agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Yabancı otlarla mücadele
(https)

Beğeni Düzeni72Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-04-2011, 21:10   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2011
bu ot çeşidinden sezonluk mu yoksa tamamane mi kurtulmak istiyorsunu?sezonluk kurtulmak istiyorsanız etken maddesi paraouat olan gramoxsone(aynı etken maddede muadili olanları da var ama gramoxsone) yi otların yeşik aksamlarının oluştukları dönemde 10 lt lik bi ilaçlama pompasına yarım litre **** etkili dozda kullanamk istersek 4/3 oranındada kullanabilirsiniz.tamamen kurtulmak istersek aynı ilaçlama şeklini vede dozunu da aynı kullanmak üzere monsanto nun roundup adlı ot ilacını kullanabilirsiniz.ilacın otların üzerine sis şeklinde düşmesi yeterli olacaktır zira sistemik olan bu ilaçlar fotosentez yoluyla bitkiye ulaşır o saatten sonra bitki kiltlenmiş olur.yalnız ilaçlamadan sonnra 10 15 gün otlara herhengi bir müdahalede bulunmayınız çapa belleme **** kesme gibi

sondokunuşm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2012, 14:35   #92
Ağaç Dostu

hk50's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 14
Bu otun ismi ve mücadelesi

Fotoğrafı görülen otlar İlkbaharda çıkıyor.Eğer müçadelede geç kalınırsa görülen boya ulaşıyor.Şu anda şadeçe biçerek ve yolarak müçadele ediyorum.
Kimyasal ilaçlı mücadelle hariçi bilği veren olursa şimdiden teşekkür eder,sayğılar sunarım.

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
hk50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2012, 15:10   #93
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Merhaba sayın Hk50,

(Maria Thun-Biyodinamik bahçecilik kitabından)- ayrık otu için bir tarif var.

Ayrık otunu bir bidona doldurup güneş altında bırakıyorsunuz. 40 gün sonra elde ettiğiniz suyu köklere dökmeniz ve yapraklara ilaç gibi atmanız tavsiye ediliyor. Bu formül diğer otlar içinde geçerli diyor.

Veya biçtiğiniz zaman toplamayın, köklerin üzerinde kalsın. Bir süre sonra, azalarak yok olacağı söyleniyor. Özellikle çiçek, tohum yapmadan biçerseniz çok azalır. Hemde malç-kompost yapmış olursunuz.

Ayrığı geçen yıl denedim. Bakalım bu yıl ne kadar çıkacak Sonucu yazarım.

mece Evi - Biyodinamik Yol-Biodinamik Tarm

Kolay gelsin.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2012, 09:33   #94
Ağaç Dostu

hk50's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 14
Sn agozce Teşekkür ederim.
Uygulamasını yapaçağım.

hk50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2012, 17:00   #95
Yeni Üye

mimeren's Avatar

Giriş Tarihi: 23-09-2012
AYRIK OTUNDAN KESİN KURTULUŞ

Merhabalar,
Ayrık otundan kurtulmanın yolu şudur ve tektir.
1-Herhangi bir marka total herbisit (ot ilacı) alınacak.
2-Rüzgarsız bir havada,
3-Güneşin etkisini yitirdiği saatlarde başlayarak,
4-Ve yağmurun yaklaşık 10-15 gün yağmayacağı (şayet yağarsa hiç ilaçlama olmadı ) varsayılarak
5-Yapraklı tüm bitkilerin yokolacağı gözünde tutula rak,
6-Otu kesinlik budamadan, koparmadan, sadece ilaçlayarak
7-15 lt suyun içine 2 su bardağı ilacı "iyice" karıştırarak,
8-İlaçlama sonrası (ottan kurtulduktan sonra) toprağınızın yine ekilebilir olduğunu ve gönül rahatlığı ile ekime dönebileceeğinizi unutmadan, (çünkü bazı y erlerde torağında zehirlendiği ,3 yıl ekim yapılamayacağı gibi ifadeler vardır, yanlıştır.)
bu ilaçı
*yukardaki şartları yerine getirmeniz halinde,
*onun, yapraklarından köklerine kadar ilerleyeceğini ve ancak böyle yokolacağını bilerek
*yaklaşık 1 yıl sonunda
*arada tek tük filizlenenlerin tepesine ilacı hemen vererek

kurtulacaksınız.
Başarılar. Geçmiş olsun.

Nevzat, YeniBON ve attar beğendi.

Düzenleyen mimeren : 27-10-2012 saat 11:09
mimeren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2012, 19:14   #96
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-09-2010
ayrık otundan kurtulalım diyerek atacagımız o zehir bahce ve tarlamızdaki diğer bitkilere zarar vermıyecekmi?toprakta kalıp sonra ekecegimiz bitkiler için zarar vermezmi?ilaçsız veya başka baskın olacak bitkilerle bu iş yapılamazmı?

savagegarden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2012, 00:47   #97
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi savagegarden Mesajı Göster
ayrık otundan kurtulalım diyerek atacagımız o zehir bahce ve tarlamızdaki diğer bitkilere zarar vermıyecekmi?toprakta kalıp sonra ekecegimiz bitkiler için zarar vermezmi?ilaçsız veya başka baskın olacak bitkilerle bu iş yapılamazmı?
Bilinçli herbisit kullanımın verebileceği zararın, sağlayacağı faydadan çok az olduğunu rahatça söyleyebilirim. Zaten asıl amaç da baskın bitki istilasından kurtulmak. Ayrık ile mücadele edeceğim diye ayrıktan daha baskın, yararı zararından daha fazla bitki popülasyonuna yönelmenin pek doğru olacağını düşünmüyorum.

Ayrıktan daha baskın, ancak ayrık ya da diğer ticari ziraat ürünlerinden daha faydalı baskın birtki türü var mı bilemiyorum?

Saygılarımla.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2012, 22:15   #98
Yeni Üye

mimeren's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi savagegarden Mesajı Göster
Bu kaygınızı gidermeniz için bir öneri:

1 m2 bir alanı fiziki olarak belirleyin.
otları ilaçlayın,
otlardan kurtulun,
hemen arkasından örn. birkaç domates fidesi, salatalık fidesi dikin,
veya hatta tohumlarından atın...
göreceksiniz filizlendiğini, herbisit ölümcüllüğü nün yapraktan ilerlediğini.
(Star Wars taki "Usta Yoda" gibi kurmuşum son cümleyi)
Ancak bahsi geçen total ilacı, sulandırılmış haliyle, bitkiyi sulamak maksatlı köklerine dek verirseniz, elbette çaresizsiniz

Eski 22-11-2012, 08:13   #99
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mimeren Mesajı Göster
Bu kaygınızı gidermeniz için bir öneri:

1 m2 bir alanı fiziki olarak belirleyin.
otları ilaçlayın,
otlardan kurtulun,
hemen arkasından örn. birkaç domates fidesi, salatalık fidesi dikin,
veya hatta tohumlarından atın...
göreceksiniz filizlendiğini, herbisit ölümcüllüğü nün yapraktan ilerlediğini.
(Star Wars taki "Usta Yoda" gibi kurmuşum son cümleyi)
Ancak bahsi geçen total ilacı, sulandırılmış haliyle, bitkiyi sulamak maksatlı köklerine dek verirseniz, elbette çaresizsiniz
Bu ilacın toprağa, diğer ektiğiniz bitkiler yoluyla size, yeraltı sularına ve dolayısıyla bu sularda yaşayan canlılara vereceği zararlar içinde bir öneriniz vardır sanırım. Aslında ben daha babama bile anlatamadım yıllardır ilaç kullanmamayı ama 1 kişi dinlese kardır.

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2012, 08:56   #100
Ağaç Dostu

Nevzat's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2008
Galeri: 2
Alıntı:

Merhabalar,
1-Herhangi bir marka total herbisit (ot ilacı) alınacak.
2-Rüzgarsız bir havada,
4-Ve yağmurun yaklaşık 10-15 gün yağmayacağı (şayet yağarsa hiç ilaçlama olmadı ) varsayılarak
5-Yapraklı tüm bitkilerin yokolacağı gözünde tutula rak,
8-İlaçlama sonrası (ottan kurtulduktan sonra) toprağınızın yine ekilebilir olduğunu ve gönül rahatlığı ile ekime dönebileceeğinizi unutmadan, (çünkü bazı y erlerde torağında zehirlendiği ,3 yıl ekim yapılamayacağı gibi ifadeler vardır, yanlıştır.)
bu ilaçı
*onun, yapraklarından köklerine kadar ilerleyeceğini ve ancak böyle yokolacağını bilerek
*yaklaşık 1 yıl sonunda

kurtulacaksınız.
Başarılar. Geçmiş olsun.
Açıklama çok güzel olmuş, başka türlü kurtulmak çok zor. (yağmurdan 2-3 saat önce yapılması bile yetiyor)

Nevzat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2012, 09:10   #101
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
15 litre suya 2 su bardağı total herbisit çok fazla bu kadar ilaçlı suyla 1 dönüm yere yetecek kadar ilaçlı su elde edersiniz. 2 su bardağı ortalama 450-500 cc eder. Uygulanan doz 1 da için 300-600cc /da (Glyphosate İPA için) dır. Atacağınız yere göre doz kullanın fazlasına gerek yok. Bir de bu ilaç bitkiye yeşil kısmından etki eder. Uygulama sonrası çapalama, bitkiyi hırpalama vs yapmayın.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2012, 21:37   #102
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi furkan yıldız Mesajı Göster
Bu ilacın toprağa, diğer ektiğiniz bitkiler yoluyla size, yeraltı sularına ve dolayısıyla bu sularda yaşayan canlılara vereceği zararlar içinde bir öneriniz vardır sanırım. Aslında ben daha babama bile anlatamadım yıllardır ilaç kullanmamayı ama 1 kişi dinlese kardır.
Ben de bir ayrık otu ve Çakıldak dikeni (kökleri ile yayılan ve mavi çiçekleri olan pis bir ot) mücadelesinde Yine ilaçlı ama başka bir yöntem önereceğim.:

Boş, 2 -3 litrelik yoğurt kovasına 2-2,5 litre su koyun ve içine 1 su bardağı kadar (150-200 cc) yeşil öldüren randop denilen ilaç dan karıştırın. Küçük boy (3-4 cm) bir yağlıboya fırçası alın. ve ilaçlı suya batırarak inatçı ayrıklar veya diken lerin tepe büyüme noktalarına dokundurun ve bırakın. Hepsi bu. Biraz zahmetli ama kesin sonuçlu ve toprağa ilaç gelmediği gibi kültür bitkilerinin arasından çıkan ayrık ve dikenleri temizlemekte etkin bir yöntem olduğunu uyguladım ve gördüm. frezya ve gül bitkilerimin arasında çıkan dikenlerden böyle kurtuldum, Çimlerin arasından çıkan kanyaş lardan böyle kurtuldum.

Fotoları makinamda kaldı koyamadım.

pria, YeniGine ve epifani beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2012, 07:36   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2011
Benimde sorunum yabani sarmaşıklarla öyle bir sitil salıyorlarki tüm bahcemi sardı temizleme capalamayla bitmiyor yardımcı olursanız sevinirim

çiftçi5234 beğendi.
halil~58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 04:57   #104
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Boş, 2 -3 litrelik yoğurt kovasına 2-cilaç dan karıştırın. Küçük boy (3-4 cm) bir yağlıboya fırçası alın. ve ilaçlı suya batırarak inatçı ayrıklar veya diken lerin tepe büyüme noktalarına dokundurun ve bırakın. Hepsi bu.
2,5-3 litrelik ilaçlı bu su ile tüm konya ovasını ayrıktan kurtarmak mümkün gibi.

epifani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2013, 17:45   #105
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halil~58 Mesajı Göster
Benimde sorunum yabani sarmaşıklarla öyle bir sitil salıyorlarki tüm bahcemi sardı temizleme capalamayla bitmiyor yardımcı olursanız sevinirim
Üstteki mesajda anlatılanları uygulayın. Fırçayla hepsi temiz. Başka bitki yok ise püskürtme ile

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2013, 18:56   #106
Yeni Üye

mimeren's Avatar

Alıntı:

Merhabalar,
1-Herhangi bir marka total herbisit (ot ilacı) alınacak. Ziraat odalarındaki hem ucuz hem etkilidir. Marka aramayın.
2-Rüzgarsız bir havada,
4-Ve yağmurun yaklaşık 10 gün yağmayacağı (şayet yağarsa hiç ilaçlama olmadı ) varsayılarak
5-Yapraklı tüm bitkilerin yok olacağı gözünde tutularak,
8-İlaçlama sonrası (ottan kurtulduktan sonra) toprağınızın yine ekilebilir olduğunu ve gönül rahatlığı ile ekime dönebileceğinizi unutmadan, (çünkü bazı yerlerde toprağında zehirlendiği ,3 yıl ekim yapılamayacağı gibi ifadeler vardır. Ben ektim, biçtim, hasat ettim.)
bu ilaçı
*yaklaşık 1 yıl sonunda

kurtulacaksınız.
Başarılar. Geçmiş olsun.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi furkan yıldız Mesajı Göster
Sayın Furkan, size gönülden katılıyorum,
İlaçlamayı, bütün bir bahçe toprağının ilaçla yıkanması olarak görmeyelim, uygulamayalım.
İlaçlama usul ve yöntemimde bahsettiğim gibi, ilacın net etkisi; yapraktan gövdeye ve tüm köklere kadar ilerleyerek kesin neticeye ulaşmasıdır.

Bu nedenle,
*Yeraltı sularına karışacak denli, toprağı ilaçla yıkamadan,
*Sadece hedef bitkinin yapraklarına,
*Kapladığı alana göre yeterli dar-geniş püskürtmeyle,
*Tek tük ise resim fırçası ile dokunmanız dahi yetecektir.

Sürecin sonlarına doğru, elinizde sadece küçük bir sprey püskürtücü ile bahçenizi dolanıyor bulacaksınız zaten kendinizi.

Ben, bana göre kaçınılmaz olarak yapılacak "ilaçlama" ile,
toprağa, emeğe, keseye zarar vermeden ve netice alınabilmesi için,
çoğunlukla dikkat edilmeyen ama çok önemli kriterlerin (güneş, rüzgar, yağmur vb.)
gözardı edilmemesi gerektiğini vurguladım. Zaten hakkında "haklı" birçok efsaneye sahip bu bitki, girdiği bahçelerin sahiplerini inanılmaz masraflara sokmaya devam edecek yoksa.

Not: 15 lt içine 2 bardak ilaç yazmışım 1 bardak yetecektir.(öncesinde daha küçük (yarısı dolu 5 lt pet şişe içinde) bir kapta) "iyice" karıştırmayı ihmal etmeyiniz.
Ayrıca bir adet sırtta taşınabilir şarjlı elektrikli pompa mutlak gerekli. Yoksa hem eziyet hem de hatalı püskürtme ile kirlenmeye sebebiyet veriliyor.

Eski 07-01-2013, 20:48   #107
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Galeri: 21
ayrık çıkan yere kışın turp dikin. 2 senede %90 azaldığını görürsünüz.

dermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2013, 20:51   #108
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halil~58 Mesajı Göster
yabani sarmaşık hem tohumla hem de kökleriyle yayılır. çapalama pek fayda vermez. yazın toprağı kurutma yöntemi uygulayın.

bahtiyar02, sarin ve attar beğendi.
Eski 07-01-2013, 22:12   #109
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dermana Mesajı Göster
Sayın dermana,

Turpun nasıl bir etkisi oluyorda ayrık azalıyor?

sarin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2013, 02:29   #110
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dermana Mesajı Göster
Zamanında iyi mücadele ettiğim için benim bahçemde ayrık'ın a sı bile yok. Ancak komşumun çimi ayrıktan geçilmez durumda. Şimdi ona çimin içine turp ek desem, kesin döver beni.

Bana göre ayrıkla mücadelede, % 90 azalma demek, kesin başarısızlık gibi bir şey. Zira ayrığın %1 bile kalsa, seneye ortamın yarısını fazlası ile ele geçirir gibime geliyor.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2013, 22:41   #111
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2010
Ayrık otu veya sazlıkla mücadele etmek oldukça zor.Kimyasal yöntem en etkili olanı buda doğru fakat kirlilik sorunu var.Ne kadar temiz çalışsak bile toprağa bir şekilde karışıyor.üç yıl önce total herbisit ile ilaçlama yaptım yinede içim rahat değil.
Ben akşam üzeri değil sabah erkenden atmıştım.

lodos_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2013, 11:00   #112
Yeni Üye

src suat's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2012
sn aybora selahattin hocamın dediği gibi çiminiçerisinden ayrığı ayıran bir ot ilacı yok fakat zaten sana verilen tavsiyelerde çimleri kurtarma şansın yok o zaman ben bir zirai ilaç tavsiye edyim bu ilaç sadece dar yapraklı otları öldürür süper galant zirai ilaç satan yerlerde bulabilirsin bu ilaç kesin çözüm dua edersin

src suat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2013, 22:39   #113
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-01-2013
Konuyla ilgili değerli arkadaşlar,
Seçici herbisitleri(süpergalant , Fusilade gibi) veyahut Toatal Herbisit Round-up uygulamasından,sonra kaç gün kadar sulama yapmamak gerekli ve gine kaç gün sonra toprağı belleyebilir veya çapalayabiliriz?
Değerli yanıtlarınızı beklerim.

bademceviz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2013, 13:27   #114
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2010
Total veya seçici herbisit uygulamasından sonra toprak ne zaman ekim için hazır olur toprak kirliğiği ne kadar süre devam eder.Kaç gün kaç ay ve kaç yıl bu konu tam anlamıyla bir muamma.İnanılır gibi değil Bir tek araştırma yok. internette var olan bilgiler yıllar öncesine dayanıyor.Bizim üniversitelerimiz ve kurumlarımız güncel çalışmalar yapmıyorlar bu konuların uzmanları ise duydukları okuduklarını yayınlıyorlar.Varda ben göremedim ise tamam.

lodos_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2013, 21:49   #115
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

herbisit uygulamasından sonra otlar ölmeden toprak işlenmez. toprak kirliliğini gidermek için bir dezenfektan kullanmak lazım. organik olsun diyorsanız sirke işe yarıyor.

Eski 21-01-2013, 22:08   #116
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-01-2013
Teşekkürler lodos ve dermana.Benim sorumdaki maksadım şu idi;ama önce biraz genel bilgi vermek isterim.Sanırım bunu en başta yapmalı idim.
Yaklaşık 40 dönüm üzerinde kurulu bu baharda 4 yaşına girecek olana 2200 omca fransız şaraplık üzüm bağı,gine aynı yaşda 450 badem ağacı ve 2yaş içinde 400 adet Ceviz fidanı ile uğraşıyorum.Asıl mesleğim başka.Yabancı otlarla,özellikle ayrık ve kaynaş,bu güne kadar hep el ile çapalatarak mücadele ettik.Organik çalışmamamıza rağmen,bu şekilde yaptık fakat bu bahar artık ilaç kullanmayı düşünüyoruz.İlaçladıktan sonra nasıl davranacağımız(sulama,çapalama periyodu ,vs) hakkında bilgi toplamaya çalışıyorum.

bademceviz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2013, 09:13   #117
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2012
ayrık

merhaba,

yapılan bir çalışma toprağa yüzeysel işleme yapılan yerlerde ayrık otunun daha fazla olduğu, derin sürümlerde ayrık etkisinin azaldığı belirtilmekte.İlaç kullanmak istemiyorsak toprağımızı derin işleyebiliriz, total herbisit kısmına gelirsek bu ilaçlar amerika da bile içme suyu kanallarında çıkan sazlarda bile kullanılmakta, doğada tamamen parçalanan ilaçlar bunlar, yine ayrıkla mücadelede çim sahalarda sık biçim yaparak ve çimin sıklığı arttırılarak ayrık baskı altına alınabilir.

Pirimoğlu Tarım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2013, 09:16   #118
Yeni Üye

total herbisit roundup ise 2 saat sonra bile yağmur yağsa bir sıkıntı olmaz, diğer seçici ilaçlarda ise 5 6 saat yağmur yağmaması gerekmekte,.

Eski 08-03-2013, 09:24   #119
Yeni Üye

Çim alanlarda ayrık otunu öldüren bir kimyasal olmaması ayrık otu ile mücadele etmemize bir engel teşkil etmemeli.Kimyasal mücadele yapılamasada mekanik ve önleyici uygulamalarla mücadele edebilmekteyiz.Burda amaç ayrık otlarının doğal rekabet sonucu baskı altına alınıp temizlenmesidir.İçinde boşluklar bulunan seyrek çim alanlar ayrık otları için uygun ortamı oluşturur.çimlerin biçilmesi çok derinden yapılırsa çim zarar görür,**** hatalı ilaç kullanımı sebebiyle yakılan çim ayrık için yine uygun bir ortam oluşturur.Öyleyse ayrık otu ile mücadelede dikkat etmemiz gereken konuların başında çim alanımızın sıklığı korunmalıdır bunu sağlamak içinse; doğru biçim ,uygun kesim yüksekliği,kesim sıklığı,çentme ve çim alanı havalandırma uygulamaları yapılır.

Eski 19-03-2013, 17:11   #120
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2009
Ne olur ilacın ismini yazın ben çıldırmak üzereyim ayrık derdinden dolayı.

meloş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024