agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Yabani Hayvanlar / Genel
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-01-2012, 18:30   #151
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Odeh Mesajı Göster
........... Asıl olan insandır. İnsan olmaz ise ya da insanca yaşayamaz ise doğanın geri kalanının zerre toz kadar kıymeti yoktur. alınır.............
Sorabilseydik herhangi bir hayvana, "asıl olan insandır" demezdi herhalde. Insan dünya üzerinden yok olsa da (zaman içinde nesli kaybolmuş bir sürü başka canlı gibi) dünyada yaşam sürer gider. Hiç bircanlı da insanın yokluğunu hissetmez.....
Doğa insanı, hayvanı, bitkisi, suyu, dağı-taşı ile bir bütündür. Hiç bir canlının diğerine üstünlüğü yoktur. Hepimiz bir yapboz'un parçalarıyız. Biri eksik olduğunda resim tamamlanmaz...

Eser İlhan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-01-2012, 18:43   #152
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Hayvanı dost, insanı düşman bellemişsiniz..
Ben böyle birşey söylemedim..İnsan, daha da vahşidir dedim..
Arasıra bu dünyanın çivisi çıktı diyoruz ya..Bunun sebebi, insanoğlunun sınır tanımazlığıdır, tatmin olmayan egosudur..
Hayvanların dünyamıza hiçbir olumsuz katkısı yoktur..

Linkini verdiğiniz makaleyi sabırla, zorlukla okudum..anlaşılmaz bir üslup var..bana yeni bir fikir, bilgi katmadı o yazı..

pria Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-01-2012, 18:47   #153
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Asıl olan insan değil yaradandır !
Kendimizi beğenmişlik ve kibirimizle "asilolan insandır" düşüncemizle doğal dengeleri alt üst etmişiz.
Bu dengeyi yaradanın, Allahın yarattığı düzen çarkına çomak sokmuşuz.
Yılda milyonlarca tür hayvan ve bitki yok oluyor, bu insan oğlunun verdiği zarar.
Şimdi kalkıp insanlığımızla gurur duymak istiyorsak şuna inanmalıyız
"aslolan sevgi".
Sevgi tüm dinlerin temelidir. Yaradanın rızasını kazanmak istiyorsak tüm yarattıklarına saygı duymalıyız,
bizden zayıf olanı koruyup kollamalıyız.
İnsan olmak bir yerde sevdiğini öldürüp, pişirip, yemek değildir.

Name:  hunter-gatherers.jpg
Views: 1010
Size:  38.1 KB

Saygı duyabileceğim tek av şekli
Bu insanlar yiyebileceği kadar öldürürler, buz dolapları yoktur, ve avlandıkları alet güç dengesini bozmuyor.
Fotograf makinası kullanmadıkları gibi bunu şişinmek için bir fırsat olarak görmüyorlar.

Jezebel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-01-2012, 19:00   #154
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syılmaz Mesajı Göster
........Bu tip provakatif mesaj yazan üyelerin tuzağına düşmemeniz konusunda sizi uyarmak istedim. Bu kişiler bizi doğaya faydalı işlerde (ağaç dikmek gibi) görseler bile mutlu olmazlar, onların istediği bizi doğaya zarar verirken görmek, işte o zaman mutlu olurlar. Nasıl bir ruh halinde olduklarını siz düşünün artık.
Sayın syılmaz, bu ifadeleri kullanmak da provakasyon değil mi?
Sizin karşınızda olan düşünceye bu ifadelerle saldırarak insanları kızdırıyor ve aynı zamanda da cevap hakkı doğmasına neden oluyorsunuz ve bu kısır döngü şeklinde devam edip gidiyor. Bir ortak paydada buluşamayacağınızı bu kadar net bildiğiniz kişilerle tartışmaya çalışmak da bir çeşit provakasyon değil mi?
Ayrıca insanları bu şekilde aşağılamak sizi o beğenmediğiniz kişilerle aynı düzeye indirmiyor mu? Bu tür söylemler tartışmanın seviyesini sizce nasıl etkiliyor?

Avcılık forumları herhalde vardır. Aynı burada agaclar.net'te ilgi alanları bitkiler olan insanların biraraya gelerek bitkileri ve bakım, üretim,bitki hastalıkları vb. ilgili konuları tartışması gibi oralarda da av ve avcılık sevenler birarada tansiyonu böyle gereksizce yükseltmeden avcılığı ve avlanmayı tartışıyorlardır diye düşünüyorum ve (benim fikrim, tabii ki sadece beni bağlar,siz farklı düşünüyor olabilirsiniz ama) sanki bu tartışma o forumlara daha çok yakışırmış gibime geliyor...

Eski 31-01-2012, 19:02   #155
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster

Saygı duyabileceğim tek av şekli
Bu insanlar yiyebileceği kadar öldürürler, buz dolapları yoktur, ve avlandıkları alet güç dengesini bozmuyor.
Fotograf makinası kullanmadıkları gibi bunu şişinmek için bir fırsat olarak görmüyorlar.
Çok haklısınız sayın Jezebel..
Av konusunda benim de olağan karşıladığım avcılık budur..Bu insanların yaşadığı kulübelerden ibaret köylerinde kasap yok veya yakınlarında süpermarket yok..
Para'nın varlığından bile haberleri yok belki de..
Mecburen protein ihtiyaçlarını karşılamak için avlanıyorlar..Doğal hayatın bir parçası onlar da..

Hz. Muhammed'in yaşadığı yılların da bundan pek farkı yoktu..Her taraf çöl..Hurmadan başka meyve yok..Sebze yetişmez..N'apsın arap? Tabi ki, onlar da okla veya avcı kuşlarıyla av yapıp karınlarını doyurmuşlar..Ve Kur'an- Kerim'de sadece bu amaçla av serbest bırakılmış..

Ama, o zamanın koşullarını, haklarını ve serbestisini günümüze uyarlayamayız..
Onlar zaruretten, bizim avcılar ise zevkten avlanıyor çünkü..

Eski 31-01-2012, 19:16   #156
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Bu dengeyi yaradanın, Allahın yarattığı düzen çarkına çomak sokmuşuz.
Yılda milyonlarca tür hayvan ve bitki yok oluyor
çoğu av hayvanı...

Eklenen Resimler

dermana Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-01-2012, 19:55   #157
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Sayın Odeh, verdiğiniz linkte ki uzun makalenin , benim kısacık mesajımdan farkı,benim 'ilkel insani dürtüler' olarak adlandırdığım olgunun ''içgüdü olarak açıklanması...
Yani hepimiz , avcıların içgüdüleriyle hareket ettiklerini kabul ediyoruz. Ee, o zaman bir fark kaldı mı avı ile arasında?

'Asıl olan insandır'
Bu cümleyi kimimiz inanarak söylüyoruz, kimimiz itiraz edilemeyeceği için kaçış noktası olarak. Bu cümleye tabi ki ben de itiraz edemem, ama avcılıkla ılgisini kavrayamadım.

Önceliğin insana verilmesinden;
Av insanı değil de ,insan avı öldürmeli sonucunu mu çıkarmalıyız ,yoksa avcılık insanlık için yapılıyor diye mi düşünmeliyiz? Veya, avcılar avlanma dışında ,insanlık için, diğer insanlardan daha çok çalışıyor mu demek istediniz?

Kimseye zararı olmayan ,masum canlılar için, yüreğinde merhamet olmayan bir kişi, kendi türüne gerçekten merhamet gösterebilir mi? Merhamet, adalet... gibi duygularımız, karşımızdaki canlının türüne göre değişir mi? Hiç sanmıyorum...

Güzin Çakar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-01-2012, 20:20   #158
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
... Asıl olan insandır. İnsan olmaz ise ya da insanca yaşayamaz ise doğanın geri kalanının zerre toz kadar kıymeti yoktur. .
Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin mazisi uzun değildir. 18 Ekim 1978 günü Paris’te UNESCO Evinde Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi yayınlanmıştır.

Bildirgenin yayınlanma gerekçeleri başlangıç kısmında şöyle sıralanmıştır:

‘’ Bütün hayvanların haklara sahip olduğu,

Bu hakların tanınmamasının ve hor görülmesinin, insanların doğaya karşı ve hayvanlara karşı suç işlemelerine yol açtığı ve açmakta olduğu,

İnsan türü tarafından öbür hayvan türlerinin de var olma hakkının tanınmasının, dünyadaki türlerin birlikte var olup bir arada, yan yana yaşamasının temelini oluşturduğu,

Soykırımların insanlar tarafından işlendiği ve işlenmek tehlikesi olduğu,

İnsanların, hayvanlara saygı gösterirlerse, birbirlerine de saygı gösterecekleri,

Hayvanları gözetme, anlama, saygı gösterme ve sevme eğitiminin daha çocukluk çağından başlayarak verilmesi gerektiği ’’

Eski 31-01-2012, 21:19   #159
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
Açıkçası kime-nasıl yanıt vereceğimi bilemiyorum... Ama kırmadan dökmeden elimden geldiğince sabırla açıklamaya çalışayım.

Öncelikle konunun bir hayvanın öldürülmesine indirgendiğini görüyorum. Yanlış.
Avlanma ve avcılığın amacı bir hayvanı öldürmek değildir. Kuzu pirzola için bir hayvanın canı alınır, avlanmamıştır, ama bunun için yetiştirilmiştir. Burada öldürülmüştür diyebilir miyiz? Mezbahalar kahrolsun denebilir mi! Kasaplar manyak mı?

Öldürme fiili, ne avlanma işi için ne de beslenme işi için doğru bir fiil olmayacaktır. Doğal sınırları aşan duygusallık ile "ölmüyor mu işte ölmüyor mu!" diye düşünenler olabilir, ancak "öldürmek" ile "avlanmak" kavramsal olarak çok farklıdır. Nihayetinde bir can alınsa da, amaç, hedef, kapsam -dini de eklemeliyiz aslında- olarak çok farklıdır.

Doğa, mekanizması itibarıyla bütün olarak varsayılsa da, asıl olan biziz. Evet. İnsandır. Sizi bilmem ben kendimi bir hayvanla bir tutamam, inancım da aklım da buna müsaade etmez. Ama başkasını bilemem... Ayrıca empati -bence- insanlarla kurulabilir...

Kur'an-ı Kerim'de Maide Suresinin 1-2-4-24-94-95. nci ayetlerinde gerekli emirler mevcuttur. Dileyen arar bulur okur.

Efendim saygı hayvana gösterilmez, hayvanın yaşam hakkına, alanına gösterilir. Olmuyor böyle.

Asıl olan insan sözünü söylememdeki amaç, örneği popülasyonu nedeniyle avlanabilmesinde sakınca görülmemesi gereken bir domuz için tuhaf savunmalar yapılması. İnsan en önemli canlıdır dünya üzerinde. Bir köylü vatandaşımıza "Domuz yaşasın burada, olmuyor böyle, kaldır tarlanı ya da teneke çalın sabahlara kadar karda kışta..." deyin de o zaman görün bakalım asıl olan domuz mu insan mı )
(Valla sayın gçakar sorularınız bir garip. Anlayamadım. Anladığım kısmının yanıtı üstte.)

Avcılıktan ve avcıdan kastımız, yine söylemek istiyorum:
Yasal, seçilmiş, miktarı, yeri belli hayvanlar ile, avlanma zamanı hatta atacağın fişek sayısı dahi belli olan vergilendirilmiş faaliyetler ve bu faaliyetleri yapan ruh sağlığı normal insanlardır.

Odeh Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-01-2012, 21:39   #160
Ağaç Dostu

xenkebikec's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2010
Sn. Odeh avcılığın amacı öldürmek değil midir? Beslenmek için değilse avcılık zevk için öldürmek değil midir? Konu biraz dağılmaya başlamış.

xenkebikec Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-01-2012, 22:13   #161
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
Sayın syılmaz, bu ifadeleri kullanmak da provakasyon değil mi?
Amacım Sn. Odeh'i uyarmaktı, son yazılanlardan sonra doğru bir uyarı yaptığım konusunda daha da emin oldum. Uslubumun bana tepki gösteren birçok üyeden daha düzeyli olduğunu düşünüyorum.

Alıntı:
Avcılık forumları herhalde vardır. Aynı burada agaclar.net'te ilgi alanları bitkiler olan insanların biraraya gelerek bitkileri ve bakım, üretim,bitki hastalıkları vb. ilgili konuları tartışması gibi oralarda da av ve avcılık sevenler birarada tansiyonu böyle gereksizce yükseltmeden avcılığı ve avlanmayı tartışıyorlardır diye düşünüyorum ve (benim fikrim, tabii ki sadece beni bağlar,siz farklı düşünüyor olabilirsiniz ama) sanki bu tartışma o forumlara daha çok yakışırmış gibime geliyor...
Forumda ki alt başlık Yabani Hayvanlar ve konusu doğa üzerine olan bir forumda çok aykırı bir başlık olduğunu düşünmüyorum, mesele başlık değil, mesele biziz. Bir konuyu doğru düzgün tartışamıyoruz. Ben hatasızım demiyorum ama sadece karşı görüşte olduğunu düşündüğünüz kişiye değil de, kendi görüşünüzde olan kişilerin de uslubuna aynı tepkiyi gösterebilseniz keşke.

Düzenleyen syılmaz : 31-01-2012 saat 22:26 Neden: imla
syılmaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-01-2012, 22:21   #162
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Sn. Eser İlhan, ayrıca konu tatlıya bağlanmışken tekrar kışkırtıcı mesajlar atıp konuyu kaşımaya devam eden ve yine gerilim ortamını başlatan üyelere neden tepki göster miyorsunuz?

Düzenleyen syılmaz : 31-01-2012 saat 22:22 Neden: imla
Eski 31-01-2012, 22:27   #163
-

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi xenkebikec Mesajı Göster
Sn. Odeh avcılığın amacı öldürmek değil midir? Beslenmek için değilse avcılık zevk için öldürmek değil midir? Konu biraz dağılmaya başlamış.
Sn. xenkebikec, Amaç öldürmek olsa makineliler ya da parca tesirli türlü patlayıcılar kullanır, akan kanlar içinde şehvetle dans eder ayin yapardık.

Ne bicim cevap diye düşünmeyin, ne hakaretamiz bir soru sordum diye düşününüz.

Çünkü bir insana "senzevk icin öldürüyorsun" demek çok ağır bir söz! İspatlamanız lazım, başarırsanız da o insanın cezalandırılması ve tedavi görmedi gerekir. Yoksa müfteri. Durumuna düşersiniz!

Eski 31-01-2012, 22:44   #164
Ağaç Dostu

yeşillim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Galeri: 14
Avcı doğa dostu değildir.

yeşillim Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-01-2012, 22:48   #165
Ağaç Dostu

xenkebikec's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2010
Alıntı:
Sn. xenkebikec, Amaç öldürmek olsa makineliler ya da parca tesirli türlü patlayıcılar kullanır, akan kanlar içinde şehvetle dans eder ayin yapardık.

Ne bicim cevap diye düşünmeyin, ne hakaretamiz bir soru sordum diye düşününüz.

Çünkü bir insana "senzevk icin öldürüyorsun" demek çok ağır bir söz! İspatlamanız lazım, başarırsanız da o insanın cezalandırılması ve tedavi görmedi gerekir. Yoksa müfteri. Durumuna düşersiniz!
Fikirler çok farklı olunca sorularda bir garip cevaplarda bir garip geliyor. Benim sorum size nasıl hissettirdiyse sizin cevabınızda bana öyle hissettirdi. Bu yüzden saygı çerçevesinde tartışmaya çok girmeden ayrılıyorum. Çünkü kendi algılarımla bu işi anlayamıyorum.

Kimse birbirini kırmadan yazışılması dileğiyle, iyi geceler.

xenkebikec Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-01-2012, 23:09   #166
-

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi xenkebikec Mesajı Göster
Fikirler çok farklı olunca sorularda bir garip cevaplarda bir garip geliyor. Benim sorum size nasıl hissettirdiyse sizin cevabınızda bana öyle hissettirdi. Bu yüzden saygı çerçevesinde tartışmaya çok girmeden ayrılıyorum. Çünkü kendi algılarımla bu işi anlayamıyorum.

Kimse birbirini kırmadan yazışılması dileğiyle, iyi geceler.
Dikkatinizi böyle de olsa cekebilmissem ne mutlu. Çünkü "sen zevk icin öldürüyorsun" önermesi gercekten yenilir yutulur bir önerme değildir. Zaten avcılığın tartışılabilecegi ve elestirilebilecegi bir zeminde bu sözden sonra olsa olsa kavga çıkar.

Zevk icin öldürmek hastaliktir. Ama avcılık zevk icin yapılmaz. Zaten avcı da öldürmez, "avlar".

Eski 31-01-2012, 23:17   #167
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syılmaz Mesajı Göster
Sn. Eser İlhan, ayrıca konu tatlıya bağlanmışken tekrar kışkırtıcı mesajlar atıp konuyu kaşımaya devam eden ve yine gerilim ortamını başlatan üyelere neden tepki göster miyorsunuz?
Aslında bir süre önce bütün mesajları okuyup içlerinden tek tek kırıcı ve aşağılayıcı olarak algıladığım ifadeleri seçmiş ve bir mesaj hazırlamıştım. Gönderip göndermemekte kararsızken pria'nın 86 no.lu mesajı geldi, onu okuyunca konu toparlanmış gibi hissettim ve yazmaktan vazgeçtim.
Başlığa artık girmeme niyetime rağmen neler konuşulmuş diye bugün tekrar baktığımda önce Odeh'in 149 no.lu mesajını sonra da sizin alıntı yaptığım 153 no.lu mesajdaki ifadelerinizi okuyunca her ikisine de cevap verme ihtiyacını hissettim. Durum budur.....

Aşağıya göndermediğim mesajımın giriş kısmını da ilave ediyorum sizin için :

"Sevgili Arkadaşlar, bu başlığa bir haftadır uğramadım. Konuya dair tüm söyleyeceğimi 42 no.lu mesajda söylemiş olduğumdan konuya dair yeni birşey söylemeyeceğim, bugün bir haftadır yazılmış olanların bana düşündürdüklerini paylaşmak istedim sadece. Haddimi aşarsam umarım affedersiniz

Yazılanları dikkatle okudum ve üzülerek bu tartışmanın kendisin de bir tür "av"a dönüşmüş olduğunu gördüm. " Ne kadar yaralayıcı kelimelerle vurursam o kadar iyi" mantığıyla bir sürü satır yazılmış.
Özellikle içimi acıtanları alıntılama yapmadan (çünkü isim vererek şahsi hale dönüşmesini istemedim) cümle olarak seçip aşağıya aldım :

.......Avcıların büyük çoğunluğu acıma ve merhamet duyguları bulunmayan saldırgan, sadist, ileri düşünceleri bulunmayan insanlar.

...…nede olsa sizin tanıdıklarınız hep psikopat, sadist falanmış, belki ondandır.

….Anlamayacağınızdan ve boşa yazdığımdam eminim ama yazalım bakalım.

…….Eğer bir avcı avda bir kurt sürüsü, bir ayı tarafından öldürülse inanın hiç acımam..
……………………………….Ava giden avlanır inşallah..
………………..Dil çıkarma efekti olsaydı, cevap olarak onu ekleyecektim.

………Sığırcığı sadece elinde sapan ya da havalı tüfekle kuş öldüren salak çocuklar vurur, ( çocuklar ki onlar hepimizin içini sevgiyle titreten varlıklardır )
"

Gördüğünüz gibi sayın syılmaz, her iki taraftan da alıntılar yapmıştım ama konuyu siz açtığınız için konuyu taşıma ve yönlendirme yetisinin de sizin elinizde olduğunu düşünüyorum doğrusu, bunu da yadsıyamam..
Bu arada yazmakta tereddüt ettiğim, fakat bu tartışmada dikkatimi çeken bir olgudan da söz etmeden geçemeyeceğim : Her iki taraf da fikrini savunurken dinsel öğelerle düşüncelerini desteklemek gereğini duyuyor.
Son derece somut ve ayakları yere basan bir konu tartışılırken, ruhani dünyamıza ait olması gerektiğini düşündüğüm , allah, din, ayetler, ahiret, günah-sevap vb. kavramlarla tartışılan konunun birleştirilişini de yadırgadım doğrusu.

Benim düşüncelerim şimdiye kadar ifade ettiklerimden ibarettir. Daha önce de birkaç kez söylediğim gibi, bir ortak paydaya gelemeyeceğimiz için ve konuya katabileceğim farklı bir bakışım da olmadığından sizlere iyi tartışmalar dileyerek bu başlıktan gidiyorum Herkese iyi geceler .....

Eski 31-01-2012, 23:21   #168
Yeni Üye

harun_ç's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2011
o zaman ağaçlarımızdaki meyvelere dadanan kurtları, böcekleri, çekirgeleri de öldürmeyelim... bu işi yaparken de bir canlıyı yok etmiş olmuyormuyuz?

Kendi adıma söyleyim bahçeme diktiğim meyve ağaçlarımın daha ilk meyvesinin olgunlaşmasını beklerken gelip onu yemeye kalkan kuşu zevkle seyrediyorum. onu korkutup kaçırmıyorum.

ama ben bir avcıyım.. işimiz öldürmek olsa önce onu öldürürdüm..

harun_ç Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-01-2012, 23:41   #169
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Avci doga dostumudur

Arkadaslarin cogunun, ulkenin y.hayatinin ,su an ki durumundan haberleri yok ne yazik ki. Bir baska aci olan durumda bu dostlar. Ulkenin y. Hayati sehirli koylu, egitimli egitimsiz eli kanli tufekliler tarafindan koku kurutulmus. Son 60 yilda, kala kala 800.000 km 2 lik memlekette, 200 tane alageyik, 1500 k.geyik, 200 tane ceylan, kaldiysa 5-10 tane a.leopari kalmis. Yilda 3 kere 8-10 yavrulayan tavsani bile tuketmis bu kanicici vampirler. Bohcaci dedikleri katliamcilar; bis seferde suruyle katlederken digerleri teker, teker katledip elbirligiyle tumden koca poplulasyonlari yok ettikleri gibi Ekolojik sist. Alt ust etmisler. Sorsaniz y.hayatini tarim ilaclari, gubreler bitirdi derler. Ya o zaman ormanlarda ki, makilerde ki canlilara ne oldu. Oralarida mi gubreleyip ilacladilar? Pes dogrusu. Ulkede y.domuzu, karga ve birkac kusun disida ozelikle memelilerin buyuk cogunlugu yok olma sinirina gelirken, yerli turlerden keklik, cil, turac,toy gorulmez olmus. BOYLE BIR DURUMDA, HALA NASIL AVCILIGI SAVUNUYORSUNUZ YA, ELINSAF, PES DOGRUSU!

delphin7 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-01-2012, 23:53   #170
-

Avcılıktan ve avcıdan kastımız, yine söylemek istiyorum:
Yasal, seçilmiş, miktarı, yeri belli hayvanlar ile, avlanma zamanı hatta atacağın fişek sayısı dahi belli olan vergilendirilmiş faaliyetler ve bu faaliyetleri yapan ruh sağlığı normal insanlardır.

Ayrıca verdiginiz hayvan sayılarını kontrol edemiyorum şu anda ama keşke kaynak belirtseydiniz..

Toptancı bir zihniyetle yapılacak değerlendirmeler bilimsel ya da mantıksal bir kıymet taşır mı?!

Eski 01-02-2012, 00:01   #171
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Avcılık sporuyla ilgilenen arkadaşlar, Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu olduğuna göre
federasyon çatısı altında ateşli havalı silahlar yarışmalarına , ferdi, bireysel, Türkiye şampiyonasına katıldınız mı?Aldığınız dereceleri yazarmışsınız. Milli takım düzeyinde uluslar arası başarılarınız varmı?
Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu Avcıların doğa ile ilgili faaliyetleri bizimle paylaşırmısınız.

Düzenleyen cihan_as : 01-02-2012 saat 00:03 Neden: harf hatası
cihan_as Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-02-2012, 00:01   #172
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhabalar efendim,

Şu işin aslını, başlık konusunu ele alarak ''felsefi'' olarak tartışsak lütfen.

Her iki tez de, kırdıklarından özür dilese ve de sıfırdan başlasak.

Felsefesini cıcık cıcık etsek, 2 taraf, 2 ayrı fikir sahipleri bir platformda tartışıyorlar gibi etsek lütfen.

Bir tarafı, belki de haklısınız diyebilecek duruma getirtebilsek. Sadece hislerimizi, hissettiklerimiz, edindiğimiz bilgileri, tecrübeleri, çıkarttığımız dersleri..vs sersek ortaya.

Kalpler sağlam kalsa, fikirler değişse, evrim geçirse...

Her fikirden saygı duyduğum insanların, kırıldıklarını ve hiç uslûpları olmadığı halde alındıklarını hissediyorum yazılarından.

Özür ve saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-02-2012, 00:16   #173
-

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihan_as Mesajı Göster
Avcılık sporuyla ilgilenen arkadaşlar, Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu olduğuna göre
federasyon çatısı altında ateşli havalı silahlar yarışmalarına , ferdi, bireysel, Türkiye şampiyonasına katıldınız mı?Aldığınız dereceleri yazarmışsınız. Milli takım düzeyinde uluslar arası başarılarınız varmı?
Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu Avcıların doğa ile ilgili faaliyetleri bizimle paylaşırmısınız.
Bulunduğum sehirde lisanslı ferdi sporcuyum. Ayrica Avcilik lisansina da sahibim. Bircok silahim var, daha da alacagim, farkli avlar icin. Etkinliklere imkanlarımız dahilinde katılır, antremanlara katılır, ustaları izler, dinleriz.

Federasyon un detaylı faaliyetleri icin sitesinden telefonla başkanına ulaşabilirsiniz.

Sehrimizde milli takıma (Skeet) girme eşiğinde puana sahip sporcu dostlarımız vardır.

Eski 01-02-2012, 00:21   #174
-

Peki, avcılık karşıtı olup da av ve avcılık konusundaki bilgisini temenniden öteye bir belgeye bir veriye dayandirabilen var mı?

Eski 01-02-2012, 00:30   #175
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Alıntı:
Her iki taraf da fikrini savunurken dinsel öğelerle düşüncelerini desteklemek gereğini duyuyor.
Son derece somut ve ayakları yere basan bir konu tartışılırken, ruhani dünyamıza ait olması gerektiğini düşündüğüm , allah, din, ayetler, ahiret, günah-sevap vb. kavramlarla tartışılan konunun birleştirilişini de yadırgadım doğrusu.
Sn. Eser İlhan eleştirilerin çoğu, günah değil mi, yazık değil mi, merhametsizlik değil mi gibi maneviyatımızı sorgulayan eleştiriler olduğundan haliyle kendi maneviyatımızı açıklama gereği de duyduk.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihan_as Mesajı Göster
Başlı başına ayrı bir konu olması ve tartışılması gerekir aslında. Şahsım adına skeet atıcılığı ile ilgileniyorum. Antalya/Merkez'de olduğum zamanlarda poligona iki haftada bir düzenli giderdim ama şu an iş gereği Kaş'ta olunca 1 seneye yakındır gidemiyorum poligona. Ailemden bu konu hakkında herhangi bir teşvik vs. görmediğim için bu spora oldukça geç bir yaşta başladım ama kendi çocuklarım öyle olmayacak ve inşallah ulusal/uluslararası başarılar elde edecek.

Yasal mevzuatta atıcılığın önüne engel koymaktan başka bir işe yaramadığı için malesef uluslararası alanda başarılarımız çok az. Ama Oğuzhan Tüzün gibi başarılı sporcularda mevcut, kendisi iki defa Dünya Trap Şampiyonasında 1.'lik elde etti.

Eski 01-02-2012, 10:13   #176
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili arkadaşlar,

Ben, avdan da anlamam, avcılıktan da. Bu başlığın açıldığını gördüğümde neler yazılmış avcılık neymiş diye okumaya, birşeyler öğrenmek niyeti ile girmiştim.

İki grup oluşmuş, tezlerini savunuyorlardı. Daha sonra arkadaşların mesajlarında kullandıkları uslup beni rahatsız etti, ve ufak bir müdahale etme ihtiyacını hissettim.
Oysa buna hiç gerek yoktu çünkü yazışanlar yetişkin, belirli yerlere gelmiş değerli üyelerimizdi.

Bir müddet yazışmalar, savunma ve tepki olarak devam etti. Bunlar bana lise çağlarımızda edebiyat derslerinde yaptığımız münazaraları hatırlatıyordu. Tez ve tezi çürütme.
Bizler o yaşlarda bile bunu daha güzel bir uslup içinde yapıyorduk.

Sevgili arkadaşlar, eğer buradaki yazışmalar tezlerinizi sunmanın daha da ötesine geçer, üyelerin birbirlerine hakaretamiz davranışları haline gelirse, başlığı okumaktan vaz geçen üyelerin olduğu gibi, durumu yönetime bildirmek mecburiyetinde kalacağım.

(Sevgili delphin7, sizi birkaç kez mesajlarınızın yazılımı hususunda uyardım ve hatta düzeltmeler yaptım. Lütfen mesajlarınızı ya cep telefonunuzdan yazmayın ya da blok yazılım kullanmayın. Hem okuması zor, hem de anlaşılması)

Güler Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-02-2012, 11:18   #177
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Bu başlıktan rahatsız olmaya başladım. Bilgilenmek amacıyla iki şey sorup, yanıtdan sonra uğramayacağım. Tartışmalar da geçen trap ve skeet atıcılıkları nedir ? Kısacık yanıtlarmısınız? En azından bunları öğrenmiş olayım. Net'de (Türkçe) bulduğum tek şey, acemi bir avcının trap tüfeğiyle ava çıkabilirmiyim sorusuna verilen hayır cevabı.

Güzin Çakar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-02-2012, 12:06   #178
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gçakar Mesajı Göster
Tartışmalar da geçen trap ve skeet atıcılıkları nedir ? Kısacık yanıtlarmısınız?
Sn. Gçakar, cevabı pek kısa olamayacağı için aşağıda ki linki ekliyorum. Trap ve Skeet ile alakalı her türlü bilgi mevcut. İlerleyen sayfalarda turnuva görüntüleri ve eğitim ile alakalı videolar da mevcut.

Trap ve Skeet

Eski 01-02-2012, 12:08   #179
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Bu arada yazmakta tereddüt ettiğim, fakat bu tartışmada dikkatimi çeken bir olgudan da söz etmeden geçemeyeceğim : Her iki taraf da fikrini savunurken dinsel öğelerle düşüncelerini desteklemek gereğini duyuyor.

Bunu ben de yadırgadım...
Hem de kurban kesmek gibi bir adedimiz varken...

Kurban kesmeyi onaylıyorsanız ve vejetaryen değilseniz yani yolunuz kasaba uğruyorsa avcılıkla ilgili yorumların bu kadar sert olmaması gerekiyor...

Avcıların (en azından burada yazanların) da onaylamadığı avlanma biçimini esas alıp, ona göre tepki göstermek, acemi kasabın kurbanlık hayvanı kısa sürede kesemediğini görüp, kurban etme adeti yasaklanmalıdır demesine benziyor...

Avlanmadığımı söylememe gerek yok. Av eti olduğunu bildiğim zaman o eti de yiyemiyorum. Hatta uzun zamandır eve getirilen kurban etlerini de yan komşuya veriyorum. Et kasaptan alınırken, sanki hayvan ölmemiş yanılgısı içinde oluyoruz. Kasapların, kestikleri havyanların önünde hatıra fotoğrafı çektirmemeleri bunu kolaylaştırıyor olabilir

Ama elimizi vicdanımıza koyunca, avcının karşısındaki hayvan kadar, mezbahaya giren hayvan da korkuyor... Avcının tüfeği karşısında kendini koruyacak durumda olmayan hayvan, bağlanıp asıldığı yerde, kasabın bıçağından da kendisini koruyamıyor... Avlanırken kaçma ihtimali küçük de olsa var ama mezbahada bu oran daha az...

Sözün kısası, vejetaryen değilseniz tepkileriniz çok dürüst sayılmaz...

malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-02-2012, 12:15   #180
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Teşekkürler Sn. Malina, gerçekten moral buldum.

Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024