agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Sebze Yemekleri > Yabani Ot Yemekleri
(https)

Beğeni Düzeni17Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-04-2019, 09:49   #31
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sn. site üye arkadaşlarım ve üstatlarım;

Sizlere bir sorum var. Geçen sene (aşağıda ki fotoğrafı olan) bu bitkiyi ben karahindiba tohumu olarak ekmiştim. Çimlendi güzel gelişti ve boylanmadan önce bir iki defa yapraklarını toplayıp haşlayarak bir şekilde tükettim.

Benim bildiğim ve gördüğüm karahindiba yerde yayılır, fakat benim bitkim maşallah, gözüm gibi bakıp ilgilendiğim için aldı başını gitti, boylandıkça boylandı
Şimdi soruyorum, bu bitki acaba benim ektiğim değil de, kendiliğinden çıkan başka bir bitki olabilir mi? yedim ama zehirlenmedim. Boyu yarım metreyi geçti, alttan yaprakları toplandıkça kendisini yukarı aldı, bu bitki nedir arkadaşlar, yenir mi ? beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Sizlerden gelen cevaba göre icabına bakılacak, teşekkürler.

Name:  DSCF1725.jpg
Views: 337
Size:  67.0 KB

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2019, 22:00   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2019
Merhaba ben yedim daha önce salatasını hatta videosunu yapıp YouTubeta yayinladim tadı güzel ama reçeli olduğunu bilmiyordum ama deneyeceğim 😉 karaciğere çok iyi geldiğini okumuştum ama ben tadını sevdiğimden yiyorum

5yildiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2020, 13:23   #33
Yeni Üye

Rahşan Yıldırım's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2005
Biraz geç bir cevap oluyor kusura bakmayın. sizin bitki karahindiba değil, lactuca serriola. ben onlardan kurtulmak için çabalıyorum.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak Mesajı Göster

Sizlere bir sorum var. Geçen sene (aşağıda ki fotoğrafı olan) bu bitkiyi ben karahindiba tohumu olarak ekmiştim. Çimlendi güzel gelişti ve boylanmadan önce bir iki defa yapraklarını toplayıp haşlayarak bir şekilde tükettim.

Benim bildiğim ve gördüğüm karahindiba yerde yayılır, fakat benim bitkim maşallah, gözüm gibi bakıp ilgilendiğim için aldı başını gitti, boylandıkça boylandı
Şimdi soruyorum, bu bitki acaba benim ektiğim değil de, kendiliğinden çıkan başka bir bitki olabilir mi? yedim ama zehirlenmedim. Boyu yarım metreyi geçti, alttan yaprakları toplandıkça kendisini yukarı aldı, bu bitki nedir arkadaşlar, yenir mi ? beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Eklenti 691227

Rahşan Yıldırım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2020, 01:22   #34
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak Mesajı Göster

Eklenti 691227

Sn. akçabardak;

Yabani Marul, Acı Marul- Eşek Marulu-Tahliç arkadaşımızın latince adını söylediği şekilde lactuca serriola. bitkinizin adı. Türkiye'de olduğu gibi yabancı ülkelerde de bu bitki de yenebilmekte. Ben de bu bitkiyi yoktetmeye çalışıp kökünü kazıyamadığım yabani otlar arasında yer alıyorum. El ile çıkartmaya çalıştığınız zaman üzerinde bulunan dikenlerin bir kısmı ele batıp oldukça acı veriyor. Asıl karahindiba bitkisi sizin 20. mesajın sonundaki testere dişli olarak tarif ettiğiniz sarı renkli çiçek açan bitki. Hiç bir zaman bu şekilde boylanmaz. Özellikle çim arasında fazla miktarda olur.
Kolay gelsin.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024