agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme > Yapılacak İşler Takvimi
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Lecagot

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-08-2007, 06:09   #1
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
kışlık sebze ekim zamanı ve güneş isteği

Kışlık sebze hazırlıklarına başladığımız bu günlerde, hangi sebzenin, ne zaman ekilmesi gerektiğini burada kısaca bir toparlarsak yararlı olur diye düşünüyorum.

Brüksel lahana tohumlarını ektik ama bir de gördük ki, son dikim ayı haziranmış. Böyle yanlışlıklara düşülmemesi için bilgilerimizi burada tazelesek.

Bir de benim ikilemde kaldığım bir nokta, hangi sebzenin, güneşi ne ölçüde istemesi konusunda oluyor. Sebze yetiştiriciliği yazılarına baktığımda, herkesin bildiği, sıradan bir konuymuş gibi çok açık anlatılamadığını(en azından kendim gibi acemi balkon sebzecileri için geçerli)görüyorum.

Mine Hanımın Temmuz dergisinde yaptığı bitkilerin güneş, gölge isteği tarzında bir çalışmayı sebzelerde de yapabilirsek acemilere büyük ölçüde yardımcı olur.

Selahattin Bey, bu konuda sizi biraz yorsak, bilgileriniz bize yol gösterecektir.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2007, 00:05   #2
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Araba normal gitmeyince birileri iterek götürür haliyle. En kısa zamanda bu bilgiyi burada göreceksiniz.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2008, 21:28   #3
Ağaç Dostu

Mehmet Eskizara's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2006
Sayın Selahattin bey , bizler için çok kıymet ifade eden bilgilleri bekliyoruz .
Kolay gelsin , saygı ve selamlar .

Mehmet Eskizara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2008, 00:00   #4
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Evet farkındayım ve birazda verdiğim söz gereği vicdani sızı içerisindeyim, zira bu öyle bir bilgi ki Bursa için yazsam Antalya için örnek olmayacak, Mersin için yazsam Trabzon için örnek olmayacak, İç Anadolu bölgesi için yazsam Doğu Anadolu bölgesi için örnek olmayacak. Bu bilgiyi hazırlamaya koyulduğumda aslında sizleri öyle bir fikir karmaşasına sürükleyeceğimi gördüm ki daha baştan vazgeçtim. Şimdi ben ne yapmalıyım?

Kısaca düşündüğüm şey canlı yayında buradan takip etmenizdir. Çünki tohumun ekimini ve yetiştirdiyseniz fideyi toprağa dikmeyi etkileyen yegane şey ilk baharın geç donlarıdır. Herkes memleketinin geç donlarını namı diğer zemheri soğukları ya da "Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır" zamanlarını öğrenmelidir. Yine de bu konuyla ilgili bir çalışma yapacağım ancak yeni işyerimdeki yoğunluğum buna fırsat verdirtmedi fakat forumdan bir arkadaş kitap göndereceğim o halledecek.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2009, 12:44   #5
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Bıtkı ekım ve dıkım takvımı

Sebze ve sebze fidesi ekım dıkım zamanı belırten bır lısteye ıhtıyacım var bılen varsa rıca edıyorum
tesekkkurler

HAKAN_O Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2009, 15:39   #6
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn HAKAN O, aşağıdaki tabloyu bulabildim, umarım işinize yarar.

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2010, 15:50   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Hakan bey, genel kural bölgenizde ayva çiçek açtığı zaman sebze fidelerini dışarıya dikebilirsiniz.
Soruyu 2009 un 8 inci ayında sormuşsunuz ama şimdi de işe yarar diye düşündüm başarılar

umutyolcusu beğendi.
Lecagot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024