agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yabani Hayvanlar / Genel (http://www.agaclar.net/forum/yabani-hayvanlar-genel/)
-   -   Yaban Domuzu Zararı Nasıl Önlenir (http://www.agaclar.net/forum/yabani-hayvanlar-genel/7226.htm)

Cumhur Tonba 14-01-2011 00:19

Ben de vermiş olduğunuz koordinatları girerek yerinizi buldum. temiz yayla havası soluyarak yaşamınızı devam ettiriyorsunuz. Yerleşim olarak devamlı mı kalıyorsunuz?
Çalışmalarınızda başarılar diliyor, kolay gelsin diyorum.
Saygılarımla.

tugrulbaba 14-01-2011 08:54

Hayır. Sürekli kalmıyorum.

Yapılanlar listesi:

Bahçe sınırları belirlendi. Belirlenen ana noktalara direk dikildi.

Hem ardiye, hem tuvalet olarak kullanabileceğimiz, 2.5 x 2 ebatlarında bina yaptık.

Sondaj yapıldı.

Yapılacaklar:

Fidanların tamamı dikilecek.

Direkler tamamlanacak.

Teller çekilecek.

Kalabileceğimiz büyüklükte (2 oda, 1 salon amerikan mutfak sistemli aşağı yukarı 100 m2) bina yapacağız. Alt tarafını kullanabilmek adına (soğuk hava) 3m derinlikte su basman çukuru açılacak.

sulamayı kuvvetli yapabilmek (luzumunda) adına, tanker alınacak.

Çapa makinesi alınacak.

Jenerator alınacak.

Otsu bitkiler için, kendimiz fide yetiştirmemiz gerekiyor, sera yapmamız lazım.

Dekar başına 1 ya da 2 kovan arı koyulacak.

Konya-beyşehir yolunu yapan müteahhit ahbabımız olup, bürosunu dekore etmiştik. Bizim bahçe yolunun hizasına geldiğinde içerde bizim "söğütün oralar" diye tabir ettiğimiz, sürekli öğüt alan (bu öğüt almak en kuru mevsimde bile toprağın 1-2 cm altının ıslak-nemli olması durumu) baharda ve kışın bize epey zorluk çektiren 80-100 m.lik kısma mıcır döktürerek silindirle ezdirilecek.

Alt ve arka taraftaki (güney ve doğu tarafındaki) parsellerin, alınabilmesi durumunda alınması, alınamazsa kiraya tutulması durumunda kalıcı bir şeyler kati suretle düşünülür.
Çünkü bahsi geçen bahçeleri de katarsam bahçeme, keçidir, koyundur, hindidir çeşitli türlerde hayvanları beslmeyi planlıyorum.

Temiz hava konusuna gelecek olursak; evet o kadar temizki hava oksijen çarpması yaşıyoruz desem yeridir. Bahçeden geldiğim zaman yattığım yeri beğeniyorum. Yediğim yemek miktarı gün içinde yarım misli kadar daha artıyor.

Cumhur Tonba 14-01-2011 15:31

İşiniz bir hayli çok. Fakat severek yapacağınız için pek zorlanacağınızı zannetmiyorum. Şu an anlattıklarınızı gözümün önünde canlandırmaya çalışıyorum. Harika bir yer olacağına inanıyorum.
Bilmiyorum fotoğraf makinanız var mı? Şu andan başlayarak hiç olmazsa birer hafta ara ile oraları fotoğraflasanız ve ilerde değişimi fotoğraflardan takip etseniz.
nNey di, ne oldu deme şansınız olur. Ara sıra çalışma fotoğraflarını buraya da yükleseniz bizler de görürüz. Size, ailenize, çocularınıza selam ve sevgiler.

eneser 08-03-2011 13:48

Bahcede dut agacı varsa sürekli gelirler dutu cok severler sürü halinde geziyorlarsa onlardan uzak durmalı bahceyi duvarla örmeli

Baki Berk Kayalar 09-03-2011 18:34

Fotoselli projektörler domuzlara karşı işe yarar mı?

fskandemir 10-03-2011 09:22

Geçen aylarda Denizli' de domuzlar şehri bastı şeklinde haberleri duymuşsunuzdur. Aslında o domuzlar Denizli' de uzun süredir şehrin içinde idi. Dağda yaşayan hayvanlar, av yasağı ve alternatif avcıları azaldıkça(kurt vb) askeri alana gelmeye başladılar. Askeri alan derken, her askeri alan gibi çevresi çiftlerle çevrili bir tugaydan bahsediyorum, ancak şehir ile iç içe konumda. Rahatsız olan birlikler alternatif engeller ile ve çitleri sağlamlaştırarak (çitlerdeki en ufak bir gevşeyen yeri genişletiyorlar) aştılar. Sonunda da sivil alana geçtiler. Burada yaşadığım sürece (memleketim Denizli askerliği de Denizli' de yaptım) edindiğim tecrübeler;
>Yaptığınız çit vb. asla ve asla sallanan bir nokta olmamalı. Hasır çit veya dikenli tel olsa bile o sallanan noktanın dibini kazıp açıyorlar. Jilet gibi keskin tellerin dibi kazılmıştı ancak kan izi bile yoktu.Çok sağlam bir yapıları var.
>Dışarıda veya toprağın altında asla yiyecekleri bir şey bırakmayın.Tarım yapacaksanız bu kısım ciddi bir sıkıntı.
>Çöp konteyneriniz büyük veya metal olsa bile güvenmeyin. Son model arabaların üstüne o konteynerların devrildiğini gördüm...
>Işıkdan etkilenmiyorlar,
>Sesden etkilenmiyorlar,
>Aç olmadıkları ve kendileri rahatsız edilmediği müddetçe zararsızlar.

Kısacası çok ama çok zeki ve güçlü hayvanlar mutlaka bir açık buluyorlar.

Denge bir bozulmaya görsün...

cukurovalı 10-03-2011 09:58

Bu sitede şöyle bir ürün var ama işe yararmı bilmem.http://www.ticaretgroup.com/asp/prod...ovucu-1500-m2-
Yine başka bir sitede de losyon vardı.Tarlanın etrafına dökülüyordu.
Bulursam onuda eklerim.

epsody 10-03-2011 15:04

Toprağa ve çevreye verilen zararın bedeli.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi DarkYES (Mesaj 194546)
Yok etmek yerine kaçırmak, uzak tutmak gibi yöntemlere başvurmak daha iyi olsa gerek :)

Arkadaşımız DarkYES'in açıklamalarına kulak verelimde yangına körükle gitmeyelim, sizlere zarar veren bu canlılar hakkında bir nebze bilgi verererek DarkYES arkadaşımın bu gürüşlerine destek veren düşüncemin kaynaklarınıda açıklamış olacağım.

Arkadaşlar müslüman bir anlayışı içinde bu canlının yaşamasının bir anlamı olmadığı gibi faydalarınıda anlamakta zorlandığımızdan, yaratanın ben her canlıyı sizlere hizmet için yaratttım, ilahi anlamı olsada insanımızın araştırmadaki zaafı yüzünden, cennetten bir köşe durumunda olan vatanımızın kıymetlerindeki güzellikler birer birer tükenerek canlılar için yaşanmaz duruma düşmektedir.

Cennetten bahsedilirken hep yeşillikler ön planda olduğu düşünüldüğünde, bu yeşilliklerin oluşumundan bahsederek açıklamalarımız anlam kazansın, orman varlığı en güzel yeşili tarif edeceğinden bu varlığın doğadaki oluşumunda domuz dediğimiz bu mubarek canlının devreye girmekte ve bu canlının azı dişlerinin ağaç köklerini çapalama havalandıma görevi içinde gelişmiş olduğunu kabul edebiliriz.

İnsanımızın ormanlara karşı yıkıcılığı karşısında dumuz canlısının ormanlara katkısının yetersizliği ile ormanlar tükenmiş ve bu canlının yaşamının buralardan sağlanma imkanları tükenmesiyle yaşamını idamesi olarak insanlardan çıkarmayı sağlamak bu canlının en doğal hakkı olmaktadır.

Bilim insanları bu canlıları koruma amaçlı milli parklar oluşturma başarısını gösterirken doğal çeşitliliğe olan önemi belirterek, cenneti dünyada kurmanın yollarını bulmuşlar, bizler doğayı bozmak için adete paylaşımlarda yarışır durumlar içinde görmek beni bir doğa sever olarak müteesir etmektedir.

Bizlerdeki sorunlara çözüm anlayışındaki mantık, bir pire için yorgan yakılması üzerine işlemektedir, bizler bu anlayışla doğamızı tahrip etmekten öteye gidemeyiz, açıklamalarıma son vermeden önce çevresel bir deyişle bağlıyorum.

Dünya bize babalarımızdan miras kalmadı! bizler onu çocuklarımızdan ödünç aldık.

gtatas 10-03-2011 17:36

Bizim buralar da radyo asıyorlar 24 saat çalışıyor.Belki faydası olur.Ya da ayı içinde karadeniz de kullanılan tüple patlama sesi yapılmasıda ürkütebilir.Ya da sensörlü lamba.

fskandemir 10-03-2011 17:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi epsody (Mesaj 766231)
Arkadaşlar müslüman bir anlayışı içinde bu canlının yaşamasının bir anlamı olmadığı gibi faydalarınıda anlamakta zorlandığımızdan, yaratanın ben her canlıyı sizlere hizmet için yaratttım, ilahi anlamı olsada insanımızın araştırmadaki zaafı yüzünden, cennetten bir köşe durumunda olan vatanımızın kıymetlerindeki güzellikler birer birer tükenerek canlılar için yaşanmaz duruma düşmektedir.

Cennetten bahsedilirken hep yeşillikler ön planda olduğu düşünüldüğünde, bu yeşilliklerin oluşumundan bahsederek açıklamalarımız anlam kazansın, orman varlığı en güzel yeşili tarif edeceğinden bu varlığın doğadaki oluşumunda domuz dediğimiz bu mubarek canlının devreye girmekte ve bu canlının azı dişlerinin ağaç köklerini çapalama havalandıma görevi içinde gelişmiş olduğunu kabul edebiliriz.

Sayın Epsody Büyüğüm, İslam anlayışını ifade ederken lütfen daha dikkatli olalım,

Vahşi hayvanlar için vakfiyeler kurarak kimine kışın yiyecek olarak et ve ot veren, hasta hayvanlar için hastaneler yapan, zaruret haricinde mutlak olarak avcılığı yasaklayan bir islam anlayışı mı yoksa kendine müslüman diyerek komşunun anından çalmayı marifet sayanları mı kastediyoruz ?

Sizinde ifade ettiğiniz gibi Ayetlerde hayvanların ve bitkilerin bizlerin hizmetinde olduğu, haddi aşmamamız gerektiği vb. birçok noktada uyarılıyoruz ama ne yazık ki anlamıyoruz...

Anlayışınız için şimdiden teşekkürler...

epsody 10-03-2011 19:37

Bilim anlayışıyla araştırmak.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fskandemir (Mesaj 766318)
Sayın Epsody Büyüğüm, İslam anlayışını ifade ederken lütfen daha dikkatli olalım,

Sizinde ifade ettiğiniz gibi Ayetlerde hayvanların ve bitkilerin bizlerin hizmetinde olduğu, haddi aşmamamız gerektiği vb. birçok noktada uyarılıyoruz ama ne yazık ki anlamıyoruz...

Anlayışınız için şimdiden teşekkürler...

Arkadaşım fskandemir; İslam anlayışını ifade ederken lütfen daha dikkatli olalım,
bu sözünüzle neyi ima ettiğiniz anlamıyorum, bu anlalayış bilimsellikten uzak metafizik bir yaklaşım, bu yaklaşımla olayları yorumlayamayız, vede burası da yeri olmasa gerek.

Ben islam anlayışından bahsetmedim, müslüman anlayışının zaafından bahsederek konuyu yorumladım. Sizinde benim yorumumu bilimsellik içinde yorumlarsanız, doğmalara bağlı müslümanların düştükleri aczi anlıyarak yaradanın yarattıklarına karşı hoş görüşünde eksik anlayışın uyarılıyoruz ama ne yazık ki anlamıyoruz safında durmazdınız.

Beni bir doğa sever olarak algılamanızı, doğada zararlı dost canlı anlayışımda olmadığımı yaradana saygı olarak onun yarattıklarını kendi yaşamımla özdeş olarak kabul eden anlayışınız için şimdiden teşekkürler.

thenme95 11-11-2011 19:21

bursada üretilen bir cihaz vardı. çıkardığı gaz ile kuşları domuzları falan kaçırıyodu.

s.serdar 15-11-2011 05:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi epsody (Mesaj 766231)
...domuz dediğimiz bu mubarek canlının devreye girmekte ve bu canlının azı dişlerinin ağaç köklerini çapalama havalandıma görevi içinde gelişmiş olduğunu kabul edebiliriz.

Domuzun neden mübarek olduğunu anlayamadım! Çapa yaptığı için mi?

mors 07-12-2011 20:22

Argentina Dogo cinsi köpekler, domuzları öldürebilir. Domuzlar, bu tip köpeklerin yaşadığı yerin km lerce yakınından bile geçmezler.

yılmazz 21-12-2011 02:15

Türkiyde bilindik afaki yöntemlerin hiç biri yaban domularına kesin çözüm değildir.Vurmakla da bitmez,zehirlemekle de.Zira bu yöntemler hem çoğu yerde suç hemde risklidir.

Tüm dünyada yabani ve evcil (sürüngenler,uçanlar ve balıklar hariç) sümüklü böcekten,file,yaban domuzundan,maymuna,Büyükbaştan küçükbaşa kadar kullanılan tek korunma ve zapt etme yöntemi elektrikli çitlerdir.

Yaklaşık 30 yıldır Türkiye de ve 100 yılı aşkın süredir Almanyada faliyet gösteren Horizont Elektrikli çit sistemleri nin Türkiye distrübütörü olarak her türlü hayvan kontrolün de kullanılan Elektrikli çit sistemlerini %100 garantili olarak satışını ve uygulamasını yapıyoruz.

Hertürlü resmi , özel kurum ve kuruluştan referanslarımız mevcuttur.

Sistemler uzun ömürlü ve diğer çit sistemlerine oranla daha ekonomiktir.

detaylı bilgi için

yilmazzirai@hotmail.com adresinden iletişime geçebilirsiniz

iyi forumlar dileriz

kareist 26-03-2012 00:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi t.gündüz (Mesaj 740054)
vurabildiğin kadar vur.sesten korkmaz alışır bir zaman sonra.çok akıllıdır zehir yemez.istediğin kadar telle çevir yine girer bahçene.tek çözüm kusura bakmasın arkadaşlar ama öldürmek

Bu işin sonu doğadaki tüm hayvanları öldürmeye varır. Bunun sakıncalı olduğunu artık biliyoruz.

ulu şef 26-03-2012 16:20

domuzlara karşı en iyi çözüm hayvanat bahçesinden aslan dışkısı alın ve arazinizdeki ağaçlara sürün veyaa arazinizi çevreleyen çitlerin direkleride olabilir aslaa yaklaşmazlar

Halil Önen 26-03-2012 17:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ulu şef (Mesaj 931426)
domuzlara karşı en iyi çözüm hayvanat bahçesinden aslan dışkısı alın ve arazinizdeki ağaçlara sürün veyaa arazinizi çevreleyen çitlerin direkleride olabilir aslaa yaklaşmazlar

Sn.ulu şef,

bu biraz sulandırılarak, bulamaç şeklinde fırçayla sürülse olur mu? Kaç gün koruma yapar?

Saygılar

Odeh 26-03-2012 17:26

Alıntı:

Bu uygulamanın sonuçları Türkiye'de tecrübe edilerek mi görüldü?

ulu şef 27-03-2012 08:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen (Mesaj 931458)
Sn.ulu şef,

bu biraz sulandırılarak, bulamaç şeklinde fırçayla sürülse olur mu? Kaç gün koruma yapar?

Saygılar

olabilir ben dışkıyı sadece arazinin dört bir tarafına bıraktım ve tüm yaz boyunca bir tane domuz bile yaklaşmadı ki komşularımda faydalanmış oldu

ulu şef 27-03-2012 08:32

yaylada tarlamıza her yıl yaz patatesi ekiyorum erkek domuz önden patates sıralarını burnunu sokarak sürüyor arkadan aşireti çıkan patatesleri afiyetle yiyorlar ben bıkmıştım öldürme taraftarıda değilim bir belgeselde yırtıcıların kendi alanlarını belirlediklerini gördüm buradan esinlendim ve işe yaradı hemde çok yaradı.her yıl izmirden hayvanat bahçesinden alıyordum artık ödemişte oturmadığım için son 5 yıldır patates dikmiyorum ama yöntem yüzde yüz garanti etkiside 6 ay belki daha fazla

kürşad 27-03-2012 08:40

Mantar tabancası alıp kazığa sabitleyin ve tetiğine 2-3 metre misina bağlayıp başka bir kazığa ucunu bağlayın.
Geçerken takılıp mantar patlasın.
Aslıunda köstebek tüfeği düşünmüştüm ama çocuklar varmış. Yine de mantar tabancası daha akılcı bir çözüm. Yerden 25-30 cm kadar yukarısı iyi sayılır.

simetri 27-03-2012 08:48

Alıntı:

domuzlara karşı en iyi çözüm hayvanat bahçesinden aslan dışkısı alın ve arazinizdeki ağaçlara sürün

Ciddi misin?

sertacturhan 05-08-2012 01:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi DarkYES (Mesaj 194546)
Yok etmek yerine kaçırmak, uzak tutmak gibi yöntemlere başvurmak daha iyi olsa gerek :)

Bi tutum daha çok hoşuma gitti. Açıkçası sorun bizde. Biz gidip onların yaşam alanlarını işgal ediyoruz sonrada onlardan şikayet ediyoruz. Uzak tutmaya çalışmak en iyisi...

sertacturhan 05-08-2012 13:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Emre Albayrak (Mesaj 194932)
Karadenizde eletrikli tel ile yaban domuzlarını uzak tutyorlardı. Bir haberde görmüştüm yıllar evvel. Akım hayvanı öldürecek kadar yüksek değil sadece alana girmesini engelliyor. Ve canı yanan hayvan o bölgeye yaklaşmıyor.

Bu fikrinde iyi bir alternatif olabileceğini düşünüyorum.

sertacturhan 05-08-2012 13:14

Alıntı:

İse yarar mı bilmem ama gayet güzel bir fikir :)

...nokta 05-08-2012 18:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zenfree (Mesaj 194930)
Ama bence hayvanlar insanların yerleşim yerlerine gelmiyor, insanlar hayvanarın yaşam alanlarına ev yapıyorlar. Böyle olunca da karşılaşmaları kaçınılmaz oluyor. ;)

Sn. zenfree...
Kesinlikle haklısınız...insanlar hayvanların yaşam alanlarına ev yapıyorlar sonra neden bu hayvanlar burda,neden bizi rahatsız ediyor...kim kimi rahatsız ediyor acaba...bunu bir düşünmek lazım...Sn. Özcan2007 yanlış anlamayın efendim bu sözlerim size değil...ki nereye ev yaptığınızı ya da nereden ev aldığınızı bilmiyorum...sadece şehir yaşamından bıktım diyerek ormanın herhangi bir köşesine ev yapan insanların, o hayvanlardan rahatsız olması bana komik geliyor sadece...eğer bir insan şehir yaşamını sevmiyorsa ve doğada bir yaşam alanı olsun istiyorsa ordaki tüm hayvanları canlıları da sever...doğayı seviyorum sözüne tüm canlılar giriyor benim için...tüm canlıları sevmek...

Eren43 09-02-2013 03:05

Domuzu bitirmek icin burdaki domuz avı yapanların taktigi olması lazım ben onu bunu bilmem.

http://www.ustaavcilar.com/2012/02/2...nla-domuz-avi/

sertacturhan 09-02-2013 09:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Eren43 (Mesaj 1098962)
Domuzu bitirmek icin burdaki domuz avı yapanların taktigi olması lazım ben onu. bunu bilmem.

Tek Kurşunla Domuz Avı | Usta Avcılar

Merhabalar, burada önceligimiz zarar vermeden iki taraflı menfaat ile cozum bulabilmek domuz avı bu forum icin uygun olmadığını belirtmek isterim. Ekolojik dengede bir halkanın yok edilmesindan değil onlarin uzaklaştırılmasından bahsetmek durumundayız. Fikrinize saygı duyuyorum fakat videonun kaldırılmasını rica ediyorum sizden. Av sayfalarında paylaşabileceğiniz bir konu bu. Bu foruma ve agaclar.net in vizyon ve misyonuna uymadığını belirtmek isterim.

Ve son olarak doğanın dengesinden bahsederken teraziden bir ağırlık almaya çalışmak abes olacaktır zaten yeterince ölüme sebep oluyoruz.

Anlayışınız için çok teşekkür ederim.

meadowsons 09-02-2013 19:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mors (Mesaj 885898)
Argentina Dogo cinsi köpekler, domuzları öldürebilir. Domuzlar, bu tip köpeklerin yaşadığı yerin km lerce yakınından bile geçmezler.

Bilen de konuşuyor bilmeyen de! Dogo argentina cinsi köpekler; 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa göre bakılması ve sahiplenilmesi suçtur. Nedeni ise bu köpeklerin tıpkı Pitbull gibi saldırgan olması sahibine bile saldırabilmesidir.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024