agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Yabani Hayvanlar / Genel
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-12-2010, 23:37   #1
Yeni Üye

37yasin's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2007
Oklu kirpi

Arkadaşlar Türkiye'nin Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yayılış gösteren bilimsel ismi Hystrix indica olan bu kemirgen türünü daha önce canlı veya ölü olarak göreniniz varsa eğer; Görüdğü il, ilçe, tarih ve mekanı paylaşırsanız sevinirim.

Oklukirpi hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

http://www.tramem.org/memeliler/?fsx...&tur=Oklukirpi

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim. Selamlarımla...

37yasin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2010, 23:55   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Merhaba Yasin Bey,
Arkadaşlık isteğinizi kabul ettim ve açtığınız konuya cevap vereyim. Şanlıurfa Birecik'te çalışırken bu hayvanın orada yaşadığını ve sigur adıyla bilindiğini öğrendim. Birecik'te avlanıyor ve eti yeniyormuş. Birecik'in Mağaralı, Fatmacık, Almaşar köylerinde bu adla biliniyor. Aşağıdaki linkte oklu kirpi hakkında açtığım bir konu var. Ayrıca rahmetli biyoloji öğretmeni Ömer Kaya Gülen'in !970'li yıllarda yazdığı Biyolojik koleksiyonlar adlı bir kitabı var o kitapta bu türle ilgili yaptığı gözlemlere yer vermiş ve 10 kadar lokaliteden söz etmiş. İsterseniz bulabilirim.
Selamlar,
Ömer.
http://www.birecikforumu.com/birecik...t-oklu-kirpisi

omereser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2011, 00:13   #3
Yeni Üye

37yasin's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2007
Red face

Ömer Bey, yeni yılınız kutlu olsun. Açtığım bu konuda yazdıklarınız için ve arkadaşlık isteğimi reddetmediğiniz için size teşekkür ederim. Bahsettiğiniz gözlemleri bulup benimle paylaşırsanız çok iyi olur.

Bu arada sizi de oluşumumuza bekliyoruz. TRAKUS, TRAMEM VE TRAKEL. Sırasıyla Türkiye'nin kuşları, memelileri ve kelebeklerinin tanıtıldığı sitelerimize üyeliğinizi ve katkılarınızı beklemekteyiz.

Verdiğiniz linkteki yazınızı okudum. Çok güzel anlatmışsınız. Sizden bir ricam var. Bundan sonra açtığınız forum konularında fotoğraf örneği verirken sitelerimizden yararlanmanız. Çünkü bu sitelerde sadece Türkiye'de Türk Yaban-Hayatı Fotoğrafçıları tarafından çekilmiş ve Araştırmacılar tarafından onaylanmış kendi fotoğraflarımız var. Tamamen yerli malı anlayacağınız. Bu ülkemiz için çok önemli. Daha önce kendi ülkemizdeki türlerin fotoğraflarını Türk olmayan araştırmacılardan ve sitelerden kaynak göstererek alıyorduk. Artık bizde de yaban-hayatı fotoğrafçılığı bir hobi olmaktan öteye geçiyor ve bir tutkuya dönüşüyor.

Her şey için teşekkürler. Hayırlı geceler.

37yasin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2011, 13:03   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 37yasin Mesajı Göster
Arkadaşlar Türkiye'nin Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yayılış gösteren bilimsel ismi Hystrix indica olan bu kemirgen türünü daha önce canlı veya ölü olarak göreniniz varsa eğer; Görüdğü il, ilçe, tarih ve mekanı paylaşırsanız sevinirim.

Oklukirpi hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

http://www.tramem.org/memeliler/?fsx...&tur=Oklukirpi

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim. Selamlarımla...
Ben Aydın Buharkent'te yaşıyor ve kamuda Veteriner Hekim olarak görev yapıyorum. 1997 veya 1998 yılında Adıgüzel Barajına balık avına giden arkadaşlar Denizli- Güney İlçesi civarında ormanlık alanda, karayolunda araba tarafından çarpılmış ölü bir hayvanın oklarından birkaçını alarak bana getirmişler, bana bunun hangi hayvana ait olduğunu sormuşlardı. Oklu Kirpi olduğunu söyledim ve bu bölgede (daha doğrusu Türkiye'de) bulunduğu için şaşırmıştım. 2001 yılında gece 24 civarında yayla köyüne hayvan muayenesi için aracımla giderken, dağ yolunda (Feslek Köyü ile Gündoğan Köyü arası) yerde yatan bir cisim gördüm. Geri gelip arabanın farıyla baktığımda bunun yaklaşık 10-15 Kg.lık bir oklu kirpi olduğunu gördüm. Halen daha sıcak olduğundan yakın zamanda araba tarafından çarpıldığı kanatine vardım. Çünkü vücudunda kurşun yarası yoktu. Deride sıyrıklar ve kemiklerinde kırıklar mevcuttu. 3-4 yıl önce gördüğüm kirpi okları ve bizzat gördüğüm oklu kirpi ile bölgemizde doğal yaşamda oklu kirpi yaşadığını öğrenmiş oldum. Hatta oklarından örnek olarak 10 kadar koparıp bir müddet muhafaza edip sonra atmıştım.

Düzenleyen davut09 : 05-01-2011 saat 13:11 Neden: hatalı yazım
davut09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2011, 21:26   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2009
Ege Bölgesinden yazıyorum,İzmir Torbalı Yeniköy civarı Treking yaparken yerde daha önce ilgimi çeken oklu kirpi,oklarından gördüm birini alıp eve getirdim. 5 yıl önce Bu bölgenin Doğusunda daha büyük oklara sahip (tahmini 25-30 cm.) Yazıbaşı beldesi civar ormanlarda
bulunmuş oklarda gördüm ve çok sevindim. Demekki yaban dokusu tamamen bozulmamış. Doğa severler hepinize sağlıklı bol oksijenli güzel günler dilerim.

namk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2011, 06:30   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Köksal YUMRU KİRPİ AVI. - Youtube Video indir | Downloader | Youtube Video indirme | Video izle | Video indir | Giris

Aşağıdaki linkte bir grup adam oklu kirpiyi yuvasını kazarak yakalıyorlar. Bu tip insanlara karşı duyarsız kalmayalım.

omereser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2011, 18:35   #7
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Sadece yuvasını kazarak yakalıyor olsalar neyse, yuvasına ateş edip hayvanı öldürüp öyle çıkarıyorlar. Ne istersiniz yuvasına sığınmış savunmasız hayvandan, bunlar da insanlığa verilmiş aklı kullanamayan birer hayvandan farksız.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2011, 21:51   #8
Ağaçsever

Gokkurt's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2011
İyi akşamlar,
ben oklu kirpiyi 2010 eylül ayında Mersin/silifke ilçesi civarında makilik alanda gördüm.

Gokkurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2011, 09:47   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Görenler pek uğraşmamalı bence. Yüzünüz böyle olmasın

The Danger of Porcupines

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2012, 22:15   #10
Oak
Yeni Üye

Oak's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2009
Antalya - Kaş civar köylerinde 2002 yılında canlısını görmüştüm ve bir tanesinin sırtından attığı okları toplamıştım, muhteşem bir hayvan diyebilirim

Oak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
hayvan, hystrix indica, kemirgen, oklukirpi, rodentia

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024