agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Yabani Hayvanlar / Genel
(https)

Beğeni Düzeni63Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-03-2017, 20:30   #151
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-07-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Domuzların yılda 25-30 yavru yaptığı hesabını neye göre yapıyorsunuz? Domuzun gebelik süresi ne kadardır? Doğurduktan sonra yavrularını sütten kesme süresi ne kadardır? Bir domuz bir batında maksimum kaç yavru doğurabilir? Bütün doğurduğu yavruların yaşadığını hesaplarsanız, 12 ay bu söylediğiniz miktara ulaşması mümkün müdür?

Çakallar kolay av olmadıkça avlanan hayvanlar değildir. Çoğunlukla hırsızlık yaparak karınlarını doyurur. Kurt konusuna gelince; bu kadar yakınlaşan iki tür elbet birbirine zarar verecektir. İnsanlar kurtların yaşam alanlarına bu kadar yaklaşmamış olsalar, yiyecek ararken alternatifler içine domuzlarda girerdi. Afrikadaki aslanlar neden gelip, sizin kuzularınızı yemiyorlar. Mesafe uzun olduğu için olabilir mi?

Şehirden kaçıp, köy yaşantısına başlayan insanlara kızacağınıza, zamanında köyden büyük şehirlere göçüp, büyük şehirde yaşayanların rahatlarını kaçıranlara bir bakmamız gerekmez mi? Geçenlerde bir haber çıkmıştı. İstanbulda ki Sivaslılar, sivastaki Sivaslılardan fazlaymış. Bunu diğer şehirler için de çoğaltabiliriz. Sanırım siz arazi almaya niyetliydiniz ve şehirlerden gelenler fiyatları yükselttiği için alamadınız. Sorun bu mu?
Bir çok sorun var arazi fiyatlarını yükseltmeniz dışında köylerin emeğini sömürüp büyük şehirler kurunca köydekilerde şehre geldi.köylülere saygı gösyerilmediğinden gençler köyde kalmak istemesi.nasılki kurt yaşam döngüsü içinde avlıyorsa insanda tehdit gördüğünde vurur.çocukken hipodrum un orda keçi otlatırdım konaktan pikniğe gelenler olurdu.sonra gelenler gitmez oldu.bucada yer kalmayınca torbalıya kaçtım.gene pikniğe gelenler oldu ve geri gitmiyorlar.tarım arazileri iki günlüğüne tatil yapılacak yer değildir.üstüne ormanda keçi otlatmak yasaklandı.şehirden gelip başarılı tarımla uğraşanlar var başım gözüm üstüne ama gelip zevk için arazi işgal ettiklerinde tarım arazilerini tüketip doğada yapılan mücadeleyi katliam diye sunduklarında hadi ordan derim.buca tükendi diğer ovalar tükendiğinde köyde ürün çıkmadığında elbet saksılarınızdakilerle doyarsınız

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

acar35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2017, 20:37   #152
Ağaçsever

O vurulan domuzların akibetini sorarsanız ben hiç ava çıkmadım ama efsanemidir değilmidir bilmem o lüks otellere gittiğinizde güzelce pişmiş tatmışsınızdır.bazı avcılar otellerin yaban domuzlarını çiftlik domuzlarına tercih ettiğini iddia ediyor.ayrıca bulunduğumuz köylerde binlerce yıl öncesinin kalıntıları çıkıyor.buralar hep vardı gelip yaşam alanlarını işgal edip suçu başkasına atmayın

Eski 09-03-2017, 06:50   #153
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acar35 Mesajı Göster
Bir çok sorun var arazi fiyatlarını yükseltmeniz dışında köylerin emeğini sömürüp büyük şehirler kurunca köydekilerde şehre geldi.köylülere saygı gösyerilmediğinden gençler köyde kalmak istemesi.nasılki kurt yaşam döngüsü içinde avlıyorsa insanda tehdit gördüğünde vurur.çocukken hipodrum un orda keçi otlatırdım konaktan pikniğe gelenler olurdu.sonra gelenler gitmez oldu.bucada yer kalmayınca torbalıya kaçtım.gene pikniğe gelenler oldu ve geri gitmiyorlar.tarım arazileri iki günlüğüne tatil yapılacak yer değildir.üstüne ormanda keçi otlatmak yasaklandı.şehirden gelip başarılı tarımla uğraşanlar var başım gözüm üstüne ama gelip zevk için arazi işgal ettiklerinde tarım arazilerini tüketip doğada yapılan mücadeleyi katliam diye sunduklarında hadi ordan derim.buca tükendi diğer ovalar tükendiğinde köyde ürün çıkmadığında elbet saksılarınızdakilerle doyarsınız

Güçlünün ya da zenginin, fakiri veya çiftçiyi sömürmesi yeni bir olay değildir. Bu tüm tarih boyunca böyle olmuştur ve insanın doğası gereği böyle olmaya devam edecektir. İnsanların zevk için tarım arazilerini satın alıp, çiftçilik oynadıkları doğrudur. Bunun yanında hükümet yandaşlarının tarım arazilerine otel ve termik santral kurması da bir vakadır. Bireysel olarak toprak alanlara ses çıkarttığınız gibi yandaşlara da tepki gösteriyor musunuz? yoksa onlar fazla mı dişli geliyorlar? Şikayetlerinizi tarım arazilerini imara açanlara göstermelisiniz.

Tarım arazisi kalmadığında saksılarımızdakileri yiyeceğimiz konusunda yanılıyorsunuz. İthalat diye bir şey var. İneklere samanı ithal eden bir ülke, insanları için de gıda ithal eder.

Zerlanist beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2017, 21:46   #154
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Güçlünün ya da zenginin, fakiri veya çiftçiyi sömürmesi yeni bir olay değildir. Bu tüm tarih boyunca böyle olmuştur ve insanın doğası gereği böyle olmaya devam edecektir. İnsanların zevk için tarım arazilerini satın alıp, çiftçilik oynadıkları doğrudur. Bunun yanında hükümet yandaşlarının tarım arazilerine otel ve termik santral kurması da bir vakadır. Bireysel olarak toprak alanlara ses çıkarttığınız gibi yandaşlara da tepki gösteriyor musunuz? yoksa onlar fazla mı dişli geliyorlar? Şikayetlerinizi tarım arazilerini imara açanlara göstermelisiniz.

Tarım arazisi kalmadığında saksılarımızdakileri yiyeceğimiz konusunda yanılıyorsunuz. İthalat diye bir şey var. İneklere samanı ithal eden bir ülke, insanları için de gıda ithal eder.
Tarım arazisini işgal edenin kim olduğuna bakmaksızın karşı çıkıyor bir miktarda başarılı oluyoruz.sanayi kuruluşlarının yapımına değil yapıldığı yere karşı çıktık.itob için başarılı olamadık arazi sahiplerinin kim olduğuna bakarsanız hangi partinin meclis üyeleri olduğunu görürsünüz.tarım arazilerini koruma kanunu çok yetersiz çıktı.tarım arazilerini al-sat malzemesi olmaktan çıkaracak maddeler için bastırıyoruz.otellere gelince gerekli durumlarda yapılır ve eğlenmek isteyenler otele gider tarım arazilerini alıp havuzlu villa yapıp tarımla uğraşanların arazi alamaz fiyatlara yükseltmez.alıp tarım yapan başımız üstüne.örnek bahceheveslisi çanakkale den 6 dnm yer almış tıbbi bitki yetiştircem diyor.ne güzel ancak çok yetersiz bir arazi.ben badem ve hünnap bahçesi kurmak için çok yer aradım.lakin fiyatlar uçuyor nasıl olur bu fiyatlara dedim köyde yapılan villaları gösterdiler.bir kaç dnm parçalı yerim var 30-50 dnm yer kuramazsan iş yaptım denmez.buca dan torbalı ya gelmiştim.şimdi buralarıda satıp ödemiş beydağ tarafına ülkemiz samanı bile ithal ediyor çünkü;köylü köyde kalmadı.şehre gidip emekli olup dönenler iş yapamaz yaşta.köylü olduğu için saygı duyulmayan gençler köyde durmaz.insanlar saygı ister.yoksa şehirde aç gezeceğine köyde ot eker hayvan besler.meselemize dönecek olursak kurt nasıl bu doğal dengede bir yere sahipse insanda zevk için değil çocuklarını ve yerini korumak için vurur.bu köylerin geçmişi binlerce yıla dayanıyor.sürü köye kadar geliyorsa çoğaldı demektir.uzak tutmak için tavsiyeler sunduk birkaç kişi haricinde herşey duyduk.elektrikli tel maliyetli ve pikniğe gelenlerin çocukları için tehlikeli.doğal haşam parkından dışkı istedim iddia edenlerin dediği doğrumu bi deniyeyim diye maile cevap bile vermediler.

Eski 09-03-2017, 21:59   #155
Ağaçsever

Esas konumuza dönecek olursak domuz ile karşılaştığınızda başarabiliyorsanız hareketsiz durun.özellikle yavrusu varken uzaklaşsın diye korkutmaya kalkmayın.sizi kovaladığında düz koşmayın şaşırtın kolay dönemez.ulaşamayacağı ağaç tepesine çıkın.muhtemelen tel çekmeyeceği için bir bahçeye giderken birine haber verin.dönmediğinizde bakacakları yeri bilsinler.sadece domuz değil yılan akrep örümcekler var.her yılan zehirli değildir ancak genede muhakkak hasteneye gidin.akrep sarı değilse ve siyahlar 8-9 boğumlu değilse fazla tehlikeli değildir.böcek akrep ısırmalarında ilaç yoksa yumurya akını çırpın üstüne koyun.evinizin çevresine kükürt serpin yaklaşmazlar.abartıp bahçeyede girmesin demeyin fare basar.akrep te kükürt kokusunu sevmez.bahçeye bi kaç tavuk saldınmı yeter.kükürtü abartıp boca etmeyin fazlası insabı zehirler.keşke domuz gelincik içinde bişey olaydı.

Eski 13-12-2017, 15:08   #156
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Öncelikle merhaba arkadaşlar,
2 sene evvel arkadaşlarla muhabbet esnasında konu açıldı
uzun zamandır kiraz bahçesi olan ve kendisi de hobi olarak avcılık yapan bir abi domuz zararlısı için kendi kullandığı ve etkili olduğu bir yöntemden bahsetti (ben denemedim)
dediğine göre;
ikaz şeridini tel çitlerin arasından birazda bol geçirip tarlanın etrafını sarıyormuş. 500 metresi internette 20 ila 30 lira arasında değişiyor.altlı üstlü 2 şerit geçirseniz yeter.
Dediğine göre şeridin rüzgardan çıkardığı ve hareket ettiğini görünce gelmiyorlarmış, fosforlu olanları kullanırsanız daha etkili olacağını düşünüyorum.
Teşekkür ederim.

canyagizcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2018, 09:16   #157
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2018
Benim burada bir üyeliğim vardı ama hangi mail olduğunu bilemedim. Neyse olsun. Artık facenin bile günümüz neslince sosyal medya sayılmadığı zamanlarda forumlara bakan varmı bilmem.
Ama bizim kültürümüz bizim dinimiz üzerinde vicdanlı ağaçseverler hayvan severler türemiş.
Bilmem siz hangi TTürkiye'de yaşadınız ama bizim insanımız kışın kurtlara, havyanlara yemek bırakan insanlar
Daha bir kez kedilerin köpeklerin zehirlendiğini öldürüldüğünü hatırlamam
Domuzseviciler insanlar için bile doğum planlaması yapılırken neden ses çıkarmıyorlar acaba? Çünkü bu arkadaş hayvanlar yılda bir tanesi 20 tane oluyor.
Bilmiyorum insanları yaratılmış canlı olarak görmek istemiyor, insana küs yaşayan, vicdan eksikliğini hayvanlarda törpüleyenlerden midirler?
Değerli Dostlar
Siz ne yiyorsunuz şehirlerde? Odun mu yiyorsunuz? Ben Alanya'da elma yiyorum, salatalık yiyorum, patetes yiyorum. İşte bu arkadaşlar bütün tarımın belalısı.
Onlar yüzünden tarım yapılamıyor. Muhtemelen ya Afrikalardan mal alırsınız ya da çocuk yapmayı bırakırsınız da yiyeceğe ihtiyaç kalmaz. Varsın domuz arkadaşlara bir şey olmasın onlar 1 yılda 20 katına çıksınlar.
Arkadaşlar. Biz çocukken köylerde 1 günde yürüyerek varamayacakları tarlalar ekilirdi, insanlar göçerdi dağlara. Şimdi o tarımın 1/10 u yapılamıyor. O zaman domuzcuklar neredeydi?
Şimdi şehirlere kadar indiler.
İnsanlar o 1/10 kadar yeri de şimdi bırakmak zorundalar.
Sen memursun ya, esnafsın ya, hayat sana kolay
Bostanından gelecek gelirle çocuk okutan adam ne yapsın? Domuzlar talan edince, don gelince, dolar delirince, kriz gelince ne yapsın? Adam kendi kafasına mı sıksın, yoksa kızı yaban elde kendini mi satsın? olmadı assın mı bir Türkçe öğretmeni kızcağız kendini?
Domuz arkadaşlara olan hassasiyetinizin yarısı insan arkadaşlara da olsa hepimiz kazansak, köylü kazansa, esnaf kazansa, hükümet kazansa, memur kazansa....
Bence domuzlar insanların yaşam alanını tehdit ediyor, hala göremiyorsunuz.
Rusya'dan gıda alıyorsunuz, Afrika'da gıda üretmek zorunda kalıyorsunuz, hala göremiyorsunuz
Nohut ve Buğday tarlama dozer ile çevresine bir yol ve mezar boyunda hendek açtım. Domuz arkadaşlar yüksek atlama yapamadıklarından içine düşüp mecburen sonuna kadar gitmek araziden çıkmak zorunda kalıyorlar.
Yağmur yağdığında daha güzel oluyor. Tek sıkıntım şu ki srekli çukurlar doluyor, bazen bu samimi sevgi dolu yumurcaklar insan feda edilesi yumurcakklar kendileri toprak doldurmaya kalkıyor. her 3-5 aya grayder dozer getirtip dolan çukuru yeniden açmak gerekiyor. Zaten nohut ve arpa seezonu için gerekli zaman 6 ay. Ayrıca sulu yerlerdeyseniz hendeği sulayabilirsiniz.Böylece çamur olur, doldurmaya kalksalarda çamurdan çıkamazlar. Çamuru sevselerde başademezler
Kitabın sonundan konuştuk.
Hayvansever insandöver dostlara hürmetler.

Çıtlık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2019, 16:13   #158
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-12-2013
domuza karşı en etkili çözüm elektrikli çit sistemidir.50 dekar badem arazimizde denenmiş ve sonuca ulaşılmiştır. şerit veya pat pat geçici çözüm arkadaşlar. domuz bir süre sonra bunlara alışırken elektrikli çit domuzun alışmasına müsade etmiyor ve kesin sonuca ulaştırıyor.

sulubey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024