agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Yabani Hayvanlar / Genel
(https)

Beğeni Düzeni133Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-03-2009, 19:23   #31
Ağaç Dostu

talar_'s Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
aslında şaka yapmıyorum hele kirpi yavrularının resimlerini gördükten sonra daha heveslendim.
ama söylediklerinize de katılıyorum.

talar_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2009, 13:45   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2009
bahçemde bir gün tam 5 tane minik ve çok sevimli kirpi yavrusu buldum, bunlar nereden geldi diye anlama çalıştığımda annelerinin bahçede kullanılan bitki ilaçlarından zehirlenip öldüğünü gördüm ve anneleride gelmeyince yavrular mecburen yuvalarından çıkmışlar, bende yavruları korumaya aldım, ilgilenmeseydim kesin ölürlerdi, çünkü çok küçüklerdi, uygun bir kutu içinde onları 20 gün kadar baktım, solucan böcek ve meyvelerle besledim, yeterince büyüdüklerinde onları alıp dağa götürdüm, ben avcıyım dağda çok güzel ve kaynak suyu olan bir yer görmüştüm oraya bıraktım ve vedalaştım. sanırım ben insanlık görevimi yapmış oldum.

mb58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2009, 16:14   #33
Ağaç Dostu

talar_'s Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Keşke iki tanesini bana yollasaydınız

talar_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2009, 09:43   #34
Yeni Üye

fidecim's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Arkadaşlar kirpiler özellikle küçükken gerçekten çok tatlı oluyorlar ancak onları doğal ortamlarından alıp ta hayatımızın içine sokmaya çalışmak bence hiç adil değil....bırakın rahat rahat yaşasınlar doğalarında....

fidecim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2009, 23:52   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Bu yaramazı dün yazlığın bahçesinde fotoğrafladım. Her yıl bu zamanlarda gösterirler kendilerini. Bahçede çok salyangoz var sanırım onlara gelmekteler.

Eklenen Resimler

yağmur beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2009, 15:56   #36
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Kirpiler çok şirin hayvanlar ben de çok sevimli buluyorum. Sevgili mb58 hassasiyetinize hayran oldum.

merakli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 12:41   #37
Ağaç Dostu

Açelya's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Resmini çekemedim ama anlatmak istiyorum.Düzenli olarak her akşam bahçemizi ziyaret eden bir kirpi yavrumuz var .dün akşam çimlerin üzerinde uzun süredir hareketsiz olarak durduğunu farkettim meraklanıp baktım.manzara çok sevimliydi,yan yatmış yüzü açık bivaziyette derin bi uyku çektiğini gördüm:epeycede öyle kaldı taki gidip köpeğimiz rahatsız edene kadar

Açelya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 17:10   #38
Ağaç Dostu

Sonja Varol's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Bahcemizdeki Kirpi Ailesi

Bunlarda bizim bahcemizdeki Kirpi Ailesi. Inanilir gibi degil tam dört tane yavru kirpi. Bizim Punky onlari izlemeye almis, yakinina sokulamadigi icin dikkatimizi cekti. Annelerini göremedik umarim o da buralardadir. Ayva agacinin altina dökülmüs meyvelerin yaninda gezip duruyorlar.
Kirpiler hakkinda fazla bilgim olmadigi icin hemen arastirmaya giristim. Önümüzdeki günlerde tekrar bagevine gidip onlari izlemeye alacagim. Yalniz burada yazilanlar biraz tedirgin etti. Önerilerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

yağmur beğendi.
Sonja Varol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2009, 01:41   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2009
Sayın Sonja Varol,resimlerdeki kirpiler şuan ne durumda?Tedirginliğinizi giderebildinizmi?

Timecatz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2009, 18:30   #40
Ağaç Dostu

Yusuf Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2008
Galeri: 11
Wink Kirpi

Kirpiler ne yer?
Türkiyenin %70-80 i bunu ot olarak bilirler alen kirpiler böcekçildirler yani böcek yerler salyangoz, örümcek, arı, sinek, yılan, fare vs. Evde baslemek için ise kedi ve köpek mamaları verilmesi tavsiye olunur yani kedi, köpek mamasıda yer.
Yavrular için:
İnek sütü verilmemelidir. Yüksek miktarda laktoz içerdiğinden kirpiler için öldürücüdür, çünkü kirpiler laktozu sindiremez. Bu durum barsaklarda ishale sebebiyet verir, ishale bağlı su kaybı ve beslenme yetersizliğinden ölür. Yetim kalan yavruların beslenmesinde özel bir mama hazırlanır. (1 yumurta, 10ml sıvı süt kremasıyla karıştırılır ve laktozsuz sütle 125ml'ye tamamlanır, kullanılacak kadar mama benmari usulü ısıtılır ve enjektör yardımıyla yedirilir. Mamada var olan laktozun tam sindirilmesi için ılıtılmış kefir verilir.) Dişleri çıkan yavruya konserve veya ıslatılmış kuru kedi-köpek maması verilir
Yaşam ortamları?
Çalılık, orman, taş kovukları vs toprak altına delik kazar ve barınır nemli yerleri sever. Genellikle geceleri gezerler.
Boyları ve ağırlıkları?
25-30 cm kadar büyür 500-1200 gram arası ağırlıkları olur.

KAYNAK: wikipedia.org

Düzenleyen Yusuf Yalçın : 20-10-2009 saat 18:34 Neden: yanlış yazım
Yusuf Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2009, 18:33   #41
Ağaç Dostu

Yusuf Yalçın's Avatar

Resim

Eski 20-10-2009, 23:27   #42
Ağaçsever

gülyabani's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2009
Yavru kirpilerinde yetişkin kirpilerinde yeri ev değil, annelerinin yanı; yani doğal ortamı olsa gerek

gülyabani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2009, 02:46   #43
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulyabaniablası Mesajı Göster
Yavru kirpilerinde yetişkin kirpilerinde yeri ev değil, annelerinin yanı; yani doğal ortamı olsa gerek
O zaman hiç hayvan beslemeyecek miyiz? Çünkü tüm hayvanların doğal yeri doğa

umutkara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2009, 22:09   #44
Ağaçsever

gülyabani's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umutkara Mesajı Göster
O zaman hiç hayvan beslemeyecek miyiz? Çünkü tüm hayvanların doğal yeri doğa
Tabii ki hayvan besleyeceğiz ama hayvanlar ehil ve ehil olmayanlar olarak ayrılırlar, bildiğim kadarıylada kirpiler ehli hayvanlar sınıfına henüz girmiyo, hoş ehil olmasıda gerekmiyo ki zaten.Fakat bazı hayvanları önemsemeyen insanlar yabani hayvanlarıda doğasından cebren koparıp evlerine süs kendilerine eğlence yapıyolar ne yazık, acaba o kirpi ev ortamında insanlarla yaşamını geçirmeyi ne kadar ister? Bunun cevabıda insanları gördüklerinde korkup hemen onlardan uzaklaşmalarında yatıyo olsa gerek.

Düzenleyen gülyabani : 21-10-2009 saat 22:25 Neden: ekleme
Eski 22-10-2009, 02:50   #45
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Kirpiler, dut meyvelerini çok sever dolayısıyla bahçemdeki dut ağacının yere düşen meyveleri her gece temizlenir.

Harman yerinde serili fındıklara yaklaşmaları hiç istenilmez. Çünkü bir kirpi bir teneke 8-10 kg fındığı tüketebilecek kapasitede.(Neresi alır o kadar fındığı hala anlamış değilim)

Kedilerimle aynı kaptan yiyebilecek kadar dost canlısılar.

Bir de büyüklerimizden kirpi eti mayasıla iyi geliyor diye duyarım çoğu zaman ne kadar doğru bilmem.

alice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2009, 09:27   #46
Ağaç Dostu

Barçman's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2009
Bu konuyu büyük bir keyif alarak okudum Bende geçen sene dere kenarına diktiğimiz ağaçları sularken çok sevimli bir kirpi yavrusuyla tanıştım
Hiç kirpilerle konuşmayı denedinizmi bilmem ama ben bu tatlı kirpicikle uzun süre konuştum
Canıııım dedikçe kafasını gövdesinden çıkarıp bana gülümsüyordu
Yumuşak birsesle onunla konuştukça , çok ürkmüş olmasına rağmen bana tepki veriyordu
O gece ondan ayrılmak benim için çok zor olmuştu
Ömrümde gördüğüm en sevimli hayvanlardan biriydi

yağmur beğendi.
Barçman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2009, 14:04   #47
Ağaçsever

gülyabani's Avatar

Tabii ki sayın Barçman sizi anlıyorum onlara bağınızda bahçenizde rastlayıpda sevmek konuşmak çok başkadır onları eve hapsetmeye çalışmak yumurtalı sütlü bilmem neli karışımları biberonlarla onların ağzına tıkarak onları sıkarak bizlerle yaşamalarını beklemek çok farklıdır.Aslında bu hakiki bi sevmek şefkat duymak değildir bence,sadece kendi sevgi şefkat duygularını tatmin etmeye yönelik bencilce bi davranıştır.

Eski 26-10-2009, 04:52   #48
Ağaçsever

Sayın gülyabaniablası, ben ehil olan ve olmayan hayvan ayrımını tam anlayamadım. Kirpiler evcilleşmiyor mu? Demek istediğiniz bu mu?

Eski 26-10-2009, 10:47   #49
Ağaçsever

gülyabani's Avatar

Alıntı:
Sayın gülyabaniablası, ben ehil olan ve olmayan hayvan ayrımını tam anlayamadım. Kirpiler evcilleşmiyor mu? Demek istediğiniz bu mu?
Demek istediğim şu sayın umut kara kirpilerin evcilleşmesi gerekmiyo.Benim karşı olduğum mesele onları ev ortamına hapsedip bizle yaşamalarını beklememiz, ama bahçenizde, bağınızda yaşıyorlardır sizde onlara bi zarar vermeden yaşayıp gidersiniz o ayrı herkes halinden razı olmuş olur bi sorunda çıkmaz.Zaten konunun başında bahsedildi kirpiler otla değil böceklerle besleniyorlarmış demekki bahçenize ektiklerinizede zararları olmayacak, bu durumda onların bahçenizde olmasının bi sakıncasıda olmamış oluyor.

Eski 26-10-2009, 18:10   #50
Ağaç Dostu

Yusuf Yalçın's Avatar

kirpiler insanlara çok çabuk alışır ve dosta olurlar yani ehli sayılabilirler.

Eski 27-10-2009, 00:31   #51
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulyabaniablası Mesajı Göster
Demek istediğim şu sayın umut kara kirpilerin evcilleşmesi gerekmiyo.Benim karşı olduğum mesele onları ev ortamına hapsedip bizle yaşamalarını beklememiz, ama bahçenizde, bağınızda yaşıyorlardır sizde onlara bi zarar vermeden yaşayıp gidersiniz o ayrı herkes halinden razı olmuş olur bi sorunda çıkmaz.Zaten konunun başında bahsedildi kirpiler otla değil böceklerle besleniyorlarmış demekki bahçenize ektiklerinizede zararları olmayacak, bu durumda onların bahçenizde olmasının bi sakıncasıda olmamış oluyor.
Ama bu söyledikleriniz bahçesi olanlar için. Bence de bahçe varsa orada ilgilenmek daha iyi olur. Bahçe yoksa evde de olabilir gibime geliyor. Ben şu an bukalemun besliyorum. Ama kirpi yavrusu bulsam onu da beslerim. İkisi de böcekle besleniyor ne de olsa.

Eski 27-10-2009, 13:46   #52
Ağaçsever

gülyabani's Avatar

Talking

Alıntı:
Ama bu söyledikleriniz bahçesi olanlar için. Bence de bahçe varsa orada ilgilenmek daha iyi olur. Bahçe yoksa evde de olabilir gibime geliyor. Ben şu an bukalemun besliyorum. Ama kirpi yavrusu bulsam onu da beslerim. İkisi de böcekle besleniyor ne de olsa.
Bilemiyorum sayın umut kara bi belgesel izlemiştim bi kadın aynen sizin yaptığınız gibi evinde bukalemun besliyordu ama hayvancağzı her türlü maskara hale sokuyordu, ona keyfi nasıl isterse öyle davranıyodu o hayvanın hallerini görseniz sizde acırdınız belki. Tabi sizde böyle yapıyosunuz demiyorum kesinlikle ben sizi bilemem ama insanoğlu birazda bu hayvanlar konusunda haddini hayli aşmış görünüyor bana.Bu en çokda hayvanlar üzerinden ticaret yapanlara yarıyor olsa gerek zira siz Türkiyede bulamazsınız bukalemunu kimbilir petşoplatdan ne kadar para veripde aldınız.Bilmiyorum yanlış düşündüğümüde sanmıyorum bu tür hayvanlar ticareti yapılacak hayvanlar değil bence evde beslenecek hayvanlarda değil rahat bırakılmaya hakları var.Bu benim görüşüm.

Eski 27-10-2009, 14:38   #53
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Kirpi eti yenirmi?

sevgili dostlar yıllar önce bahçemizde leğenin altında bir kirpi görmüştüm. Anneme sorduğumda "kesip dayıma yidireceğini söylemişti." şaka yaptığını sanmıştım. Meğerse gerçekten dayıma kirpi etini yedirmişlerdi. Daha sonra anneme sorduğumda neden kirpi etini dayıma yedirdiğini; bana dayımda bir hastalık olduğunu ve kirpi etinin bu hastalığı tedavi ettiğini söylemişti.
İnternette araştırırken aşağıdaki yazıyı buldum.

Mezheplerdeki farklı hükümlerin rahmet olduğu hadis-i şerifle bildirilmiştir. Zaruret veya ihtiyaç olunca, başka mezhep taklit edilerek, o mezhepteki helal olan bir hayvan yenir. Mesela kirpi etinin ekzama, kaşıntı, sedef, baras gibi deri hastalıklarına ve gelincik denilen fil hastalığına iyi geldiği Hayat-ül hayvan kitabında yazılıdır. Hanefi ve Hanbeli mezhebinde kirpi eti yemek haramdır. Şafii ve Maliki mezhebinde caizdir. Tesirli başka mubah bir ilaç yoksa, hastanın, bu iki mezhepten birini taklit ederek kirpi eti yemesi caiz olur. Kirpinin başını besmele ile kesmek gerekir. Kirpi insanların yanında başını gizler, suya konunca başını çıkarır. Böylece başını kesmek kolay olur.
Aç kalıp kendi mezhebine göre helal olan yiyecek bulamayan kimse, başka mezhepte helal olan bir yiyeceği yer. Hiçbir mezhepte de çare bulamazsa, ölmeyecek kadar haram olan gıdadan yiyip içmesi caiz olur. (Hadika)

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/musluma...hayvanlar.html

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2009, 22:33   #54
Ağaçsever

Sayın gülyabaniablası emin olabilirsiniz bukalemuna iyi davrandığıma.
Onun için evimin bir köşesini resmen ormana çevirdim. Bu siteye de o ağaçlara nasıl bakacağımı öğrenmek için girdim. Yani bukalemun yüzünden şimdi evde küçük bir ormanım var

Eski 27-10-2009, 23:12   #55
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Bence de doğada özgürce yaşayabilen hayvanların evcil hayvan sınıfına sokularak beslenmesine karşıyım.

O hayvanları doğada birileri beslemiyor fakat onlar yaşamaya ve eşini bulup nüfuslarını koruma gücüne sahipler.

Evde tek başına beslenen bukelamun ne kadar mutlu ve sağlıklı olabilirki, dertleşebileceği bir cinsi, koklaşabileceği bir eşi olmadan.

Yıllar önce asfalt yolda karşıdan karşıya geçmeye çalışan bir bukelemun görmüştüm, arabanın biri yola resmini yapıştırmasın diye arabaya aldım. Serada bir sürü fotoğrafını çektikten sonra bulduğum yolun kenarında bulunan ormannın en derin olduğu yere bıraktım. Bence bu bukelamun yolda ezilmeyi göze alarak kendine bir kız arkadaş bulma peşindeydi.

Nar ağaçlarından nar toplarken ağacın çatal yaptığı bir yerde kocaman bir fare kürkünü yaymış güneşleniyordu, 4 ayağınıda aşağıya sarkıtmış böyle bir keyf görmedim. Rahatsız etmeden başka bir ağaca geçtim

Dağlarda dolaşırken sakız ağaçlarının meyvelerini yemeyi severim, boy hizasında bir meyve salkımı elimi uzatıp koparacağım, meyve ulaşmadan önceki dalda sarı-siyah bir yılan olduğunu elimi meyveleri koparacağım diye uzattığımda yılana 5-10 cm kala farkettim Benim gibi bu meyveleri yemeye meraklı kuşları avlamak için dalda pusuya yatmış, kolay gelsin deyip uzaklaştım.

Yaşayan canlıları, yaşadıkları mekanda kendi hallerine bırakmak ve yaşama haklarına saygı göstermek gerekir diye düşünüyorum.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2009, 00:00   #56
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
İlk olarak düşünülmesi gereken konu, evcil olan bir hayvan neden evcilleştirilmiştir. Misal köpek ve at çeşitli işlerde yardımcı olmaları için (savaş, av, yük çekme, vs), kedi fare, böcek avladığı için, inek, domuz, tavuk avlanmadan et ihtiyacını karşılayabilmek için evcilleştirilmişlerdir.

Kirpi insana çok kolay alışıyor olablir, yunuslar insanla beraber yüzebilir, aslanlar ateş yanan çemberden atlayabilir. Ama bu sebepler doğal ortamlarından alınıp çok mutsuz olacakları ortamlara hapsedilmeleri için yeterli sebepler değillerdir. Bir canlıyı sadece kendi zevkimiz için zorla yanımızda tutuyorsak bana çok doğru gelmiyor. Eğer bu canlı bir insan ise, kanunda ismi zorla adam kaçırma ve alıkoyma olarak geçiyor. Hayvan olunca, hayvan sevgisi mi demeliyiz?

Aklımızda tutmamız gereken onlarında duyguları var, sosyal hayatları var, arkadaşları var. Bireyden bireye farklılık gösteren zevkleri var. Bırakalım doğaya ait olan doğada kalsın.

Not: Kirpi, akrebin doğal düşmanıdır.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2009, 00:58   #57
Ağaçsever

gülyabani's Avatar

Talking

Evet demek istediğim tamda bu teşekkür ederim Sn. Mutlu Kutlu ve Todor hislerime sizde bir kez daha tercüman oldunuz

Eski 28-10-2009, 11:36   #58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Bugünkü Radikal Gazetesi'nde 56 numaralı mesajımı doğrulayan bir haber var. Doğadan hayvan toplamak isteyen arkadaşların ilgisini çekebilir.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.as...&CategoryID=79

Bir dayanışma hareketi olarak birbirlerini kollarıyla saran bir grup şempanze tellerin arkasından az önce kalp hastalığı nedeniyle ölen arkadaşlarının arkasından yas tutuyor.
Yasadışı hayvan ticareti uğruna anneleri öldürülen yetim şempanzelere köylüler bakıyor. Avcılar şempanzeleri daha yavruyken, hatta annelerine tutunarak yaşadıkları dönem yakalayıp satıyor. Araştırmalar şempanzelerin sosyal iletişimi sürdürdüklerini ortaya koyuyor. Bu nedenle aile ya da kabile üyelerinden birini kaybettiklerinde uzun bir sessizlik ve yas dönemine girdikleri de defalarca gözleniyor. (The Daily Mail)

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2009, 12:10   #59
Ağaçsever

myıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Selamlar;

gerçekten yararlı bir paylaşım olmuş ve güzel bir fikir ortamı oluşmuş.

kirpiler gerçekten yararlı ve çok tatlı hayvanlar.....

myıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2009, 19:44   #60
Yeni Üye

Mernuş's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2009
Merhabalar. Sayın Mutlu Kutlu ve Sayın Todor'un mesajlarına aynen katılıyorum. Hayvanseverler olarak sanırım hepimizin akılda tutmamız gereken birşey var: Hayvanlar anne-babalık edeceğimiz sevimli birer bebek değil, beslenmeyi, üremeyi, korunmayı bilen, kendi kendine yeten varlıklardır. Dolayısıyla annesiz kalmış yavrular, ya da doğal ortamlarına uymayan bir durumda sıkışmış, kıstırılmış, yaralanmış, vs bireylere yardım etmek dışında kendi doğal yaşamlarına bırakmak en doğrusu. Evcil hayvanlar adı üstünde, insanla beraber yaşamaya uyum sağlamışlar. Kirpi ise yararlı bir hayvandır ama evcil de değildir, ev hayvanı da değildir. Temizlik eğitimi verilemez, insanla kedi-köpek gibi iletişim kurmaz, korkar. Bahçeye gelen kirpileri besleyelim, kovalamayalım, ama evde bir kafese kapatıp beslemek ne derece sevmek olur, insanın vicdanına kalıyor.

Canan beğendi.
Mernuş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024