agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-10-2008, 22:02   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-08-2008
ugomor / Çam

Üstadlar ve arkadaşlar merhaba,
Koru dağından geçerken topladığım 3 küçük çam yavrusunun 2 sini bonsai yapmaya çalışıyorum. Resimlerden belki bir fikir verebilirsiniz. Şimdiden teşekkür ediyorum. Saygılarımla

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 100_1380.jpg (57.4 KB, 189 views)
Dosya Türü: jpg 100_1381.jpg (28.7 KB, 179 views)
Dosya Türü: jpg 100_1390.jpg (31.0 KB, 176 views)
Dosya Türü: jpg 100_1386.jpg (35.6 KB, 175 views)
Dosya Türü: jpg 100_1389.jpg (43.0 KB, 175 views)
ugomor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2008, 22:42   #2
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın ugomor

Öncelikle hoş geldiniz.
Çamlarınızı bu döemde bulunduğu yerden sökek ve ekmek biraz riskli bir iş olsada umarım yaşam şansları fazla olaçakdır.

Çamlarda aslında bu dönemde bu boyutda genelde ilk önce güçlü ve sağlıklı biryapı kazandırmak adına geniş bir saksıda yetiştirmek mantıklıdır.

Çamlar süzek geçirken topraklarda daha iyi bir gelişm gösterirler.
Çamlar dış mekan bonsailerdir ve genelde ev dışında bulunmaları gerekir.

Aşırı suyu sevmezle özelikle su tutan bir toprak karıımı kullanılmış ise

Bu yüzden genlde çamalarda derekumu ve çakılının bol olduğu bir karışım ve organik bakımdan iyi bir toprak yapısı oluşturmak gerekir.

Çamlar bonsai ilk başlıyaçak sizin gibi bonsai dostları için çok fazla işlemleri olan türlerdir.
Bu yüzden size tavsiyem çamları şu anda elemeyin ama mart başında geniş ve yukarıda belirtiğim toprak karışımında oluşan bir saksıya alın.
Bonsai başlamak için yaprak döken bir tür ile başlayaçağını gibi hazır satın alabileçğiniz bir bonsai de bakım ve uygulamalar konusnda kendinizi geliştire bilirsiniz.

Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2008, 22:55   #3
Ağaçsever

Sayın Bonsaisan;
Öncelikle tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Bende umuyorum ki çamlarım iyi bir gelişim göstersin. Araştırmalarım devam etmesine karşın daha çok çok acemiyim. Sizin gibi üstadlardan ayrıntıları ve gerekenleri öğrenmeye çalışıyorum. Çamlarımın gelişimini ilerleyen zamanlarda sizlerle paylaşacağım. Teşekkürler.
Saygılarımla

Eski 20-10-2008, 23:44   #4
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Bonsai paylaşım hem bosai ileuğraşan diğer bonsai dostları için ağaçın gelişmine dair gelişimi göstermesi açısnda hemnde kendi ağaçınız konusnda güzel bir arşive sahip olmanızı sağlayaçakdır.
Umarımki çam fidanlarınız güzel bir gelişim gösterir.

Eski 21-10-2008, 17:12   #5
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Ugomor bonsai formunu tamamlamış varsayarak sığ bir kaba ekmişsiniz.Size doğal koşullarına mümkün olduğunca yakın bir yerde tutmanızı öneririm.Buda büyük ihtimalle balkonunuz olacaktır.Toprağı az olduğundan bonsai formuna girebilmesi için size tavsiyem mart nisan ayı ile beraber kullanma talimatına uygun ve düzenli olarak bonsai gübresi kullanın.Aksi halde büyümesi duracaktır.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2008, 10:59   #6
Ağaçsever

Merhaba,

Sayın Cemboa,
Öncelikle değerli öneriniz için teşekkür ederim. Sn Bonsaisan ın tavsiyesi ile Mart ayında büyük bir saksıya almayı planladığım bonsailerime ayda bir olmak suretiyle sıvı gübre veriyorum. Bonsai formlarını tamamlamadığını anlamam geç olduğu ve tavsiyeler üzerine yerlerinden oynatmadığım bonsailerim şu anda bir sorunları görünmüyor (en azından benim gözlemlediğim kadarıyla). Bonsailerimi sizinde tahmininiz üzere balkonda tutuyorum. Yanlız bizim balkonumuz kapalı tipte olduğu için belirli aralıklarla temiz hava sirkülasyonu için ortamı havalandırıyorum. Şimdi kafamda oluşan tereddütü gidermek için soruyorum Mart ayında bonsailerimi büyük bir saksıya alıp gelişmelerini bekledikten sonra bonsai saksısına mı alayım? Yoksa Mart ayı itibariyle talimatlara uyarak düzenli gübre mi uygulayayım? (ki zira aylık olarak sıvı gübre kullandığımıda hatırlatayım). Benim için çok değerli olan görüşleriniz ve ayırdığınız vakit için çok teşekkür ederim.
Saygılarımla

Eski 29-10-2008, 10:39   #7
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın ugomor

Çam çok genç bu bu yüzden saksı değişiminde yıpranmış olabilir.
Çamlar bu konuda biraz daha özen gösteriyor.

Özelikle çam bu tür işlemleren sonra enerjisini korur.Lakin mum zamanı geldiğinde birden söner.Bu konuya çok dikkat edin.Çünkü enerjisini o güne kadar korur ama daha sonra tükenir.BU yüzden daha rahat çalışa bileçeğiniz bir tür ile başlayın.
Çam çok süzek olan bol çakıllı lakin orhanik bir toprak karışımına ekin.

Şu dönemde gübrelemenin onan bir yayarı olmayaçakdır zaten yeni ekimi yapılan ağaçlar 4 ila 6 hafda gübrelenmez.

Gübreler özelikle sıvı gübreler kristal yapıda maddeler içerir.BU gübre yeni oluşaçak olan ve gözle görülmeyen mikro kılçak kökleri yakar.Bu yüzden yeni ekim yapılan ağaçlarda gübre uygulanmaz yarar yerine zarar sağlar.

Nisan ayı itibari ile herşey yolundaysa gübrelemeye başlayın ekim ayında kesin.

Sıvı gübre uygulamasında ağaç toprağı gübreleme öncesi ıslak olmalıdır.

Çam yarı gölge bir yerde tutun.Genç fidanlar yaşlı ağaçların gölgelerinde yetişir ve gençlik dönemlerini tamamlarlar.Çünkü yoğun ısı ve güneş onları kavurur.
Saygılar.

Eski 29-10-2008, 15:31   #8
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Ugomor normal gübrelerle bonsai gübresi arasındaki fark normal gübrenin mevcut yapı üzerinde gelişmesini sağlaması, bonsai gübresinin ise mevcut yapı üzerinde dallanmayı arttırması ki çamda bu daha da önem kazanıyor.Çam ibrelerinin olduğu dallarda dallanmaya çalışır.Bundan dolayıda ağaçlarınız henüz gençken dallanmayı sağlamanız gerek.Bunun bir gereğide çamlar budanmayı sevmediklerinden dolayı başka ağaçlar gibi büyümeyi sağlayıp sonradan küçültmeye çalışmanız işinizi oldukça zorlaştırır.Bonsai gübresini mart ayı gibi kullanmaya başlayıp düzenli olarak kullanma talimatına uygun olarak kullanın.Ağaçlar kışın minimum 45 gün uyku dönemi ister.Bunuda sağlayan soğuk havadır.Kapalı balkonda sorun yaşayabilirsiniz.

Eski 30-10-2008, 07:58   #9
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Sayın cemboa peki bu bonsai gübresini nereden bulacağız.

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2008, 18:07   #10
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

carrefour real migros tekzen bauhouse koçtaş gibi marketlerde bulabilirsiniz.Sanırım Türkiyede sadece Helin markasının bonsai gübresi var.
Eğer buralarda bulamassanız Zirai malzemelr satan yerlerde aramanız gerek.Bu yerlerin Trabzonda nerde olduğunu öğrenmek için Helinin 216 466 70 10 nolu telefonundan arayabilirsiniz.Bende kendi ilimde aynı şeyi yaptım.

Eski 31-10-2008, 08:35   #11
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Kurumu, likitmi

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2008, 11:43   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Herhangi bir gubre kullanirken, agaclariniza onerilen miktarin da altinda gubre veriniz. Az verilen gubreden agaciniz zarar gormez ama cabuk buyusun dusuncesi ile fazla verilmis bir gubre ile agacinizi, geri donulmesi nerdeyse imkansiz bir olum yolculuguna cikarmis olursunuz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2008, 22:15   #13
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Sıvı gübre.Fotoğrafını koyarım.

Eski 06-11-2008, 16:13   #14
Ağaçsever

Üstadlar Sıvı gübre çamlar için zararlımıdır?

Eski 06-11-2008, 16:30   #15
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Ugomor sıvı gübre çamlarınız için zaralı olsaydı tavsiye etmezdim ******.Zira sizin durumunuzda yani yerinizin müsait olmaması ve gövde formunun tam oturmadan sığ bir toprağa almanız gübre kullanmanızı daha elzem hale getiriyior.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024