agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Yabancı otlarla mücadele
(https)

Beğeni Düzeni62Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-03-2010, 03:48   #91
Ağaçsever

Kekik's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2009
10 yıl önce bahçemize çimtaş döşeyip ,çim ekmiştik.İlk başlarda güzeldi.Ama daha sonra kaynaş otları çıkmaya başladı.İlaç kullanmayı düşünmediğim için tek tek elimle sökmeme rağmen bir türlü baş edemedim.Forumdaki fotoğraflardan dibindeki soğanları görünce nedenini anladım.Kaynaşların soğanları en altlara kadar ilerlemiş.Çimtaşlardan alttaki soğanlara ulaşamadığım için iyice çoğalmışlar.Yağmurlar başlamadan önce bahçedeki bütün çimtaşları söktüm.Toprağı alt üst ettim.Toprak kurumaya başlayınca eleyerek soğanları temizlemeyi düşünüyorum.Umarım işe yarar.

Kekik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2010, 11:05   #92
Yeni Üye

vaşak's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2010
Sayın Aslan k;
2. fotodaki bitkiye yörede kaldırak denir ve köklerinden bu aylarda çok lezzetli yemekleri yapılır.Köylüler pazarda bolca satarlar.
Kurak mevsimde toprağı sürüp köklerini toplarsanız bu bitkiden kurtulursunuz.

vaşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 17:10   #93
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kekik Mesajı Göster
10 yıl önce bahçemize çimtaş döşeyip ,çim ekmiştik.İlk başlarda güzeldi.Ama daha sonra kaynaş otları çıkmaya başladı.İlaç kullanmayı düşünmediğim için tek tek elimle sökmeme rağmen bir türlü baş edemedim.Forumdaki fotoğraflardan dibindeki soğanları görünce nedenini anladım.Kaynaşların soğanları en altlara kadar ilerlemiş.Çimtaşlardan alttaki soğanlara ulaşamadığım için iyice çoğalmışlar.Yağmurlar başlamadan önce bahçedeki bütün çimtaşları söktüm.Toprağı alt üst ettim.Toprak kurumaya başlayınca eleyerek soğanları temizlemeyi düşünüyorum.Umarım işe yarar.
Sn.Kekik., Önce terimi düzeltelim: çim taşlarının altında görülenler soğan değil RİZOM denilen bitkinin yayılıcı gövdesidir. toprağa değdiği yerde kök atar ve çoğlır. Toprakta kalan en ufak parçası bile köklenerek yeni bir bitki yapar.

Bahçenizin büyüklüğünü bilmiyorum ama, küçük ise ÇATAL BEL ile bahçenizi 30-40 cm derinliğe kadar belletin (Diğer deyimle krizma yaptırın) ve önünüze gelen en ufak kanyaş kök parçasını bile toplayın. Toprağı elemek gerekmez, sadece tavında işlerseniz toprak kolay dağılır ve kanyaşlar kolay çıkar. Eğer tohum dökülmemişse ilaçsız olarak Kanyaş dan ancak bu şekilde kurtulabilirsiniz.
Kolay gelsin.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 18:02   #94
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vaşak Mesajı Göster
Sayın Aslan k;
2. fotodaki bitkiye yörede kaldırak denir ve köklerinden bu aylarda çok lezzetli yemekleri yapılır.Köylüler pazarda bolca satarlar.
Kurak mevsimde toprağı sürüp köklerini toplarsanız bu bitkiden kurtulursunuz.
Kaldirek, Galdirik, ya da genel adıyla hodan. Pek çok bakımdan faydalı bir bitkidir. Toprağa ve diğer bitkilere de yararı vardır. Bizim bahçede de bol miktarda mevcut. Hiç dokunmuyoruz.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 20:17   #95
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Sayın Meyvelitepe

Benim bahcemde de hodan var. Ben sürekli söküp atıyordum. Öyle hızlı yayılıyorki, yumru kökler odunlaşmaya başlıyor. Marulların, soğanların arasında bitiyor. Bundan sonra dokunmayayım diyorum ama komşumun bahcesi, hodan bahcesi oldu. Ya benimde öyle olursa)

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 20:18   #96
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Hodanın yaprakları ve çiçekleri yenmiyor mu?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 20:28   #97
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu mevsimde taze yaprak sapları ve toprak altına giden kök uzantıları yenir.

Hodan permakültürde önemli bir bitki. Biraz bilgi toparlayabilirsem yayınlarım.

Eski 15-03-2010, 21:54   #98
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Çok teşekkür ederim. Takip edeceğim

Eski 15-03-2010, 22:24   #99
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

BORAGE: Companion plant for tomatoes, squash, strawberries and most plants. Deters tomato hornworms and cabbage worms. One of the best bee and wasp attracting plants. Adds trace minerals to the soil and a good addition the compost pile. The leaves contain vitamin C and are rich in calcium, potassium and mineral salts. Borage may benefit any plant it is growing next to via increasing resistance to pests and disease. It also makes a nice mulch for most plants. Borage and strawberries **** each other and strawberry farmers always set a few plants in their beds to enhance the fruits flavor and yield. Plant near tomatoes to improve growth and disease resistance. After you have planned this annual once it will self seed. Borage flowers are edible.

HODAN: Domates, kabak, çilek ve çoğu bitki için uyumlu kardeş bitkidir. Domates zararlısı hornworm (
Manduca quinquemaculata) ve lahana tırtıllarını uzaklaştırır. Bal ve eşek arılarını cezbeder. Toprağa iz element takviyesi yapar ve konpost yığınında da faydalıdır. Yaprakları C vitamini, kalsiyum, potasyum ve mineral tuzlar içerir. Hodan, hemen yakınında büyüyen bitkiler için zararlılar ve hastalıklara direnç bakımından faydalı olabilir. Aynı zamanda pek çok bitki için iyi bir toprak örtücüsü görevi görür. Hodan ve çilekler biribirlerine yardım eder. Pek çok çilek üreticisi çilek yastıklarında aralara hodan da ekerler böylece ürün aromaları ve verimleri daha iyi olur. Domatese yakın olduğunda hastalık direncini arttırır ve büyümesini teşvik eder. Bir kere ekildiğinde kendi kendine çoğalabilir. Hodan çiçekleri yenebilir.

miyawy ve cennetkusum beğendi.
Eski 15-03-2010, 22:43   #100
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Çok teşekkürler.
Domateslerimizin yanına kadife çiçeği fesleğen ilave olarak, hodan ekeceğiz o zaman.
Burada çilek bahcelerinde bolca hodan var, doğal olarak. Doğa, kendi kendine bu işi yapıyormuş.

turun2010 beğendi.
Eski 15-03-2010, 22:45   #101
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2008
Hodanı hazıne gibi hem bizim için hem de toprak ve çevresindeki bitkiler için.
Bu aralar her fırsatta kavurup yemeye çalışıyorum.

Sayın Meyveli Tepe bahçelerimizda oldukça çok olan eğrelti otunu nasıl değerlendirebiliriz ?

sezgin53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 22:47   #102
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Eğreltiler de zararsız, hatta bir sürü faydası olduğunu hatırlıyorum. Bir ara bakayım.

Eski 15-03-2010, 22:59   #103
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Eğreltiler de zararsız, hatta bir sürü faydası olduğunu hatırlıyorum. Bir ara bakayım.
Teşekkür edrim. Sorumu sebze bahçelerı başlığında gübre yapımı ile ilgili olarak soracaktım.
Çocukluğumuzda eğrelti otlarını fındık bahçelerinden biçip hayvanların altına koyarlardı. Sonuçta gübre olurdu.
Şimdi biçilen eğrelti oylarını çürütüp bahçede kullanmayı düşünüyorum.

sezgin53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 23:07   #104
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Merhaba Sezgin Bey. Yeşil Gübre olarak değerlendirebilirsiniz.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2010, 07:50   #105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2010
Merhaba arkadaşlar...
Amatör bir seram var... Içinde domates ve salatalık fideleri dikili..
Bu durumda bir ot mücadelesi yapabilirmiyim...
Teşekkürler...

naturelparks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2010, 06:59   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2010
Merhaba arkadaşlar...
Bahçemde yabancı ot mücadelesi yaptım...
şimdi bahçeyi sürmem gerekiyor..
Hemen sürebilirmiyim..
Teşekkürler...

naturelparks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2010, 02:34   #107
Ağaçsever

Kekik's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Sn.Kekik., Önce terimi düzeltelim: çim taşlarının altında görülenler soğan değil RİZOM denilen bitkinin yayılıcı gövdesidir. toprağa değdiği yerde kök atar ve çoğlır. Toprakta kalan en ufak parçası bile köklenerek yeni bir bitki yapar.

Bahçenizin büyüklüğünü bilmiyorum ama, küçük ise ÇATAL BEL ile bahçenizi 30-40 cm derinliğe kadar belletin (Diğer deyimle krizma yaptırın) ve önünüze gelen en ufak kanyaş kök parçasını bile toplayın. Toprağı elemek gerekmez, sadece tavında işlerseniz toprak kolay dağılır ve kanyaşlar kolay çıkar. Eğer tohum dökülmemişse ilaçsız olarak Kanyaş dan ancak bu şekilde kurtulabilirsiniz.
Kolay gelsin.
Sayın kgurson uzun zamandır foruma girmediğim için yanıtınızı yeni gördüm.Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Bahçe 200 metrekare.Kışa girmeden bellemiştim,ama, yağmurlar başlayınca öylece kaldı.Toprak bellenip alt üst olunca rizomlar da kurudu sanırım.Eleyerek ve zaman zaman elle temizlemeye çalışıyorum.Tohum dökülmemiştir umarım.Düzenli sulamaya başlayınca anlaşılacak.

Kekik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2010, 09:22   #108
Ağaç Dostu

Latif's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Galeri: 5
yabani nane

karasuluk denen bir dönümlük bir yerde devamlı yabani nane çıkıyor.aralarında birkaç tane meyva agacı var.Üsttün püskürme ile lalaçlandı ancak sonuç alamadım.diplerine uygulayacagım ilaç ne olabilir.Siyah naylanla temizledikten sonra örtsem nasıl olur.
Saygı dolu sevgiler

Latif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2012, 00:07   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2012
bahçemizde türünü bilmediğim boyum kadar otlar var ne yapabilirim

arkadaşlar balıkesirde bir tarlamız var boyutu hakkında bir bilgim yok fakat fazla büyük değil. Yerel ismi kındıra olan bir ot topluluğu sarmış durumda boyları 150 cm'den uzun kamışa benzer bir bitki. Amcam bitkilerin varlığını azaltır diye tarlaya 2mlik kavaklar diktiği halde kavaklar çürüdü. Bitkiler aynen devam uzamaya. Çok dayanıklılar bir tanesini son güçle çektiğinde bile çıkaramıyorsun o denli sağlam kökleri var traktörle temizlemeyi de denedik ancak dediğim gibi çok hızlı büyüyorlar ne yapılabilir.

Not: Amaç toprağı ilaçlamadan bitkilerden temizlemek

*değirmenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2012, 10:26   #110
Ağaçsever

ferba266's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi *değirmenci Mesajı Göster
arkadaşlar balıkesirde bir tarlamız var boyutu hakkında bir bilgim yok fakat fazla büyük değil. Yerel ismi kındıra olan bir ot topluluğu sarmış durumda boyları 150 cm'den uzun kamışa benzer bir bitki. Amcam bitkilerin varlığını azaltır diye tarlaya 2mlik kavaklar diktiği halde kavaklar çürüdü. Bitkiler aynen devam uzamaya. Çok dayanıklılar bir tanesini son güçle çektiğinde bile çıkaramıyorsun o denli sağlam kökleri var traktörle temizlemeyi de denedik ancak dediğim gibi çok hızlı büyüyorlar ne yapılabilir.

acaba bu bitki hakkında daha ayrıntılı bilgi verebilir misiniz.?
yabancı otlarla mücadele yöntemleri çok ama her yabancı ot için uygulanabilirliği zor.. bahsettiğiniz yabanı otun birkaç fotoğrafını vereblir misiniz burda.?
Not: Amaç toprağı ilaçlamadan bitkilerden temizlemek demişsiniz ilaç ile kurtulmak istemiyorsunuz, traktörle deneddiniz olmadı, çok az ve masraflı yöntemler kalıyor bunu yapabilecek misiniz ?

ferba266 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2012, 15:26   #111
Yeni Üye

sanırım masrafa giremeyiz ama şunu düşündüm sizce olur mu otları boydan biraz budayıp üstlerine naylon örtü serilse sıcak yüzünden yazın yok olmazlar mı

Eski 29-03-2012, 15:28   #112
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Malçlamak en güzel çözüm. Siyah naylon örtülebilir. Veya her türlü biçtiğiniz bitkiyi oraya yığarak otları önlemiş olursunuz.

*değirmenci beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2012, 21:48   #113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi *değirmenci Mesajı Göster

Bu bitkiden bahsediyorsunuz galiba.

Carex Arenaria.

Herbisit(Ot ilacı) kullanmak istememenizin sebebi organik üretim yapmak istemenizmi?

Tarlanız kaç dönüm?

Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2012, 22:27   #114
Yeni Üye

toprağı ilaçlamak istemiyorum bu yüzden mekanik çözümler bulmak istiyordum. Sanırım "malçlama" denilen yöntem uygun olabilir. Ben ankaradayım tarla balıkesirde olduğu için fotoğraf ekleyemiyorum ama şöyle söyliyim otlar o kadar uzun ve sıkki kenarından bakarken diğer taraftaki birisini göremezsiniz ve işin garibi traktörün bile temizlemek için geçerken zorlandığı oldu yardımlarınız için teşekkürler.

Eski 20-06-2012, 13:01   #115
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2012
Smile zeytin ağacı GÜBRE PROBLEMİ VE OT PROBLEMİ

MERHABALAR arkadaşlar
arkadaslar şimdi problemım su ben yaklaşık 2.5 - 3 ay önce zeytin ağacı diktim 432 adet gemlik ilk sorum şu 2.5 ay gıbı çok kısa bir sürede bahçede bir insan boyuna yakın ot oluşmus nasıl olduğunu algılayabilmiş değilim

otlardan dolayı ağaçlar görünmemekte sürdürmeye kalkarsam bana çok pahalıya mal olacak sureklı surdurmez

benım aklımdan da şu geçıyor bu belediyecilerin otları kestiği motorlu tırpanlar varya o tırpan ıle otları kessemde ağaçlarında dibini çapalasam olurmukı surdurmek ıcın ne kadar sağlıklı olur acaba yardımcı olursanız cok sevınırım

daruldarp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 13:57   #116
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Otu kesip öylece bıraksanız daha iyi. Sürdürme işine sonbaharda bakarsınız. Otlar tohuma gitmeden biçmeniz iyi olur.

Eski 30-07-2012, 08:39   #117
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2012
350m2 bahce ve hicbirsey yapamiyorum :(

1,5 sene once evimizi satin aldim, esimde bende bahceleri yesillikleri cok seviyoruz 664m2lik alanin yaklasik 350m2 si bahce, fakat bahcede istenmeyen otlar cok var, 3 farkli cim makinasi ile bicmeyi denedim sonuc husran 3 makinada otlarin kalinligindan ve uzunlugundan duruyor, calismiyorlardi. En sonunda motorlu tirpan makinasi aldim, cok memnunum bahceyi dumduz yapiyor. Gelgelim yabani otlar geri uzuyor. Simdi bana verecegeniz tavsiyeler dogrultusunda o yabani otlardan temmeli veya temmeli olmasa da en uzun vadeli olarak kurtulmak istiyorum ki seneye yazin bahcem meyveliklerle, sebzeliklerle donatilmis olsun. Babam eski toprak! Yillarca koyde, bahcede ekim dikim hayvancilik isleri ile ugrasti, ban demisti ki; "Eline bahce kuragu al, ve topragi kazip alt ust et, yani kazilan toprak uste cimler,otlar ise alta gelsin ki cimler kurusun gubre olur". Babama guvenirim ama, bu is kazma kurekle beni asar. Isten gelip elime kurek alacak kadar caliskan oldugumu sanmiyorum, kaldiki 2 yasindaki cocugum izin vermiyor, elime herhangi bir makina veya alet alsam ya o da yardim edecek veya baba aciyor deyip aglayacak beni calistirtmayacak, kepce dusundum ama bu da nerede ise imkansiz bahcenin 3 tarafi tamamen agaclarla cevrili(cilek, kiraz vi digerleri) kesmeye kiyamiyorum acikcasi, girecelek tek bir yer orasi da yokus asagi 2 metrelik 20-22 derecelik bir egim makina girer mi girmez mi bilemiyorum, yadagim ulke(norvec) de ustanin gelip fiyat vermesi bile parali, iscilik cok pahali...

Ne yapacagimi bilmiyorum, sastim kaldim, aldim elime bahce kuregini, ayaklarla ustune basilandan, yabani otlardan(oyle guclululer ki) kurek topraga saplanmiyor

Sonra su, yukaridaki makinadan almayi dusundum ama oda cok pahali, lira olarak 2000 liraya tekabul ediyor, topragi pacaliyor sanirim bu makina. Elimden geldigince acik olmaya calistim, yardimlarinizi onerilerinizi merakla ve heyecanla bekliyorum.

Sudenur beğendi.
vahitbudak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2012, 09:35   #118
Yeni Üye

Yukaridaki soruma binaen; Roundup veya benzeri urunler kullanacagim, fakat aklima takilanlar var. Puskurtme islemini yaptiktan sonra, tum bitkiler (sararmis cimler, istenmeyen tum otlar vb.) kuruduktan veya oldukten sonra,
1) Istegim sebze tohumlarini ekebilirmiyim? (cherry domates, domates ve salatalik)
2) Istenmeyen otlar ve cimler kuruyup oldukten sonra tekrar cikar mi? Cikarsa da ne kadar sure icersinde cikar?
Roundup veya benzeri urunleri tavsiye edenler var, ama ayrintilarini bulamadim da...

Eski 31-07-2012, 14:59   #119
Ağaç Dostu

Muallim's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Sayın vahitbudak..!

Zor olacak ama...Toprağı çapalayacaksın.Çıkan topraktaki ot köklerini tek tek temizle.

İleriki günlerde çıkan tek tük otu da aynı şekilde çapayla veya elle sökün.

Bu işi günlere yayarak yapın.Bir zaman sonra bahçeniz ottan temizlenmiş olacak.

İlaç kulansanız kökü toprakta kaldığı için ot tekrar çıkacaktır.

Aynı olayı ben yaşadım.

Böyle yaptım oldu.

Başarıkar dilerim

Kolay gelsin.

MeyveliTepe ve Sudenur beğendi.
Muallim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2012, 00:16   #120
Yeni Üye

Sayin Muallim,
Cevabiniz icin tesekkurler. Capa zor olmayacak yukaridaki resimde gorunen makinadan alacagim sanirim, benzini doldur calistir ve sur ilactan vazgectim, ne olur ne olmaz. Hatirliyorum da kucukken babam kazma kurekle yapardi bu isi ve suan bahcelerinde bir tek ot, cim yok, sadece agaclar var. Ilaci almaya gittigimde, satici bana; " Bu ilaci bahce icin onermiyoruz, hele ekim yapacaksaniz hic onermiyoruz" dedi. O an vazgectim... Varsa yoksa eski yontemler... Eski zamanlar da ilac mi vardi da millet bahcesini gul gibi, mis gibi yaparlardi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024