agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yapılacak İşler Takvimi (http://www.agaclar.net/forum/yapilacak-isler-takvimi/)
-   -   Bahar geldi: Mart ayında yapılacaklar (http://www.agaclar.net/forum/yapilacak-isler-takvimi/7772.htm)

malina 27-02-2008 11:34

Bahar geldi: Mart ayında yapılacaklar

Bitkilerle ilgilenmeye yeni başlayan arkadaşlara rehber olabilir.

Forumun farklı başlıklarında gerekli bilgiler yer alsa da, baklonu, terası ya da küçük bir bahçesi olan arkadaşların, mart ayında neler yapması gerektiğini aklınıza geldikçe yazar mısınız?

Yazdıklarınızla ilgili daha fazla bilgi, forumda başka bir başlık altındaysa, konuyu özetleyip, devamını okumaları için o sayfanın adresini ekleyebilirsiniz..

papatyam 27-02-2008 13:19

Salonlarda Bahar Telaşı (ağaçlar.net e_dergi mart sayısı)

Genel olarak, Mart ayı başında saksı değiştirme işlemi yapılır. Bu bitkilerin büyüme, gelişme dönemlerinin başlangıç zamanıdır.
Saksı değişimi ne zaman yapılmalıdır?
Nasıl bir saksı seçilmelidir?
Saksı büyüklüğü ne olmalı?
Saksı Harcı nasıl olmalı?
Eski saksılar yeniden kullanılırmı?
Bu ve benzer soruları sevgili Mine PAKKENER http://www.agaclar.net/dergi/mart07.html burada cevaplamış.

papatyam 27-02-2008 13:40

Evdeki bitkilerimiz için HİJYEN (ağaçlar.net e_dergi mart sayısı)

Yine Mine Hanımın ağaçlar net e_dergi mart sayısı için hazırlamış olduğu bir yazıdan örnek sunmak istiyorum, Bitkilerimiz İçin HİJYEN.

Saksı bitkilerimizde gördüğümüz en önemli sorunların ana kaynağı çoğu zaman toprağımızdır, hele ki eski saksımızdaki toprağı kullanıyorsak hastalıklara davetiye çıkartıyoruz demiş ve yapmamız gerekenleri büyük bir sabır ve titizlik ile yazmış Mine Hanım, evet çok doğru her seferinde toprak almamız mümkün dedil saksı almamızda öyle ve işte yapmamız gerekenlerin hepsi,
Saksı veToprak Dezenfeksiyonu, Kimyasal Dezenfeksiyon, Solarizasyon (güneş enerjisi kullanarak yapılan dezenfeksiyon), Aletlerin Dezenfeksiyonu, http://www.agaclar.net/dergi/mart07.html burada yazıyor.

papatyam 27-02-2008 13:43

Tohum ekimi, Fidan dikimi, Çelik alma Mart ve Nisan aylarında yapılmalıdır.

abk 27-02-2008 13:48

Çimlerdeki yabancı otların büyüyüp tohum yapmadan sökülüp atılması için uygun zaman.
Tohumdan yetiştirilecek mevsimlik çiçeklerin de bu ayda çimlendirilmesi gerek.
Begonvil gibi sarmaşık ve güllerin budanması için son fırsat.
Şimdilik benim aklıma gelen bunlar.

Ela 27-02-2008 13:59

Ben bugün saksı değiştirmeye başladım.

Tubay 27-02-2008 14:10

güneş ve rüzgar

Eğer benim gibi yeni bir eve taşındıysanız ve ilk yazınızı geçirecekseniz öncelikle balkonunuz,bahçeniz,pencereleriniz bahar ve yaz aylarında hangi açıdan ne kadar güneş alacak ve ne kadar rüzgar alıyor hesaplamanızı tavsiye ederim.Mesela benim balkonum güneye bakıyor şu an için avantajlı ama yaz güneşinde bütün çiçeklerim kavrulacaktır.Yani güneşliklerin siparişini verme zamanı geldi;)

Ferda Ülkümen 27-02-2008 15:04

MART AYI
Dekoratif Bahçeler: Bu ayda, yapraklarını döken ağaç ve ağaççıklarla, tırmanıcı bitkilerin dikimleri sona erer.
Çiçekleri geçmiş yastıkların, ilkbahar için havalanmalarını sağlama amacıyla, çatal bellerle toprak bellenir. Bu iş yapılırken ağaççıklar ve diğer ömürlü bitkilerin köklerinin zedelenmemesine dikkat edilir. Ağaççıkların tomurcukları kontrol edilerek sert havakoşullarından zarar görmüşlerse, tekrar budanırlar. Ayın ortasında sıcak bölgelerdeki mevsimlik çiçek tohumları, çiçek yastıklarına atılırlar.
Uzun ömürlü bitkiler bölünerek çoğaltılır ve tekrar dikilirler. Bu işlem, yeni işlenmiş toprakta Mart ayında yapılabildiği gibi, sonbahara kadar da başarılı olarak yapılabilir. Heleniums'lar, Monardes ve Phlox genellikle çabuk yetişen bitkilerdir. Fakat fazlaca bakım isterler. Glayör'ler elverişli yerlere konurlar. Tırmanıcı Güller de budanarak, ölü ya da hasta kısımları atılarak diğer bakımları yapılır.
Pansises ve Duvar çiçekleri kışın iyi yetişmişlerse yerlerine yenileri dikilir. Çiçeklerin'i dökmüş olan 'Yasemin, Chimonanthus ve. Hamamelis'in budaması yapılır. Çiftlik gübresi ya da kimyevi gübrelerle besin takviyesi yapılır.
Camekanlarda: Yıldız Soğanları, nemli toprak bulunan kutularda ya da çürümüş bitki artığı olan sıcak camekanlarda filiz verirler. Bu yeni filizlerden çelikler alınabilir. Toprağın nemini sağlamak için sulama, sprey şeklinde yapılır.
Dekoratif bitkilerin saksı kompostosu tazelenir ve gerekirse büyük saksılara aktarılır. Kuşkonmaz, Croton, Palms 'Begonya ve bütün eğreltiler için özellikle, saksı kompostosunun tazelenmesi faydalıdır.
Yaz mevsimi için istenilen bitki tohumları atılır (Ageratum, Nicotinium, Nemesia, Zinnias) gibi. Bunlar on hafta sonra kuvvetlendiklerinde dışarıya ekilirler. Besinleri ve güneş ışığını alış şekilleri dikkatle kontrol edilerek, filizlenmiş tohumlar gölgeye konur ve havalandırma ile nemlenir.

Kaynak:Süs ve salon bitkileri - Lütfi Arif Kenber

SAHIRE 27-02-2008 15:30

Mart ayında yan balkonumu naylonlamayı düşünüyorum...Belki orada da bişeyler yetişebilir...

ciceksever70 27-02-2008 18:48

Ben de size bizim buralardan bir seyler yazayim. Subat ayi sicak gectigi icin hemen hemen her yerde beyaz kardelenler, mor, sari krokuslar, nergisler acti. Göz alabildigince her yer rengarenk. Taslarin arasindan bile kardelenler selamliyor bizi... Bu günlerde sebze ekecekler topraklarini hazirlama telasi icindeler. Ilkbahar yagmurlari baslamadan herkes topraga ilk gübrelemeyi yapti. Ben de bugün bu islemi yaptim. Bu yil ilk kez salata, ispanak, roka, maydanoz, dereotu gibi ufak tefek bir seylerle baslamak istiyorum. Burda bir tek nane tohumu bulamadim cünkü yemeklerde pek kullanilmiyor oysa biz cok seviyoruz. Onu da Türkiyeden siparis ettim. Baslangic icin baska ne ekebilirim bilmiyorum. Bir hafta önce salata tohumlarimi attim ekmek icin filizlenmelerini bekliyorum ama henüz bir hareket yok. Herkese bahar calismasinda kolaylik dilerim. Keyfini sürmek icin biraz zahmete deger degil mi?

abk 29-02-2008 14:42

MART AYI SÜRESINCE
. Bahçedenizde yaz için yapmak istedidiğiniz düzenlemelerin bütün
Ön hazırlıklarını yapabilirsiniz.
• Çit bitkilerinin ilk budaması yapılır.
• Güllerin son budaması yapılır.
• Her tür büyük ağaçların dikim ayıdır.
• Bahçede oluşabilecek zararlılara karşı önlem alınır.
• Bahçede İlkbahar temizliği yapılır.
• Bitkilerdeki koruyucular çıkarılır.
• Ağaçlarınızın, ve diğer bütün bahçe bitkilerinizin gübrelemesi yapılır.

ÇIMLERINIZ IÇIN:

. Toprağın havalanması
ve suyu geçirebilmesi için, çatal uçla çimler havalandırılrır.
• Çimlerinizde yosunla savaşmak için son aydır.Çim alanlara Demir takviyesi ve yosun ilacı uygulanır.
• Bu ay çim ekimine başlamak için uygundur, haziran başına kadar devam eder.
• Çimlerdeki yabani ot kontrolüne başlanır.
Kaynak: http://www.osmanlibahcesi.com/Defaul...ph=mevsimbakim

abk 29-02-2008 15:11

MART AYINDA YAPILMASI GEREKEN BAHÇE BAKIM ÇALIŞMALARIBu ayda çeşitli bitkiler ardarda ve yavaş yavaş kış uykusundan uyanmaya başlar.Son karların kalkmaya başlamasıyla Çiğdemler, Bodur Nergisler, Mart çiçekleri baharı müjdelerler.Böylece bizim de bakım işlerimiz her gün biraz daha artmaya ve çeşitlenmeye başlar.Çim alanlarda bir hayli işimiz vardır. Çim alan demir tırmıklarla taranarak ölü çim yaprakları temizlenir.Böylece hava ve ışığın işlemesi kolaylaşır. Yumaklaşmış yabancı otlar varsa bunlar elle çıkartılır.Özel aletlerle veya çatal belle,ağır topraklarda yetişen çimler havalandırılır.Gerekirse bu arada ince dere kumu da verilir. Toprak humusça fakirse, kumla birlikte kompost veya humus gübreleri verilir. Ayın sonlarına doğru kimyasal gübrelerin kullanılmasına başlanabilir. Hafif, gevşek veya kış donlarıyla kabarmış topraklarda ise çim alanı silindirlemek lazımdır. Sonbaharda ekilmiş olan yeni çim alanlarının ve iklim şartları nedeniyle bazı yerlerde eski çim alanlarının ay sonunda biçilmesi gerekebilir. Bu ilk biçim oldukça derin yapılmalıdır. Kurak bölgelerde ay sonuna doğru çim alanın sulanmaya da ihtiyacı olur. Bu nedenle sulama sisteminin çalışır halde olup olmadığı önceden kontrol edilmelidir. Çim bitkilerine mahsus bazı hastalıklar ilk defa bu ayda kendini gösterebilirler. Eğer bir hastalık varsa hemen mücadeleye başlanır ve Ekim ayına kadar da kontrol altında tutulur.Bahar ekim ve dikimleri için gerekli her türlü toprak hazırlığı yapılır. Fidan çukurları açılır ve bazı perennial(daimi)çiçeklerin yerleri hazır edilir. Bu ay genellikle fidan dikimi zamanı olduğundan çeşitli ağaç, çalı gül fidanları dikilebilir. Bu arada gülerle ilgili önemli bir konu da budamadır. Park ve bahçelerde mevcut olan çeşitli güllerden kış soğuklarına hassas olanların ay sonunda örtüleri de kaldırıldıktan sonra mutlaka budanmaları gerekir. Budanan güllere yanmış ahır gübresi veya m2’ye 75gr.hesabıyla tam kompoze gübre,dipleri çapalanarak verilir ve sulanır. Uygun bir kompoze gübre yoksa, bu ayda bir Azotlu gübre ve gelecek ayda diğer ana besinler ilave edilir.Budama,kışın yaprak döken diğer bazı ağaççık ve çalılar ve özellikle yazın çiçek açan çeşitler için de söz konusudur.Mart, Nisan ve Mayıs ayları özellikle ibreli ağaç ve ağaççıkların gübrelenmesi içinde en uygun dönemdir. Bunlara,güllerde olduğu gibi yanmış ahır gübresi,besince zengin kompost veya m2’ye 30gr. hesabıyla tam kompoze gübre verilerek dipleri çapalanır veya hafif bellendikten sonra sulanır. Kışın yaprak döken çit bitkileri de bu ayda organik gübrelerle beslenmelidir. Ayrıca lale ve nergis gibi bitkilere,yapraklarına saçılmadan kimyasal gübreler verilmelidir.Erken fide elde etmek amacıyla Ateşçiçeği, Kadife, Labelia, Vapurdumanı gibi yazlık çeşitlerin tohumları kapalı yer yastıkları veya seralardaki yastıklara ekilir. Fideler şaşırtma çağına gelince başka kasa veya saksılara alınır. Havalar müsait olunca da dışarı çıkartılırlar.Bu ayda yapılacak diğer işler şunlardır:Yeni dikilen fidanların çukurlarına iyice yerleşip yerleşmediği kontrol edilir. İhtiyaçları varsa tekrar sıkıştırılıp hareketleri sağlamlaştırılır. Kışlık çiçek fidelerinden ölenler yenilenir. Yıldız, glayöl gibi soğan ve yumruların, kapalı yastık veya camekanlardaki yetiştirme hazırlıklarına girişilir. Havuzlar onarılır, temizlenir, su birikintilerinin yerleri hazırlanır. Önemli bir hatırlatmamda şu olacaktır; Kış soğuklarına karşı bazı bitkilerin korunmasında kullanılan örtü materyalini bu bitkilerin üzerinden alarak hemen uzaklaştırmamalıdır. Bölge iklimine bağlı olarak havaların ısınmasına rağmen ani bir gece donu beklenebilir.Bu taktirde örtünün tekrar kullanılması gerekecektir.
Kaynak: http://park.nilufer.bel.tr/index2.asp?sec_id_no=16

ar_da 01-03-2008 01:38

Sn. Abk elimde sonbaharda toplanmış kuş gübresi var. Bu gübreyi sebze bahçesinde, güllerde kullanabilirmiyim. Şerbetmi yapmalıyım yoksa direk mi kullanmalıyım?

abk 03-03-2008 12:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ar_da (Mesaj 209314)
Sn. Abk elimde sonbaharda toplanmış kuş gübresi var. Bu gübreyi sebze bahçesinde, güllerde kullanabilirmiyim. Şerbetmi yapmalıyım yoksa direk mi kullanmalıyım?

:p Maalesef bende bilgi sahibi değilim. Ama güvercin gübresinin kireçli olduğunu, sadece kireç seven bitkiler için kullanılması gerektiğini duymuştum. Eminim bitkiler konusunda daha bilgili olan kişiler bu sorunuza cevap verecektir.

ciceksever70 04-03-2008 17:31

Selamlar
Dün ilk ispanak ve roka tohumlarimi diktim ancak topragi önceden gübreledigimi unutup ekerken de biraz gübre döktüm bu tohumlarimi kötü etkiler mi acaba?

Tubay 12-03-2008 12:26

Tohum Çalışmalarım

4 Eklenti(ler)
Merhaba bu konuyu bu başlık altında yazmam umarım doğrudur.Sitedeki araştırmalarım sonunda tohum ekimine başladım umarım doğru yapmışımdır.Yıllık ve Çok yıllık bahçe çiçekleri;
Eklenti 31997 torf ve perlit karışımı hazırladım
Eklenti 31994pet bardakları ısıtılmış tel yardımıyla deldim(aynı anda 6-7 bardağı birçok kez delebilirsiniz)
[ATTACH]Eklenti 31996[/ATTACH]tohumların küçük olanlarını sadece yüzeyden bastırdım büyük olanları 1-2 cm toprakla kapattım.Mantar ilacı karışımı su ile suladım.üzerine şeffaf poşetler geçirdim.gündüz balkonda güneşte;gece içeride duracaklar.Üç günde bir fotoğraf çekip gözlemlerimi yazacağım.Eksik yaptığım birşey varsa görüşlerinizi bekliyorum

hira 19-03-2015 00:29

Sizler neler yapıyorsunuz bilmem ama ben şuan epeyce uzağında olduğum evime gittiğimde, kışın donan çiçekleri saksılarından sökerek toprakları havalandırıp yeni edineceğim bitkilerim için hazırlayacagım.

YeniGine 19-03-2015 00:34

Ben henüz az biraz ağustos böceği gibiyim. 3 gündür; evime yakın bir yere belediye toprak döküp ortak alan tanzimi yapıyor; ben de oradan poşet poşet toprak taşıyorum. Az biraz tohum ekimleri ve donupta boş kalan sardunya saksılarıma 'Ben nereden sardunya bulacağım da, ne zaman sardunya alacağım' deyip deyip duruyorum. Ne pazarımızda, ne yakınımızda çiçek satan bir yer yok maalesef. Bekliyorum bakalım, hayrlısı.

hira 19-03-2015 00:37

Tabii ki Bayrampaşa pazarından renk renk sardunyalar alacaksın YeniGine ablacım :)

YeniGine 19-03-2015 00:40

Aman inşallah sevgili hira. Zira çiçeklerimin çoğunluğu sardunyalar idi, e hepsi dondu; saksılar bomboş.

maya 19-03-2015 10:39

Bahar geldi mi gerçekten? Dün sabah İstanbul'da kar vardı... :mad: Cesaret edip de elimi hiçbir şeye süremiyorum hala...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024