agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Yabancı otlarla mücadele
(https)

Beğeni Düzeni33Beğeniler
  • 3 Gönderen ligustrum
  • 2 Gönderen Çamtepe
  • 1 Gönderen selim_50
  • 7 Gönderen Balıkcı
  • 1 Gönderen epsody
  • 1 Gönderen ugurtelefon
  • 2 Gönderen bahceli
  • 7 Gönderen tuvana-t
  • 2 Gönderen Kiraz
  • 3 Gönderen limon_sever
  • 1 Gönderen kgursan
  • 1 Gönderen Nefin Nur
  • 2 Gönderen Memento

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-02-2011, 11:43   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Galeri: 2
Küçük bir bahçede yabani otları temizleme

Selamlar arkadaşlar.
Nihayet uzun süredir niyetlendiğim ama bütçemi yeni ayarlayabildiğim arsayı satın aldım.500m.kare bir yer.Hemde evimin bitişiğinde.
Teras bahçemden toprak bahçeye terfi ettim.

Sorun şu;
5-6 yıldır buraya adım atılmıyor.Muhteşem orman olmuş.Elektrikli tırpan makinalarından aldım.Epeyce uğraştım.Otların üzerinden kesiyor.Ama gelgelelim öyle bir ot bürümüş ki makinanın yapacağı birşey kalmıyor.Ben buraya çok etkili ot ilacı atsam ne olur?? Otları çürütür mü? İlaç ne zamana kurutur çürütür??
Sonuçta bahçenin bir kısmını ekip biçmek için kullanıcam.İçeride ceviz,zeytin,karadut,incir ve asma gibi ağaçlar da var.Ot ilacı bunlara hasar verirmi??

ugurtelefon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2011, 04:06   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Sayın uğurtelefon; Bahçenin otlarını ağzı bilenmiş çapa ile kazıyabilirsin.
Bilahare bellemen iyi olur.
İlaç atman bu sitenin genelinin ruhuna hitap etmiyor.
Sistemik etkili ilaçlar atarsan duruma göre ağaçların zarar görür.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2011, 07:20   #3
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Merhaba,

Bir iki önerim olacak: Bahçeniz küçük olduğu ve etrafında başka evler olduğunu anladığım için ceviz gibi büyük ağaçlardan kaçınmanızı öneririm. Bu bağlamda zaten en fazla 2-3 tane ceviz dikebilirsiniz.Eğer ki etrafta başka ceviz yoksa tozlaşma sorunu yaşayabilirsiniz üstelik.

Bir bahçe çapa motoru kiralama şansınız olabilirse tırpanla otların toprak üstü kısımlarını alıp temizledikten sonra kalan ot köklerini bu makine yardımı ile temizleyebilirsiniz. Hem de bir nebze fidan dikimine bahçeyi hazırlamış olursunuz.

Yabani otlar sizi senelerce yalnız bırakmayacaktır. Hele hele ayrık otu varsa bahçenizde ot ayıklama işiniz senelerce devam edecektir. En geç çiçeklenme dönemine otları çapa makinası ile toprağa karıştırırsanız yeşil gübre vazifesi de görür hem de tohumlar oluşmadan mücadeleyi yaptığınız için seneye işiniz daha kolaylaşır.

Ancak bence otları düşman olarak görmemek lazım. Bu siteyi etraflıca incelerseniz permakültür gibi başlıklar altında doğa ile uyumlu nasıl bahçecilik yapılır konularında çok güzel bilgiler bulabilirsiniz. Tavsiye ederim.

Saygılarımla,

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2011, 08:45   #4
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın uğur telefon;
500 m2 küçük bir alan, otları tırpanladıktan sonra bir işçi bir günde bel ile beller,anlattığınıza göre otlar artık çok yıllık olmuşlar, ilaç sadece üst kısmını öldürür, kökler kaldığı sürece yine çıkar, en iyisi derince çapalamak veya bellemek,
kolay gelsin;

mazda_ozan beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2011, 11:55   #5
Ağaçsever

Kirmit's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Sn ugurtelefon,
Bahçe terfiniz hayırlı olsun. Biz de öyle bir terfi aşamasındayız ve otlarla birlikte kalınlaşmış çalılıklarla da uğraşıyoruz. Otlar da büyüyünce kesilmesi zorlaşıyor biliyorum. Biz iki büyük dal budama makası aldık, çalılık türü bitkileri onlarla temizliyoruz. Otlar için çapa ya da çapa makinesi olabilir.

Arkadaşların önerdiği gibi çabucak temizlettirebilirsiniz ya da bizim gibi bunu eğlence ve spor haline getirebilirsiniz. Bahçeniz olunca yabani otlarla sürekli uğraşılıyor diye biliyorum ama diğer yandan arkadaşların dediği gibi zenginlik ve gübre kaynağı. Bir de malçlamadan bahsediliyor, hem yabani otlar için hem de toprağın nem ve ısı ayarı için sanıyorum. Bir göz atın isterseniz bu başlığa da:

Ağaç kabukları ve Talaş

Bahsettiğiniz çürütme ilaçlarının içeriğini bilmiyorum ama biz mümkün olduğunca, yan bahçelerin bile kimyasal ilaçlarından nasıl etkilenmeyiz derdindeyiz. O otları çürütüp, kompost gübre yapımında kullanmanın mümkün olduğunu biliyorum, gübre konularında detaylı anlatılmış.

Düzenleyen Kirmit : 21-03-2011 saat 12:01 Neden: ekleme
Kirmit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2011, 13:12   #6
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Önce hayırlı olsun diyelim.

Yabani otlara gelince, yıllarca tek tek ayıklayıp yok etmeye çalıştığımız otların herbirinin şifalı otlar olduğunu öğrenmek içimizi burkmuştu.

Ayaklarımıza batan korkunç dikenler (Tribulus Terrestris), her tarafı kaplayan, çocukluğumuzda muhallebici kaşığı diye adlandrırdığımız çoban çantası , değdiği yeri dalayan ısırganlar, sarı kantaron hatta ayrık otu ve diğerleri.

Hepsinden özür diliyorum, layık oldukları saygıyı göstermeyip aksine onları düşman sandığım için.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2011, 13:49   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Yabani dediğiniz otlar, toprağınızın öz evlatlarıdırlar.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ugurtelefon Mesajı Göster
Selamlar arkadaşlar.
Sorun şu;
5-6 yıldır buraya adım atılmıyor.Muhteşem orman olmuş.Elektrikli tırpan makinalarından aldım.Epeyce uğraştım.Otların üzerinden kesiyor.Ama gelgelelim öyle bir ot bürümüş ki makinanın yapacağı birşey kalmıyor.Ben buraya çok etkili ot ilacı atsam ne olur?? Otları çürütür mü? İlaç ne zamana kurutur çürütür??
Sonuçta bahçenin bir kısmını ekip biçmek için kullanıcam.İçeride ceviz,zeytin,karadut,incir ve asma gibi ağaçlar da var.Ot ilacı bunlara hasar verirmi??
Arkadaşım ugurtelefon; Önce almış olduğunuz toprağınız hayırlı olsun, ama siz toprağınız için hiç hayırlı bir iş düşünmüyorsunuz, bu size peşinen söylerken yaptınız bu hareketin sonuçlarını kestiremediğiniz belli oluyor, sonradan diyeceksinizki keşke benim bu düşüncelerimi eleştirerek kınayan bir kişi olsaydı da bu hataya düşmeseydim sözünün yaşanmaması için size bu konudaki billgilerimi paylaşma ihtiyacı içinde uyarmak istiyorum.

Arkadaşım yabani diye nitelediğimiz bu otlar esasında toprağımızla barışık ve işbirliği içinde dayanışmanın bir göstergesidirler, doğanın bu güzel oluşumuna tepki göstermeniz toplumumuzun genel davranış biçimidir, ama bizler gerçekçi olmak zorundayız.

Burada yapılacak işlerin başında öfkenin kuralları içinde olmadan bu otların istilacı gibi görünen toprağımızdaki bu gelişmişliklerini durdururken, adeta doğa katliamı anlayışı içinde olmadan sağlamanın yolları vardır düşüncesi içinde bu işi aceleye getirip öfkeyle kalkan zararla oturur durumuna düşmek istemiyorsak bir kere öncelikle kimyasallara bulaşma acizliğini göstermememiz gerekir.

İşi kimyasal yöntemle sonuç alma devrinin geçtiğini hatırlatırım, sizin bu işi zehirlerle hallederim düşüncesi bir yerde anız yakma ile eş değer olarak topraklar ve çevre üzerinde onarılamıyacak zararlara sebebiyet verecektir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kirmit Mesajı Göster
Sn ugurtelefon,

Bahsettiğiniz çürütme ilaçlarının içeriğini bilmiyorum ama biz mümkün olduğunca, yan bahçelerin bile kimyasal ilaçlarından nasıl etkilenmeyiz derdindeyiz. O otları çürütüp, kompost gübre yapımında kullanmanın mümkün olduğunu biliyorum, gübre konularında detaylı anlatılmış.

aziztoprak beğendi.
epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2011, 12:38   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Galeri: 2
Öncelikle herkese cevap,uyarı ve bilgilendirme için teşekkür ederim.

Geçen 1 ay içerisinde ilk olarak orman halini almış bahçeyi islah etmek ile uğraştım.İçerisindeki ağaçların hepsini uygun ölçüde budadım.Fire vermemeye çalıştım.Bakımsız geçen zaman içinde ağaçlardan kopan dalların toprağa düşerek neredeyse bütünleşmeye başladığını gördüm.Tek tek tüm dal,kütük,şişe,tuğla vs. gibi nekadar yabancı madde varsa hepsini topladım.
Önce orak ile biçmek için uğraştım,başedemedim.Elektrikli yüksek güçlü misinalı tırpan ile denedim.Baktımki elektrikli tırpan otları kıyma gibi yapıyor, ''neden ben buraya ilaç atayım ki,bu ot kıymaları organik gübre olur'' diye düşündüm. Sanırım bilmeden doğru düşünmüşüm.
Dümdüz topraktan bir bahçe olmasındansa,yemyeşil tabanlı bahçe gibi bir bahçe fikri bana daha güzel geldi.Ot ilacıyla mücadele etmek daha kolay bir kaçış yolu.Bu şekilde biraz daha fazla yorucu oluyor ama ne yapalım, gülü seven dikenine katlanır.Öyle değil mi??

aziztoprak beğendi.
ugurtelefon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2011, 22:38   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2011
ot ilaçaları

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ugurtelefon Mesajı Göster
Selamlar arkadaşlar.
Nihayet uzun süredir niyetlendiğim ama bütçemi yeni ayarlayabildiğim arsayı satın aldım.500m.kare bir yer.Hemde evimin bitişiğinde.
Teras bahçemden toprak bahçeye terfi ettim.

Sorun şu;
kullanacağız kimyasalların nerede vede nasıl kullanılması hususunda hata yaparsanız telafisinin olmadığını söyleyebilirim.önerim şu roundup star adlı ot ilacı kırk yıllık bir zeytin ağacı dahi kökünden kurtabilecek şekilde bir formülasyona sahitir.ayrıca yeşil aksamın oluştu dönemlerde ayrık sarmaşık kamış ve diğerleri üzerinde kullanın.10lt lik bir ilaçlama makinasının içine yarım litre yeterli gelcektir.ilaçlamadan sonra 10 15 gün otlara çapalam yapmayınız

sondokunuşm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2012, 14:05   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2012
Bahçeme bir yıl önce toprak getirtmiştim. Toprağın içinde yer yer ayrık otu da geldi malesef. Şu ana kadar bahçenin sadece 4'te birinde yoğun olarak bulunan ayrık artık yayılmaya başladı. Önce lokal müdahale ile işe başladım. Bel ile toprağı kaldırıp, elimle ayrıkları kökleriyle berabar çıkardım. Ama saatlerce uğraş sonunda sadece birkaç metrekare yeri bitirebildim. Ama ayrık bulunan yüzey çok daha büyük, yani böyle olacak gibi değil. Sonunda internette ve bu forumdaki mesajlardan roundup ilacını buldum ve ayrık otunun en yoğun olduğu yerlere uyguladım. Resimlerle ilacın işleyişini belgeleyeceğim

bahceli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2012, 14:16   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2012
Bu arada ayrık otunun kökü aynı zamanda şifalı bitki imiş Ayrıkla başa çıkamazsam, köklerini kurutup çayını içeceğim artık...

Ayrık ile ilgili merak ettiğim birşey var, bakalım sizlerin yorumu ne olacak bu konuda; Bahçeye gelen toprak son derece sıkı ve killi bir toprak idi. İlk bellemede epey ızdırap çektim. Bahçenin bir bölümündeki ayrık otlarını çıkarırken farkettim ki ayrık otu bu sert toprağın bile her yerine girmiş. Toprağı gevşetmede ve havalandırmada ayrığın faydalı olduğunu söyleyebilir miyiz?

bahceli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2013, 15:05   #12
Yeni Üye

tuvana-t's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2010
Ben de aynı sorunu yaşıyorum. Bu yıl baş etmenin yolunu buldum sanırım. Öncelikle bahçemi bölgelere ayırdım. Sonra her bir bölgeyi derinden belledim. Bellenmiş kısımların üzerine gazete kağıdı serdim ve gazetelerin üzerine tekrar toprak örttüm ve bu toprağa da ekmek istediğim çiçek, çim vb. lerini ektim.
Gazete kağıdı çürüyüp toprağa karışıncaya kadar orada başka ot çıkmasını dolayısıyla da tohum yaymasını engelliyor. ( Bunu bir köylüden öğrendim)... Sonucu görmem için en az bir yıl gerekiyor ama o köylünün bahçesini gördüm, sonuç gerçekten inanılmazdı...

tuvana-t Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2013, 20:19   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2013
Çok doğru demişler ilaç bu sitenin ruhuna hitap etmiyor yabani otun resmini çekip bize gönderirseniz yardımcı olabiliriz veya adını biliyorsanız bize söyleyin öyleki bazen yabani otlar değerlendirilebiliyor

Venus Flytrap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2013, 03:15   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahceli Mesajı Göster
Bahçenin bir bölümündeki ayrık otlarını çıkarırken farkettim ki ayrık otu bu sert toprağın bile her yerine girmiş. Toprağı gevşetmede ve havalandırmada ayrığın faydalı olduğunu söyleyebilir miyiz?
Sayın bahceli.

Bana göre toprağı gevşetmede ve havalandırmada ayrık otu, akla gelebilecek son ihtimal bile olamaz. Bu biraz bana bir gram bal tadabilmek için 1 ton keçibonuzu yemeğe benzer gibi geldi.

Saygılarımla.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2014, 13:40   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Yabani otlarla mücadelede sirke+tuz+bulaşık deterjanından oluşan bir karışım uygulasam başarlı olabilir miyim acaba?

serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2014, 15:53   #16
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkanhoca Mesajı Göster
Yabani otlarla mücadelede sirke+tuz+bulaşık deterjanından oluşan bir karışım uygulasam başarlı olabilir miyim acaba?
Yabani otla birlikte, yabani olmayana, toprağa da zarar verirsiniz. Toprak canlı olmalı ki, üzerinde canlı yaşasın

serkanhoca ve bahcedenn beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2014, 17:14   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2014
Herkese selamlar

Öncelikle sitenin ilaçsız yetiştiricilik ruhunu takdir ediyorum. Bende işlerimin küçük bir yerinde özellikle yerli tohumlar kullanmak istedim aynı mantıktan ama 2-3 yıldır el degmeyen bahçede adam boyuna gelmiş yabani otlari 3-4 gün derinden çoğunun kökünü alacak şekilde çapaladim ama köyden fideler erken gelince bellemeden ektim domatesin aşağısından kalan yeri belledikce çokça ayrık otunun olduğunu farkettim . Acaba domateslerin etrafini bellesem bir zararı olurmu çapalama yapmamamin gelişime çok engeli olur mu?

Birde capayla toprağı ters düz ederek küçük bitkileri toprağa gömdüm kaç günde çürüyüp toprağa karışır?

Bu aralar edirne bol yağışlı olduğundan yağışsız geçen 2 günün ardından tamamını bellemeyi düşünüyordum sizce tam verim için ne yapmalıyım

Son olarak her toplamda yarım veya tam kasa çilek almam için kaç fide dikmeliyim saygilar

Cep telefonu ile yazdım imla hataları için Kusura bakmayın

kypdk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2014, 16:16   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-05-2014
Red face Dev Köklü Yabani Ot

Çok nadir de olsa tıpkı ben gibi yıllardır bakılmamış bir bahçeyle karşılaşabilirsiniz ben söz ettiğim bahçeyi bel küreği ile temizleyecektim ancak iki apartmanın gölgesi altında kalıyor bu yüzden kendime başka bir yer seçtim

evet böyle rezil bi bahçeyi düzeltmenin yollarından biri bel küreğidir on yıl boyunca kökünden alınmamış yabani otun kökü şeker pancarı gibi olur bu yüzden küçük bahçe aletleriyle sökmek güçtür

ikinci yolumuz küçük bahçeler için geçerlidir büyük bahçeler için epey maliyetli olur market veya temizlik yerlerinden tuz ruhu alın bu çok seçkin bir bitki çürütme aracıdır çok yaygın değildir büyük ağaç köklerini sökmeden önce kullanılır özellikle yağmurlu havalarda dökmenizi tavsiye ederim bütün şişeyi boşaltmanıza gerek yoktur

Emir Özkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2014, 16:31   #19
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Tuz ruhu döktüğünüz toprakta hiç birşey yetişeceğini sanmıyorum. Otlardan çok toprağı öldürürsünüz.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2014, 01:29   #20
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Bence 500 m2 yer büyük değil. 2 işçi çatal bel ile 2 günde hem toprağı kabartır, hem otları kökleriyle sökerler. temizlerler. Sonra da istediğiniz ürünü rahatça ekebilirsiniz.

bence makinaya, çapaya ot ilacına vs. girmeyin. otları köküyle çıkarmazsanız budanmış gibi olur daha gür çıkabilir.

YeniGine beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2014, 02:01   #21
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Yabani otlar; ben de dertliyim. Fakat hep yok soğanlar, yok fideler, yok var olan bitkiler yüzünden bir türlü şöyle kökten bir temizlik yapamıyorum hiçbir zaman. Yol Allah yol. Ve Sayın kgursan aynen sizin dediğiniz gibi buduyorum ve daha gür çıkıyorlar.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2014, 18:46   #22
Ağaçsever

yabani otlardan kurtuluş

yabani ot temizlemeye bayılırım ben genellikle direk bel küreği ile toprağı kabartıp yabani otları toprak altına atarım. Sizin bahçe 500m olduğu için size orak **** tırpan ile otları kısaltıp tırmık ile toplayıp sonra toprağı çapa veya bel küreğiyle kabartmanızı öneriyorum

Eski 03-06-2014, 18:52   #23
Ağaçsever

ayrıca apartman bahçesindeki yabani otları sökmeye kalktım hava yağışlıydı kökü çapa ile söktüğümde gözlerime inanamadım. kolum uzunluğunda bir kök ile karşılaştım. Kökün olduğu yerde 3-5 cm çapında bir delik açıldı ve içinde bir pet şişeyi dolduracak kadar su vardı bunu yapalı 6 ay oldu ve hala oradan ot çıkmadı...

Eski 03-06-2014, 18:54   #24
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Tuz ruhu döktüğünüz toprakta hiç birşey yetişeceğini sanmıyorum. Otlardan çok toprağı öldürürsünüz.
eğer kökün dibine az miktarda dökersek bir şey olmuyor. Dezavantajını tastiklemediğim şeyi yazmam

Eski 27-06-2015, 01:28   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tuvana-t Mesajı Göster
Ben de aynı sorunu yaşıyorum. Bu yıl baş etmenin yolunu buldum sanırım. Öncelikle bahçemi bölgelere ayırdım. Sonra her bir bölgeyi derinden belledim. Bellenmiş kısımların üzerine gazete kağıdı serdim ve gazetelerin üzerine tekrar toprak örttüm ve bu toprağa da ekmek istediğim çiçek, çim vb. lerini ektim.
Gazete kağıdı çürüyüp toprağa karışıncaya kadar orada başka ot çıkmasını dolayısıyla da tohum yaymasını engelliyor. ( Bunu bir köylüden öğrendim)... Sonucu görmem için en az bir yıl gerekiyor ama o köylünün bahçesini gördüm, sonuç gerçekten inanılmazdı...
gazete kağıdı yöntemi işe yaradı mı gazete kağıdının üzerine yine aynı topraktan mı ektiniz yoksa başka yerden ot tohumu olmayan bir toprak mı getirdiniz

bahcekurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2015, 16:34   #26
Ağaç Dostu

Nefin Nur's Avatar

Giriş Tarihi: 09-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Balıkcı Mesajı Göster
Önce hayırlı olsun diyelim.

Yabani otlara gelince, yıllarca tek tek ayıklayıp yok etmeye çalıştığımız otların herbirinin şifalı otlar olduğunu öğrenmek içimizi burkmuştu.

Ayaklarımıza batan korkunç dikenler (Tribulus Terrestris), her tarafı kaplayan, çocukluğumuzda muhallebici kaşığı diye adlandrırdığımız çoban çantası , değdiği yeri dalayan ısırganlar, sarı kantaron hatta ayrık otu ve diğerleri.

Hepsinden özür diliyorum, layık oldukları saygıyı göstermeyip aksine onları düşman sandığım için.
iyi günler sayın Balıkçı,

evime çok yakın bir mandıra var ve çok fazla sinek oluyor, İbrahim Saraçoğlu bir programda çobançantası bitkisinin olduğu yere sineklerin gelmediğini söylemişti, sizden ricam eğer bahçenizde bu bitkiden varsa tohumundan gönderebilir misiniz, internet üzerinde baktım ama maalesef bulamadım, yardımcı olursanız sevinirim

K4GE beğendi.
Nefin Nur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2016, 13:17   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Sa arkadaşlar.. Bilgilerinize ihtiyacım var. Yeni ev aldım (allah herkese nasip etsin inşallah) ve küçük olmak üzere önde ve arkada 2 bahçe var.ve normal zemin toprak var fakat Ben kısmet olursa çim ekmek isyorum. Ben bu toprağın üzerine direk kırmızı toprak mı sermem lazım yoksa bu toprağa herhangi bir işlem yapmam lazımmı?? Çok acemiyim bahçe konusunda. Bu konuda a bilgisi olan abilerimden kardeşlerimden yardım rica ediyorum. Sağolun.

eaglec ve tarla kuşu beğendi.
Memento Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2016, 05:00   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Memento Mesajı Göster
Ben kısmet olursa çim ekmek isyorum. Ben bu toprağın üzerine direk kırmızı toprak mı sermem lazım yoksa bu toprağa herhangi bir işlem yapmam lazımmı?? Çok acemiyim bahçe konusunda. Bu konuda a bilgisi olan abilerimden kardeşlerimden yardım rica ediyorum. Sağolun.

Çim konusunda çok geniş deyim ve tecrübeler paylaşılmış bu konuda. Okumanızı önerirm.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2016, 19:37   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2015
arkadaşlar karasal iklimde yetişebilicek en istilacı bitki hangisi bililendirirseniz sevinirim

Sebastiyan_467 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
güçlü kök nasıl çıkarılır

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024