agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Yabani Hayvanlar / Genel
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-01-2012, 07:06   #121
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
her konuda sayın jezebel'e katılıyorum,
Televizyonda yaban TV var, ellerinde dürbünlü tüfekler, en modern donanımlar, kilometrelerce uzaktaki hayvanı vurup çok güzel atıştı diye birbirlerini kutluyorlar, gerçek orantısız güç kullanma budur işte,

selim_50 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-01-2012, 08:15   #122
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syılmaz Mesajı Göster
Önce ki mesajlarımda örnekler var, okumadınız sanırım.

Çok sayıda avcı tanıdım, bilinçsiz avlananı, farkında olmadan doğaya zarar vereni gördüm ama psikopat, sadist birini hiç tanımadım. Benim tanıdığım avcı arkadaşlarımın hepsi çok mert, karakteri düzgün, güvenilir insanlardı.

O bilimsel gerekçelerinizi açıklayında bizde öğrenelim ama sakın bilinçsiz avcılıktan bahsetmeyin. Zira ne ben ne de aklı başında kimse bilinçsiz kaçak avlananları savunmaz.

Mesela merak ediyorum, devletin koyduğu av kurallarına (av sezonunda avlanma, limitlere uyma vs.) uyulduğu halde nesli tehlikeye giren hayvan türü var mı? Varsa kaynak göstererek, bilimsel verilere dayalı ispatlarınızı beklerim.

Gerçi boşyere beklemeye gerek yok ya neyse.

Hayret şaşırdım bu düşüncenize. Genelde sizin gibi düşünen insanlar atıcılık dallarına da pek sıcak bakmazlar. Silah kötüdür yasaklanmalıdır, silahla spor olmaz deyip geçerler.

E nede olsa sizin tanıdıklarınız hep psikopat, sadist falanmış, belki ondandır.

Burada yanlışınız var, iyi araştırın, kurt populasyonu eskiye göre daha iyi durumda. Antalya Kaş'ta keçi çobanlığı yapan 64 yaşında bir amca, birkaç senedir keçilerini kurt kaptığını söylüyor. Hayatı boyunca kurt nedir bilmemiş.

Benzer hikayeleri Burdur, Isparta ve Antalya'nın başka yörelerinde de dinledim.

Ben kendi ahiret hayatımı düşünüyorum merak etmeyin, siz ahiret konusunda bu kadar hassassanız, kendi vereceğiniz hesabı düşünün.

Aşağıda ki linki de tekrar ekleyeyim.

Kuran'da av ve avclk...! - oltader.org Balk ve evre Dostlar Forum

Yukarıda yazmış olduğum cümlemi yeniden yazıyorum ve ne kadar haklı olduğumu bir kez daha görüyorum.

"Avcıların büyük bölümü ile tartışmaya girmek çölde su aramakla eş değer. Tıpkı tarihteki peygamber mucizelerini inkar edenler gibi ne kadar bilimsel, haklı gerekçeler ileri sürerseniz sürün asla kabul etmez ve kendilerini haklı görürler."...

Türkiye'nin en büyük çevreci sitesinde hayvan öldürmenin üstün meziyetlerinin (!!!) methedile methedile bitirilememesi beni rahatsız ediyor. Sanırım yakında biri daha çıkıp "Ağaç kesmenin yararlarını ve dinen caizliğini." ağaçlar.net'te anlatan bir başlık açar.

Tamtutulma Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-01-2012, 08:22   #123
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

sayın; s.yılmaz zaten siz başlıkta "Avcı doğa dostumudur" diye sormakla farkında olmadan sorunuzu kendiniz cevaplıyorsunuz,

Eski 31-01-2012, 10:11   #124
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tamtutulma Mesajı Göster
"Avcıların büyük bölümü ile tartışmaya girmek çölde su aramakla eş değer.... ne kadar bilimsel, haklı gerekçeler ileri sürerseniz sürün asla kabul etmez ve kendilerini haklı görürler."...

Türkiye'nin en büyük çevreci sitesinde hayvan öldürmenin üstün meziyetlerinin (!!!) methedile methedile bitirilememesi beni rahatsız ediyor. Sanırım yakında biri daha çıkıp "Ağaç kesmenin yararlarını ve dinen caizliğini." ağaçlar.net'te anlatan bir başlık açar.
Türkiye genelinde büyük bir kış var bugünlerde..Çoğu yer kar..yaban hayvanlarının en aciz olduğu bir dönemdeyiz..

Ben bugünlerde evimin etrafında, balkon mermerlerine, pencere önlerine yem koyarak elimden geldiği kadar çaresiz kuşların açlıktan ölmemesi için birşeyler yapmaya çalışıyorum..onların yem yiyişlerini keyifle izliyorum..

Ama bir de şimdi avcılar geliyor aklıma..Böyle bir karlı havada avcılık kaşıntısı tutmayan avcı yok gibidir..
Sanırım tüm ülkede zamanı bol bütün avcılar araziye çıkmanın ve kardan tipiden çaresizce afallamış hayvanları nasıl daha çok avlarız diye bir telaşın içindedir..
Bunun adı nasılsa ''avcılık sporu (!!!)'' oluyor..
Merhamet yok..
Acıma yok..

Sen bu havada silahını koyacaksın bir kenara..alacaksın 3-5 kilo yemi..çıkacaksın ormana..yemlikler yapacaksın..koyacaksın yemlerini çaresiz hayvanların..ve birçok çaresiz hayvanı açlıktan kurtardığını düşünerek mutlu olarak döneceksin evine..
Spor budur..

pria Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-01-2012, 12:06   #125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Türkiye genelinde büyük bir kış var bugünlerde..Çoğu yer kar..yaban hayvanlarının en aciz olduğu bir dönemdeyiz..

Ben bugünlerde evimin etrafında, balkon mermerlerine, pencere önlerine yem koyarak elimden geldiği kadar çaresiz kuşların açlıktan ölmemesi için birşeyler yapmaya çalışıyorum..onların yem yiyişlerini keyifle izliyorum..

Ama bir de şimdi avcılar geliyor aklıma..Böyle bir karlı havada avcılık kaşıntısı tutmayan avcı yok gibidir..
Sanırım tüm ülkede zamanı bol bütün avcılar araziye çıkmanın ve kardan tipiden çaresizce afallamış hayvanları nasıl daha çok avlarız diye bir telaşın içindedir..
Bunun adı nasılsa ''avcılık sporu (!!!)'' oluyor..
Merhamet yok..
Acıma yok..

Sen bu havada silahını koyacaksın bir kenara..alacaksın 3-5 kilo yemi..çıkacaksın ormana..yemlikler yapacaksın..koyacaksın yemlerini çaresiz hayvanların..ve birçok çaresiz hayvanı açlıktan kurtardığını düşünerek mutlu olarak döneceksin evine..
Spor budur..
Sn.Pria,

bu değerli! görüşlerinizi neden av ve avcılık ile ilgili sitelerde de paylaşmıyorsunuz? Bir şeyden şikayet ediyorsanız, bir beklentiniz _ kişisel veya toplumsal_ var demektir.

Kavgada bile söylenmeyecek sözler söylüyorsunuz.

Halil Önen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-01-2012, 12:22   #126
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Sayın syilmaz,

Kurallari bilen, uygulayan ve gerektiğinde vicdaninin sesini gözardi etmeyen her Avcının doğa dostu olduğunu anlatma çabanızı kutlarım.

Saygılarımla,

Odeh Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-01-2012, 12:53   #127
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Odeh Mesajı Göster
Sayın syilmaz,

Kurallari bilen, uygulayan ve gerektiğinde vicdaninin sesini gözardi etmeyen her Avcının doğa dostu olduğunu anlatma çabanızı kutlarım.

Saygılarımla,

Tek kelimeyle Harikasınız... Alkış...

Kanatlı Hayvanları Koruma Dernekleri'nde Horoz dövüştürülerek, horozlar kanlar içinde kalır, sakat kalır, gözleri çıkar ama her nasılsa horozlar korunur.

Kangal Köpeklerini Sevenler-Koruma Dernekleri'nde köpekler dövüştürülür ve çoğu kez köpekler ölür veya sakat kalır ama köpekler her nasılsa korunmuş olur.

Kırım-kongo Kanamalı Ateşi'nin en azgın olduğu zamanlarda kenelerin bir numaralı düşmanı olan keklikleri öldürerek doğaya avcı kardeşlerimiz inanılmaz katkılar sunarlar. Doğayı ve insanları, korurlar, vicdanlarının sesini dinlerler.

Abd Irak'a " Demokrasi getirmek" adına Irak'ı işgal eder, 1,5 milyon Iraklı ölür, sakat kalır, yerinden olur, tecavüze uğrar. Ama Irak'a demokrasi gelmiş, Iraklılar korunmuş olur.

Avcı eline son model silahı alır, bir kuşun, tavşanın neredeyse 100 metre uzağından, hayvana düşmanın varlığını haber bile vermeden; bazen arkasından 4-5 fişek atarak kaçma şansı bile tanımadan avlar ama "Vicdanının sesini göz ardı etmez. Doğa'nın dostu olur."

Mizah anlayışınız gerçekten değişik.

Doğa dostu odur ki, yazın sıcak günlerinde evinin balkonuna, pencere aralıklarına, bahçesine kuşlar, kediler ve köpekler içsin diye su koyar. Kışın bu amansız günlerinde hayvanlar yesin diye ekmek, yemek artıkları vs bırakır. Hiç bir maddi katkısı olmadığı gibi, cebinden masraf ederk ağaç diker, doğaya bir yeni birey kazandırır. Sakatlanmış hayvanları alıp arabasını kirletmek, zaman yitirmek pahasına veterinere götürür tedavi eder.

Tamtutulma Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-01-2012, 12:55   #128
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
gereksiz yere canlılara zarar vermiyosa doğa dostudur.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-01-2012, 13:19   #129
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Doğaya dost olan bu çirkin adam bu güzel hayvanı neden öldürmüş olabilir?
Evde çocukları aç mı bekliyordur, yoksa bu güzel hayvanın başını duvarına süs mü yapacaktır

Name:  hunting2.jpg
Views: 3575
Size:  60.4 KB

.

Jezebel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-01-2012, 13:38   #130
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Ya bu iki adam - Doğa dostu kendileri, kurbanlarının arkasında nasıl da gururla poz vermişler.

Name:  pigeons6xe2.jpg
Views: 6792
Size:  47.0 KB

.

Jezebel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-01-2012, 13:39   #131
Ağaç Dostu

xenkebikec's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2010
Bence de avcılık sadece açlık-beslenme döngüsünde doğal görülebilir. Tüketime yönelik bir avlanma mevcut sisteme zarar verecektir. Çoğu sistemin - yaban hayat alanlarının istila edildiğini düşünürsek avcılık benim gözümde tüketim çılgınlığından başka bir şey değildir. Tükettiğimizde doğadır.

Düzenleyen xenkebikec : 31-01-2012 saat 13:39 Neden: imla
xenkebikec Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-01-2012, 13:50   #132
-

Sayın Jezebel,
Yukarıdaki av fotoğrafı (128 numaralı mesajdaki) yasal izin ile yapılmış ise kesinlikle harika bir trofe bence!

Horoz, köpek dövüşleri av ve avcılık ile ilgisi olmayan konulardır. Hunharcadır.
Irak konusundaki düşüncenize katılıyorum. Özgürlük isteyen Iraklılardı ama demeden de edemiyorum... Çiçekle karşılamışlardı tecavüzcülerini... Kendi vatanlarına ihanet etmişlerdi.. Neyse bu çok ayrı bir konu...

Bir kuş ya da bir tavşan 100 mt uzaktan avlanılmaz. Çok büyük olasılıkla avcının farkına varmış ve kaçarlarken yivsiz tüfeklerle 100 metreden çok daha az mesafelerde avlanırlar. Ayrıca yasa gereği 1+1 yani 2 fişekten fazla kullanılmaz.

Kısaca söylemek gerekirse konu ile ilgili yanlış ve hatalı acıklı bilgiler vererek doğruyu örtüyorsunuz. Sui misal misal olmaz (Kötü örnek örnek olmaz)... İnsan öldürmek yanlış ya da günah diye nefs-i müdaafa yapmayacak mıyız? Sizin örnekleriniz bu yönde.

Hatalı uygulamalar nedeniyle doğru uygulayanları da linç edip ortadan kaldırmak istiyorsunuz. Hepimiz silahlarımızı gömüp camın önünde güvercinlere ekmek verelim istiyorsunuz sanki...

Saydıklarınızı, sizin hayal dahi edemeyeceğiniz kadarını kendi hesabıma yapıyorum.

Merkez Av Komisyonunun kararlarına uyulduğu sürece av ve avcılık insanın doğanın hiç bilmediği yönlerini keşfetmesi, öğrenmesi ve kendini öz benliğini geliştirmesi için müthiş bir fırsattır. Elbette vicdan ve görgü en ön planda olmalıdır. Gerektiği kadarı, yeter.

İnsanlar arasında olumsuz farklar, hataları büyük olanlar olacaktır. Avcılar arasında da vardır. Bu ne tüm insanlığı karalamaya yeter ne de tüm avcılık faaliyetlerini...

Saygılarımla,

Düzenleyen Odeh : 31-01-2012 saat 13:51 Neden: 128 numaralı mesajı belirtmek
Eski 31-01-2012, 13:53   #133
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tamtutulma Mesajı Göster
Tek kelimeyle Harikasınız... Alkış...

Kanatlı Hayvanları Koruma Dernekleri'nde Horoz dövüştürülerek, horozlar kanlar içinde kalır, sakat kalır, gözleri çıkar ama her nasılsa horozlar korunur.

Kangal Köpeklerini Sevenler-Koruma Dernekleri'nde köpekler dövüştürülür ve çoğu kez köpekler ölür veya sakat kalır ama köpekler her nasılsa korunmuş olur.

Kırım-kongo Kanamalı Ateşi'nin en azgın olduğu zamanlarda kenelerin bir numaralı düşmanı olan keklikleri öldürerek doğaya avcı kardeşlerimiz inanılmaz katkılar sunarlar. Doğayı ve insanları, korurlar, vicdanlarının sesini dinlerler.

Abd Irak'a " Demokrasi getirmek" adına Irak'ı işgal eder, 1,5 milyon Iraklı ölür, sakat kalır, yerinden olur, tecavüze uğrar. Ama Irak'a demokrasi gelmiş, Iraklılar korunmuş olur.

Avcı eline son model silahı alır, bir kuşun, tavşanın neredeyse 100 metre uzağından, hayvana düşmanın varlığını haber bile vermeden; bazen arkasından 4-5 fişek atarak kaçma şansı bile tanımadan avlar ama "Vicdanının sesini göz ardı etmez. Doğa'nın dostu olur."

Mizah anlayışınız gerçekten değişik.

Doğa dostu odur ki, yazın sıcak günlerinde evinin balkonuna, pencere aralıklarına, bahçesine kuşlar, kediler ve köpekler içsin diye su koyar. Kışın bu amansız günlerinde hayvanlar yesin diye ekmek, yemek artıkları vs bırakır. Hiç bir maddi katkısı olmadığı gibi, cebinden masraf ederk ağaç diker, doğaya bir yeni birey kazandırır. Sakatlanmış hayvanları alıp arabasını kirletmek, zaman yitirmek pahasına veterinere götürür tedavi eder.
Sn. Tamtutulma,

yukarıda yazdıklarınız av ve avcılıkla ilgili değil. 100 m. den tavşan avlanmaz. Tüfeğin etki mesafesi 35 m. dir.

Sokakta, pencerenizde, balkonunuzda besledikleriniz avcının avladığı da değildir.

İnsanın kontrol edemediği bir dünyada, acımasız kaderinin tekmeleriyle bir o yana bir bu yana savrulurken; sadece petrole dayalı bir savaşın sorumluluğunu avcılara yüklemeniz bizim_ avcıların_ içini acıtır. Buna hakkınız yok.

Eski 31-01-2012, 14:12   #134
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2012
Alıntı:
Sayın syilmaz,

Saygılarımla,
Teşekkür ederim Sn. Odeh. Sizi tanıdım; üyelerinin mert, yürekli, her zaman hür yaşayacak ve kendi çocuklarını da bu şekilde yetiştiren insanların oluşturduğu bir forumdan geliyorsunuz. Sizi burada gördüğüme sevindim.

Alıntı:
Sayın Jezebel,
Yukarıdaki av fotoğrafı (128 numaralı mesajdaki) yasal izin ile yapılmış ise kesinlikle harika bir trofe bence!
+1, İnşallah bir gün bana da böyle bir av nasip olur.

Sn. Odeh, sizi bazı üyeler konusunda uyarmak isterim, kendilerini avcılık karşıtı olarak tanıtırlar ama tıpkı kaçak avlanan bohçacıların yaptığı gibi tuzak kurarak karşı tarafın bu tuzağa düşmesini beklerler.

Bu tip provakatif mesaj yazan üyelerin tuzağına düşmemeniz konusunda sizi uyarmak istedim. Bu kişiler bizi doğaya faydalı işlerde (ağaç dikmek gibi) görseler bile mutlu olmazlar, onların istediği bizi doğaya zarar verirken görmek, işte o zaman mutlu olurlar. Nasıl bir ruh halinde olduklarını siz düşünün artık.

syılmaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-01-2012, 14:14   #135
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sn. Tamtutulma,

yukarıda yazdıklarınız av ve avcılıkla ilgili değil. 100 m. den tavşan avlanmaz. Tüfeğin etki mesafesi 35 m. dir.
Sn. Halil Önen, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan birine laf anlatamazsınız.

Eski 31-01-2012, 14:18   #136
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Avcılığın spor olduğunu, kontrollü yapıldığı sürece hiç bir sakıncası olmadığını savunan arkadaşlar, sizinde bildiğiniz gibi, av sektörü gerçek avcıdan daha çok kontrolsüz olarak avlanan bohçacı dediğiniz kişileri yaratmıştır.
İçinde yaşadığımız yüzyılda avlanmanın bir spor olduğunu, ihtiyaçtan dolayı yapıldığını kimseye anlatamazsınız.
Bazen yaban TV'ye denk geliyorum, yanında eşi ile yürüyen, yanında yavruları ile yürüyen bir geyik metrelerce uzaktan yivli tüfeklerle avlanıyor, birincide vuramıyorsa ikinci, ikincide vuramıyorsa üçüncü atışını yapıyor, o vuramıyorsa bir başka yerde gizlenen kişi atış yapıyor, (biraz ağır bir benzetme ama, sokakta yürürken birinin sizin yanınızdaki çocuğunuzu veya eşinizi aynı şekilde öldürdüğünü düşünün)

Eski 31-01-2012, 14:26   #137
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bir avcı sitesinden itiraflar:

...Bir meraya 40 kişi giriyor limitler dahilinde 160 keklik vuruyorlar diyelim. ertesi gün aynı 40 kişi tekrar aynı avlağa giriyor. sıkıntı bu işte... Tamam birçok kişinin maddi durumu iyi olmayabilir ama aynı meraya 2 gün üstüste girmek bence avcılık değildir. düşününki temelli ankaranın meşhur avlaklarındandır. bu sezon açılışında o kadar kalabalıkmışki kalkan keklik kesinlikle yere konamıyormuş. Murat Sivaslı

...Bırakın 2 gün üst üsteyi Benim gördüğüm grup 2 hafta üst üste 2 şer gün aynı merayı avlamışlar. av ne yapsın, yasa ne yapsın.

İnsanda vicdan olacak. Ve adım gibi eminim ki limiti aşmayan bir tek avcısı yoktur bu grubun. gerisini sen düşün.
Fatih KANDEMİR

...Yine söylüyorum yine söylüyorum,bu dünyada bizim milletimizin bir eşi daha yoktur(her yönüyle),yapılan bir işin b..unu çıkartıncaya kadar uğraşmazsak,o gün gözümüze uyku girmez.Ahmet ÖZKAN

...günlük limitlerine de uyduklarını pek zannetmiyorum.gidip 3-4 alay kaldırdığımız avlaklarda 2 hafta sona kuşun tüyü bile kalmamıştı.çobana çiftçiye sorduğumuzda abi 2 otobüs geldi 3 minibüs geldi yaktılar burayı.Bu sene böyle geçer de seneye bomboş meralarla bizi başbaşa bırakan o 30-40 kişilik katliam birliklerinin epey kulaklarını çınlatacağımız kesin...

Hasan BAŞKARA

....hiç bir avcı iki,üç keklik için gitmez.Şimdi Allah rızası için herkez şapkasını önüne koysun zaten hava şartları düğünler sünnetler hastalık gibi mazeret sonucu ava kısıtlı günlerde gidebiliyorsun gittiğin günlerdede acısını çıkarıyorsun bu açık kimse kimseyi kandırmasın,
Kadir SARI

...Kızıyorum evet elimizden geldiğince misafirperverce davranmaya çalıştığımız Bursa, Yalova, İzmit, Adapazarı daha fazla bu bölgelerden gelen avcı arkadaşlarımız artık işi cıvıtmaya başladılar. Avla ve yoket politikası güdüyorlar resmen. Eskişehir avcısının buna tahammulü ve sabrı kalmadı.

Harun KURNAZ

...marmarada bitirdikleri gibi iç anadoluyuda bitirecekler hatta bitirdiler Hasan BAŞKARA

OTOBÜSLERLE AVA GİDİLMESİ YASAKLANMALI

Halil Bey..ülkemizde avcılığın profili budur..durum budur..ülkemizde avcılık falan yok, katliam vardır adeta..
Bir kez daha söylüyorum..avcılığı kuralına kanununa göre yapan kişi sayısı binde bir bile değildir..kimse kimseyi kandırmasın..
Halil Bey..siz şu karda kışta köylerde avcıların neler yaptığını en az benim kadar biliyorsunuz..Neden bunları gidip avcılık sitelerine yazmıyorsunuz diyorsunuz..Yazmaya gerek yok,zaten biraz sağduyusu olan avcılar herşeyi itiraf ediyorlar..avcı sitelerini azıcık dikkatlice okursanız zaten herşey tüm rezilliğiyle meydanda..

Hiç sitem etmeyin lütfen bana..yukarıda bir avcının dediği gibi biz millet olarak gerçekten herşeyin b.kunu çıkarana kadar uğraşırız..
İnsanlarda merhamet acıma duygusu tavan yapmadan bu katliamlar bitmez..

Maalesef ülkemizde dürüst, vasıflı, ideal avcı tipi milyonda birdir..
Kimse kimseyi parlak laflar ederek kandırmasın..
Avdan fazla avcı var bu ülkede..çoğunluğu da kalitesiz..gaddar..vicdansızdır bana göre..
Avcı görünümlü katillerin neler yaptığını bir avcı sitesinden alıntılarla anlatmaya çalıştım size..
Bana değil, o merhametsiz, vicdansız, acımasız insanlara kızmalısınız..

Eski 31-01-2012, 14:28   #138
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Ya bu iki adam - Doğa dostu kendileri, kurbanlarının arkasında nasıl da gururla poz vermişler.

Eklenti 266825

.
Sn. Jezebel,

burada olanlar özel bir avlaktandır. Bir çok av hayvanı bu avlaklarda beslenir.

Bu avlaklar kişiye aittir ve yüksek paralar karşılığı av yapılır. Sadece bir sınıfa hizmet eder...

Türkiye'de ise böyle değildir.

Böyle olması için Türkiye avcılığının üzerinde ağır bir baskı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Tüm görsel ve yazılı basın ile Doğasever ve hayvansever dernekleri _ belki farkında olmadan _buraya yoğunlaştırılmaktadır.

Sizler savunmasınızda bu sistem _ özel avlak sistemi_ Türkiye' ye gelecek ve yakın zamanda uygulanacaktır...

Vee karşınızda bu avlak sahiplerinin _ gelişmiş ülkelerde olduğu gibi_ ağır baskısını hissedeceksiniz.

Meralar ve gerçek yaban alanlar tel çitlerle çevrilecek parsellenecek. Buralara girmek için _ sadece gezmek için bile_ izin alacaksınız.

Aynen gelişmiş ülkelerde olduğu gibi...

O zaman ben ve benim gibi avcılar _ yapay bir alanda avlanmada_ köpeğini ve tüfeğini bırakmış olacak...

Belki;
Ağaca bakarken ormanı kaçırmış olacağız...

Eski 31-01-2012, 14:46   #139
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bir avcı sitesinden itiraflar:

...Bir meraya 40 kişi giriyor limitler dahilinde 160 keklik vuruyorlar diyelim. ertesi gün aynı 40 kişi tekrar aynı avlağa giriyor. sıkıntı bu işte... Tamam birçok kişinin maddi durumu iyi olmayabilir ama aynı meraya 2 gün üstüste girmek bence avcılık değildir. düşününki temelli ankaranın meşhur avlaklarındandır. bu sezon açılışında o kadar kalabalıkmışki kalkan keklik kesinlikle yere konamıyormuş. Murat Sivaslı

...Bırakın 2 gün üst üsteyi Benim gördüğüm grup 2 hafta üst üste 2 şer gün aynı merayı avlamışlar. av ne yapsın, yasa ne yapsın.

İnsanda vicdan olacak. Ve adım gibi eminim ki limiti aşmayan bir tek avcısı yoktur bu grubun. gerisini sen düşün.
Fatih KANDEMİR

...Yine söylüyorum yine söylüyorum,bu dünyada bizim milletimizin bir eşi daha yoktur(her yönüyle),yapılan bir işin b..unu çıkartıncaya kadar uğraşmazsak,o gün gözümüze uyku girmez.Ahmet ÖZKAN

...günlük limitlerine de uyduklarını pek zannetmiyorum.gidip 3-4 alay kaldırdığımız avlaklarda 2 hafta sona kuşun tüyü bile kalmamıştı.çobana çiftçiye sorduğumuzda abi 2 otobüs geldi 3 minibüs geldi yaktılar burayı.Bu sene böyle geçer de seneye bomboş meralarla bizi başbaşa bırakan o 30-40 kişilik katliam birliklerinin epey kulaklarını çınlatacağımız kesin...

Hasan BAŞKARA

....hiç bir avcı iki,üç keklik için gitmez.Şimdi Allah rızası için herkez şapkasını önüne koysun zaten hava şartları düğünler sünnetler hastalık gibi mazeret sonucu ava kısıtlı günlerde gidebiliyorsun gittiğin günlerdede acısını çıkarıyorsun bu açık kimse kimseyi kandırmasın,
Kadir SARI

...Kızıyorum evet elimizden geldiğince misafirperverce davranmaya çalıştığımız Bursa, Yalova, İzmit, Adapazarı daha fazla bu bölgelerden gelen avcı arkadaşlarımız artık işi cıvıtmaya başladılar. Avla ve yoket politikası güdüyorlar resmen. Eskişehir avcısının buna tahammulü ve sabrı kalmadı.

Harun KURNAZ

...marmarada bitirdikleri gibi iç anadoluyuda bitirecekler hatta bitirdiler Hasan BAŞKARA

OTOBÜSLERLE AVA GİDİLMESİ YASAKLANMALI

Halil Bey..ülkemizde avcılığın profili budur..durum budur..ülkemizde avcılık falan yok, katliam vardır adeta..
Bir kez daha söylüyorum..avcılığı kuralına kanununa göre yapan kişi sayısı binde bir bile değildir..kimse kimseyi kandırmasın..
Halil Bey..siz şu karda kışta köylerde avcıların neler yaptığını en az benim kadar biliyorsunuz..Neden bunları gidip avcılık sitelerine yazmıyorsunuz diyorsunuz..Yazmaya gerek yok..avcı sitelerini azıcık dikkatlice okursanız zaten herşey tüm rezilliğiyle meydanda..

Hiç sitem etmeyin lütfen bana..yukarıda bir avcının dediği gibi biz millet olarak gerçekten herşeyin b.kunu çıkarana kadar uğraşırız..
İnsanlarda merhamet acıma duygusu tavan yapmadan bu katliamlar bitmez..

Maalesef ülkemizde dürüst, vasıflı, ideal avcı tipi milyonda birdir..
Kimse kimseyi parlak laflar ederek kandırmasın..
Avdan fazla avcı var bu ülkede..çoğunluğu da kalitesiz..gaddar..vicdansızdır bana göre..
Sn Pria,

işte biz ve bizim gibi düşünen avcılarda bunu düzeltmeye çalıyor. Bundan sadece siz mi rahatsızsınız, sanıyorsunuz.

Orman bakanlığına, Maliye bakanlığına, İçişleri bakanlığına her yıl_ yılda 3- 4 ay_ av yapmak için yüklü paralar ( vergiler) ödüyoruz.

Bu bakanlıklardan tek isteğimiz var; kaçak avcılığın önlenmesi için çalışmalar yapılması, Avcının bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi ve Sürdürülebilir Av ve Yaban hayatının yaşam geçirilmesi...

Bu Türkiye Avcılarının_ yüzlerce derneğin ve onlarca konferedasyonun _isteği...

Ama kıllarını bile _ göstermelik, bir kaç şova dönük kontrol dışında_ kıpırdatmıyorlar...

Sizce neden olabilir?

Eski 31-01-2012, 15:05   #140
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
Avcılığın spor olduğunu, kontrollü yapıldığı sürece hiç bir sakıncası olmadığını savunan arkadaşlar, sizinde bildiğiniz gibi, av sektörü gerçek avcıdan daha çok kontrolsüz olarak avlanan bohçacı dediğiniz kişileri yaratmıştır.
İçinde yaşadığımız yüzyılda avlanmanın bir spor olduğunu, ihtiyaçtan dolayı yapıldığını kimseye anlatamazsınız.
Bazen yaban TV'ye denk geliyorum, yanında eşi ile yürüyen, yanında yavruları ile yürüyen bir geyik metrelerce uzaktan yivli tüfeklerle avlanıyor, birincide vuramıyorsa ikinci, ikincide vuramıyorsa üçüncü atışını yapıyor, o vuramıyorsa bir başka yerde gizlenen kişi atış yapıyor, (biraz ağır bir benzetme ama, sokakta yürürken birinin sizin yanınızdaki çocuğunuzu veya eşinizi aynı şekilde öldürdüğünü düşünün)
Sn. selim bey,

sizin izlediğiniz bir trofe avıdır. O ülkelerde belirli bir yaşa veya boyunuz uzunluğuna gelmiş hayvanlar avlanır. İzne bağlıdır. Yüksek paralar ödenir. Ülkeler hatırı sayılır gelir elde eder.

Yavrulu bir geyiği kimse avlamaz, avlamaya cesaret edemez; yuva yıkan orman kanunlarına uygulanır.

Sizce _Tv.de ihbar özelliği taşıyan_ bu duruma bir avcı düşer mi?

Eski 31-01-2012, 15:16   #141
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

En iyisi, devlet her yıl ruhsat parası diye topladığı üç-beş lirayı toplamaktan vazgeçmeli..yeni av-silah ruhsatı falan vermemeli..
Hatta bir toplumsal kampanya başlatılarak ''ben artık avcılıktan vazgeçiyorum'' diyenlerin silahını piyasa değerini ödeyerek almalı, köylere kesinlikle otobüsle-taksiyle gelen avcılar sokulmamalı, avcılık geçici olarak değil birkaç yıl yasaklanmalı, usulsüz-kaçak avcılara para değil, hapis cezası verilmeli,
avlaklar köy muhtarı ve ihtiyar heyetlerine zimmetlenmeli, muhtarlara zabıt tutma, mahkemeye verme, müsadere etme gibi çok geniş yetkiler verilmelidir..

Bakın..Marmara'da her limanda yüzlerce tekne sinek avlıyor artık..denizi bitirdik..
Karalar da bitmeden çok katı önlemler alınmalı..

O vurulan yaban hayvanlarında her vatandaş gibi benim de hakkım var..kimse vurduğu ava ''devlete üç kuruş para verdiği için'' kendi malı gibi bakamaz..bu çevre, bu doğa hepimizin..

Bu kadar avcıyı, bu kadar silahı taşıyamaz bu ülkenin doğası..

Dernek muhabbetine hiç girmiyorum..
Bu ülkede gerçekten dernek gibi dernekler olsa birçok şey olmazdı veya düzelirdi..

Devlet her avcının başına bir jandarma dikecek değil..
Dernekler otokontrol yapamıyor demek ki, bu katliamlar sürüp gidiyor..

Gerçi düşünmeden de edemiyorum..Görevini dört dörtlük yapmaya çalışan bir avcılık derneği başkanı da hayatını riske edebilir:

Trol çetesi kör etti !

Dernek dediğin böyle olmalı:
http://www.tarsusonline.com/usak/kar...i--h47516.html

Eski 31-01-2012, 15:38   #142
-

(Teşekkür ederim sayın syılmaz)

Yasalarımıza uygun, milli varlık ve değerlerimize zarar vermeyecek, bilinçli, eğitimli ve insan ahlakına, vicdanına uygun hiçbir faaliyet yanlış uygulamalar nedeniyle kısıtlanamaz.

Yanlış uygulamaların uygulayıcılarına yaptırım uygulanabilir, ancak burada kalmamalı müsebbibi aranmalıdır. İfade edildiği üzere "merayı kurutan" yalnız eli silahlı kişiler değil bir zihniyettir. Bu tür örnekler avcılık ve doğa ilişkisi üzerinden asla açıklanamaz. Sosyolojik, psikolojik ve kültürel zeminlerde yetkililer tarafından ele alınmalı ve değerlendirilmelidir.

Her tüfeği olan avcı değildir, ava gitmiş olmasına rağmen avlanmamış bile olabilir. Olmaması gerekenler çok. Haklısınız. Ancak sürekli şikayet edip önüne geleni yasaklayarak hiç birşey korumuş olmazsınız. En fazla, olsa olsa egonuzu tatmin edersiniz. Kendi yarattığınız dünyanın kurallarına zorlarsınız diğer bireyleri de... Doğaya aykırı olarak.

İnsan nesli var olduğu günden bugüne avlanmıştır. Şehir insanının marketten kuzu pirzola alması dışındaki birçok faaliyetinin bile av-avcı ilişkisiyle örtüşen birçok yönü bulunabilir, tartışılabilir.

İnsanların ve özellikle TÜRK İNSANININ her konuda budanması, güdükleştirilmesi, ruhsuz, kör bir bıçak haline getirilmesi konusunda nedense yabancılardan daha çok performans gösterir olduk! Arkadaşlar, av, avcılık belki çok simgesel bir konudur ancak Türk insanının evin penceresine konan kuşa ekmek kırıntısı vermekten başka yapması ve bilinçlenmesi gereken yüzlerce konu var.

Elbette avlanacağız, kimini yiyeceğiz, kiminin postunu boynuzunu alacağız, gerisini doğayla paylaşacağız. Hem, bir can almak... bu basit bir eylem değil. Biz tüfeği omuzlarken de tetiğe parmağımız giderken de vicdanımız ile bunu tartacağız. Gerçek bir avcı bunu yapar.

Ayrıca biz de bu doğanın parçasıyız, hakkımız olan bir pay; hem yaratan hem de yasalar tarafından konulan "sınırları koruduğumuz sürece" neden bize yasak olsun? Birkaç insan et yemiyor diye mi? Et yememek bir defa insan doğasına aykırıdır

"Bu kadar avcıyı, bu kadar silahı taşıyamaz bu ülkenin doğası." diyen sayın pria'nın sanırım dünya' -ülkelerinden- dan haberi yok! Kaldırılamayacak olan şey BİLİNÇSİZ, EĞİTİMSİZ ve KÜLTÜRSÜZ bir grubun sözde avcılık yapmasıdır. BİLİNÇLİ, EĞİTİMLİ ve KÜLTÜRLÜ bir grup avcılık yaparsa onların gezdiği tüm doğa kontrol altında olacaktır.

Köylerde, köylü vatandaşın av niyetine yaptıklarını bir bilseniz... Yani iş döner dolaşır, eğitime ve kültüre saplanır kalır. Yasaklamak daha da onulmaz yaralar açacaktır.

Saygılarımla,

NOT:Bahçesinde tavşanlarla gülen oynayan kişi, ticari bir iş yapıyor mu bu alanda bilmiyorum. Ancak sahada tavşanın fidanlara vereceği zarar nedir biliyor musunuz? Tümünü kemirir ve kurutur. Biter o bahçe. Bu sözden tavşanların kökünü kazıyalım anlamı çıkmaz. Ama zararlıların popülasyonunun kontrolde tutulması manası çıkar. Domuz vs gibi hayvanlar keza...

Eski 31-01-2012, 15:39   #143
-

Özellikle ilgili arkadaşlarımızın dikkatini çekeceğim bir link vermek istiyorum:

ACTA TURCICA - Çevrimiçi Tematik Turkoloji Dergisi

Ve özellikle de karşıt fikir sahipleri için harika bir makale:
http://www.actaturcica.com/sayi3/II_1_13.pdf

Saygılar,

Düzenleyen Odeh : 31-01-2012 saat 15:46 Neden: Bağlantı eklendi
Eski 31-01-2012, 15:46   #144
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
..Ama zararlıların popülasyonunun kontrolde tutulması manası çıkar. Domuz vs gibi hayvanlar keza...
Domuz, ormanların en faydalı hayvanıdır..bedava çiftçisidir..mantar yemek için çanaklarıyla toprağı eşelerler..toprağı kabartırlar ve o eşelenen toprağın içine karışan tohumlar çabucak filizlenir..

Eski 31-01-2012, 15:48   #145
Ağaç Dostu

syılmaz's Avatar

Alıntı:
Domuz, ormanların en faydalı hayvanıdır..bedava çiftçisidir..mantar yemek için çanaklarıyla toprağı eşelerler..toprağı kabartırlar ve o eşelenen toprağın içine karışan tohumlar çabucak filizlenir..
Bunu bilmeyen avcı yoktur herhalde, Sn. Odeh farklı birşey anlatmaya çalışıyor.

Eski 31-01-2012, 15:51   #146
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syılmaz Mesajı Göster
Teşekkür ederim Sn. Odeh. Sizi tanıdım; üyelerinin mert, yürekli, her zaman hür yaşayacak ve kendi çocuklarını da bu şekilde yetiştiren insanların oluşturduğu bir forumdan geliyorsunuz. Sizi burada gördüğüme sevindim.

+1, İnşallah bir gün bana da böyle bir av nasip olur.

Sn. Odeh, sizi bazı üyeler konusunda uyarmak isterim, kendilerini avcılık karşıtı olarak tanıtırlar ama tıpkı kaçak avlanan bohçacıların yaptığı gibi tuzak kurarak karşı tarafın bu tuzağa düşmesini beklerler.

Bu tip provakatif mesaj yazan üyelerin tuzağına düşmemeniz konusunda sizi uyarmak istedim. Bu kişiler bizi doğaya faydalı işlerde (ağaç dikmek gibi) görseler bile mutlu olmazlar, onların istediği bizi doğaya zarar verirken görmek, işte o zaman mutlu olurlar. Nasıl bir ruh halinde olduklarını siz düşünün artık.
Böyle bir mesajı burada okumak beni son derece üzmüştür.
Böyle bir mesaj yazmamalıydınız.
Bu mesajı bu şekilde yazmış olmanız dahi, sizin hakkınızda bu şekilde provakamı yapıyor diye düşünmemi gerektirmiyor.

Tura Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-01-2012, 15:53   #147
-

Sayın pria,

popülasyonunun kontrolde tutulması ne demek?

Size 20 dönüm tarla verelim, patates yapın, bedava çiftçiniz, faydalı hayvanlarınız olan domuzlarınız da sürsün... Ama evi geçindireceksiniz...

Olmaz! Bilmiyorsunuz yalnızca hayal ediyorsunuz ve bu da gerçekle bağdaşmıyor.
Domuz faydalıdır, ancak ORMANDA. Peki domuz her zaman ormanda mı durur? tarlalara gelmez mi? GELİR! Ne yapmak lazım? Göçmek mi?

Lütfen doğa romantizm kabul etmez. Gerçekçilik ile devinir, gerçekçilik!...

Eski 31-01-2012, 16:25   #148
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
...Domuz faydalıdır, ancak ORMANDA. Peki domuz her zaman ormanda mı durur? tarlalara gelmez mi? GELİR! Ne yapmak lazım? Göçmek mi?

...
Peki..siz elinize torba alıp, ormanlara yayılıp, domuzların en doğal gıdası olan mantarları kilo kilo toplarken iyi de, yaşama alanına müdahale ettiğiniz domuzun da aç kalarak sizin bahçenizden besin tırtıklama hakkını niye çok görüyorsunuz?
Ben öyle köyler, öyle köylüler biliyorum ki; kırmızı çam mantarlarını traktör traktör toplarlar..

Yabani arıların ağaç kovuklarına yaptığı petek ballara göz dikip bunları piyasada bilmem kaç liraya satarken iyi de, ayıların sizin kovanlarınızdan birkaç petek bal tırtıklamasına niye göz yumamıyorsunuz?

İnsanoğlu çok bencil..herşeyin tek sahibi sanıyor kendini..

Ayı ve domuzların kendi doğal yaşam alanlarına müdahale etmeseniz, bu alanları orman katliamlarıyla daraltmasanız inanın ayılar ve domuzlar insanlardan çok daha adaletli olacaktır.Bana göre insanlar hayvanlardan çok daha vahşidir..Hayvanlar kendilerine zarar vereceğini sanmadıkça insana saldırmaz..ama insan keyif için zevk için saldırır..
Hem sonra..bahçenize domuz girecek diye illaki onu öldürmeniz gerekmez..yaparsınız bir çardak..gece beklersiniz..bağırıp çağırırsınız, teneke çalarsınız..bazen de havaya ateş edersiniz olur biter..

Eski 31-01-2012, 17:00   #149
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Köylerde, köylü vatandaşın av niyetine yaptıklarını bir bilseniz... Yani iş döner dolaşır, eğitime ve kültüre saplanır kalır....
Bu konu ne köylülükle, ne cehaletle ne de okumuşlukla, eğitimle açıklanamaz..
Herşey ailede, çevrede biter..
Yetişme tarzına bağlıdır..
Ailesindeki fertlerin yıllarca vurduğu kuşları seyreden ve bunun çok doğal bir olgu olduğunu sanan bir çocuğun büyüyünce av karşıtı olmasını bekleyemezsiniz..İsterse master yapsın..
Okumuş avcı olur sadece..

Köylünün çocuğu da avcının okumamışı olur..
Sonuçta ikisinin de amacı aynıdır..

Gidin köylere..İstanbul'dan, bilmem nereden gelen bilinçli okumuş (!) avcılarla cahil köylü avcıların ne kaadar hem fikir olduğunu, ne ballı-kaymaklı av hikayelerle övündüklerini görürsünüz..

İşin özü vicdandır, acıma duygusudur..egoist olmamaktır..

Eski 31-01-2012, 17:07   #150
-

Hayvanı dost, insanı düşman bellemişsiniz. Asıl olan insandır. İnsan olmaz ise ya da insanca yaşayamaz ise doğanın geri kalanının zerre toz kadar kıymeti yoktur. Ancak bu doğaya kötü muamele etme, kaynaklarını sömürme ruhsatını asla kimseye vermez.

Birtakım doğal mücadele yöntemleri, ilgili zararlının doğal düşmanlarının popülasyonunun artırılması, vs çabalar elbette herşeyin üstündedir. Olmalıdır da. Zaten devlet de akıl da bu çabaları destekler.

Domuz girecek diye öldürülmez. Önlem alınır. 400 da. sahada bağırın, teneke çalın, patlayan düzenekler kurun, olmaz. Tel çekin, Bazen yetmeyebilir. En son çare, mücadele amaçlı sürek ya da bek avı ile popülasyon kontrol altına alınır.

Ayrıca kalın harf ile vurguladığınız saldırma konusu, yukarıda verdiğim makalede ele alınmıştır. Avlanmak ve saldırmak ile ilgili ince ayrım açıklanıyor. Avcılığın nasıl saldırı haline gelebildiği, sınırları vurgulayan bilimsel makaleyi okumalısınız.

Teneke çalmaktan daha önemli konuları karşılıklı tartışma fırsatı yakalarız böylelikle.

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024