agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Yabani Hayvanlar / Genel
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler
  • 1 Gönderen zenfree
  • 1 Gönderen Kudret
  • 1 Gönderen kala
  • 7 Gönderen sakagun

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-10-2007, 11:25   #1
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Komşum Sincap

Namrun/Çamlıyayla'daki evimizin çatısına bitişik çam dalında bir sincap yuvası var.Balkonumuz, ağaçlık bir alanın içine girmiş durumda ve gün içerisinde, özellikle insanların aktif olmadığı sabah saatlerinde pek çok sincap dallarda oynayıp duruyorlar.Aynı anda 4-5 sincabı dallarda koşarken, zıplarken, kozalak, ceviz toplarken ya da yan bahçedeki erik ağacından erik yürütürken görmek mümkün

Name:  sincap1.jpg
Views: 18019
Size:  68.1 KB

Şimdi insanlar yayladan elini çekmişken, Ekim ayı içerisinde iyice ortaya çıkmışlardır, bir gidip görmek lazım

Atlas Dergisinin yaylayla ilgili yazısında bilimsel adı ve sınıflandırması da yapılmıştı ama dergi elimde yok şu an, fotoğrafını ekliyorum, türünü bilen birisi yazarsa iyi olur.

Şurada da ilgili Wikipedia sayfası var.

Selamlar,

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2007, 13:57   #2
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Evimizin önünde uçsuz bucaksız orman ve fıstık çamları olmasına rağmen hiç sincaba raslamadım. Çok severim sincapları, olmasını çok isterdim. Emirgan Korusu'nda o kadar çok var ki. Yürüyüş yaparken kaçıp, ağaç tepelerinden bizi seyretmelerine bayılıyorum
Sincap satan bir yer var mıdır acaba alıp salsam ormana

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2007, 14:04   #3
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sincaplar bazen odama kadar giriyorlar iş yerinde.

Bir de kedilerle asla anlaşamıyorlar. İnanılmaz sesler çıklartarak saldırıyorlar.

Çocukluğumda, odamın penceresinin hemen yanında çam ağacı vardı. O kadar yakındı ki pencereyi açınca dallar içeri uzanırdı. Üzerinde sincaplar olurdu. Sabah yattığım yerden ağacın üstündeki sincapları izlerdim. Ne şanslıymışım.

yağmur beğendi.
zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2007, 14:56   #4
Ağaçsever

gangava's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Herkese merhaba, bizim de bahçemizde küçük 2 misafirimiz var. Ama bu sadece bir tanesi. Diğerinin resmini çekemedim. İnsan bu küçük tatlı hayvanları görünce nasıl da mutlu oluyor değil mi? Demek ki daha heryeri bozamamışız!

Eklenen Resimler

gangava Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2007, 20:40   #5
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
Bolu Seben'deki ahşap köy evimizde bu şirin misafirleri ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum

2 ayda bir bir iki günlüğüne gidebildiğim köy evimizin bahçesinde 8 sansar ve 4 sincap ağırlıyoruz. Sansarlar köy halkı tarafından talan edilmek istesede yuvaları bizim bahçede olduğu için kimse dokunamıyor.

Bize zararları sadece gece ahşap evin tavanında koşuştururken verdikleri sesten dolayı misafirlerimizin ne olduğunu bilmedikleri için korkmaları ve buğday ambarını yumurta ile doldurmaları Aksine yararları var. Evin etrafında börtü böcek barındırmıyorlar. sincaplarında evimizin 2 dönümlük bahçesini ceviz ve erik ağaçlarıyla donattılar.

Benim yılda birkaç günde gördüğüm yararları bunlarsa, kimbilir göremediğim ne yararları vardır...

yağmur beğendi.
Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2007, 11:45   #6
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Mesajı Göster
Evin etrafında börtü böcek barındırmıyorlar. sincaplarında evimizin 2 dönümlük bahçesini ceviz ve erik ağaçlarıyla donattılar.

Gözlemlediğimiz kadarıyla, sincapların ektiği cevizlerden çıkan ağaçlar pek uzun ömürlü olmuyor, belki de bakımsız kaldıklarından.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2007, 11:50   #7
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Bu da fıstık uğruna ağaçtan inip insaların elinden bile beslenen bir sincap . Oğlum cebindeki tüm fıstıkları ona vermişti .

Eklenen Resimler

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2007, 21:15   #8
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
Sevgili MSaygin bu konuda bilgim yok ama yaklaşık 8 yıldır sağlıklı bir şekilde büyüyorlar Yalova'dan götürüp diktiğim ceviz fidanları ise en fazla 1,5 yıl dayanabildiler

Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2008, 10:18   #9
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 4
Bizim burada yer sincabı yaşardı. Ancak son yıllarda görünmez oldular. 10 kadar gönüllü arkadaş dağlarımızı ağaçlandırmaya çalışıyoruz. Acaba sincap getirsek ağaçlandırmaya katkısı olabilir mi ?

Tamtutulma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2008, 10:56   #10
Ağaçsever

kala's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2008
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tamtutulma Mesajı Göster
Bizim burada yer sincabı yaşardı. Ancak son yıllarda görünmez oldular. 10 kadar gönüllü arkadaş dağlarımızı ağaçlandırmaya çalışıyoruz. Acaba sincap getirsek ağaçlandırmaya katkısı olabilir mi ?
Konunun uzmanı değilim ama sadece şahsım adına fikir vermek istiyorum. Sincapların yok olma sebebi ne olabilir önce onu araştırmalısınız?
1- sebep, yiyecek içeceklerinin yok olması mı? -doğal yaşam alanlarının daralması mı?
2- onları yok eden bir şeyin varlığı mı? vs... gibi
Önce bunları araştırıp sincapların eskiden yaşadığı gibi bir yer haline gelmesini sağlamalısınız. Bunlar mevcut olduktan sonra zaten doğaya saldığınız sincaplar yaşayacaktır.

kala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2008, 16:58   #11
Ağaçsever

kala's Avatar

...Bizim Ayaş'ta bağımızda çocukken hep sincaplar vardı görürdük ağaçların dalların otların arasından hoplaya zıplaya kaçarlardı bizi görünce. Şimdilerde göremiyorum hiç. Ayaşın dutu, dolayısı ile dut bağları meşhurdur. (sadece dut algılanmasın dutu, domatesi, kirazı, cevizi vs. bilimum zaten ne ekerseniz müthiş lezzetli ürünler elde edersiniz, sormuştum bir bilene, Ayaşın havasından demişlerdi) neyse, Bu bağlar zamanla yok olmaya başladı, dışarıya giden göç erkanı, yıllar sonra paralanmış ve kendine 2-3 katlı yazlık ev yapma hayalleri içinde geri döndü kasabasına. Bağını kimi sattı kimi evler kondurdu. Şu an bizim de bağın içinde bulunan bu bölge, hızla küçülmekte yok olmakta. Yakında Ayaş'ın dutunu internetten tanıtmaya başlayacağız çocuklarımıza. "Kızım bak işte bu resimdekine benzer bi şeydir Ayaş dutu"...
Ahh aahh... O sincaplar koşuşurken etrafta seyretmeye doyamazdık. Herşey yok oluyor, herşey...

yağmur beğendi.
Eski 10-07-2008, 18:19   #12
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 4
Sayın kala: yer sincaplarının ( burada Gelengi deniyor) ortadan kaybolmasının birinci nedeni bölge insanlarının bu şirin canlılara karşı hasmane tavrıdır. Pek çok kez yolda karşısına çıkan yer sincabını sırf zevk için ( nasıl bir zevkse artık !!!) ezen insanlar gördüm. Oysaki genelde tarım arazilerinde bile yaşamayan bu şirin canlıların insanlara hiç bir zararları yoktu. Yine yer sincaplarının topraktaki tünellerine su döküp hayvanları boğan çok insan gördüm.

Yer sincapları için fazla ümitli değilim. Neredeyse 10 yıldır hiç görmedim. Biraz önce konuştuğum bir arkadaşım yakın bir zamanda tarlasında gördüğünü söyledi. Ben daha çok ağaçlarda yaşayan sincaplardan bahsediyorum. Çünkü bölge insanının bu hasmane tavrı karşısında ağaca çıkabilen ve yer sincabına göre çok daha hızlı olabilen bir canlı. Artı ağaç tohumlarını gömmesi de bizim ağaçlandırma çalışmalarımıza katkı sağlar diye düşünüyorum.

Saygılar...

Tamtutulma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2008, 09:11   #13
Ağaçsever

kala's Avatar

Alıntı:
Sayın kala: yer sincaplarının ( burada Gelengi deniyor) ortadan kaybolmasının birinci nedeni bölge insanlarının bu şirin canlılara karşı hasmane tavrıdır. Pek çok kez yolda karşısına çıkan yer sincabını sırf zevk için ( nasıl bir zevkse artık !!!) ezen insanlar gördüm. Oysaki genelde tarım arazilerinde bile yaşamayan bu şirin canlıların insanlara hiç bir zararları yoktu. Yine yer sincaplarının topraktaki tünellerine su döküp hayvanları boğan çok insan gördüm.

Yer sincapları için fazla ümitli değilim. Neredeyse 10 yıldır hiç görmedim. Biraz önce konuştuğum bir arkadaşım yakın bir zamanda tarlasında gördüğünü söyledi. Ben daha çok ağaçlarda yaşayan sincaplardan bahsediyorum. Çünkü bölge insanının bu hasmane tavrı karşısında ağaca çıkabilen ve yer sincabına göre çok daha hızlı olabilen bir canlı. Artı ağaç tohumlarını gömmesi de bizim ağaçlandırma çalışmalarımıza katkı sağlar diye düşünüyorum.

Saygılar...

... evet Ayaş'ta gördüklerim hem ağaçlarda hoplayıp zıplayan (kuyrukları kabarık gösterişli) hem de tepede mezarlığın oralarda görmüştüm. İlkini gördüğüm bir 10-15 sene olmuştur... İkincisi tepede gördüklerimse 2-3 sene oldu. O tepede aşağı göle inen bir kavisli toprak yol vardır. Yolun ortasında öylece duruyordu bizi gördüğü halde öylece masum, sakin sakin çevresine bakınıyordu Allah'tan yavaş gidiyorduk da onu vaktinde görüp durabildik sonra yolun ortasında öylece onun kendiliğinden gitmesini bekledik epey de bi bakıştık bu arada Çok tatlıydı. Yolun biraz içerisinde toprağın içinde kayboldu evet o zaman bunlar yer sincabı.. Hani diyorsun ya "İnsanlar zevk için öldürüyor". Nasıl bir vicdan ki; AAhhhhh....

Bu siteye giren insanlar diyorum. Bu siteye giren insanların ortak bir yönü var. Çoğu ticari bir amaç gütmüyor, kesesini düşünmüyor.
Çoğu, senin benim gibi canlı aşığı yaşayan her türlü canlıya saygı duyuyor nasıl yaşatayım telaşında hepsi...
Bizler ufacık bir tohumun filizlenmesini çoğu zaman gözyaşları içinde karşılayabiliriz o denli büyük, yaşayan her türlü canlıya saygılı, değer veren, yüreklere sahibiz.
Kİ bu insanlar ki nasıl bir vicdana sahipler aklım almıyor kabullenemiyorum. Herşey yetiştirmede bence. Çocukken nasıl yetiştirirseniz, eh ağaç yaş iken eğilir sözü var yaa işte bu..

Eski 11-07-2008, 16:07   #14
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sabahları, erken saatlerde arka bahçedeki kayısı ağaçlarının müdavimleri sincaplar.
Dün sabah ailecek geldiler, 3 tane sincabı seyretmekten kendimi alamadım. Sokak kapısını bile açamadım, ürküp de gitmesinler diye.
Bazen de ön bahçede bir köşeden diğer köşeye yıldırım hızıyla koşuyorlar. Bir cevizden diğerine. O kadar hızlı hareket ediyorlar ki şaşarsınız. Eşim, açık arazide şahin kapar diye korkuyor da ondan hızlı hareket ediyorlar dedi. Ağaç üzerinde, cevizleri kırıp da yemelerini dürbünle seyrediyorum çoğu kez. Elleri ve suratları çok güzel.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2008, 18:32   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2008
Yer sincaplarından Erciyes üniversitesinde aşırı derecede var.

Apaydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2008, 23:15   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2008
merhaba

Bodrum'da teyzemin evindeki bahçede 4 adet sincap yaşıyor. çok sevimli çok tatlılar.2 yıldır oradalar. sanırım meyve ağaçlarının artmasıyla geldiler eskiden yoklardı.
sabahları bazan saat 10'a kadar oynuyorlar. Bahçede genellikle boyu 7-8 m olan zeytin ağacında oynuyorlar. bahçede bunun dışında nar,erik,şeftali ağaçları var. çevre sakinleri de onları çok seviyor. çoğu kişi ekmek , yer fıstığı koyuyor. ben de 20 gün boyunca onları besledim yerfıstığı ve ceviz koydum. hergün belirli saatlerde dikkatlice gelip yer fıstıklarını alıp kaçıyorlar. kameramla onların en sevimli hallerini görüntüledim kasetten dvd ye aktartacağım.çok güzel görüntüler aldım. keşke imkan olsa da sizlere de izletebilsem

Düzenleyen delidumrul : 03-08-2008 saat 23:17 Neden: anlatım bozukluğu
delidumrul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2008, 05:56   #17
Ağaçsever

sonunda sincap videolarını video paylaşım sitelerine koymaya başladım ama görüntü elimde olandan biraz daha düşük kaliteli oldu nedense.

http://www.metacafe.com/watch/161461...g_on_the_tree/

http://www.metacafe.com/watch/1614073/sincap_squirrel/

Eski 20-08-2008, 10:21   #18
Ağaçsever

kala's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi delidumrul Mesajı Göster
sonunda sincap videolarını video paylaşım sitelerine koymaya başladım ama görüntü elimde olandan biraz daha düşük kaliteli oldu nedense.

http://www.metacafe.com/watch/161461...g_on_the_tree/

http://www.metacafe.com/watch/1614073/sincap_squirrel/
Gerçekten çok hoştu seyretmek. Hele kuşla oynaması ve yerfıstığını ön ayakları ile evirip çevirmesini seyretmek çok güzeldi. Teşekkürler bunu bizimle paylaştığınız için Sn. Delidumrul

Eski 22-08-2008, 21:43   #19
Ağaçsever

birşey değil. aslında tripodum ve daha güzel bir kameram olsa çok daha keyifli olacaktı.

Eski 28-08-2008, 23:00   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2008
sincaplarda virus olurmu

tunalimor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2008, 17:17   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2008
sincaplar doğada var olan eşsiz türlerden sadece biri bazen sincaplara sırf kürkü nedeniyle avladıklarını duydum buda ayrı bir zulüm ******

kampçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2008, 18:15   #22
Ağaçsever

en son yedigöllerde bir kaç çift sincap gördüm. bazı yerlerde sincap popülasyonunun hızla azaldığını okudum doğruluk payı varmıdır bilemiyorum umarım yoktur.
bu konuda bilgisi olan biri bizi aydınlatırsa sevinirim

Eski 26-11-2008, 18:21   #23
Ağaç Dostu

Baobab's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2008
Üç sene kadar New York'ta yaşamıştım ve oradaki sincaplar, değil insanlardan kaçmak, aynı bizdeki sokak kedileri gibi her yerde dolaşmaktaydı.
(aynı durum koskaca fareler iöin de geçerliydi tabii! özellikle de metroda!

Hatta, hemen hemen bütün evlerin pencerelerinde, gece tırmanıp da içeri girmesinler diye tel kafesler vardı.

Central Park'ta da sık sık insanların elleriyle sincap beslediklerine şahit olurdum.

Baobab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2009, 10:51   #24
Yeni Üye

fidecim's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
sincaplar çok güzel hayvanlar yaaa..ayrıca virüs falan olduğunu da sanmıyorum...

fidecim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 11:08   #25
Ağaçsever

ismailay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2009
Alıntı:

Saygılar...
Çok haklısınız yanılmıyorsam Nevşehirde yaşamaktasınız bu arada çalışmalarınızı zevkle takip ediyorum. Burda yer sincaplarına burdaki halkın deyimiyle(gelincik) hiç rahat vermiyorlar sizinde dediginiz gibi yuvaklara su döküp hayvanlara zarar vermeye çalışıyorlar. Kayseride erciyes ünüversitesinde yer sincapları çok asırı derecede bulunmaktadır. Okula gidene kadar o kadar çok görüyorumki .

ismailay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2009, 20:14   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Gelincik

Mustelidae familyasından Mustela cinsinden bazı küçük yapılı etçil türlerinin ortak adı. Familyası: Sansargiller (Mustelidae). Yaşadığı yerler: Avrupa ve Kuzey Asya’da. Uzun kuyruklu gelincik, Amerika’da yaşar. Özellikleri: 15-20 cm uzunlukta, saldırgan, merhametsiz, avcı bir memeli. Fare, tavşan, kuş, yılan, kümes hayvanlarını avlar. Yumurtaları çalar. Ömrü: 9-10 yıl. Çeşitleri: Uzun kuyruklu, kısa kuyruklu, kokulu, avcı, alp ve Cava gelinciği gibi çeşitleri vardır.

Sansargiller ailesinden vücudu ince uzun yapılı, atik ve cesur bir hayvan. Etçiller takımının en küçük türüdür. Aynı familyadan kakum (as) türüne çok benzerse de, ondan daha küçüktür. Sırt tüyleri kırmızı esmer veya kahverengi, karın altı beyazdır. Tarla faresi, sıçan ve piliçlere saldıran merhametsiz, kana susamış, etçil bir memelidir.

Cüssesi çok küçük (15-20 cm uzunlukta) olduğundan her yere girip çıkabilir. Köstebek tünellerinde rahatlıkla dolaşır. Fare inlerine girerek kalabalık fare kolonilerini telef eder. İyi tırmanıcı ve yüzücüdür. Çoğunlukla fare, yılan ve köstebek ile beslenir. Ağaçlara tırmanıp, kuş ve sincaplara pusu kurar. Güvercin ve tavukları parçalayarak kanını emer. Girdiği kümeslerde büyük zararlara sebeb olur. İri gelincikler, iyi tavşan avcısıdır. Anbarlar, ahırlar içinde, toprak altında veya ağaç kovuklarında öldürdüğü hayvanların ininde yaşar. İnini, avlarının post ve tüyleriyle döşer.

Av etlerini depoladığı kilerleri vardır. Çoğunlukla avlarını beyinlerinden ısırıp, felç ederek canlı olarak kilerlerinde saklar. Güvercin ve tavuk yumurtasını çok sever. Küçük yumurtaları ağzı ile, büyüklerini çene altına kıstırarak taşır ve aşırır. Kabuğunda açtığı ufacık bir delikten yumurtanın bir damlasını bile akıtmadan hepsini emer. Kıstırıldığında insana da saldırır.

Kuzey bölgelerde yaşayanlar, sonbaharda kahverengi tüylerini dökerek beyaza bürünürler. Yazın kahverengi, kışın beyaz kürklüdürler. Kışları karlı olmayan bölgelerde yaşayan gelincikler de sonbahar ve ilkbahar olmak üzere yılda iki defa tüylerini değiştirirler. Fakat, bunlar kışın beyaza bürünmezler. Kürkü makbul iri gelincik türleri olduğu gibi, ehilleştirilerek tavşan ve fare inlerini basmak için avcılıkta faydalanılan gelincikler de vardır.

Martta çiftleşir. 6 haftalık (43 gün) bir gebelikten sonra gözleri kapalı 5-7 yavru doğar. Bir günlük yavru 2-3 gr ağırlıktadır. İki hafta zarfında vücutları ipek gibi beyaz bir posta bürünür.

Gelincikler 9-10 yıl kadar yaşar. En büyük düşmanları; baykuş, atmaca ve evcil kedilerdir. Tabiatta kemiricilerin nüfus artışını kontrol ettiğinden, zararlarından daha çok faydalı bir hayvandır. 6-7 kişilik gelincik ailesi karanlık basınca, grup halinde avlanmaya çıkar. Yalnız avlananları da vardır. Yurdumuzun hemen hemen her bölgesinde bulunur.

İnce ve uzun gövdeli ve kuyruklu, kısa bacaklı, hareketli ve uzun boyunlu hayvanlardır. Kuzey Amerika türleri, 17-18 cm. boylarıyla en küçük karnivor türü olarak bilinir. Dünyanın başka yerlerinde yaşayan türleri, 30-35 cm. boyunda olabilmektedir.

Gece avcıları olan Gelincikler, tek başlarına avlanan hayvanlardır. Kemirgenler, sürüngenler temel besinleridir.

Türkiye'nin hemen hemen her bölgesinde görülebilen gelinciklerin, sırtları kızıl kahverengi, karın bölgeleri ise beyaza yakın açık renkli tüylere sahiptirler.

Sincap;
Özellikleri Vücudunun üst kısmı açık sarıdan kırmızımsı kahverengine ve siyaha kadar değişir. Alt tarafı tamamen beyazdır.Omurgalı hayvanların içine girer. Kışın, kıl uçlarında siyah pigment miktarı artar. Bu nedenle kırmızı renkte olanlar, kışın daha koyu görünür. Kuyruktaki tüyler uzundur ve kuyruklarını kıvırıp sırtlarına değdirebilirler. Gözleri iri ve parlaktır. Kulakların ucunda (kışın daha fazla) tüy demeti bulunur. Arka ayakları daha uzun ve daha güçlüdür. Boyları 18-25 cm, kuyrukları 14-20 cm arasındadır ve 280-480 gram ağırlığındadır....

Yaşam alanı Ormanlık ve ağaçlık bölgeler, parklar ve korularda yaşarlar. Alarm vermek için çok-çuk-çuk,kru-kru-ru ve tro-tro-tro diye sesler çıkarırlar. Kış uykusuna yatmazlar ancak soğuk havalarda birkaç gün süren uyuşukluk dönemleri olur. Çiftleşme dönemi dışında yalnız yaşarlar. Çok iyi tırmanır ve sıçrarlar, hemen hemen bütün zamanlarını ağaçların üzerinde geçirirler. Ağaç gövdesinde baş aşağı ve baş yukarı hızla inip çıkabilirler. Gündüzleri işlektirler, sabah ve ikindi vakti daha hareketlidir.0-3aylıkken eve alınan sincaplar evcilleştrilebilr.Evcilleştiklerinde oldukça hareketli ev arkadaşları olabilmektedirler

Yaşadıkları Yerler : Akdeniz adaları ve İzlanda hariç tüm Avrupa’dan, Japonya’ya kadar dağılmıştır. Türkiye’de Trakya ve Kuzeydoğu Anadolu’da (Kars ve Amasya civarı),Orta Akdeniz Toros Dağlarında yaşar.

Üreme : Çürümekte olan dallardan 30-40 cm. çapında, ağaçların tepe kısmında ya da köke yakın büyük dalların ayrıldığı çatallarda ya da ağaçkakanların açtıkları deliklerdeki oyuklarda, küre şeklinde yuva yaparlar. Yuva ağzının altta olması nedeniyle kuş yuvalarından rahatlıkla ayırdedilebilir. Yuvanın içini yosun ve otla döşerler. Bir yerleşim bölgesinde aynı hayvan birden çok yuva yapar ve kullanır. Yılda 1-2 kere, 2-7 yavru doğururlar. (Ancak bir yılda 40 yavru doğuranları da görülmüştür.) Anne yuvadan ayrılırken yuvanın ağzını ve yavrularını otlarla örter. Ortalama ömrü, 7 yıl kadardır.

Beslenme : İğne yapraklı ağaçların tohumlarını dişleri ile kozalakları ısırarak serbest bırakırlar. Meşe palamutları, ceviz, badem, fındık, tomurcuklar, mantarlar, taze ağaç kabukları, böcekler, salyangozlar ve kuş yavruları ile beslenirler. Tohumları ve kabuklu yemişleri tek tek toprağa gömerek saklarlar veya kovuklarda depolarlar. porsuk ağacının tohumları insanlar için zehirli olmasına karşın sincaplarca çok sevilir.

Sincaplar sakladıkları tohumların bir kısmını bulamazlar. Toprak altında unutulan bu tohumlar, yeni ağaç fidanlarının yetişebilmesine yardımcı olur.

Diğer : Sincaplar, postları için avlanırlar ve (yasak olmasına karşın) avlanma nedeniyle Türkiye’de sayıları hızla azalmaktadır. Kırmızı listede soyları tehlikede olmayan hayvanların yer aldığı nt statüsündedir. Ancak Türkiye’deki durumları daha hassastır. Gündüz yırtıcıları tarafından da avlanmaları sayılarındaki azalmayı desteklemektedir. Kızıl sincaplar, yayılmacı türlerle rekabet edemeyebilir. Örneğin İngiltere’de yerli tür olmasına karşın sonradan Britanya adasına getirilen boz sincap tarafından yaşama alanının işgali nedeniyle rekabet edememiş ve sayıları giderek azalmıştır.

Kaynak : Wikipedi

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2014, 08:12   #27
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Evimin üst katındaki balkona sardırmaya çalıştığım Mor Salkımımın üzerinde sincap gördüm. 1,5 metre yakınına kadar gidip fotoğraf çektim, kaçmadı. Geceleri terastan sesler geliyor. Sebebi sincapmış.

Eklenen Resimler

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024