agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Yabancı otlarla mücadele
(https)

Beğeni Düzeni72Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-09-2009, 00:58   #31
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili kgursan, Fusilade'yi ayrıkta da kullandım ama çok büyük bir netice alamadım. Bir kere yapmış olmam mı acaba netice vermemiş olabilir?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2009, 00:12   #32
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sevgili kgursan, Fusilade'yi ayrıkta da kullandım ama çok büyük bir netice alamadım. Bir kere yapmış olmam mı acaba netice vermemiş olabilir?
Sevgili Güler hanım., Kanyaş da çok iyi sonuç veriyor, ama ayrık da ben de emin değilim. Geçende kanyaş resimleri göndermiştim, şimdi onların hepsi fusilade ile kurudu resmini çekemedim çekince göndereceğim. Saygılar.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2009, 23:58   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba Mesajı Göster
Bilmiyorum ayrık otlarından kurtulabildiniz mi? Şu an gözüme çarptı. Raundup ile kurtulabilirsiniz. İlaçlayın. 20-25 gün sonra ölenler ölecek. Yeşil aksam görürseniz altan gelen yenilerdir. Tekrar ilaçlayın. Başarırsınız.
Evet ayrıkta çok etkili bir ilaç ama diğer bitkilere bulaşmaması için rüzgarsız bir hava seçmek lazım.Hava sıcaklığınında + 25 derece olması etkisini arttırır.

zemlek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2009, 22:19   #34
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Ot kurutucu ilaçları kullan, olmadı bir daha kullan.
Bu zararlıdan kurtulacağız diye kimyasal ilaçlarla toprağımızı kirletmekte olmuyor, her yıl ayrık otunu kökünden temizlemekte.

Benim gibi yenilgiyi kabul edip oluruna bırakmak en iyisi. Ayrık otu şifalı bir bitki aslında niye öcü olsun ki.

http://akbulutkoyu.blogcu.com/ayrik-otu_40050691.html

alice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2009, 14:12   #35
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Ben de bu sene patlıcan ekmiştim. Geliç ve ayrık fazla miktarda vardı.
480g/l Glyphosate İsopropylamin tuzu içeren ilaca bir miktarda gübre koyup otları ilaçladım tabi patlıcanlara değirmeden. Sistemik ilaç olduğu için etkisini göstemesi yaklaşık 2 haftayı buluyor ama öldürüyor ikisini de.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2009, 14:34   #36
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-03-2009
sn. dogan , ayrık otları ile çok mücadele ettim ancak yok etmek mümkün olmuyor.
sanıyorum ayrık otları tarlanın asıl sahibi .

msafak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2009, 14:42   #37
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-03-2009
Geçen yaz, ayrık otlarından kurtulmak maksadı ile sebzelerde uygulama yaptım. Karık üstlerini siyah naylon ile kapladım ve ilaç kullanmadım bu yöntem çok işe yaradı. Bu yaz ayni uygulamayı meyva ağaçları için de yapmayı düşünüyorum. Ancak, ağaçlar için nasıl bir sonuç oluşturacak bilmiyorum. Bilen **** sonuçlarını tahmin edecek kimse var mı?

Muda beğendi.
msafak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2009, 14:40   #38
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Galeri: 1
Büyük ölçekli topraklarda uygulanabilen bir çözümü gördüm internette paylaşmak istdim.

http://www.sunshineagriculture.com/b...%20engelsk.pdf

aslan_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2009, 10:23   #39
Cilekci
Guest

Ayrık Otundan Kurtulmak

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybora Mesajı Göster
merhaba sitenizie yeni üye oldum ve bahçe konusunda yeterli bilgiye sahip değilim. siteniz gerçekten çok güzel ve öğretici siteyi kuranlara teşekkür ederim.

binamızın yapımı sırasında müteahhit çim yerine ayrık kullanımış ve bu ayrıklardanm şimdi kurtulmak istiyorum ancak bunun zor olacağını biliyorum bu yüzden belli bir kısmı özelikle ağaç ve çiçek açan bölgeleri kurtarmak isitiyorum. ağaç ve çiçeklerin etrafını -ne kadar bellersem belleyim gene çıkıyor gene çıkıyor bu konuda yardımcı olurmusunuz.
Kurtulmak imkansızdır toprağı değiştirin sonra ayrık çıkmasını istemiyorsanız keçi gübresi kullanın ne ekerseniz o çıkar denedik gördük gözlemledik.

Muda beğendi.
  Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2009, 10:36   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2009
Toprağı aralamak işe yarıyor.

Toprağı aralamak için, belle toprağı ters düz etmeden daldırıp ileri geri yapıyorsunuz.

Böylece kökleri hava alıyor.

Bir süre sonra kuruyor, ama bunun için uzun süre gerekiyor. Yazın yapmanız lazım.

İlaçlamadan çözüm; Köklerini kuruduktan sonra bahçeden temizlerseniz kesin çözüm

hamitsengul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2009, 20:59   #41
Ağaçsever

tevhit06's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2009
Ayrık otu azıca Kamış olur diyorlar doğrumu acaba, benim bahçede hem ayrık hem kamış var.

tevhit06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2010, 00:52   #42
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tevhit06 Mesajı Göster
Ayrık otu azıca Kamış olur diyorlar doğrumu acaba, benim bahçede hem ayrık hem kamış var.
Yanlış. Ayrık başka bir bitkidir, kamış başka bir bitkidir. iki bitki bir arada olabilir ama farklı bitkilerdir.

Eski 05-01-2010, 10:15   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
İğne enjektörüyle kalın dallarına yapılan kuvvetli yabani ot ilacı işe yarıyor

Köklere kadar ( kökler çok derindedir) etkisini görebilirsiniz.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2010, 10:57   #44
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Sayın k0900, hangi ayrık otunun köküne ilaç şırınga edilecek! Ben mekanik olarak mücadele yapıyordum ama bu mesajlarda okuduğuma göre kökten koparılması daha çok tahrik ediyormuş.

Bu durumda ya yabani ot ilacı yapacağız ya da talaş malçı yapacağız.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2010, 14:43   #45
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Sayın k0900, hangi ayrık otunun köküne ilaç şırınga edilecek! Ben mekanik olarak mücadele yapıyordum ama bu mesajlarda okuduğuma göre kökten koparılması daha çok tahrik ediyormuş.

Bu durumda ya yabani ot ilacı yapacağız ya da talaş malçı yapacağız.
Ben okuduklarımdan sizin anladığınızın aksine elle koparılması halinde yok olabileceğini anladım.
Hatta burada okuduklarımdan feyz alarak bahçemi 1,5 ayda tam 3 defa sürdürüp ayrıkları tek tek elle koparttım. (Alan küçük olduğu için çok zor olmadı ama, ilk seferden sonra 1 hafta yürümek, merdiven inip çıkmak tam bir eziyetti.)
Herhalde toplamda 14-15 çöp konteynerini ayrıkla doldurdum. Şu an kurumuş ayrıklar temizlenmeyi bekliyor. Tek tük aradan gördüğüm yeşiller var ki onları da şu kış soğukları geçince tekrar temizleyeceğim. Marta kadar sürekli ayıklayıp çim yapmayı planlıyorum.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2010, 15:53   #46
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
İlk etap da etkili oluyor da yerde kalan kök-damar kalıntıları daha kuvvetli olarak çıkıyor. Bir iki yıl fayda olabilir elbette.

Bazan dikim yapmak için kazınca bakıyorum derinliklerden çok kuvvetli kökler (adı ne ise )çıkıyor.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2010, 16:42   #47
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
bahçemi 1,5 ayda tam 3 defa sürdürüp ayrıkları tek tek elle koparttım.
Sevgili uzman 16; iyi bir yöntem denemişsiniz, koparmaktan ziyade toplamak olsaymış daha güzel olurdu.
Ben de genelde bu şekilde mücadele ederim, daha sonra çıkanları da iyi takip ederim, fazla yayılmadan ot ilacı ile sadece özlerine pompa ile ilaç püskürtürüm. Yayılmasına çoğalmasına hiç müsade etmem, arada bir bir pompa ilaç yapıp bahçeyi gezerim nerde varsa gözünün üstüne yumruğu indiriyorum. Bahçemde ayrık otu hiç yoktur.

Bir kaç yıl köy göcüren ile mücadele ettim, nerden geldiyse başta anlayamamıştım ne olduğunu, o yıl bahçenin her yerine yayıldı, ikinci yıl çıkanları daha tohum dökmeden elle temizlemeye uğraştım, çok da iyi sonuç aldığım söylenemez, kalan kökler tekrar patlıyabiliyor, daha sonra randoup ile genç (yeşil) dönemde iken tek tek üzerlerine püskürterek köküne kadar kurutup kurtuldum.

Bu gibi ot ilaçlarını kullandığınızda yeşil aksam kurudu diye yeri sulamaya, işlemeye kalkmayın, mümkünse iki ay üç ay bırakın ilaç iyice köke kadar işlesin.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2010, 10:41   #48
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Bizim oralarda tarlaları kamış bastığı zaman yonca ekerler. birkaç biçimden sonra yonca kamışı baskılar ve yok eder. Muhtemelen ayrıkta da işe yarar. Ayrığı yok edip yerine çim ekmeyi düşünüyorsanız bence ayrığı bırakmak daha mantıklı. Hem doğal, hem daha az su ihtiyacı olan, bakamadığınız zaman bile ölmeyen bir çiminiz olur.

ahmetmesut beğendi.
brody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2010, 12:47   #49
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sevgili uzman 16; iyi bir yöntem denemişsiniz, koparmaktan ziyade toplamak olsaymış daha güzel olurdu.
Ben de genelde bu şekilde mücadele ederim, daha sonra çıkanları da iyi takip ederim, fazla yayılmadan ot ilacı ile sadece özlerine pompa ile ilaç püskürtürüm. Yayılmasına çoğalmasına hiç müsade etmem, arada bir bir pompa ilaç yapıp bahçeyi gezerim nerde varsa gözünün üstüne yumruğu indiriyorum. Bahçemde ayrık otu hiç yoktur.
Aslında yanlış yazdığımı yazınızı okuyunca anladım. Koparmak yerine toplamak, yolmak,sökmek vb. ifade daha doğru olacak.

Ayrığı tutup çektikçe örgü söküğü gibi peşpeşe sıralı uzantılar geliyor. Yani bir kök sandığım ot aslında pek çok kök olarak çıkıyor.

İlaç kullanmayı hiç düşünmüyorum. Tamamen ilaçsız olarak ne kadar sürede yok edebilirsem o kadar uğraşacağım. Sizin dediğiniz gibi gözünün üstüne yumruğu indireceğim.

Sn.brody, kararlıyım ilaçsız, yoncasız saf çime sahip olacağım.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2010, 16:06   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Sn. Lilium'um yazdığı gibi toprağı işleme, bilhassa sulamayı çok seviyor

Belki bu otun birkaç türüde vardır.

Üst kısmı sulanan bir yerdeyse çok, sık aynı çim yemyeşildir ve hemen bölgeyi kaplıyor, daha doğrusu işğal ediyor.

Bahçemizin asma ve bodur elma kısmındaki ayrıklarla bir kaç yıldır sıkı mücadele içindeyiz.

Alt kısmındaki kökler kurşun kalem kalınlığındadır.

Bu köklere enjektörle yabani ot ilacı enjekte ettik, şimdilik rahatız

Ancak bu ot eskilerin deyimiyle semerde bile bitermiş.

Bellenen, sökülen, kazılan ayrıkların tamamı toplanmalı ve yakılmalı.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 07:08   #51
CNY
Yeni Üye

CNY's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2010
ilaçlama yapıldıgında ayrık otu ile birlikte diger bitkiler , böcekler de ölmüyormu ? amacımız dogal olarak ilaçsız katkısız tarım yapmak degil mi ?

estella beğendi.
CNY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2010, 11:34   #52
Ağaç Dostu

HomeWork's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi centil07 Mesajı Göster
Arkadaslar ben almanyadan katiliyorum,sayet istenmedik otlardan kurtulmak istiyorsaniz,bahcenizin tamamina cam kabugunu kirpik hale getirerek (parmak kalinliginda veya daha buyuk)topragi tamamen kaplayacak sekilde örtün.sayet hazir yapilmis örnek isterseniz bana ulasmaniz takdirde size kendi bahcemden resim yollayabilirim.Anlamaniz cok rahat olacaktir,toprakla hava arasini kaplayan kirpiklar,toprakla kirpik arasinda hava sirkulasyonunu kesecegi icin istenmeyen otlardan kesinlikle kurtulacaksiniz.Ben tr deki bahcemde kullanmak uzere dallari kucuk kirpan makina ile bu ise cözum buldum.Tüm avrupada yaygin olan bu sistem baumarklarda cuvallar halinde satilmaktadir.Bahceyi renkli göstermek anlaminda bu isin satisini yapan firmalar bu kirpiklari mavi,kirmizi yesil mor,gibi renklendirerek satmaktalar.sayet isterseniz sokaklardanda sizlere cekmis oldugum fotolardan yollayabilirim.
email sefikyildiz@aol.com
Sn. Centil07

Fotoğrafını görsek çok güzel olurdu. Birde bu örtünün kalınlığı kaç cm olmalı?

HomeWork Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 00:21   #53
Ağaçsever

boragursoy's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2008
benim bahçem ayrık otu istilasına maruz kalmıştı onu yok etmek için sizin çok sabırlı biri olmanız lazım ben Fusilade adlı ilaçla yok ettim ufak boya fırçasıyla yapraklarına tek tek sürdüm zaten 50 santim arayla sürersin böyle 400 m kare bahçeyi temizledim

http://www.minibahce.com/bahce.asp?id=3&sayfa_id=1

boragursoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 17:51   #54
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi boragursoy Mesajı Göster
benim bahçem ayrık otu istilasına maruz kalmıştı onu yok etmek için sizin çok sabırlı biri olmanız lazım ben Fusilade adlı ilaçla yok ettim ufak boya fırçasıyla yapraklarına tek tek sürdüm zaten 50 santim arayla sürersin böyle 400 m kare bahçeyi temizledim

http://www.minibahce.com/bahce.asp?id=3&sayfa_id=1
Sn Boragürsoy., bahçenizdeki otlar Ayrık mı, Yoksa Kanyaş dediğimiz ot mu?? Bu başlığın baş taraflarında sn Güler hanımla da tartışmıştık. "Fusilade" Kanyaş da süper sonuç verdiği ispatlı fakat ayrık otu farklı bir yapıda ve acaba bu ilacın ayrık üzerindeki etkisi nedir? burada soru açık kaldı.

Sonuç olarak sizin bahçeniz de otlar Kanyaş mı? ayrık mı?

Kanyaş; dik büyüyen, süpürge tohumu gibi tohumlar yapan ve toprak altında kalın,etli, beyaz ve sıvama kırmızımsı ve uçları sivri rizomlar yapan bir bitki,
Ayrık ise; Çimen gibi yeşil, toprak üstünde yayılani ince rizomları ile toprağa tutunan bir bitki.

Eski 16-03-2010, 00:21   #55
Ağaçsever

boragursoy's Avatar

anladım ne demek istediğinizi ama benimki ayrık otuydu her 30 santimde bir kök verip toprağa sarıyordu bu otu ben denemek için bir yıl güneşte asılı vaziyette kuruttum bir yılın sonunda tekrar saksıya diktim gene üredi ama savaşı ben kazandııım onların kökleri birbirine bağlı birinin yaprağına ilacı sürdüğünüz zaman 15 gün sonra göreceksiniz sararma başlıyacak yapraktan köke gidiyor kökü kurutuyor yani ama dediğim gibi ufak fırçayla yapraklara süreceksiniz 15 gün sonunda sararma olmayanlar kendisini belli ediyor demekki onlar ayrı kök onlarada tekrar ilaçlama yapacaksınız ben bulabilirsem bahçemin o eski halindeki resmide koyacam siteye

Eski 16-03-2010, 04:05   #56
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Ayrık otundan kurtulmanın en kolay yolu, bahçeye turp ekmek miş. Turpun olduğu yerde ayrık olmazmış. Bu bilgiyi Mersinde bir fidancı söyledi.

Bu yıl deneyeceğim.

Belki denemek isteyen olur.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2010, 11:19   #57
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Sn. Boragursoy, Kimyasal mücadeleyi hiç istemesem de sormadan edemeyeceğim. Bu ilacı sırt pompası ile atmak mümkünmüdür sizce etkili olur mu?

Sn. agozce turp ekme işini biraz daha açabilirmisiniz, benim mücadele etmek istediğim alan 4 dönümlük ve 3 yaşlı fidanlar var bu açıdan bakıyorum tüm çözüm önerilerine.

aslan_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2010, 23:37   #58
Ağaçsever

boragursoy's Avatar

****** sırt pompasıyla yaparsanız daha iyi olur benim bahçemde güller ve diğer çiçeklerime zarar vermemek için fırçayla yaptım çünki bu ilaç diğer çiçeklerin yaprağına değince direk köke iniyor kökünü kurutuyor

Eski 17-03-2010, 02:55   #59
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Ben de tam olarak bilmiyorum. Bizim bahçe 40 dönüm, malesef her tarafında var. Az bir kısmında, ayrıkların çok olduğu alanda ekeceğim. Direk aralarına ekmeyi düşünüyorum. Bakalım. Sonucu yazarım.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2010, 00:53   #60
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi boragursoy Mesajı Göster
****** sırt pompasıyla yaparsanız daha iyi olur benim bahçemde güller ve diğer çiçeklerime zarar vermemek için fırçayla yaptım çünki bu ilaç diğer çiçeklerin yaprağına değince direk köke iniyor kökünü kurutuyor
Burada küçük bir ayrıntı var: Eğer kullanılan ot ilacı FUSİLADE ise dar yapraklı (Ayrık,kanyaş vb) öldürüyor, ve geniş yapraklıları etkilemediği SÖYLENİYOR !, Ama eğer ROUNDOP kullanırsanız bütün yeşil bitkileri (dar veya geniş yapraklı) köküne kadar kurutuyor. Bunun dikkatli kullanılması gerekiyor. Bilgilerinize.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024