agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-08-2009, 19:29   #1
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Tourkana/ Mugo Yarı Şelale Tarzı

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba,

Bugün Çamlarda saksı değişim zamanı konusunda yeni bir görüş olarak ortaya çıkan "Yaz Dönemi Saksı Değişimi" hakkındaki yazılı makaleleri okuduktan sonra ben de saksı değişimi yapmaya karar verdim ..

Değişimin mantığı ikinci uyanma evresinde çamların daha güçlü ve daha enerji dolu olmalarından dolayı yeni saksı stresini daha kolay atlatacağı ilkesine dayanıyor..

Fidan bir Mugo Çamı.(Dağ çamı) .. Telleme ve budama döneminde gerekli şekli de verip görüntüleri aktaracağım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ilk.jpg (71.5 KB, 112 views)
Dosya Türü: jpg son.jpg (59.6 KB, 112 views)
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2009, 19:32   #2
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Nerelerdeydiniz kuzum, bütün bonsaiciler teker teker yokoldu bir anda, tekrar hoşgeldiniz.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2009, 20:16   #3
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Aslında hep buradaydım..Ama yapacak pek bir işlem olmadığı için paylaşım da yapamadım.Diğer arkadaşlarda da sanırım aynı durum var.

Eski 15-08-2009, 20:52   #4
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Herkes havaların serinlemesini bekliyor herhalde...Fidan kaybedenler oldu, ben de 2 zeytin, bir incir fidanımı kaybettim sıcaktan.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2009, 13:37   #5
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Tourkana bu değişim genç çamlarda yani 4 ila 6yaşında bonsai olarak yetişmiş flizlenme döneminde kök budamsı sığ sakısya göre ayarlanmış adaylar içindir.

Gelişmiş kök sistemi derin saksıda kazık kök sistemi olan saksılarda bu tür bir işlem yarardan çok zarar oluşturaçaktır.

Sağlıklı ve güçlü kök sistemi olan ve bonsai saksısında olan bir çam yazsonu bu işleme tabi tutula bilir.

Lakin kazık kök sistemi olan ve derin saksısddaki bir fidan bu tür birişlemde olumlu cevap vermeye bilir.

Bu yüzden bu işlemi kademe toprak azaltem ve eski topraşın bir miktar temizlenip kök sistemi gözlenlenip geçiş yapılması daha mantılıdır.

Bu konuyu dikkatli değerlendirmek gerekir.

kenga olarak hazırlanacak bir bonsai adayında saksı derinliği sığ saksılara oranla daha derin olduğu için belki sorun yaşanmıyaçak ve ilkbaharda strese girmeden geçiş sağlanaçaktır ama derin bir saksıda bulunan bir bonsai aday fidanı için bu türlü sonbahar geçişi toprak bütünlüğünün azaltılması ve kök budaması doğru tepkiler ve olumlu bir gelişim göstemesi konusnda sorun yaşanmasını sağlıya bilir.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2009, 15:01   #6
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Ağaçta hiç kazık kök yoktu,varsa da bana denk gelmediğinden hiçbirini kesmedim, saçak köklerin de en fazla %20 sini kestim.
Artık bekleyip görmekten başka çaremiz yok, olursa böyle olmazsa eski sistemimiz kış sonu ilk bahar başı değişimlerine döneriz.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024