agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Sebze Yemekleri > Yabani Ot Yemekleri
(https)

Beğeni Düzeni90Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-04-2007, 12:15   #61
Ağaç Dostu

sselvi2000's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2006
Teşekkür ederim benim için uğraş verdiğin için Billur hanım, ama polgonales cinsleri çok çiçekli ve ayrıca çiçekler yaprak koltukaltlarından çıkmıyor. yani polygonaceae familyasından değil sanıırm. yinede *** ederim.

sselvi2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2007, 12:59   #62
Doğadelisi

Billur Korkmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2007
Galeri: 67
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sselvi2000 Mesajı Göster
Teşekkür ederim benim için uğraş verdiğin için Billur hanım, ama polgonales cinsleri çok çiçekli ve ayrıca çiçekler yaprak koltukaltlarından çıkmıyor. yani polygonaceae familyasından değil sanıırm. yinede *** ederim.
Bitkiler konusunda çok derin bilgilere sahip değilim hatta hiç anlamadığım için burada öğrenmeye çalışıyorum. Benimki amatörce bir araştırma idi sizin için, oysa siz bu işin akademik kariyerini yapıyorsunuz.. Tabi ki siz daha iyi bilirsiniz, öğrendiğinizde nasıl olsa bize de bilgi verirsiniz..

Başarılar Selvi..

Billur Korkmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2007, 08:23   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2007
bizim burda giritlilerden öğrendiğim hindiba veya eşekturpu(yabani hardal) veya gömec'i haşlayıp ,biraz zeytinyağı,biraz tuz,birazda limon sıkıp ekşilemesini yapıyoruz,tavsiye ediyoruz.

x12tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2007, 14:23   #64
Doğadelisi

Billur Korkmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2007
Galeri: 67
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi x12tr Mesajı Göster
bizim burda giritlilerden öğrendiğim hindiba veya eşekturpu(yabani hardal) veya gömec'i haşlayıp ,biraz zeytinyağı,biraz tuz,birazda limon sıkıp ekşilemesini yapıyoruz,tavsiye ediyoruz.
Bu bitkileri haşlamadan salatasını yapsak?

Billur Korkmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 16:58   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
ŞEVKETİ BOSTAN bilen var mı?

İzmir Hisarönü camii ve karşıyaka bostanlı pazarında bulabilirsiniz.Temizlenmiş hali ile 8-9 ytl arası satılır.Çanakkale Çan'da bilmiyorlar dağda parkta evimin karşısında her yerde cennet gibi )
Kengel dikeni ve eşek dikenine benzer ama ikiside değildir.Toplarken ben bile bazen karıştırırım.Kazma ile toplanır kökü havuç gibi toprağın altına uzar ve zaten kökü lezzetlidir.Antalya'daki akrabalar sadece yaprağını yapar ama kökü bir başka lezzetli birde koyun eti aman Allahım.Yakınınızda Girit'li varsa mutlaka sorun.

Bekir S. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 17:29   #66
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Sn. rikeb elinizde resim varmı acaba?

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 17:58   #67
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
ben biliyorum galiba. 15yıl felan önce ablamlar istanbulda oturuyorlardı. komik bir olay olmuştu ordan hatırlıyorum. izmirli bir komşusu vardı ablamların. ablam yemek tarifi istemişti ondan. oda değişik bir yemek yaptım sanada göndereyim deyip göndermişti zeytinyağlı yeşil bir yemekti. sanırım biraz ekşi bir tadı vardı ama ben beğenmiştim. kadırgada ablamların bakkalı vardı adamın adı şevket bostan. ablam bakkalda 2 kadının konuşmasına ve adamın durumuna şahit olmuş.
kadınlardan biri,
- akşama şevketi bostan pişireceğim.
diğeri;
-ben geçen gün yapmıştım. pek güzel olmadı.. vs.
adam kızarmış.
ablam kopmuş..

çocukluğumun ozamanlar bana çok komik gelen bir anısı..

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 18:06   #68
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sebo_17 Mesajı Göster
Sn. rikeb elinizde resim varmı acaba?
http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=sevketi+bostan

Buradan biraz bilgi alabilirsiniz resmini yarın ekleyeyim inşallah.Şimdi hava yağmura döndü ve karardı.

Eski 02-05-2007, 18:10   #69
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi qxyl Mesajı Göster
ben biliyorum galiba. 15yıl felan önce ablamlar istanbulda oturuyorlardı. komik bir olay olmuştu ordan hatırlıyorum. izmirli bir komşusu vardı ablamların. ablam yemek tarifi istemişti ondan. oda değişik bir yemek yaptım sanada göndereyim deyip göndermişti zeytinyağlı yeşil bir yemekti. sanırım biraz ekşi bir tadı vardı ama ben beğenmiştim. kadırgada ablamların bakkalı vardı adamın adı şevket bostan. ablam bakkalda 2 kadının konuşmasına ve adamın durumuna şahit olmuş.
kadınlardan biri,
- akşama şevketi bostan pişireceğim.
diğeri;
-ben geçen gün yapmıştım. pek güzel olmadı.. vs.
adam kızarmış.
ablam kopmuş..

çocukluğumun ozamanlar bana çok komik gelen bir anısı..
Hatıralarınızı canlandırdığım için sevindim.Gerçekten komik bir anı.

Eski 02-05-2007, 23:27   #70
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Yenebilen Yabani Bitkiler (Ot Yemekleri)

Buraya bakmamışsınız demek ki

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2007, 00:26   #71
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Bahçemdeki bu otu yiyebilir miyim? konusunda da bahsi geçmiş.

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2007, 08:23   #72
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

ben şey soracağım geçenlerde bir yerde bir tabak zeytinyağlı ot ikram ettiler. bu nedir diye sormayı unutmuşum. anason gibi kokan bir yemekti. acaba tanıyan var mı?

Eski 03-05-2007, 09:19   #73
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Arapsaçı, rezene, sıra.
Dereotuna benziyor muydu?

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2007, 09:26   #74
Ağaç Dostu

Alıntı:
ben şey soracağım geçenlerde bir yerde bir tabak zeytinyağlı ot ikram ettiler. bu nedir diye sormayı unutmuşum. anason gibi kokan bir yemekti. acaba tanıyan var mı?
Büyük bir ihtimalle arapsaçıdır.Yeşil olarak toplarken bile rakıya kokar.

Eski 03-05-2007, 10:24   #75
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 158
Alıntı:
Bahsettiğin ot muhtemelen, Tarhun. Eğer ağzında rakı tadı veriyorsa, yaprakları ince ve uzunsa, biraz ekin'i anımsatıyor ama ekin'e göre daha yumuşak sa, rengi ise güzel bir ton da yeşil ise %100 o Tarhun dur.

Derya Özen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2007, 11:55   #76
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Onunda resmini yüklerim. Şuan yok ama mutlaka yükleyeceğim.

Eski 03-05-2007, 15:33   #77
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Arapsaçı, rezene, sıra.
değişik bir şeydi ince ince uzun uzundu ve ince dalları vardı ve koyu yeşildi.. yani nasıl anlatsam, haşlanıp zeytinyağlı yemeği yapıldığı için çok kendinden geçmişti. ama bariz bir anason kokusu vardı.

Eski 03-05-2007, 16:45   #78
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Alıntı:
değişik bir şeydi ince ince uzun uzundu ve ince dalları vardı ve koyu yeşildi.. yani nasıl anlatsam, haşlanıp zeytinyağlı yemeği yapıldığı için çok kendinden geçmişti. ama bariz bir anason kokusu vardı.
Bahsettiğin ot anladığı kadarıyla Tarhun. İnternetten bir resmini buldum çok net değil, ama ben bir gün resmini çekip buraya yüklerim.

Eklenen Resimler

Eski 03-05-2007, 17:19   #79
Ağaç Dostu

Alıntı:
Emin olabilirsin ki o bir arapsaçı.Eşimde onayladı.Esasında annem İzmir Gültepede oturuyor.Ben ona toplayıp bu hafta çanakkale'den yolladım.İstersen bir git gör. )
**** ben size resmini yarın buraya yükleyeyim.

Eski 03-05-2007, 17:30   #80
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deryaözen Mesajı Göster
Bahsettiğin ot anladığı kadarıyla Tarhun. İnternetten bir resmini buldum çok net değil, ama ben bir gün resmini çekip buraya yüklerim.
Evet bu resmin pişmiş hali olabilir, ama diğer resmide görmem gerekli sanırım tam emin değilim. Çok teşekkür ederim

Eski 03-05-2007, 17:31   #81
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rikeb Mesajı Göster
Emin olabilirsin ki o bir arapsaçı.Eşimde onayladı.Esasında annem İzmir Gültepede oturuyor.Ben ona toplayıp bu hafta çanakkale'den yolladım.İstersen bir git gör. )
**** ben size resmini yarın buraya yükleyeyim.
Teşekkür ederim ilginize resmi bekliyorum

Eski 03-05-2007, 17:35   #82
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Arapsaçı, rezene, sıra.
Arapsaçı ile Dereotu görüntüde bire bir aynı.Arapsaçı anasona kokar.Dere otunun kendine has farklı bir kokusu vardır.Rezene anasona kokar ama daha evvel yeşil olarak görmedim.
İzmir'de oturduğunuz için bunları çok kolay bula bilirsiniz.Karşıyaka bostanlı pazarını tavsiye edebilirim.Alsancak pazarındada mevcut.

Eski 03-05-2007, 18:04   #83
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
Arapsaçı ile Dereotu görüntüde bire bir aynı.Arapsaçı anasona kokar.Dere otunun kendine has farklı bir kokusu vardır.Rezene anasona kokar ama daha evvel yeşil olarak görmedim.
İzmir'de oturduğunuz için bunları çok kolay bula bilirsiniz.Karşıyaka bostanlı pazarını tavsiye edebilirim.Alsancak pazarındada mevcut.
İtiraf etmeliyim bende ot kültürü sıfır. Yani o zaman tarhun da olabilir, arapsaçıda. Çok teşekkür ederim.

Eski 04-05-2007, 10:21   #84
Ağaç Dostu

Alıntı:
Teşekkür ederim ilginize resmi bekliyorum
Biraz kötü resimler ama kusura bakmayın cep telefonu ile ancak bu kadar oluyor.Daha sonra belki yeni ekleye bilirim

Eklenen Resimler

Eski 04-05-2007, 10:48   #85
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
Biraz kötü resimler ama kusura bakmayın cep telefonu ile ancak bu kadar oluyor.Daha sonra belki yeni ekleye bilirim
Hayır bu ot değil. gövdesi ve dalları daha kalındı. o zaman demekki tarhun. Çok teşekkür ederim.

Eski 10-05-2007, 00:37   #86
Aylin

anne pingu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2007
Öncelikle hepinize merhaba.
Aslen GİRİTLİ olduğumuz için ot kültürümüz çok fazla.Hatta annem ve teyzemin gittiğimiz her piknikte ellerinde bağ makası ve poşetleriyle ot yolma sorunsalını ancak yaşamak gerekir

Karadenizli ve genellikle et kökenli beslenen bir ailede gelin olduğum için UTANMASANIZ BAHÇEDEKİ ÇİMLERİ DE YİYECEKSİNİZ şeklinde komik yaklaşımları bile olmuştu vaktinde
Neyse uzatmadan....

Arapsaçı,hardal,radika,şevket-i bostan,börülce ve deniz börülcesi,kenger,labada,eşek helvası,sinavri,kapırcak vs....

İstanbul'da fazlaca bulmadığım için annem tarafından taze taze toplanır,ayıklanır,yıkanır,buzdolabı poşetlerine konup kargoyla bana yollanır Pişirmesi ve afiyetle yemesi benden!

anne pingu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2007, 08:13   #87
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anne pingu Mesajı Göster
Öncelikle hepinize merhaba.
Aslen GİRİTLİ olduğumuz için ot kültürümüz çok fazla.Hatta annem ve teyzemin gittiğimiz her piknikte ellerinde bağ makası ve poşetleriyle ot yolma sorunsalını ancak yaşamak gerekir

Karadenizli ve genellikle et kökenli beslenen bir ailede gelin olduğum için UTANMASANIZ BAHÇEDEKİ ÇİMLERİ DE YİYECEKSİNİZ şeklinde komik yaklaşımları bile olmuştu vaktinde
Neyse uzatmadan....

Arapsaçı,hardal,radika,şevket-i bostan,börülce ve deniz börülcesi,kenger,labada,eşek helvası,sinavri,kapırcak vs....

İstanbul'da fazlaca bulmadığım için annem tarafından taze taze toplanır,ayıklanır,yıkanır,buzdolabı poşetlerine konup kargoyla bana yollanır Pişirmesi ve afiyetle yemesi benden!
Ne kadar güzel. Bende ise sıfır ot kültürü. Bir yerlerde denk gelirse ve hiç yemediğim bir şeyse çok garip ama heyecanlanıyorum.

Eski 11-05-2007, 00:45   #88
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-02-2007
Kuzukulağı Metro'da paketlenmiş olarak satılıyor, talep var ki üretim başlamış!
Hodan'ın en iyi bilindiği ve en çok tüketildiği yer Kastamonu'dur, yerel adı ıspıt'tır, genelde çiçekli filizleri yumurta ve soğanla kavrulurak tüketilir, mısır unu ve kuru nane ile iç hazırlanarak yapraklarından dolma yapılır ve üzerine yoğurt dökülerek yenir, çok basit bir yemek gibi görünse de inanılmaz lezzetlidir. Hodan, Şile, Ağva, ve Kandıra bölgesinde de çok iyi biliniyor, bu bölgelerde Kastamonu'dan farklı olarak, çiçek açmadan bir iki ay önce, köküyle birlikte sökülerek pazara getirilmeye başlanıyor. Yanlız bu hali oldukça topraklı, ayıklaması ve yıkaması çok zahmetli, tadıda biraz toprağımsı. Bu bölgedeki yaşlıların hepsi hodan için aynı şeyi söylüyor, vucutta biriken toksinleri atmak için, senede en az bir kere yemeli!
Girit'e hiç gitmedim ama gittiğim yerler içerisinde yabani otlar açısından en zengin pazar yerleri, İzmir, Balıkesir ve Çanakkale üçgeni ( Özellikle Tire ve Edremit ), Lakin Edremit pazarı çok büyük, köylüler sağa sola, kenar sokaklara parça parça tıkıştırılmış, diğer pazarcıları geçip köylü pazarına ulaşmak bana sıkıntı verdi. Bu yüzden, mesela Çanakkale Ayvacık pazarı, bence çok daha otantik ve keyifli, bütün köylüler bir yokuş boyunca dizilmiş, sıra sıra tazecik ve incecik börülceler, hayatınızda hiç görmediğiniz çeşit patlıcanlar ve taze fasulyeler ( Ben bile ilk gördüğümde saşırdım! ), ve envai çeşit otlar...

kaktüs beğendi.
hüseyin suat duman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2007, 01:12   #89
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-02-2007
Sevgili arkadaşlar..
Bir hekim olarak hiç rastgelmedim ama kazayağı toplarken, yanlış ot toplayıpta yedikten sonra zehirlenenlere dair anlatımlar işittim. Kazayağına benzeyen ama tüketilmesi sakıncalı olan bir ot var mı?

Düzenleyen hüseyin suat duman : 11-05-2007 saat 10:14 Neden: imla
hüseyin suat duman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2007, 12:57   #90
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Hüseyin Bey. Bahsettiğiniz gibi Kazayağı'na benzeyen zehirli bir ot olduğunu bende duydum. Fakat bu sitede Kazayağı diye değişik ot resimleri yayınlandı. Kısmet olursa bir gün, benim köyüm de yetişen Kazayağını siteye yükleyeceğim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024