agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Yabancı otlarla mücadele
(https)

Beğeni Düzeni72Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-03-2013, 13:20   #121
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meloş Mesajı Göster
Ne olur ilacın ismini yazın ben çıldırmak üzereyim ayrık derdinden dolayı.
Fussilat diye bir ilaç var. Birde muadili türk malı olan ilaç var( Daha iyi) sadece ayrık ve benzerlerinde etkili...

hatipali74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2013, 10:23   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2013
Değerli Canlar Bu Ayrık Yok Mu Bu Ayrık Ne Allah Bildiği Gibi Etsin Bu Ayrık Otunu Bahçemde Tane Ayrık Otu Yoktu Ah O Amcam Yok Düşman Herif. Geldi Tarlayı Ekim İçin Sürdü Ne Oldu İse Ondan Sonra Oldu. Sabanında Getirmiş Hayvan Eti Yiyesice. Çok Denedik Ama Olmadı Baktık Boş Kalacak Tarla Ceviz Diktik Tarlaya. Zanımca Bu Ot Topragı Sıktıgından Ceviz Köklerinin Gelişimini Yavaşlatıyor.Şimdi İlaç Vursam Bi Dert Vurmasam İki Allah Aşkına Ben ne Yapayım Bu Ot İle Ot Geldi Samanda Gitmiyor Sıracalı Ot Lütfen Net Bi Bilgisi Olan Bi Yardımcı Olsun. ***.

erdems.60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2013, 12:36   #123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2010
yanındaki bitkilerin yeşil aksamlarına değmeyecek şekilde olmak kaydı il
total herbisit gurubundan bir ilaç ile ilaçlayarak kurtulursunuz rahat olun sorun etmeyin

mahmutdibek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2013, 00:16   #124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-06-2013
Arkadaşlar badem bahçem var bu işte yeniyim şu anda bahçe ayrıktan geçilmiyor, arazi büyük olduğu için belleme ve tek tek ayrıkları toplamak imkansız, fidanlara zarar verir diye ayrık ilacı da atmak istemiyorum ama bir kesim zarar vermez bir kesim zarar verir diyor. Bilen birileri beni aydınlatırsa sevinirim.

MzFFrKdM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2013, 10:42   #125
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MzFFrKdM Mesajı Göster
Arkadaşlar badem bahçem var bu işte yeniyim şu anda bahçe ayrıktan geçilmiyor, arazi büyük olduğu için belleme ve tek tek ayrıkları toplamak imkansız, fidanlara zarar verir diye ayrık ilacı da atmak istemiyorum ama bir kesim zarar vermez bir kesim zarar verir diyor. Bilen birileri beni aydınlatırsa sevinirim.
Seçici bir herbisit kullanın. Sadece dar yapraklı yabancı otlara etki eder. Geniş yapraklı bitkilere etki etmez.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2013, 14:57   #126
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Merhaba ayrık otu muzdaripleri.Bende çok çektim.Bir televizyon programında yabancı otlardan kurtulmak için fidanların etrafına karton seriyorlardı.Faydalı olacağı kanatindeyim.Yazın denesek daha iyi sonuç alabilirdik sanırım.Ama seneyede deneme imkanımız var.Bu ayrık otları bahçemizde olduktan sonra!

06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2013, 23:17   #127
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2013
benim baktığım bir bahçe var ve ince uganda diktim kanyaşa benzer bir ot bulaştı yapışak deniliyor buna ne yaptıysam kurumuyor nasıl başa çıkarım bu otla bana yardımcı olursanız ...şimdiden teşekkür ederim

efsane85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2013, 02:38   #128
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efsane85 Mesajı Göster
benim baktığım bir bahçe var ve ince uganda diktim kanyaşa benzer bir ot bulaştı yapışak deniliyor buna ne yaptıysam kurumuyor nasıl başa çıkarım bu otla bana yardımcı olursanız ...şimdiden teşekkür ederim
Yapışak otu ismini ilk defa duyuyorum. Resmini gönderebilirseniz belki bilip tanıyanlardan yardım ve destek gelebilir.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2013, 23:09   #129
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Merhabalar
Şu ayrık otunun azmine şaşmamak elde değil. Çıkacak yol bulamayınca arpacık soğanını delip geçmiş. Pes doğrusu

Eklenen Resimler

Derya Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2013, 23:12   #130
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Bu arada herkese iyi bayramlar.

Eklenen Resimler

Derya Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2013, 13:36   #131
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2009
bende salma usulu meram var karısık tohumlu trfilium repense ektim ama zamnala 4-5 yıl sonra ayrıklar sarmaya başladı gerci su anda bir memnuniyetsizliğim yok aksine ayrıklar sert oldugu için koyunlar sonradanda olsa yiyorlar ve ayrıkalrın arasında trifilller daha koorumalı duruyorlar ama yinede trfil kadar besleyici olmadıgı için ayrıkalrı temizlemek istiyorum sanırım tek yok parca parca tarlayı sürmek ve zamanla ayrık gelişecek osla bile bunu 4-5 yıld abir tekrarlamak

Muda beğendi.
saanen.org Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2013, 15:23   #132
Ağaçsever

Derya Hanim's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Buyuk bahcelerde ayrik buyuk sorun dogrusu, ben bile kucuk bahcemde ayrikla basedemiyorum. Bu bitkinin kokleride baya derine gidiyor, oyle cekince hemen gelmiyor. Ilaclar her zaman oldurmuyor cok kullandim. Ben tek careyi uzerine kaynar su dokmekte buldum bu bayagi bitkiyi zayiflatiyor ve elinizle cekip kopartabiliyorsunuz. Tek sorun bortu bocegede zarari oluyor o yuzden bu method kullanmayi biraktim. Simdi bahcemi bolca suluyorum sonrada cikip yumusak topraktan tek tek topluyorum.

Derya Hanim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2013, 15:24   #133
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-06-2007
ayrık

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hatipali74 Mesajı Göster
Fussilat diye bir ilaç var. Birde muadili türk malı olan ilaç var( Daha iyi) sadece ayrık ve benzerlerinde etkili...
bahsettiğiniz ilacı ayrık için atma zamanı ne zaman sizce bahar ayları mı? şimdi de atılabilir mi?

mlevent.aktan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2014, 18:46   #134
Ağaçsever

estella's Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2006
Galeri: 27
Ayrık

Herkese merhabalar ,uzun zaman oldu , bazı nedenlerden siteye giremedim. Benim de sorunum ayrık,konu ile ilgili tüm yazılanları okudum.Doğaya zarar vermeden kurtulmak en doğrusudur. Bununla ilgili üç çare öğrendim;
1)Toprağın üstünü tamamen ya laylonla veya ağaç kırpıklarıyla örtmek..
2)Ayrıkları kırk gün suda bekletip toprağa sermek,
3)Tarlaya turp ekmek,
Bu çareler bence sadece ayrığı zayıflatır ,tekrar uygun zamanda gene azar diye düşünüyorum.En iyisi, doğrusu belleyip elle temizlemek galiba.

Eklenen Resimler

bahtiyar02 beğendi.

Düzenleyen estella : 19-04-2014 saat 09:14 Neden: Kendi fikrimi ekledim
estella Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2014, 19:46   #135
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Çözüm zor ama çaba ile mümkün,
Önce mutlaka ayrık için ilaçlama yapılmalı
Daha sonra belleme **** sürme ile çıkan otlar ayıklanmalı
Enson ekim öncesi ilkbahar gibi siyah renk naylon **** benzeri örtü ile alan örtülüp toprak sıcaklığını yükselterek otların ölmesi sağlanmalı
Bu mücadele 3-4 yıl sürecektir bilginize

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2014, 17:54   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2013
ayrık otu yetiştirmek

Merhaba,
Herkes ayrık otundan kurtulmanın yollarını ararken ben de ayrık otunu evde nasıl yetiştirebilrim diye merak ediyorum. Bilen varsa paylaşabilir misiniz lütfen? Bahçelerde gördüğüm ayrık otlarını söküp saksıya dikiyorum fakat kısa süre sonra soluyorlar. Bahçede bu kadar çabuk çoğalan bir bitkinin evde saksıda çoğaltılamamasını inanamıyorum
Teşekkürler,

gaiayan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2014, 12:20   #137
Ağaçsever

estella's Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2006
Galeri: 27
Sayın Orhank ,ilaçlama hariç, saydıklarımdan bir turp ekmek kalmış.Laylonu kaldırdıktan sonra turp eksek demek ki hiç kalmayacak .

Sayın gaiayan ayrık otunu neden saksıda yetiştireceksiniz anlayamadım?Saksı gölgede kalıyordur,sanırım ondan zayıflıyor.

estella Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2014, 11:24   #138
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Ayrık otunu ilaçla temizlemek doğrumu

Merhaba ben bu sene tarla da sebze yetiştirmek istiyorum,fakat tarlada derin kökleri olan ayrık otu istilası mevcut iki kere sürülmesine rağmen hala azimle çıkıyorlar,bu civardaki köylüler bi ilaç daha doğrusu bir ZEHIR önermişler babama,

Ben tereddütte kaldım,bu zehir otu köküne kadar kurutuyormuş ama sonrasında o tarlaya ne kadar zamanda domates,kabak,kavun vs, dikebilirim?

Başka bir yöntemi varmıdır bu ottan kurtulmanın?

Şimdiden teşekkürler

hanımeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2014, 16:33   #139
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Ayrık otu stolonlarıyla çoğalmayı sever. Yani toprak altından kol atarak gelişir. Siz tarlayı sürdüğünüzde ayrığı azaltmaktan çok artırmış oluyorsunuz. Her bitkiden onlarca bitki elde edersiniz ayrığı sürerek.

Köküne kadar inen ilaçlar var. Çok yoğunsa en mantıklı çözüm ilaçlamaktan geçiyor diye düşünüyorum.

İlaçladıktan sonra otların ölmesini bekleyin ilaç tam köküne işledikten sonra tekrar sürerseniz sorun olmaz. Eğer ilacı atıp zaman geçmeden sürerseniz ilaç köke kadar inmeyeceğinden başarısız olur uygulama.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2014, 01:16   #140
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hanımeli Mesajı Göster
Merhaba ben bu sene tarla da sebze yetiştirmek istiyorum,fakat tarlada derin kökleri olan ayrık otu istilası mevcut iki kere sürülmesine rağmen hala azimle çıkıyorlar,bu civardaki köylüler bi ilaç daha doğrusu bir ZEHIR önermişler babama,

Ben tereddütte kaldım,bu zehir otu köküne kadar kurutuyormuş ama sonrasında o tarlaya ne kadar zamanda domates,kabak,kavun vs, dikebilirim?

Başka bir yöntemi varmıdır bu ottan kurtulmanın?

Şimdiden teşekkürler
İlacın etken maddesini yazmadığınız için ortalama değer söylüyorum, 15 günde güneşte tamamen parçalanır.

Phonecx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2014, 00:31   #141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2007
nane ek ot falan kalmaz mis gibi nane bahçen olur nane olunca ayrıl pek buyuyemiyor lakin su var benım çektiğim gibi ne yaparsan yap naneden asla kurtulamazsın

aligursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2014, 02:14   #142
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aligursan Mesajı Göster
nane olunca ayrıl pek buyuyemiyor lakin su var benım çektiğim gibi ne yaparsan yap naneden asla kurtulamazsın
Her sene nanelerimizin yerini değiştirirken roundup kullanıyorum. Eski yerinde bir tane nane bırakmıyor roundup.

Eski 16-04-2015, 07:26   #143
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-11-2013
Ceviz Fidanlarında Ayrık Otu Mücadelesi

Sayın Üyeler,fidanlarım üçüncü yaprağını açmak üzere ama bahçenin muhtelif yerlerindeki 25 fidanın etrafını tamamen ayrık otu kapladı, yağmurlama sulama yaptığım için sulanan bölümlerde ağaç etrafını ayrık otu sarmış durumda sorum şu ot ilacı verirsem cevizler zarar görür mü?
Sizin bildiğiniz daha pratik ve doğal bir çözüm var mı yardımcı olursanız sevinirim.Hepinize sağlık ve bol ürün dilerim.

İhsan Kocatürk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2015, 07:30   #144
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
malç naylonu kullanmak.

SAHIRE beğendi.
ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2015, 09:32   #145
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Ot ilacı kısa süreli çözüm sağlar ve etkili olmaz, ayrıca fidanların zarar görme riski mevcud.
2014 te deneme amaçlı 10 fidana uyguladım - çok faydasını gördüm.
ayrık sorunu bulunan bahçelerin tamamına malç uygulayacağım bu yıl.

1,2*1,5metre fidan etrafında uyguladım

SAHIRE beğendi.
karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2015, 09:52   #146
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
malçtan iyi çözüm zor sulamada da damlamaya geçmelisiniz

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2015, 10:11   #147
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2015
Ayrık Otu İçin İlaç

Herkese merhaba,
Çim ekmek için topragımı hazır hale getirdim. Ama daha çim ekmedim. Bu süre zarfında bazı yerlerde ayrık otu çıkmaya başladı. Elimle onları daha fazla büyümeden söküyorum. Bunlar için bildiğiniz ilaç var mı?

Aytac Kececi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2015, 08:04   #148
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Sayın Aytac Kececi,

İlaçlama geçici mücadele yöntemlerinden biridir.
Ayrık otlarının türlerine göre mücadele yöntemleri mevcuttur.
Size önerim henüz alan çim ile kaplı değilken elle mekanik mücadele yöntemini kullanmanız. Tamamen kök sistemi ile ayrık otlarını bulunduğu alandan söküp alınız.
Çim uygulamanız ve gübreleme işlemleriniz sonrasında sağlıklı bir çim dokusunda hem toprakta yer alan ayrıklar hem dışarıdan alana yerleşecek ayrıklar baskı altına alınacak ve alanda çok fazla hakim olamayacaklardır.
Mekanik mücadeleye devam.
Çim ekiminizi sonbahar aylarında yapmayı ihmal etmeyiniz.

Sağlıcakla kalın.

Aytac Kececi beğendi.
ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2015, 22:11   #149
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozanemre Mesajı Göster
Sayın Aytac Kececi,

İlaçlama geçici mücadele yöntemlerinden biridir.
Ayrık otlarının türlerine göre mücadele yöntemleri mevcuttur.
Size önerim henüz alan çim ile kaplı değilken elle mekanik mücadele yöntemini kullanmanız. Tamamen kök sistemi ile ayrık otlarını bulunduğu alandan söküp alınız.
Çim uygulamanız ve gübreleme işlemleriniz sonrasında sağlıklı bir çim dokusunda hem toprakta yer alan ayrıklar hem dışarıdan alana yerleşecek ayrıklar baskı altına alınacak ve alanda çok fazla hakim olamayacaklardır.
Mekanik mücadeleye devam.
Çim ekiminizi sonbahar aylarında yapmayı ihmal etmeyiniz.

Sağlıcakla kalın.
Tesekkur ederim bilgileriniz için. Ayrımlar zaten com ufak çıkıyor, onları da elle söküyorum. Artık ne kadar faydalı olur bilemem.

ozanemre beğendi.
Aytac Kececi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2015, 04:20   #150
Ağaç Dostu

Sayın Aytac Keçeci,
Henüz ekime geçmediğinize göre, yabani ot ilaçlaması yapmanızı öneririm. Elle temizlemek ayrık için kalıcı çözüm değildir. Ayrıkın kökü 50-70 cm derinliğe kadar inebilir. Bunu el ile temizlemek asla mümkün olmuyor.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024