclar daha dayanıklı oldugu ıcın ılk denemelerımde bu turu sectım.ama sımdı bu tarzı denemek ıcın daha kalın govdelı bır agac bulmak zorundayım bunu anlamama forumdakı yazılar fayda sagladı bu yazıları benımlede paylastıgınız ıcın sıze bılgı verme borcuna gırdım en kısa zamanda bu borcumu kapatmak ıcın daha cok arastırma yapacagım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC03811.jpg (76.7 KB, 356 views)
Dosya Türü: jpg DSC03817.jpg (74.4 KB, 351 views)
Dosya Türü: jpg DSC03823.jpg (70.0 KB, 348 views)
Dosya Türü: jpg DSC03830.jpg (30.6 KB, 350 views)
ahmet_ex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2010, 06:56   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bu mevsim toprak değişimi için uygun olan bir zaman değil. Bunu kışın yapacağız.
Kökleri yıkamayın. Fidanlarınızı sığ saksılara almak için acele etmeyin. Bitki şeklini aldıktan sonra kök budaması yapar o zaman sığ saksıya alırsınız, erkenden sığ saksıya almak, zaten yavaş büyüyen şimşirin büyümesini engeller.

Telleme bitkinin büyümesinin durduğu kış aylarında daha uygun. Yaptığınız gibi ani bükülmeler dalın orada zedelenmesien neden olur.
Tellemeyi dalları belirli bonsai tarzlarından birisine benzetmek için yaparız. Telleme yaparken önce hangi tarza benzemeli ona karar verip dalları bunu uygulamak için telleriz.

Yaz sıcaklarından, gölge bir yerde koruyun şimşirleri.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2010, 09:45   #3
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın ahmet_ex

Öncelikle foruma hoş geldiniz.

Bonsai onu ilk görenlerde bir heyecan ve inanılmaz bir çekiçilik sunar.
Ve bir süre sonra bir bonsai sahip olmak için sizi kendine doğru çeker.
Ve siz hızlı bir şeklide bonsai sahip olmak için heyecan ile bir kaç deneme yaparsınız.

Bunda 20 sene önce de ben de aynı heyecan ve sabırsızlık ile bir çok deneme yapmış ve hiç bir çalışmam da başarılı olamamıştım.
Zaman içinde gördüm ki aslında Bonsai bahçıvanlık ve sanatın bir uyum içinde öğrenilip aynı uyum içinde elde etiğiniz bilgiler doğrultusunda görsel bir şölene dönüştüğü keyifli bir hobi.

Öncelikle bitki yaşamını fizyolojisini yani bahçıvanlığı öğrenmek en doğrusudur.

Budama -Toprak -besin - ışık -hava Bitkiler bunlara neden ihtiyaç duyar.
Bu işlemler doğada ki bir bitkide ne zamanlar yapılır.
Türlerin kendine göre bu yukarıda işlemleri yapabilecek doğru zaman ve istekleri değişkenmidir.

Daha sonrada forumda ki sald doğru bilgileri okuyup öğrenmelisiniz.

Size yıllar önce yaptığım hatalardan bir kaçı.

Kitabda bakıyorum adam almış fidanı önce köklerini budamış sonra daları telemiş sonrda sığ bir saksıya dikmiş.

SOnuç ağaçım öldü.

Peki işin içinde ve özünde ne var.

Kök budaması ne zaman yapılır.
Budama her türde farklı zamanda mı yapılır.
Telleme nin doğru zamanı nedir türde türedeğişirmi.
Saksıya ekimden sonra geçen sürede ağaç nerede durmalı ve ne gibi işlemler yapılmalı.

Köklerin budamasının bir tekniği varmı.

İşde ben aslında kitabda yazan bu ince bilgiler atlamış salt gördüğüm şeyi yapmış ve başarısız olmuştum.

Sizin heyecanınız anlıyorum.Çünkü bu heyecanı yaşamayan bir bonsai meraklısı bulmak zorduır.

Sabır bilgi özveri bunlar bir bonsai elde etmenizin en önemli yapı taşları.

Siz burda sorularınızla bizleri sevindirir sorularını alaçağınız yanıtları doğru zaman ve doğru şekilde uygular iseniz elde edeçeğiniz başarı tüm bonsai dostları mutlu edeçektir.

Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2010, 10:57   #4
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn ahmet_ex aramıza hoşgeldiniz!
Umarim sabrınız ve şevkiniz hiç kırılmaz ve başarılı çalışmalara imza atarsınız ileride!
Hatalari illaki yapacagiz, "hangi hataların yapılmaması lazım" konusunda bilgi icin benim sayfamin ilk postlarına bakabilirsin
Başarılar dilerim!

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2010, 14:02   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Ahmet bey iyi gunler aramiza hos geldiniz.

Ilerleyen zaman icerisinde, guzel bonsailer yapacaginizdan hic supheniz olmasin. Deneyimli arkadaslarin yazdiklarini goz ardi etmez ve diger yazilanlari da firsat buldukca okursaniz okuduklarinizi da pratikte uygularsaniz istediginiz bonsailere daha cabuk ulasirsiniz.

Bonsai calismalarinizda kolayliklar diliyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2010, 00:59   #6
Ağaçsever

ahmet_ex's Avatar

oncelıkle bana gosterdıgınız ılgı ıcın tesekkur ederım benı gercekten mutlu ettınız bonzaıden once denyımlı hocalar kazanmakda benım ıcın cok buyuk basarı.aslında ben bu calısmayı bılgısız yapmadım benı yonlendırenler oldu ama bunların onemını solemedı sımdı sayenızde daha duyarlıyım.bana onerecegınız ve uzerınde calısmanın dogru olacagı bır agac cesıdı varmı yoksa bunu ben belırleyıp asama asama sızden yardım mı alayım.sızn kendı calısmanız olan Cinkaraagaci aslında aklıma yattı ama bunu sıvasda bulabılırmıyım onu bılmıyorum.ama bana cıceklı agac onerırsenız ayrıca mutlu olurum tabıkı bu esprı kısmı saygılar...

Eski 07-08-2010, 08:35   #7
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

İkamet ettiğiniz yer sivas.
Bu blgeye özgü endemik türleri seçmenzi mantıklı.
Çevrenzide bodur maki türleri çalışam için uygun.
Kışa dayanıklı türler avantaj sağlar.
Bonsai genel anlamda 3 çeşitdir.
İçmekan : sıcaklık 20 derece kış ayları
dışmekan : sıcaklık türe bağlı oalrak kış aylarında -30 derece ile yazın +33 derece
Soğuk ev bonsaileri : Kışın evin serin yerinde 8 ya da 10 derece ısılarda yarı uyku konumunda olan ağaçlar

Eski 07-08-2010, 10:11   #8
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn ahmet_ex,

Bence de yerel iklime uygun agaclari secmeniz en iyisi olur. En azindan sectiginiz agaclari bir de ortama adapte etmek veya onlara uygun ortam yaratmak derdinden feragat etmiş olursunuz. Bende 2-3 tane Adana ortamina uygun olmayan agac var, diger agaclarim düzenli bakim ile hizli ve güzel gelişim gösterirken, bu agaclara baktigimda halen yerinde sayıyor! Örneğin Ladin agacimda hic bir gelişme yok!

Eski 08-08-2010, 01:14   #9
Ağaçsever

ahmet_ex's Avatar

sevgılı hocalarım ben bır kac tur agacla ılgılı bılgı edınmeye calıstım.gonul ısterkı bır tane Akçaağacım olsun ama galıba bıraz pahalı ve genelde dıs ortamlarda yetısmesı daha uygun.kasımpatı gusel gorunuslu ama daha cok ev cıceklerını andırıyor yanı benı akcaagac kadar mutlu etmez.alıç bulunması rahat ve bakımıda fıdan olarak alırsam kolay gıbı duruyor.ama akcaagac kadar sahıp olmak ıstedıgım bozzaı turunden bırısıde leylak.kokusu ve cıcek yapısı mukemmel ayrıca cokda sevdıgım bır agactır.ben kararsız kaldım bu agacların gusellıklerını gordukten sonra yapabılcegım dırencım kırıldı acaba çam gurubu agaclarına mı yonelsem dıye dusunmeye basladım(dayanıklı bır tur oldugu ıcın).sızce ne yapmalıyım akcaagac veya leylaga bakabılırmıyım ondan bonzaı elde edebılırmıyım? sımdıden tesekkurler bonzaılerınız ıstedıgınız boyutlarda olması dılegıyle

Eski 08-08-2010, 01:35   #10
Ağaçsever

ahmet_ex's Avatar

bir sorum daha olacak bunu nedense hiçbiryerde bulamıyorum genelde govde sekıllerı cok hosuma gıdıyor ama benım mantıgım kalın bır govdenın egılmesıne olanak tanımıyor dalların sekıllenmesını bı sekılde anlıyorum ama govdede bu ısı nasıl basarıyorsunuz eger sıte ıcerısınde bu konu yazıyorsa lınke bakarım ama henuz bulamadım bununla ılgılı bır yazı sımdıden tesekkurler.

Eski 08-08-2010, 07:34   #11

memet's Avatar

Şevrenizde devlet fidanlığı vardır. Orada ucuz fidanlar bulabilirsiniz. Akçaağaçlar pahalı değildir. Onlardardan da bulacağınızı düşünüyorum.
İbrelilerle ilgilenmek istiyorsanız uygun fidanalrdan alın. Ama onalarla hemen çalışmaya başlamayın. Biraz tecrübenizi artırınca başlarsınız. Hızlı büyümeyecekleri için hevesiniz de kırılabilir.

Alacağınız fidanlar ince gövdeli olmasın. Gövdenin en azından iki parmağınız kadar olmasına dikkat edin. Ne kadar ince olursa fidan beklemeniz için geçecek süre o kadar uzayacak.

Duruma göre kalın gövdelere de şekillendirilebilir. Hepsine bir teknik var. Zamanla başlıklarda gerdirme için yapılmış bir aleti bulacaksınız.

Eski 08-08-2010, 12:18   #12
Ağaçsever

ahmet_ex's Avatar

devlet ve ozel fıdanlıklar var bugun pazar oldugu ıcın devlet fıdanlıgı kapalıdır ama hemen ozel fıddanlıga gıdıyorum zaten orda benımle cok ılgılenıyorlar.bugun uygun fıdan bulursam resımlerı tekrar paylasırım baska bır baslık altında şimdilik kolay gelsın ıyı gunler.

Eski 08-08-2010, 12:23   #13
Ağaç Dostu

Ahmet bey iyi gunler.
Yasadiginiz yerdeki yerli agaclarla ise baslamaniz, diger arkadaslarimin da belirtigi gibi daha az sorunlarla BONSAI elde edebilirsiniz.

Bircok yerde gorup begendiginiz bonsai govdeleri, kisa bir zamanda olusmus degildir. O govdelerde anlarca yilin birikimi vardir. Sansli iseniz fidancilarda sagda solda kalmis ilginc govdeli fidanlar bulabilirsiniz. Ya da (uzun bir zaman alsa da) genc fidanlarin govdelerini sekillendirip onlarin istediginiz gibi buyumesini sagliyabilirsiniz(govdeye sarili telleri gozleyip, teller govde icerisine girmeden, onlari cikarip gerekirse tekrar sarabilirsiniz.)

Kolay gelsin.

Eski 08-08-2010, 21:07   #14
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn ahmet bey,

Bence alıç çok iyi bir seçim olur. Bildigim kadariyla hem sicaga hem soguga dayanikli bir agac. Bizim buralardaki fidanliklarda satilmiyor, bulamadim! Daglarda gezmeye ciktigimda sikca goruyorum ve bazilari kendi yerinde bonsai olmuş neredeyse, ama söküp almak suc oldugundan alamiyorum. Eger sizin orada bu fidandan varsa kacirmayin bence!

Eski 09-08-2010, 00:53   #15
Ağaçsever

ahmet_ex's Avatar

bugun gıttım fıdan bakmaya ama sahıbı yerınde yoktuonun ıcın yıne gıdecegım eger bulabılırsem daha once belırttıgım gıbı akcaagac leylak ve alıç soracagım umarım ıcımden gecen fıdan modelını bulabılırım(kalın govdelı).en kısa zamanda o fıdanı satın alıp resımlerını yıne bonsaı denemelerı kısmına ekleyecegım.umarım ıcınızdekı agac sevgısı ve agac sevenler sevgısı hıc tukenmez bonsaı lı geceler...

Eski 09-08-2010, 17:57   #16
Ağaçsever

ahmet_ex's Avatar

agac fıdanlarına baktım fıdelerın boyları yaklasık bırbucuk-ıkı metre. fıdanlık sahıbı kısı cevız agacını onerdı fakat bu agac bıraz narın sızce bonsaı calısmama cevız agacında mı baslamalıyım??
ılgınız ıcın tesekkur ederım

Eski 09-08-2010, 19:02   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Galeri: 43
Ardıç düşünmez misiniz?

köknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2010, 21:28   #18
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Bonsai sürekli olarak ağaç türleri ile başlama düşüncenzi aslında biraz ağır basıyor.

Çalı çit bitkisi funda türleri **** odunsu yapısı daha güçlü sarılıcı türler bosnai başalam için daha ildeal türlerdir.

Hem gelişmeleri hızlıdır.
Hem kök sistemleri sığ yapıdadır.
Hemde bakım olarak daha kanaatkardırlar.

Eski 10-08-2010, 01:40   #19
Ağaçsever

ahmet_ex's Avatar

ardıç super olur funda turlerınede baktım cok hos duruyorlar ama benım sımdıkı en buyuk sıkıntım fıdan bulmak buldugum fıdanlar cok buyuk sadece cevız agacının fıdanının govdsesı ıkı parmak ve uzunlugu 60 ıle 80 cm arasında.ben bonsaı nasıl yapılır dıye dusunurken meger zor olan uygun fıdanı bulmakmısama kararlıyım hemen bulup resımlere dokecegım.aslında ıyı bır fıdan nasıl secılır baslıgı altında yazı yazabılırsınız **** boyle bır yer varsa(ben bulamadım) lınkını verırsınız hatta elımden gelen bılgılerı toplar bu baslıkta bende buldugum bılgılerı yayınlamak ısterım.emegınız ıcın tesekkur ederım saygılarla...

Eski 10-08-2010, 12:39   #20
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Hmmm, bence hoş bir "yeni başlık" önerisi!

Eski 10-08-2010, 13:54   #21
Ağaçsever

ahmet_ex's Avatar

bugun fıdanı bulurum ınsallah cunku gercekten baya zor dun sıcakta yurumekten bı garıp oldum neyse fotolarımı bekleyın bugun gece eklıyorum yardımlarınızı kesmemenız dılegıyle
kolay fıdanlar bulmanız dılegıyle

Eski 10-08-2010, 14:19   #22
Ağaç Dostu

Dusundugunuz gibi bir basligimiz vardir. Yeni başlayanlar, bonsai için fidan seçimi

Ceviz agaci bonsai icin yeni basliyacak biri icin pek uygun degildir. Baska turler bakiniz.

Kolay gelsin.

Eski 10-08-2010, 19:11   #23

memet's Avatar

Seçtiğiniz ağacın boyunun uzun olması sizi endişelendirmesin. Gövde kalınlığına ve gövdenin bonsai olmaya uygun olup olmadığına dikkat edin.

Beğendiğiniz fidanı fotoğraflayıın bunu alayım mı diye. Birlikte üzerinde konuşalım.

Eski 10-08-2010, 22:15   #24
Ağaçsever

ahmet_ex's Avatar

kusura bakmayın mesajları yenı gordum. ben bugun bır adet nar fıdanı aldım govde kalınlıgı yetıskın bır ınsanın bas parmagı kalınlıgında govdeden ıkı tane dal cıkıyor sımdı sera ortamında gozlerınden surgun vermesı ıcın gubreledık bır hafta sonra evıme tasıyacagım. resımlerını yarın veya dıger gun ceker koyarım eger o fıdanın benım yapamayacagım bır duzeyde olduguna karar verırsek onu dogaya tekrar kazandırırız. almıs oldıgım fıdanda supurge tarzını denemek ıstıyorum yaptıgım arastırmalardan bana en yakın gelen bu oldu govdede ıkı ana dal var ve duz olarak yukselıyorlar fotograf koyana kadar nar agacıyla ılgılı ayrıntılı bılgı ederım umarım edındıgım bılgılerı pratıkte uygulayabılırım. emegını ve bılgısını bızlerden esırgemeyen agac dostlarına tesekkur ederım.

Eski 23-09-2012, 12:15   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2012
ceviz ağacından bonsai neden zor? bilgilendirirseniz sevinirim. teşekkür ederim.

terdil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2012, 12:36   #26

memet's Avatar

Dallanması ve yapraklanması sorunlar yaratıyor. İstenen sonucu vermiyor.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024