agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yapılacak İşler Takvimi (http://www.agaclar.net/forum/yapilacak-isler-takvimi/)
-   -   Sebze Tohumlarının Ekim Zamanı (http://www.agaclar.net/forum/yapilacak-isler-takvimi/25969.htm)

Nuri Murvet 11-01-2012 21:36

Sebze Tohumlarının Ekim Zamanı

Marmara ve Ege bölgelerimiz için uygun sebze ekim zamanlarını takip etmek benim için hep sorun olmuştur.

Bir takvim hazırladım, umarım sebze yetiştirecek dostlarıma yardımcı olur.

OCAK : Dere otu, Roka, Tere

SUBAT :Roka, Sarımsak, Soğan (Arpacık)

MART :Bezelye, Biber, Domates, Fasulye, Fesleğen, Havuç, Ispanak, Kabak, Karnabahar, Karpuz, Kavun, Kereviz, Lahana, Marul, Maydanoz, Mercimek, Nohut, Pancar, Patates, Patlıcan, Rezene, Roka, Salatalık, Sarımsak, Soğan (Arpacık), Tere, Yer Elması, Yer Fıstığı

NİSAN :Bamya, Börülce, Dere otu, Fasulye, Japon Turpu, Kabak, Karnabahar, Karpuz, Kavun, Lahana, Marul, Maydanoz, Mısır, Patates, Patlıcan, Salatalık, Yeşil Soğan (Tohum)

MAYIS : Ayçiçeği, Bamya, Brokoli, Bürüksel Lahana, Fasulye, Kabak, Kara Lahana, Karadeniz Lahanası, Karnabahar, Kereviz, Kırmızı Lahana, Lahana, Mısır, Pancar, Roka, Salatalık

HAZİRAN :Barbunya, Börülce, Fasulye, Salatalık

TEMMUZ :Fasulye, Havuç, Ispanak, Kabak, Marul, Mısır, Salatalık

AĞUSTOS :Havuç, Ispanak, Marul, Roka

EYLÜL : Dere otu, Ispanak, Kara Turp, Kırmızı Turp, Marul, Roka, Tere

EKİM : Bakla, Mercimek, Roka, Sarımsak, Soğan (Arpacık), Tere

KASIM : Bakla, Bezelye, Buğday, Yulaf, Çavdar

ARALIK : Bakla, Sarımsak, Soğan (Arpacık), Buğday, Yulaf, Çavdar

Kolay gelsin, mahsülünüz bol olsun...

cegabo 14-01-2012 00:01

Çok teşekkürler. En çok ekilen ay Mart. Neyse az kaldı. sabredeyim... :)

yoldaş 15-01-2012 22:26

Domates ve biber tohumlarını evin içinde yetiştirip mart ayında fide olarak diksem olur mu? Tohumun ekilebildiği ayda fide de dikilemez mi?

cenkbarer 16-01-2012 00:56

sayın Yoldaş

çok sıcak ortamda yetiştirecekseniz toparağa dikmeden önce arada gündüzleri dışarı çıkarıp hava şartlarına alıştırın , mart ayı çok erken , ama tabii biz marmaradayız sizin oraları bilemem ama ege için bile erken gibi geldi bana nisan 15 den önce olmaz sanırım egede dahi . geç donların bitip toprağın ısındığı zmaanda dikmeniz lazım fideleri yerlerine

Mustafa Abdal 16-01-2012 13:18

Merhaba Nuri Bey;

Bu tarihler sanırım tohum ekme zamanları, fideleri bahçeye alma zamanı değil. Gerçi buğday gibi tahıllarıda yazmışşınız o nedenle tohum olarak düşündüm ama yinede emin olmak istedim.
Sağlıcakla kalın.

ehtepot 13-02-2012 13:40

teşekkürler faydalı bir çalışma olmuş. bu takvim iç ege içinde geçerli mi acaba? Afyon bölgesinden yazıyorum.

peyyide 26-02-2012 10:34

Sn. Nuri Murvet,
Çok faydalı bilgiler, teşekkür ederim. Adana için farklı önerileriniz olabilir mi? Yoksa bu takvime uymalımıyım?

peyyide 26-02-2012 10:37

Adana'da tohum ekim ve toprağa alma zamanı hakkında bilgi verebilecek arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim. Bu yıl çok hata yapmak istemiyorum.

basut 05-03-2012 00:58

Haftaya hazırladığım viyollere tohumlarımın büyük bir çoğunluğunu ekeceğim. Filizlenene kadar garajda duracaklar, sonra da küçük tünel serama. Seraya (4x1,5 metre) 3 adet 100 Wattlık lamba yerleştirdim büyüme hızı gece soğuklarından fazla etkilenmesin diye. Mayısın ilk haftasından sonra da hepsi asıl yerlerine şaşırtılacak. Yer BURSA

Dersimi iyi çalıştım mı bakalım :)

yesimucer 02-04-2012 11:10

merhaba Nuri Bey,
faydalı bir takvim oldu verdiğiniz,
teşekkürler

karahanoglu 19-12-2012 10:40

Evet yukarıda belirtilen tohum dikim takvimi çok güzel olmuş.Emek verip hazırlayan sayın Nuri beye teşekkür ederim.Ama bunduğunuz yöreye göre farklılık gösterebilir,mesela ben İzmir,de yazlık sebze tohumlarını Şubat ayı içerisinde sera tipi ocaklara atıyorum,dikim zamanı gelene kadar fidan iyice gelişmiş oluyor.

dalya35 19-12-2012 11:43

Çok faydalı bir bilgi vermişsiniz teşekkür ederim. Çiçek tohumları içinde aynı şekilde bir takvim hazırlanırsa çok sevinirim:)

Wallnut 20-12-2012 01:31

Selamlar.
ABD kaldığım sürelerde marketlerde satılan fidelerde bazılarının ötekilerden iki üç misli pahalı satıldığını gördüm.Satış yapan yakın cevredeki üreticilerle konuşunca pahalı satılmasının sebebini öğrendim.12 . ayda tohumları yüksek yastıklara
ekip dışarıda seraya almadan çimlenmesini bekleyip sonradan viollere veya saksılara alıp canlandırp satıyorlarmış.Bu şekilde olanlarda yerine ekildiğinde zaiyatın olmadığını ve kök yapısının daha çabuk oluşup meyve veriminin daha çok olduğunu,vede hastalıklara dayanıklığı, gece gündüz farklarına ,bazı zararlılara dayanıklığı bakımından sera ürünlerinden daha çok satıldığını anlattılar.Aklınızın bir köşesinde bulunsun.

fahrettinkutsal 15-01-2013 13:10

icanadolu bölgesi için tohum ekim aylarını bildirirseniz seviniriz.

prıtt 06-02-2013 00:30

Domates ve Biber Tohumu Ekim Zamanı

Arkadaşlar bu sene kendi fidemi kendim yetiştireceğim bir sera yaptım. Fakat ekim zamanına bir türlü karar veremedim. İç anadoluda en uygun aceba hangi zaman olur ekim için.

Benim düşüncem 20 şubat gibi biber tohumlarını atacağım. Çünkü biber domatese göre biraz ağır büyüyor. Domatesi ise 15 mart gibi düşünüyorum. Sizce zamanlama nasıl doğrumu aceba.

Saygılar

Manifesto 06-02-2013 00:34

Bu dönemde fidelerinizi açık alana şaşırtacağınız tarihten, ortalama 45 gün öncesinde tohum ekerseniz problem olmaz.

prıtt 06-02-2013 09:18

Sn. Manifesto cevabınız teşekkürler. O zaman fazla geç kalmadan tohumları ekmek gerekir..

Gazi Barış 06-02-2013 09:50

Seranızın büyüklüğünü bilmiyorum fakat donlara dikkat edin taze fideleri bir gecede su gibi eritiyorlar.

muhikan 06-02-2013 10:10

Çankaya Belediyesi'nin Doğa Dostu Takvimi'nde domates tohumlarını 24-25 Şubat'ta ekmenin uygun olacağı yazıyordu. Ben tohumları o tarihte ekmeyi planlıyorum.

prıtt 06-02-2013 10:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Gazi Barış (Mesaj 1097619)
Seranızın büyüklüğünü bilmiyorum fakat donlara dikkat edin taze fideleri bir gecede su gibi eritiyorlar.

Sn. Gazi Barış,

Geçen yıl bu don olayını yaşadım ve bu sene biraz daha dikkat edeceğim. Seram büyük değil 8-10 m2 büyüklüğünde ve sadece domates biber için kulklanacağım.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi muhikan (Mesaj 1097624)
Çankaya Belediyesi'nin Doğa Dostu Takvimi'nde domates tohumlarını 24-25 Şubat'ta ekmenin uygun olacağı yazıyordu. Ben tohumları o tarihte ekmeyi planlıyorum.

Sn. muhikan,

Şimdi içim daha da rahatladı. Ankara'da bu tarihte ekilebiliyorsa bu tarih benim içinde uygun olur. Zaten bende yukarıda belittiğim gibi bu tarihte düşünüyordum.

Teşekkürler.

Tura 06-02-2013 11:20

Sayın prıtt;

Türkiye soğuğa dayanıklık haritasında, Ankara 7b, Aksaray 7a bölgesindedir.
Dolayısı ile tohum çimlendirme için Ankara koşullarını baz almayınız.
Arada 2, 2.5 santigarat derece fark olduğunu düşünürsek bu ciddi bir sıcaklık farkıdır.
Özellikle geceleri bu fark daha da büyük oluyor.

Seranız Aksaray'ın hangi bölğeside.

prıtt 06-02-2013 11:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tura (Mesaj 1097646)
Sayın prıtt;

Türkiye soğuğa dayanıklık haritasında, Ankara 7b, Aksaray 7a bölgesindedir.
Dolayısı ile tohum çimlendirme için Ankara koşullarını baz almayınız.
Arada 2, 2.5 santigarat derece fark olduğunu düşünürsek bu ciddi bir sıcaklık farkıdır.
Özellikle geceleri bu fark daha da büyük oluyor.

Seranız Aksaray'ın hangi bölğeside.

Sn Tura;

Seram Aksaray Merkez'de. Ankara ile sıcaklık 2- 2,5 santigrat derece farklı ama aşağı yukarı yinede bana bir fikir veriyor diye düşünüyorum.

Şöylede bir şey var ben sadece kendi fidemi yetiştireceğim için çokta detaya girmekte istemiyorum açıkçası. Sizin tohumların toprakla buluşması konusunda önerebileceğiniz bir tarih varmı aklınızda.

Teşekkürler.

Tura 06-02-2013 12:59

Seranızın durumunu bilmiyorum.
Işığı uygun mu?
Isıtması uygun mu?
Seranız cam veya naylon mu?
Şaşırtma işlemini seranızda mı yapacaksınız?
Seranızda ihtiyaç olan ısı ve işığı sağlaya biliyorsanız, çimlenme işlemine başlaya bilirsiniz.
Yok şaşırtma işlemi sera dışına çıkacaksa;
Domates için mart ayı ortalarını bekleyiniz.
Biber için bugünler uygundur, yapabilirsiniz.

Kolay gelsin.

trakya1401 07-02-2013 15:06

Ekim zamanı

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi prıtt (Mesaj 1097531)
Arkadaşlar bu sene kendi fidemi kendim yetiştireceğim bir sera yaptım. Fakat ekim zamanına bir türlü karar veremedim. İç anadoluda en uygun aceba hangi zaman olur ekim için.

Benim düşüncem 20 şubat gibi biber tohumlarını atacağım. Çünkü biber domatese göre biraz ağır büyüyor. Domatesi ise 15 mart gibi düşünüyorum. Sizce zamanlama nasıl doğrumu aceba.

Saygılar

ben de sizin gibi acele ettim fakat ne kadar erken eksem de havanın yeterli derede ısınmasını bekliyorlar netekim.

Halil Önen 07-02-2013 18:02

Havalar güzel gidiyor diye aldanmamak gerekiyor...

Çimlenmeye alınan tohumlar belirli bir süre içinde viyollere dikilmeli. Havalar düzelmeye başladığında _İzmir gibi, buralarda_ nisan gibi toprağa dikilir.

Eğer viyolde kalma süresi uzarsa bir çok sebze toprağa dikildiğine_ kök gelişimini tamamladığı için_ uyum sağlayamıyor ve gelişemiyor...

Tabii sera ortamı yoksa...

Burada tohumların çimlenmesi, viyollere alınması ve toprakla buluşması vb. durumlarda arkadaşlar paylaşım yapacaklardır...

Bu sayfada paylaşılmış tohumlarım çimlenmesi ve viyollere alınması görsellerle desteklenip anlatılabilir. Sonra ise uygun sayfalarda paylaşımı sürdürülürse çok iyi olacaktır...

Bazı tohumlar çimlenmeye bilir. Bu acıkça belirtilmeli... Bazı tohumlar farklı ya da karışmış olabilir_ ki hepimiz bu hataları zaman zaman tohum alırken ve saklarken yapıyoruz. Kimseyi suçlamadan hatalarımızı da görmüş oluruz...

Bu tohum paylaşımın diğer etkinliklerden en önemli farkı; tohumların kimlerden geldiği, nasıl alındığı, nasıl yetiştirildiği ve kimlere gittiği orada asıl yetiştirildiği yine buradan alınan tohumların kimlere gittiği, yetiştirildiği serüveni var...Yani bir tohumun hikayesi var aslında. Dünya'da böyle bir örnek var mı bilemiyorum ama paylaşılanın sadece tohum olamadığı da bir gerçek...

Teşekkürler...

İpek Kozası 22-02-2013 11:35

Merhaba arkadaşlar, Ankara için tohum ekimine uygun bir zamanda mıyız? Yoksa geç mi kaldım?

Denizardacan 23-02-2013 00:07

Ben bekliyorum sn İpek kozası, mart 15 de iç mekan veya serada tohum ekimine başlamayı planlıyorum.
Ben de sabredemiyorum:)
Ama Ankara'da genelde nisan sonu mart başında toprağa geçiyorlar, yani açık alana.

İpek Kozası 25-02-2013 09:45

Arkadaşlar hepinize günaydın
Ankara için tohum ekme zamanı geldi mi acaba? Erken mi geç mi bir türlü kestiremedim.

İpek Kozası 25-02-2013 14:20

teşekkürler sayın Denizardacan cevabınızı görmeyip tekrar yazmışım, kusura bakmayın.

nkutsay 02-07-2013 11:43

TEMMUZ :Fasulye, Havuç, Ispanak, Kabak, Marul, Mısır, Salatalık

Guncelleyelim de unutmayalim ekeceklerimizi...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024