agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Yabancı otlarla mücadele
(https)

Beğeni Düzeni62Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-10-2015, 23:02   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
Geçenlerde bir arkadaşa bu yıl kurduğum meyve bahçesinde yabancı otlar için ne yapacağımı sorduğumda, bana sıra arasına çim ekmemi önerdi. Birçok meyve bahçelerinde bu şekilde mücadele yapılıyormuş. Çim hem yabancı otların çıkmasını engelliyor hemd e toprakta su tutmaya yardımcı oluyormuş.
İlginç geldi ve internetten araştırmak istedim. Gerek yurt dışı ve gerekse yurt içi profesyonel meyve bahçelerinin resimlerine baktığımda hep sıra aralarında çim vardı ve başka yabancı ot da görünmüyordu. ancak konuyla ilgili bir yazı, makele veya bilgi bulamadım. Sizlerin de bilgisini almak isterim...
Konunun uzmanı değilim ama hobi, bahçemde 15 senedir 300 m2 kadar çimim var. Buradan edindiğim deneyimle bana pek doğru bir yaklaşım olarak gelmedi. Çim çok sulanmak ister. Bu kadar su meyve ağaçlarına hiç yaramıyor. Çim alan içinde kalan kalan ağaçların çoğu kurudu gitti Kurumayanlarda da ise ciddi verim düşüklüğü oluyor. Ayrıca çimin epey masraflı uygulama olacağını da hatırlatmak isterim. 15 gün kadar önce Isparta Senirkent'de idim. Senirkent geçimini meyvecilikten sağlayan bir ilçemizidir. Üreticilerin tamamı profesyoneldir. Üreticiler modern teknik ve uygulamaları yakından takip ettikleri halde hiç birinde çim uygulaması yapıldığına rastlamadım.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2016, 16:20   #152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-03-2008
Çim uygulaması türkiye şartlarında Uygun değil.
Mantari hastalıkları çok su ihtiyacı olan çimi sularken yayarsınız.
Kökler sıkışır hava almadığından gelişmesi bozulur.
Profosyonel manada yağışlı iklimlerde toprak üzerinde uzun sırtlar oluşturmalı ve tarla başında
su kaynağınızdan damlama hortumlarıyla hedefi sulamalısınız.
Gereksiz sulama yapıp yabancı otları başınıza bela etmeyin.

Su kaynaklarını kirletecek derece bol kullanmayın.
İstediğiniz zaman bitki ihti,yacı olan suyu gübre besin maddeleri ve hatta
ilacı damlama ile isabetli kullanabilirsiniz.

bahçedeyiz beğendi.
abrakadabra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2016, 16:17   #153
Yeni Üye

predator82's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2009
Ayrık kamış kanyaşı otu için kullanılan seçici ot ilaçlarının kurutma süresi

Merhabalar forumu canlandırayım didim, seçici dar yapraklı otlarda kullanılan ot ilaçlarının bitkiyi tamamen kurutma süresi kaç gündür acaba?? İlaçladığım ot ayrık ve kanyaş otu dur...

Dutlubahçe beğendi.
predator82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2016, 14:19   #154
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Sayın predator82 ben de zaman zaman yabani otlarla mücadele için ilaç kullanmaktayım. Gözlemlediğim kadarı ile bitkinin kuruma süresine havaların sıcaklığı ve ilacın dozu etki etmektedir. Ayrık için bu süre 2 ila 4 hafta diyebilirim.

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2018, 23:52   #155
Yeni Üye

huzen's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2014
Glifosat (glyphosate) içermeyen total herbisit

"Monsanto’nun glifosatlı herbisiti (yabani ot öldürücü tarım ilacı) Roundup’a karşı dünyanın birçok yerindeki protestolar çoğalarak devam ediyor. 2015 yılında, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) glifosatın insanlarda muhtemel kanser yapıcı etkileri olduğunu açıkladı. Kaliforniya Çevre Koruma Kurulu (CA EPA) yakın zaman önce WHO’nun açıklamasına göre glifosat içerikli ürünleri etiketleme kararı aldı."

Glyphosate içeren total tüm herbisitler toprağı ve suyu zehirlediği iddia ediliyor. Bu etken maddeyi içermeyen total herbisit var mı?

huzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2018, 16:11   #156
Ağaç Dostu

Khan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2005
Elle sökmekle olmuyor. Her yere yayıldıar. Ne yapmalı arkadaşlar?

Eklenen Resimler

Khan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2018, 01:28   #157
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Khan Mesajı Göster
Elle sökmekle olmuyor. Her yere yayıldıar. Ne yapmalı arkadaşlar?

Yabani ot ilacı.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2019, 19:50   #158
/

Giriş Tarihi: 07-04-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cihangir Mesajı Göster
En etkili yöntemdir...

Malzemeler...
Keskin bir bıçak veya bir adet falçata..

Bir küçük tahta parçası..

Bir kutu kibrit..

Bir tüp japon yapıştırıcı..

15 - 20 cm'lik bir ip..

-----------------------

Tahtanızı alıp, kibrit kutusu büyüklüğünde, kare şeklinde, yaklaşık 1 - 2 mm. kalınlığında bir parça hazırlayın.. Bunun 1/4'ü kadar 3 parça daha hazırlayın..
Sonra, bu küçük parçalardan birisinin iki ucuna 10 - 15 cm'lik iki ip bağlayın..
Diğer parçalara, kibritlerden ayak yapıp, japon yapıştırıcı ile yapıştırın..
Elde ettiğiniz masa ve sandalyeleri çiçeğin altına yerleştirip, salıncağı da çiçeğe zarar vermeden bağlayın.. Otlara dokunmayın, ortama doğal bir hava vereceklerdir..

Durumu kabullenmek gerektiğini düşünüyorum.. Tamam tamam, bir fikirdi sadece.. Gittim..
bence de mantıklı :

bitkicicocuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2019, 13:47   #159
Yeni Üye

Ali B's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2019
Yabani ot ile mücadele

Merhaba sevgılı arkadaşlar,

Aşağıda resmini paylaştığım yabani bitkinin adını ve mücadele yöntemi konusunda bilgi sahibi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum. Yaklaşık 3 yıldır bahçeyi sonbahar ve ilkbahar da sürdürüp çapalatıyorum fakat her yıl çoğalıyor; hatta bu yıl tek tek el ile yolup temizledik fakat yine çoğalarak bahçeyi istila ettiler. Bitkiyi tanıyan ve kimyasal kullanmadan kurtulabileceğim bir yöntem tavsiye edecek arkadaşlardan yardım rica ediyorum. Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Ali B Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2020, 17:37   #160
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2020
Ankara gölbaşındaki bahçemde sürekli bu dikenli ot çıkıyor.
Adı nedir bu namussuzun
Kökünden koparıyorum, çapalıyorum bir hafta sonra gene minik minik alttan çıkıyor.
Bu otun adı nedir. nasıl yok etmeliyim bunu yıldırdı beni.

Eklenen Resimler

ihakang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2023, 15:14   #161
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2023
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali B Mesajı Göster
Merhaba sevgılı arkadaşlar,

Aşağıda resmini paylaştığım yabani bitkinin adını ve mücadele yöntemi konusunda bilgi sahibi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum. Yaklaşık 3 yıldır bahçeyi sonbahar ve ilkbahar da sürdürüp çapalatıyorum fakat her yıl çoğalıyor; hatta bu yıl tek tek el ile yolup temizledik fakat yine çoğalarak bahçeyi istila ettiler. Bitkiyi tanıyan ve kimyasal kullanmadan kurtulabileceğim bir yöntem tavsiye edecek arkadaşlardan yardım rica ediyorum. Teşekkürler.
Merhaba,

Ankara'da 1.5 dönüm bahçem var ve aynı bitki ile benim de başım belada. Aslında bahçede yabani otlarla mücadele etmiyorum. Ağaçların çevresini temizliyorum ve uzayınca arada bir biçiyorum, o kadar. Ancak bu bitkinin uzun ve güçlü bir kökü var, ağaçların etrafını sarıyor. Tamamen köklemek neredeyse imkansız. Toprağı bellerseniz bile, kök çok uzun olduğu için bir kısmı yine toprakta kalıyor ve yine filizleniyor.

Bu bitkinin adını bilen ve zirai ilaç kullanmadan nasıl mücedele edilebileceğini konusunda bilgilendiren olursa, gerçekten çok makbule geçecek.

Aşağıda bir kaç fotoğraf ekledim.

Eklenen Resimler

hisaroglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024