agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme > Yapılacak İşler Takvimi
(https)

Beğeni Düzeni68Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-07-2013, 20:32   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2012
mesela ağustos ayında ayçiçeği ekilebilir mi?

rkyrky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2013, 13:03   #32
Ağaç Dostu

incirli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2013
şöyle bi bilgi buldum

Köklü bitkilerin ekimi için uygun bir hafta.

26 Aralık / SONDÖRDÜN
29 Aralık / Şiddetli soğuklar, Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü

EKİM – DİKİM TAKVİMİ
Meyve veren sebzeler (domates, salatalık, patlıcan gibi) için uygun ekim günleri: 23-24 Aralık
Kök ve gövdesi toprak içindeki bitkiler (havuç, patates, pancar gibi) için uygun ekim günleri: 25-26-27-28 Aralık
Kompost, gübreleme, transplantasyon gibi işler için uygun günler: 25-26-27-28 Aralık
Çiçek ve şifalı otların bakımı ve ekimi için uygun günler: 29 Aralık

incirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2013, 13:35   #33
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi incirli Mesajı Göster
şöyle bi bilgi buldum

Köklü bitkilerin ekimi için uygun bir hafta.

26 Aralık / SONDÖRDÜN
29 Aralık / Şiddetli soğuklar, Dünya Biyolojik Çeşitlilik Günü

EKİM – DİKİM TAKVİMİ
Meyve veren sebzeler (domates, salatalık, patlıcan gibi) için uygun ekim günleri: 23-24 Aralık
Kök ve gövdesi toprak içindeki bitkiler (havuç, patates, pancar gibi) için uygun ekim günleri: 25-26-27-28 Aralık
Kompost, gübreleme, transplantasyon gibi işler için uygun günler: 25-26-27-28 Aralık
Çiçek ve şifalı otların bakımı ve ekimi için uygun günler: 29 Aralık
Ben Salihli de oturuyorum.Tohum takas etkinliğinden gelen tohumları ekmem mi gerekli şimdi?Geçen sene Şubat sonu mart başı ekdiğimi hatırlıyorum.Bugün de bir öğrencim dün biber tohumlarını ekdiklerini söyledi.Ektikten sonra 4 raflı seranın içinde güneye bakan balkonda dursa olur mu?Yoksa şu an erken mi?Tohumlara zarar vermek istemiyorum.

esgül73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2013, 15:17   #34
Ağaç Dostu

incirli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esgül73 Mesajı Göster
Ben Salihli de oturuyorum.Tohum takas etkinliğinden gelen tohumları ekmem mi gerekli şimdi?Geçen sene Şubat sonu mart başı ekdiğimi hatırlıyorum.Bugün de bir öğrencim dün biber tohumlarını ekdiklerini söyledi.Ektikten sonra 4 raflı seranın içinde güneye bakan balkonda dursa olur mu?Yoksa şu an erken mi?Tohumlara zarar vermek istemiyorum.
internette buldum bu bilgiyi
şahsen hiç denemedim bu tarihlerde
yanlış yönlendirmek istemem

incirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2013, 15:38   #35
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2013
sebze tohumları için erken bi zaman çok sabırsızlanırsanız şubat sonunda ekim yapınız yoksa mart ayı girmeli bende heyecanlıyım bu konuda bir an önce tohumlarımı ekip fidelerimi görmek istiyorum ama erken ben martta ekeceğim zaten birde tohumlar şimdi çimlendirilsede dışarıda havalar çok soğuk olduğu için ve güneş yeterli olmadığı için fideler gelişemez..buradan inceleyip karar verirsiniz saygılarımla

ciroz beğendi.

Düzenleyen habiş : 23-12-2013 saat 16:07 Neden: ilave
habiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2013, 21:36   #36
Ağaç Dostu

esgül73's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habiş Mesajı Göster
sebze tohumları için erken bi zaman çok sabırsızlanırsanız şubat sonunda ekim yapınız yoksa mart ayı girmeli bende heyecanlıyım bu konuda bir an önce tohumlarımı ekip fidelerimi görmek istiyorum ama erken ben martta ekeceğim zaten birde tohumlar şimdi çimlendirilsede dışarıda havalar çok soğuk olduğu için ve güneş yeterli olmadığı için fideler gelişemez..buradan inceleyip karar verirsiniz saygılarımla
Teşekkür ederim bilgilendirmenize.Sonradan ben de düşündüm büyütünce ne olacak toprağa dikemedikten sonra.Acele etmemek lazım.Hem sonbahar başında elimdeki saksılık cherry ve kıl biber tohumlarını ektim.Hatta kurban tatilinde evden uzakta gittiğim yerlere götürdüm.Tohumdan çıktı,büyüdü.Fakat bir müddet sonra 5-6 cm olunca soldu.Mart ayı ******* daha uygun görünüyor.

ciroz ve habiş beğendi.
esgül73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2013, 23:22   #37
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habiş Mesajı Göster
Sn habiş,
Bir kelimeye link verirken eğer kopyala yağıştır ile link veriyorsanız, link kutusundaki "http://" ibaresini silip öyle yapıştırmanız gerekiyor.
Eğer silmeden yapıştırırsanız, kelimenin linki ;
Kod:
http://http://www.agaclar.net/forum/yapilacak-isler-takvimi/25339.htm
şeklinde oluşuyor ve linkiniz kırık link haline geliyor.

Kelimeye link vermek dışında, forumdaki bir başlığın ya da mesajın linkini kopyalayıp direk olarak mesaj kutusuna da yapıştırabilirsiniz.
Bu durumda yapıştırdığınız link, mesajınızda;

Sebze - meyve - tahıl tohum ekim zamanı - agaclar.net

şeklinde görünecektir.

Sn. esgül73,
Size gelen tohumların bir dökümünü yapıp, tohumun bitkisiyle ilgili başlıkları incelerseniz sizin için çok faydalı olacaktır.

Örneğin, sebzeler için;
Sebzeler - agaclar.net
konusunda oldukça detaylı başlıklara ulaşabilirsiniz.

ciroz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2017, 16:23   #38
/

Giriş Tarihi: 23-09-2016
Iç anadoluda domates tohumu ne zaman ekilir ?

aslama1994 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2017, 16:45   #39
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aslama1994 Mesajı Göster
Iç anadoluda domates tohumu ne zaman ekilir ?
Kendi tecrübelerimi buradan inceleyebilirsiniz.

İç mekanda fide yapacaksanız Mart ayı başından önce ekmeyiniz, Çimlenmeden sonra fideler, sıcaklığın 8 derecenin altına düşmediği, bol ışıklı bir yerde bulunmalıdır. Fideler yaklaşık 45-60 gün sonra, bahçeye dikilecek olgunluğa erişirler.

Tohumları dış mekana direk toprağa ekecekseniz, 15 Nisanı beklemelisiniz.

oz26 beğendi.
heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2017, 16:47   #40
/

Geçen yıl geç oldu ama nisanda herkesin ki geçti gitti benimki yeni kızardı.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 28-01-2017, 16:49   #41
/

Ben tohum ekerken millet sitil ekiyordu. Mart 15 tohum için erken mi olur.

Eski 28-01-2017, 16:52   #42
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi heyyamola Mesajı Göster
Kendi tecrübelerimi buradan inceleyebilirsiniz.

Dış mekana direk toprağa ekecekseniz, 15 Nisanı beklemelisiniz.
Şuan Mersindeyim.Biberler geç cimleniyor.Ne zaman ekmeliyim.Asıl tarla Niğde'de ama.

Eski 28-01-2017, 18:09   #43
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Şuan Mersindeyim.Biberler geç cimleniyor.Ne zaman ekmeliyim.Asıl tarla Niğde'de ama.
Dediğin doğru biberler geç çimleniyor ve geç büyüyor. Niğde konya iklimine yakındır. Mayıs 15 gibi toprağa alınıyor burada. Bence şimdiden tohumları ekersen iyi olur.

aslama1994 beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2017, 18:48   #44
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Dediğin doğru biberler geç çimleniyor ve geç büyüyor. Niğde konya iklimine yakındır. Mayıs 15 gibi toprağa alınıyor burada. Bence şimdiden tohumları ekersen iyi olur.
Şimdi ekersek çok büyük olmaz mı ? Mayıs ayında

Eski 28-01-2017, 18:50   #45
/

Alıntı:
40 günde çimlense mart 15 den Mayıs on beşe iki ayda fazla büyük olmaz mı ? Tarlaya alırken.

Eski 28-01-2017, 21:33   #46
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
40 günde çimlense mart 15 den Mayıs on beşe iki ayda fazla büyük olmaz mı ? Tarlaya alırken.
Vallahi dediğin tarihlerde ben de biber tohumları ektim. Domates tohumlarıyla aynı zaman da ekme gafletine düştüm. Biberler çok cılız kalıyor, domatesler coşuyor. Tabi tercih sizin ama pişkin fidelerden zarar gelmez. Aşırı büyüyeceklerini sanmıyorum. Mart 15 çok geç oluyor ama isterseniz 15 gün bekleyip, şubat ortalarında ekerseniz, hiç bir sorun olmaz.

aslama1994 beğendi.
Eski 28-01-2017, 21:47   #47
/

Alıntı:
Vallahi dediğin tarihlerde ben de biber tohumları ektim. Domates tohumlarıyla aynı zaman da ekme gafletine düştüm. Biberler çok cılız kalıyor, domatesler coşuyor. Tabi tercih sizin ama pişkin fidelerden zarar gelmez. Aşırı büyüyeceklerini sanmıyorum. Mart 15 çok geç oluyor ama isterseniz 15 gün bekleyip, şubat ortalarında ekerseniz, hiç bir sorun olmaz.
Domates mart 15 iyi mi ? Geçen yıl nisanda ektim.Çok geç oldu. Milletin ki çiçekti ben şaşırtma yaparken iki üç yaprak iken şaşırtma yaptım.

Eski 28-01-2017, 23:45   #48
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Alıntı:
Domates mart 15 iyi mi ? Geçen yıl nisanda ektim.Çok geç oldu. Milletin ki çiçekti ben şaşırtma yaparken iki üç yaprak iken şaşırtma yaptım.
Niğde soğuğa dayanıklılık haritasında zone7a kuşağında gözüküyor. Konya da aynı kuşakta... Kayseri iklimi biraz daha sert olsa da;

Kayseri'de fide yapmak için iç mekanda tohum ekim zamanı
1-5 Şubat arası patlıcan
10-15 Şubat arası biber
10-15 Mart arası domates için idealdir.

Zekoş, oz26, Muda ve 4 kişi beğendi.
Eski 29-01-2017, 01:49   #49
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Domates çok çabuk gelişir. 2-3 yapraklı iken bile dikseniz, bir hafta sonra bitkinizi tanıyamazsınız. Domates için endişe etmeyin. Eğer tüplü olarak bardakta veya viyolde çimlendirecekseniz, çok bir şey fark etmez. Toplu olarak ekip, şaşırtma sırasında söküp dikecekseniz fidenin küçük olması iyidir. Çok büyümüş ve sökülerek dikilen fidelerin tutma oranı düşer.

Eski 29-01-2017, 10:37   #50
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Sayın Heyyamola kayserinin iklimi sert olsa da patlıcan yetisiyor anladıgım kadarıyla..orada yetisirse burada da olmalı..Ve cevremde sorduklarım burada patlıcan olmuyor diyor.Ben yinede iki senedir deniyorum.Sebzelerden cimlendirme de basarısiz oldugum tek sebze patlıcan diyebilirim...fidesini alıp diktigimde gelisimi iyi oluyor boylanıyor ama meyvesi olmuyor..sebebi ne olabilir ki? Bilgisi olan arkadaslar yardimci olursa sevinirim...

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2017, 19:20   #51
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekoş Mesajı Göster
Sayın Heyyamola kayserinin iklimi sert olsa da patlıcan yetisiyor anladıgım kadarıyla..orada yetisirse burada da olmalı..Ve cevremde sorduklarım burada patlıcan olmuyor diyor.Ben yinede iki senedir deniyorum.Sebzelerden cimlendirme de basarısiz oldugum tek sebze patlıcan diyebilirim...fidesini alıp diktigimde gelisimi iyi oluyor boylanıyor ama meyvesi olmuyor..sebebi ne olabilir ki? Bilgisi olan arkadaslar yardimci olursa sevinirim...
Kayseri'de patlıcan yetişiyor. Hatta Kızılırmak kenarında kurulu Yemliha kasabasında Yamula Patlıcanı ismiyle bilinen çeşit 40 yıldan fazladır ticari olarak yoğun şekilde yetiştirilir. Şimdiye kadar yetiştirdiğim çeşitler içinde en verimlisi budur. Yöremizden çıkmış ve yıllar boyunca bu iklime uyum sağlamış olması bunda etkilidir. Siz de yörenizde yetiştirilen en verimli çeşidi öğrenip, öncelikle onu yetiştirin.

Patlıcan çimlenme için yüksek sıcaklık istiyor. İdeal çimlenme için toprak sıcaklığı 30 derece... 20 derecede 15 günde, 25 derecede 10 günde, 30 derecede 5 günde çimlenebiliyor. Çimlendikten sonra da gelişebilmesi için, domates ve bibere göre daha sıcak bir ortamda bulunması gerekir. Büyümede etken olan gündüz sıcaklıkları değil, gece sıcaklıklarıdır. 8 derecenin altındaki gece sıcaklıklarında hiç gelişme olmaz diyebiliriz.

Domates, biber ve patlıcanı aynı ortamda yetiştirecekseniz, toprak sıcaklığının 25 dereceye ayarlanması idealdir. Bu ortamda domates yaklaşık olarak 5 gün, biber 10 gün, patlıcan 12 günde çimlenecektir.

Bölgemizde tohum ekiminden bahçeye şaşırtma arasında geçen süre;
Domates için 45-60 gün
Biber için 60-75 gün
Patlıcan için 75-90 gün

Zekoş, oz26, nkutsay ve 10 kişi beğendi.
Eski 29-01-2017, 21:53   #52
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Galeri: 4
Cok güzel bilgiler verdiniz tesekkür ederim Sayın Heyyamola..Cevremde onceden denemisler olmadıgı icin hic eken yok.O yüzden bütün cesitleri deneyerek verimli türü bulmalı...Ama yinede cok ümitli degilim patlıcanın istedigi sıcaklık yok gibi..yazın bile oldukca serin geciyor..

heyyamola beğendi.
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2017, 23:19   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2015
Ankara için Patlıcanları geçen hafta başladım çimlendirmeye. 15 i gibi biberlerlere, Mart başıda domatesleri çimlendirmeye başlıyorum.

nightowl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2017, 06:21   #54
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nightowl Mesajı Göster
Ankara için Patlıcanları geçen hafta başladım çimlendirmeye. 15 i gibi biberlerlere, Mart başıda domatesleri çimlendirmeye başlıyorum.
Domates için şubat 20 ile mart başı fark eden bir şey yok dediler.

Eski 18-01-2018, 14:46   #55
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2017
Ufak bir sera yapmak istiyorum.
Ankara şartlarında, domates, salatalık, biber, patlıcan, kabak, kavun, karpuz, fasulye vb. sebze dikmek istiyorum.
Tabi bunlardan bazılarını serada tohumdan bazılarını da direk toprağa ekmek suretiyle dikmek istiyorum.
Bu türlerden hangileri sera da yetiştirilir? Sanıyorum kabak, kavun, karpuz ve fasulye direk dikilecek.
Sera da domates, biber, patlıcan ve salatalık yetiştirmem de sıkıntı olur mu?
Kimisi 90 gün önce dikilmeli demiş sera için patlıcanı.
Şubat başı gibi ankara şartlarında sera da olsa tarih olarak erken değil midir? Çimlenmesinde sıkıntı olmaz mı?
Ayrıca salatalık şaşırtmaya pek gelmiyor deniyor, sera ortamından yerine dikmek istediğimizde verim alamaz mıyız arkadaşlar?

Beşiktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2018, 18:34   #56
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi besiktas Mesajı Göster
Ufak bir sera yapmak istiyorum.
Ankara şartlarında, domates, salatalık, biber, patlıcan, kabak, kavun, karpuz, fasulye vb. sebze dikmek istiyorum.
Tabi bunlardan bazılarını serada tohumdan bazılarını da direk toprağa ekmek suretiyle dikmek istiyorum.
Bu türlerden hangileri sera da yetiştirilir? Sanıyorum kabak, kavun, karpuz ve fasulye direk dikilecek.
Sera da domates, biber, patlıcan ve salatalık yetiştirmem de sıkıntı olur mu?
Kimisi 90 gün önce dikilmeli demiş sera için patlıcanı.
Şubat başı gibi ankara şartlarında sera da olsa tarih olarak erken değil midir? Çimlenmesinde sıkıntı olmaz mı?
Ayrıca salatalık şaşırtmaya pek gelmiyor deniyor, sera ortamından yerine dikmek istediğimizde verim alamaz mıyız arkadaşlar?
Saydığınız bitkileri(fasulye hariç) çimlendirip, fide olarak dikebilirsiniz. Kavun, karpuzu fide olarak dikmek hasat süresini kısaltacağından tercih edebilirsiniz. Serada fide yetiştirecekseniz, yerden mümkün olduğunca yukarıda bir yer yapmalısınız. Sera içinde gece-gündüz sıcaklık farkları çok fazla olduğu için, gündüz ne kadar sıcak ise gece o oranda soğuma oluyor.

Sorularınızdan birini atlamışım. Salatalık (kavun-karpuz içinde geçerli) kökleri çok hassas olduğu için şaşırtmaya karşı çok duyarlıdır ama viyolde çimlendirirseniz, bu sorun ortadan kalkar.

Beşiktaş beğendi.
Eski 19-01-2018, 08:50   #57
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Sn. tarku,

O halde kabak, domates ve patlıcan gibi türleri bir sebze yatağı yapıp sera içinde büyütebilirim, diğer türler olan kavun, karpuz ve salatalığı başından viyollere dikmem lazım doğru mu anladım.

Eski 19-01-2018, 10:04   #58
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi besiktas Mesajı Göster
Sn. tarku,

O halde kabak, domates ve patlıcan gibi türleri bir sebze yatağı yapıp sera içinde büyütebilirim, diğer türler olan kavun, karpuz ve salatalığı başından viyollere dikmem lazım doğru mu anladım.
Kabağı da aynı sistem ile dikebilirsiniz. Diğer bitkileri domates, biber, patlıcan tohum yataklarına dikip, çimlendirebilirsiniz. Yeriniz büyük değilse ve kendinize kadar ürün yetiştirecekseniz, bütün fidelerinizi viyolde veya bardakta çimlendirmeniz, hem dikim kolaylığı hem de kayıp oranını düşürmek açısından daha iyi olur. Ben dikeceğim fide sayısını hesaplayıp %10 fire hesaplayıp ona göre fide yetiştiriyorum. Fide yetiştirip, sonrasında dikecek yer bulamayıp, onların ölümlerini seyretmek hoşuma gitmiyor.

g.c. ve Beşiktaş beğendi.
Eski 19-01-2018, 14:52   #59
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Artık seneye kışa girmeden tohum etkinliğine katılmak şart olacak

Eski 08-09-2019, 01:05   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2011
Nuri mürvet yasiyormusunuz ?

kambur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çimlendirme, eskişehir, tohum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024