agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Yabani Hayvanlar / Genel
(https)

Beğeni Düzeni30Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-02-2007, 09:58   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Anadolu vaşağı...

Alıntı:
İşte Anadolu vaşağı... Kangallardan ağaca tırmanarak kurtuldu...

Eraydın AYTEKİN-Halife YALÇINKAYA / DHA

DÜNYA Doğayı Koruma Birliği tarafından ‘nesli tehlikedeki türler’ arasına alınan ve Türkiye'de az sayıda bulunan vaşaklardan biri, yiyecek için indiği Sivas'ın merkeze bağlı Tepeönü Köyü'nde köpeklerinin saldırısından ağaca tırmanarak kurtuldu. Tam 11 saat ağaçta kalan vaşak, sahipleri tarafından köpeklerin oradan uzaklaştırılması ve havanın kararmasıyla ağaçtan inerek uzaklaştı.
Kedigiller ailesiin Lynx cinsini oluşturan, orta büyüklükteki vaşaklar, Sivas’ta ikinci kez gündüz gözüyle görüldü. Genellikle geceleri avlanan ve gündüzleri pek görünmeyen vaşaklar, kent merkezine 10 kilometre uzaklıkta Tepeönü Köyü yakınlarındaki Fadlum Tuzla İşletmesi'nin arazisine indi. Tuzlada koruma amaçlı bulunan kangal köpekleri tarafından farkedilen ve kovalanan bir vaşak, işletmenin bahçesindeki kavak ağacına tırmandı. İşletme sahibi Ahmet Yılmaz’ın çabalarına rağmen ağaçtan inmeyen vaşak, sabah saat 09.00’dan akşam saat 20.00’ye kadar ağacın tepesinde bekledi. Havaya ateş açılıp korkutularak ağaçtan indirilmeye çalışılan vaşak buna karşın ağaçta bekledi ve Ahmet Yılmaz'ın köpekleri oradan uzaklaştırıp kulübeye kapatması, ardından havanın kararmasıyla ağaçtan inerek bölgeden uzaklaştı.
Ahmet Yılmaz, “Sabah saatlerinde köpeklerin birşey kovaladağını gördüm. Ağacın etrafında havlıyorlardı. Geldiğimde tepede kediye benzer birşey gördüm. Önce ne olduğunu anlaamadım, sonra vaşak olduğunu söylediler. Buralarda ilk kez görülüyor. Neslinin tükenmekte olduğunu öğrendiğimiz için zarar vermeden tekrar doğaya dönmesi için çaba gösterdik'' dedi.
Sivas’ta vaşaklar 29 Aralık 2006'da Çevre ve Orman Müdürlüğü ekiplerince görüntülenmişti. Vaşaklar, bu kez ilk defa çok yakından DHA objektiflerine yansıdı.

Vaşakların özellikleri
İNSANLARIN yerleşim yerlerinden mümkün oldukça uzakta, kayalık ve dağlık bölgelerde yaşayan vaşaklar, Türkiye’de Karadeniz, Marmara ve Akdeniz Bölgesi’nin dağlık ve ormanlık bölgelerinde bulunuyor. Kedigiller ailesinin, Avrupa’da bulunan en büyük temsilcisi olan vaşaklar, uzun ve siyah püsküllü kulakları, yuvarlak kafası ile tanınıyor.
Uzun bacakları ve kısa kuyruğu sayesinde soğuğa karşı dayanıklı olan ve kalın kar tabakalarının içinde rahat hareket edebilen vaşaklar, yalnız dolaşır, genellikle hava kararırken ve geceleri ava çıkar. Av olarak küçük ve orta boylu tırnaklıları tercih eden, bunların dışında yaşam çevrelerinde buldukları tüm küçük memelileri ve kuşları da avlayan vaşak, sessizce yaklaşıp aniden avının üzerine atlayarak veya 20 metrelik kısa bir mesafeden koşarak saldırır. Avının gırtlağına atlayarak soluksuz bırakan vaşaklar, yakaladıkları hayvanların leşlerini yaprakların ve dalların altına saklayıp, yaklaşık 5 gün boyunca oradan beslenir.
Bugüne kadar insanlara saldırdıkları görülmeyen vaşakların, çiftleşme zamanları ise şubat ile nisan aylarında gerçekleşir. Dişi vaşaklar 10 hafta süren bir gebelikten sonra 2- 3 yavru doğurur. Yuvada bekleyen yavru vaşaklar, bir dahaki ilkbaharda annelerinden ayrılır. Vaşak yavrularının yarısı ilk sene içinde ölür.
Kaynak

selcuk44 ve mrduran beğendi.
brody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2007, 10:29   #2
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Ne kadar güzel bir hayvanmış.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2007, 10:50   #3
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Anadolu Parsı ile akraba mı oluyor acaba? (Sonları benzemesin )

Kedigillerin sınıflandırmasını burada bulabilisiniz.

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2007, 11:18   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Eğirdir-Sütçüler-Kovada gölü Milli Parkı bölgesinde çok bulunur. Yöresel ismi KARAKULAK tır.

selcuk44 ve mrduran beğendi.
Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2007, 11:20   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
Tuzlada koruma amaçlı bulunan kangal köpekleri tarafından farkedilen ve kovalanan bir vaşak, işletmenin bahçesindeki kavak ağacına tırmandı. İşletme sahibi Ahmet Yılmaz’ın çabalarına rağmen ağaçtan inmeyen vaşak, sabah saat 09.00’dan akşam saat 20.00’ye kadar ağacın tepesinde bekledi. Havaya ateş açılıp korkutularak ağaçtan indirilmeye çalışılan vaşak buna karşın ağaçta bekledi ve Ahmet Yılmaz'ın köpekleri oradan uzaklaştırıp kulübeye kapatması, ardından havanın kararmasıyla ağaçtan inerek bölgeden uzaklaştı.
Hayret bir şey, havaya ateş açılınca vaşak inip kaçmamış. Bu vaşakların aklı biraz kıt herhalde. Soylarını tüketebilmemize çok da şaşırmamamalı bu durumda.

Neyse ki, köpekleri uzaklaştırmak gibi dahiyane bir çözüm bulunmuş da vaşağın hayatını kurtarmışlar.
Benim de aklıma bir çare geldi şimdi. Havaya değil, vaşağa ateş açsaydı eğer, yaralanan vaşak düşerdi. Sonra yakalanır ve tedavi de edilebilirdi gerekiyorsa.

mrduran beğendi.
Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2007, 11:10   #6
Yeni Üye

ertan34's Avatar

Giriş Tarihi: 29-11-2006
çok güzel

bir vaşağı görüntülemek harika, trt de bir belgesel seyretmiştim 4 hafta uğraşıp sadece gölgesini çekebilmişlerdi.

gölgeninde vaşağa ait olduğunu iddia etmişlerdi..
işte size harika bi fotoğraf..
pek herkeze nasip olmaz.
teşekkürler..
can

mrduran beğendi.
ertan34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2007, 22:29   #7
yol
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Bunlar da benden
Vaşak (Lynx Lynx)

yol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2007, 00:13   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2007
Merhaba... Maalesef yaban hayatı konusunda hiç bilgisi olmayan bir DHA muhabirinin haberi sonucunda olmayan bir hayvan türümüz oldu, "Anadolu Vaşağı".! Benim bildiğim İber vaşağı, Kanada vaşağı ve Euroasian Lynx yani hem Avrupa hem de Asya da yaşayan vaşak var ve bizdeki vaşak türüde bu vaşak. Yani her gördüğünüz hayvan Anadolu ya endemik değil. Kaldı ki Anadolu leoparının dahi kesin teşhisi yok şüpheler var. Bulundukları yerde öyle bir sürü falan olamazlar. Beslenme alanları çok büyük alanları kapsar. Koca bir dağ silsilesinde 15 17 birey ancak yaşar ve 50 yıl yaşasanız bir kaç bireyi görebilirsiniz. En hassas kedigiller üyesidir. Tek dez avantajları kendilerini kovalayan hayvanlardan ağaca tırmanarak kaçarlar. Ve maalesef en kolay avlama yöntemi de ki bu avlanmaksa, köpekle ağaca tırmanmasını sağlayıp katletmektir. Ülkemizde avı yasaktır ve cezası da yüksektir. Avlayanlar hakkında da , ki olur ya rastlarsanız, hemen Jandarma ya haber veriniz.
Üstte verilen fotoğraflar da zannederim bir hayvanat bahçesinde Serval kedilerinin bulunduğu kafeste çekilmiş yani vaşak değil. Ki burası eğer Darıca hayvanat bahçesi ise hemen yan kafeste Vaşaklar vardı. Bir köpek büyüklüğünde bazen daha da iri olabilirler.

gentilis beğendi.
Halim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2007, 00:31   #9
Ağaç Dostu

Hoş geldin Halim, yeni gelen arkadaşlar başlığında kendini tanıtırsan seviniriz.

Eski 13-02-2007, 12:49   #10
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2006
ben anlamadım sağlam hayvana neden ateş edip sonra da tedavi edelim hem ateş ettikten sonra ölmeyeceğinin garantisi ne ? çok zorda kalınırsa uyuşturucu tüfek denilen şey var o kullanılır. ağacın altına bir şey gerilir sonra hayvan oraya düşer bu kadar basit.

selcuk44 beğendi.

Düzenleyen arb73 : 13-02-2007 saat 12:51 Neden: alıntı olmamış
arb73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2007, 23:28   #11
Ağaç Dostu

Zaten abartıyordum sevgili arb73. Ağaca sıkışmış bir hayvanın etrafında köpeklere beklerseniz nereye kaçması gerekir. İlk baştan köpekleri uzaklaştırsaydı zaten vaşak hemen kaçardı. Ama bizim kahramanımız ne yapmış bunun yerine, vaşağı köpeklerin önüne atlamaya zorlamak için havaya ateş açmış.

Eski 13-02-2007, 23:54   #12
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2006
tamam şimdi oldu yanlış anlamışım.

mrduran beğendi.
arb73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2007, 12:42   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2007
kümese dadanmadığı sürece uzaktan sevmek en güzeli çünkü vaşaklar yırtıcılıklarıyla meşhurdur,yine de çok güzel bir şeymiş.

x12tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2007, 13:44   #14
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Kucağıma alıp sevesim geldi. Ne kadar güzel bir hayvan bu.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2007, 02:16   #15
Yeni Üye

alitopal's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Galeri: 5
Geçen sene köyde (Konya - Taşkent) balkonda otururken geldiler. Bana görmek nasip olmadı benden öncede 3-4 defa gelmiş. Balkona bizimkilerin yanına kadar inmiş gece yarısı. İki tarafta bir birini fark edince kaçışmış tabi

alitopal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 23:50   #16
Ağaçsever

antienflamatuar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Sevmek diyince,
Name:  emilys-siberian.jpg
Views: 13837
Size:  14.1 KB
Name:  LynxMF.jpg
Views: 10451
Size:  36.1 KB
böyle olsa gerek.

selcuk44, mrduran ve dalya35 beğendi.
antienflamatuar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2007, 14:23   #17
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Name:  3039875.jpg
Views: 12981
Size:  11.8 KB

70 yıl sonra ilk kez görüldü

Koray YILMAZDEMİR/KIBRISÇIK (Bolu), (DHA)

Nesli tükenmekte olan hayvanlar arasında olan bir Anadolu Vaşağı, Bolu'da aç kurtlar tarafından parçalanmış olarak bulundu. Vaşağın ölüsünün yanında dolaşırken görülen iki yavruya ulaşmak için çalışma başlatıldı.

Bolu’da 70 yıl aradan sonra ölü de olsa bir Anadolu Vaşağı görülmesi, Bolu Çevre ve Orman Müdürlüğü’nde heyecanlı anların yaşanmasına neden oldu. Kıbrıscık İlçesi’ne bağlı Çekören mevkiinde çalışan ormancılar ölü bir Anadolu Vaşağı buldu. Ölen vaşağın hemen ilerisinde dolaşan 2 yavru vaşak daha görüldü. Yavrularını aç kurtlardan korumak için kendini siper eden vaşağın aldığı diş ve pençe darbeleriyle öldüğü tespit edildi.

Bugün, Bolu Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, vaşakların bulunduğu yerlere yemler bırakarak hayvanları görebilmek için çalışma başlattı. Hayvanların tespit edilmesinin ardından bölge koruma altına alınacak.

Kıbrısçık Orman İşletme Şefi Zafer Ekinci, ölen Anadolu Vaşağı’nın incelenmek üzere Bolu’ya gönderileceğini belirterek, “Sanıyoruz aç kurtlar vaşak ailesine saldırmış. Anne vaşak, yavrularını koruyabilmek için kendini siper etmiş. Vücudunda pençe ve diş izleri var. Yavruları yakalayabilmek için yemleme çalışması yapıyoruz. Bolu’da 70 yıl sonra Anadolu Vaşağı görülmesi heyecan verici” dedi

mrduran beğendi.
aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2007, 18:16   #18
Yeni Üye

BLACK_MAGMA's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2007
Bence Türkiye'de yaşayan vaşaklar Moğolların Asya yaban atı için yaptığı gibi önce gözetim altına alınarak çoğalması sağlanmalı ve koruma altına alınan yerlere bırakılmalı.Böylece türün soyunun tükenmesi büyük ölçüde önlenmiş olur:ayrıca Çinlilerin pandalara yaptığı gib boyunlarına izleme cihazı takılıp tür takipte edilebilir.Tabi bunlar için devlet tarafından bütçe ayrılmalı.Türkiye sadece turizmi ile değil doğal hayatıyla da tanıtılabilir.
Önemli bir unsurda Türkiye yaban hayatını tanıtan belgesellerin kanallarda yer almamasıdır.(çekilmiş bir belgeselde görmedim.)Bu nedenle birçok kişi Türkiye'de sadece yabani domuz, kurt ve bazı av hayvanları dışında yaşayan başka türler olduğundan bilgisizler.

mrduran beğendi.
BLACK_MAGMA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2007, 19:22   #19
Ağaç Dostu

O vaşağı, kurtlar değil, domuz avlamaya gitmiş avcıların köpekleri de öldürmüş olabilir. Tahminimce kurt öldürseydi, hasar pençe ve diş izi ile kalmazdı, yerdi. Yavrularıda o avcılar satmak maksadı ile yanlarına almışlardır ki, 17 numaralı mesajdaki vaşakların nasıl ele geçtiğini anlayabiliriz böylece.

mrduran beğendi.
Eski 30-09-2007, 11:28   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-09-2007
vaşak kastamonu ili taşköprü ilçesi pirahmetli köyü çakırekini mahallesi ve meyter köyü bölgesindeki ormanlık bölgede yaşıyor,kışın aç kaldığında köylülerin köpeklerine saldırdığı biliniyor.ayrıca bu bölgede yabani büyük dağ kediside mevcut.

birol aslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2008, 15:05   #21
Ağaç Dostu

Derya Özen's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2006
Galeri: 158
Üzerine saldıran vaşağı, boğazını sıkarak öldürdü.

Sivas’ın Suşehri ilçesinde, nesli tükenmek üzere olan bir Anadolu vaşağıyla karşılaşan mahalle muhtarı, kendisine
saldırdığını öne sürdüğü hayvanı, yaşanan boğuşma sırasında boğazından sıkarak öldürdü.

Suşehri ilçesi Çataloluk beldesi Serpinti Mahallesi Muhtarı Hacı Ahmet Tunç, sabah erken saatlerde komşularının gelininin bahçede bir "canavar" olduğunu söylediğini kaydetti.

Gidip baktığında hiç görmediği bir hayvanla karşılaştığını ifade eden Tunç, "Zehirlenmiş olabileceğini düşünerek evden süt getirmelerini söyledim. Sevmek için yanına yaklaştığımda birden üzerime atladı. Yarım saat boğuştuktan
sonra boğazını sıkarak öldürdüm" diye konuştu. Çeşitli yerlerinden yaralandığını ifade eden Tunç, hayvanın hastalıklı
olabileceği ihtimali üzerine Suşehri Devlet Hastanesine geldiğini, burada tetanos ve kuduz aşısı olduğunu söyledi.
Vücudunun değişik yerlerinde diş izleri olduğunu belirten Tunç, "O hayvanın ne olduğunu bilmiyorum.

Vaşak diyorlar. Aslana benzeyen bir hayvan türü. Hayatımda hiç böyle bir hayvan görmedim" dedi. Tunç, hayvanın bazı yerlerinde yaralarının olduğunu, daha önceden belki köpekler tarafından ısırılmış olabileceğini bildirdi. Evlerinin altında bulunan ambarda hayvanın ölüsünü bekleten Muhtar Tunç’un annesi Zeynep Tunç ise oğlunun kendisine süt getirmesini söylediğini, bir anda hayvanın oğlunun üzerine atladığını belirterek, "Ne olduğunu anlamadan bir anda öldü. Hiç ömrümde böyle bir hayvan görmedim" dedi. Mahalle imamının eşi Züleyha Tunç ise hayvanı dün caminin kapısında gördüğünü söyleyerek, "Lojmanın camından baktığımda caminin önünde hiç görmediğim bir hayvan türünü gördüm. ’Hoşt’ diyerek seslendim ve bana doğru hırlayamaya başladı. Ben de elime geçirdiğim bir taş attım ve oradan kaçtı. Dünkü gördüğüm hayvan buydu" dedi.

Bu arada Sivas Çevre ve Orman Müdürlüğü de konuyla ilgili araştırma başlattı.
Nesli tükenmek üzere olan Anadolu vaşağının normalde insanlara saldırmayan ve onlardan kaçan ürkek bir hayvan olduğunu belirten yetkililer, konunun araştırılacağını belirttiler.

-VAŞAK-

Dünya Doğayı Koruma Birliğince nesli tehlikedeki türler arasına alınan vaşaklar, Türkiye’de Karadeniz, Marmara, Akdeniz ve İç Anadolu’da ender olarak görülüyor.
Genel olarak geceleri avlandığı için doğal ortamda çok fazla görünmeyen vaşaklar, ağaçsız açık alanlarda, insanların yerleşim yerlerinden mümkün oldukça uzakta, kayalık ve dağlık bölgelerde yaşıyor.
İnsanlara saldırmayan vaşaklar, şubat ile nisan aylarında çiftleşiyor. Vaşakların gebelik süresi 10 hafta sürüyor, genel olarak 2-3 yavru doğuyor. Vaşaklar ortalama 10-12 yıl yaşıyor.

Milliyet gazetesi.

Derya Özen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2008, 18:13   #22
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2008
yazık olmuş. vaşağı
doğal ortamında canlı görebilmek için neler vermezdim

delidumrul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2008, 23:20   #23
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
bu muhtar çok zeki olmalı kendisine saldıran bir vaşağı elleriyle boğabiliyormuş.2007 yılında buna benzer bir olayda Adıyaman merkeze bağlı bir köyde nesli tükenenler listesine alınan hatta nesli tükendiği varsayılan bir sırtlanı tüfekle vurmuş ve basının önünde hava atmıştı.sonunda orman müdürlüğü ekipleri soruşturması sonucunda kendisine ceza geleceğini anlayınca çark etmiş sırtlanı araba çarpması sonucunda öldüğünü beyan etmişti.Ancak sırtlanın vucunda görülen yaranın tüfekle vurulduğu tespit edilmiş ve muhtar ceza yemekten kurtulamamıştır.
üzücü olan nesli tükenmekte olan hayvanlarımızı koruma altına alınıp çoğaltılması için her hangi bir çalışmanın yapılmaması.
basında yer alan linki de ilginç bakmanızı tavsiye ederim.
http://arsiv.sabah.com.tr/2007/07/03...DCB82243D.html

saygılar

mrduran beğendi.

Düzenleyen bahtiyar02 : 01-12-2008 saat 09:39
bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2009, 11:10   #24
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birol aslan Mesajı Göster
vaşak kastamonu ili taşköprü ilçesi pirahmetli köyü çakırekini mahallesi ve meyter köyü bölgesindeki ormanlık bölgede yaşıyor,kışın aç kaldığında köylülerin köpeklerine saldırdığı biliniyor.ayrıca bu bölgede yabani büyük dağ kediside mevcut.
Bildiğim kadarıyla literatürde büyük yabani dağ kedisi yok. Acaba burda kastedilen kedi hangisi?

brody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2009, 09:57   #25
Yeni Üye

fidecim's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Eğirdir-Sütçüler-Kovada gölü Milli Parkı bölgesinde gerçekten de çok olduğu söylenmektedir...Askerliğimi orda yapmıştım...Ve dışarda kaldığımız gecelerde söylentilerin doğru olmaması için dua ederdik...

fidecim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 18:47   #26
Ağaç Dostu

Sinarit's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2009
kaz dağı milli parkındada çok sayıda vaşak olduğu söylenmekte umarım bu bilgi doğrudur.

Sinarit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 20:41   #27
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Yeni aldığım duyumlara göre bulunduğum şehirde yani Bayburtta da çok sayıda vaşak varmış. Ama cinsi ırkı nedir bilemiyorum tabii ki.

mrduran beğendi.
Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2009, 03:35   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2008
Bulunduğum yer sapanca. Bundan 20 sene evvel babam gördüğünü söyledi. 20 sene evvel bulunduğum mevkiide elektrik bile yoktu, ama şimdi 10-15 ev var burada. Görmek çok isterdim ama ne yazıkki burada görmek imkansız gibi birşey. Neslinin tükeniyor olmasına ihtimal vermiyorum yakınımda olmasa bile 100 km bir alanda mutlaka vardır.

onder_yildiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2009, 08:35   #29
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2006
Arkadaşlar lütfen soyu tükenme tehlikesi altında olan canlılar için mevki belirtmeyin.
Kötü niyetli kişilerde bu satırlara rahatlıkla ulaşabilir.

cello Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 02:55   #30
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cello Mesajı Göster
Arkadaşlar lütfen soyu tükenme tehlikesi altında olan canlılar için mevki belirtmeyin.
Kötü niyetli kişilerde bu satırlara rahatlıkla ulaşabilir.
Haklısın o yüzden bu yazımı mevkii belirtmeden yazıyorum. 3 sene önce Samsun Tekkeköy ilçesi ... köyünün ... mevkiinde (bu mevkiide avlanmak yasak tabelası dahi var) bizim 28 tane tavuğumuzu katlettiği için vurduğumuz anadolu vaşağı için şu anda çok üzgünüm neslinin tükenmek üzere olduğunu geçenlerde öğrendim. Yaşadığı yerler büyük kayalıkların bol miktarda olduğu insanın içine girmesinin imkansız olduğu köpeğin dahi zor girdiği ormanların suya yakın kısımlarında yaşıyorlar. Birkaç güne kadar 3 sene önceki vaşağın tavuğu yiyebilmek için gövdesini parçaladığı erik ağacının hala kapatmaya çalıştığı yaralarının fotoğraflarını çekip ekliyeceğim. Ama nesli hala devam ettiğini düşünüyorum. Gececi oldukları için kesin birşeyler demek zor.

mrduran beğendi.
Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024