agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Yabani Hayvanlar / Genel
(https)

Beğeni Düzeni63Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-01-2008, 13:32   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Yaban Domuzu Zararı Nasıl Önlenir

Merhaba arkadaşlar her gece bahçeme domuzlar giriyor, bahçede bişey bırakmıyor, üstelik kazıyorlar.
Domuz zehiri varmı **** bir korkutucu alet nasıl yapabilirim. Teşekürler

Özcan2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2008, 13:44   #2
Ağaç Dostu

aydolum's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2006
Galeri: 3
ses çıkarıcı tuzaklar var ama onun sesine alışıyorlar. Çevre Orman Baknlığında izin alarak avlaya bilirisiniz detaylı bilgi için bulunduğunuz yerdeki İl **** İlçe Tarım Müdürlüğüne müracaat ediniz

aydolum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2008, 20:34   #3
-

Giriş Tarihi: 19-03-2007
en güzeli segili kardeşim benimde kullandığım teknik bahçene kemik asman koyun kemiği inek kemiği gibi kemikleri görünce gelmiyorlar geldikleri yerlerede atarsan büyük büyük kemikler bidaha gelemezler

dubief Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2008, 21:38   #4
Ağaç Dostu

Teşekürler yanıtladığınız için.

Özcan2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2008, 22:01   #5
Yeni Üye

beysen's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2006
Galeri: 86
Yaban domuzları zehirli hiç bir şey yemezler. Yanlızca ses çıkaran zil,poşet ve benzeri malzemeler kullanarak veya parlak cisimler kullanarak korkup kaçması sağlanabilir.

beysen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2008, 22:26   #6
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Giriş Tarihi: 28-08-2004
Galeri: 363
Yok etmek yerine kaçırmak, uzak tutmak gibi yöntemlere başvurmak daha iyi olsa gerek

Oyaman, alimallah ve kareist beğendi.
DarkYES Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2008, 08:29   #7
Ağaç Dostu

aydolum's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2006
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DarkYES Mesajı Göster
Yok etmek yerine kaçırmak, uzak tutmak gibi yöntemlere başvurmak daha iyi olsa gerek
haklısın ama bir kaç gün sonra onlarada alışıyorlar efendim

aydolum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2008, 17:41   #8
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Domuzlardan kurtulmanın yolu Çakal Tilki Bu hayvanları yaşatmak lazım doğada dengeyi sağlıyorlar.
Domuzlar çok aşırı yavru yaptığı için fazla ürüyorlar.
Bu Yavruların bir kısmını Tilki ve çakal lar tüketdiği için fazla üreyemiyorlar fazla olmayıncada
fazla besini ihtiyaç kalmıyor dolaysıyla insanların içine girmeden beslenme imkanı buluyorlar.

Oyaman beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2008, 18:00   #9
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dubief Mesajı Göster
en güzeli segili kardeşim benimde kullandığım teknik bahçene kemik asman koyun kemiği inek kemiği gibi kemikleri görünce gelmiyorlar geldikleri yerlerede atarsan büyük büyük kemikler bidaha gelemezler
Kemiği görünce neden gelmezlermiş acaba? Merak ettim...

4-5 yıl önce Hisarönü Körfezinde adını hatırlayamadığım bir bir koyda ağaca bağlı bir yabani domuz görmüştük. Yaşlılıktan iki büklüm olmuş bir teyze evcilleştirmiş hayvanı, ağaca bağlamış. "Korkmayın bir şey yapmaz" diye gidip yanına sevmişti.
O zaman hoşumuza gitmişti ama bu sıralar Nat. Geop.Wild'de yerleşim yerlerine gelen orman hayvanlarıyla ilgili bir çok belgesel seyrettim. İnsanlar ve özellikle hayvanlar açısından sakıncalı bir durum olduğunu seyredince anladım.

mutlu_inan beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2008, 18:59   #10
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Galeri: 24
Bizim burada bir avcı domuz timi! var,
çevre il ve ilçelere yardıma! gidiyorlar.
yaban TV de bile çıktılar.
Gönderelim size )))))))

eskimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2008, 19:42   #11
-

Giriş Tarihi: 19-03-2007
orda bi etoburun yaşadığını onlarıda avlıyacağını sandıkları için gelmiyolar

erdal1970 beğendi.
dubief Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2008, 21:02   #12
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
O zaman hoşumuza gitmişti ama bu sıralar Nat. Geop.Wild'de yerleşim yerlerine gelen orman hayvanlarıyla ilgili bir çok belgesel seyrettim. İnsanlar ve özellikle hayvanlar açısından sakıncalı bir durum olduğunu seyredince anladım.
O programı ben de hiç kaçırmadan izlemeye çalışıyorum. Ama bence hayvanlar insanların yerleşim yerlerine gelmiyor, insanlar hayvanarın yaşam alanlarına ev yapıyorlar. Böyle olunca da karşılaşmaları kaçınılmaz oluyor.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2008, 21:05   #13
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Galeri: 4
Karadenizde eletrikli tel ile yaban domuzlarını uzak tutyorlardı. Bir haberde görmüştüm yıllar evvel. Akım hayvanı öldürecek kadar yüksek değil sadece alana girmesini engelliyor. Ve canı yanan hayvan o bölgeye yaklaşmıyor.

Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2008, 21:14   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Yıllar önce Madra Dağlarının yaylalarında ekili alanlara insanın yarı beline kadar kazıklar arasına renkli rafya çekildiğini görmüştüm. Ay ışığında parlayınca domuzlar yanaşmıyormuş. Ama sonra domuzlar bunun zararsız olduğunu öğrenmişler tabi. Sonra piknik tüpünden periyotik aralıklarla patlayan bir mekanızma yapmışlardı.
Siz de rafya işini pilot bölgede deneyin bakalım. Belki sizin ordaki domuzların bundan haberi yoktur...

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2008, 19:40   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2007
bence bu otrudugun yere baglı olan bır konu .. eger ev olarak devamlı kullanıyorsan en ıyı care olarak hareket dedektorlerı ıle, ısık ve ses cıkartan bır sıstem hazırlayıp kurman ve cevreyı tam anlamı ıle gormesını saglaman gereklı .. tabıı bu bulundugun ortamın kalabalıgına baglı .. veya eger mumkunse en guzelı ıkı tane kopay dedıklerı domuz kopeklerınden bulup bahcende onları beslemen ... yaban domuzunun en korktugu seylerden bırdır domuz kopeklerı .. geldıgı anda kopegın bagırması bıle urkutur. yabancı kısılere karsı da bır guvenlıkltır..

alexsos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2008, 00:22   #16
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
yabani domuz

Bizim oralarda üzüm bağlarına dadanır yaban domuzları.Her yeri çiğner burunları ile devekleri kırar ve karıkları birbirine katarlar dalında üzüm bahçede sebze bırakmazlar.Köylü hakl piknik tüpünden periyodik zamanlarda patlama sesi veren düzenek yerleştirmiş kimisi ise pilli radyo yerleştirmiş bağına, bahçesine.Öyleki herkes tüplü düzeneğini farklı zaman aralıklarına göre ayarlamış.Bir bağdan pat,diğer bağdan 2 dk sonra bir pat sesi daha,uzaktaki bağdan güm ve başka bir bağdan kürdili hicazkar ney taksimi Savaş alanı gibi.
Örneğin;halam 6 büyük radyo pili ile sezonu hasarsız kapamış. Bilgilerinize sunarım.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2008, 00:47   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2007
Domuzları avlayabilirsiniz tabii hatta zehirlemekte farklı bir çözüm. Yok edebilirsiniz böylece bahçenize gelemezler. Tıpkı zamanında anadolu pars'ını ve daha bir çok yerli türü yok ettikleri gibi...

Belli noktalara hareket dedektörleri ile ışık ve ses çıkaran düzenek işe yarar sanırım. Hatta farklı sesler çıkaran düzenekler de mevcut olması lazım. En basitinden aklıma gelen basit kapı zilleri vardır. Her basıldığında farklı bi şekilde çalar. Hareket dedektörleri de çok pahalı değil artık.

Köpek kullanmakta güzel bir çözüm olabilir mutlaka. Ama bakımı vs.. düşünmek lazım.

lizard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2008, 22:28   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-05-2008
aman öldürmeyinde doğaya birde biz zarar vermeyelim fotoselli projektör kullan

yekadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2008, 22:52   #19
Ağaç Dostu

yakamozsimsek's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Yaban domuzlarida acaba insanlar icin ne dusunuyor avlamak kemik asmak zil takmak belkide biz onlarin arazisine girmisizdir gerci çevirmesi guzel oluyor hele kozde mis gibi kokusu cok harika kirmizi ve lezzetli eti oluyor

yakamozsimsek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2008, 14:27   #20
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 4
Bizim burada köylüler; domuzların girmesini istemedikleri yerin etrafını kordela- ya da polislerin olay maheline gerdikleri şeritlerle çevirerek oldukça başarılı olduklarını söylüyorlar. Ucuz ve sağlıklı bir yöntem bence. Denemenizi öneririm.

Tamtutulma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2010, 21:25   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2008
Evimizin dagin hemen yaninda ,Marmarisde yasiyoruz...Cok fazla yaban domuzu var ve hemen hemen her aksam geliyorlar.Bahcede kopeklerimiz var onlar gelince ortaligi yikiyorlar havlamaktan, ama domuzlar aldirmiyor .Bahcemiz demirle cevrili oldugu icin bi sorun yasamiyoruz. aksine her aksam onlari izliyorum buyuk bi hayvansever olarak.
Demek istedigim bahcede yasayan kopegin havlamasi pek ise yaramiyor ,belki acik olan ve kovalaytan av kopegi ise yarayabilir ama bu da cozum degil bence..
Gozlemledigim kadariyla en korktuklari ve bi anda butun surunun hizlica kacmasini saglayan tek sey patlama sesi.Iste o zaman hemen kaciyorlar.

leelou Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2010, 22:15   #22
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
Bende domuzların öldürülmesine karşıyım. bir zamanlar beslendikleri bölgeden çıkrıldıkları için sağa solaa saldırılyorlar.
Benim tavsiyende elektrikli teller. Bir akü yardımıyla 10000 volt elektrik veriliyor. çift sıra tel yaparsanız daha iyi olur. birinci sıra insanlar için ikinci sıra yabani hayvanlar için. güneş panelleri ile desteklenebiliyor.
daha dataylı bilği verebilirim. maliyeti çok ucuz.
kolay gelsin.

egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2010, 22:43   #23
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Elektrikli çite masraf yapacağınıza normal tel çit çekin arsanıza.
Domuz avı amatör olarak düşünmenizi önermem yaralanma ve yaralama şansınız çok yüksek planlı ve profosyonel olunmalı.Çite masraf edemezseniz yere oval şekilde geniş daireler olarak dikenli tel çekmeyi deneyin.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2010, 00:28   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Elektrikli çite masraf yapacağınıza normal tel çit çekin arsanıza.
Domuz avı amatör olarak düşünmenizi önermem yaralanma ve yaralama şansınız çok yüksek planlı ve profosyonel olunmalı.Çite masraf edemezseniz yere oval şekilde geniş daireler olarak dikenli tel çekmeyi deneyin.
Sayın Delimus haklı. Amatör olarak yapılan domuz avı çok kötü sonuçlara yol açabilir. Yaralı bir domuzun gözü döner genellikle ve sizi çok pişman edebilir

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2010, 15:22   #25
Ağaç Dostu

Seyfi Dağdeviren's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2009
Arazinin etrafındaki tel çite ara kalmayacak şekilde eski taksi lastikleri ile takviye yapınız.
Lastikleri çite tel ile sabitleyiniz,çok iyi sonuç alınacağına inanıyorum.Çünkü denedik ve gördük.Domuz araziye girerse lastik dizisinde bir boşluk var demektir.Saygı ile ilgillilere sunulur.

erdal1970 beğendi.
Seyfi Dağdeviren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2011, 10:20   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2011
vurabildiğin kadar vur.sesten korkmaz alışır bir zaman sonra.çok akıllıdır zehir yemez.istediğin kadar telle çevir yine girer bahçene.tek çözüm kusura bakmasın arkadaşlar ama öldürmek

t.gündüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2011, 23:26   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-10-2010
Benim bahçeye de gelmiş. Hayır yiyeceği birşey yok. Sadece sarımsak ekmiştim. Biraz sağı solu deşmiş ama sarımsakla ilgisi olmadığından sanırım zararı dokunmamış pek. Henüz..

Zira, yarın öbür gün ekmeye dikmeye başladığımda beni pişman etmelerine müsaade etmeyecek karakterdeyim.
Herşeyi geçtim, çocuklarım küçük, dağ bayırdır, kimsecikler yok, kimden sakınacağız diyerek salıyoruz, başlarına birşey gelmesinden korkarım.

Sadece sondaki durumdan ötürü, hiç acımam vururum. Ailemin bulunduğu yerde huzuru temin etmek gibi bir görev düşerki payıma, bir canlıyı istemeyerek de olsa telef etme seçeneğini uygularım.

tugrulbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2011, 23:36   #28
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
sayın tuğrulbaba,
Endişelerinizde tabii ki haklısınız. Vurmadan önce gerekli tetbirleri almak ve vurmayı, yok etmeyi son çare olarak düşünmek daha iyi olur sanırım.

Size Emir Kandemir Han- Kızılören Kervansaray han yakın mı?
Saygılarımla.

alimallah beğendi.
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2011, 23:53   #29
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba Mesajı Göster
Endişelerinizde tabii ki haklısınız. Vurmadan önce gerekli tetbirleri almak ve vurmayı, yok etmeyi son çare olarak düşünmek daha iyi olur sanırım.

.
Bu görüşe aynen katılıyorum, hem onların yaşam alanların giriyoruz,sonrada yok etmek için çare arıyoruz.
Haksızlık bu.

Cumhur Tonba beğendi.
hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2011, 00:07   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-10-2010
Zaten ben gerekli tedbirleri almak taraftarıyım. Öncelikle tel örgü ile etrafını kapatacağım bahçemin. Yedikleri içtikleri değil derdim. Çocuklarımı koruma içgüdüsü. Yakınlarda gördüğüm zaman havaya sıkarım, ama daha yakında görürsem kendine sıkarım.

Evet yakın. Bulunduğum yer yayla olduğu için net bir şekilde Kızılöreni, Kandemir Hanı ve Sağlık kasabasını görebiliyorum.

Manzaranın eşsiz olduğu zamanların sıkça yakalandığını söylemekte de fayda var. Ama nedense fotoğrafladığım zaman o güzellik çok bir yansımıyor.

Wikimap sitesinde 37°53'35"N 32°3'29"E koordinatları ile yerini tespit ettim bahçemin. Rakım 1450-1560 arasında tahminen. Bölgeye göre biraz daha yüksekçe olduğu için güney tarafındaki genişçe bir araziye hakim.

tugrulbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024