agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Yabancı otlarla mücadele
(https)

Beğeni Düzeni72Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-02-2008, 17:52   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2008
Ayrık otu

merhaba sitenizie yeni üye oldum ve bahçe konusunda yeterli bilgiye sahip değilim. siteniz gerçekten çok güzel ve öğretici siteyi kuranlara teşekkür ederim.

binamızın yapımı sırasında müteahhit çim yerine ayrık kullanımış ve bu ayrıklardanm şimdi kurtulmak istiyorum ancak bunun zor olacağını biliyorum bu yüzden belli bir kısmı özelikle ağaç ve çiçek açan bölgeleri kurtarmak isitiyorum. ağaç ve çiçeklerin etrafını -ne kadar bellersem belleyim gene çıkıyor gene çıkıyor bu konuda yardımcı olurmusunuz.

aybora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2008, 20:06   #2
Ağaç Dostu

dost.bahcivan's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2007
Galeri: 26
Hoş geldiniz Sn. aybora. Bahçenizde ayrık otu olduğu müddetce, lokal olarak kurtulma şansınız yoktur. İstemediğiniz bölgelerde elle temizlik yapmak zorunda kalacaksınız.

dost.bahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2008, 20:31   #3
Ağaç Dostu

Açelya's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Benimde bahçem ilk taşındıgımda ayrıkarla kaplıydı.bütün bahçeyi,belleyip ayrıkları ayıklayarak bu işlemi defalarca tekrarlayarak ayrıklardan kurtuldum.Zaman aldı ve çok emek verdim ama değdi dogrusu.

Açelya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2008, 21:01   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-09-2007
Galeri: 2
Bu sorununuzu çim yerine ne koya bilirim adlı forum konusunda dile getirirseniz yanıt alabilirsiniz.

desberado Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2008, 09:08   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2008
teşekkür ederim.

aybora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2008, 18:38   #6
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili aybora, bana sorarsan işin zor, temizle temizle bitmez, sen pes dersin o demez. Yerinde olsam boydan boya ot ılacını basardım. İyice kuruduktan sonra da güzelce bir belle . Sonra ne ekeceksen ek, derim. Ama sen istersen yine de hocalarımıza danış.

Tankka beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2008, 14:43   #7
Ağaç Dostu

handanhanım's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Ben denedim hepsini, ama kurtulamadım, bu nedenle onları çim yerine kullanıyorum. Düzenli sulayıp biçerseniz son derece dayanıklı çim görünümüne sahip bir örtü oluşturuyor. Tavsiye ederim

handanhanım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2008, 02:09   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2008
ayrık

benim bahcem tamamen ayrık otı istilasında ben bahce toprağımı 30 cm kepce ile toprağını aldırdım şimdi adam tutup belleticem yeni toprağı koymadan baska ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin nefret ediyorum ayrıktan

zeynep0224 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2008, 21:38   #9
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Zeynep0224, bahçenizden ayrıklı toprağı kaldırdıysanız ve eğer toprak yüzeyinde ayrık parçaları görünmüyorsa yeni toprağı serip ekiminizi yapabilirsiniz yok eğer ayrık parçaları görünüyorsa sadece bu parçaları sökmek için belleme yaptırın yokse belleme yapmanıza gerek yok yeni toprağı serin.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2008, 21:59   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2008
evet gözüküyor sapları keske imkanım olsaydı da 1 metre derine indire bilseydım ama yeni toprak çok pahalı tutar belletip sardiricem ozaman toprağı çok teşekkür ederim ilgine

zeynep0224 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2008, 13:52   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2008
ayrık otları

Arkadaşlar , ot kaşığı diye bişey duydum . ayrık gibi yabani otların mücadelesinde kullanılıyormuş. Şerit şeklinde bahçenin bir yanından diğer yanına kadar temizliyormuşsun periyodik olarak . bir süre sonra da kalmıyormuş.
Dogru mudur? bu

oturkkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2008, 23:57   #12
Ağaç Dostu

dost.bahcivan's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2007
Galeri: 26
Otkaşığı???

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oturkkan Mesajı Göster
Arkadaşlar , ot kaşığı diye bişey duydum . ayrık gibi yabani otların mücadelesinde kullanılıyormuş. Şerit şeklinde bahçenin bir yanından diğer yanına kadar temizliyormuşsun periyodik olarak . bir süre sonra da kalmıyormuş.
Dogru mudur? bu
Böyle bir söylenti var ama aslını görmedim. Araştırıp ta bilgilendirirseniz memnun olurum

Düzenleyen dost.bahcivan : 27-03-2008 saat 23:58 Neden: İmla hatası
dost.bahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2008, 02:21   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2008
zeynep0224 seçici ot ilaçlarını denedinmi. yanlız ayrıgı öldüren zirayi ilaclar var.

OZKAYAİSMAİL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2008, 03:12   #14
Ağaç Dostu

tomurcuk054's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
bence de fazla uğraşma ilaçla derim

tomurcuk054 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2008, 11:11   #15
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OZKAYAİSMAİL Mesajı Göster
zeynep0224 seçici ot ilaçlarını denedinmi. yanlız ayrıgı öldüren zirayi ilaclar var.
Benim bildiğim çimin içerisine attığınızda ayrığı öldüren böyle bir ilaç yok isim verebilir misiniz?

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2008, 13:16   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2008
Bu ayrik otu konusu cok sikintili.
Temizliyoruz. Bir hafta sonra bir bakiyoruz bir bel dahi vurulmamis gibi.

serkan2172 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2008, 14:25   #17
Ağaç Dostu

Ayşe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Ayrık otunun kurusu dahi kırk yıl yaşar derler...

Arkadaşlar ben yeni üyeyim.Bilimsel olarak bir bilgim olmasa da,tarımla uğraşan bir aileden gelmem dolayısıyla,deneyimlerime dayanarak diyebilirim ki:tek çaresi toprağı sık sık belleyip,ayrıkları tek bir zerre dahi kalmadan toprakdan uzaklaştırmaktır. Aksi takdirde toprakla buluşan ayrık otu kuru dahi olsa,çok kolay yeşerecektir.

Ayşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2008, 00:36   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-08-2007
ayrık otu ile mücadele çok zor ve pahalıdır onun yerine eğer çok büyük değilse ayrık otlarını el ile temizleme eger alan büyük ise 1 -2 sene boyunca toprağı sürekli işlemek veya 15-20 cm ye kadar nemlendirilen toprağın içine kalsiyum siyanamid, metil brommit,formaldehit v.b. Gibi zehirli gazları enjekte ederek ve üzerini naylonla örtüp hava almasını engelleyin bu sayede toprak için deki canlılarının tümünün yaşamına son verirsiniz ama ayrık otundan kurtulursunuz

gülağacı beğendi.
akinal33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2008, 00:34   #19
Yeni Üye

yahya's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2008
ayrık oıtunu bilmem ama kamış denilen bitki
yi bile kökünden halleden sistemik otilaçları var ismini sorarsanız şimdi aklımda değil ama ben kullanmiştim bir süre önce

yahya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2008, 01:18   #20
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-08-2007
total herbisitler herhangi bir ilaç bayisinden alınabilir

akinal33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2008, 01:49   #21
Ağaçsever

Evaca's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2008
Yazlığımızın bahçesindeki ayrıklardan sonbahar ve ilkbahar yağışları öncesi ziraii ilaçlama yaparak kurtulmuştuk. İlaçlama sonrası toprağı belleme ve havalandırma yaptık. Yeni toprakla üzerini kapattık ve bir yıl rahat ettik.

Ertesi sene yan taraftaki bakımsız bahçenin ayrık otlarının tohumları bir güzel bizim bahçeye rüzgar yardımıyla uçtu ve onca yapılan emek boşa gitti.

Sadece kurtuldum demekle maalesef kurtulunmuyor. Dip not olarak çevreden ayrık otlarının ve tohumlarının bahçenize gelmemesi için önlem almanızı da tavsiye ederim.

Ayrıca adını bilmesem de gerçekten çimlere serpebileceğiniz, sadece ayrıkları öldüren ilaçlar mevcut.

Kolaylıklar diliyorum.

Evaca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2008, 23:59   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2008
Ayrik otundan,ve diger istemediginiz her tür ottan kurtulmak icin

Arkadaslar ben almanyadan katiliyorum,sayet istenmedik otlardan kurtulmak istiyorsaniz,bahcenizin tamamina cam kabugunu kirpik hale getirerek (parmak kalinliginda veya daha buyuk)topragi tamamen kaplayacak sekilde örtün.sayet hazir yapilmis örnek isterseniz bana ulasmaniz takdirde size kendi bahcemden resim yollayabilirim.Anlamaniz cok rahat olacaktir,toprakla hava arasini kaplayan kirpiklar,toprakla kirpik arasinda hava sirkulasyonunu kesecegi icin istenmeyen otlardan kesinlikle kurtulacaksiniz.Ben tr deki bahcemde kullanmak uzere dallari kucuk kirpan makina ile bu ise cözum buldum.Tüm avrupada yaygin olan bu sistem baumarklarda cuvallar halinde satilmaktadir.Bahceyi renkli göstermek anlaminda bu isin satisini yapan firmalar bu kirpiklari mavi,kirmizi yesil mor,gibi renklendirerek satmaktalar.sayet isterseniz sokaklardanda sizlere cekmis oldugum fotolardan yollayabilirim.
email sefikyildiz@aol.com

centil07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2008, 11:05   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Galeri: 4
Merhabalar,sizde bizim yaptığımızı yapabilirsiniz.2 sene boyunca 1mt.derine kadar kazıp 2 kere elekten geçirip(1 kalın 1 ince) tekrar sererseniz hiç bişey kalmıyor.Yanlız komşuların her türlü dalga geçmelerine muhattap olabilirsiniz( hala bulamadınız mı şu hazineyi en iyisi).Sonuçtan memnun kalınca çim ekersiniz onada sık sık gelip gidemediğiniz için kuruyup gider.Şimdimi...... hiç sormayın.

f-sunflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2008, 14:30   #24
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi centil07 Mesajı Göster
Ben tr deki bahcemde kullanmak uzere dallari kucuk kirpan makina ile bu ise cözum buldum.
Bu makinadan ben de almak istiyorum. Satın alırken dikkat etmem gereken bir özellik var mı? Kullandığınız makinadan memnunsanız özelden markasını yazar mısınız?

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2008, 15:23   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-04-2008
kirpik makinasi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakagun Mesajı Göster
Bu makinadan ben de almak istiyorum. Satın alırken dikkat etmem gereken bir özellik var mı? Kullandığınız makinadan memnunsanız özelden markasını yazar mısınız?
makinada özel birsey yok sadece alirken dikkar etmeniz gereken kac cm kalinliga kadar yapabildigi birde ayar dügmesi var uzunlugunu belirleyebilmeniz icin onun harici herhangi birsey yok.Cok rahat edeceginizden eminim.Ben bu izinde baceyi komple kirpikla kapladim hem guzel bir görunde hemde sulama yapildiginda gübre görevi göruyor.

centil07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2009, 01:37   #26
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Bilmiyorum ayrık otlarından kurtulabildiniz mi? Şu an gözüme çarptı. Raundup ile kurtulabilirsiniz. İlaçlayın. 20-25 gün sonra ölenler ölecek. Yeşil aksam görürseniz altan gelen yenilerdir. Tekrar ilaçlayın. Başarırsınız.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2009, 09:02   #27
Ağaç Dostu

Birol's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Hevesinizi kırmak istemem ama benim büyüklerimden duyduğum kısa bir hikaye var ayrıkla ilgili, hep onu anlatırlardı konu ayrık olunca. Ayrığı kökünden sökmüşler atmışlar, üzerinden koca bir yaz gecmiş susuz, sonra sonbaharda yağmurlar yağmaya başladığında ayrık hafif hafif canlanmaya başlamış ve şöyle demiş az daha ölüyordum beee. İnşallah sizinki susuzluğa dyanamaz ölür. Hoşçakalın.

s.serdar beğendi.
Birol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2009, 22:17   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2009
arkadaşlar bu ayrık belasından ben de çok çektim.En sonunda Hisarönün de küçük bir ziraii ilaçcıdan sadece ayrık için yapılmış ithal bir ilaç aldım.Eylül ayında çılgınlar gibi ilaçladım sanki düşmanımı ilaçlarmış gibi . Bir hafta sonunda bütün ayrıklar sapsarı yanmış bir hale geldiler.Önce yüzeyden elle topladık.Ardından derin derin bellettip.2 hafta sonra dipteki bütün kökler yüzeye çıkmış oldu.elle de topladık.Sanırım ayrık belasından kurtulduk.Bu sene domates biber patlıcan ektim.Çok verimli bir bahçe oldu. Darısı başınıza..

cesmealtı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2009, 03:24   #29
Ağaç Dostu

asker's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2007
Ayrık otundan elle temizlemek haricinde kurtuluş yok. Bende değişik ilaç uygulamaları yaptım sadece o sene için yok oluyorlar. Seneye yeniden çıkıyorlar. Bu arada bizde verdiğimiz ilaçlarla toprağı kirletmiş oluyoruz...

asker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 21:03   #30
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
"Fusilade" denilen bir selektif (seçici) ot ilacı var. Ayrık ve kanyaş gibi DAR YAPRAKLI otlar için geliştirilmiş. Bu ilacı yapraklara kullandığınızda yapraklardan köklere iniyor ve köklerini de kurutuyor. Ama çimleri de kurutuyor, bu nedenle çimlerin içindeki ayrıklar için dikkatli kullanınız. Ayrığı denemedim ama kanyaşlarda süper sonuç verdi, fırsat bulursam resimlerini de çekip yüklerim. İlacın iyi tarafı Köklere gitmesi ve toprak içindeki rizomlarını da kurutması.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024