agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Yabani Hayvanlar / Genel
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen KAPTANzst
  • 1 Gönderen tarabyali
  • 1 Gönderen dreams

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-03-2010, 11:03   #1
Yeni Üye

santor's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2008
sincap ve ceviz ağacı

selamlar
bir köyde çiftlik evinde yaşamaya başladım.
ev yakınında bir ağaçta sincaplar yaşıyor.vahşi olmalarına karşın soğuk havalarda yem ve su ihtiyaçları için destek sağladığımızdan :bu bahçede bizlere alıştılar.
bu dönemlerde yavruluyor ve yavrular burada büyüyor.yavrular büyüdükten belli bir süre sonra-herhalde erginliğe ulaştıkları zaman-kışa doğru yavrular yuvadan ayrılıyor.
şu anda anne sincap yavrulamak üzere.her yıl iki veya üç yavru oluyor.
yavruları da besliyoruz her şey çok güzel ancak:4 ağaç ceviz ağacım var.her sene de ceviz oluyor.
ama ceviz almam mümkün değil.ceviz yeşilken içi sütlenmeye henüz başlamışken sincaplar da başlıyor.bi sürü meyva var badem ağaçları da var.ama illaki ceviz ...
hiç olmazsa bir ağacın cevizlerini kurtarmak istiyorum.diğer cevizler feda olsun.
cevizin altına köpek bağlıyorum,bu sefer diğer ağaçların dallarından atlıyor,ağaçların dallarını budadım .bu defa köpek uyurken ağaca çıkıyor ve bu defa da aşağıya inemiyor.
ben bu sincaplara zarar vermeden hiç olmazsa bir ağaç cevizi nasıl kurtarabilirim.??
bu mümkünmüdür?
fikirlerinize ve önerilerinize açığım
saygılar
(Mehmet )

santor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2010, 12:06   #2
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Ne kadar güzel bir derdiniz var sevgili santor hem güldüm hem üzüldüm, sincaplardan kurtulmanız için ceviz ağacını kesin, (şaka şaka)
Ceviz ağacınız varsa sincaplardan kurtulmanız zor, aynı sorundan benim de sorunlarım olacak gibi gözüküyor, ağaçlarım henüz küçük bu yıl meyvaya yatıracağım bir de sincaplar dadanırsa vay halimize, sahi bunu nasıl önleyeceğiz bir araştıralım bakalım ve ya bilgisi olan arkadaşlar yazabilir mi.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2010, 12:31   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2008
Sincaplar kışa hazırlık amaçlı olgunlaşan kuru cevizleri toprağa gömmeleri gerekiyor. Böyle olursa kışın yarı yarıya paylaşılırdı.
Küçükken sincapların sakladığı cevizleri bulup yerdik. Hazıra konardık.

sezgin53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2010, 13:27   #4
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Bizim yaylamızdada sincaplarımız epey fazla her cevize bir sincap ailesi düşüyordu, 15 sene öncesini hatırlıyorum sayıları çok daha fazla idi bahçeye iner inmez karşılaşırdınız ama artık azaldı çünki evlerin çatılarına filan zarar veriyor diye zehirliyor veya saçma ile öldürüyorlar
Eğer ağacınıza çıkmasını istemiyorsanız Siyah kalın ince 1 m ile 2 mlik su hortumlarını ilk cevizin çatalına ve bir kaç üst dalına dolayın onu yılan sanıyor kolay kolay çıkmaz o ağaca.Eskiler yılan ölüsü veya buldukları yılan derisini asarlarmış fakat bulabilecenizi sanmıyorum belki eski yılan derisi kemerlerde iş görür.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2010, 10:35   #5
Yeni Üye

santor's Avatar

ilgilenen Lilium ve Sezgin53 nickli arkadaşlara teşekkürler.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Bizim yaylamızdada sincaplarımız epey fazla her cevize bir sincap ailesi düşüyordu, 15 sene öncesini hatırlıyorum sayıları çok daha fazla idi bahçeye iner inmez karşılaşırdınız ama artık azaldı çünki evlerin çatılarına filan zarar veriyor diye zehirliyor veya saçma ile öldürüyorlar
Eğer ağacınıza çıkmasını istemiyorsanız Siyah kalın ince 1 m ile 2 mlik su hortumlarını ilk cevizin çatalına ve bir kaç üst dalına dolayın onu yılan sanıyor kolay kolay çıkmaz o ağaca.Eskiler yılan ölüsü veya buldukları yılan derisini asarlarmış fakat bulabilecenizi sanmıyorum belki eski yılan derisi kemerlerde iş görür.

bu önerini mutlaka deneyeceğim.hatta plastik yılan alıp ağaca asmayı düşünüyorum.çok teşekkürler.
galiba bu defa hallettik sorunu

Eski 04-04-2010, 22:18   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Bahçede bir tane ceviz ağacımız var. Bu yıl iki sepet ceviz verdi. Bir sepet tüketilmiş, diğer sepet ise balkonda bir bez torbada asılı durmaktaydı. Dün bahçenin karşısındaki meşelerde 3 tane sincap gördüm ilk defa. Bu gün cevizlerin hepsini aldım yanıma, bahçedeki cevizin kalın bir dalına bir sepet cevizi astım. Sincaplar bu günde göründüler. Hayalim cevizleri bulmaları ve bahçeye alışmaları.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2010, 00:47   #7
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alışırlarsa bir ceviz ağacı yetmez onlara bir kaç tane daha dikmen lazım, onların yavruları yavruların yavruları derken ağaçları çoğaltın derim. Sonra aç kalırlara alıştırdığınız için veballerini çekersiniz.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2010, 09:50   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Sayın Lilium,
Uyarınızı ciddiye alıyor ve sepeti oradan aldırıyorum. Köyün sınırındalar henüz, köydeki ağaçlara alışırlarsa yaşama şansları çok azalacaktır.
Uzaktan izlemekle yetineceğim.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2010, 14:26   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Galeri: 43
Keşke ben de sincaplara bu kadar yakın olabilseydim. En sevdiğim hayvanlardan biridir sincaplar. Onlara zarar vermeden çözüm arayışı içine girmeniz takdir edilesi bir tavır, teşekkür ediyorum.

köknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2010, 14:42   #10
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi santor Mesajı Göster
selamlar
bir köyde çiftlik evinde yaşamaya başladım.
ev yakınında bir ağaçta sincaplar yaşıyor.vahşi olmalarına karşın soğuk havalarda yem ve su ihtiyaçları için destek sağladığımızdan :bu bahçede bizlere alıştılar.
bu dönemlerde yavruluyor ve yavrular burada büyüyor.yavrular büyüdükten belli bir süre sonra-herhalde erginliğe ulaştıkları zaman-kışa doğru yavrular yuvadan ayrılıyor.
şu anda anne sincap yavrulamak üzere.her yıl iki veya üç yavru oluyor.
yavruları da besliyoruz her şey çok güzel ancak:4 ağaç ceviz ağacım var.her sene de ceviz oluyor.
ama ceviz almam mümkün değil.ceviz yeşilken içi sütlenmeye henüz başlamışken sincaplar da başlıyor.bi sürü meyva var badem ağaçları da var.ama illaki ceviz ...
hiç olmazsa bir ağacın cevizlerini kurtarmak istiyorum.diğer cevizler feda olsun.
cevizin altına köpek bağlıyorum,bu sefer diğer ağaçların dallarından atlıyor,ağaçların dallarını budadım .bu defa köpek uyurken ağaca çıkıyor ve bu defa da aşağıya inemiyor.
ben bu sincaplara zarar vermeden hiç olmazsa bir ağaç cevizi nasıl kurtarabilirim.??
bu mümkünmüdür?
fikirlerinize ve önerilerinize açığım
saygılar
(Mehmet )

Valla güleyim mi ağlayayım mı şaşırdım
Bize yollayın. Sincap hiç görmedim Tekirdağ'da
Dün eşimle Yıldız korusuna gittik .Aynı anda insanlar toplandı resimler çekiliyor ne oluyor orada diye baktım bir sincap ,hele turistler delirdiler ,keşke imkan olsa bizim oralarda ağaçlarda görsek ,siz haklısınız tabi en azından bir ağacınız size kalsa iyi olur .Yılan iyi fikir kemer filan bulun deneyin .

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2010, 15:20   #11
Ağaç Dostu

Didem's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2009
Çok güldüm bu olaya, daha dün aynı şeyi komşum anlattı. Bahçesindeki kayısı ve şeftalileri yemek nasip olmamış 2 yıldır. "Sonunda ceviz ağacı diktim, belki bir avuç kayısı yerim cevizler olursa" diyor. Ben de kayısı ve şeftali diktim bu sene, demek ki onlar için dikmişim de haberim yok..

Bir yılan figürü edineyim bari..

Didem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2010, 21:38   #12
Yeni Üye

santor's Avatar

sincap şu anda meyve ve ağaç filizlerini yemeye başladı.üzüm,kayısı,armut filizleri,çağla badem.
çağırıp ekmek verdiğimiz ve kapıya gelip ekmek beklediği ve kapı açık ise içeri girdiği zamanlar hariç...
erken olgunlaşan bir armut var onu zaten bitiriyor.ama Allah için arada yediğimiz oluyor armutu.
ama cevizin olgunlaşmaya başladığı zamanda birçok yiyecek var.ama illaki ceviz.tercihi kesinlikle ceviz.yediği problem değil götürüp gömdüğü problem.
anlayacağınız tam bir terminatör.ancak çok sevimli.sesleri ayırt edebiliyor.çağırdığınızda geliyor ekmek almaya.
şimdiden siyah bir plastik hortum astım geçtiği yerin yakınına.ancak henüz tepki alamadım.
hedefim bir ceviz ağacını kurtarmak.
önerileriniz ve paylaşımlarınız için teşekkürler
(Mehmet)

Eski 06-04-2010, 23:02   #13
Ağaç Dostu

Yaaa çok tatlı. Çok seviyorum sincapları. Keşke ağaçlarım olsaydı hepsinde de bir sürü sincap dolaşsaydı.

Eski 23-04-2010, 21:53   #14
Ağaçsever

ismail2776's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2010
Bizim Çanakkale'de ceviz ağacımız var. Gayet güzel ürün alınıyor. Acaba sincap mı yok **** herkes nasibini mi yiyor. Ama güzel ve hoş hayvanlar, doğada onlarında yeri büyük. yaşama hakları var.

ismail2776 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2010, 14:37   #15
Yeni Üye

santor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi köknar Mesajı Göster
Yaaa çok tatlı. Çok seviyorum sincapları. Keşke ağaçlarım olsaydı hepsinde de bir sürü sincap dolaşsaydı.

he he...ağaçlarınız olduğunda bana yazın lütfen: sincaplar benden

Eski 14-07-2010, 14:47   #16
Yeni Üye

santor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ismail2776 Mesajı Göster
Bizim Çanakkale'de ceviz ağacımız var. Gayet güzel ürün alınıyor. Acaba sincap mı yok **** herkes nasibini mi yiyor. Ama güzel ve hoş hayvanlar, doğada onlarında yeri büyük. yaşama hakları var.
kesinlikle haklısınız sizde ''sincap yok''

valla nasiplerinin sınırlarını oldukça aşıyorlar ve size bırakmıyorlar .bir kilo ceviz bile alamıyoruz
ama tabi ki yaşama hakları var.4 ceviz ağacından 2 ağaca köpek bağladım.ama köpeğin bağlı olduğu ağaçtan hasar vermeye başladılar.ne yılandan korkuyorlar ne yılan görünümlü hortumdan vb.
sadece kedi ve atmacadan korkuyorlar.ama onları da ağaca bağlayamazsınız..
ne yapalım işimiz şansa kaldı.
anne sincap üç yavruyu kovmaya çalışıyor(yavrular 5 veya 6 aylık) ve yuvaya kuru ot taşıyor.inşallah hamiledir çünkü o zaman ne erkek ne yavru bırakıyor.
hepsini kovuyor

Eski 14-07-2010, 21:10   #17
Ağaç Dostu

Evde beslenebilen bir canlı olsaydı bu zamana dek kesin küçük bir koloni kurardım evde. Çok şirin hayvanlar... Hatta kızmayın ama; anlatımınız bile gülümsetiyor.

Eski 14-07-2010, 23:11   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2009
Benim Alaçatı da ki bahçe de de bir koloni yaşıyor. Sanırım 3 ya da 4 aileler. Bademlerime, küçük elma, kayısı, meşe palamudu ve bazen de ayvalaramıma ortaklar.

Yavrularıyla geldiklerinde en çok hoşuma giden görüntülerden birisi oluyor. Bir de saksağanlar bademleri alıp yüksekten beton zemine ya da kayalara kırılsın diye bıraktıkların da onlar saklandıkları yerden çıkıp atılan bademleri saksağanlar dan çalıyorlar.

Ne zaman sulama yapsam, artezyenin kenarına taşan suya da geliyorlar. Bu sene, dev ayçiçeği ektim ilk defa, hem mısırların koçanları açılmış, hem de ay çiçeklerinin kenarından tadına bakılmış.)

Belli ki yenecek bir şey mi diye peşindeler. Ben Tekirdağ daki bahçemizden gelen cevizleri ve Ordu dan kayınbiraderin gönderdiği fındıkları da onlarla paylaşıyorum.

balbay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 00:10   #19
Ağaç Dostu

Çok şanslısınız. Ben hayatımda sadece bir kez sabahın çok erken saatlerinde gittiğimiz bir piknikte piknik masalarının üzerinde kalan yiyecek artıklarını kurcalarken yakından görmüştüm.

Eski 18-11-2010, 20:32   #20
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-09-2010
Sayın Santor, sincapların daldan dala geçmesini önlemek için ağaçların birbirlerine yakın dallarını kestiyseniz eğer sincaplara diğer ağaca geçmek için tek yol kalıyor; ağaçtan inip diğer ağaca çıkmak. Eğer kurtarmak istediğiniz ağacın gövdesine 1 m genişliğinde galvaniz bir sac sararsanız sincap buradan çıkmak istediğinde tırnaklarını saca batıramayacağı için çıkamayacaktır.

Kolay gelsin.

mahir0502 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2010, 18:57   #21
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Karadenizde de bol sincap olur ama yaklaşmak mümkün değil.
Ancak 30-40 m den çekebilirseniz fotoğraf alabilirsiniz.
Bende yüksek bir ağaçta ürkek bir sincap fotoğrafı çektim.

Eklenen Resimler

defender77 beğendi.
KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2011, 23:33   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2011
mehmet bey yazınızı okudum. fakat bir önerim yok eğer bahçenizdeki sincaplardan satmak isterseniz bana ulaşa bilirsiniz. 05053574008 mehmet yurdadoğ

arbuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2011, 17:28   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2011
bu durumda ben cok sanslıyım cunku annesını kaybetmıs bır yavruyu buyuttum dogaya salarsam yasayamaz dıye hala benımle cevız ve fındıgın kabuklarını daha kıramıyor adıda tintin

alestug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2011, 17:40   #24
Yeni Üye

atillademir's Avatar

Giriş Tarihi: 25-09-2011
evet agaca sac sararsaniz kesinlikle cikamiyor denenmistir.

atillademir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2011, 20:33   #25
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Sayın Santor;
Yapacak bir şey yok, insanlığıda elden bırakmıyorsunuz.
Bari, Kaptanzst gibi yapın, meslek değişin, bir fotoğraf makinesine bağlı yeni mesleğiniz.

Belkide güzel bir an yakalarsınız, sonucu ödül olan. Bu arada, uzakta, dostlarınızın ve tanıdıklarınızın sayısını arttırın, ceviz ağacı olanlar ama)

Kolay gelsin. Ceviz ağacımız yok, derdimiz yok, sincapları sizin kadar seviyoruz. Sizin sevginiz daha ulvî, fedekârlık gerektiren.

Tüm sincaplar ve sevenlerine, Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2015, 18:02   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-05-2011
sincaplar

selam arkadaslar ben istanbulun tarabya semtinde yasiyorum bahcemde birkac meyve agacim var kaysinin dalinda bir sincap gördüm hanima seslendim bak suraya diye hanimda sasti bu nereden gelmis diye evede ic findik vardi eve kostum bir tabaga findik koydum bu arada sincap kaysinin tepesine cikti ben kacacak sandim ama kacmadi uzaktan hanimla izledik bir müdet sonra asagi tabagin yanina indi yemege basladi biz hanimla uzaklastik yesin alissin dedik ama maalesef o günden sonra hic göremedim keske benimde bahceme gelselerde her gün yemlerini ben versem bu benim düsüncem cok cok sevimli ve zeki bir hayvan saygilar

dinozor beğendi.
tarabyali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2015, 17:42   #27
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Didem Mesajı Göster
Çok güldüm bu olaya, daha dün aynı şeyi komşum anlattı. Bahçesindeki kayısı ve şeftalileri yemek nasip olmamış 2 yıldır. "Sonunda ceviz ağacı diktim, belki bir avuç kayısı yerim cevizler olursa" diyor. Ben de kayısı ve şeftali diktim bu sene, demek ki onlar için dikmişim de haberim yok..

Bir yılan figürü edineyim bari..
Bu yıl bende şimdiden sincaplardan bıktım. 2 yıl önce komşulara onlarında nasibi dedim . geçen yıl ceviz koymadı taşıdı, buyıl kaysıdan başladı....

zaten kaysıları soğuk vurdu bir ağaçta biraz meyve tuttu onuda henüğz olgunlaşmadan sincaplar tüketti.
Günde birkaç kilo dibine etli kısmını dökerek çekirdeğini yedi.

Şimdi erikleri dişliyor döküyor

Yakında cevizlere başlayacak ..ne yaparız nasıl önlem alırız ???

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2015, 09:58   #28
Yeni Üye

dreams's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Bu yıl bende şimdiden sincaplardan bıktım. 2 yıl önce komşulara onlarında nasibi dedim . geçen yıl ceviz koymadı taşıdı, buyıl kaysıdan başladı....

zaten kaysıları soğuk vurdu bir ağaçta biraz meyve tuttu onuda henüğz olgunlaşmadan sincaplar tüketti.
Günde birkaç kilo dibine etli kısmını dökerek çekirdeğini yedi.

Şimdi erikleri dişliyor döküyor

Yakında cevizlere başlayacak ..ne yaparız nasıl önlem alırız ???
Ağaç yanına Ultrasonik ses çıkaran cihazlar satılıyor monte edin sizin duyamayacağınız ses onları kaçırır

Jakin beğendi.
dreams Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2016, 15:37   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2016
sincap ihtiyacı

[QUOTE=santor;672332]he he...ağaçlarınız olduğunda bana yazın lütfen: sincaplar benden[/QUOT

sizi bulduğum çok iyi oldu. sadece sincap almak için 2 adet ceviz diktim bahçeme. cevizler serpilince bana bir kaç tane sincap yollarsınız artık.

çlt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024