agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Yabani Hayvanlar / Genel
(https)

Beğeni Düzeni59Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-09-2010, 15:33   #241
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-02-2007
pria isimli arkadasim. agziniza gönlünüze saglik güzel düsünceleriniz sözleriniz örnek davranisiniz icin. Adeta yüregimize su serptiniz.

Ne güzel vicdanli adaletli adil olanlara. hakki hakkaniyeti bilip taniyip uygulayanlara tüm mahlukati bir görenlere.

Hersey gönlünüzce olsun.

Satı Uğurtan ve pria beğendi.
delphin7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2011, 16:03   #242
Ağaçsever

hidayetcaliskan's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2008
Konu eski ama önemli. Yorum yapmadan geçemedim Bilinçli yapılmayan en güzel iş bile akla gelmedik zararlar verebilir. Kaldı ki doğası gereği biraz vahşi olan avcılık bilinçsiz yapılırsa elbette büyük zararlar verebilir doğaya. Aslında bilinçsiz yapılırsa buna avcılık da denmez. Nasıl ki insanların ölmelerine neden olan alkol yasaklanmıyor ama bir takım önlemler alınıyorsa, avcılık da hepten yasaklanamaz ama bir takım tedbirler alınır ki zaten alınıyor. Avcılık dışardan bakıldığında çok vahşi olarak görünsede düşünüldüğü zaman avlanan bir ördek marketten alınan tavuktan, dana kıymadan, kuzu budundan çok da farklı değildir.Üstelik doğada yaşayan hayvan avlanana kadar özgürlüğünün tadını çıkarmışken, kümeste beslenen tavuk çok daha kötü koşullarda yaşamıştır. Balık avlamak vahşilik olarak görülmezken kara avcılığını vahşetle tanımlamak yanlıştır. Bilinçsiz ilaç kullanan bir çiftçinin öldüreceği kuş sayısı bir avcının avlayabileceğinin kat kat üstündedir. Neticede her iş bilinçli yapılmalı, kurallara uyulmalıdır. Kurallara uymadan araç kullanmak bile başlı başına vahşettir.

doğaya dost beğendi.
hidayetcaliskan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2012, 09:55   #243
Ağaçsever

Fatih Şengül's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2012
Selamlar saygılar... Ben de avlanma konusunda bir şeyler anlatmak istiyorum.
Ekosistemde besin zincirinin bozulduğu anlar oluşmakta. Hava kirliliği ve oksijen üreten canlıların zarar görmesi bozulmada ilk sırada yer alabilir. Zira devamında tüketici canlılar için yetersiz besin ve populasyonlarda aşırı artış ya da aşırı azalma görülebilir. Avcılığın ise belirli türlerin sayısında denge oluşturmak açısından faydalı olduğu söylenebilir çünkü besin zincirine başından sonuna kadar en önemli etkiyi yapan insanoğludur. Fakat geçmişten günümüze bir göz atarsak nüfusu sürekli artan grafikte olan canlı türü sadece insandır. Nesli tükenme tehlikesinde olan canlıları da kıyaslarsak insan, besin zincirini olumsuz yönde etkilemiş diyebiliriz. Bu açıdan bakarsak ta türlerin sayısal dengesini doğal av-avcı ilişkisine bırakırsak daha anlamlı olur kanaatindeyim.
Avcılık konusunda ise şahsi görüşüm doğal avcılardan yana... Doğada; kurt, ayı, kartal vs. yırtıcı hayvanların dengeli olarak beslenmesi ve üremesi yine doğada ki av konumunda bulunan canlılara bağlı(besin zincirinde enerji aktarımının başlarında bulunan bitkiler de buna dahil). Bu av-avcı ilişkisi bin yıllardır var olan içgüdüsel ve yaşamsal bir gerçektir.
Örneğin bahçenizde beslediğiniz bir tavuk bile yukarıda av aramak için süzülen atmacayı gördüğü anda savunmaya geçecektir... Tavuk yüzyıllardır evcil olmasına karşın bu davranışı içgüdüsel olarak gerçekleşir, fakat aynı tavuk yem için çağrı yapan insana aynı tepkiyi vermez bilakis daha da yakınlaşır. Bu durum gösterir ki doğanın gerçek avcıları biz değiliz. Her ne kadar güç, akıl ve çoğunluk sahibi olsak ta, asıl avcılar bizden ayrı bir şekilde, zor şartlar altında hayatlarını sürdürmeye çalışmaktadırlar.
Katılmayanlar olabilir ama ben derim ki zevk için yapılan av, cinayettir...
sürçü lisan ettiysem affola...

Düzenleyen Fatih Şengül : 15-03-2012 saat 11:05
Fatih Şengül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2013, 01:40   #244
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Öldürmekten zevk almak hastalıktır...

İnsan öldürmek ile hayvan öldürmenin arası sadece küçük bir adımdır.

Av cinayettir...

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2013, 20:02   #245
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013
mesela şu fokları kafalarına vurarak öldürenleri ben de aynı şekilde öldürmek istiyorum, veya minicik serçe kuşunun kafasını kopartarak öldürenin kafasını kılıçla kesmek istiyorum bu da benim hayalim veya sporum olurdu gerçekleştirebilseydim

Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2013, 06:42   #246
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Kümesteki tavuğu bile kesemem. Tuvaletteki pisuvar da karınca, böcek, kelebek vs. görsem ne yapar yapar önce onu oradan alırım sonra işime bakarım.

Fakat kimse şunu unutmamalı.

Doğadaki her canlı bir avcı, her canlı bir avdır.

Bu sayfada ki hangi mesajı okusam evet, çok haklı arkadaş diyorum.

Yine de son sözüm şu. Kıymayalım hayvanlara. Hele vahşice.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2013, 06:49   #247
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Hele hele tuzak kurarak sözüm ona avcıyım diye geçinenler yok mu?
Onlar benim gözümde tam bir zavallı. Avlanıyorsan bari yiğitçe avlan.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2013, 17:22   #248
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Yeri geldiğinde bende av yaptım.genelde balık avlarım oltayla ama belirli zamanlarda avlarım balığı yılın her anında değil.Yılda belki 10 defa giderim balık avına bazen hiç bazen 5-10 tane avlarım sonra evin yolunu tutarım.Kara avcılığı da yaptım yapmadım değil ama çoğunlukla gezdik dolaştık dağlarda ha derseniz çok mu hayır bu yaşıma kadar belki 3 tavşan vurmuşumdur çünkü ben belki yılda 2 defa ava çıkmışımdır bazı yıllarda da hiç ava çıkmamışımdır.Yani sözün kısası her aklıma gelende av yapmadım.Bilinçsiz av yapılmasına elbette bende karşıyım,laf olsun diye önüne geleni vurmaya bende karşıyım.Benimki bilinen avcılığın dışında senede 1 **** 2 defa dağlara çıkıp sözde avcılık o kadar,ama dediğiniz gibi avcılık yapıyoruz diye katliam gibi **** yok edercesine avlamak uygun değildir.

celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2014, 19:35   #249
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
“Aslanların kendi tarihçileri olmadıkça, av hikayelerinde avcının başarıları anlatılacaktır.” (Afrika atasözü)

MeyveliTepe ve A_NOMAD beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2014, 19:44   #250
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
35 senedir canlı hayvana silah atmadım

Ülkemiz yaban hayat bakımından acınacak halde. Bu duruma düşmüş/düşürülmüş yaban hayatta her ne gerekçe ile olursa olsun avcılığı ahlaki bulmuyorum.

Arada bir nişangâh kurup bir kaç kutu fişeği hedefe attığım oluyor, ama o kadar

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2014, 21:36   #251
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
35 senedir canlı hayvana silah atmadım

Ülkemiz yaban hayat bakımından acınacak halde. Bu duruma düşmüş/düşürülmüş yaban hayatta her ne gerekçe ile olursa olsun avcılığı ahlaki bulmuyorum.

Arada bir nişangâh kurup bir kaç kutu fişeği hedefe attığım oluyor, ama o kadar
Canlı hayvan derken doğada ve insan ile ilişkili olmayan hayvanları kastediyorum. Yoksa yivli setli havalı tüfekle fare avladığım oluyor Onların üreyip çoğalmalarının sebebi de bizleriz.

Jezebel beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024