agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yabani Hayvanlar / Genel (http://www.agaclar.net/forum/yabani-hayvanlar-genel/)
-   -   Kaybolan değerlerimiz (http://www.agaclar.net/forum/yabani-hayvanlar-genel/25027.htm)

womport 27-07-2011 07:23

Kaybolan değerlerimiz

akhal teke atı gerçek türk atı, ve bu at türkiyede bulunmamakta, örjin türkiyede kaybolmuş bulunduğu ülkeler türkmenistan kazakistan rusya orta asyada bulunmakta, bu atı ilgilizler almış ve bu attan ilgiliz atı ortaya cıkarmışlar, osmanlı bu atlarla şavaşmışlar bu atları eğitim yürüyüş ve koşma eğitimi vermişler yani dört lan değil tırıs gider şavaşcısını yormuyor,

canik atları bu atlar rahvan yarışlarında eğitim verilir yarışlarda yarıştırılır bu samsun civarlarında dağlarda topluca yaşarlar bu da türk atı dır

sultan tazısı bu köpek cinci gercek osmanlı köpeği tüfeksiz tavşanı ve tilkiyi yakalamakta, nesli az ama eskişehirde çoğaltma porejesi takip ediliyor

uzun yayla atı buda türk atı dır

gabardin türk atı bilgim yok

çatal burun av köpeği bu da gerçek türk köpeği tarsus mersin de bulunmakta

turaç kuşu cok güzel bir kuştur ama yok olma tehlikesinde galipa

hünkari güvercini osmanlı bu güvercini cok sevmiştir bulunduğu yerler salihli cevreleri

selcuklu güvercini buda osmanlı güvercini konya tarafında var ama az

muradiye döneği güvarcini buda osmanlı güvercini izmir bursa cıvarlarında bulunmakta

sevgili büyüklerim benim bildiğim bunlar ama sizler bildiğiz hayvan türlerini yazarsanız mutlu olurum

mandalinleerik 27-07-2011 07:42

1 Eklenti(ler)
Anadolu Parsı, leopar türleri içerisinde en iri olanıdır.

Dilek yarımadası-büyük menderes deltası milli parkı'nın 1966 yılında milli park ilan edilmesinin sebeplerinden biri, anadolu parsı'nın yaygın olarak burada yaşıyor olmasıdır. milli parkın güneyinde yer alan eski doğanbey köyü ile kuzeyinde yer alan güzelçamlı beldesinde yaşlı insanlar bir zamanlar geceleri anadolu parsı'nın sesini duyduklarını anlatmaktadırlar. 1950'li yıllarda, dilek yarımadası güneyinde bulunan milas'ta yaşayan mantolu hasan lakaplı avcının 15 adet anadolu parsı vurduğu yine bu bölgede yaşayan halk tarafından söylenmektedir.

zararlı hayvan olduğuna dair iddiaların aksine parslar besin zincirinin en tepesinde yer alarak doğal dengenin korunmasında önemli rol oynayan yararlı hayvanlardır. pars tarafından öldürülmüş hiç kimseye ait bir kayıt da yoktur. parslar köşeye sıkıştırılmadıkça insana saldırmamaktadır ve insanlardan sürekli kaçmaktadır.

Yazı alıntıdır. Ayrıca bu hayvanlara ait resimleri de paylaşırsanız daha etkili olacaktır.

Eklenti 236927

çiftçi5234 16-12-2012 15:25

1 Eklenti(ler)
Sansar tilki kedi arası bir varlık,

Ğoğo

350 yıllık bir evin temelinde bulundu. Nesli tükenmiştir

Beslenmesi fare civciv gibi küçük hayvanlar ve yavrularıyla olmakta, kemirgen özelliğide bulunmaktadır.

üzüm 16-12-2012 16:23

ĞOĞO:Hayali yaratık,öcü.

Bu adı herhalde siz koydunuz. :)

çiftçi5234 16-12-2012 18:37

Vallahi üzüm (sanıyorum hanım demeliyim), adını ben koymadım yörede ismi o.Bazen hiç bir isim koyamayıp ''adı bilinmez'' diye isim verebiliyorlar :D

ayazkentli 16-12-2012 19:51

Gelincik olabilir (mi?).

çiftçi5234 16-12-2012 19:58

Gelinciğin omurgası düz oluyor, bununki kavisli..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024