agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-11-2009, 11:15   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2009
Turkerb / Bonsai Çalışmalarım

Merhabalar,

Bonsai ile daha önce ilgili değildim. Ağaçları severim ama hiç kendime ait bir bahçem olmadı. Şu anda oturduğum evde 1 kapalı, 2 açık balkon mevcut. Aynı zamanda apartman bahçesi apartman görevlisi sayesinde çok güzel ağaçlandırılmış. Bir köşede de fidanlar bulunuyor. Bonsailere açık ve kapalı balkonlarda bakabileceğimi, gerekirse apartman bahçesinde bir süre tutabileceğimi düşünüyorum. Böylelikle ilk iş olarak annemi aradım. Elinde süs narı ve mine vardı. Onunda yükünü hafifletirim diye düşündüm. Malesef onları yaşatamamış. Bende yerim çok fazla olmadığından en çok olmasını istediğim türden en azından fidan edinmek istedim. Acer palmatum aradım. Yeşil yapraklı bir türden iki küçük fidan bana hediye edildi. Yanında bir de süs narı geldi. Bu üç fidan bonsai için henüz çok küçükler. apartman görevlisinen de bir tane begonvil fidanı edindim. Begonvil benim için tecrübe kazanabileceğim kolay bir tür olacağını düşünüyorum. Elimdeki fidanlara ilaveten biri köfteci dükkanının önünde diğeride benzincide ölmek üzere olan iki iğne yapraklı fidan edindim. Sonra bir sera da ölmek üzere olan bir acer palmatumu seracıdan daha iyi bakarım umduyla satın aldım.

Burada elimdeki fidanları fotoğraflayıp yapmayı düşündüğüm işlemleri anlatmayı hedefliyorum. Ölümcül bir hata yapmadan önce beni uyarırsanız çok memnun olurum. Öncelikle fidanları öldürmemeyi yeğlerim. Bonsai varsın geç olsun.

İlk olarak dışarıda saksıları olmayan ve ölmek üzere olan iki iğne yapraklı fidanımı burada paylaşmak istiyorum.

Mazı fidanım;
DSCN0155.JPG
Bulduğumda bu şekildeydi. Bir kaç gün müdahale edemedim. Toprağını değiştirdim. Yeni toprak 2 kg akvaryum kumu (sanırım kırmataş), 1 litre kil, 4 litre hazır toprak (sanırım tamamı torf).
IMG_1261.JPG
Kök kısmı. Kazık kökü kesmeye korktum. Elimde kazık kökü kapatmak için malzeme yoktu. Mumla kapatmaya çekinim. Kökün üst kısmını budamalı mıydım acaba?
IMG_1250.JPG
Yakından görünüş.
IMG_1255.JPG
Başka bir yakından görünüş.
IMG_1265.JPG
Son hali.

Bu mazıyı öldürmezsem baharda (mart gibi) tarzına karar verip budama ve telleme yapmayı düşünüyorum. Dik tarz (üstler ölü dal olabilir) olabilir gibi geliyor. Fikirlere açığım.

Diğer fidanlarımı da birazdan fotoğraflayacağım.

Turkerb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2009, 11:31   #2
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Toprağını bukadar azaltasaydınız iyi olurdu. Olan olmuş artık öğnümüz kış don görmeyecek yerde bakımını yapın. Şekil olarak benim fikrim altdaki gibidir.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_1265.JPG (19.4 KB, 243 views)
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2009, 11:38   #3
Ağaçsever

Bu da ikinci iğne yapraklı fidanım. Sanırım bu mazı değil. İsmini henüz bilmiyorum.
IMG_1259.JPG
Bulduğumda kökleri toprak dışındaydı. Sadece bir tane kazık kök ile tutunuyordu. Hızla eve geldim ve akşam vakti elimde ne varsa onunla yetindim. Saksısı küçük, sadece elimde o anda saksı toprağı vardı (sanırım tamamı torf malzeme) ve saksıya sığması için kazık köklerini almak zornda kaldım. Kazık kökleri kestiğim yere mum damlattım. Saksı içinde sabit dursun diye köklerini tel yardımıyla saksıya sabitledim. Tabi saksı altında 3-4 tane delik var. Can suyunu verip gölge bir yere koydum.
IMG_1258.JPG
Kestiğim kazık kökler. Tamamen içgüdüsel olarak her gün yapraklarına su spreyliyorum. İşe yarar mı bilmiyorum. Yaşamasına az ihtimal veriyorum ama umarım bahara sağ çıkar. Yaşarsa mart ayı gibi budama ve telleme yapacağım. Bu ağacın tarzına da henüz karar veremedim.

Eski 25-11-2009, 11:43   #4
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Toprağını bukadar azaltasaydınız iyi olurdu. Olan olmuş artık öğnümüz kış don görmeyecek yerde bakımını yapın. Şekil olarak benim fikrim altdaki gibidir.
Toprağını şimdi de azaltabilirim ama önermediğinize göre uygun olmaz sanırım. Bu fidan sonuçta bonsai halini alacaksa ya alttan kazık kökü kısaltmalıyım ya da üstteki kökleri kesmeliyim. Hanisi daha uygun olur sizce?

Eski 25-11-2009, 12:02   #5
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Kesinlikle kazık kök kısalacak bitkiler kazık kökü ayakda durmak için kullanır saçak kökleri de beslenmek için size lazım olan beslenmek için olan.

Eski 26-11-2009, 10:45   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Galeri: 43
Türker Bey çalışmalarınızda başarılar dilerim.

köknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2009, 10:58   #7
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi köknar Mesajı Göster
Türker Bey çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Çok teşekkür ederim.

Eski 26-11-2009, 11:01   #8
Ağaçsever

Begonvil fidanımı göstermek istiyorum.

IMG_1209.jpg

Bu fidanı hemen bonsai saksısına alıp budama ve biçim verme uğraşısına girişsem bu işlemleri atlatabilir mi? Begonvil dayanıklı bir tür diye biliyorum.

Eski 26-11-2009, 11:30   #9
Ağaç Dostu

Uygun bir saksıya alabilirsiniz Türker Bey.

Eski 28-11-2009, 22:08   #10
Ağaçsever

İşte ilk denemem.
Yanlışlarım mutlaka vardır. Lütfen söylemekten çekinmeyin.

IMG_0593.jpg

Eski 28-11-2009, 23:17   #11
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın Turkerb
Elinizdeki begonvil fidanı çok genç ve gövde kalınlığı olarak uygun nitelikte değil.
Öncelikle hızlı gelişim gösteren bu tür gövde ve gövde üzerinde gelişmesi için sürügnlere ihtiyaçınız var.

Bunun içinde elinizdeki fidanı sığ saksıya değilde geniş ve büüyk bir saksıya almanız gerekmekte.

Bir diğer konu bir bonsai gövde kalınlığının 6 ile çarpımı oranı yüksekliği veriçektir.

Mesela gövde çapı 5cm olan bir fidanın 6 rakamı ile çarpılması kuralı
Kısacası 5x6:30 yani bu fidanın boyunun 30 cm olması gerekmektedir.

Sanırsam sizin elinzideki begonlivin gövde çapı 1 cm **** 1.5cm

şimdi bu elimizdeki değeri 6 ile çarptığımızda 6cm yükseklik demektir.

Yani fidanınızın doğru orantılı olamsı için gerekli yükseklik bu.

Unutmayınız bonsai demek kelime anlamı dışında oran ölçü küçütme tekniği demektir.

BU oran nekadar dengeli olur ise bonsai görselik olarak okadar mükemel olaçaktır.

Çalışmalarınızda bu oranı koruyun.

aşağıdaki begonville çalışmasını iyice okuyunuz.

http://agaclar.net/forum/showthread.php?t=6276&page=2

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2009, 23:20   #12
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Birincisi gövde çok ince boyuna göre. İkinci olarak lider dalın altında ikinci bir dal olması çok uygun değil. Ya Lider dalı alın ya da altdaki küçük dalı ben olsam lider dalı atardım. Gövdede hiç hareket yok düm düz çıkıyor bir iki hareketle hem estetiklik yaratır hemde boyunu kısaltmış olursunuz.
Kolay gelsin.

Eski 29-11-2009, 10:57   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Sayin Turkerb, iyi gunler aramiza hos geldiniz.
Bonsaisan ve Tekin beyin verdigi bilgiler sizin daha guzel bonsailer yapmanizi sagliyacaktir. Bunun yaninda ilk olmasina ragmen, agaciniz uzerinde iyi yaptiginiz isler de var ornegin tel sarimlariniz iyi dallari istediginiz yerlere dizmeniz guzel bir calisma.(Govde uzerindeki dallar yukarilara ciktik sonra boylari kisalmali Tekin beyin de belirtigi gibi en zirvedeki dal altaki dallardan daha uzun, onun boyunu altaki dallardan daha kisa budayabilirsiniz.)

Bonsai calismalarinizda kolayliklar diliyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2009, 12:29   #14
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Sizin Fidanın üstünde amötörce biraz oynadım. Umarım size fikir verir.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_0593.jpg (59.7 KB, 185 views)
Eski 29-11-2009, 19:44   #15
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Tekin beyin çizimi doğrultusunda bir çalışma yaparsanız daha hoş gözükecektir.

Ağacınız bu hareketli tellemeyi kaldıramayacak şekilde kolay kırılabilecek, gevrek bir gövdeye sahip ise ;

A)Gövdede tellemeyle hareketlendirilecek noktayı ıslak rafya sararak daha dayanıklı hale getirebilir

veya

B)Yine aynı noktayı elinizin içinde tutarak , tabii kökün topraktan oynamamasını da sağlayarak biraz sertçe sağa ve sola yaklaşık 5-10 dk arasında burkma ya da döndürme işlemi yaparak daha esnek hale getirebilirsiniz.

Hatta B şıkkını uyguladıktan sonra rafya sarmanız ve ona göre tellemeniz daha garantili bir işlem olur. Ayrıca bu işlemi daha kalın telle yapmanız lazım ki verilecek şekilde kalsın.

Kolay gelsin.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2009, 23:51   #16
Ağaçsever

Sayın bonsaisan,
Sayın Ali H. ALI,
Sayın Tekin,
Sayın tourkana,

Yorumlarınız için tek tek teşekkür ederim, onları okudum ama hemen cevap yazmak için fırsatım olmadı.

Begonvil çalışmamı daha doğru bir bonsai hale getirmek için yapmam gerekenler netleşti diyebilirim. Bir kaç nokta var. Begonvile tekrar müdahale etmeden önce sizlere danışmak isterim.

1. Gövdenin kalınlaşması gerekiyor. gövde-yükseklik oranını dengelemesi için.

Bu sebeple daha geniş ve büyük bir saksıya alacağım.
Dalları budamak (lider dalı belirlemek amaçlı) gövde kalınlaşmasına yardımcı olur mu? Budama işi gövde kalınlaşmasını geciktirecekse budamayı daha sonra mı yapmalıyım? Mesele bu baharda veya bir sonraki kışa girerken mi budamalıyım?

2. Lider dal, en alttaki dal olarak belirlenmeli.

Bunu belirlemek için diğer dalları boydan kısaltmam gerekiyor. Budama işlemi için zaman önemli. Ağaç henüz yapraklarını dökmedi. İstanbul çok net bir kış yaşatmıyor. Kapalı balkon serin ama çok soğuklar olmazsa begonvil belki de yapraklarını hiç dökmeyecek. Budama, ağaç uykudayken yapılır değil mi? Bir de bütün dallar kalınlaşsın diye hiç budama yapmasam lider dalı zayıf mı bırakmış olurum? Çalışmayı yaparken bir dalı budadım aslında ama mecburiyettendi.

3. Ana gövde çok düz eğilmesi gerekiyor.

Bunu bende çok istemiştim ama benim el maharetim henüz gövdeyi bahsettiğiniz şekilde zorlamaya yeterli değil diye düşünüyorum. Gövde, bana büküldüğünde hasar alacakmış gibi göründü. Gövdenin daha yakından fotoğrafını çekip buraya ekleyeyim. Bu gövde bükülebilir derseniz gözümü karartıp deneyeceğim.

Eski 30-11-2009, 00:05   #17
Ağaç Dostu

Gelişme saksısına alırsanız daha iyi olur. Ustalar daha iyi bilirler ama, kuğu tarzı nasıl durur bu çalışmada?

Eski 30-11-2009, 08:23   #18
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Gelişmesi için Sayın köknarın da dediğigibi geliştirme saksısına alırsanız iyi olur.
Gövdeye hareket vermek için bükme işlemine gelince. İstanbul Atölye çalışmalarından birine katılırsanız hem eğeriz hem nasıl yapıldığını sizde görmüş olursunuz. Kolay gelsin.

Eski 30-11-2009, 14:11   #19
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Gövdeye hareket vermek için bükme işlemine gelince. İstanbul Atölye çalışmalarından birine katılırsanız hem eğeriz hem nasıl yapıldığını sizde görmüş olursunuz. Kolay gelsin.
Sayın Tekin, istanbul atölye çalışması olursa katılmaya gayret edeceğim. Begonvil'i atölye'ye malzeme olarak bırakıyorum.

Begonvil'in gövdesinin yakından fotoğraflarını çekmiş bulundum. Buraya ekliyorum.

IMG_0594.jpg

IMG_0596.jpg

Eski 30-11-2009, 14:53   #20
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Sardığınız tel 2.5 luk sayarsak sizin fidanınızın yaklaşık yarı çapı 2 cm kadar. Kalınlık normal ama botyna göre ince es vererek kısaltılabilir ya da yerden yüksekliği 10-12 cm kadar kesip yeni filizler değerlendirilebilir. Ya da İstanbul Atöçlye çalışmasında hep birlikde değerlendirebiliriz.

Eski 30-11-2009, 15:03   #21
Ağaçsever

Ölçekli fotoğraf daha anlaşılır olur zannederim.

IMG_0597.jpg

IMG_0598.jpg

Eski 30-11-2009, 15:10   #22
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Umduğumdan da inceymiş. Boy ve kalınlık orantılarını sizingibi Mühendis arkadaşların daha iyi hesaplayacağına eminim. Diyelimki bir apartman maketi yapıyorsuuz. Apartmanın boyu 20 metre en ve genişlik 8-10 metre Siz maketi diyelimki 1/100 yapacaksınız 20 metreyi 20 cm yapıp 8-10 metreyi 8-10 cm yerine 4-5 cm yaparsanız bariz orantısızlık ortaya çıkacaktır.
Bu pencereden bakarsanız ileride bu tür orantısızlıkları eminim siz bizlere hatırlatacaksınız.

Eski 30-11-2009, 15:24   #23
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Begonvili büyük bir saksıya alın. Orada gelişsin. Bütün yapraklarını dökmeyebilir kışın. İstanbul begonvil liçin biraz soğuk olabilir, kapalı balkonda olmasının yararı olabilir.
Seneye gövdesi hızla kalınlaşır, o sırada durumunu değerlendirirsiniz.
Benim kalem inceliğinde aldığım begonvil, bir yaz içine iki santim kalınlığa ulaştı

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2010, 15:39   #24
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Geçtiğimiz atölye çalışmasında üzerinde konuşmaya fırsat olmadı ama buradan üstadların tavsiyesini yinelemek doğru olabilir. Çok az toprağı var ve bulunduğu saksı çok sığ. Ağacınız içinde olduğu tabakta sabit değil ve kökleri en ufak bir rüzgarda dahi sallanabilecek kadar gevşek. Hazır bahar bitmemiş havalar iyice ısınmamışken, biraz daha büyük bir saksıya alın. Köklerin paralel gelişmesi için altına bir parça tahta, düz bir taş veya plastik koyabilirsiniz. Bu aynı zamanda gövdesinin genişlemesine de yardımcı olacaktır.

Toplantıda yaptığım öneriyi de yineliyim; Telleriniz dallar için uygun fakat gövde için çok ince. Ayrıca teller gövdeden geldiği için dalların çıktığı noktada birbirinin üzerinde geçiyor. Dalları birbirine tellerseniz eğer, gövdede iz yapma olasılığı daha azalmış olur.

Kolay gelsin

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024