agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yapılacak İşler Takvimi (http://www.agaclar.net/forum/yapilacak-isler-takvimi/)
-   -   Sebze-Meyve Üretim Takvimi (http://www.agaclar.net/forum/yapilacak-isler-takvimi/7199.htm)

nevsune 23-08-2007 05:09

kışlık sebze ekim zamanı ve güneş isteği

Kışlık sebze hazırlıklarına başladığımız bu günlerde, hangi sebzenin, ne zaman ekilmesi gerektiğini burada kısaca bir toparlarsak yararlı olur diye düşünüyorum.

Brüksel lahana tohumlarını ektik ama bir de gördük ki, son dikim ayı haziranmış. Böyle yanlışlıklara düşülmemesi için bilgilerimizi burada tazelesek.

Bir de benim ikilemde kaldığım bir nokta, hangi sebzenin, güneşi ne ölçüde istemesi konusunda oluyor. Sebze yetiştiriciliği yazılarına baktığımda, herkesin bildiği, sıradan bir konuymuş gibi çok açık anlatılamadığını(en azından kendim gibi acemi balkon sebzecileri için geçerli)görüyorum.

Mine Hanımın Temmuz dergisinde yaptığı bitkilerin güneş, gölge isteği tarzında bir çalışmayı sebzelerde de yapabilirsek acemilere büyük ölçüde yardımcı olur.

Selahattin Bey, bu konuda sizi biraz yorsak, bilgileriniz bize yol gösterecektir.

Selahattin Yılmaz 25-08-2007 23:05

Araba normal gitmeyince birileri iterek götürür haliyle. En kısa zamanda bu bilgiyi burada göreceksiniz. :p

Mehmet Eskizara 22-03-2008 20:28

Sayın Selahattin bey , bizler için çok kıymet ifade eden bilgilleri bekliyoruz .
Kolay gelsin , saygı ve selamlar .

Selahattin Yılmaz 22-03-2008 23:00

Evet farkındayım ve birazda verdiğim söz gereği vicdani sızı içerisindeyim, zira bu öyle bir bilgi ki Bursa için yazsam Antalya için örnek olmayacak, Mersin için yazsam Trabzon için örnek olmayacak, İç Anadolu bölgesi için yazsam Doğu Anadolu bölgesi için örnek olmayacak. Bu bilgiyi hazırlamaya koyulduğumda aslında sizleri öyle bir fikir karmaşasına sürükleyeceğimi gördüm ki daha baştan vazgeçtim. Şimdi ben ne yapmalıyım?

Kısaca düşündüğüm şey canlı yayında buradan takip etmenizdir. Çünki tohumun ekimini ve yetiştirdiyseniz fideyi toprağa dikmeyi etkileyen yegane şey ilk baharın geç donlarıdır. Herkes memleketinin geç donlarını namı diğer zemheri soğukları ya da "Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır" zamanlarını öğrenmelidir. Yine de bu konuyla ilgili bir çalışma yapacağım ancak yeni işyerimdeki yoğunluğum buna fırsat verdirtmedi fakat forumdan bir arkadaş kitap göndereceğim o halledecek.

HAKAN_O 21-08-2009 11:44

Bıtkı ekım ve dıkım takvımı

Sebze ve sebze fidesi ekım dıkım zamanı belırten bır lısteye ıhtıyacım var bılen varsa rıca edıyorum
tesekkkurler

Lonicera 21-08-2009 14:39

1 Eklenti(ler)
Sn HAKAN O, aşağıdaki tabloyu bulabildim, umarım işinize yarar.

Lecagot 10-02-2010 14:50

Hakan bey, genel kural bölgenizde ayva çiçek açtığı zaman sebze fidelerini dışarıya dikebilirsiniz.
Soruyu 2009 un 8 inci ayında sormuşsunuz ama şimdi de işe yarar diye düşündüm başarılar

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024