agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-02-2009, 11:52   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-12-2006
Yasemin / Ficus

Daha önce aldığım fakat uygulama yapmaya cesaret edemediğim ficusu Bonsaisan'ın ficuslar ile çalışma başlığından örnek alarak birleştirmeye çalıştım, biraz da farklı bişey denedim. Fidanların kabuklarını aynı noktalardan soyarak köklendirme hormonu sürdüm ve rafya ile birbirlerine bağladım. Rafyların aralarını resmide görünenden biraz daha fazlaca aralladım. Daha önce biyerde okuduğumu sanarak birleştirme işleminden sonra birleşim yerine pet şişe geçirip içini torf ve kedi kumu karışımı ile doldurdup nemlendirdim. Nemini koruması içinde streç ile sardım.
Umarım yanlış bir uygulama olmamıştır.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ficus1.jpg (59.9 KB, 162 views)
Dosya Türü: jpg ficus2.jpg (65.7 KB, 153 views)
Dosya Türü: jpg ficus3.jpg (64.4 KB, 152 views)
Dosya Türü: jpg ficus4.jpg (64.7 KB, 153 views)
yasemin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 12:01   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Yasemin hanim iyi bir calisma yapmissiniz. Kedi kumuna dikkat ediniz camurlasabilir. Torf dere kumu karisimi daha uygun olabilirdi. Kabuklari soydugunuz yerlerden koklermi cikmasini istiyorsunuz?

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 12:36   #3
Ağaç Dostu

Umarım ağacı öldürmeden güzel bir sonuç elde edebilirim Ali Bey. Amacım kabukları soyduğum yerlerden fidanların birbirine kaynaması ve hava kökleri oluşturmak.
Şimdilik sadece hayal ama ileride aşağıda verdiğim linktekine benzer bir çalışma yapabilmek istiyorum

http://www.tropicalbonsai.com/images...cus_Banyan.jpg

Eski 10-02-2009, 12:01   #4
Ağaç Dostu

Yasemin agaci oldureceginiz sanmiyorum. Govdeler bir birine kaynaycaktir.
Linkteki incirde goruldugu gibi hava kokleri olusurmu bilmiyorum. Bu cesit koklerin gelismesi icin nem ve sicak hava gerekiyor yani tropik bir ortam umarim basarirsiniz.

Eski 10-02-2009, 13:30   #5
Ağaç Dostu

Umarım resimdeki gibi hava kökleri gelişir.... Sıcak olması açısından altında kalorifer peteği bulunan ve bol ışık alan bir cam önünde duruyor. Torfu nemi koruması açısından kestiğim pet şişenin içine doldurup etrafınıda mutfakta kullandığımız streç ile sardım. Şimdilik hergün kontrol ediyorum nem kaybı yok. Tek korkum hem kaynaştırma olayını hemde hava köklendirme olayını aynı zamanda yapmaya çalışmak sorun yaratabilirmi diye. Zaman neler olacağını gösterecek

Eski 12-03-2009, 10:34   #6
Ağaç Dostu

Gövde birleşimi yapmak istediğim ficusum maalesef öldü.. Aniden bütün yaprakarı kurudu. Sanırım nem dengesini koruyamadım **** köklerde bir sorun oluştu.

Evde bir saksının içinde bir zaman birinin çiçeğinden alıp diktiğim bir ficus vardı, fazla bir ilerleme kaytedmedi ve alt tarafta yaprak falan yok sadece yandan tek bir sürgün vermiş biraz onun üzerinde oynama yaptım. Ama ilk halinin resmini çekmek aklıma gelmedi sadece son halini fotoğrafladım. Birde benzetmek istediğim bir borsai resmi var.
Yanlışlarım, eksiklerim **** yapmam gerekenler konusunda fikirlerinize ihtiyacım var.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 120320091055.jpg (25.7 KB, 87 views)
Dosya Türü: jpg FicusBenjimina.jpg (23.1 KB, 87 views)
Eski 12-03-2009, 11:44   #7
Ağaç Dostu

Yasemin gecmis olsun. Incirin yapraklarini cesitli nedenlerden dokebilir cok sudan suzuzluktan kuru sicaktan az isik almasindan.

Incirinin kuruyup kurumadigini yapraklarinin dokulmesinden anliyamazsin yapraklarini dokmus ama kurumamis olabilir. govdeleri biraz kaziyip govde rengine bakiniz yesil bir renkteyse onu balkonda uygun bir yere alip bekleyiniz baharda tekrar saglikli bir sekilde yeserebilir.

Ornek olarak aldigin ve yapmak istedigin ikinci calismandaki kucuk govde duz bir sekilde saga dogru uzaniyor onu buyuk govdedeki kivrimlara yakin bir sekilde bukebilirseniz daha guzel gorunecegini dusunuyorum.

Bir de cok saglikli gorunmuyor. Ic mekanda tutacaksan soba ve kalorifer gibi isi veren seylerden uzakta ve bol isik alan bir yerde tutunuz. Sulamasina dikkat ediniz saksi altindaki su toplama kabinda su birikmesine izin vermeyiniz.

Kolay gelsin.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024