agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Yabani Hayvanlar / Genel
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen pyroxevil

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-10-2006, 13:24   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Derneği

http://www.yabanhayatvet.org

Türkiye'nin ilk yabanhayatı kurtarma ve rehabilitasyon merkezini kurmak.. Bu bir projende de öte yaşama amacı oldu. Ülkemizin doğası için, onun evlatlarını yalnız bırakmamak için, acılarına ortak olmak için... Ancak bunun için çok büyük desteğe ihtiyacımız var. Böyle bir merkez kurabilmek için öncelikle uygun bir arazi gerekiyor. Bir rehabilitasyon merkezi bir çok üniteden oluşur. Bunlar iç ve dış üniteler olmak üzere sınıflandırılır.

İç üniteler kuş yavru bakım ünitesi, memeli yavru bakım ünitesi, muayene odası, rontgen ünitesi, hayvan mutfağı, büyük ve küçük memeli bakım ünitesi, kuş bakım ünitesi, sürüngen bakım ünitesi ve ameliyathaneden oluşur.

Dış üniteler ise kuş rehab. kafesleri, memeli rehab. kafesleri, geyik, karaca ve yabankeçileri için özel bakım üniteleri ve padoklar, su kuşları ve su samurları için göletlerden oluşur.

Bu üniteler için gerekli ekipman ve aletler önemli yer tutmaktadır. Ayrıca en önemli ihtiyaçların başında hayvanların nakillerinde kullanılacak araç gelmektedir. Tüm bunlar için sponsor desteğine ihtiyacımız var.

Ahmet Emre Kütükçü
ahmet@yabanhayatvet.org

24 SAAT ACİL TEL : 0535 428 28 13

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2006, 18:17   #2
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Çok güzel bir amaç için kurulmuşlar.Siteyi görünce hemen e-mail attım derneğinize bende katılabilirmiyim diye.Onlara her konuda yardımcı olmamız lazım çok güzel bir amaç için çalışıyorlar.Bu işide başarıyorlar.BRAVO ONLARA......

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2007, 23:15   #3
Ağaç Dostu

DEVRlM's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2007
Selamlar. İyi akşamlar, arkadaşlar. Bugun babamla ormana doğru biraz yürüyüş yapalım dedik, eve dönerken yolun ortasında bir yavru kuş bulduk. Sanırım epey uçmuş ve yorulup yolun ortasına düşmüş. Onu alıp tekrar ormana gittik ama yuvasını bulamadık. Biz de eve getirdik. Bir kafes vardı evde, onun içine koyduk ve ölen muhabbet kuşumuzun yeminden verdik ama yemedi. Çok üşümüş sanırım sobaya yakın, sıcak bir yere kafesi yerleştirdik. Tam, ben buraya yazmaya geldiğim anda, babam beni çağırdı. Kuş ölmüştü. Bu hafta 3. kez böyle yavru kuş bulduk. Bir daha böyle bir şey olursa, ne yapmamı önerirsiniz ?

DEVRlM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2007, 23:18   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-09-2006
Galeri: 2
Umuyorum ki amaçları doğrultusunda projeler üreten ve elle tutulur sonuçlara imza atan bir dernek olur.

kürekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2007, 23:59   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DEVRlM Mesajı Göster
eve dönerken yolun ortasında bir yavru kuş bulduk. Sanırım epey uçmuş ve yorulup yolun ortasına düşmüş.

Bu mevsimde yavru kuş pek bulunmaz diye biliyorum. Serçe gibi küçük bir kuş olmasın o.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2007, 00:01   #6
Ağaç Dostu

DEVRlM's Avatar

Yok, yok todor. Yavruydu eminim. Doğru düzgün uçamıyordu bile . Of ya, çok ağladım ama. :S Babam da şaşırdı, yavru kuş bu mevsimde olmaz diye.

Eski 20-01-2007, 21:56   #7
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Alıntı:
Yok, yok todor. Yavruydu eminim. Doğru düzgün uçamıyordu bile . Of ya, çok ağladım ama. :S Babam da şaşırdı, yavru kuş bu mevsimde olmaz diye.
Merhaba Devrim
Benimde daha önceden kuşlarla ilgili başıma birkaç kötü olay geldi açıkcası. Hatta bir tanesinde ölümünde benimde parmağım oldu diyebilirim ama çocuktum üzgünüm. Biz şırınga ile çorbamsı sıvı seyler verirdik. Direkt gagasını açıp içeri yavaşca sıkmak lazım zira hızlı sıkınca boğulma ihtimalide var. Ama kolay değil kurtarmak, hele birde ne kadar zamandır aç kaldığıda önemli.

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2007, 22:02   #8
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
Alıntı:
Selamlar. İyi akşamlar, arkadaşlar. Bugun babamla ormana doğru biraz yürüyüş yapalım dedik, eve dönerken yolun ortasında bir yavru kuş bulduk. Sanırım epey uçmuş ve yorulup yolun ortasına düşmüş. Onu alıp tekrar ormana gittik ama yuvasını bulamadık. Biz de eve getirdik. Bir kafes vardı evde, onun içine koyduk ve ölen muhabbet kuşumuzun yeminden verdik ama yemedi. Çok üşümüş sanırım sobaya yakın, sıcak bir yere kafesi yerleştirdik. Tam, ben buraya yazmaya geldiğim anda, babam beni çağırdı. Kuş ölmüştü. Bu hafta 3. kez böyle yavru kuş bulduk. Bir daha böyle bir şey olursa, ne yapmamı önerirsiniz ?
Merhaba Devrim, konu kuşları kurtarmak olunca dayanamadım.Kuşu bulduğun zaman soğuk ortamdan alıp ,hemen sobanın yanına koyma, evin sıcaklığına yavaş yavaş alışsın.Kuşları yaşatmaya çalıştığın için, sana çok teşekkür ederim canım.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2007, 22:16   #9
Ağaç Dostu

DEVRlM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zerrin uslu Mesajı Göster
Merhaba Devrim, konu kuşları kurtarmak olunca dayanamadım.Kuşu bulduğun zaman soğuk ortamdan alıp ,hemen sobanın yanına koyma, evin sıcaklığına yavaş yavaş alışsın.Kuşları yaşatmaya çalıştığın için, sana çok teşekkür ederim canım.
İçim acıyor. Bugün kuşun ölüsünü, kediye yem olmasın diye bahçeye gömdüm. Çok üşümüştü, sanırım panik yaptım. Eve koşarak getirdim kuşu ve hemen sobanın yanına koydum. Ama ölümüne sebep olduğumu düşünüyorum, sürekli kendimi suçladım bugün. Neyse.. Zerrin Uslu, bende sana teşekkür ederim, desteğin için. ( Şu vijdan azabından kurtulup, kendime geldiğim an, rahat bir uyku çekeceğim. )

Eski 20-01-2007, 22:21   #10
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Alıntı:
İçim acıyor. Bugün kuşun ölüsünü, kediye yem olmasın diye bahçeye gömdüm. Çok üşümüştü, sanırım panik yaptım. Eve koşarak getirdim kuşu ve hemen sobanın yanına koydum. Ama ölümüne sebep olduğumu düşünüyorum, sürekli kendimi suçladım bugün. Neyse.. Zerrin Uslu, bende sana teşekkür ederim, desteğin için. ( Şu vijdan azabından kurtulup, kendime geldiğim an, rahat bir uyku çekeceğim. )
Hayvanların ölmesine ben de dayanamam.Kendini harap etme ,yine de sen elinden geleni yapmışsın.

Eski 20-01-2007, 22:25   #11
Ağaç Dostu

DEVRlM's Avatar

Aslında haklısın.. Yarına kadar atlatırım herhalde.

Eski 20-01-2007, 22:31   #12
Ağaç Dostu

Bıraksaydın zaten ölecekti. Sen bir şans tanıdın ona. Üstelik edindiğin tecrübe ile, ileride daha çok kuş kurtarabileceksin. Belkide başka canlılarda. Boş yere üzme kendini

Eski 20-01-2007, 22:36   #13
Ağaç Dostu

DEVRlM's Avatar

Offf, saolun arkadaşlar. Vallahi, yüreğime su serptiniz. Veteriner bir üye bulmam şart. Bilgim olsun, dursun bir köşede. Bugün çok kötü geçti benim için.
Sayenizde biraz rahatladım.

Eski 20-01-2007, 22:39   #14
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Alıntı:
Offf, saolun arkadaşlar. Vallahi, yüreğime su serptiniz. Veteriner bir üye bulmam şart. Bilgim olsun, dursun bir köşede. Bugün çok kötü geçti benim için.
Sayenizde biraz rahatladım.
Veteriner bir üye arkadaş bulursak , benim çok sorum olacak ,kendilerine

Eski 20-01-2007, 22:51   #15
Ağaç Dostu

DEVRlM's Avatar

O zaman, üyelerin mesleklerine göz atalım.

Eski 23-01-2007, 19:20   #16
caracal

AHMET EMRE KÜTÜKÇÜ's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
merhaba konuya geç katıldığım için üzgünüm. Ben yabani hayvanlarla ilgilenen bir veteriner hekimim.İşlerimden dolayı internete sık giremiyorum. yaralı, hasta ve yavru yabani hayvanlarla ilgili her türlü sorunuza cevap vermekten mutlu olurum.

Ayrıca sitemizde de konuyla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. www.yabanhayatvet.org

Kurmayı amaçladığımız yaban hayatı kurtarma ve rehabilitasyon merkezini hayata geçirdiğimizde bu şekilde bulduğunuz yabani hayvanları bize ulaştırabilirsiniz.

Aslında 5 yıldır yabani hayvanların tedavi ve rehabilitasyonlarını yapıyoruz ancak tamamen kendi imkanlarımızla yürüttüğümüz için kıstlı kalıyor. Kuracağımız rehabilitasyon merkezi ülkemiz için çok önemli ancak henüz halkımızdan yerli desteği göremedik.

Ahmet Emre Kütükçü,Başkan
Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Derneği

AHMET EMRE KÜTÜKÇÜ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2007, 23:29   #17
Ağaç Dostu

DEVRlM's Avatar

Ooo harika.. AHMET EMRE KÜTÜKÇÜ bey, ben de sizi arıyordum (: Mesajları okuduysanız anlarsınız.

Eski 25-03-2007, 21:06   #18
Yeni Üye

pyroxevil's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2007
http://www.youtube.com/watch?v=DrLQRNLeEQE

yabani hayvanlarla ilgili kısa bi video yaptım..hem çok sevimli oldu hem de düşündürücü..iyi seyirler

Güzin Çakar beğendi.
pyroxevil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2007, 07:28   #19
Ağaç Dostu

Eline sağlık.
Görüntüleri nerden buldun?

Eski 26-03-2007, 11:51   #20
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Çok güzel olmuş.

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2007, 21:18   #21
Yeni Üye

pyroxevil's Avatar

national geographic-hayvanlar alemi vcd serisi almıstım yıllar önce..bi de ülkeler ve medeniyetler serisini..hayvanlar alemine ait cd lerin bir çoğunu izleyemiyorum,tabiat kanunu gereği birbirlerini avlamalarındn dolayı...ama bu görüntüleri yavru hayvanların oyun dünyası adlı bölümden derledim..
teşekkürler ilgilendiğiniz için

Eski 26-03-2007, 21:48   #22
melek

beyaz melek's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
******* çok güzel olmuş.
Emeğine, fikrine, ellerine sağlık diyorum

beyaz melek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2007, 07:35   #23
Yeni Üye

pyroxevil's Avatar

teşekkür ederim..zaten en çok onlar için üzlüyorum..ne büyük zarar veriyoruz doğal hayata.keşke bireysel çalışmaların bir faydası olsa ama sorun bireylerin üstünde..toplumsal ataklar yapmadan da çözülcek gibi değil..
kürk giyen herkesi kınıyorum...kürk sadece hayvanlara yakışır..
kürk giyip kendine yakıştığını düşünenler bunu bi düşünsün derim..

Eski 01-04-2007, 22:30   #24
caracal

AHMET EMRE KÜTÜKÇÜ's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Elinize sağlık çok güzel olmuş.O kadar çok sorun varki avcılık,yabani hayvan kaçakçılığı,pestistler,kimyasal zehirler,araç çarpması....
Ama umutsuzluğa kapılmayalım hala yapabileceğimiz çok şey var.Burada bizim doğaya geri döndürdüğümüz hayvanların bir kaçının görüntüleri var.Onları tedavi edip tekrar doğaya kazandırmak müthiş bir duygu.Umarım bir destek bulup yaban hayatı hastanesi ve rehab merkezini kurabiliriz ve daha binlercesini yeniden doğaya kazandırabiliriz.En son umutlar ölür.
http://www.youtube.com/results?searc...y=ahmetkutukcu

AHMET EMRE KÜTÜKÇÜ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2007, 22:35   #25
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Broşür için yazdığına, boyutları ne olacak diye cevap vermiştim. Sonra öyle kaldı. Ne yaptınız? Burada görünce sormak istedim

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2007, 22:31   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-04-2007
Merhaba Vildan Hanım,cevabınızı görmemişim.Şu an için doğa sever bir hanımefendinin bize vermek istediği 3.5 dönümlük bir arazi var.Ancak bir rehabilitasyon merkezi için en azından 20 dönümlük bir arazi gerekiyor.Buraya geyik,kurt gibi büyük memelilerin de getileceğini düşünürsek.En azından başlangıç için uygun bir fırsat.Ama henüz merkezin inşası için bir destek bulabilmiş değiliz.Aslına bakarsananız şu an tüm faliyetlerimizi kendi imkanlarımızla sürdürüyoruz zaten.

ahmet kütükçü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2009, 13:46   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2009
Yaban hayvanlarının hayatına müdahale etmek için bu konuda uzman olmak gerekir. Gelişmiş ülkelerde yaban hayatı idaresi vardır. Bu konu ciddi bir eğitim gerektirir. Türkiye’de yaban hayatı idaresi yoktur. Orman bakanlığı, milli parklar idaresi içinde göstermelik bir takım bölümler halinde vardır. Dışarıdaki gibi nitelikli bir yapısı yoktur. Bu konuda eleman yetiştiren, eğitim yapan bir kurumda memleketimşizde yoktur.

Yaban hayvanlarını kurtarmak bazen onlara zarar verir. Özellikle göçmen hayvanlar göç yollarında çeşitli zorluklarla karşılaşırlar, yiyecek bulamazlar, hasta olurlar, sert hava koşullarına dayanamazlar. Bu onların göç eden sürüsü için bir seleksiyon yöntemidir. Sağlıksız, zayıf olanlar bu göç esnasında elenirler ve sağlıksız, dayanıksız bireyler sürüden çıkar geriye sağlıklı, dayanıklı sağlam bireyler kalır. Eğer insanlar yardım edip bu zayıf bireylerin yaşamını sürünün içinde devam ettirmelerini sağlarlarsa bu sağlıksız genler sürü içinde devam ederek gittikce sürünün daha da sağlıksız, dayanıksız bir hal almasına yardımcı olurlar.

Yaban hayvanlarının yavrularının kurtarılmak amacıyla yaban hayatından alınıp insan yardımı ile büyütülüp tekrar yabana salınmasıda o hayvanın ırkına göre sakıncalı olabilmekdedir. Özellikle yırtıcı hayvanlar avlanmayı, yiyecek bulmayı kendi sürüleri içinde öğrenirler. İnsan tarafından öğretilen, insan kokusuna alışan hayvanları tekrar doğaya salmak o hayvanın doğada zorlanmasına ve çoğununda hayatını devam ettirememesine neden olur. Örneğin kedigillerden olan aslan, leopar vs hayvanlar yavrularına yaralı bir hayvan getirerek onu avlamasını öğretirler. Nat.Geog. kanalda böyle bir olayın videosunu belki seyretmişsinizdir. Bir leopar bir antilop yavrusunu yakalayıp ve sadece arka bacağını yaralayıp onun rahat bir şekilde koşamaz hale getirdikden sonra 3 tane yavrusunun önüne bırakıyor. Yavrular önce bu antilopla oyun oynuyorlar ve sıkılınca bırakıyorlar. Antilop kaçmaya başlayınca anne gidip gene getiriyor ve bu sefer antilopu biraz daha yaralayıp kan çıkmasını ve etlerinin sarkmasını sağlıyor. Antilop kaçmaya çalışırken zaten karınları acıkmakda olan yavrular daha önceden annenin onlara parçalar halinde yedirdiği et ve kan kokusunu aldıkları için canlı antilopu artık oyun dışında yiyecek olarak görmeye başlıyor ve yavaş yavaş ısırıp parçalamaya başlıyorlar ve sonunda yavrular antilopu öldürüp yiyecek hale geliyorlar. Yavrunun hayatta kalabilmesi için bu dersi alması gerekiyor. İlerleyen zamanlarda yavrular anneleri ile ava çıkıp kendileri uygun avları yakalamaya çalışıyorlar ve kaçırdıklarını anneleri tuttarak yardım ediyor ve böylece kendi başlarına hayatta kalmasını öğreniyorlar. Yırtcı diğer hayvanlarda yavruların buna benzer dersler vermekdedirler. İnsan tarafından doğadan alınmış yavruya bunları öğretmek pek kolay olmaz. Yaban hayatının insan tarafından kurtarılması yaban hayatı üdaresinini doğru dürüst çalıştığı ülkelerde sadece zorunlu hallerde ırkın neslinin tehlikeye düştüğü hallerde olur. Yoksa onlar her buldukları yaralı, hasta, yavru yaban hayvanını kurtarmak için uğraşmazlar.

Hayvanat bahçeleri yaban hayvanları için bir hapishane, zulum yerleridir. Yaban hayvanlarını satan petshoplar da aynı kategoridedir. Hayvavat bahçelerinin kapatılması için gerekenler yapılmalıdır. Darıca hayvanat bahçesi maddi sıkıntılar nedeniyle hayvanlara bakacak sponsor aramakda ve insanların yapacakları yardım ile isimlerinin o hayvanın kafesinin önüne asılmasını talep etmekde ve bilinçsiz hayvan severlerde buna destek vermekdedirler. Yaban hayvanlarını doğadan alıp kafeslere kapamak, kafeslerde esaret altında üretip ömürlerini gene kafes içinde geçirmelerini sağlamak bu hayvanlara yapılacak en büyük zulümdür.
Hayvan veya insan olsun esaret hayatı yaşamak dünya üzerinde yaşanacak en büyük zulümdür. Kurulmuş olan bu Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Derneği ve hayvanlara yardım ettiklerini söyleyen diğer dernekler hayvanat bahçelerinin ve yaban hayvanlarını satan petshopların (maymun, papağan, sürüngenler vs) kapatılması için çaba sarfetmelidirler. Hayvan seven bir insan hayvanat bahçesine gidip esir hayvanları seyredemez, buna yüreği dayanamaz. Günümüzde hayvanat bahçelerinde kafesler geniş tıutulmakda etrafı çevrili toprak alanlarda hayvanlara geniş yerler sağlanmakdadır. Fakat bunun da kafesden bir farkı yoktur. O hayvan doğal ortamında değildir. Kilometrelerce açık alanda koşamamakdadır. Yabanda bir gördüğü yeri belki bir daha ne zaman görmekdedir, bu hayvanlar uçsuz buçaksız alanlarda koşmakdadırlar. Ama hayvanat bahçelerinde dönüp dolaşıp aynı yerde durmakdadırlar.

Yaban hayvanlarına müdahale edilmemelidir. Hiçbiri doğadan alınmamalıdır. Yaban hayvanlarının korunması yaşam alanlarının korunması ile olmalıdır. Yaşam alanlarına girilmezse, tahrip edilmezse, kirletilmezse onları korumaya, beslemeye, tedavi etmeye gerek yoktur doğa onları kendi düzeni içinde koruyacakdır.

pozitifköpek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2009, 14:15   #28
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Teşekkürler pozitifköpek.
Çok güzel bir yaklaşımla aslında olması gerekeni anlatmışsınız. Devrim'in yaptığını canlıları seven ve olara saygı duyan herkes yapmak ister. Fakat sizin yazınızı okuyunca bu gibi davranmanın daha doğru ve daha uygun olacağını hissedecektir. Tekrar teşekkürler. Saygılar.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024