agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Yabancı otlarla mücadele
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen HAKAN_O

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-06-2011, 22:52   #1
Yeni Üye

alba's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2010
Galeri: 1
yabani böğürtlenle mücadele nasıl olur?

Arkadaşlar 4 dönüm arazimin etrafı tel ile çevrili ve bu tele sarlımış halde yabani asma var güzelde üzüm veriyor ancak yabani böğürtlen bu asmaya sarılarak asalak bir yaşam sürüyor ve dallanıyor çok dikenli olduğu için kesmek zor ,nasıl bir mücadele şekli önerirsiniz?
(Arazi datça da veçok güzel sulanıyor)

alba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 00:23   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-01-2010
Sayın Alba,

Önce bağ makasıyla dalları parça parça kesin ardından da kökü testereyle kesersiniz. Ben bu yöntemle temizledim.

Sonul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 00:23   #3
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Çit telinizde asma da olduğuna göre, yabani böğürtlenleri ilk baharda mecburen kesip temizleyeceksiniz. Daha sonra patlayanlara yeni yeşerdiği dönende herbisit ile kurutacaksınız, bu bölgelere su vermemeye dikkat edin.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2011, 00:59   #4
Yeni Üye

alba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sonul Mesajı Göster
Sayın Alba,

Önce bağ makasıyla dalları parça parça kesin ardından da kökü testereyle kesersiniz. Ben bu yöntemle temizledim.
sayın Sonul cevabınıza teşekkür ederim.Bende dediğiniz gibi makasla kesiyorum ancak dikenlerden her tarafım mahvoldu

Eski 28-06-2011, 01:03   #5
Yeni Üye

alba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Çit telinizde asma da olduğuna göre, yabani böğürtlenleri ilk baharda mecburen kesip temizleyeceksiniz. Daha sonra patlayanlara yeni yeşerdiği dönende herbisit ile kurutacaksınız, bu bölgelere su vermemeye dikkat edin.
Sayın lilium cevabınız için teşekkür ederim hepsini dikkate alacağım.

Eski 28-06-2011, 11:15   #6
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Biz alttan kesip kuruyunca direk yakıyoruz fakat işte asma işi bozacaktır. Herbisit uygularken asma köküne dikkat edinde.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2011, 23:25   #7
Yeni Üye

alba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Biz alttan kesip kuruyunca direk yakıyoruz fakat işte asma işi bozacaktır. Herbisit uygularken asma köküne dikkat edinde.
sayın delimus asma olmasa zaten problem yok fakat o kadar iç içe geçmiş vaziyettelerki elimiz kolumuz bağlı.Asma yabani ama en az 4-5 ton üzüm veriyor en iyisi dediğiniz gibi dikkatlice ilaç vermek,teşekkürler

Eski 02-07-2011, 11:08   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Aman ılaç vermeyın
netıcede zehırdır
ben makasla ana köklerını kesıyorum
devamlı buyuyor
ama erken davranım baharda kesebılırsen zarar verecek kadar buyumezler

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2011, 18:13   #9
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Bahçemize komşu arkadaş yabani böğürtlenle mücadele için ilaç atmış, ilaç değdiği yerleri kurutmuş ama diğer dalları yemyeşil yerli yerinde duruyor ama böğürtlene yakın ayva fidanına da ilaç bulaşmış galiba ,yapraklarının bazıları kavrulmuş,bazıları da lekeli lekeli sararmış,inşallah yabani böğürtleni kurutacağım diye ayvadan da olmaz.En iyisi uzun soluklu fiziksel mücadele gibi görünüyor.Eğer bir işçi tutar yabani böğürtlenin dallarını kestirirseniz ana gövdeye de dikensiz böğürtlen aşılasanız olur gibi geliyor bana.Tarımda yabani bitkilerle mücadele ve toprağa belli bir düzen aldırmak zahmetli bir iş ,kolay gelsin diyorum şimdiden...Merak ettiğim bir şey var böğürtlenle iç içe yaşayıp 4-5 ton üzüm yapan asma böğürtlen yok edildikten sonra da aynı verimi verecek mi?Permakültürün araştırma konusu olabilecek bir konu gibi görünüyor.

Düzenleyen yasarugur : 06-07-2011 saat 07:04 Neden: Cümle ekledim
yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2011, 21:46   #10
Ağaç Dostu

Muallim's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Böğürtlenli alanı kazıp çıkan kökleri toplar atarsanız, hele bu işi temmuz, ağustos sıcaklarında yaparsanız, o alanda iki üç ay sulama da yapmazsanız daha iyi sonuç alırsınız. Bu zahmetli bir iş.

Ben zeytin diplerinde bulunan çalıları yok etmek için ilaç kullandım. Çalıyı yok etti. Zeytinlere bir şey olmadı.

Yalnız ilaç satan ziraat mühendisiydi. Durumu anlatım. Sadece çalıları yok edecek ilaç verdi.

Çevremde gelişi güzel, danışmadan ilaç kullanıp zeytinleri de kurutanlar var.

Üstelik asma; çalı ilacına çok duyarlıdır.

Siz ilaç kullanmakta karalıysanız önce Tarım Müdürlüğü ya da Ziraat Odası bünyesinde çalışan ziraat mühendislerine durumuzu anlatın. Ne yapacaksanız sonra yapın.

Kolay gelsin.

Muallim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2012, 19:22   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2009
herbisit kullanımı kolay bir çözümdür ama kalıcı sorunlar bırakabilir helede etrafında bitkiler varsa azda olsa kökünden veya gövdesinden muhakkakki zarar göreceğini tahmin ediyorum çok riskli bir uygulama mümkünse bahçeye hiç sokmamak lazım bende tordon kullandım bazı sıkıntılar yaşadım engüzel mücadele fiziki mücadele olacağını söyleye bilirim

Gezegen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2012, 18:53   #12
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasarugur Mesajı Göster
Bahçemize komşu arkadaş yabani böğürtlenle mücadele için ilaç atmış, ilaç değdiği yerleri kurutmuş ama diğer dalları yemyeşil yerli yerinde duruyor ama böğürtlene yakın ayva fidanına da ilaç bulaşmış galiba ,yapraklarının bazıları kavrulmuş,bazıları da lekeli lekeli sararmış,inşallah yabani böğürtleni kurutacağım diye ayvadan da olmaz.En iyisi uzun soluklu fiziksel mücadele gibi görünüyor.Eğer bir işçi tutar yabani böğürtlenin dallarını kestirirseniz ana gövdeye de dikensiz böğürtlen aşılasanız olur gibi geliyor bana.Tarımda yabani bitkilerle mücadele ve toprağa belli bir düzen aldırmak zahmetli bir iş ,kolay gelsin diyorum şimdiden...Merak ettiğim bir şey var böğürtlenle iç içe yaşayıp 4-5 ton üzüm yapan asma böğürtlen yok edildikten sonra da aynı verimi verecek mi?Permakültürün araştırma konusu olabilecek bir konu gibi görünüyor.

Uyarıcı yazınız çok güzel.
Bana da ilginç geldi. Ama bitkiler değil de bizim davranışımız ve nedenleri))

Yanlışlık yok ise, 4-5- ton üzüm için kaç dönüm tarlaya ihtiyaç duyarız acaba?

Dimyad' a pirinçe giderken bulgurdan olmak ta var işin içinde.

İnşallah sağlıklı bir işlem ile sonlandırılır.

Sağlıcakla yaşayın cümleten inşallah.

Saygılarımla lütfen.

Düzenleyen mrduran : 16-02-2012 saat 18:32 Neden: atasözü düzeltildi..
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2016, 16:32   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2014
Eger asma ile kokleri yakin degilse dibine kaynar su veya oralet dokebilirsiniz. Asmaya zarar vermeden kullanabileceginiz bir herbisit yok. Ben de benzeri bi sorunun cevabini ariyordum ama benim durumum sizinkinden farkli.

flying dragon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2021, 20:28   #14
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
o ilaç yüzünden güzelim dut ağacım kurudu

EmineYıldız beğendi.
HAKAN_O Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2021, 21:38   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2021
Merhaba, bizim de aldığımız tarlanın bir bölümünde yabani böğürtlen çalısı var. Tarlamızın etrafını çitle çevirmek istiyoruz, bundan önce haritacının gelip ölçüm yapabilmesi için bu alanı temizlemek gerekiyormuş. Yaklaşık 50 metrekarelik bir alan gibi düşünün, oldukça fazla bir alan. Bu alanı kepçe ile temizletmek mümkün müdür? Kepçe ile temizlenirken toprağı çok derinden alacağı için tarlanın bir bölümünde çukurlar oluşacak sanıyorum. Benim sorum; bu büyüklükteki bir alandaki böğürtlen için ne yapılabilir? Bu tür konularda hiç bilgimiz olmadığı için vereceğiniz değerli bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

RüzgarlıBahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024