agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Yabancı otlarla mücadele
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen Güler
  • 1 Gönderen Güler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-02-2012, 13:00   #1
Ağaçsever

merdefe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Dracunculus vulgaris Yılan Yastığı

Merhaba;
Sitede ve bir çok yerde araştırmasını yaptım genelde faydalı bitki olarak geçiyor. ****** haklı olabilirsiniz fakat bir bahçede bu ot yani yılan yastığı her yerden çıkıyor ve üzerine çapa atıldığı halde fazlalaşıyorsa bir şekilde mücadele edilmesi gerekmektedir. Basit yolla mücadele yani elle bir bir toprak kazıldıktan sonra toplama biraz sıkıntılı bir yöntem hemde çok sağlıklı değil senelerdir topluyoruz ama mutlaka unuttuklarımız oluyorki her sene gene çıkıyor. Olaya çapa makinası ile giriyorum bu sefer yumrular parçalanıyor seneye iki katı fışkırıyor.. Bir ilaç bir yöntem bilen varsa yardım istiyorum. yoksa size ne yapacağımı söyliyim önce güzel bir yumruyu büyüteceğim bir kaç saksı olacak şekilde sonra organik olarak bahçeme zarar vermeden nasıl öldürürüm onu göreceğim ve tüm bahçeme uygulayacağım tabi bunun için en az 1 seneye ihtiyacım var .. Saygılarımla ...

merdefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2012, 10:29   #2
Ağaçsever

ferba266's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2012
genel olarak belirttiğiniz bu yabancı otun mücadelesi aslında o kadar zor değil.(bazı farklı yabancı otlara oranla)
bahçenizden ve bizzat yabancı otun kültür bitkinize yakın olan yerlerinden çekilen fotolar varsa eklerseniz birkaç ilacı önerebillirim. ****** kültürel olarak her yıl mücadele edilebilir. ama zorlu ve zahmetlidir.

ferba266 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2012, 18:37   #3
Ağaçsever

merdefe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Öncelikle teşekkür ederim. bu fotoları buraya yüklemem biraz zaman alacak ama elimde fotoğrafları yok çıkış mevsiminde çekip fotoğrafları koyacağım. Tekrar teşekkür ederim ..

merdefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 08:41   #4
Ağaçsever

ferba266's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merdefe Mesajı Göster
Merhaba;
Sitede ve bir çok yerde araştırmasını yaptım genelde faydalı bitki olarak geçiyor. ****** haklı olabilirsiniz fakat bir bahçede bu ot yani yılan yastığı her yerden çıkıyor ve üzerine çapa atıldığı halde fazlalaşıyorsa bir şekilde mücadele edilmesi gerekmektedir. Basit yolla mücadele yani elle bir bir toprak kazıldıktan sonra toplama biraz sıkıntılı bir yöntem hemde çok sağlıklı değil senelerdir topluyoruz ama mutlaka unuttuklarımız oluyorki her sene gene çıkıyor. Olaya çapa makinası ile giriyorum bu sefer yumrular parçalanıyor seneye iki katı fışkırıyor.. Bir ilaç bir yöntem bilen varsa yardım istiyorum. yoksa size ne yapacağımı söyliyim önce güzel bir yumruyu büyüteceğim bir kaç saksı olacak şekilde sonra organik olarak bahçeme zarar vermeden nasıl öldürürüm onu göreceğim ve tüm bahçeme uygulayacağım tabi bunun için en az 1 seneye ihtiyacım var .. Saygılarımla ...
öncelikle sitedeği bitki sever dostlarımız duymasın çünkü bu bitki belli işlemlerden geçtikten sonra çok güzel bir tada ve şifaya sahip bir bitki. mümkün ise bunun ticaretini tapabilirsiniz bahçenizde çok ise. umuyorum onu almak isteyenler olacaktır. Ama ille Mücaaadeeeleee derseniz:
Bu Tür bitkiler ile kültürel mücadele oldukça zordur. hele bahçenizin alanı geniş ise. çalıştığım bölgede, bazı meyve bahçelerinde buna benzer dikenli veya dikensiz bir sürü yabancı ot çıkıyordu. genel olarak çiftçilere önerdiğimiz şu olmuştur: bahçenizde ağaçların bulunduğu bölgede ağaçların izdüşümüne denk gelecek şekilde bir bölgeyi ağaca bırakıp geri kalan tüm bölgeyi toprak ilaçlaması yapmak. hem dar hem geniş yapraklı yabancı otlara karşı bugün en etkili ilaç, GLYPHOSATE ISOPROPYLAMINE TUZU dur. benim kullandırdığım ilaç agreganın Herdup'u dur. ama sadece yılan yastığı yabancı otuna karşı özel bir ilaç istiyorsanız, kanımca geniş yapraklı sistemik olmayan bazı hafif tavsiyelerde bulunabilirim. yine de GLYPHOSATE ISOPROPYLAMINE TUZU nun %90 kadar büyük bir başarı katedeceğini söyleyebilirim. şu an atılması daha etkili olacaktır. tohumun yeryüzüne çıkması nı engelleyeceği için bu sene bu sorundan kurtulursunuz umarım.

ferba266 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2012, 19:20   #5
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Bugün bahçemdeki güllerin altlarını temizlerken daha evvel hiç rastlamadığım bir ot gözüme çarptı. 3 adet gül çanağında gördüm bu tip otu. Kökünden çıkartayım diye uğraşınca çok şaşırdım.

Gül kökünü adeta sıkarcasına sarmış, dikkatlice almak istesem de minik yumruların döküldüğünü görünce toprağı tümüyle atmak zorunda kaldım. Daha sonra ne olduğunu incelemek istediğimde, tariflerden bu başlığa yazmak gereğini hissettim.

Senelerdir gül çanaklarını temizlerim ama dediğim gibi ilk defa bu sene bu ota rastladım. Ne adını biliyorum ne de nasıl yok edebileceğimi.

Bilen arkadaşlardan da bu hususta yardım rica edeceğim.

Bu ot sadece 3 adet gülün çanaklarında vardı, yarın bahçeyi iyice bir teftişten geçirmem gerekecek, başka yerlerde de var mı bakmam gerekiyor.

Otun yaprakları ve kök durumunu fotoğraflamaya çalıştım.
Diyebilirim ki ayrık otundan bile daha beter, daha tehlikeli.
Bahçelerinizi bir teftişten geçirin. Bu ota rastlarsanız mutlaka kökünü toprağı ile alarak atın, yok edin.
Bu yumruların büyüyüp de bitki kökünü sardığını düşünebiliyor musunuz? Felâket olur.

Mücadelesi nasıldır, bilenlerden rica ediyorum.

Name:  P4200211 (600 x 450).jpg
Views: 2201
Size:  46.5 KB

Name:  P4200210 (600 x 450).jpg
Views: 3601
Size:  47.2 KB

ciceksever70 beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2012, 16:46   #6
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Bugün bahçemdeki güllerin altlarını temizlerken daha evvel hiç rastlamadığım bir ot gözüme çarptı. 3 adet gül çanağında gördüm bu tip otu. Kökünden çıkartayım diye uğraşınca çok şaşırdım.

Gül kökünü adeta sıkarcasına sarmış, dikkatlice almak istesem de minik yumruların döküldüğünü görünce toprağı tümüyle atmak zorunda kaldım. Daha sonra ne olduğunu incelemek istediğimde, tariflerden bu başlığa yazmak gereğini hissettim.

Senelerdir gül çanaklarını temizlerim ama dediğim gibi ilk defa bu sene bu ota rastladım. Ne adını biliyorum ne de nasıl yok edebileceğimi.

Bilen arkadaşlardan da bu hususta yardım rica edeceğim.

Bu ot sadece 3 adet gülün çanaklarında vardı, yarın bahçeyi iyice bir teftişten geçirmem gerekecek, başka yerlerde de var mı bakmam gerekiyor.

Otun yaprakları ve kök durumunu fotoğraflamaya çalıştım.
Diyebilirim ki ayrık otundan bile daha beter, daha tehlikeli.
Bahçelerinizi bir teftişten geçirin. Bu ota rastlarsanız mutlaka kökünü toprağı ile alarak atın, yok edin.
Bu yumruların büyüyüp de bitki kökünü sardığını düşünebiliyor musunuz? Felâket olur.

Mücadelesi nasıldır, bilenlerden rica ediyorum.

Ben de dün bahcede ayni yaprakli bir ot buldum kökünü kücük capayla sökemedigim icin biraktim. Demek ki büyük capayla tekrar denemem lazim bu yumrularin cogaldigini düsünemiyorum.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2012, 17:43   #7
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili çiçeksever70, ben ayrık otu temizleyicisi ile tek tek temizlemeye çalıştım. Onunla 30 cm kadar derine gidebildiğim için toprağı ile çıkartmaya gayret ettim.

Çapa ile yaparsanız, kök yumruları mutlaka parçalanıp dağılır. Bu durumda bir yerine onlarca çoğalırlar.
Eğer aynı ot ise dikkatlice ve derinden bel küreği ile almaya gayret edin.

ciceksever70 beğendi.
Eski 22-04-2012, 17:59   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2006
Dracunculus vulgaris (Yılan yastığı)
Burada da bir Dracunculus vulgaris konu başlığı var. Aynı bitkiden mi bahsediliyor?

drhegeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2012, 18:43   #9
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın drhegeli, ben bu bitkiyi fotoğrafladım. Ne adını biliyorum ne de nasıl mücadele edileceğini.
Halil Önen Bey'e de sordum, nedir, nasıl yok edilir diye. Sağ olsunlar araştırıyorlar.

Forumda nerede paylaşayım diye araştırırken, merdefe adlı arkadaşın ilk mesajındaki tarifinden bu başlık altında paylaşmayı uygun buldum.
Doğru olanı bulunca oraya taşırız bu mesajları diye düşünüyorum.

Eski 22-04-2012, 21:32   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-01-2010
Güler Hanım,

En azından yılan yastığı değil, benim bahçede o kadar çok ki, gelenler toplayıp gidiyor fakat bitmek bilmiyor.

Sonul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2012, 22:54   #11
Moderatör

Güler's Avatar

Yılan yastığının yapraklarının daha iri olduğunu ben de düşünüyorum ama dibinde böyle patatesler var mı yok mu bilmiyorum.

Bu başlıktaki ilk mesajı okursanız benim benzetmemin nedenini göreceksiniz. Dediğim gibi doğru isim teşhis edildiğinde ilgili başlık açar ve taşırız.

Eski 23-04-2012, 10:48   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2006
Yok yok... Aynı bitki ise çıkarmayın, güzelmiş diyecektim...

drhegeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2015, 21:43   #13
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Bu çiçek düğün çiçeği arkadaşlar.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024