agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-12-2008, 21:59   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-12-2006
Yasemin / Ardıç

Daha önce öldürdüğüm ardıcımdan sonra yeni bir ardıç edindim. Ama ne yapacağımı bilmiyorum. Lütfen yardııımmm...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 19122008770.jpg (32.0 KB, 225 views)
Dosya Türü: jpg 19122008774.jpg (31.8 KB, 209 views)
Dosya Türü: jpg 19122008769.jpg (88.8 KB, 204 views)
Dosya Türü: jpg 19122008772.jpg (47.6 KB, 200 views)
Dosya Türü: jpg 19122008777.jpg (60.7 KB, 209 views)
yasemin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2008, 22:09   #2
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Güzel bir fidan, bence bir süre daha ağacınızı gözleyin(bu ardıç dışmekan ağacıdır,dışarıya koymayı unutmayın), biraz da eski yazıları okuyun.. Belli bir tarz aklınızda belirdiğinde biz size yardımcı oluruz.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2008, 22:11   #3
Ağaç Dostu

Tourkana teşekkür ederim bu kadar çabuk yanıtladığın için... şu zaten sölediğiniz gibi yazıları okuyorum ve resimleri inceliyorum. Ama en çokta sizlerden yardım bekliyorum.

Eski 19-12-2008, 22:26   #4
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Bence bu ağaçta bu forma yönelik bir ışık var. ama işlemler için biraz daha beklemeni tavsiye ederim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ard1.JPG (48.3 KB, 209 views)
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2008, 22:39   #5
Ağaç Dostu

Şekillendirme konusunda oldukça heyacanlıyım ama bekliycem ve sabırlı davranıcam. Bu seferde öldürmek istimiyorum

Eski 19-12-2008, 22:49   #6
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Yasemin hnm güzel bir fidan yakalamışsınız. Güzel bir Şelale olur bence ama arkadaşların önerilerini bekleyelim güzel fikirler çıkacaktır.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2008, 22:51   #7
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın yasemin

Bonsai acele etmeyin.
Önce ağaçınız iyi inceleyin.
Vermek istediğiniz formu belirlyin.
Sonra budamada ki klasik kuralları araştırın.

Şubat başı gibi budamayı düşündüğünüz ve formunuz için gereksiz gördüğünüz daları budayın.

Sonra mart ayının başı gibi teleme işlemini yapın.
İlk bahar ile yeni tomurçuklar vermeye başlayan ağaçınızı dengeli bir kök budaması yaparak sığ ve geniş bir saksıya aktarın.

Bonsai de formu belirle, budamayı yap , daları telle ve kökleri buda gibi bir sıra vardır.

Bu temelden başlıyan bir sıralamadır.
Her işlem sonrası ağaçın toparlanması için zamana ihtiyaçı vardır.
Sabır ise ana kuraldır.
Ağaçınız için şu anda sulamaya dikkat edin.Toprak drenajı fazla değil gibi görünüyor.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2008, 09:56   #8
Ağaç Dostu

Yanıtlarınız için teşekkür ederim. Şimdilik form belirlemekten başka yapılabilecek bişey yok anladığım kadarıyla.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisan Mesajı Göster
Sayın yasemin

Ağaçınız için şu anda sulamaya dikkat edin.Toprak drenajı fazla değil gibi görünüyor.
Sayın Bonsaisan daha önce vermiş olduğunuz bonsai takvimini de tekrar inceledim. Önceki yazılanları okuyorum ve resimleri inceliyorum.
Toprağının iyi olmadığını düşünüyorum bende. Satıldığı yerde ki koşullar pek sağlıklı değildi anladığım kadarıyla. Toprağı dediğiniz gibi drenajsız gözüküyor. Saksı içindede ardıç haricinde yabancı otlar ve salyangoz gibi değişik misafirlerde mevcuttu. Misafirleri ayıkladım ama toprak konusunda ne yapacağıma karar veremedim.

Eski 21-12-2008, 08:01   #9
Ağaç Dostu

gönder's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2008
Yasemin hnm merhaba bence de çok hoş bir ağaç sayın Bonsaisan'ın da dediği gibi şekle karar verince inanın herşey kendiliğinden sırayla peşpeşe geliyor.Bende ilk zamanlarımda geçen sene şekle karar veremeyince ağaç bana bende ağaca bakıyordum.Ama hangi şekil olduğuna karar verince tüm aadımlar sıra sıra oluşuyor.Bence de Tekin beyin dediği gibi güzel bir şelale olabilir.
İyi günler.

gönder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2008, 14:27   #10
Ağaç Dostu

Kafamda oluşan şekil Tourkana'nın önerisindekine daha yakın gibi geliyor. Şimdilik sadece fidanımı izliyorum ve neyapabileceğim konusunda önceki yazılanları okuyorum. Fırsat yaratıp Tekin bey'in de müsait olduğu bir zamanda uygulamalı olarak yardım istiycem kendisinden. yanlış bişey yapmak istemiyorum

Eski 22-12-2008, 23:13   #11
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasemin Mesajı Göster
Fırsat yaratıp Tekin bey'in de müsait olduğu bir zamanda uygulamalı olarak yardım istiycem kendisinden. yanlış bişey yapmak istemiyorum
Elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. Siz ziyaretime gelirseniz tourkana da olur mini bir atölye çalışması yaparız.
Şubat ayında inşallah İSTANBUL ekibi olarak bir atölye toplantısı yaparız.
Mekan mevcut 15-20 kişiyi alabilecek sobası olan bir sera hazırladım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg HPIM1231-2.JPG (58.1 KB, 216 views)
Eski 23-12-2008, 09:42   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Tekin bey mekaniniz ne guzel. Bonsai toplantilarina gelecekler icin su an yeterli gorunuyor. Trabzonlu arkadaslar gibi artik Istanbulda da bir bonsai kulubu kursaniz(kulub calismasinda belkide en fazla siz ugrasacaksiniz hazirlikli olun) her ayin belli bir gununu toplantilara ayirsaniz ve artik sistemli bir sekilde Istanbulda da bonsai calismalari yurutulse diye dusunuyorum.
Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2008, 09:55   #13
Ağaç Dostu

Tekin bey mekan gerçekten çok güzel görünüyor. Ben şubat ayını beklemeden sizi mutlaka ziyarete gelicem.

Eski 23-12-2008, 09:56   #14
Ağaç Dostu

Ali Bey fidanımla ilgili yorumlarınızı bekliyorum

Eski 23-12-2008, 10:03   #15
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Tekin bey, seranın üst naylonu neden sarı yaptınız daha iyi mi oluyor? Ahşap kısımlardan ısı kaçağı veya soğuk girişi yok mu? Ama estetik bakımdan güzel bir sera daha doğrusu cam ev olmuş. Hayırlı olsun.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2008, 10:27   #16
Ağaç Dostu

Yasemin hanim iyi gunler.
Ardic agaciniz hakkinda bircok degerli arkadasimiz gorus ve onerilerini belirtigi benim yapacagim oneriler de onlarinkinden pek farkli olmiyacagi icin gorus belirtmemistim. Sordugunuz icin ben de agaciniza bakip goruslerimi yaziyorum.

Once agacinizin hangi tarzlara uygun oldugunu goz onude tutup bir tarz secmelisiniz.(agaciniz, kivrimli dik tarz, yatik tarz, selale ve yari sarkik tarz olabilecegi gibi belki ruzgar yatigi tarzi da yapilabilir.) secimden sonra yapacaginz tarz uzerinde calisip o tarzda nelere dikkat edilmesi gerektigini ogrenip bilincli bir sekilde agaciniz uzerinde budama ve tellemelerle, onu istediginiz foruma koyabilirsiniz. Agaciniz uzerinde bircok dalcik bulunuyor onlari iyi degerlendiriniz.

Yakin bir zamanda Tekin beye ugraycasaniz, o yakindan agaciniza bakip neler yapmaniz gerektigini soyleycek ve ya birlikte calisip agaci istedigin dusundugun tarzda budayip telleyip, foruma koyacaksiniz da, biliyorsun bonsai hic bitmiyen bir ugrastir, Tekin beyin yardimlarindan sonra da agacin uzerinde surekli calisman gerekecek ki agacinin forumu bozulmasin.

Bonsai calismalarinda sana kolayliklar ve dusledigin her bonsainin senin olmasini dilerim.

Eski 23-12-2008, 10:47   #17
Ağaç Dostu

Ali hocam teşekkür ederim güzel temennileriniz için.

Fidanımı Tourkana'nın önerisindeki gibi kıvrımlı dik tarz olarak şekillendirmeyi düşünüyorum.
Ama üstadlardan yardım almadan bişey yapıp bu fidanımı kaybetmek istemiyorum. Tekin beye uğradığımda Tourkana'nın da orda olabileceğini yazmış, umarım orda olur...

Eski 23-12-2008, 15:15   #18
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Tekin bey mekaniniz ne guzel. Bonsai toplantilarina gelecekler icin su an yeterli gorunuyor. Trabzonlu arkadaslar gibi artik Istanbulda da bir bonsai kulubu kursaniz(kulub calismasinda belkide en fazla siz ugrasacaksiniz hazirlikli olun) her ayin belli bir gununu toplantilara ayirsaniz ve artik sistemli bir sekilde Istanbulda da bonsai calismalari yurutulse diye dusunuyorum.
Kolay gelsin.
Teşekkürler Ali bey beğendiğinize sevindim. Her ay toplantı mekanı olarak benim mekanı kabul ederlerse seve seve herzaman konuklarımı karşılamaya hazırım.

Sayın nariçi seranın üst naylonu yeni olduğu için biraz sarıya benziyor ama ilk yaz güneşi görünce beyazlıyor. Genelde sera naylonları bu şekilde oluyor ve 36 ay garantili.
Seranın alt kısımları henüz bitmemişken resimlemiştim şu ana oralarda kapandı içeri rüzgar ve yağmur almıyor.
Yasemin hnm nezaman müsait olursanız beklerim bu günlerde hep bahcedeyim zaten bahar hazırlığı yapıyorum. tourkana da bana çok yakın oda gelecektir mutlaka.

Eski 28-12-2008, 10:58   #19
Ağaç Dostu

Nihayet Tekin Bey'i dün ziyarete gidebildik ve özenle hazırlamış olduğu atölyesini de görme şansımız oldu.
Uzun ve zorlu bir yolculuktan sonra artık ordaydık...

Tekin Bey bizi yolda karşıladı özenle hazırlanmış atölyeye hep birlikte ulaştık.
Benim bir süredir şekillendirmeye çekindiğim fidanımla birlikte ordaydık. Sobanın başında sıcacık çaylarla başlayan sohbetle birlite Tekin Bey dikkatle fidanımı incelemeye ve nasıl şekil verebileceğimiz konusda fikirlerini söylerken bir yandan da fidınımın kalabalık olan görüntüsünü temizlemeye başladı. İlk önce şelale tarzı, sonrasında afrika tarzı diye düşünürken birde baktım ki fidanımın şekillenmesi bitti bile....Benim tek katkım sadece Tekin Bey'i dikkatle izlemek ve fotograflamaya çalışmak oldu ama, anladımki uzun zaman bonsai ile ilgili bilgileri okumak forumları takip etmek, bir kaç saatlik bir atölye çalışmasına eş değermiş. Şimdi biraz daha cesaretli hissediyorum kendimi bu konuda.

Tekin Bey fidanımı çok güzel bir şekilde budadı, telledi kök budaması yaptı ve yeni formuna ulaştıktan sonra kedi elleriye gaz betondan yapmış olduğu muhteşem bir saksıya yerleştirdi. Tabiyki dibine yoysun ve çakıl taşları koymayıda ihmal etmedi... Ve ortaya dağınık ve kalabalık bir fidandan bonsai olma yolunda ilk adımını atmış muhteşem bi çalışma çıktı...Böylece ilk bonsai adayıma, saksısına ve kök açmak için yine Tekin Bey'in kendi imalatı olan alete Tekin Bey'in sayesinde sahip oldum.

Şimdi bir yandan fidanımı izlerken bir yanda da dün yaşadıklarımı ve sahip olduklarımı sizlerle paylaşmaya çalıştım. Deniyimlerini bizimle paylaşan Tekin Bey'e ve güler yüzlü misafirperverliğinden dolayı Tekin Bey'in eşine çok teşekkür ederim...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 27122008782.jpg (27.1 KB, 122 views)
Dosya Türü: jpg 27122008783.jpg (23.2 KB, 119 views)
Dosya Türü: jpg 27122008784.jpg (32.3 KB, 120 views)
Dosya Türü: jpg 27122008785.jpg (37.5 KB, 122 views)
Eski 28-12-2008, 11:01   #20
Ağaç Dostu

ve son hali...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 27122008786.jpg (34.3 KB, 124 views)
Dosya Türü: jpg 27122008789.jpg (19.1 KB, 120 views)
Dosya Türü: jpg 27122008790.jpg (33.5 KB, 123 views)
Eski 28-12-2008, 11:33   #21
Yeni Üye

emrecin's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2008
Vay be gercekten çok güzel bi çalışma olmus. Tekin bey ellerinize saglık, Yasemin hanım sizede bonsai'nizle mutlu günler dilerim. Bu arada ben Manisadan Emre henuz bonsai ile ugrasmamakla birlikte, çalışmalarınızı ilgi ve merakla takip etmeye başladım.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

emrecin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2008, 20:32   #22
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Biraz aceleye geldi uçlardan biraz daha almak lazımmış. Nyse birdaki seferde **** siz uçlardan fazlalıkları alabilirsiniz.
Eliniz alışmış olur. Cesaretinizde artar bu arada sonraki ağaçlarınızı kolay budama yapabilirsiniz.

Sayın emrecin bizleri takibe aldınsa kesin sizede bulaşmıştır bu bonsai sevdası. ben şimdiden aramıza hoşgeldiniz diyorum. İnşallah çok güzel bonsai çalışmalarınız ve eserleriniz olur.

Eski 28-12-2008, 21:38   #23
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Biraz aceleye geldi uçlardan biraz daha almak lazımmış. Nyse birdaki seferde **** siz uçlardan fazlalıkları alabilirsiniz.
Eliniz alışmış olur. Cesaretinizde artar bu arada sonraki ağaçlarınızı kolay budama yapabilirsiniz.
Uçlardaki fazlalıklardan kastınız diğerlerinden daha uzun gibi duran filizciklermi Tekin Bey...

Eski 29-12-2008, 11:44   #24
Ağaç Dostu

Yasemin hanim, Tekin beyle birlikte guzel bir calisma yapmissiniz. Bir sonraki bonsai calismanizi tek basiniza da yapabilecegnize inaniyorum simdiden kolay gelsin.

Eski 02-01-2009, 22:47   #25
Ağaç Dostu

Birkaç küçük değişiklik yaptım. Sağ taraftaki 2 dalı kestim, 6.dalı biraz daha geri aldım,3. ve soldaki dal tellenip biraz öne alınacak ama bu saate tel bulamadığım için yarına bıraktım.

Nasıl olduğu konusunda fikirlerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 02012009808-1.jpg (63.6 KB, 75 views)
Dosya Türü: jpg 02012009810-1.jpg (66.6 KB, 74 views)

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024