agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Yabani Hayvanlar / Genel
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-05-2008, 17:00   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Anadolu'nun Büyük Kedileri

ANADOLU’NUN BÜYÜK KEDİLERİ
Bugün sadece belgesellerde gördüğümüz aslan, kaplan, pars, çita gibi, kedigillerin büyük üyelerinin, yurdumuzda yaşadığını biliyor muydunuz? Bunlardan aslan ve çita tamamen ortadan kalkmıştır. Pars ve kaplan ise var kabul edilmektedir.
Aslan: Erkeklerin boyu 200 cm, ağırlığı 250 kg kadardır. Dişiler daha küçüktür. Yırtıcıların en güçlüsüdür. Altı alttürü olan aslanın “İran aslanı” denilen alttürü, eskiden İran, Irak ve Anadolu’da yaşamıştır. 12. yüzyıla kadar yurdumuzda yaygındı ve bütün Anadolu medeniyetlerine ilham kaynağı olmuştur. Frigler onu, Kybele’nin sadık bekçileri olarak tasvir etmiştir. Anadolu Selçuklularının beş sultanının adı Kılıçarslan’dır. Yurdumuzda son aslan, 1870 yılında Birecik yakınlarında öldürülmüştür.
Kaplan: Aslandan küçük fakat daha saldırgandır. Suya yakın, sazlık kısımlarda yaşar. Geçmişte yurdumuzun güneydoğusunda yaygındı. Dicle Nehri’nin antik çağdaki adı Tigris’ti ve kaplan demekti. 1973 yılında Uludere civarında avlanmış bir kaplan kayıtlara geçmiştir. İki yıl önce, yine Hakkâri civarında, bir kaplanın görüldüğü gazetelere konu olmuştu.
Anadolu Parsı: Boyları 150 cm kadardır. Postları beneklerle kaplı olup, zarif bir görünümü vardır. Geçmişte ülkemizin büyük bir bölümünde yaşamışlardır. Batı Anadolu’da bu hayvana kaplan denmektedir. Ege’de, içinde kaplan ismi geçen köy ve mevkiler çoktur. (İscehisar-Seydiler’de de Kaplanalanı denilen bir yer vardır.) 1950’lere kadar İzmir, Aydın civarında sık görülmekteydi. 1954 yılında Salihli’den yakalanmış bir pars, Ankara Hayvanat Bahçesi’ndeydi ve buna ait bir fotoğraf vardır. Günümüzde 10–15 kadar pars Antalya veya Muğla civarında yaşamakta ve yerleri sır gibi saklanmaktadır.
Çita: Büyük kedilerin en ince fakat en hızlısı olan bu tür de Anadolu’da yaşamıştır. Geçmişte evcilleştirilerek avlarda kullanılmışlardır. Osmanlılara ait av sahneleri içeren minyatürlerde boynu tasmalı çitalar vardır. Çitaya ait son kayıt 1879 yılına aittir. Danford adlı bir seyyah, Birecik’in güneyinde bir şeyhin, kendisine canlı bir çita hediye ettiğini yazmıştır.

Eklenen Resimler

Düzenleyen omereser : 15-05-2011 saat 23:10
omereser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2008, 17:40   #2
-

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Dedem bir kere anadolu parsı öldürmüş.Tabi bilemem yalan mı atıyor ama kendisi öyle diyor.

maloha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2008, 18:00   #3
Ağaç Dostu

Doğrudur. Eğer İzmir'se 1950' lere kadar Tire, Ödemiş Salihli civarında parslar görülmüş.

Eski 27-05-2008, 18:16   #4
-

Bayındırda avlamış dedem...Dağlık bir yerde.

Eski 27-05-2008, 21:31   #5
Ağaç Dostu

Bizim dedeler de yaban keçilerini bitirmiş. Bu arada Bayındır çok şirin bir ilçe. 1995'te hocamla Bayındır Dağı'na karacaları görmek için çıkmıştık. ( Karaca bir tür küçük geyik. )

Eski 27-05-2008, 21:58   #6
-

Karacanın ne olduğunu biliyorumAma hiç görmedim.Ne yazık ki benim çocuklarımda göremeyecek.Büyük bir insanlık ayıbı.

Eski 30-05-2008, 10:16   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omereser Mesajı Göster
Anadolu Parsı: Günümüzde 10–15 kadar pars Antalya veya Muğla civarında yaşamakta ve yerleri sır gibi saklanmaktadır.

bu konuda ne kadar eminsiniz?

scubat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2008, 16:40   #8
Ağaç Dostu

Bu konuda kesin bir bilgi yok. Ben 1995 şubatında Antalya Orman Bölge Müdürlüğü'ne bir ödev konusu için gitmiştim. Orada yabancı turistlere yaban keçisi avlatılmasıyla ilgili bir görevli, bana pars kakası göstermişti. Net bir tavıra Toroslarda parsın olduğunu söylemişti.

Eski 28-11-2008, 21:49   #9
Ağaçsever

Olea's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 10
iran çitaları ile anadolu çitaları farklı alt tür mü? bilginiz var mı?

Olea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2008, 22:58   #10
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Eski yaşlılar anlatırdı: geceleri damlarda yatarlarmış. Yayla bağ evlerinde veya yaya yollarda iken geceleri bebek ağlama sesi gibi sesler gelirmiş. Bunlar karakulak vaşak vs. olabilir.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2009, 10:23   #11
Yeni Üye

fidecim's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Ben ödemişteyim....Buralarda çok olduğuna dair sürekli anlatırlar...

fidecim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2009, 03:55   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2009
Çok değil 10 - 15 sene oluyor tokatın reşadiye bölgesinde bir tanıdığım tavşan avında karşılaşmış ve o sırada bir tavşan yakalamış yiyormuş. Bende dedim sen vaşşak görmüşsündür ama bana açıklaması ; Sarı kahverengiye dönük postlu ve benekli dedi . Ve aynı dönem içerisinde köylüler tarafından vurulduğu haberi geldi Böyle nadide hayvanlara zarar vermek akıl karı değil.

cmhndl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2009, 09:00   #13
Ağaç Dostu

Barçman's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2009
Galeri: 3
Kuşadası Milli Parkında Almanyadan gelen profösörlerin yaptığı araştırmada
Oldukça kalabalık bir pars sürüsü olduğu ortaya çıkmış Gerçi şimdiye kadar parsları gören olmamış ama arada sesleri duyuluyormuş Bende her gittiğimde kalyonda yürüyorum Sadece bol bol yaban domuzu görüyorum Belki birgün parslarıda görürüm ümidindeyim

Barçman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2009, 09:38   #14
Ağaç Dostu

lastmohikan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2009
Hayalet parslar inliyorlardı...

şaka bir yana var olduklarına inanıyorum ama halkın bilinçlenmesi lazım keçiyi yer çocuğu ısırır diye tepelemesinler hayvanları.

lastmohikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2009, 03:03   #15
/

Giriş Tarihi: 22-10-2009
İran çitaları en batıda Türkiye olmak üzere Suriye,Irak,pakistan ve hindista'a kadar yayılış gösteriyordu taki 1900'lerin başlarına kadar..Bu tarihten sonra İran hariç diğer ülkelerden silindiler...Dolayısıyla anadolu çitası diye ayrı bir tür yoktur..Not:Bu gün Hindistan İran çitalarını yeniden topraklarına döndürmek için girişimlere başlamıştır..bizimde bir an önce girişim başlatmamız gerekli..Ayrıca leopar içinde çünkü İran leoparlarıda genetik olarak Anadolu leoparından farklı değil aynı..Bunu bilimadamları açıkladı..Bursa hayvanat bahçesinde 3 erkek kardeş leopara yakında bir dişi leopar gelecekmiş..bunlar üretilip doğaya salınmalıdır...Vakti zamanında araştırma için Türkiye'ye gelen Alman biyoloğu Hans Kummerlowe Hayvanat bahçelerindeki safkan Anadolu leoparlarının çoğaltılıp doğaya kazandırılması gerektiğini yetkililere anlatmaya çalışmışsada bizim yetkililer anlamamış nedense....Şimdi Hans Kummerlowenin tavsiyesini ben tekrarlıyorum...Hayvanat bahçelerinde İran=Anadolu leoparları çoğaltılıp korunan alanlara salınmalıdır..Çita'da buna dahil..bkz (bülent solakoğlu facebook)

Pbülent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2009, 12:01   #16
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2009
Osmanlı ordusu iran seferine giderken, Malatyada arslanların saldırısından dolayı seferi ertelemişdir.

şahin05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2009, 06:22   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2009
1950.yıllarda İzmir çevresinde bilinçsizce çok sayıda katledilmişler.Hatta av kulüpleri özel sürek düzenleyerek yapmışlar bu işi.Selçuk'ta (Mantolu)Hasan lakaplı biri çok sayıda anadolu leoparı vurmuş ve kürklerinden kendine palto bile yaptırmış.Gümüldür cıvarında tamamen siyah olanları bile varmış.Günümüzde rivayetlere göre hala olduğu söylenmekte.Yerlerinin söylenmemesi de gerekir.

kordelyalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2009, 12:25   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2009
Toros dağlarında Anadolu leoparının varolduğu söylenmekte.

hayvan dostu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2009, 22:25   #19
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şahin05 Mesajı Göster
Osmanlı ordusu iran seferine giderken, Malatyada arslanların saldırısından dolayı seferi ertelemişdir.
İlginç bir bilgi

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 16:33   #20
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-10-2009
Bizim köy de evden kaçan kediler 1-2 kuşak sonra eski halinin 2 2.5 katı büyüklüğe ulaşıyorlar,ya da bizim köyde vahşi kedi var ..

Düzenleyen kızıl_karanfil : 20-10-2010 saat 16:34 Neden: imla
kızıl_karanfil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 17:24   #21
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Bizim köy de evden kaçan kediler 1-2 kuşak sonra eski halinin 2 2.5 katı büyüklüğe ulaşıyorlar,ya da bizim köyde vahşi kedi var ..

bir kere vahsi kedi diye bir kedi yok, onu belirteyim, olsa olsa yaban kedisidir.
adandan yaziyorsunuz sanirim?
hangi ilcesi , kiyiya akyatan gölü **** yumurtalik lagünlerine mi yakin yoksa toroslara dogrumu,

birde bölgede orman, maki, dag falan varmi.

biraz daha detayli bilgi lütfen tip nasil, ne renk, kuyrugu kisa küt mü?
o zaman hangi tür oldugunu söyleyebiliriz.

ama kacan ev kedilerinin sonradan 2,3 katina ulasmasi, olacak is degil

delphin7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2011, 20:56   #22
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2008
arkadaşlar bizim kayserinin yahyalı ilçesinin aladağlar milli parkında 1995 yıllarında aksu ormanlarında bir arkadaşım ve yanındakiler yerel ismiyle öşşek dediğimiz bir dağ kedisi vurmuşlar. Anlattığına göre dağ kedisi bubnları görünce üzerlerine saldırmış aşağı yukarı 14-15 metre mesafeden üzerlerine uçmuş ve vahşi kediyi havada vurmuşlar. Ben resmini gördüm boyu tahminen 2 metre civarında, rengi siyah. gerçekten çok korkunç görünüyordu. Arkadaşın boyu 1.90 yanında resim çektirmiş boyunu ordan tahmin ediyorum. Allah bu kediyle insanı tedbirsiz bir şekilde karşılaştırmasın paramparça eder.

AgacSevdalisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2011, 14:30   #23
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AgacSevdalisi Mesajı Göster
arkadaşlar bizim kayserinin yahyalı ilçesinin aladağlar milli parkında 1995 yıllarında aksu ormanlarında bir arkadaşım ve yanındakiler yerel ismiyle öşşek dediğimiz bir dağ kedisi vurmuşlar. Anlattığına göre dağ kedisi bubnları görünce üzerlerine saldırmış aşağı yukarı 14-15 metre mesafeden üzerlerine uçmuş ve vahşi kediyi havada vurmuşlar. Ben resmini gördüm boyu tahminen 2 metre civarında, rengi siyah. gerçekten çok korkunç görünüyordu. Arkadaşın boyu 1.90 yanında resim çektirmiş boyunu ordan tahmin ediyorum. Allah bu kediyle insanı tedbirsiz bir şekilde karşılaştırmasın paramparça eder.
kusura bakmayin., yanlis anlamayin size demiyorum. sözüm vuranlara. burada paylastiginiz icnde tesekkürler. Haberimiz oldu.

Bu cahil cühela anadoluda nadide canli birakmadi yok etti ey güzel Allahim, bu kadar bilincsiz bilgisiz insan bu memlekette nasil yetisti insanin akli sirri ermiyor. Arkadasiniz anadolunun bir nadide hayvaninda böylece yok etmis. Hep bu vuranlarin böyle bir anlatimlari vardir. Iste bana saldirdi bizi yiyeycekti, bize ters bakti, hirladi, , tam bize saldiriyordu, beni begenmedi .)

ya nerden baslasak ki yanlisliklarini saymaya bir iki degilki. ;

1- bu adamlarin miliparkda silahla ne isi var birkere. mp da hertürlü avlanmak ve silah tasimak suc.yani adamlar kacak olarak milipark sahasinda avlaniyor.av ladiklarida belki nesli yok olan **** yok olmakda olan bir memli.(ama neslin yok edilmesi. koruma gibi kelimelerin manasini hayatinda duymayan bir insan icin ne anlam ifade edebilir ki!)

2- hicbir yirtici hayvanin avi insan degildir. kainatin düzeninde onun avlayacagi hayvanlar vardir otcul veya kemiriciler.onlari birakip cok tehlikeli gördügü insanin yanina bile yaklasmaz, Hele anadoluda asla!

3- hicbir canli anadolu gibi yüzyillarca bircok canlinin( anadolu leopari, cizgili sirtlan, hazar kaplani, alageyik, yaban koyunu bazilari) bu odun kafalar ve cahil bilincsiz kisiler yüzünden yok edildigi bir cografyada durup dururken insana saldirmaz. yaban hayvanlarinin hemen hemen tamami özellikle bu cografyada Insanlardan inanilmaz sekilde ürkerler. cünkü nesilden nesille insanlarin cok tehliklei oldugu yavrularin iletilmistir. eger anadoluda fil **** dinazor simdi yasamis olsa idi bu canavar ruhlu insanlardan yine korkardi

4- durup dururken saldirmak insanlara mahsusdur,. hayvan ihtiyaci icin avini öldürür. durup duruken kendisinin hayatini tehlkeye atmaz. insan bile kendi yavrusun korur **** evine istemedigi kimseyi sokmaz haneye tecavüz denir yahu. Hayvanda kendi lisani ile benim yuvama yasadigim alani tehdit etmyeyen diyordur kendi lisani ile. yoksa delimi durup dururken insana saldirsin. Ölecegini kesin biliyor!

5- ancak ya yavrulari yakininda **** yuvasinin yakininda kendisini savunmak iicin tehdit eder. onu köpek kedide yapiyor. vuruyormuyuz yok!

böyle uzar gider..Devir vurup yok etme zamani degil koruma kollama zamani arkadaslar bilncli olalim kendimizi yetistirelim, eski hurafe, hikaye ve masallarla dolu bos kafalari bilgi ve ilmle dolduralim. bilmiyorsak ögrenelim. hele bu ilim ve internet caginda!ayip yahu

Arkadaslar bircok muhtesem canlimiz, iste bu kafalar yüzünden yok edildi. simdi bu adamlar dogruyu anlatip ikna etmeye edilirde. bu yok edilen canlilari geriye kim getirecek.Bu memlekette daha düne kadar anadolu leopari vardi iste bu zihniyet yüzünden son bireyine kadar yok edildi. ki en önemli avi yaban domuzlariydi. onlarin sayisini dengede tutuyordu, anadolu leoparinin, sirtlanin ösek yani vasagin, kurtun cogu yerde yok edilmesi ile yaban domuzu sayisi patlama yapti, miletin bagini bahcesini tarlasina talan etti heryerde ciftcilerimiz milyonlarca lira zarara ugramasina sebiyet verdi. iste kainatin düzeninin anlamaz isen, iste böyle sonuclar asebebiyet verirsin. Hem bu nesilere hem gelecek nesilere seni lanetle anar!

tekrar ediyorum devir yok etme degil canlilarimizi, nadide varliklarimizi memelilerimizi, kuslarimizi, agacimizi, ormanimizi koruma kollama zamani. eski nesillerin yaptigi hata ve yanlislari düzeltme dogru yola koyma zamani. Hele bu ilim ve internet caginda.

Not: agac sevdalisi bu fotografi internete koyma imkaniniz varmi ? ozaman tam ne oldugu ortay cikar vasak mi anadolu leoparimi .Cok önemli bir kayit. ayrica size saldirmaz korkmayin. kimin kime saldirdigi, kimin ödürdügü zaten belli olmus, belki hayan insanlari görünce kedi gibi hirlayip gelmeyin uzaklasin diye uyarmistir, ki evcil ev kedisi bile yapar kedigillere özgü bir davranis, diger tüm canlarinda yaptigi gibi. ama bunu anliyacak kafa nerede. hayati boyunca silahiyla yok etmekten baska bir zihniyeti olmayan bir insan tabii ki gördügü yerde öldürcektir. ona nadide bir canli oldugu, korunmasi gerektigi ögretilseydi vururmuydu? Tabii ki HAYIR,
saldirir yapar gibi yapsa bile. Ki ben saldircagina kesinlikle inanmiyorum. diger kedigiler gibi hirlayip pusmustur en fazla. Silahin havaya atesler ürkütüp kacirabilirdi. ama gaye vurmak yok etme olunca. Simdi geriye bakin cansiz bir resminden baska hicbirsey kalmamis. cok yazik

Tamtutulma ve Beymen beğendi.
Eski 17-02-2011, 13:21   #24
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Tunceli'de, yine bir Vaşak öldürüldü.

http://webtv.hurriyet.com.tr/1/13857...ldurduler.aspx

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2011, 13:59   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Cehaletten başka birşey değil. Her gördüğüne elinde tüfek var diye ateş edersen doğada ne kalacak hiç düşünebiliyorlar mı ? Ama nerdeee..

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2011, 11:37   #26
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-05-2010
Sitedeki arkadaşlarımdan özür dileyerek söylüyorum. Biraz ağır olacak belki ama . Bence doğanın dengesini korumak adına 2 ayaklı bu hayvanlara sürek avı başlatılıp diğer nadide ve yok olan hayvan türlerini koruma altına almamız gerekiyor. Be adam o hayvancağız dağ başında doğal ortamında kendi evinde. Senin ne işin var dağ başında onun yaşam ortamında. Açmısın, açıkmısın. Yemek için mi avladın. Durduk yerde bir canlının kanına girmeni gerektirecek ne gibi bir sebebin olabilir. Senelerdir lafla, konuşmayla, anlatmayla bir türlü o kalın kafalarına girmiyor. Anlamıyorlar veya anlamak istemiyorlar. **** beyin kapasiteleri bu kadar almıyor işte. Tekrar sitedeki arkadaşlarımdan özür diliyorum. Böyle doğa katliamlarını görünce tutamıyorum kendimi.

alihan34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2011, 17:49   #27
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alihan34 Mesajı Göster
Sitedeki arkadaşlarımdan özür dileyerek söylüyorum. Biraz ağır olacak belki ama . Bence doğanın dengesini korumak adına 2 ayaklı bu hayvanlara sürek avı başlatılıp diğer nadide ve yok olan hayvan türlerini koruma altına almamız gerekiyor. Be adam o hayvancağız dağ başında doğal ortamında kendi evinde. Senin ne işin var dağ başında onun yaşam ortamında. Açmısın, açıkmısın. Yemek için mi avladın. Durduk yerde bir canlının kanına girmeni gerektirecek ne gibi bir sebebin olabilir. Senelerdir lafla, konuşmayla, anlatmayla bir türlü o kalın kafalarına girmiyor. Anlamıyorlar veya anlamak istemiyorlar. **** beyin kapasiteleri bu kadar almıyor işte. Tekrar sitedeki arkadaşlarımdan özür diliyorum. Böyle doğa katliamlarını görünce tutamıyorum kendimi.

hay agzina saglik Alihan kardesim. budur iste,
bu memlekette artik dogrulari söylemekten kimse cekinmeyecek yeter yahuu!

Görüpte görmemezlikten gelip, duyupta duymamazliktan gelip, bilipte bilmemezlikten gelen uyusup, uyusturutulan ülke insani. bu yasananlara daha nekadar tepksiz kalmayi düsünüyorsunuz.
bu adamalar 1940 lardan buyana kadar süren yok etmeyi sonu getirip memlekette ne var ne yok tüm canli varliklari tüketecekler. geriye memlekette bir yaban domuzu ile kjargadan baksa birsey kalmayack. Bunlarlar günümüz icin gelecegimiz icin yeni nesilerimiz icin sonuna kadar mücadele etmeye devam!

Bu ülkenin dogasina yok olan memelisine, kusuna, agacina, ormanina, siz sahip cikacaksiniz, uzaydan ET **** avrupadan kimseler gelip kurtarmiyacak zaten hepsini dertleri kendi baslarini asmis, kendileriyle mesgullar.

bu ülkenin her ferti yapilan yanlisliklara, yanlis islere, yanlis uygulamalar tepkisini koyacak 2011 türkiyesine yakisanida budur! ama koyarken a b parti **** ideolojisi gözlügülyle degil yapilanlar yanlis oldugu icin tepksini koyacak!

-------------------------------------------------------------
birde bir diger endemik türümüz olan cizgili sirtlana bir göz atalim

cizgili sirtlan hakkinda kisa bilgi;
cogunluklla gece aktif olup adeta doganin cöpcüsü görevini üstlenen.lesleri yiyip cevreyi temizlemekten bulasici hastaliklarin yailmasini engellemekten tutundan yaban domuzlar sayisini dengede tutmaya kadar aslida bir citci dostu olan degeri bir türlü anlasilamis, anadolu cografyasinin a.leopari ile birlikte en degerli türlerinden biri olan cizgili sirtlanlar. sayilari bir cok yerde yok olup anadoluda cok az saydi kalan. cogu kimselerin yasadigindan bi haber oldugu afrikadaki benekli sirtlanla karsitirilan bahstsiz bir memelimiz

bakin birde türü tehlike altindaki cizgili sirtlanlari icin ne yazmislar. Pes yahu. ki sirtlan,

http://www.avcininyeri.com/forum/bil...html;msg112871
sevmiyorum abi ben bu hayvanı ! gıcık oluyorum..

Baglıcan köpekleri geldigi yere atcan pusuyu etrafına geldimi tek kurşunla indircen yazık günah onca hayvanı öldürmesine bi onunkimi can.

en güzeli kendi yönteminizle halletmeniz.zaten merkez av komisyonu ne zaman dogru ve kalıcı kararlar alıyor ki?tek kurşun dayanın, yazık ölen hayvanlara,bu kadarla kalmaz insanlara saldırırsa büyük bir felaket olur.

dağda karşıma çıkarsa vay haline ben vururum arkadaş yok 13 binliraymış cezası o cezayı kesecek ormancıyıda sırtlan gibi koruma altına alırlarsa kurtulur

dağda karşıma çıkarsa ben de vururum arkadaş ...

Yıllardan sonra bende geçen haftalarda hemde dağda değil ovada bir sırtlan ölüsü gördüm. Çok şaşırdım açıkçası. Nerden nasıl geldi belli değil....

bu gruba üye olup tepkinizi koyun arkadaslar hele egeli arkadaslar. ki egede bunlarin bir önceki nesli ne anadolu leopari ne cizgili sirtlan birakti.bunlarindan eksilerden bir farki yok ayip yahu 2011 lerin türkiyesinde rezalet!

Yazanlarin % 90 egeli ve yeni kusak olacak birde bunlar, hayret yahu bu adamlar belgesellerle büyüdüler, interneti bilen insanlar ama yazdiklarini okuyunca pes diyor insan 1940 1960 arasi yasayan kusaktan bile daha cahiler. bu kadar da olmaz ki !

esox_lucius beğendi.
Eski 03-03-2011, 13:45   #28
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Belki izlemişsiniz'dir.

2-3 gün önce tv'ler de, yeni bir yaralı vaşak haberi vardı (bu kez Erzurum'da olmuş). Duyarlı vatandaşlar vaşağı yakalayıp veterinere götürmüşlerdi. Dün o vaşak'ta ölmüş.

Son 2 ay'da, bu bölgede ( Erzincan-Tunceli-Erzurum) öldürülen vaşak sayısı 4 ya'da 5 oldu.

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2013, 04:18   #29
Ağaçsever

adembaba1's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2013
Son leopar
Nesli 36 yıl önce tükendiği sanılan Anadolu leoparının son olarak Gabar Dağı'nda görüldüğü anlaşıldı. Siirt'te 2010'da öldürülen leoparın kısmen çürüyen postu ortaya çıktı.
. | 31 MART 2013, 0:05
GÜNDEMHABERİ YAZDIR

Türkiye'de en son 36 yıl önce görülen leoparın, 2010 yılının Kasım ayında Gabar Dağı'nda öldürüldüğü anlaşıldı. Leoparın öldürüldükten hemen sonra çekilen fotoğrafı National Geographic dergisinde yayınlandı. Anadolu leoparının, karın kısmı çürüyen postu ise Siirt'in bir köyünde ortaya çıktı. Türkiye sınırları içerisinde bilinen son leopar, 1974 yılında Ankara'nın Beypazarı ilçesinde öldürülmüş ve gazetelerde 'İnsan parçalayan panter' başlığıyla haberler yayımlanmıştı.

1950'li yıllarda çok sayıda leopar öldürüldü

Uzun yıllardır Türkiye'deki yaban hayatı üzerine çalışan biyolog Tansu Gürpınar, Türkiye'de 1950'li yıllarda avcıların sürü sahiplerinden para almak için çok sayıda leopar öldürdüğünü söyledi.

adembaba1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 21:20   #30
aqu
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2013
Hep bize derlerdi binlerce yıl önce anadolunun en batısından doğusuna bir maymun hiç yere inmeden ağaçtan ağaca atlayarak gidebilirmiş diye.. Artık bu sözler hiçte abartılı gelmiyor ban . Yok ettik tek yuvamız olan dünyayı.

aqu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024