agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-06-2009, 11:23   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2009
qazwsx / katran ardıcı

Öncelikle merhaba,

Hep istediğim ama sürekli ertelediğim bonsai tutkusu pat diye bir hediye gelince içimde tekrar alevlendi. Ama çok hazırlıksız yakalandım. geniş bir çalışma yapamadım. İnternetten biraz araştırma yaptım. Bu forumu gördüm hemen üye oldum Ama forumda bulamadığım veya gözümden kaçan şeyler oldu. Hediye gelen ağacımla ilgili bilgi verirseniz çok sevinirim.

Sanırım bir çam türü. Daha detaylı bilen varsa paylaşırsa sevinirim.
008.jpg
Saksısı uygunmu?
İçeride beslenebilirmi?
Periyodik bakımları nelerdir?
Akvaryum bitkileriyle detaylı olarak uğaştığımdan elimde her tür sıvı gübre mevcut. Önerdiğiniz birşeyler varmı?
Fotoğraflardan bitkinin yaşını öğrenmek mümkünmü?
Benim aklıma gelmeyipte sizin aklınıza gelen birşeyler varmı?

Düzenleyen bonsaisan : 11-06-2009 saat 18:32 Neden: Bonsaisan tarafında düzenlendi
qazwsx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2009, 12:16   #2
Ağaç Dostu

Lymyt's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
Öncelikle türü katran ardıcı. Bir çam türü değildir; adından da anlaşılacağı gibi bir ardıç türüdür ve diğer tüm ardıçlar gibi dışarıda bakılması gerekir ev içinde kısa sürede sağlığı bozulur.

Saksının uygun olup olmadığına gelirsek saksının deliklerinden çok sayıda kök dışarı çıktıysa ya da kökler artık toprak üstünden taşmaya başladıysa saksı artık küçük geliyor demektir. Bu durumda kökleri hiç ellemeden daha büyük saksıya koyup etrafını uygun toprak karışımıyladoldurabilirsiniz. Ama yok kökleri açayım kısaltayım öyle yeni saksılama yapayım diyorsanız bunun için seneye ilk bahar başlangıcını beklemelisiniz.

Bakım ve besin ihtiyacı ile ilgili bilgileri forum içerisinde arama yaparak ardıç başlıklarından ulaşablirsiniz.

Size tavsiyem ilk iş olarak sulama ile ilgili başlıkları okuyun, kolay gözüksede en çok hata yapuılan ve bitkinin kaybedilmesine kadar yol açan problemler oluşabilir.

Ayrıca tahmin ediyorum ki çok heveslisinizdir bir an önce telleyip şekil verip budamak istiyorsunuzdur ama unutmayın ki bonsai sabır işidir ve her uygulamanın belirli zamanları vardır bu zamanlar dışında yapacağınız uygulamalar ağacı strese sokup zarar verecektir. Bu uygulama takvimine de gene site içinden ulaşabilirsiniz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Sorunlarınız oldukça paylaşın, burada seve seve yardım edebilecek birçok insan var =)

Lymyt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2009, 13:43   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2009
Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.

Saksının altında iki tane delik var. Hiçbir kök belirtisi yok. Saksı uygun o zaman.
Toprağın üstünde beyaz benekler var. Bu bakterilerde sanırım bonsai için faydalı. Öyle olduğunu okumuştum.
Sulamaya dikkat edeceğim, sabırla (biraz zor olacak) ilkbaharı bekleyeceğim ve sorum oldukça sormaya devam edeceğim

Fotoğrafları yüklemeyi denedim ama olmadı. Komutu yazıyorum resim gözükmüyor. Yardımcı olup ekleyebilrseniz sevinirim.

Saygılar,

qazwsx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2009, 18:35   #4
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Fotoğraf ekleme konusunda ki gerekli düzenleme moderasyon tarafından yapılmıştır.

Ağacınızı evin dışında yahut balkonda ,bahçede bir ağaç altında direk güneş ışığı almayan bir yerde tutun.

Lütfen dikkat: Ardıçlar özelikle bu tür aşırı sulamayı sevmez. Şu anda içinde bulunduğu toprak drenaj bakımından yeterli düzeyde olmadığı için sulamasına özen göstermelisiniz.

Eğer sulama yaptığınız gün den sonra sulamanızı takip eden 2.günün sonun da toprak hala daha nemli ve ıslak kalıyor ise sulama yapmayın biraz toprak kurusun.

Lakin bu kuruma toprağın üst kısmında olabilir ama dipler ıslak kalarak sizi sulama konusunda yanılta bilir.Bu yüzden parmağınız ile toprağı biraz kazarak toprağın nem düzeyini kontrol edin.

Saygılar başarılr.

Düzenleyen bonsaisan : 11-06-2009 saat 23:30 Neden: İmla hatalarını düzelttim.
bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024