agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Yabani Hayvanlar / Genel
(https)

Beğeni Düzeni63Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-02-2017, 14:38   #91
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi futuuu Mesajı Göster
Merhaba Sayın dostlar,

Yerleşim olmayan bir sahada amatör bir kiraz bahçesi tesis ettim. Sulamaya ise yazın normal olarak geceleri gidiyordum. Sonradan sabaha karşı ve sabah yapmaya başladım bu işi. Neden derseniz bir yaban domuzuyla karşılaşmam oldu. Aslında ben onu görmedim ama çok yakınımdan geçtiğini duydum. Benim kafamda tepe lambası vardı yani tamamen karanlık değildi. Öyle olduğu halde 10 metre kadar yakınımdan homurdana homurdana geçti gitti. Çok tedirgin oldum, hemen traktörüme koşup çalıştırdım farları açtım falan.

Bu hayvanlar hakkında deneyimi olanlara sormak istediğim şu. Tarlamda elektrik yok ama bu sene jeneratör de bulunduracağım. Çeşitli noktalara bir kaç ampul koyup aydınlatma yapmak yaban domuzlarını uzak tutar mı? Bu zamana kadar fidanlarıma ilişmediler, bundan sonra da zarar verebileceklerini sanmıyorum benim korkum sadece kişisel zarar görmek. Tarlam en yakın köye 5 km uzaklıkta ve cep telefonu nadir çekiyor o yüzden de biraz endişeliyim açıkçası.

Bilgisi olan dostların tavsiyelerini bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Domuzların görüşleri zayıftır. Koku ve ses ile hareket ederler. Lambanın bahçeyi romantik göstermekten başka bir işe yarayacağını sanmıyorum. Eğer bir domuzla karşılaşırsanız, kaçmaya falan çalışmayın. Başarabilirseniz, hareketsiz durmaya çalışın. Tabii bunu kaç kişi başarabilir onu bilemiyorum.

A_NOMAD beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2017, 22:46   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Furunuz...

mors Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2017, 15:11   #93
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mors Mesajı Göster
Furunuz...
Çok mantıklı bir öneri. Mesela Afrika'da massailer açtıkları tarım alanlarına giren filleri öldürsünler, Sürülerine saldıran aslanları öldürsünler, Balıkçılar ağlarına takılan yunusları öldürsünler, avlarına ortak olan fokları öldürsünler. Bir türün yok olması dünya ekolojisinde ne gibi tahribatlar yapıyor acaba hiç düşündünüz mü? Avusturalyada yılanların öldürülmesi ne gibi sonuçlar doğurmuş, youtube'dan araştırıp bulabilirsiniz. Hayvanlar bizim alanımıza müdahale etmiyor, biz onları yaşam alanlarını yok ediyoruz. Yok edilecek bir tür varsa o da insandır.

Eski 19-02-2017, 19:49   #94
Yeni Üye

Bir domuz senede 3 kez dogurur. Her defasinda 8-10 yavru yapar. Bir yavru domuz 10 ayda 95 kg'a ulasir.

Eski 19-02-2017, 19:50   #95
Yeni Üye

Ya furacaksan ya da dogum kontrol yontemleri uygulayacaksan.

Ne yapacaksan?

Eski 19-02-2017, 21:04   #96
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Ya furacaksan ya da dogum kontrol yontemleri uygulayacaksan.

Ne yapacaksan?
Hayvanların yaşam alanlarını kanser gibi yiyip, bitirmekten vazgeçeceğiz. 3. köprünün yapılmasından sonra, boğazda yüzen domuzları eminim görmüşsünüzdür. Şimdi burada suç domuzların mı yoksa dünya sadece bize aitmiş gibi başka türlere saygı göstermeden yayılan insanlar da mı? Dünya da insandan başka hiç bir canlının kalmadığını hayal edebilir misiniz?

Domuzların yılda kaç defa doğurduğundan bahsetmişsiniz. Peki sizce doğada o yavrulardan kaç tanesi erişkinliğe ulaşabilir? Sen önce kurtları öldür, ondan sonra domuzlar çok ürüyor diye şikayet et. Kendi suçumuzu kabul etmekte çok cimriyiz nedense.

A_NOMAD, Guernica ve okursan beğendi.
Eski 19-02-2017, 22:45   #97
Yeni Üye

Tamam iste furacaksan... Furunuz efendim...

Eski 21-02-2017, 09:02   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Öncelikle, ben o hayvanı vurmam. İki sebebi var. Birincisi ben onun yaşam alanında olan bir yabancıyım, yani orası onun mekanı ikincisi, vurmaya çalışmak kendi sağlığım açsından da riskli, eğer hayvanı gerektiği gibi vuramazsam yaralanır bu da onu daha agresif hale getirir. Yine de tüfek bulunduracağım, ama son çare olarak.

Jeneratör sesi ve biraz ışık uzak tutmaz mı şimdi bu hayvanı? yoksa daha mı çok meraklanır ve gelir?

futuuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2017, 18:27   #99
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi futuuu Mesajı Göster
Öncelikle, ben o hayvanı vurmam. İki sebebi var. Birincisi ben onun yaşam alanında olan bir yabancıyım, yani orası onun mekanı ikincisi, vurmaya çalışmak kendi sağlığım açsından da riskli, eğer hayvanı gerektiği gibi vuramazsam yaralanır bu da onu daha agresif hale getirir. Yine de tüfek bulunduracağım, ama son çare olarak.

Jeneratör sesi ve biraz ışık uzak tutmaz mı şimdi bu hayvanı? yoksa daha mı çok meraklanır ve gelir?
Domuzlar meraktan çok açlık yüzünden bahçelere girer. Yanınızda küçükte olsa bir köpek bulundurmanız çok yararlı olacaktır. Köpeğinizin onu kovalamasından çok, köpeğin kokusu onları uzaklaştırır. Tabii açlıktan gözü dönmüş bir domuzun karşısına aslan çıksa fayda etmez.

Resulgur beğendi.
Eski 22-02-2017, 20:47   #100
Yeni Üye

Eren43's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
Domuzu kaçırmanın en iyi yolunu bulmuş adam bence teknik olarak cok faydalı olmuş herkez yapabilir belirli aralıklarla ses çıkarıyor
https://bizavcilar.com/domuz-kaciran...bddc6d5db.html

Eren43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2017, 03:42   #101
Yeni Üye

Domuzlar ac kaldiklarinda insan oldurebilirler ve yiyebilirler.

Furunuz, efendum...

Ates ederken sakin basina falan nisan almayin. On ayaginin 5 cm ilerisine nisan almak gerekir. Kalbi orada, acemi oldugunuz icin korunakli bir yerden ates etmekte faide var.

Eski 25-02-2017, 07:34   #102
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Domuzlar ac kaldiklarinda insan oldurebilirler ve yiyebilirler.

Furunuz, efendum...

Ates ederken sakin basina falan nisan almayin. On ayaginin 5 cm ilerisine nisan almak gerekir. Kalbi orada, acemi oldugunuz icin korunakli bir yerden ates etmekte faide var.
Domuzların aç kaldığında insan yediğini nereden duydunuz? filmlerde izlediklerinizle mi sınırlı bu görüşünüz? Madem insan öldürmek ve yemek, öldürülmek için geçerli sebep, en çok insanı hangi canlı öldürmüştür? Yaşayabilmek için yamyamlık yaparak hayatta kalan insan hikayeleri de cabası.

Bu şive komikliği de bana hiç gülünecek bir şey gelmiyor. Belki de komik olmadığı içindir. Bir espri bir defa yapılırsa anlamlıdır. Sürekli ısrar ederek, aynı espriyi yapmak bir saatten sonra sinir bozucu bile olabilir. Herkes komik olmak zorunda değil. Bu işi cem yılmaza bırakmak gerek.

Eski 25-02-2017, 17:32   #103
Yeni Üye

Aç domuzlar çiftçiyi yedi - Hürriyet Arşiv Haberleri

Furunuz, efendum...

Eski 25-02-2017, 19:29   #104
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık.

Çiftçiler domuzlardan dolayı bilhassa buralarda ( Trakya-Uzunköprü) önemli zararlara uğruyorlar.

Fakat mesajlarda da belirtildiği gibi onlar bizin yaşam alanlarımıza değil, biz onların yaşam alanlarına müdahale ediyoruz. hayvanlar için yaşayacak yeri bırakın, nefes alacak alan bırakmıyoruz.

Ne yapsın hayvanlar ?

Taşlıbahçe ve tarku beğendi.
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2017, 07:41   #105
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba Mesajı Göster
Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık.

Çiftçiler domuzlardan dolayı bilhassa buralarda ( Trakya-Uzunköprü) önemli zararlara uğruyorlar.

Fakat mesajlarda da belirtildiği gibi onlar bizin yaşam alanlarımıza değil, biz onların yaşam alanlarına müdahale ediyoruz. hayvanlar için yaşayacak yeri bırakın, nefes alacak alan bırakmıyoruz.

Ne yapsın hayvanlar ?
Meyve bahçemi ilk aldığımda zır cahildim. Meyvecilik konusunda hiç bir bilgim yoktu ve bir zirai ilaç satan kişiyle tanıştırıldım. Ne, nasıl olur? diye sorarkan konu bahçedeki yabani otlara geldi. Bana dediği ilk başta hoşuma gitmemişti ama sonra düşününce çok mantıklı geldi. "Bahçedeki yabani otlar, bahçenin gerçek sahipleri, biz orada misafiriz" demişti.

Bahçemde saksağanlar yuvaya yapıyor, ve meyveleri gagalayıp duruyorlar. Köstebekler her tarafı delik, deşik ediyorlar. Fareler etrafta cirit atıyor. Ayrıca bir baykuşumuz, yüzlerce serçe, 2 şahin, etrafta arada görünen bir tilki ve tabii olmazsa olmaz yılanımız. Meyve yetiştirip para kazanacağım diye bunlardan vaz geçilir mi? Doğayla rekabete girerek kazanmanın imkanı yok. Rüzgara karşı işersen, ne olur?

Eski 26-02-2017, 09:30   #106
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Sayın Tarku. İşe giderken otoyol kenarında birkaç noktayı kendine mesken tuttuğu için genelde bu noktalarda gördüğüm bir şahin var. Nesil değişti mi bilmiyorum ama bana yıllardır hep aynı kuşu görüyormuşum gibi geliyor. Onu gördüğüm zaman kendimi daha huzurlu ve umutlu hissediyorum.

Sizin 105 numaralı mesajınız bana artık komşudan saydığım Şahin'i hatırlattı.

Bir de köküne kibrit suyu ektiğimiz hayvanları gözlemlemek için muhtelif konseptlerde düzenlenen ve çuvalla para harcanan sektörlere dönüşmüş safariler, kuş gözlem turlarını.

Yok etmek için para ve zaman harcıyoruz, karbon salıyoruz. Sonra da görmek için.

Komşularınıza benden selam olsun.

tarku beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2017, 16:10   #107
Yeni Üye

Iste boyle durup dururken bile saldirir.

Eski 26-02-2017, 16:28   #108
Yeni Üye

Yaralı Halde Bıraktığı Domuz Öldürdü

Alıntı:
Gümüşhane'nin Kelkit İlçesi'nde 45 yaşındaki Nihat Erdoğan, dün gece av tüfeğiyle vurup yaralı halde bıraktığı domuzun saldırısı sonucu yaşamını yitirdi.Sadak Köyü Fındıklı Yaylası'nda dün gece bir domuzu av tüfeğiyle ateş ederek yaralayan Nihat Erdoğan, bu sabah da arkadaşları Niyazı Akın ve Şeref Yavuz ile aynı bölgeye gitti. Arkadaşları bölgede ahlat diye bilinen yabani meyve toplarken Erdoğan, domuzu vurduğu bölgeye gitti. Dere yatağında yerde yatan yaralı domuz aniden Nihat Erdoğan'a saldırdı. Sesleri duyarak gelen arkadaşları Nihat Erdoğan'ı kanlar içinde buldu.Olay yerine çağrılan jandarma ekipleri, 5 çocuk babası Erdoğan'ın yaşamını yitirdiğini belirledi. Yaralı domuzu da bularak etkisiz hale getiren jandarma soruşturma başlattı.Bu arada, Nihat Erdoğan'ın İstanbul'da yaşadığı ve yaz aylarında köyünde geçirdiği bildirildi.
Neredeyse her sene bir avci, domuz bekinde elinde silahi oldugu halde domuz saldirisina ugrar ve hakka yurur. Oyle tufek bulundurmakla olmaz, tufegi cok iyi kullanmasini da bileceksin.

Oralar domuzun mekaniymis, oralar domuzun mekaniysa ne isin var oralarda. Domuzun mekani mi olur? 1 domuz senede 30 yavru yapar. 3 senede 1000'leri gecer. Furmazsan heryere yayilirlar. 15 gun once Batman sehir merkezinde dolaniyorlardi.

Saldiran domuzlari gozaltina alalim, sonra mahkeme edelim, suclu olanlari hapse atariz. Domuzun zaten canina minnet, yattigi yerde yiyecek onune gelir. Domuz herhalde omur boyu hapis cezasini tercih edecektir.

Gulmekten gobegim yer degistiriyor.

Düzenleyen mors : 26-02-2017 saat 16:34 Neden: Domuzu savunan insanin parasi coktur.
Eski 26-02-2017, 16:43   #109
Yeni Üye

Turkiyede milyonlarca insan, sizlerin hobi amacli ugrastiginiz bahcelerden gecimlerini saglar, cocuklarini okutur. Vari yogu odur.

Simdi turedi zenginler, sehirlerden sikilmislar, en guzel arazileri satin almislar, buralara gelip, domuz haklarini savunuyorlar.

George Orwel'in hayvanlar ciftligi kitabi var. Orada domuzlari kimlere benzetmisti?

Eski 26-02-2017, 18:16   #110
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Turkiyede milyonlarca insan, sizlerin hobi amacli ugrastiginiz bahcelerden gecimlerini saglar, cocuklarini okutur. Vari yogu odur.

Simdi turedi zenginler, sehirlerden sikilmislar, en guzel arazileri satin almislar, buralara gelip, domuz haklarini savunuyorlar.

George Orwel'in hayvanlar ciftligi kitabi var. Orada domuzlari kimlere benzetmisti?
Beni tanıyor musun? Yazdıklarımdan bu sonuca nasıl vardın? İnsanlar geçimlerini topraktan sağlıyorlar diye her istediklerini yapma hakkına sahip mi oluyorlar? Öldürmek çözüm değil, madem domuzlardan şikayet ediyorsun, bahçenin etrafını çevirirsin. Saksağanlardan şikayet ediyorsan, tül çekersin. Seralarda domates yetiştirip, bütün mahsulü bir gecede kıpkırmızı yapan ilaç atanlar var. İçini kestiğinde yemyeşil. Bu domates üreticisi de geçimini topraktan sağlıyor. Her şeyi yapmak mübahsa olmamış domatesi satması da mantıklı öyle mi?

Şehirden sıkılıp, toprağa koşan insanların türemesi gibi. Canı istediğinde her canlıyı öldürmeyi kendinde hak görenler maalesef uzun süredir var. Dünyanın böyle yaşanmaz bir yer olması, acaba hangi çeşit insanın suçu?

okursan beğendi.
Eski 26-02-2017, 18:21   #111
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
https://www.youtube.com/watch?v=UDOi...e_gdata_player

Iste boyle durup dururken bile saldirir.
Sen buna saldırı mı diyorsun? Hayvan korkmuş nereye kaçacağını şaşırmış.

Eski 26-02-2017, 21:07   #112
Yeni Üye

Insani da boyle yiyebilirler...Furunuz...

Merhamet, domuzu yarali birakmamaktir. On ayaginin 5cm ilerisine bir tek kursun yeterlidir. Oyle sacmayla domuza ates edilmez. Tek kursun ya da sabot kullanilir. Tufegini iyi kullanan biri icin tek kursun yeterlidir.

Sinirlarimizin dibinde milyonlarca insan birbirini oldurdu. Tecavuz edilmedik kadin kalmadi. Okudugum bir twiite 2 yasinda erkek cocuguna tecavuz edildigi yaziliydi. Insanlarin canli canli kafalari kesildi. Canli bombalar ulkemizin icine girdi.

Arazisini domuzlara karsi koruyamayan, buralar onlarin mekani diyenler, sayet boyle bir ortamda kaldiklarinda ne yapacaklar?

Colugunu cocugunu nasil koruyacaksin? Erkeksen erkek gibi davranirsin...

Eski 26-02-2017, 21:11   #113
Yeni Üye

Turedisiniz iste. Bilmis bilmis konus. Hadi ordan, senin gibilerle muhatap olmam.

Eski 26-02-2017, 22:32   #114
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Herkes insan doğar, ama bazıları bunu kaybeder.

Tunceliler soğuk kış şartları nedeniyle yemek bulamayan yaban domuzlarını elleriyle besliyor | bikaynak

Eski 27-02-2017, 00:55   #115
Yeni Üye

Domuzlari desteklemek icin domuz olmak lazim.

Eski 27-02-2017, 01:28   #116
Yeni Üye

Domuza bu tip fiseklerle ates edilir. Tek kursun ya da slug denir.

Bunlarin disinda daha sert sabot turu fisekler de vardir.

Bu fisekler slug namlulu av tufeklerinde kullanilabilir.

Eski 27-02-2017, 01:37   #117
Yeni Üye

Bu sabot fisek. Yukaridaki tek kursundan daha etkilidir. 50 yarda yani 47, 5 m mesafeden ates etmek, daha once de yazdigim gibi on ayaginin 5 cm ilerisine nisan almak gerekir.

Basligin adi "yaban domuzlarini nasil yok edebilirim" olduguna gore bunun yontemini yazmak lazim. Yontem budur.

Domuz haklari savunucularinin laflarini dinlerseniz caninizdan ve malinizdan olursunuz. Allah korusun, cocugunuz bir domuzla karsilasabilir.

Domuzlar insan oldurup, yiyebilirler. Nette bunun son derece korkunc ornekleri var.

Eski 27-02-2017, 07:29   #118
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Alıntı:
Domuzlari desteklemek icin domuz olmak lazim.
Bilen bilmeyen herkesi domuz avına teşvik etmek için ne olmak lazım?

Üstelik avlanan domuzların saldırılarını gösteren videoları da aynı kişi paylaşıyorsa, bu vatandaşa hangi sıfatı ile hitap etmek lazım?

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2017, 17:50   #119
Yeni Üye

Çarpitmak, domuzlarin isidir. George Orwel boyle soylemis. Bilen bilmeyen ne demek? Başligin adini oku istersen, basligin adi "domuzlari nasil yok ederiz". Bu basliga gelip, domuz haklarini savunanlar kimler?
Adamsan adam gibi davranacaksin, bunu cinsiyet ayrimi yapmak icin yazmiyorum.

Ortalikta adam kalmazsa, ne dedigini bilmeyen zibidiler hakim olur. Domuz avciligini bile yasaklattirmaya kalkarlar. Domuz avciligi yasaklanirsa, domuzlar cok kisa surede fareler gibi cogalirlar. Domuzlar nicin sehirlere geliyorlar da koylere gitmiyorlar? Çünku, koylere gitseler baslarina nelerin gelecegini cok iyi biliyorlar.

Domuzlar sizden cok daha akillidir. Aslinda bu yazdigim dogru degil, sizler tabii ki domuzlardan akillisiniz. Bu kadar yazdiktan sonra mutlaka domuzlarin tehlikeli oldugunu anladiniz.

Sadece domuzu vuracak cesarete sahip degilsiniz. Bunu domuz haklarini savunarak ortmeye calisiyorsunuz.

Domuzu vuramayan; vatanini, bayragini, malini, canini, namusunu, serefini nasil koruyacak?

Kendinize gelin...

Eski 27-02-2017, 17:53   #120
Yeni Üye

Fareleri nasil yok ederiz diye bir baslik acilsa, hicbiriniz farelerin haklarini savunmaz. Yuzlerce ilac, kapan, tuzak yazilir.

İs domuza gelince mi degisiyor? Korkaksiniz...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024