agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Yabani Hayvanlar / Genel
(https)

Beğeni Düzeni59Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-09-2009, 02:38   #181
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225

Aman avcı vurma beni...

Eğer, "Avcıları koruma ve yaşatma derneği" kurulursa sevgili gece'nin başkanlığına gönüllü olarak aday olacağından kuşkum yok.
Saygıdeğer kardeşim Halil Önen ona oy verir mi bilmem gari...

Ne var ki bir avcı olmasına rağmen Halil Önen beni avlamak yerine sadece sobelemekle yetinmişti.

Fakat gece beni fena faka bastırdı.
Onun, "Benim avcılığım geçmişte" kaldı sözüne inandık,lakin kendisi ateşli silah değilse de yaman bir tuzak avcısı olduğu ortaya çıktı.
Kurduğu tuzağa burnumuzu sokmuşuz. Kurduğu tuzaktan (hem de ayı kapanı) elimizi, kolumuzu zor kurtardık da böylece onun iyi bir tuzak avcısı, benim de eti murdar bir av parçası olduğum ortaya çıktı

Gece demiş ki:
avcı ve avcılık konusunda bütün avcıları, atıcılar ve torbacılar ile aynı kefeye koyuverdiniz'vahşi hayvanlar' olarak bilinen hayvanları "gerçek avcı" olarak niteleyip, insan avcıları, zımnen 'çakma, sahte avcı' olarak kategorize ettikten sonra yaptınız.

Ben de diyorum ki:

"Çakma avcı" zekice bulunmuş, kışkırtıcı bir benzetme... Bizim gibi "toplama" çevrecilerden başka ne bekliyordunuz ki... Ama av olmaktan kaçış yerimiz yok anlaşılan.
Gece her türlü önlemi almış. Tuzağından kurtulursak, bu defa kışkırttığı diğer avcılar da peşime takılacak ve böylece bir sürek avının avı durumuna düşmüş olacağım...
Gari Tanrı korusun beni...

Ucunda sürek avı tehlikesi de olsa, evet çıkan anlam doğrudur; ilkel insanın ve yaban hayvanlarının karnını doyurmak ve hayatta kalmak için yaptığı avcılığın yanında bu günün modern avcıları elbette çakma kalıyor. Lakin bugünün avcılığı çakma diye hiçbir avcı -kompleksten yana arızalı değilse elbet- pek umursamaz ve bu da avcılık uğraşısına ve memletin gidişatına öyle aman aman olumsuz bir etki yapmaz...
Amaaaaa!... Çakma avukattan, çakma doktordan, çakma yargıçdan, çakma siyasetçiden Tanrı ülkeyi korusun.

gece demiş ki:

" avcılık yasak değil, suç değildir. Çevreyi doğayı çok seviyor olabilirsiniz, ama avcıların daha az sevdiğini nasıl bilebilir, iddia edebilirsiniz." demiş....

Ben de diyorum ki:
"Her yasal olan etik midir?..." sorusu geliyor insanın aklına...
Bu konuda marjinal kolay örnekler vermekten kaçınarak sadece Kanada ve Japonya'da katliam olarak verdiğim iki örneği hatırlatıyorum.
Her iki olay da yasaldır. Sözkonusu ülkelerin hükümetlerince verilmiş izinlerle yapılıyor. Yasal ama, yapılan işin adı düpedüz katliamdır ve yasal olması ahlaki olmasını sağlamıyor...) Ayrıca pek çok avcının çevreyi bizden daha çok sevdiklerinden kuşkum yok. Ama aklıma bu durumda o ünlü ve ironik, "Çok sevdiğim için öldürdüm Hakim Bey.." tiradı gelmiyor değil..

Gece demiş ki:
Yasak olmadığı ve hatta karşı olanlardan da titiz davranma iddiasındaki kişileri nasıl bu kadar kümülatif değerlendirip, 'yırtıcı hayvanların taklidi' olarak 'insanlık dışı basit menfaat katliamcıları' ile 'bohçacılar' ile bir ve aynı görebiliyorsunuz?

Ben de diyorum ki:
Sanki yakama yapışmış biri var gibi hisse kapıldım.
Hem de gözümün önüne, kendimi Amerikan vari bir duruşmada sanık sandalyesinde iken juri karşısında yaman bir avcı avukatın beni perişan ettikten sonra zaferle "Evet, artık savunma sanığa istediğini sorabilir... " diye zaferle haykırması geldi.

Ama sanıyorum bu forumda topluca alıntı yaptığım kişilerin de yakasına yapışmanız gerekirdi.
Ben dişinize göre mi geldim ne?
İyi de bütün bunları nereden çıkardınız Allahaşkına?..
Üstelik hiç kimseyi -ne kişi ne de temsili grup - hedef alarak yazmamayı özen göstermeme rağmen.
Konu ne? Av ve avcılık...
Ne demişiz:
"Avcılıkta sadece kaçana değil, uçana da, durana da ateş edilir... "
Ne yani yalan mı?

Sonra bu forumdaki hiç kimseyi ne, "yırtıcı hayvan taklidi, ne de insanlık dışı (insanlık içi nasıl oluyorsa) menfaat katliamcılarla" aynı gördüğümüzü anıştaracak bir görüş derdest etmedik. Sadece avcılığın her türlü halini gözler önüne sermeye çalıştık. Elbette yazdıklarımızı ortaya birileri alınsın diye yazıyoruz. Yarası olan gocunduysa - ne yalan söyleyeyim- amacımızdan hoşnut kalırız.

Gece demiş ki:
Bizim gibi düşünmeyen, davranmayan kişiler hakkında daha titiz olunması gerekirken, genel gidişat da bu yönde iken sizi bu düşüncenin dışına çıkmaya, 'fevkaladenin de fevkinde' bir genelleme yapmaya iten sebep nedir?

Bende diyorum ki:

Buna, gece'nin kendi görüşüyle cevap vereyim (E, bazı acemi avcılar kendi silahlarıyla kendilerini vurur) :
Şöyle demiş gece: Farklı yaklaşımlar, düşünceler olması konuyu zenginleştirdi, bilmediğimiz konularda, bizim için yeni, bilgiler edindik, eskiden bildiklerimizi de elden geçirip, güncelledik. Sonuçta, geldiğimizden, getirdiğimizden fazlasını alıp, götürdük, hayatımıza kattık, katacağız, katmalıyız.

Gece demiş ki:
Bu tutumu sorgulayışımın nedeni, konunun yanlış yere insanları, hem de farklı düşünen insanları yargılama konusunda ilerlemesinin bize nasıl bir katkı sağlayacağını anlamamış olmamdır.

Ben de diyorum ki:
Umarım şimdi anlamışsınızdır... Hala anlamadıysanız, zatımızda oluşacak olan artniyet kanaattan hicap duyarız...

gece, "farklı düşüncelere, daha adil yaklaşılması gerektiğini düşünen forum kişisi" diye etiketlemiş kendini...

Biz de ' avcılık konusunda asıl farklı düşüncelere sahip olduğumuz için düşüncelerimize tahammülsüzlüğün avcı bile olmayan birinden gelmesine şaşıran forum şaşkını' diye etiketleyelim bari...
Ya da, "Bu kadar avcılık karşıtı varken, kabağı patlatmak için neden benim başımın seçildiğini anlamaya çalışan forumun şamar oğlanı" diye de etiketleyebilirim kendimi...

Neyse, fırsat bu fırsattır deyip içimizde kalanları da tamam eyleyip şimdilik kaydıyla bir kenara çekilelim...
(Ama, burası sadece avcıların sorunun konuşulduğu bir forum olduğu sanılıyorsa ki böyle bir forumda Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya benzer bu, sanıyorum başta Halil Önen kardeşimiz buna karşı çıkacaktır...)

İnsanın içine canı üfleyen Tanrı aynı nefesi hayvanlardan da esirgememiş. Ancak insana torpil geçerek bir de ruh -düşünce- üflemiş.
Yani bir bıldırcınla biz içimizde yaşam denen aynı cevheri taşıyoruz.

Ama bıldırcının ruhu yok; haliyle vicdanı yok, acıma duygusu yok, çevrede neler olup bittiğinin farkındalığı yok...
Ama insanda var... hatta daha fazlası var.
vet farkında...
Yaşadığı dünya elinin altından kayıp gidiyor...Yabanıl hayat da öyle... Çember giderek daralıyor ve nesli tükenen canlılardan söz edilmeye başlandı.
Avcılar artık eskisi gibi rahat değiller.
Birileri (örneğin şu anda benim yaptığım) tarafından rahatsız ediliyorlar.
Onların içinde de vicdan sahibi olanlar vahşi avcılığa karşı çıkıp daha insani, daha kabul edilebilir bir avcılık için bir çıkış yolu aramaya başladılar.
Çember sadece avcılar için daralmıyor...
Boğa güreşçileri, rodeocu, hayvan döğüştürücüleri, hayvanları deneylerde kullananlar, yaban hayvanları evlerinde besleme meraklıları; canlı-ölü hayvan kolleksiyoncuları aleyhine de daralıyor...
Bunun yerine kuş gözlemciliği, foto safari, kampçılık, yürüyüş, dağ ve orman bisikletçiliği, bitki kolleksiyonculuğu gibi uğraşılar rağbet görmeye başladı.

Çünkü doğa bunca tahribat karşısında yeni dengeler oluşturmak için şaşkınlaşıyor, hırçınlaşıyor. Çünkü doğada zaman kavramı olmadığı için acelesi yok.... O işine bakıyor. Eninde sonunda insanlara rağmen kendini gene bir dengeye oturtacaktır da...

Evet, doğada herşey bir şeyin dengesidir.
Sahi insan neyin dengesi acaba?
Dengesizliğin dengesi midir yoksa?...
....Yoksa Tanrının bencilliğinden dolayı sadece kendi varlığını farketsin diye mi, yarattı bu insanları.
İnsanların bencilliklerinin nedeni bu mu yoksa?
Elbette bu konular buranın değil felsefe kahvesinin konusu...

Bu nedenle şimdilik son söz:
Evet, avcılar ve avcılık hakkında yaklaşımımı nasıl bulursanız bulun hiç önemli değil; ama, ne olur yaban hayatın içinden elinizi çekin...

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 04:23   #182
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Sevgili hassoman, yazdığın bu yürekten yorumlara canı gönülden katılıyorum. Biz yaban hayvanlarının özgürlüğünden yanayız. Eline bir silah alıp onların peşine düşenlerden, sonra buna felsefi derinlikler katıp, bir taraftan da dişleri arasına sıkışmış av etlerini kurcalayanlardan bir adım öndeyiz.

Düzenleyen omereser : 17-09-2009 saat 04:27 Neden: düşük cümlenin telafisi
omereser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 07:53   #183
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Av-avcı etkileşimi...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hassoman Mesajı Göster

Aman avcı vurma beni...

Eğer, "Avcıları koruma ve yaşatma derneği" kurulursa sevgili gece'nin başkanlığına gönüllü olarak aday olacağından kuşkum yok.
Saygıdeğer kardeşim Halil Önen ona oy verir mi bilmem gari...

Ne var ki bir avcı olmasına rağmen Halil Önen beni avlamak yerine sadece sobelemekle yetinmişti.

Fakat gece beni fena faka bastırdı.
Onun, "Benim avcılığım geçmişte" kaldı sözüne inandık,lakin kendisi ateşli silah değilse de yaman bir tuzak avcısı olduğu ortaya çıktı.
Kurduğu tuzağa burnumuzu sokmuşuz. Kurduğu tuzaktan (hem de ayı kapanı) elimizi, kolumuzu zor kurtardık da böylece onun iyi bir tuzak avcısı, benim de eti murdar bir av parçası olduğum ortaya çıktı

Gece demiş ki:
avcı ve avcılık konusunda bütün avcıları, atıcılar ve torbacılar ile aynı kefeye koyuverdiniz'vahşi hayvanlar' olarak bilinen hayvanları "gerçek avcı" olarak niteleyip, insan avcıları, zımnen 'çakma, sahte avcı' olarak kategorize ettikten sonra yaptınız.

Ben de diyorum ki:

"Çakma avcı" zekice bulunmuş, kışkırtıcı bir benzetme... Bizim gibi "toplama" çevrecilerden başka ne bekliyordunuz ki... Ama av olmaktan kaçış yerimiz yok anlaşılan.
Gece her türlü önlemi almış. Tuzağından kurtulursak, bu defa kışkırttığı diğer avcılar da peşime takılacak ve böylece bir sürek avının avı durumuna düşmüş olacağım...
Gari Tanrı korusun beni...

Ucunda sürek avı tehlikesi de olsa, evet çıkan anlam doğrudur; ilkel insanın ve yaban hayvanlarının karnını doyurmak ve hayatta kalmak için yaptığı avcılığın yanında bu günün modern avcıları elbette çakma kalıyor. Lakin bugünün avcılığı çakma diye hiçbir avcı -kompleksten yana arızalı değilse elbet- pek umursamaz ve bu da avcılık uğraşısına ve memletin gidişatına öyle aman aman olumsuz bir etki yapmaz...
Amaaaaa!... Çakma avukattan, çakma doktordan, çakma yargıçdan, çakma siyasetçiden Tanrı ülkeyi korusun.

gece demiş ki:

" avcılık yasak değil, suç değildir. Çevreyi doğayı çok seviyor olabilirsiniz, ama avcıların daha az sevdiğini nasıl bilebilir, iddia edebilirsiniz." demiş....

Ben de diyorum ki:
"Her yasal olan etik midir?..." sorusu geliyor insanın aklına...
Bu konuda marjinal kolay örnekler vermekten kaçınarak sadece Kanada ve Japonya'da katliam olarak verdiğim iki örneği hatırlatıyorum.
Her iki olay da yasaldır. Sözkonusu ülkelerin hükümetlerince verilmiş izinlerle yapılıyor. Yasal ama, yapılan işin adı düpedüz katliamdır ve yasal olması ahlaki olmasını sağlamıyor...) Ayrıca pek çok avcının çevreyi bizden daha çok sevdiklerinden kuşkum yok. Ama aklıma bu durumda o ünlü ve ironik, "Çok sevdiğim için öldürdüm Hakim Bey.." tiradı gelmiyor değil..

Gece demiş ki:
Yasak olmadığı ve hatta karşı olanlardan da titiz davranma iddiasındaki kişileri nasıl bu kadar kümülatif değerlendirip, 'yırtıcı hayvanların taklidi' olarak 'insanlık dışı basit menfaat katliamcıları' ile 'bohçacılar' ile bir ve aynı görebiliyorsunuz?

Ben de diyorum ki:
Sanki yakama yapışmış biri var gibi hisse kapıldım.
Hem de gözümün önüne, kendimi Amerikan vari bir duruşmada sanık sandalyesinde iken juri karşısında yaman bir avcı avukatın beni perişan ettikten sonra zaferle "Evet, artık savunma sanığa istediğini sorabilir... " diye zaferle haykırması geldi.

Ama sanıyorum bu forumda topluca alıntı yaptığım kişilerin de yakasına yapışmanız gerekirdi.
Ben dişinize göre mi geldim ne?
İyi de bütün bunları nereden çıkardınız Allahaşkına?..
Üstelik hiç kimseyi -ne kişi ne de temsili grup - hedef alarak yazmamayı özen göstermeme rağmen.
Konu ne? Av ve avcılık...
Ne demişiz:
"Avcılıkta sadece kaçana değil, uçana da, durana da ateş edilir... "
Ne yani yalan mı?

Sonra bu forumdaki hiç kimseyi ne, "yırtıcı hayvan taklidi, ne de insanlık dışı (insanlık içi nasıl oluyorsa) menfaat katliamcılarla" aynı gördüğümüzü anıştaracak bir görüş derdest etmedik. Sadece avcılığın her türlü halini gözler önüne sermeye çalıştık. Elbette yazdıklarımızı ortaya birileri alınsın diye yazıyoruz. Yarası olan gocunduysa - ne yalan söyleyeyim- amacımızdan hoşnut kalırız.

Gece demiş ki:
Bizim gibi düşünmeyen, davranmayan kişiler hakkında daha titiz olunması gerekirken, genel gidişat da bu yönde iken sizi bu düşüncenin dışına çıkmaya, 'fevkaladenin de fevkinde' bir genelleme yapmaya iten sebep nedir?

Bende diyorum ki:

Buna, gece'nin kendi görüşüyle cevap vereyim (E, bazı acemi avcılar kendi silahlarıyla kendilerini vurur) :
Şöyle demiş gece: Farklı yaklaşımlar, düşünceler olması konuyu zenginleştirdi, bilmediğimiz konularda, bizim için yeni, bilgiler edindik, eskiden bildiklerimizi de elden geçirip, güncelledik. Sonuçta, geldiğimizden, getirdiğimizden fazlasını alıp, götürdük, hayatımıza kattık, katacağız, katmalıyız.

Gece demiş ki:
Bu tutumu sorgulayışımın nedeni, konunun yanlış yere insanları, hem de farklı düşünen insanları yargılama konusunda ilerlemesinin bize nasıl bir katkı sağlayacağını anlamamış olmamdır.

Ben de diyorum ki:
Umarım şimdi anlamışsınızdır... Hala anlamadıysanız, zatımızda oluşacak olan artniyet kanaattan hicap duyarız...

gece, "farklı düşüncelere, daha adil yaklaşılması gerektiğini düşünen forum kişisi" diye etiketlemiş kendini...

Biz de ' avcılık konusunda asıl farklı düşüncelere sahip olduğumuz için düşüncelerimize tahammülsüzlüğün avcı bile olmayan birinden gelmesine şaşıran forum şaşkını' diye etiketleyelim bari...
Ya da, "Bu kadar avcılık karşıtı varken, kabağı patlatmak için neden benim başımın seçildiğini anlamaya çalışan forumun şamar oğlanı" diye de etiketleyebilirim kendimi...

Neyse, fırsat bu fırsattır deyip içimizde kalanları da tamam eyleyip şimdilik kaydıyla bir kenara çekilelim...
(Ama, burası sadece avcıların sorunun konuşulduğu bir forum olduğu sanılıyorsa ki böyle bir forumda Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya benzer bu, sanıyorum başta Halil Önen kardeşimiz buna karşı çıkacaktır...)

İnsanın içine canı üfleyen Tanrı aynı nefesi hayvanlardan da esirgememiş. Ancak insana torpil geçerek bir de ruh -düşünce- üflemiş.
Yani bir bıldırcınla biz içimizde yaşam denen aynı cevheri taşıyoruz.

Ama bıldırcının ruhu yok; haliyle vicdanı yok, acıma duygusu yok, çevrede neler olup bittiğinin farkındalığı yok...
Ama insanda var... hatta daha fazlası var.
vet farkında...
Yaşadığı dünya elinin altından kayıp gidiyor...Yabanıl hayat da öyle... Çember giderek daralıyor ve nesli tükenen canlılardan söz edilmeye başlandı.
Avcılar artık eskisi gibi rahat değiller.
Birileri (örneğin şu anda benim yaptığım) tarafından rahatsız ediliyorlar.
Onların içinde de vicdan sahibi olanlar vahşi avcılığa karşı çıkıp daha insani, daha kabul edilebilir bir avcılık için bir çıkış yolu aramaya başladılar.
Çember sadece avcılar için daralmıyor...
Boğa güreşçileri, rodeocu, hayvan döğüştürücüleri, hayvanları deneylerde kullananlar, yaban hayvanları evlerinde besleme meraklıları; canlı-ölü hayvan kolleksiyoncuları aleyhine de daralıyor...
Bunun yerine kuş gözlemciliği, foto safari, kampçılık, yürüyüş, dağ ve orman bisikletçiliği, bitki kolleksiyonculuğu gibi uğraşılar rağbet görmeye başladı.

Çünkü doğa bunca tahribat karşısında yeni dengeler oluşturmak için şaşkınlaşıyor, hırçınlaşıyor. Çünkü doğada zaman kavramı olmadığı için acelesi yok.... O işine bakıyor. Eninde sonunda insanlara rağmen kendini gene bir dengeye oturtacaktır da...

Evet, doğada herşey bir şeyin dengesidir.
Sahi insan neyin dengesi acaba?
Dengesizliğin dengesi midir yoksa?...
....Yoksa Tanrının bencilliğinden dolayı sadece kendi varlığını farketsin diye mi, yarattı bu insanları.
İnsanların bencilliklerinin nedeni bu mu yoksa?
Elbette bu konular buranın değil felsefe kahvesinin konusu...

Bu nedenle şimdilik son söz:
Evet, avcılar ve avcılık hakkında yaklaşımımı nasıl bulursanız bulun hiç önemli değil; ama, ne olur yaban hayatın içinden elinizi çekin...
Teşekkürler sevgili hassoman, konuyu güzelce toparladığın ve düşüncelerini daha anlaşılabilir kıldığın için.

Son iki yazını okuyunca doğrusu, iyi ki yazmışım, iyi ki taş atmışım dedim. Bilirsin "Meyveli ağacı taşlarlar". Başka türlü bu kadar güzel yazılar okumak ne mümkün! Umarım bu küçük tuzak için kızmazsınız.

Bu vesile ile sizi avlamak niyetimde olmadığımı da beyan etmiş oldum, siz "mundar" olmasanız bile ben zaten etyemezim biliyorsunuz.

Bazı noktalarda açıklamalar yapmam, kendimce düşüncelerimi ortaya koymam iyi olur sanırım.

Örneğin "doğada her şeyin bir dengesi var, insan neyin dengesi?" diyorsunuz. Naçizane düşüncem, 'doğanın kendisinin' şeklinde. İddialı bir düşünce değil mi? Evet öyle, ancak son sel felaketleri, doğaya yaptığımız tüm hasarlar ve bir bütün olarak uygarlığımız bir çeşit doğayı yenme, evcilleştirme, ehlileştirme, kendi düşündüğümüz şekle sokma, alternatifini ortaya koyma çabası değil mi?

Forumumuz açısından belirtirsek, küçücük bahçelerimizde bile yabancı otları türlü çeşit yöntemler ile yok edip, kendi istediğimiz çiçekleri, bitkileri ekmiyor, dikmiyor muyuz, sanat da plastik sanatlar olsun, müzik olsun, her ne olursa olsun doğanın taklidi ile başlayıp, soyutlamalar ile gitmiyor mu, ... v.s. v.s.

Tabii ki yaşadığımız dönem itibariyle bu denge değil de dengesizlik şeklinde yaşanıyor. Bu konuda "daha çook fırın ekmek yememiz" gerekiyor, biliyorsunuz.

"Doğanın hırçınlaşması" da önceki üç paragrafta belirtilen ve doğa ile insanın av-avcı ilişkisindeki avcılık sürecinden kaynaklanıyor gibi geliyor bana. Yani bir çeşit eskiden insanlar diğer canlılar için daha avcı, ama doğa için daha bir av, bugün ise doğa için daha bir avcı ama insanlar bazında (örneğin sel felaketindeki insanlar) hala bir av konumundalar diyebilirim, 'teşbihte hata olmaz'ı ekleyerek.

Benim, size "tuzak kurmam, avlamaya kalkmam, başka avcıları kışkırtmam, kafanızda kabak patlatmam' konularında ise 'yok artık, o kadar da değil!' diyorum. Ama bakış açınız itibariyle 'yı da patlatıyorum. İlahi hassoman, alemsiniz vallahi!

"Avcıları koruma ve yaşatma derneği, başkan adaylığı" konusu ve kişisel olarak başlık hakkındaki kendi konumumu bir kez daha açıklamam gerekiyor sanırım. Buna ihtiyaç var çünkü; mesele gittikçe 'ne İsa'ya, ne Musa'ya yaranamamak' istikametinde ilerliyor gibi bir durum oluştu.

Örnekle açıklayalım, konumum 'laikliği savunan bir inananın durumu' gibi düşünülebilir. Evet yine teşbihte hata olmaz'ı ısrarla ekliyoruz. Ben etyemez olmaya karar verdiğimde 10-11 yaşlarındaydım, gerekçem beslenmek için hayvan öldürmenin gereksizliği idi. Onyılları bulan süreçte haklı olduğumu da düşünüyorum.

Ama bunun böyle olması, bu konuda 'benim gibi düşünmeyenlerin' var olduğu (hatta çoğunluk) ve benim onları veya onların beni kendi düşünce ve davranışlarına çekmek için ikna etmeye çalışılmasını, metazori etkilemeyi gerektirmediği gibi onların/benim bu kararlarımızdan dolayı birbirimizi ağır eleştiri hakkını da vermiyor, diye düşünüyorum.

Özetle avcılığı ve avcıları varlığını ve devamını savunma noktasında değilim, ancak bu, onların düşündüklerine ve yasalar ve hukuk çerçevesinde yaptıklarından dolayı olanları ağır biçimde suçlanmasını savunmamı gerektirmiyor.

Yani tam olarak; 'düşüncenize katılmıyorum, ancak düşüncenizi özgürce açıklamanız ve toplumsal kurallar içerisinde yaşamanızı sonuna kadar destekliyorum' konumundayım.

Bu ikisini aynı anda yapmanın 'Ne İsa'ya, ne Musa'ya..." olarak algılanabileceğinin farkındayım ama bu beni caydırmıyor. Neysem oyum, inandığım, düşündüğüm, doğru'yu uyguluyorum zaten, başkasının hakkımdaki yanlış düşüncesi, kendisine ait olup, beni bağlamaz, hatta umurumda bile olmaz. Kendim için böyle düşünürken başkalarına bu hakkı vermemek ise bana göre değil. Üzgünüm ama durum bu.

Sizin kendinizi "av" olarak, beni de "kendini vuran acemi, tuzakçı" avcı olarak görmenize yol açan yazılarımı da bu düşünceler ile yazdım. Bana göre avcılık tartışılabilir, çeşitli görüşler ile şiddetli de olsa eleştirilebilir ama avcılara yönelik eleştirilerin sınırı vardır ve bu sınırlara saygı duyulmalıdır.

Peki bana göre siz bu sınırı aştınız mı? Sorusuna gelirsek;
Alıntı:
Avcılık avcılıktır. Sonucunda bir canlıya ateş ediliyor. Hem de kaçana...
mesajınız üzerine yazdığım, 177 no'lu yazım ile bu sınıra göre konumuzunu netleştirmeyi amaçlamıştım. Cevaben gelen;
Alıntı:
Haklısınız, avcılıkta sadece kaçana değil, uçana da, durana da ateş edilir... Bakın şimdi sizin yüzünüzden kastı daha da aştım iyi mi
yanıtı ile bilerek aşıldığını ve bunun "benim yüzümden" olduğunu öğrenince (!?! ) "avlanmaya çalışıldığınızı, tuzak kurulduğunu" iddia ettiğiniz, yazıyı yazmak farz oldu. Avcılığı namertlik ile eşitlemek değil mi bu sözlerinin vardığı nokta. Avcılığın tanımı gerçekten de bu mudur sizce?

Durum benim açımdan budur.

Ayrıca şu ana değin avcılığa yapılan eleştirilerin özünün "avcılığın öldürmeye indirgenmesi" olduğunu düşündüğümü de belirtmeliyim. 'Can almanın avcılığın ayrılmaz bir parçası olduğunu' hatırlatan ama tek parçası olmadığını düşünen biri olarak.

Belki siz yine dernek başkan adaylığı propagandası olarak göreceksiniz ama, avcılığa düz mantık ile bakmanın ötesinde tıpkı kuantum fiziğinde olduğu gibi, ilk başta paradoks gibi gelen bazı bilimsel gerçekler açısından konuya yaklaşılmasını daha doğru buluyorum. 'Nasıl yani?' derseniz;

Av-avcı ilişkisinde asıl kazanan tarafın av olduğu bilimsel tespiti, bir grup av içinde hangisinin av olacağında avcının değil, avın belirleyici olduğu bilimsel tespiti, v.s. v.s.

Evet, bunun için bazı ezberlerin kırılması gerekiyor ve evet şu an bu noktanın çok uzağındayız ama 'avcıların ne kadar taklit insanlar olduğu', "etik davranmadıkları" gibi insanları yargılamak yerine (buna hassoman da dahil, yok öyle "yakaya yapışmalar, sürek avının avı yapmalar, jüriler") bunlar gibi konular tartışılsın isterim doğrusu.

gece
'anlayışı kıt', "tuzakçı, kendini vuran, acemi avcı" olan forum üyesi!

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 12:14   #184
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-09-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gece Mesajı Göster
Ayrıca şu ana değin avcılığa yapılan eleştirilerin özünün "avcılığın öldürmeye indirgenmesi" olduğunu düşündüğümü de belirtmeliyim. 'Can almanın

Av-avcı ilişkisinde asıl kazanan tarafın av olduğu bilimsel tespiti, bir grup av içinde hangisinin av olacağında avcının değil, avın belirleyici olduğu bilimsel tespiti, v.s. v.s.
Avcılık iki gücün karşılıklı güçlerini yarıştırması değildir. Avcılık güçlünün güçsüzü avlamasıdır. Doğanın avcılık kanunu budur. Avcı hayvan avlayacağı hayvanın en güçsüzünü, yaşlısını ve hastasını seçer. Bu hem avcının hem de avın yararınadır.
Güçsüz, hasta hayvanların avlanması gençlerin ve sağlıklıların hayatta kalmasına yardımcı olur, hasta ve güçsüzler sürüden ayıklanmış olurlar. Yavrularda potansiyel avdır. Avlanılması kolaydır. Güçlü yavru kaçarak kurtulur gene yavrular içinde de güçsüz av olur. Daha yavru iken güçsüzün yok olması ilerde sürü içinde bu güçsüzlüğünü yavrularına vermesi engellenir.

İnsanın avcılık yaparken bu kurala uyması gereklidir. eğer insan aklını kullanarak kendinden güçlü olan hayvanlarla bir güç yarışı içine girerse dengeleri bozar. İnsan av yaparken doğanın kuralına uymalı avını yaşlı ve güçsüzlerden seçmeli, genç hayvanları bırakmalıdır. İnsan avcılık yaparken teknolojiyi de kullanmamalıdır. Günümüz silahları ve elektronik malzemeler sanki avın kökünü kazımak için kullanılmakdadır. Teypler, otomatik tüfekler, beeper tasmalar vs. vs. Bunlar kullanılsa dahi yukarıda belirttiğim kurala tamı tamına uyulmalı av seçilerek ve ihtiyaç kadar avlanmalıdır. Eğer her avcı sadece kendi tüketebileceği kadar av avlasa insan avcının doğaya hiçbir zararı olmaz. Her insan avcı olmadığına göre avcı olanların tüketebileceği av eti devede kulak kalır. Ama bunu bizim memlektimizde böyle yapmıyorlar. 2-3 avcı bir keklik alayını sıkıştırdımı kökünü kurutana kadar vuruyorlar.

Doğada hiçbir canlı karar alamaz, hiçbir şeyi kendi istediği doğrultusunda belirleyip yön veremez. Hepsi onlara yüklenmiş görevleri bilinçsizce yerine getirirler. Sadece insan karar alma ve uygulama yeteneğine sahipdir. Bu özelliğinden ötürü doğanın dengesini bozabilir veya koruyabilir, çeşitli değişiklikler yapabilir, istediği gibi yön verebilir.

Doğada yaşam hakkı diye birşey yokdur. Yaşam hakkı sadece güçlüye tanınır. İnsan eliyle güçsüzü korumaya çalışarak onları yaşatma çabaları doğaya karşı gelmekdir. Bu dengeleri bozar.

Her yaşam alanının bir taşıma kapasitesi vardır. Bu kapasitenin üzerine çıkıldığında avcılık olmaz ise dahi hastalık ve üremede gerileme ile kapasite normal limitlerine çekişir. Örneğin bir bölgede yaşayan yerli, göç etmeyen bir hayvan popülasyonunu düşünün, burada avcı baskısı olmasın (insan veya hayvan) popülasyon önce artar sonra o gurubun içinde üreme yavaşlar ve hastalıklar baş göstermeye başlar ve popülasyon gene azalmaya başlar. Popülasyon artık o neslin yok olma derecesine geldiğinde üreme sıklığı artmaya başlar ve kendi kendisini dengeler. Avcı baskısı (insan ve hayvan) arttığı zaman da popülasyon gerilemeye başlarsa üreme sıklığıda artmaya başlar. Ama avcı baskısı belli bir seviyenin üzerine çıkdığı zaman üreme sıklığı buna yetişemez ve popülasyon gerilemeye başlar ve yok olmaya doğru gider.

Düzenleyen pozitifköpek : 18-09-2009 saat 08:32
pozitifköpek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 15:40   #185
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pozitifköpek Mesajı Göster
Avcılık iki gücün karşılıklı güçlerini yarıştırması değildir. Avcılık güçlünün güçsüzü avlamasıdır. Doğanın avcılık kanunu budur. Avcı hayvan avlayacağı hayvanın en güçsüzünü, yaşlısını ve hastasını seçer. Bu hem avcının hem de avın yararınadır.
Güçsüz, hasta hayvanların avlanması gençlerin ve sağlıklıların hayatta kalmasına yardımcı olur, hasta ve güçsüzler sürüden ayıklanmış olurlar. Yavrularda potansiyel avdır. Avlanılması kolaydır. Güçlü yavru kaçarak kurtulur gene yavrular içinde de güçsüz av olur. Daha yavru iken güçsüzün yok olması ilerde sürü içinde bu güçsüzlüğünü yavrularına vermesi engellenir.

İnsanın avcılık yaparken bu kurala uyması gereklidir. eğer insan aklını kullanarak kendinden güçlü olan hayvanlarla bir güç yarışı içine girerse dengeleri bozar. İnsan av yaparken doğanın kuralına uymalı avını yaşlı ve güçsüzlerden seçmeli, genç hayvanları bırakmalıdır. İnsan avcılık yaparken teknolojiyi de kullanmamalıdır. Günümüz silahları ve elektronik malzemeler sanki avın kökünü kazımak için kullanılmakdadır. Teypler, otomatik tüfekler, beeper tasmalar vs. vs. Bunlar kullanılsa dahi yukarıda belirttiğim kurala tamı tamına uyulmalı av seçilerek ve ihtiyaç kadar avlanmalıdır. Eğer her avcı sadece kendi tüketebileceği kadar av avlasa insan avcının doğaya hiçbir zararı olmaz. Her insan avcı olmadığına göre avcı olanların tüketebileceği av eti devede kulak kalır. Ama bunu bizim memlektimizde böyle yapmıyorlar. 2-3 avcı bir keklik alayını sıkıştırdımı kökünü kurutana kadar vuruyorlar.

Doğada hiçbir canlı karar alamaz, hiçbir şeyi kendi istediği doğrultusunda belirleyip yön veremez. Hepsi onlara yüklenmiş görevleri bilinçsizce yerine getirirler. Sadece insan karar alma ve uygulama yeteneğine sahipdir. Bu özelliğinden ötürü doğanın dengesini bozabilir veya koruyabilir, çeşitli değişiklikler yapabilir, istediği gibi yön verebilir.

Doğada yaşam hakkı diye birşey yokdur. Yaşam hakkı sadece güçlüye tanınır. İnsan eliyle güçsüzü korumaya çalışarak onları yaşatma çabaları doğaya karşı gelmekdir. Bu dengeleri bozar.

Her yaşam alanının bir taşıma kapasitesi vardır. Bu kapasitenin üzerine çıkıldığında avcılık olmaz ise dahi hastalık ve üremede gerileme ile kapasite normal limitlerine çekişir. Örneğin bir bölgede yaşayan yerli, göç etmeyen bir hayvan popülasyonunu düşünün, burada avcı baskısı olmasın (insan veya hayvan) popülasyon önce artar sonra o gurubun içinde üreme yavaşlar ve hastalıklar baş göstermeye başlar ve popülasyon gene azalmaya başlar. Popülasyon artık o neslin yok olma derecesine geldiğinde üreme sıklığı artmaya başlar ve kendi kendisini dengeler. Avcı baskısı (insan ve hayvan) arttığı zaman da popülasyon gerilemeye başlarsa üreme sıklığıda artmaya başlar. Ama avcı baskısı belli bir seviyenin üzerine çıkdığı zaman üreme sıklığı buna yetişemez ve popülasyon gerilemeye başlar ve yok olmaya doğru gider.
Sayın arkadaşım bilgilerin için teşekkür ederim.Keşke avcılar dişi hayvanları vurmamaya çalışsalar da bizler de hem av hem de av sayesinde spor yapabilsek.AVCILIK BENCE BİR SPOR'DUR.
Bu arada sevgili Halil Önen beye selamlar.
Saygılarımla,

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2009, 13:11   #186
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster

Wisconsin Üniversitesi profesörlerinden Robert Jakson ve Robert Norton tarafından binlece avcı ile yüz yüze görüşme sonucu gerçekleştirilmiş çalışma sonuclarına göre, avcıların avla ilgili davranış gelişmelerinden olan dördüncü aşamayı oluşturur.
4_ METOT BASAMAĞI

Bu basamaktaki avcı, beceri gerektiren ve dolayısıyla ava daha kaçıp kurtulma olanağı sağlayan avalanma metolarına yönelmektedir.

Bu basamağa ulaşmış avcılar kullandıkları silahların kalibrelerini düşürürler.

Örneğin 12 çaplı bir bir silah yerine 16 çaplı veya çok daha küçük çaplı silahlara (20 veya36) kendi özgür iradeleri ile yönelirler.

Hatta bu silah, tek kırma veya ağızdan dolma bir silah bile olabilir.

Bu basamakta avlanma fiili yavaş yavaş birinci plandaki yerini kaybeder.

Avlanmış olmak veya av sırasında vurup vurmamak artık eskisi kadar önemli değildir.

Bazı hallerde avın kaçması onu sevindirir.

Çevre ile farklı boyutlardaki ilgi bu basamakta yoğunlaşır.

Avlanmaya gittiği bölgenin sosyal ve ekonomik değerleri hakkında bilgi toplama ihtiyacı bu basamakta başlar.

Avlanma süresi, gün içinde olduğu gibi yıl içinde de kısalmıştır.

Kendisine tanınan avlanma limitleri altında av yapmış olması, onu artık eskisi gibi üzmemektedir.

Azla da yeterince haz alınabileceği şelindeki düşünceler yavaş yavaş
kemikleşme sürecine girmeye başlamış, hatta, değerleri içinde bir yargı olarak yerine oturmaya başlamıştır.

Doğaya bakış açısında köklü değişimler bu basamakta başlar .

Avcının kafasında geçmiş yıllara göre farklı soru ve cevaplar oluşmaktadır.

Neden? Niçin? Nasıl? ağırlıklı sorular gündemin yoğunluğunu teşkil eder.

Bu basamakta avcı her konuda seçiçidir.

İsteklerinde taviz vermez.

Yapılan sohbetlerde yaşanan günün olayları hakkında felsefi boyutlar içeren ve gittikçe yoğunlaşan ağdalı konuşmalar ağırlık kazanır.

Her konuda ayrıntılara inilmeye başlanır.

Genç avcılara verdiği öğütlerde daha tutarlı ve ısrarcıdır.

Geçmişi sorgulamanın başlangıcı, metot basamağının son yıllarıdır.

Rastgele

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2009, 18:13   #187
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2009
Sırf bu konuya bir şeyler yazabilmek için sitenize üye oldum. İnşallah sitenizin geri kalan kısımlarınıda incelemeye devam edeceğim. Konu omer Eser beylerin kendi yorumu ile yazılmış bir konu. Ama devamındaki bir takım mesajları biarzda biz avcıları rencide edebilecek derecede yazılan cevaplar.
Bizler gerçek avcılarız. Yani avcılık terimlerinde "bohçacı" olarak tabir edilen kanunsuz, kitapsız, kuralsız ve kayıtsız katliam yapanlardan değil.
Bizler Orman bakanlığına bağlı Yaban hayatına bağlı, kayıtlı avcılarız. Her sene kişi başı yaklaşık 200 milyon civarı YABAN HAYATI'na vergi, harç yatırıyor ve Yaban hayatının doğaya hayvan salmasına katkıda bulunmaya çalışıyoruz.
Ayrıca kendi kuluçka makinamda her sene 200 civarında kekliği üretip doğaya salıyorum.
Avcılar kulübü bünyeisnde gönüllü olarak kaçak avcılık yapanları tespit etme çabasında bulunuyoruz.
Bahçelere, tarlalara zararda bulunan domuzları sürek ya da ekip avları ile azaltmaya ve korkutmaya çalışarak çiftçimizin ve köylümüzün ürünlerini korumaya çalışıyoruz.
Av sezonu haricinde ve karlı kış günlerinde yine dağdaki keklik ve diğer yaban hayvanlarına yem ve yiyecek bırakarak onların köylere ve yerleşim yerlerine yaklaşmasına ya da ölmesine mani olmaya çalışıyoruz.
Yasaların, MAK kararlarının koyduğu avda limit kurallarına uyararak katliam yapmadan limitli olarak av yaparak dönüyoruz.
Avda palamut, zeytin, çınar gibi tohumlarıda zaman zaman ekip, siteninde ana temasını oluşturan aağaçlandırmayada yine bir avcı olarak katkıda bulunmaya çalışıyoruz.
VS. VS. VS. VS. VS.
Daha çok uzayacak bir konu ama acaba yukarıdaki saydığım ve doğaya katkıda bulunmak için yapılan, bir avcının yaptığı hareketleri acaba bu sitede kaç kişi yapıyor??

ridvankocatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2009, 18:24   #188
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eskimo Mesajı Göster
Avcılar gerçekten bu tarihlere uyuyor mu?
Uymaz olurmu? Bu ahfta keklik avı açıldı AKdenizde. Ama ben gidemeidm o ayrı

ridvankocatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2009, 20:48   #189
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ridvankocatas Mesajı Göster
Sırf bu konuya bir şeyler yazabilmek için sitenize üye oldum. İnşallah sitenizin geri kalan kısımlarınıda incelemeye devam edeceğim. Konu omer Eser beylerin kendi yorumu ile yazılmış bir konu. Ama devamındaki bir takım mesajları biarzda biz avcıları rencide edebilecek derecede yazılan cevaplar.
Bizler gerçek avcılarız. Yani avcılık terimlerinde "bohçacı" olarak tabir edilen kanunsuz, kitapsız, kuralsız ve kayıtsız katliam yapanlardan değil.
Bizler Orman bakanlığına bağlı Yaban hayatına bağlı, kayıtlı avcılarız. Her sene kişi başı yaklaşık 200 milyon civarı YABAN HAYATI'na vergi, harç yatırıyor ve Yaban hayatının doğaya hayvan salmasına katkıda bulunmaya çalışıyoruz.
Ayrıca kendi kuluçka makinamda her sene 200 civarında kekliği üretip doğaya salıyorum.
Avcılar kulübü bünyeisnde gönüllü olarak kaçak avcılık yapanları tespit etme çabasında bulunuyoruz.
Bahçelere, tarlalara zararda bulunan domuzları sürek ya da ekip avları ile azaltmaya ve korkutmaya çalışarak çiftçimizin ve köylümüzün ürünlerini korumaya çalışıyoruz.
Av sezonu haricinde ve karlı kış günlerinde yine dağdaki keklik ve diğer yaban hayvanlarına yem ve yiyecek bırakarak onların köylere ve yerleşim yerlerine yaklaşmasına ya da ölmesine mani olmaya çalışıyoruz.
Yasaların, MAK kararlarının koyduğu avda limit kurallarına uyararak katliam yapmadan limitli olarak av yaparak dönüyoruz.
Avda palamut, zeytin, çınar gibi tohumlarıda zaman zaman ekip, siteninde ana temasını oluşturan aağaçlandırmayada yine bir avcı olarak katkıda bulunmaya çalışıyoruz.
VS. VS. VS. VS. VS.
Daha çok uzayacak bir konu ama acaba yukarıdaki saydığım ve doğaya katkıda bulunmak için yapılan, bir avcının yaptığı hareketleri acaba bu sitede kaç kişi yapıyor??
Bunların hepsi göstermelik yapılıyor bu ülkede. Yaban hayatına verilen vergiyle nereye ne salınıyor? Hiç bir şeyin salındığı felan yok. Zaten av üretimi yapacak, salımları yapacak yetişmiş uzman personel yok ki bu memleketde kim nasıl yapacak. Göstermelik 3-5 tane adam çıkıp salıyor kuşları onlarında ne yaptıklarından haberleri yok. Bu iş işin uzmanı yaban hayatı idaresi ile olur hani nerde yaban hayatı idaresi bu memleketde.
Denildiği gibi av üretilip salınınca av olur hani, nerde av? Salınan sülünler, keklikler nerde? Nerdeyse gidip avlanalım. Hani geyikler, karacalar nerde? İstanbul meraları sülün doluydu nerde hani? Karadenizin sülünleri nerde?
Salınan kuşlar nerede?

Avcının tarihe, limite uyduğu yok. Eskiden eli silahlı derlerdi şimdi bohcacı diyorlar. Hep bunların üzerine atarlar ama sorarsan hepsi limitlere, kurallara uyar. Bunların hepsi avcı palavrasıdır. Türkiye'de avcının yüzde 95i limite kurala uymaz. Zaten adamları kimse kontrol etmez. Kırsalda zaten adamın tezkeresi, ruhsatı bile yoktur.

Alıntı:
Eğer böyle yapıyorsanız doğaya fayda değil zarar veriyorsunuz. Bu iş bilinçli olarak yapılmalıdır. Önce doğru dürüst çalışan bir yaban hayatı idaresi kurulmalıdır. Bu iş içinde yetişmiş personel temin etmek amacıyla ilgili üniversitelerin fakülteleri faaliyete geçirilmelidir.

Alıntı:
Yaban hayvanlarının hayatına müdahale etmek için bu konuda uzman olmak gerekir. Gelişmiş ülkelerde yaban hayatı idaresi vardır. Bu konu ciddi bir eğitim gerektirir. Türkiye’de yaban hayatı idaresi yoktur. Orman bakanlığı, milli parklar idaresi içinde göstermelik bir takım bölümler halinde vardır. Dışarıdaki gibi nitelikli bir yapısı yoktur. Bu konuda eleman yetiştiren, eğitim yapan bir kurumda memleketimşizde yoktur.

Yaban hayvanlarını kurtarmak bazen onlara zarar verir. Özellikle göçmen hayvanlar göç yollarında çeşitli zorluklarla karşılaşırlar, yiyecek bulamazlar, hasta olurlar, sert hava koşullarına dayanamazlar. Bu onların göç eden sürüsü için bir seleksiyon yöntemidir. Sağlıksız, zayıf olanlar bu göç esnasında elenirler ve sağlıksız, dayanıksız bireyler sürüden çıkar geriye sağlıklı, dayanıklı sağlam bireyler kalır. Eğer insanlar yardım edip bu zayıf bireylerin yaşamını sürünün içinde devam ettirmelerini sağlarlarsa bu sağlıksız genler sürü içinde devam ederek gittikce sürünün daha da sağlıksız, dayanıksız bir hal almasına yardımcı olurlar.

Yaban hayvanlarının yavrularının kurtarılmak amacıyla yaban hayatından alınıp insan yardımı ile büyütülüp tekrar yabana salınmasıda o hayvanın ırkına göre sakıncalı olabilmekdedir. Özellikle yırtıcı hayvanlar avlanmayı, yiyecek bulmayı kendi sürüleri içinde öğrenirler. İnsan tarafından öğretilen, insan kokusuna alışan hayvanları tekrar doğaya salmak o hayvanın doğada zorlanmasına ve çoğununda hayatını devam ettirememesine neden olur. Örneğin kedigillerden olan aslan, leopar vs hayvanlar yavrularına yaralı bir hayvan getirerek onu avlamasını öğretirler. Nat.Geog. kanalda böyle bir olayın videosunu belki seyretmişsinizdir. Bir leopar bir antilop yavrusunu yakalayıp ve sadece arka bacağını yaralayıp onun rahat bir şekilde koşamaz hale getirdikden sonra 3 tane yavrusunun önüne bırakıyor. Yavrular önce bu antilopla oyun oynuyorlar ve sıkılınca bırakıyorlar. Antilop kaçmaya başlayınca anne gidip gene getiriyor ve bu sefer antilopu biraz daha yaralayıp kan çıkmasını ve etlerinin sarkmasını sağlıyor. Antilop kaçmaya çalışırken zaten karınları acıkmakda olan yavrular daha önceden annenin onlara parçalar halinde yedirdiği et ve kan kokusunu aldıkları için canlı antilopu artık oyun dışında yiyecek olarak görmeye başlıyor ve yavaş yavaş ısırıp parçalamaya başlıyorlar ve sonunda yavrular antilopu öldürüp yiyecek hale geliyorlar. Yavrunun hayatta kalabilmesi için bu dersi alması gerekiyor. İlerleyen zamanlarda yavrular anneleri ile ava çıkıp kendileri uygun avları yakalamaya çalışıyorlar ve kaçırdıklarını anneleri tuttarak yardım ediyor ve böylece kendi başlarına hayatta kalmasını öğreniyorlar. Yırtcı diğer hayvanlarda yavruların buna benzer dersler vermekdedirler. İnsan tarafından doğadan alınmış yavruya bunları öğretmek pek kolay olmaz. Yaban hayatının insan tarafından kurtarılması yaban hayatı üdaresinini doğru dürüst çalıştığı ülkelerde sadece zorunlu hallerde ırkın neslinin tehlikeye düştüğü hallerde olur. Yoksa onlar her buldukları yaralı, hasta, yavru yaban hayvanını kurtarmak için uğraşmazlar.

Hayvanat bahçeleri yaban hayvanları için bir hapishane, zulum yerleridir. Yaban hayvanlarını satan petshoplar da aynı kategoridedir. Hayvavat bahçelerinin kapatılması için gerekenler yapılmalıdır. Darıca hayvanat bahçesi maddi sıkıntılar nedeniyle hayvanlara bakacak sponsor aramakda ve insanların yapacakları yardım ile isimlerinin o hayvanın kafesinin önüne asılmasını talep etmekde ve bilinçsiz hayvan severlerde buna destek vermekdedirler. Yaban hayvanlarını doğadan alıp kafeslere kapamak, kafeslerde esaret altında üretip ömürlerini gene kafes içinde geçirmelerini sağlamak bu hayvanlara yapılacak en büyük zulümdür.
Hayvan veya insan olsun esaret hayatı yaşamak dünya üzerinde yaşanacak en büyük zulümdür. Kurulmuş olan bu Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Derneği ve hayvanlara yardım ettiklerini söyleyen diğer dernekler hayvanat bahçelerinin ve yaban hayvanlarını satan petshopların (maymun, papağan, sürüngenler vs) kapatılması için çaba sarfetmelidirler. Hayvan seven bir insan hayvanat bahçesine gidip esir hayvanları seyredemez, buna yüreği dayanamaz. Günümüzde hayvanat bahçelerinde kafesler geniş tıutulmakda etrafı çevrili toprak alanlarda hayvanlara geniş yerler sağlanmakdadır. Fakat bunun da kafesden bir farkı yoktur. O hayvan doğal ortamında değildir. Kilometrelerce açık alanda koşamamakdadır. Yabanda bir gördüğü yeri belki bir daha ne zaman görmekdedir, bu hayvanlar uçsuz buçaksız alanlarda koşmakdadırlar. Ama hayvanat bahçelerinde dönüp dolaşıp aynı yerde durmakdadırlar.

Yaban hayvanlarına müdahale edilmemelidir. Hiçbiri doğadan alınmamalıdır. Yaban hayvanlarının korunması yaşam alanlarının korunması ile olmalıdır. Yaşam alanlarına girilmezse, tahrip edilmezse, kirletilmezse onları korumaya, beslemeye, tedavi etmeye gerek yoktur doğa onları kendi düzeni içinde koruyacakdır.

Eski 11-10-2009, 23:21   #190
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sırf bu konuya bir şeyler yazabilmek için sitenize üye oldum.
İnşallah sitenizin geri kalan kısımlarınıda incelemeye devam edeceğim.
Hoş geldiniz Sn. ridvankocabaş,
sırf bu konya yazmak için üye oldum demişsiniz ancak sitemizi tanıdığınızda sizin birçok konuya da yazacağınıza inanıyorum.

Avcıları rencide edici bir çok iletiden şikayetciyim demişsiniz de bu site avcı sitesi değil ve sadece bize ayrılmış bu bölümde yazışıyoruz ve avcı olmayan dostlarımızın da görüşlerini yazmalarının hakkı olduğunu düşünüyorum.

Bu karşılıklı iletişimin birbirimizi etkilediğini ve avcı olmayan dostlarımızın biz avcılarını tanıma olanağı sağladığını biliyorum zira bu konuda sizlerinde görüşlerinizi bekliyoruz. Elbette burada biz gerçek avcıların tavırları çok önemli.

Kaçak avcılık ile ilgili çalışmalarızı ve duyarlılığınızı kutluyorum, avı ve yaban hayatını en iyi tanıyan avcıların aynı zamanda en iyi koruyucu, denetleyici olabileceklerine inananlardanım.

Evet bazı yıllar_20,30,40_ yıl gibi havalar çok sert geçiyor. Av hayvanları diğer yaban hayvanları uzun, karlı ve çok soğuk dönemlerde yiyecek bulamıyor ve avlaklarını terk etmek zorunda kalıyor.

Bu olağan üstü durumlarda bazı avcıların ve avcı külüplerin onlara geçici bir süre yiyecek sağlamaları takdir edilecek bir durumdur bunun göstermelik ya da şov amaçlı olmadığını bilmelerini isterim yine de bu çalışmaların av ve yaban hayatı ve avcı kulüpleri işbirliği ile yapılması çok daha uygundur diye düşünüyorum.

Rastgele

Düzenleyen Halil Önen : 12-10-2009 saat 21:03
Eski 11-10-2009, 23:52   #191
Ağaç Dostu

Alıntı:

Sevgili ridvankocabaş,
böyle bir şey yaptığına çok sevindim ve bende yapmak istiyorum. Zaten çoktan beri aklımdaydı.

Biz de avcılar kulübü olarak dört yıl önçe Av ve yaban hayatı işbirliği ile 250 adet keklik yavrusunu 21 gün ağ ile çevrili geniş bir kafeste besledik, büyüttük tabii 21 gün gece gündüz nöbet tuturak, sonra doğaya saldık.

İki yıl da avı yasakladık. Hani faydası oldu mu dersen, pek olmadı.

Birincisi, Merkez Av Komüsyonunun av yapmak isteyen avcılara gönderdiği haritada buraları üreti alanı diye belirtiyor ve bunu gören avcıların sezon açıldığında o bölgeye aşırı bir yığılması ve av baskısı oluyor.

İkincisi avlağa keklik salınmadan önce bir envanterin çıkarılması gerekiyor ki ne kadar kuş kazanılmış, bu bilinmiyor.

Benim sizden öğrenmek istediğim;

bu kuluçka makinesi hakkında bilgi...

Ayrıca saldığınız keklikler ne kadar büyük yani kaç günlük ve bunlar dağal yaşama ne kadar uyum sağlıyabiliyor.

Saldığınız keklikler yerli keklik sürülerine karışıyor mu ve onlarla eşleşiyor mu? Yoksa ayrı sürüler halinde mi yaylım yapıyor?

Salınan keklikler yerli keklikler gibi kendilerini düşmanlarından koruyabiliyor mu?

Daha çok soracaklarım var da yeni geldin, geldiğine pişman etmeyeyeyim bari.

Rastgele

Eski 11-10-2009, 23:58   #192
Yeni Üye

Biz kırk kişiyiz kırkımızda birbirimizi biliriz.

Mak kararları avlanma limitleri.

KUŞLAR Avlanma Limiti
Bıldırcın 10
Üveyik 8
Karatavuk 3
Güvercin (kaya güvercini) 6
Çulluk (orman çulluğu) 4
Saksağan 15
Tahtalı, sakarmeke, yaban kazı (sakarca kazı) 3’er
Alakarga, Suçulluğu (bekasin) 1’er
Kınalı keklik, kum kekliği ve kaya kekliği Toplam 2
Kılkuyruk, yeşilbaş, bozördek, fiyu, kirik (çamurcun), macar ördeği, tepeli patka, karabaş patka, elmabaş patka, çıkrıkçın, kara ördek ve altıngöz (Toplam avlanma limiti içinde kara ördek, karabaş patka, altıngöz ve kılkuyruk sayısı 1 adetten fazla olamaz) Toplam 6
Küçük karga, ekinkargası, kara leşkargası ve leşkargası Toplam 15
Serçe ve Kızılsırtlı Örümcek Kuşu (Atmaca yakalamak amacıyla, Atmacacılık sertifikası sahibi kişiler tekrar doğaya canlı olarak bırakmak kaydıyla yakalayabilir.) Yılda Toplam 4
MEMELİLER
Yabani tavşan, 1’er
Adatavşanı, sansar (kayasansarı, ağaçsansarı), yaban domuzu (bek ve yürüyüş avında avcı başına) 2’ şer
Çakal 1
Tilki 2

Hani nerede bunun içinde sülün, çil, geyik, karaca vs.

Yok çünkü koruma altına alınmış durumdalar. Bir ülkede bir av hayvanın vurdurulmayacak derecede koruma altına alınması demek o ülkede yaban hayatı idaresinin olmadığı anlamına gelir. Bu hayvanların vurdurulamayacak derecede azalması demek o ülkede avcılığın başı bozuk bir şekilde yapılıyor olması demekdir. Avcının limitlere, kurallara uymadığının göstergesi demekdir. Avcı faturayı tarım ilacına, devlet su işleri gibi sulak alanları kurutanlara çıkarır. Evet doğrudur ama bizim ülkemizde avcının da payı çok büyükdür. Sülün ormandan çıkmaz ormanda tarımmı yapılıyor da sülünler koruma altına alınacak kadar azaldı? Geyikleri, karacaları tarım ilacımı yok ediyor. Ekinlerin içinde, anızda otlayan geyik dünyanın neresinde görülmüş? Trakyadan, Türkiye sınırından çıkın heryerde tabelalar görürsünüz geyik, karaca çıkabilir diyen. Sülünler orman yollarından giderken yol kenarlarından havalanır seyredersiniz. Sülün hangi avrupa ülkesinde koruma altında? Geyik, karaca hangi avrupa ülkesinde koruma altında? Orada neden korumaya ihityaç olacak kadar azalmıyor bu hayvanlar. Orda da avcı var, orda da tarım yapılıyor. Oranın avcısı vurdumu pikapların arkasını dolduruyor. Ama bitmiyor, tükenmiyor.

Keklik limiti 2 tane adam İstanbul’dan kalkıyor Erzincan’a, Sivas’a keklik avına gidiyor. 1000 km yol yapıyor bir o kadarda geliyor. Limit 2 kuş acaba 2 kuş vurup dönüyormu? Kesinlikle dönmüyor. Limit felan hak getire. Limit yoooook Türk avcısına limit yok. 30 yıllık avcılık hayatımda o kadar yolu gidipde 2 kuş vurup geleni görmedim ben, kimsede göremez.

Eski 12-10-2009, 00:10   #193
Yeni Üye

Alıntı:

Biz de avcılar kulübü olarak dört yıl önçe Av ve yaban hayatı işbirliği ile 250 adet keklik yavrusunu 21 gün ağ ile çevrili geniş bir kafeste besledik, büyüttük tabii 21 gün gece gündüz nöbet tuturak, sonra doğaya saldık.

İki yıl da avı yasakladık. Hani faydası oldu mu dersen, pek olmadı.
Yapamazsınız. Çünkü bizde denedik yapamadık. 2 senede keklik üredi çoğaldı mera ava bir açıldı. O meraya hiç gelmeyen yolunu dahi bilmeyenler duydu geldi bir sezonda kekliğin kökünü kazıdılar elde var sıfır. Bu kekliği tarım ilacı felan bitirmedi avcı bitirdi. Ayrıca salımın nasıl yapılacağı ile ilgili de bilgili olmak gerekiyor. ne miktarda salınmalı, nasıl salınmalı vs. bizler bunları bilmeden saldım çayıra mevlam kayıra usulü yapıyoruz bu işleri.

Bu işler avcı kulüpleri ile ferdi çalışmalarla olmaz. Yaban hayatı idaresi ve yetişmiş uzman personel gerekli. Siz yabandaki hayvan popülasyonu nasıl sayılır, hangi yöntemler kullanılır, hangi yöntem ne kadar fire verir, bunların ortalamaları neye göre alınır, mevcut popülasyon sayısına göre nekadar salım yapılmalı, fazla popülasyon nasıl indirilip dengelenmeli, predatör mücadelesi onları yok etmeden nasıl yapılacak, yaban hayvanını hangi şartlarda beslemek zorunludur, genelde yaban hayvanına yemleme yapılmaz vs vs vs biliyormusunuz. Avcı kulüpleri bunları biliyorlarmı, biliyorlarsa onlara bu eğitimi kim verdi. Yurtdışında yaban hayatı idaresi 4-5 yıllık bir yüksek öğrenimi gerektiriyor. Avcılar bu eğitimi kahvehaneye dönmüş olan avcı külüplerindenmi alıyorlar. Yoksa tam anlamıyla bir soytarılık müsveddesi olan avcı kurslarındanmı öğreniyorlar.

Düzenleyen pozitifköpek : 12-10-2009 saat 08:00
Eski 12-10-2009, 10:30   #194
Ağaç Dostu

adero's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Alıntı:
Biz kırk kişiyiz kırkımızda birbirimizi biliriz.

Keklik limiti 2 tane adam İstanbul’dan kalkıyor Erzincan’a, Sivas’a keklik avına gidiyor. 1000 km yol yapıyor bir o kadarda geliyor. Limit 2 kuş acaba 2 kuş vurup dönüyormu? Kesinlikle dönmüyor. Limit felan hak getire. Limit yoooook Türk avcısına limit yok. 30 yıllık avcılık hayatımda o kadar yolu gidipde 2 kuş vurup geleni görmedim ben, kimsede göremez.
gerçekten doğru söylüyorsunuz.
Geçen sene bizim burdan arkadaşlar gitmişlerdi sivasa, 20 tane falan keklik 5 tane tavşan vurmuşlardı ama limitlere uyulmuyor. bu sene 5 keklik 3 tavşan vurmuşlar.
Ben dün ankaradaydım sabah saat 7 den öğlen saat 14 e kadar ayaklarım çatladı, Bir tane ne keklik ne tavşan hiçbirşey yok. Tarım ilaçlarının etkisi büyük ama en büyük faktör köylü, Sezon açılmadan traktörlerle meralara girilip far ile tavşan avlanıyor. Bu durumun herkez farkında ama hiç kimse birşey yapmıyor. Şimdi limite kimse uymuyor neden, çünkü kontrol yok.

Ben yeni avcıyım yani 4 seneden beri avcılık yapıyorum. Daha bir kere ormancılar gelipte çıkarın bakalım avlarınızı kaç tane vurdunuz demedi, Çıkarın bakalım tüfeklerde kaç tane fişek var bakılmadı(otamatik tüfekler normalde 3 adet fişek bulundurabilirler,ama içinde bu limite uyulsun diye takoz denen bir çubuk var onu çıkarınca 8 tane alan bile oluyor), Arazide bir tane ormancı görmedim.
Böyle olursa gerçekten durum çok kötü

adero Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2009, 21:58   #195
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kalambaklı Mesajı Göster
Değerli dostlar; Bana bir arkadaşım ispanyol seter (Av köpeği) bir yavrucak hediye etti, henüz şu an da 5 aylık bakımı ve gelişmesi hakkında bilgisi olanlar bana yardım edebilir mi!...
Saygı ve sevgiler sunarım,
Sevgili kalambaklı ingiliz seter'in hayırlı olsun.

Eğitim konusunda yardımcı olabilirim ki şu anda benimde 6 yaşında bir Lavrak seterim var.

Ancak sormadan edemiyeceğim, gerçi almışsınız ama yapacağınız avın türüne göre mi seçtiniz köpeğinizi.?

Ya da şöyle diyeyim, seter, keklik çulluk avı için çok ideal bir av köpeği.

Fakat bıldırcın avı için çok özen istiyor tüylerinden dolayı. Çünkü pamuk tarlalarında ya da balkanlık yerlerde tüylerine buralarda domuz pıtrağı dediğimiz
ve yapışkan otlar ince tüylerine yapışıyor ve köpeği çok zor durumda bırakıyor.

Dilerim bunu düşünmüşsünüzdür.

Rastgele

Düzenleyen Halil Önen : 15-10-2009 saat 12:16 Neden: t
Eski 13-10-2009, 15:34   #196
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2006
Galeri: 1
Alıntı:
Benim sizden öğrenmek istediğim;

bu kuluçka makinesi hakkında bilgi...
Bende bu vesile ile kuluçka makinasında çıkan keklik kuluçkaya yatarmı diye soracağım. Çünkü tavuk ve bıldırcında kesinlikle yatmıyor.

cello Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2009, 15:10   #197
Ağaç Dostu

Sayın rıdvankocatas; e mail bölümünüz kapalı .
Saygılar,

Eski 15-10-2009, 15:13   #198
Ağaç Dostu

Ben yeni avcıyım yani 4 seneden beri avcılık yapıyorum. Daha bir kere ormancılar gelipte çıkarın bakalım avlarınızı kaç tane vurdunuz demedi, Çıkarın bakalım tüfeklerde kaç tane fişek var bakılmadı(otamatik tüfekler normalde 3 adet fişek bulundurabilirler,ama içinde bu limite uyulsun diye takoz denen bir çubuk var onu çıkarınca 8 tane alan bile oluyor), Arazide bir tane ormancı görmedim.
Böyle olursa gerçekten durum çok kötü
Dostum, Bizde spor ve piknik yaparız fena mı olur!.....

Eski 16-10-2009, 03:08   #199
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2009
Ava gitmek benim için bir tutkudur ve bu tutkudan vazgeçemem. Ama ben avlanmayı değil de avlakta bulunmayı , semaverimde çay demlemeyi , mangalımda et pişirmeyi , açık havaya karşı kadeh kaldırmayı daha çok seviyorum .Ama işin yanında 2 fişek atmak ve o anki adrenalini vucutta hissetmek o anı yaşamak ta işin ekmeğe tat veren balı kaymağı . Hem sportif amaçlı balıkçılıkta hemde sportif amaçlı kara avcılığında tebliğlere kurallara uyarsak bu ülkede niceler sene av yaparız . Yani avcılık kötü bir şey değildir yeterki insan ne yaptığını bilsin.

Sevgilerimle...

cmhndl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2009, 03:29   #200
Yeni Üye

Alıntı:
Anadoluda hangi avcının tüfeğinin ruhsatı, av tezkeresi var? Adamın MAK dan MUK dan haberi bile yok. Avlanmak haftada 3 günmüş! Nerede 3 gün sadece şehirlerden ava gidenler için git köylere bak bakalım adamın kafası estimi alıp tüfeği çıkar avına. Bu kurallar büyük şehirlerde yaşıyorsan geçerli.
.
Geçen seneki bıldırcın curnatasında samsun çinik bölgesinde avdayım karşıdan biri geliyor önüne bir poşet bağlamış içinde bir kaç av var , omzunda iste nerde ise tüfeğin namlu boyutunda uzatmalı otomatik tüfek var ( MAK kararına göre 3 Fişek ) o sıra önünden bir kuş havalandı aman allah kaçma şansı yok , tan - tan - tan - tan -tan 5 fişek attı ve kuş düştü bende tarladan çıktım yanına geldim .
Ben.-Rastgele abi nasıl durumlar

Köylü- İyi kuş var yeğenim

B- Sende mermi sınırı yok heralde dayı maşallah baya bi salladın kuşa

K- Evet yeğenim 8 li bu 8 tane sayıyor .... markalı şu kadar paraya aldık

B- Eee bide av vergisi falan da verdin tabi dayı baya para harcamışın sende bu işe

K- Ne vergisi yeğenim yav vergi mergi ne işim olur ha urda allahın bereketi 2 kuş var onu vuruyoruz
B- Dimi dayı av vurmak için bide paramı verilir...

Dedim ve yanından ayrıldım . Köylerde durum böyle gerisini siz düşünün

Eski 16-10-2009, 03:31   #201
Yeni Üye

Halil Önen bey çok güzel yazılar yazmışsınız sizi canı gönülden tebrik ederim.

Eski 17-10-2009, 11:54   #202
Ağaç Dostu

Dostlar, geçen hafta köpeğimi alıp şöyle bir dolaşayım dedim, bir de baktım ki bütün dağlar bıldırcın dolu, ağır ağır en yakın dağın kuytusuna gelince ne göreyim avcılar oturmuşlar fakat bıldırcın vuran yok. Meğerse onlar diğerleri gibi teyp kurmuşlar kuşların toplanmasını bekliyorlarmış, bize de spora devam etmek kaldı.
Jandarmaya şikayette bulundum, fakat binlerce jandarma olsa baş edilmezmiş.
Önemli olan doyumsuz değil bilinçli avlanmak ama nerede o mantık.
Saygı ve sevgilerimle,

Eski 17-10-2009, 18:45   #203
Ağaç Dostu

Hani nerede bunun içinde sülün, çil, geyik, karaca vs.
Sayın pozitifköpek; Sülün,çil,geyik,karaca varmıdı ki biz hiç göremedik.
Saygı ve sevgilerle,

Eski 18-10-2009, 22:23   #204
Ağaç Dostu

Ne yapalım dostum!..Devlet Anadolu' da okuma yazma sorununu çözememişse,teyple bıldırcın,farla hayvan katliamınına nasıl çözüm bulunur.
Sevgi ve saygılarımla,

Eski 30-10-2009, 14:14   #205
Ağaç Dostu

Avcı gözü

Alıntı:
Ama bir kediyi değil de bir köpeği (hele o av köpeğiyse) ezseydim bu defa yorumunuz ne olurdu bilemem gari...
Rastgele, avınız bereketli olsun...
Bir avcıyı direksiyon başındayken bir kediye çarptığını göremezsiniz, zira o doğal yaşam içinde var olan avcı ufkunu genişletmeyi öğrenmiştir.

Halbuki o da 360 derecelik dünyanın % 20 sini bir açı ile görürken bir uyanıklık geliştirmiş, öne bakarken herhangi bir şeye konsantre olmamayı öğrenmiştir.

Görüş alanının çevresindekileri tanımlayan gerçek avcı direksiyon başında olsa bile bir an dikkatini tuhaf bir şeyin_ bir kedinin yola fırlaması gibi_ farkındalığı çektiğinde, arazi algılama yeteneğinden yararlanır ve böyle bir talihsiz kazaya yakalanmaz.

Usta bir avcının doğal yaşamı gözlemleme kabiliyetleri diğer bazı bireylere göre daha iyidir, zaten onu iyi avcı yapan da bu yeteneğidir.

Bu sanatsal bir beceride olduğu gibi doğuştan (kalıtsal) bir yetenek olduğu gibi, çevresinin daha çok farkındalığını sorgulayışı gibi, doğal eğilimleri ne olursa olsun arazide görüş keskinliği edinmesi, geliştirmesi gibi sonradan edindiği bir olgudur.

Onlar nasıl bu hale geldiler bilinmez belki ama, gece ördek avında iken gökyüzüne bakarken_tararken aynı anda birden fazla yere bakmayı öğrenmişlerdir.

Avcı nereye bakacağını değil, nereye bakmayacağını bilen kişidir.

Rast gele.

Düzenleyen Halil Önen : 21-11-2009 saat 09:17
Eski 01-11-2009, 00:50   #206
Ağaç Dostu

avcı gözü

Alıntı:
Hiçbir avcıyı etkilemeyecek olsa da, "Doğada avcı olacaksan ateşli silahınla değil fotoğraf makinanla ol!.." diyorum..

Eklenti 112501

İyi pozlar için rastgele!...
Avcı neyi görmesi değil, neyi görmemesini bilen kişidir.

(Elinde tüfek mi var?

Eski 01-11-2009, 15:01   #207
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Alıntı:
"......" Elinde tüfek mi var?
Elindeki nesne kullanana göre değişir.
- Kimi bir silahtan çok daha etkili tahrip edici olarak kullanır...
- Kimi bir şiir yazar gibi kullanır
- Kimi etkili bir siyasi propaganda olarak kullanır
- Kimi erdem, ahlak, onur için kullanır
- Kimi ahlaksızca ve rezilce kullanır vs vs vs...
Fotoğrafdaki hanım kızımız ise sanırım aksesuar olarak kullanıyor...

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2009, 03:07   #208
Ağaç Dostu

Fotoğrafla avlanmak incelik değil şekilciliktir.

Alıntı:
Hiçbir avcıyı etkilemeyecek olsa da,[B] "Doğada avcı olacaksan ateşli silahınla değil fotoğraf makinanla ol!....
Avın fotoğrafının çekilmesi, yani avın ele geçirilmesi ve öldürülmesinin ortadan kaldırılmasını içeren felsefi görüş...

Tam olarak böyle midir? Peki..!

Bu tezi ortaya atan ve ısrarla savunan; teçrübeli, bilgili hayvansever bir yazar, usta kalem sevgili hassoman ise; boşuna değildir; bir felsefi yönü olmalıdır.

Ayrıca BBC vildlife Magazin' nin katkılarıyla, 2009 Yaban Hayatı Fotoğraf yarışması sonuçlarını içeren bir sayfa açmışsa ve 94 ülkeden 43 000 fotoğraf katılımı olmuşsa;
ve bu olgu, vicdani çatışmaları akıllıca ortadan kaldırma şeklinde empoze ediliyor, savunuluyorsa ahlaki felsefenin sorunu olmalı...

Peki fotoğrafla avlanma gibi duyarlı ruh yapısı sadece sevgili hassoman 'a ait midir, yoksa avlanmaya karşı büyük incelik gösteren bu anlayış kendine özgü bir düşünce akımı mıdır?

Evet buradan öyle görünüyor; o zaman ne yapmalıyım?

Kurt Lindner'in '' Tarih Öncesi Avcılık'' eserinde yer alan '' akıllı kovalama '' sından;
Ploton'un '' Devlet '' adlı eserinde; '' Glaucon, öyleyse bizler de (biz düşünürler) ormanların çevresine avcılar gibi bir halka oluşturmalıyız'' diyen Sokrates'ten;
'' Avlanmada avın izini sürerek onu ele geçirmekten başka bir şey değildir; ele geçirdikten sonra onunla ne yapılacağı, avla ilgili olmayan bir konudur'' diyen Eflatun' dan; Avcı '' tetikteki adamdır'' diyen Ortega'dan; Ve hatta;

Cervantes' in Don Quijote' dan; '' gidiniz saygıdeğer senyör Hidalgo, kekliğinizle ve cesur gelinciğinizle gidiniz ve bırakın herbirimiz işimize bakalım'' diyen Yeşil Paltolu Şovelye' den;

ve Ahlak felsefesinin Feylezofların dan, alıntılar, çalıntılar yaparak, bunları 41 yıllık avcılık deneyim ve bilgilerimi harmanlıyarak!;

tüm türlerin varlığını korunması için çaba gösterdiğimi, herşeyden önce, avla ilgili ilişkilerde hayvanların kendi '' oyunlarını '' oynamakta serbest bıraktığımı, aslında avlanmakla '' Doğa'yı taklit etmekten '' öte bir şey yapmadığımı, anlatmalıyım.

Peki bu fotoğrafla avlanma inceliğini gösterenler kimlermiş bi bakalım..!

İngilizler; yani Anlosakson' lar, yani üzerinde güneş batmayan Büyük Britanya İmpatorluğu' nun asil insanları; yani Güney Amerika' dan, Afrika' dan Asya' ya tüm yoksul halkların doğal zenginliklerini sonuna kadar sömüren, haksız zenginliklerini soylu sınıfına sunarken; biraz da _sendikaların, devrimci yapıların tepkisiyle_ halkına veren, sonra geri alan; dün emeklisini, işçisini fotoğraf avcılığı için Afrika Savanlarına gönderen, bu gün ancak ülkemiz' de tatil yapacak duruma getiren; halkının vergisiyle yapılmış üretim araçlarını '' ana'' lar gibi satan; bazı ' baba ' lar gibi satarım diyen 'baba' lara esin kaynağı olup ülkemizin zenginliklerini peşkeş çekenlerin önünü açan; Evrensel Değerlerin yeşerdiği topraklarında sağlık ve eğitimi paraya ihale eden, işcisinin emeklisinin tazminatlarına bile göz dikip artık onu da şirketlerine verme hesapları yapan, daha doğrusu, insanını yeryüzü topraklarında yok sayan; sosyo_ekonomik politik felsefenin kurcuları, hayvanseverliği ile bize ve dünya'ya örnek olan Hayvan Hakları Savunucuları;

Bir iki örnek verelim, fikrimi ince gülü İngilizler' den;

Düzenleyen Halil Önen : 12-11-2009 saat 20:52
Eski 02-11-2009, 04:00   #209
Ağaç Dostu

Örnek;
İspanya iç savaşının en karanlık anında, bir İngiliz hanımefendi; yaralılara ambulans sağlanması için yardımda bulunuyor, teklifi kabul edilince yaralılardan kastettiğnin insan değil, yaralı ve hasta köpekler olduğu ortaya çıkıyor;

ve diyor ki;
'' Savaşın sorumluluğu onları yaratan insanlara ait, köpeklerse aldıkları yaralardan dolayı suçlayamazsınız'' savunması yapıyor, da;

köpeğin suçsuzluğunu görebilmek duyarlılığına sahip olmasına karşın, nasıl olurda insanın, kontrol edemediği bir dünyada aşılamayan kaderin tekmeleriyle bir o yana bir bu yana savrulmasına gözlerini sımsıkı kapayabiliyor?

Bu aşarı duyarlılık görüntüsü altında, çocukca öfkenin ve budalılığın beslediği bir tür barbarlık yatmıyor mu?

İnsanın içinden safkan İngiliz Puanteri olup yüzüne 3 kere havlamak geliyor*

Bir başka örnek;
The Times' da yayınlanmış; bir İngiliz hayvensever hanımefendi, Güney Afrika'da süs havuzlarındaki akvaryum balıklarını savaş sırasında güvence altına almayı reddediği gerekcesiyle bir sigorta şirketi aleyhine dava açıyor;

Hadi bir örnek daha verelim;
Hindistan' daki sular bulaşıcı hastalık taşıdığından İngilizler buraya arıtıcı filtreyi getirmişler. Onların adetlerine uymayı savsaklayan Hindlinin filtreyi istekle kabul etmesi İngilizleri hayrete düşürmüş.

Dıştan bakıldığında aynı amaca yönelmiş gibi görünen iki eylemin birbirini tersi dürtülerden kaynaklanmasına bu şahane bir örnek;

İngiliz, filtreyi sudaki mikroplar tarafından öldürülmeyi, öte yandan ölümü önemsiz sayan Hindliyse sudaki mikropların kendi taşıdığı ya da mide suları tarafından yok edilmesini önlemek için kullanıyordu.

Böylece İngiliz'in duyarlılığı kendiliğinden ortadan kalkıyor, ancak bu durum Hindlinin gerçek üstünlüğünü de sağlamıyordu.

Ölçü olmayan yerde hiç bir şeyin erdemi yoktur ve insanoğlu yüceliği bile kendini alçatmada kullanabilecek yeteneğe sahiptir.

Eğer bir kişinin algılama güçünü bir parça esnemeye çalışırsanız, söylenenlerin doğru olup olmadığıyla ilgileneceği yerde size gereksiz ayrıntılarla uğraştığınızı söyleyecektir. (dilerim sevgili hassoman bunu söylemez)

* üç kere havlamanın anlamı; bkz. sayfa 4 ileti 118.

Düzenleyen Halil Önen : 21-11-2009 saat 00:24
Eski 02-11-2009, 06:08   #210
Ağaç Dostu

Fotoğrafla avlanmak incelik değil şekilciliktir aynı zamanda avlanmanın özüne aykırı.

Alıntı:
Elindeki nesne kullanana göre değişir.
[ - Kimi erdem, ahlak, onur için kullanır
- Kimi ahlaksızca ve rezilce kullanır vs vs vs...
Evet, fotoğrafla avlanmak incelik değil şekiciliktir ve aynı zamanda da avlanmanını özüne aykırıdır.

Bir canlıyı öldürmenin diğer bir canlıya zevk verdiği tek tek normal durum alan avcılığın ahlaki yönünün derinliklerine inmenin olanaksızlığı, özellikle ölüm sorununa geldiğinde çok daha karmaşık sorularla karşılaşıyoruz.

Ancak, bir şeyin yapılması gerektiği şekilde yapmaya çalışırken_ ki ahlak budur_ belirli bir çizginin ötesinde kapris ya da saplantılarımızın gerekli olduğuna inanmaya başlarız.

Ve işte o zaman yeni bir ahlaksızlığın, hatta en kötüsünün içinde buluruz kendimizi; Bir şeyin yapılması için gereken koşullar bilmemek;

insanın yüce ve kahredici gururu, arzularına gem vurulmasını kabul etmiyerek gerçeğin bu arzulara karşı koyacak yapıdan yoksun olduğunu sanır. Günahların en kötüsüdür bu ve arzunun içeriği iyi mi kötü mü, önemini tümüyle yitirir.

Her istediğinizi yapabileceğinize inanıyorsanız _ ki bu iyiliklerin en yücesiyse bile_ onmayacak bir canisiniz demektir. Olması gerekenden fazla ilgilenmek, ancak olana karşı duyulan saygının tüketilmiş olduğu durumlarda bir önem kazanır. Bunu Hindlinin örneğinde görüyoruz.

Kusura bakma sevgili hassoman ama, fotoğrafla avlanmanın saçmalığı _ ki İngiliz buluşudur_ özünde hiçbir kayda değer nitelik olmadığından, buna iyi bir örnek oluşturmamaktadır.

Bir insan avlanmayı terk edebilir, ancak kişi avlanıyorsa bunun gerektiği temel '' zorunlulukları '' kabullenmek durmundadır.

Aksi halde avlanmanını ruhu ortadan kalkar.

Av hayvanının alt edilmesinde ve ele geçirilmesindeki dram ve genelde her şeyden çok ölümün yarattığı trajedi, avcının ilgisini bu beklentiye yoğunlaştırarak o ana kadar göstermiş çabalara da gereklilik kazandırır; Hayvanın öfkesiyle sert yüzleşme (trofe avı), onun enerjik savunmasıyla uğraşma, kan görmenin yarattığı çılgınlık noktası ve hatta avcının vicdanını kemiren suçluluk endişeşi;

bunlar olmaksızın avlanmanını özü kaybolur.

Hayvanın davranışı bütün ilhamını yaşamının tehlikede olması kanısından almaktadır.
Ancak olay tamamen uydurmacadan ibaretse, onun yalnızca fotoğrafı çekileçekse, avlanma bir saçmalığa dönüşür ve avcılığın o kendine özgü gerilimi buharlaşıp yok olur.

Av hayvanının yerine yalnızca bir görüntü olan fotoğraf alırsa, avlanma olayı ışık oyunundan öteye geçmez.

Sevgili hassoman, şayet fotoğraf makinası güzel bir kızın_ yukarıdaki resimde olduğu gibi_ karla örülü bir yamacın, piza kulesinin ya da Einştein' in saçlarının resmini çekmek için kullanılıyorsa buna diyeceğimiz yoktur.

Ama oramanda ağaçların altındaki toprağı burnuyla kazarak yemlenen dost yaban domuzu için umutsuz bir biçimde yetersiz kalır.

Buradaki şekilcilik av hayvanını tamamen eşit bir yaratık kabul etmektir.

Oysa avcılığı spor olarak bir düzen getirilip yönlendiren o kaçınılmaz eşitsizlik faktörünü kabul etmek bana daha ince bir gerçeklik gibi geliyor.

Her hayvan bir diğer hayvana kıyasla onun ya altıda ya da üstünde bir konumdadır. Tam anlamıyla eşitlik anormaldir ve olası değildir.

Rastlantıya bağlı konularda mükemmelik aranmamalıdır; çünkü bu boyutta belirlenmiş hiçbir ölçü, orantı ya da sınır yoktur.

Her şey sonsuza ve dev boyutlarda uzanır, en abartılı olanı bile bir diğerini aşıp geçebilir.

İngilizler silahı fotoğraf makinasıyla değiştirerek herhalde duyarlılığın en üst düzeyine ulaştıklarına inanmaktadırlar.

Avcılıkta ahlak sorununu hesaba katma zorunluluğu olsa da bütün bir çözüme ulaşmış değildir. Ben feylezofları ve felsefelerine güçüm yettiğince baktım, isterseniz sizde bakın, avcılık konusunda ahlaki kusursuzluğa ulaşmak bir parçacık bile mümkün olmamış. Ona bakarsan aslında hiçbir şeyde mükemmelik gerçekleşmemiş.

Bu anlamda avcılıkta ahlak açısından elde edilen başarıyı küçümsemeyiz.

Dolayısıyla biz avclılar, fotoğrafla avlanmaya karşı çıkmaz zorundayız, çünkü bu bir gelişme değil, aksine bir sapmadır ve erdemlik taslanan hiçte hoş olmayan bir ahlak tarzıdır.

Evet sevgili hassoman, gerçek anlamda incelik eşit olmayan iki canlı arasında bir çatışma dediğimiz avcılığın gerçeğini bir bütün olarak korunmalı_ hatta avcıları koruma altına almalı_ onun öz yapısına dokunulmamalıdır.

İnsanın özen göstermesi gereken gerçek husus av hayvanını kendisine eşit kılmak için çaba göstermek değil_ bu budalaca bir ütopyadır_ aksine üstünlüğünün fazlasını gidermeye çalışmak olmalıdır.

Avcılık alt konumdaki bir türün üstün bir türe karşı özgür müçadelesidir. Bir inceliğe kalkışmak ise bu noktada gereklidir. İnsan hayvana ' handikap ' vermelidir ki, onu hayali bir eşitlik taslamadan mümkün olduğunca kendi düzeyine yakınlaşabilsin.

Hadi bir an için bu eşitliliğin var olduğunu düşünelim, o zaman av gerçeğini ortadan kaldırmış olmuyor muyuz?

Fotoğrafik avlanmaya karşı olmanın en büyük nedeni; yukarıda sözü geçen bölük_pörcük içgüdümüz aldatılmakta, ve alaya alınamaktadır.

Bu tür avcılık aslında idealist ve Plotoncu düzeyde avlanmaktır.

Plotonculuk ise yapmacık bir mükemmeliyetci geleneği simgelemiyor mu?

Saygılar, rast gele

Düzenleyen Halil Önen : 12-11-2009 saat 20:42

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024