agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Sebze Yemekleri > Yabani Ot Yemekleri
(https)

Beğeni Düzeni90Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-02-2010, 10:07   #211
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kalambaklı Mesajı Göster
Sayın arkadaşım, burada rezene olarak neyi kastetmek istediniz ve tarifini bilmediğimden dolayı bana da öğretirmisiniz.
Benim şurada tarifim vardı Sayın Kalambaklı.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2010, 12:39   #212
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Şevketibostan Kültüre Alınıyormuş.

Akademik bir çalışma başarı oranını yükseltiyor.

http://www.milliyet.com.tr/brokolini...ult.htm?ver=11

mrduran beğendi.
nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2010, 23:16   #213
Ağaç Dostu

Açelya's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Doğadan toplama şansım olan bitkilerin,kültürle üretilmiş olanlarını almayı reddediyorum.Ne kadar zahmetlide olsa kendi ellerimle toplamayı tercih ederim .kültürle yetiştirilmiş bir bitkide hiç bir zaman doğadaki bitkinin tadını bulmak mümkün olmuyor.

muratozaltas beğendi.
Açelya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2010, 10:12   #214
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2009
Exclamation Bizde

Bizim buralarda soldaki bitki tekercin diye bilinir. Aynen madımak gibi yemeği yapılır. Salataya da kullanabilirsiniz ya da sade olarak çiğ tüketebilirsiniz.

saynur öztürk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 11:32   #215
Yeni Üye

mmenekşe's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oturan17 Mesajı Göster
Size Kastamonu yöresinde sevilen yabani otlu "Ekşili Pilav" tarifi : Bahçelerde bolca bulunan 1 demet ısırgan otu, 1 demet ebegümeci, 1 tutam nane, 1 tutam maydanoz toplanır. Ayıklanıp yıkanır, ince ince doğranır. 2 Baş soğan ince doğranıp yağda hafif pembeleşinceye kadar pişirilir. Üzerine 2-3 bardak sıcak su ilave edilip hazırlamış olduğumuz otlar tencereye atılır. Otlar biraz kaynayınca içerisine 1 su bardağı bulgur (siyez bulguru tercih edilirse daha lezzetli olur) ilave edilerek pişmeye bırakılır, pişince mümkünse ekşi 2 su bardağı yoğurt, 1 yumurta çırpılıp, pişmekte olan pilavın içine karıştırılarak dökülür.Kayamak üzereyken tuzu atılıp ateşten alınır.Sıcak servis yapılır. Tavada tereyağlı, salçalı, baharat isteğe göre (karabiber, kırmızıbiber, kimyon..) hazırlanan sos sıcak servis yapılan tabakların üzerine dökülür. Miktarlar isteğe göre artırılabilir.Afiyet olsun..
Bunu denedim.Kasımpaşadaki pazardan siyez alıp yaptım.Tadına da bayıldım

mmenekşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2010, 11:02   #216
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Bunlarda benden...:)

Kazayağı kavurması

Gelincikotu kavurması

Turpotu salatası

Çiriş otu yemeği

Fotoğrafları ebatlarından dolayı yükleyemedim..

mrduran beğendi.
rumma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2010, 19:21   #217
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Yemlik otundan ne yapılır ?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 19:11   #218
Yeni Üye

MOMİNE's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2010
Sevgili NARİÇİ Yemlikotu hakkında bir forumda rastladığım bilgi ilişikte, umarım faydalı olur
Şifalı Bitkiler - Yemlik Otu (Ot'ların Padişahı)
YEMLİK VE FAYDALARI
BİR VİTAMİN DEPOSU olan, lezzeti ve kendine özgü kokusu ile mükemmel bir besin bitkisi olan YEMLİK, ev ilacı yapılarak ta kullanılır. YEMLIK, dağlarda, çayırlarda ve tarlalarda kolayca, bol bol yetişir. Bitki yetiştiği yere göre adlandırılır
1 - Dağ yemliği.
2 — Çayır Yemliği,
3 — Tarla Yemliği.
YEMLİK, bazı yörelerde, halk dilinde ‘Otların Padişahı” adı ile bilinir ve tanınır.
Kış ayları uzun ve sert geçen, genellikle sebze bakımından pek verimli olmayan yerler de yetişen YEMLİK, sebze ihtiyacını karşılamak yönünden de son derece yararlı ve makbuldür.
YEMLİK, karların erimesinden sonra topraktan fışkırır, İlkbahar yağmurunu alınca serpilir ve gelişir. YEMLİK, beş altı yaprak verince toplanırsa yarar sağlar. Yapraklar çoğalıp büyüyünce bitki, sarı renkli çiçekler açınca bütün değerini kaybeder
NEYE YARAR:

* Vitamin noksanlığının sebep olduğu pek çok hastalığı önlemek bakımından YEMLİK, çok mükemmel bir besin maddesidir. özellikle, “Demir” bakımından zengindir.
* YEMLİK, Çlğ olarak, salatası yapılarak yenirse, iştah açar, sindirim sisteminin çalışmalarını düzenler, sindirimi kolaylaştırır
* YEMLİK, sebze yemeği olarak hazırlanır, yenirse, mide ve bağırsaklarda son dereceli yararlı olur. Besleyiciliğinin yanısıra, bu ot, organların faaliyetine yardımcı olur.
YEMLİK’ten, lahana gibi pişirilerek yararlanılır. Bitkinin bu şekilde, bir sebze yemeği olarak hazırlaıımasıyla, hem mükemmel bir besin sağlanır, hem de mide ve bağırsaklar için yararlı, şifalı bir beslenme yolu seçilmiş olur. Ayrıca, YEMLİK kavurması yapılır.
* YEMLİK köklerinde sütlü bir madde bulunur. Bu sütten çok yararlı sakızlar yapılır. YEMLİK sakızı, tükürük bezleri üzerinde yararlı tesirler yaratır. Ağız kuruluğunu önler, sindirimi kolaylaştırır .

Düzenleyen MOMİNE : 30-04-2010 saat 19:18 Neden: Yerden tasarruf
MOMİNE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 19:21   #219
Yeni Üye

MOMİNE's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2010
Yemlikotu

Name:  yemlik otu.jpg
Views: 48459
Size:  59.4 KB
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi momine Mesajı Göster
sevgili nariçi yemlikotu hakkında bir forumda rastladığım bilgi ilişikte, umarım faydalı olur
şifalı bitkiler - yemlik otu (ot'ların padişahı)
yemlik ve faydaları
bir vitamin deposu olan, lezzeti ve kendine özgü kokusu ile mükemmel bir besin bitkisi olan yemlik, ev ilacı yapılarak ta kullanılır. Yemlık, dağlarda, çayırlarda ve tarlalarda kolayca, bol bol yetişir. Bitki yetiştiği yere göre adlandırılır
1 - dağ yemliği.
2 — çayır yemliği,
3 — tarla yemliği.
Yemlik, bazı yörelerde, halk dilinde ‘otların padişahı” adı ile bilinir ve tanınır.
Kış ayları uzun ve sert geçen, genellikle sebze bakımından pek verimli olmayan yerler de yetişen yemlik, sebze ihtiyacını karşılamak yönünden de son derece yararlı ve makbuldür.
Yemlik, karların erimesinden sonra topraktan fışkırır, ilkbahar yağmurunu alınca serpilir ve gelişir. Yemlik, beş altı yaprak verince toplanırsa yarar sağlar. Yapraklar çoğalıp büyüyünce bitki, sarı renkli çiçekler açınca bütün değerini kaybeder
neye yarar:

* vitamin noksanlığının sebep olduğu pek çok hastalığı önlemek bakımından yemlik, çok mükemmel bir besin maddesidir. özellikle, “demir” bakımından zengindir.
* yemlik, çlğ olarak, salatası yapılarak yenirse, iştah açar, sindirim sisteminin çalışmalarını düzenler, sindirimi kolaylaştırır
* yemlik, sebze yemeği olarak hazırlanır, yenirse, mide ve bağırsaklarda son dereceli yararlı olur. Besleyiciliğinin yanısıra, bu ot, organların faaliyetine yardımcı olur.
Yemlik’ten, lahana gibi pişirilerek yararlanılır. Bitkinin bu şekilde, bir sebze yemeği olarak hazırlaıımasıyla, hem mükemmel bir besin sağlanır, hem de mide ve bağırsaklar için yararlı, şifalı bir beslenme yolu seçilmiş olur. Ayrıca, yemlik kavurması yapılır.
* yemlik köklerinde sütlü bir madde bulunur. Bu sütten çok yararlı sakızlar yapılır. Yemlik sakızı, tükürük bezleri üzerinde yararlı tesirler yaratır. Ağız kuruluğunu önler, sindirimi kolaylaştırır .

MOMİNE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2010, 22:54   #220
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Gelincik otunu hafif tuzlayıp çiğ tüketmeyi tavsiye ederim.

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2010, 23:12   #221
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Girit kökenli bir tanıdığımın dediğine göre insanlar keçinin yediği her otu yiyebilirlermiş. Rampaları eşşeklere , otları keçilere soracağız demekki..

süreyya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2010, 13:41   #222
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2010
çocukken baharda tepelere çıkardı mahalleli. özledim keşke şimide ot toplamaya çıksak çok seviyorum
bahçemde yabani turp, tel pancarı, kuş gözü kendinden çıkıyor topluyor yiyoruz.
Birde bizim bilmediğimiz çeşitli yerlerde gördüğüm yenen otlar var onlarıda deneyeceğim.

ekru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2010, 15:35   #223
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan42 Mesajı Göster
Bu gün komşumuz havanın güzel olmasından yararlanıp şehir dışına pikniğe gitmiş. Orada topladığı çeşitli yenebilen otlardan biraz da bize verdi ve yedik.
Çok lezetliydiler.
Neden acaba tere, maydanoz gibi bazı bitkiler geliştirilip bahçelerde yetiştirilir hale getirilmiş ama bir kısmı sadece doğada bulunduğunda yeniyor ancak yetiştirilmiyor? Bence o bitkiler de marul gibi yeşil sebzeler kadar, hatta onlardan daha lezzetli.

Bize verilen iki bitkinin fotoğrafını gönderiyorum ama buralarda doğadan toplanıp yenen o kadar çok bitki var ki! İşte bazılarının yerel isimleri:
dede sakalı, bicibici, kuzukulağı, acı güneyik, toklubaşı, gerdeme, burçalak.

Fotoğraftakilerden soldaki dede sakalı
Eklenti 978
Sağdaki de acı güneyik. (Sanırım kara hindiba, radika da deniyor.)
Sevgili hasan42,
Soldaki otun,dede sakalı olduğunu söylüyorsunuz ama ben hep teke sakalı,ergeç sakalı isimlerini görüyorum.Dede sakalı ile ilgili hiç bir bilgi yok. yukarıdaki ot isimleri ile dede sakalı ismi aynı mı?Ayrıca latincesine de ulaşamadım.Faydaları ve nasıl kullanacağımız da yer almıyor.
Sevgi ile,

Düzenleyen sırça : 24-12-2010 saat 15:39 Neden: imla
sırça Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2010, 06:47   #224
Ağaçsever

'dede sakalı'nın şeker hastalarına faydası nedir? Ayrıca,yemlik ile dede sakalı aynı familyadanmıdır?

Düzenleyen sırça : 26-12-2010 saat 06:48 Neden: ilave
Eski 13-05-2011, 22:02   #225
Ağaçsever

Evde, doğal ot çiçeklerinden yapıp tükettiğim reçelleri,sizlerle de paylaşmak ve cüzi ücret karşılığı kargoyla göndermek isterim.

Kekik reçeli,karahindiba reçeli, sinirli ot reçeli,ballıbaba reçeli, eşek marulu reçeli v.s.

Daha detaylı bilgi için: efrayim58@mynet.com

Eski 18-05-2011, 15:24   #226
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2011
harika... otçul beslanen biri olarak tam bana göreymiş burası ama yeni keşfettim

SEMRA45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2011, 09:08   #227
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2011
Arkadaşlar, bildiklerimi paylaşmak için üye olmaya çalışıyorum.

MERHABA..

1- Yenibilir otlar radika, teke sakalı, yabani turp otu=hardal, labada(=evelek= efelek sıcak suya sok çıkar)kazayağı haşlanarak zeytinyağı, limon, biber eklenerek yenir. Aynı zamanda tıbbi bitkidirler. Kuzukulağı çiğ yenir.Kendisi ekşi ama limon yağ eklenebilir.

Parklarda koyu kırmızı bir çalı var sarı çiçek açıyor taze yaprakları salataya katılabilir.
Labadanın büyük cinsi sarma yapılıyor. Fasulye ve dut yaprağıda.

2- Isırgan, hoşkıran, yağlı çanak, madımak, efelek, baldıran= mendek, ebegümeci gibi türler ıspanak gibi pişirilebilir. Madımaka pastırma ve bulgur yakışıyor.
Ayrıca biraz pirinç veya bulgur ile haşlanarak süzülür, doğranmış soğanla yağda tekrar 5 dakika kavrulur. Bu usulde bazı vitamin ve mineral kaybı var. Karadeniz usülü

3- Isırgana nane,maydanoz,pazı gibi diğer yenilebilir diğer otlardan da az az katılarak çok az suda iyice haşlanınca ezip püre haline getirir ve miktara göre mısır unu yoksa buğday unu 2 baş sarmısak ezilmiş, tuz svı yağ ekleriz böylece tadı yerinde olur. Sadece bu yemeği ekmek bandırarak yenir. Karadeniz usulü.
4- Tüm otlar ince doğranarak az tuzlanır ve börek içine, krep içine, gölme benzerleri içine konarak pişirilir. (yani ıspanaklı börek gibi soğan eklenebilir.) Gelincik sade çok hoş tadı var.

Anlatmak istediğim bizim ağız tadımıza uyar özellikle domates, biber salçası ve biber de doğranabilir.

5- Birde haşlanarak yumurtalı unlu kızartılan hodan ve diken ucu, sarmaşık (izmir) vardır. Turşusu da yapılır. Tuz koruyucudur.

6- Şevketi bostan dikeni normal türk yemeği gibi pişirilebilir. Kuzu etli de harika oluyor.
7- Çiriş zeytinyağlı pırasa gibi ama daha çabuk pişer, yumurtalı olabilir.
8- Ekşi bir ot var uzun limon gibi çiğ yenir meyva gibi. Şu anda satışta doğudan geliyor.
9- Çiğdem kökü kavrulup üstüne yumurta kırılır. Henüz tatmadım.

10- Adını bilmediğim şebboya benzeyen bir bitki var İstanbulda buda tadı roka gibi salatalık bazı ot satanlarda var.
11- Yine tüm bu otlar az kavrulup üstüne sarmısaklı yoğurt dökülerek yeniyor. Ama ben kalsiyum demiri bağladığı için böyle yemiyorum.
12- Karadenizde bu çekirdekleri satılan kabak yemeğide çok sevilir ekliyoru.

a- Kabak kabuğu henüz sütlü iken alınır doğranır ve içine süt katılırtatsız ise az şeker eklenir, ezilerek püre halinde yenir. Sadece bu yemek yenir. Başka yemek yanına yakışmıyor.

b- Kabak ince ince doğranır, yağlanmış tavada üstüne nane ve soğan **** ince pırasa doğranıp buğulama pişirilir. abuk pişer. 15 dakika.
c- Kışın yine bu kabank ince doğranır tuzlanır fazla suyu kurulanıp unla kızartılr. (pane)

Çınar ağacının yapraklarını toplayan birilerini gördüm.
Temiz araziden toplayın ve yemekten korkmayın.
Mantarlar ise insanlar yenen mantarları topluyor (ama ya bayat ise **** toprak zehirli ise özellikle piknik alanlarına güvenilmez çok kirleniyor) doğadan zehir alıyor. ÇOK çok dikkat edilsin ölümcüldür.
Otları çiçek ve tohumsuz olduğu mevsimde yemek daha faydalı, tadı yerinde olur. Vücudumuzda kıştan dolayı eksilen mineralleri tamamlar.
Yarpuz denen nane benzeri bir ot var yoğurt çorbalarına ekşilik verir.
Kekik yağı veya çayı aynı zamanda ağrı kesicidir.
Sinir otu doğada kanama durdurucu, yine tütün ve kuru toprakta öyledir.

Resimler güzel gerçekten, gençlerimiz tanısınlar, temiz arazilerden toplasınlar. Pazarlarda hala var.
Ben her gittiğim yerde yenen otları öğreniyorum.

Maviş beğendi.
Gülçiçek Çolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2011, 09:30   #228
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2011
Peynir yapımını öğrenmek istiyorum denedim güzel olmadı ve doğal ekmek mayası yoğurt mayası
lütfen büyük anneleri sanatları yaşasın kök boya bitkileri...

Gülçiçek Çolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 20:48   #229
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-05-2011
Merhaba arkadaşlar,
Televizyon için bir belgesel hazırlamak için araştırma yaparken siteye ve forumunuza rastgeldim. Çok güzel yararlı bilgiler buldum.
Şu aralar kendi yörelerinde yemeği yapılabilen otlar yetişen forumdaşlar beni bilgilendirirlerse gelip çekim yapmak istiyorum. İstanbul'da yaşıyorum. Bu nedenle yakın bir civardan arkadaş varsa ne kadar mutlu olacağımı anlatamam.
Sitede verilen otların yetişme dönemleri ve yöreleri hakkında bilgisi olanlar varsa onlardan da mail atmalarını rica ediyorum.

OTSEVER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 22:47   #230
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Otsever ot mevsimini kaçırdınız. Artık çok az sayıda ot kaldı. Erken bahar bu iş için uygundur. Mart- Nisan aylarında otlar vardı. Yine küçük yöresel pazarlarda, yaz daha geç gelen bölgelerde ot kısmen bulunabilir ama genelde otlar çoktan tohuma kaltı ve kartlaştı, hatta soldu.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2011, 23:38   #231
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Şevket-i Bostan'ı bahçemde yetiştiriyorum.Şimdi diken oldu ve çiçek açıyor.Çiçekler solunca, tohumlar oluşuyor, bitki kuruyor.Ben de o tohumları toplayıp çıkmasını istediğim yerlere serpiyorum.Baharda 5-6 yaprak olunca toplayıp,salatasını yapıyorum.Sızma zeytinyağı ve limonla çok lezzetli oluyor.Tohumluk 2-3 kök bırakıyorum . Bahçesi uygun olan arkadaşlara öneririm.Böbrek taşı düşürmede faydalı olduğunu biliyorum.Kullanıp faydasını görenleri de tanıyorum.

gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2011, 13:29   #232
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-05-2011
Mine Hanım ilginize teşekkür ederim. Biliyorum geç kaldım. Zaten henüz araştırma ve projeyi olgunlaştırma aşamasındayım. Şu sıralar Karadenizin bazı yerlerinde hala toplanabilen otlar var ama dediğiniz gibi ancak bahar başlangıcında yapabileceğim projemi.

OTSEVER Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2011, 09:38   #233
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-12-2008
Ben bitki seçip yemeye çok korkuyorum hatta zengarden diye bir tohum satış sitesinden yılın 12 ayı ekilebilecek bitki sebze tohumları varmış onlardan sipariş ettim deneyeceğim. Ancak seçerken bile kırmızı yapraklı veya tanıyabileceğim yeşil üstü kırmızı damarlı renkli bitkiler seçtim. Çok korkuyorum çünkü ekecem yerden tesadüf başka ot çıkar birde tanımaz ektim diye yerim diye mümkün merteme anlayacağım ot yapraklarını seçtim.
Birde tanımak için çizgi şeklinde ekim yapacağım. Çizgi dışında çıkarlarsada tamamen yaprağın karakteristik özelliğine bakacağım ancak roka tohumu da almıştım daha önce Eminönünden acaba roka ya tere ye benzeyen karıştırıp zehirlenebileceğim otlar da varmı şuna dikkat et aman ha diyebileceğiniz.
Uyarılar için teşekkür ederim şimdiden. (Bostan olacak tohumlarım var ama acemiyim alıp alıp duruyorum maymun iştahla hemde korkuyorum ektiklerimi karışacakmı yabani veya zehirli birşeylerle diye)

canannuman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2011, 09:42   #234
Ağaç Dostu

Birde merak ettim her yediğimiz meyva ağacının yaprağı yenirmi?
Denemek istiyorum ve çayını demlemek istiyorum. Acaba erik yaprağı yenirmi? Ayva yenirmi? elma yenirmi? gibi bildikleriniz varsa memnun olurum.

Ben Dut yaprağından sarma yapıyorlar Ayva yaprağı göğsü yumuşatıyor kaynatılıyor diye aklımda kalmış acaba başka lezzetler varmı Yani Ayva ağacının yaprağından sarma yapılırmı?

Kuru Nohut ekip çiğ olarak olan meyvası yenirmi bir zararı varmı?

Eski 17-07-2011, 17:37   #235
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Sayın canannuman, tohumları ekmeden önce ekeceğiniz toprağı çevreleyip ayırın. Bol bol sulayın ki önceden var olan tohumlar filizlensin. Sonra onları sökün ya da ilaçlayın ve yeni tohumlarınızı ekin.

Yine içiniz rahat etmezse filizlenen bitkilerin fotoğrafını çekip burada sorarsanız size yardımcı oluruz ne oldukları konusunda. Çünkü ekstrem türler ekmediğiniz sürece burada bulunan çoğu kişi sebzelerin çimlenme aşamalarını tanır, bilir, size çimlenen şeyin istediğiniz sebze olup olmadığını söyler.

Bu arada, kuru nohudu ekip oluşan meyvesini çiğ olarak yiyebilirsiniz. Akdeniz bölgesinde baharın en meşhur yiyecek olayıdır; yeşil demetler halinde kucağa nohut alıp yemek.

alperfect beğendi.
Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2011, 15:58   #236
Ağaç Dostu

Çok sevindim teşekkürler.

Eski 23-03-2012, 15:30   #237
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2012
merhabalar. foruma yeni üye oldum ve çok beğendim. emeği geçen herkese çok teşekkürler.

bu konuya uzun zamandır bir mesaj atılmamış ama umuyorum ki mesajım cevaplanır. sitemizin bahçesinde çeşitli otlar var. her ne kadar ege'li olsam ve hatta çocukluğumu anneannem ile ot toplayarak geçirmiş olsam da üzerinden zaman geçince hangi otların toplanabilir ve yenilebilir olduğunu unutmuşum. bu yüzden bu sabah bol bol resim çektim, yardımlarınızı rica ediyorum.

Labada olabilir mi?

Hindiba mı?

Aradaki ufak yapraklılar kazayağı mı?=

Ebegümeci’ye benziyor ama bilemedim..

mehtaparslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2012, 17:02   #238
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-10-2011
Sayın Mehtaparslan,
İlk üç tahmininiz doğru,
fakat alttaki fotoğrafta ebegümeci yok.
Bu geniş yapraklı otu tanıyamadım.
Kolay gelsin.

mehtaparslan beğendi.
çisem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2012, 19:18   #239
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2012
çok teşekkür ederim çisem. siz aydın'lısınız sanırım, ben de muğla milas'lıyım, memnum oldum..

şu otlar da pazıya benziyor ama annem pazı ekilmeden olmaz diyor. bence pazı, siz ne dersiniz?

mehtaparslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2012, 19:50   #240
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehtaparslan Mesajı Göster
çok teşekkür ederim çisem. siz aydın'lısınız sanırım, ben de muğla milas'lıyım, memnum oldum..

şu otlar da pazıya benziyor ama annem pazı ekilmeden olmaz diyor. bence pazı, siz ne dersiniz?

yabani pazı yenebilir.

mehtaparslan beğendi.
serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024