agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Yabani Hayvanlar / Genel
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-02-2012, 23:05   #211
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
Bir insana hitap etmeyi dahi kendinize zûl sayıyorsunuz! Neyse, sizin tarzınızla ifade etmek gerekirse;

Ey PRIA, PRIA!

Matematik, matematik!...

Tevfik Fikret şöyle der; "Ebedî bir şifâdır aldanmak..."

Sizin tezlerinize(?) söyleyecek sözüm kalmamıştır, "sevinerek" bildirmek isterim...

=)

Odeh Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-02-2012, 23:27   #212
-

Yaptıkları saçma değil, ancak eylemleri yalnızca yabani bir hayat var, onu korumak isteriz, vs..

Teknik olarak bir kamyonet gıda olsa olsa küçük bir otobur sürünün öğle yemeğinden öteye gitmez. Ya aksam, ya ertesi sabah? Ya baykuş ya tilki ya keklik; boyunları bükük kalmıyor mu?!

Lütfen hesap makinesini alın elinize ve çarpın.

Not: Avcılar niye besliyor dersiniz

Eski 01-02-2012, 23:28   #213
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Odeh Mesajı Göster
Bir insana hitap etmeyi dahi kendinize zûl sayıyorsunuz! Neyse, sizin tarzınızla ifade etmek gerekirse;

Ey PRIA, PRIA!
Sakin olun lütfen..
Bakın bana da forum üyeleri ''pria'' diye hitab ederek mesaj yazarlar:
Nergis
Ben de bunu gayet olağan karşılayarak, kızmadan birşeyler yazmaya çalışırım yardımcı olmak için:
Nergis

Gereksiz yere alınganlık yapıyorsunuz..ve..kullanıcı adımı büyük harflerle yazarak bana bağırıyorsunuz..

pria Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-02-2012, 00:07   #214
-

Boş yere alınganlık gösteriyorsunuz... Hitap ederken adın tekrarı ve hafif yüksek ton, vurguyu ve odağı artırmak için birebirdir...

Biz farklı yerlerde tartışırken, sayın sözcüğünü sık kullanır, Türkçe ve nezaketi muhafaza için her söze dikkat eder, yazdıklarımıza özeniriz. Yalap şap yazıp geçmeyiz...

Fikir ya da bilgi beyan etmeyeceksek, "Banane üleyn, dediğim dediktir" demez bilgilenmek icin sorarız...

Boyle olunca haliyle, bilen de soran da sürekli öğrenir konumunu muhafaza etmiş oluyor...

Saygılar,

Eski 02-02-2012, 00:25   #215
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Sayın Odeh,

İnternet ortamında büyük harf, koyu ve kalın yazı yazmak kızgınlık anlamına da gelmektedir. Tartışma ortamında lütfen bu kurala dikkat ediniz.

üzüm Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-02-2012, 00:34   #216
-

Sayın üzüm,

Uyarınız için teşekkür ederim, bunu çok iyi biliyorum. Ancak keşke sayın pria'nın adını da ansaydınız bu mesajınızda, daha da memnuniyet verici olurdu.

Saygılarımla,

Eski 02-02-2012, 00:39   #217
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Sayfa tıklanma rekorları kırıyor, kendimi röntgenci gibi hissediyorum, sürekli aktif kullanıcılara bakıyorum, ne çok kişi var bu sayfada.

ağaçlar.net'te bir başlığa bu kadar kısa zaman içinde bu kadar çok mesaj yazıldığını görmemiştim.

Düzenleyen Sûz-i Dilârâ : 02-02-2012 saat 01:03 Neden: Gülümseyen "smiley"i kaldırmak için.
Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-02-2012, 00:44   #218
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Sayın Odeh,

Sayın pria'nın bu özellikte mesajı yok...

pria beğendi.

Düzenleyen üzüm : 02-02-2012 saat 01:24
üzüm Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-02-2012, 01:03   #219
-

Sayın üzüm,

Birkaç mesaj öncesinde var...
Harf büyükmüş küçükmüş bunlar teferruat. Esas olan niyet elbette. Ben büyük harfle ismi yazdığımda inanın kalben gayet rahat ve gülümseyerek yazmaya başlamıştım. Ayrıca ilgili kisi kendine bir kabalığı rahatlıkla anlayacak ve yanıtlayacak kapasitede bir zat kanaatimce.

Aleni ve net bir kusurumun olmadıgını düşünüyorum. Bu olmaz. Uğraşmamam zaten...

Saygılar,

Eski 02-02-2012, 01:04   #220
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
En hızlı güncellenen sayfa olmuş.
İlk taşı ben atmıştım Biraz hakarete bile uğradım...
Silah tutan ve zevk için can alan kişilere benim de derin saygı duyduğum söylenemez.
Herkesin kendi prensipleri var, sonuç alınacak gibi görünmüyor.
Eser hanımın affına sığınarak alıntı yapacağım-
"Bizim amellerimiz bizim, sizin amelleriniz sizin olsun." (el-Kasas, 28/55)
Hiç bir bilimsel veya yasal bahane keyif almak için can almayı haklı gösteremez.

Jezebel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-02-2012, 01:08   #221
-

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Sayfa tıklanma rekorları kırıyor, kendimi röntgenci gibi hissediyorum, sürekli aktif kullanıcılara bakıyorum, ne çok kişi var bu sayfada.

ağaçlar.net'te bir başlığa bu kadar kısa zaman içinde bu kadar çok mesaj yazıldığını görmemiştim.
Sayın Sûz-i Dilârâ,

Tartışıyoruz, bundandır...

Birkaç cümleye binaen birkaç sayfa yazmak icin oturdum vaktimi harcadım... Bir soruya yanıt aramak içindi...

Ancak monoloğa dönmek üzere maalesef... Temenni ya da beddua dışında fikir içeren mesajlar konuyu daha da zenginleştirip bize de yeni ufuklar açar umudum, halen bâki...

Herkese saygılarımla,

Eski 02-02-2012, 01:15   #222
-

Avcı doğanin dostudur.

Halen bir bilgi, veri ya da denenebilir bir metod içeren bir eleştiri görememek... Aslında hem sevindirici hem üzücü.

"Allah belasını vermesin şu pis avcıların, kör olmayasıcalar" türünden sözler olmamalı böyle büyük bir zeminde...

Eski 02-02-2012, 01:19   #223
-

Sayın Jezebel,

Av ile ilgili dini tespit içeren mesaj sanırım birkaç sayfa önceydi. Din doktrinler içerdiğinden elma ile armut karışmaz. Konu ile ilgili hassasiyetiniz var ise, ricam, sayılarını verdiğim ayetleri değerlendirmenizdir...

Saygılar yazmıyorum size, mukabele işte...

Eski 02-02-2012, 01:20   #224
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Odeh Mesajı Göster
Avcı doğanin dostudur.

Halen bir bilgi, veri ya da denenebilir bir metod içeren bir eleştiri görememek... -.
insanın en iyi denetleyicisi vicdanı olmalıdır......

dermana Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-02-2012, 01:35   #225
-

Bir insan olan Avcı, vicdanı ile hareket eder.
Yaralı, hasta, yavru, gebe, sakat bir hayvanı avlamaz.
Avlanma felsefesine aykırıdır. Yapılırsa da bu eylem, ele geçen av, eylemi yapan avcı olmaz!

Avcı, zehir kullanmaz, günlerce yemleme yapmaz.

Avıyla karşılaştığında iki fişek (yivsiz tüfek ile) sonrasında avının kaçmasını sadece izler...
Yaralı av bırakmamaya çalışır.

Avcının o fırsatta avlayamaması, avın doğal hakkıdır, kaçar. Avcı onu bırakır.

...vs.

Aslında belki de bu konu ile aklıma gelip "yahu boşver, kendin oku" dediğim Türk Kültüründe Av konulu bir yazı derlemek lazım. Bir tesadüf eseri -kaynak olarak da gösterdiğim- Türkoloji dergisi buna esin kaynağı oldu...

Konu zenginleşir...

Düzenleyen Odeh : 02-02-2012 saat 01:49 Neden: Ekleme...
Eski 02-02-2012, 02:07   #226
-

Bir konuda daha berraklığa ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

Avcılığın neden bir spor olduğunu konusu...
İpe sapa gelmez ithamlara konu olan ve spor ile ilişkilendirilmesi hakaretamiz sözlerle eleştirilen Avcılık'ın spor olmasının temel nedenini sorgulama nezaketinde bulunan kişilerin rahatlıkla keşfedeceği çok basit nedenleri vardır.

Spor, net ve katı kurallara sahip bir faaliyettir. Ayrıca insanın neden spor yaptığı konusu, insanın öğrenmek için ilkel oyun oynama tutkusundan, artık doğada elde etmesi mümkün olmayan başarı duygusunun tatmininden kişisel ego tatminine kadar geniş bir yelpazede ele alınıp tartışılabilir. Halen de tartışılmaktadır. İnsan neden boks yapar, neden sırıkla atlar, neden güreşir, neden ok atar, neden at biner... dalar, avlar, vs...

Avcılık bir spordur.
Çünkü kurallarla sınırlandırılmasında fayda görülen ama insanoğlunun "asla" vazgeçemeyeceği bir eylemdir. Vazgeçmek düşünülemeyecek ise kurallarla sınırlamak ve yenilenebilir kaynaklar yaratmak, bu aşamada da doğa ve insanın bütünleşmesinin önüne geçmemek, insani olan; ahlaki, dini, sosyal ve kişisel nedenleri ortak bir çizgide, amaçta buluşturmak her üç taraf için de (av/avcı/doğa) daha verimli olacağındandır...

Diye düşüncelerimi özetlemek istiyorum, sayın Av, Avcı ve doğa dostları...

Saygılarımla,

Eski 02-02-2012, 09:39   #227
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster

Çünkü sn. Suz-i Dilara konuya yabancı insanların hep kötü olarak baktığı, avcılığı yapan insanlarında kendini anlatma konusunda isteksiz davrandığı bir ortamda bu işi gayet kararlı bir şekilde yapıyoruz. Objektif olarak mantık çerçevesinde bu işi anlamak isteyen insanlara, kendimizi iyi ifade ettiğimizi ve önyargılarını yıkmaya başladığımıza inanıyorum.

Aslında avcılığın çok daha büyük bir faydası daha var ama onu anlatmayacağım sonra linç kampanyası başlayabilir. Şaka bir yana o tarafı doğa ile ilgili olmadığından agaçlar.net'in formatı dışında. Onu da başka ortamlarda anlatırız artık.

syılmaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-02-2012, 09:47   #228
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
"Ayı Kardeş" diye bir çizgi film var. Avcı arkadaşların izlemelerini şiddetle tavsiye ederim.

Orjinal Adı: Brother Bear

limon_sever Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-02-2012, 09:58   #229
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Siz deyince fragmanına baktım şimdi, çizgi film izlemek benim için biraz zor ama bir ara izlemeye çalışacağım.

Eski 02-02-2012, 11:19   #230
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gçakar Mesajı Göster
Ayrıca bir kedi yavrusu ile bir ayı yavrusu arasında fark olduğunu da düşünmüyorum. Diyeceksiniz ki avcılar yavru hayvanları avlamaz, peki aç kaldıklarında karınlarını doyurur, üşüdüklerinde ısıtırlar mı?
Sn. Gçakar, biraz geç oldu ama fotoğrafı yeni bulabildim bilgisayarımda. Kaynağı hala bulamadım ama arıyorum, bulursam eklerim. Yalnız bir av forumundan bu fotoğrafı indirdiğimi ve sahipsiz bulunan bir yavrunun avcı biri tarafından beslendiğini okuduğumu hatırlıyorum ki ben ya da benim gibi düşünen birinin de böyle bir olay karşısında tereddütsüz aynı işi yapacağından emin olabilirsiniz. Avcının tek derdinin avlanmak olmadığını anlatmak için ekliyorum fotoğrafı.

Eski 02-02-2012, 11:32   #231
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2012
Bunun neresi doğa dostu olabilirki. olsa olsa doğayı katletmek. Vicdanla felan alakası yok. Bende elinde Tüfekle, tabanca, mavzer le geçliğini geçirmiş biri olarak kuş dahi avlamadım. Silah benim bildiğim savunma amaçlı kullanılır.

Eklenen Resimler

elim Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-02-2012, 11:46   #232
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Sn. Elim, şimdi ben kurban bayramı sırasında rengi kırmızıya dönmüş haliçin fotoğrafını koysam, sayısız kesilmiş hayvanın başında ki ağlayan çocukların fotoğrafını koysam, sonra böyle din mi olur diye sorsam? Ne kadar mantıklı bir iş yapmış olurum?

Ya da makinede sırasıyla tık tık kafası koparılan tavukların fotoğrafını eklesem? Makinede derisi yüzülen danaların fotoğrafını eklesem?

Eski 02-02-2012, 12:10   #233
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Sayın Syılmaz
Verdiğiniz linki okuduğumu söyleyip, teşekkür edip ayrılmak istiyordum ki, eklediğiniz fotoğrafı gördüm.

Yıllar önce, avcı diye geçinen bir serseri (sizlerle alakası yok, siz de bana hak vereceksiniz ), o zamanlar, daha çok küçük olan oğlumun eline, kendi vurduğu 2 tane minik sincabı verip; -Bak nasıl vurdum ! demesi için bana göndermişti. O sincapların öldürülmesine, hiç bir mantıklı açıklama yapılamaz. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla, bu örnek için aynı fikirde olmamız lazım.

O halde, biz av-avcı karşıtlarına değil de, bilinçli avcı olduğunuzu söyleyen sizlere büyük iş düşüyor. Aranızdaki bu gibi kişileri eğitin, ayıklayın,psikoloğa gönderin, neyi nasıl yaparsanız yapın, halledin.Ve bize iç acıtan fotoğraflar yerine, yukarıda eklediğiniz türden, içimizi ısıtacak fotoğraflar gösterin...

Güzin Çakar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-02-2012, 12:23   #234
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gçakar Mesajı Göster
Sayın Syılmaz
Verdiğiniz linki okuduğumu söyleyip, teşekkür edip ayrılmak istiyordum ki, eklediğiniz fotoğrafı gördüm.

Yıllar önce, avcı diye geçinen bir serseri (sizlerle alakası yok, siz de bana hak vereceksiniz ), o zamanlar, daha çok küçük olan oğlumun eline, kendi vurduğu 2 tane minik sincabı verip; -Bak nasıl vurdum ! demesi için bana göndermişti. O sincapların öldürülmesine, hiç bir mantıklı açıklama yapılamaz. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla, bu örnek için aynı fikirde olmamız lazım.

O halde, biz av-avcı karşıtlarına değil de, bilinçli avcı olduğunuzu söyleyen sizlere büyük iş düşüyor. Aranızdaki bu gibi kişileri eğitin, ayıklayın,psikoloğa gönderin, neyi nasıl yaparsanız yapın, halledin.Ve bize iç acıtan fotoğraflar yerine, yukarıda eklediğiniz türden, içimizi ısıtacak fotoğraflar gösterin...
Elinize sağlık Sn Gçakar, güzel bir yazı. Emin olun elimizden geleni yapmaktan çekinmeyiz.

Eski 02-02-2012, 12:25   #235
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syılmaz Mesajı Göster
Sn. Elim, şimdi ben kurban bayramı sırasında rengi kırmızıya dönmüş haliçin fotoğrafını koysam, sayısız kesilmiş hayvanın başında ki ağlayan çocukların fotoğrafını koysam, sonra böyle din mi olur diye sorsam? Ne kadar mantıklı bir iş yapmış olurum?

Ya da makinede sırasıyla tık tık kafası koparılan tavukların fotoğrafını eklesem? Makinede derisi yüzülen danaların fotoğrafını eklesem?
Sayın Yılmaz; yukardaki yazdıklarınızın hepsine karşıyım. Olmasını hiç bir zaman onaylamam. O, vahşet görüntüleri diğer sosyal sitelerde bolça yayınlayıp kınadığımı açıkladım. Vahşet olaylarını nefretle kınıyorum. Yazım genele, kişisel değil. Bu yukardaki resimde benim tanıdığım bir kişi paylaşım yapmış. Katleden kişide kendisi. O, sayfada da kınadım. Bakın yıllarım doğada gecti. Yerdeki çukurlarıı dodururum kaçan hayvanların bacaklarına zarar gelmesin diye, cam kırıklarını toprak altına getiririm, ayaklarını kesmesin diye. Biri böyle yaparken bir diğeri o hayvanları zevk için yok ediyor. Bunun ne dinen nede vicdanen bir açıklanması olamaz. Kur-an dan bazı örnekler veriliyor. Doğrudur. Ayetlerde geciyor. "Bazı hayvanları sizlere etinden, sütünden faydalanasınız diye helal kıldık" bunu örnek göstererek doğaya da zararmı vermeliyiz? Etinden yararlanmak için besicilik yapılıyor. Burada amaç farklı. Protein olarak insanların ete de ihtiyacı var. Doğa ile amaç üzere besiciliği karıştırmayalım. Her türlü canlı öldürülmesini tasvip etmiyorum.

Eski 02-02-2012, 12:33   #236
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
"Ayı Kardeş" diye bir çizgi film var. Avcı arkadaşların izlemelerini şiddetle tavsiye ederim.

Orjinal Adı: Brother Bear
Ayıdan dost düşmandan post olmaz...

Halil Önen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-02-2012, 12:48   #237
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Sn. Elim, yazacaklarımı şahsınızın üzerine almayın lütfen, genele yönelik yazıyorum.

Sn. Elim'in eklediği fotoğrafa katliam demek bana göre büyük haksızlık, katliamın fotoğrafını birazdan ekleyeceğim ve neden bu katliama gerek duyulduğunu anlatacağım.

Şimdi sürekli olarak söylüyorum ya, avcılık karşıtı olanlar, kurallara uygun yapılan avcılığın hayvan nesline zarar verdiğine yönelik herhangi bir bilimsel çalışma koyamıyorlar, koyamazlar da.

Ben kendim bunu yapayım ve neden avlanılması gerektiğini, bunun hangi bilimsel çalışmalarla tespit edilmesi gerektiğini, yapılmazsa ne olacağını sırasıyla anlatacağım.

Aşağıda Isparta/Aksu örnek avlağı için Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi, Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü öğrencileri tarafından yapılan bir çalışmanın linkini ekliyorum.

http://edergi.sdu.edu.tr/index.php/s...File/2129/2326

Özetle bahsi geçen bölgede kaç tane yaban domuzu yaşadığı, sürek yöntemiyle domuzlar kaldırılarak sayılmış (erkekler, dişiler, yavrular ayrı ayrı sayılmış). Sonra doğal dengede 1 hektarda kaç domuz yaşaması normalse, fazla olanlar için kota koyularak avlanması (çalışmada hasat edilmesi diye geçiyor) tavsiye edilmiş.

Şimdi avcılığa karşı biri hemen diyecek ki, kardeşim hektarda 10 domuz olsa ne olur 30 domuz olsa ne olur? Sanane?

İşte sanane deyip, bilimi görmezden gelmenin sonucu. Aşağıda ki fotoğraf avcılık fotoğrafı değildir. Zirai mücadele fotoğrafıdır. İş zirai mücadeleye kalınca yapılan katliamın fotoğrafıdır. Yeni Zelanda'da devlet desteğiyle, sayısı aşırı artan tavşanlara karşı bir haftasonunda öldürülen (avlanan demiyorum bakın) 14.799 adet tavşanın fotoğrafıdır.

Halbu ki insanın da doğanın bir parçası olduğu ve onunda avcı rolüne sahip olduğu daha iyi anlaşılsa, bu tavşanlar kurallar, kotalar, limitler çerçevesinde sezonunda avlanmış olsaydı, hem ziyan olmamış (etleri) olurlardı, hem de aşağıda ki gibi bir fotoğraf olmazdı.

Düzenleyen syılmaz : 02-02-2012 saat 16:45
Eski 02-02-2012, 14:15   #238
-

Kurallara uygun ve yerinde yapılan Avlanma ve Avcılık faaliyeti "katliamı ÖNLER" önermesinin bal gibi bir kanıtını sayın syilmaz'dan "öğrenmiş" olduk... (Nasıl? Düzgünce tartışarak)

Tebrikler sayın syilmaz. Çok önemli bir vurgu.

Saygılar,

Eski 02-02-2012, 15:03   #239
Yeni Üye

Sn. Elim, yazacaklarımı şahsınızın üzerine almayın lütfen, genele yönelik yazıyorum.

Sayın yılmaz, zirai mucadele gereği olarak göstermiş olduğunuz resim, olayın çok daha vahim olduğunun bir kanıtı... Siz fikir ve düşüncelerinizi taşımış olduğunuz duyguları paylaşırsınız, bende kendi düşünce ve bakış açımı yazar çizerim. Zirai mücadele gereğide olsa bu haklılık kazandırmaz. Bunu doğanın kendi yöntemlerine bıraksak olmazmı? Doğada hayvalar zaten biri diğerini yok ediyorlar. Bu onların yaşam gereğidir. Doğasında var. Bizlerin dede ve ebeden gördüğümüz zirai mücadeleler var. Bağ ve bahçelerimizden yaban hayvanlarını uzaklaştırmak için korkuluklar ve farklı ses çıkaran tedbirler alırdık. Ben şahsen kendi ailemde Bağa bahçeye zarar veriyor diye öldürme yöntemini seçmedik. Bakın ben içanadolu da büyüdüm. Bölgemde; tavşan, keklik, bıldırcın, tilki, güvercin hatta serçe kuşu nu dahi nadir görürsünüz. Keklik sesini köyümden işitirdim. Bunlar kendiliğinden yok olmadı. Köyümüze ve bölgemize sürek avı yapmaya gelen gurup halinde avcılık yapan insanların eylemi sonucu yok olmuşlardır. Her ne olursa olsun tedbir farklı olmalı, öldürme olmamalı. Birey veya kurum, kuruluş olması haklılık kazandırmamalı...

Eski 02-02-2012, 15:15   #240
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elim Mesajı Göster
Bunun neresi doğa dostu olabilirki. olsa olsa doğayı katletmek. Vicdanla felan alakası yok. Bende elinde Tüfekle, tabanca, mavzer le geçliğini geçirmiş biri olarak kuş dahi avlamadım. Silah benim bildiğim savunma amaçlı kullanılır.
Dekorda asılı bir silah varsa, seyirci sahnenin bir yerinde kullanılacağını bilir...

Avcı doğa dostu mudur tartılışılır belki ama avcının hayvan dostu olmadığı kesin. Peki insan hayvan dostu mudur?

İnsan; evreleyip, ehlileştirip kendine benzettiklerini, kendine bağımlı hale getirdiklerini nasıl dostum diyebiliyor?

Onların yabanda insanın dostluğuna mı ihtiyacı var. Yabanda vahşi değiller mi? Ehlileştir, kendine muhtaç haline getir, sonra dostum de...

Ondan aldığın hakları önce al, sonra hayvan hakları diye ona vermeye çalış. Ve bu insanın sorununun sorumluluğunu bir grubun_ avcıların_ üstüne yık. Kendini akla..

Hadi avcılar masum değil avcı olmayan insan çok mu masum? Niye çuvaldızı yiyen _kabamızdan_ hep biz avcılar oluyoruz? Elinizde iğne yok mu?

Ayı insanın dostu mudur?

Örneğin; Ayı ve ondan yapılmış oyuncaklarla _ yatağına alıp uyuyan_ büyüyen bir çocuk ormanda ayı ile karşılaştığında _ onun alanına girmişse ve yanında yavruları da varsa_ boynuna sarılıp, kucağına mı alacak.

Hayvan hakları adı altında, insanın avcı olanını doğanın düşmanı gibi göstermek vicdanını aklanma isteğinden doğuyor olmasın?

Hadi doğanın ve hayvanın insanlaştırılmasında biz avcılar masum değiliz, siz çok mu masumsunuz?

Paleolitik dönemden bu yana yaşananlardan sonra elinizi yıkayıp arkanızı dönüp gidebilir misiniz?

Halil Önen Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024