agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Vegan ve Vejetanyen
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 2 Gönderen sefasevika
  • 1 Gönderen its_just_a_ride

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-11-2020, 00:59   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2019
Vegan adaylarının merak ettikleri

Öncelikle forumda bu kategoriyi görmek sevindirdi
Yaklaşık 2 yıldır vejeteryan besleniyorum ve veganlığa geçiş için iyice hazır durumda hissediyorum.
Birkaç hususta sorum olacak, bilgisi olanlar lütfen cevaplayabilir mi?

• Bitkisel olarak halledemeyeceğim tek konunun B12 konusu olduğunu öğrendim. Başka var mı?
  • B12 takviyesini nasıl alıyorsunuz, öneriniz yöntem hangisidir?
  • Herhangi bir üründen vazgeçerken bağımlılık düzeyini nasıl aştınız? Mesela peynirsiz kahvaltı nasıl mümkün oluyor?
  • Beslenme haricinde giyim, temizlik vs. konularına dikkat etmekte zorlanıyor musunuz?

bbeyzayavas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2020, 20:30   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bbeyzayavas Mesajı Göster
Öncelikle forumda bu kategoriyi görmek sevindirdi
Yaklaşık 2 yıldır vejeteryan besleniyorum ve veganlığa geçiş için iyice hazır durumda hissediyorum.
Birkaç hususta sorum olacak, bilgisi olanlar lütfen cevaplayabilir mi?

• Bitkisel olarak halledemeyeceğim tek konunun B12 konusu olduğunu öğrendim. Başka var mı?
  • B12 takviyesini nasıl alıyorsunuz, öneriniz yöntem hangisidir?
  • Herhangi bir üründen vazgeçerken bağımlılık düzeyini nasıl aştınız? Mesela peynirsiz kahvaltı nasıl mümkün oluyor?
  • Beslenme haricinde giyim, temizlik vs. konularına dikkat etmekte zorlanıyor musunuz?
1)Aminoasitlere dikkat etmelisin. Ayrıca kansızlık da çok sık rastlanıyor. Günlük menü yapıp her şeyi ölçülü biçimde almayan bi navegan isen ileride yine sorun yaşayabilirsin. Yani veganlığa indirgemeden protein, aminoasit, magnezyum, selenyum gibi önemli görülen ne var ise bunları tüketmeye özen göstermelisin.

2)Değerlerine bağlı, eğer çok düşük ise başta iğne ile başlaman gerekiyor. Çok düşük değil ise hap, bant en sık tercih edilen yöntemlerdir. Yalnız hap alımı mide ve bağırsaklarda emilimden dolayı sıkıntı yaratabiliyor.

3)Alternatifi olmayan az ürün var. Mesela peyniri, sütü, yoğurdu bitkisel olarak yapmak çok kolay Bademden, cevizden, yulaftan, pirinçten, nohuttan vb. yapabilirsin. Çok bağımlısı olduğunun alternatifi yoksa bence sadece ona özel ayrıcalık tanıyarak tüketmeye devam edip alıştıra alıştıra bırakabilirsin.

4)Şahsen çok dikkat etmiyorum.

malina ve bbeyzayavas beğendi.
sefasevika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2020, 23:30   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sefasevika Mesajı Göster
1)Aminoasitlere dikkat etmelisin. Ayrıca kansızlık da çok sık rastlanıyor. Günlük menü yapıp her şeyi ölçülü biçimde almayan bi navegan isen ileride yine sorun yaşayabilirsin. Yani veganlığa indirgemeden protein, aminoasit, magnezyum, selenyum gibi önemli görülen ne var ise bunları tüketmeye özen göstermelisin.

2)Değerlerine bağlı, eğer çok düşük ise başta iğne ile başlaman gerekiyor. Çok düşük değil ise hap, bant en sık tercih edilen yöntemlerdir. Yalnız hap alımı mide ve bağırsaklarda emilimden dolayı sıkıntı yaratabiliyor.

3)Alternatifi olmayan az ürün var. Mesela peyniri, sütü, yoğurdu bitkisel olarak yapmak çok kolay Bademden, cevizden, yulaftan, pirinçten, nohuttan vb. yapabilirsin. Çok bağımlısı olduğunun alternatifi yoksa bence sadece ona özel ayrıcalık tanıyarak tüketmeye devam edip alıştıra alıştıra bırakabilirsin.

4)Şahsen çok dikkat etmiyorum.
Öncelikle tüm cevaplarınız için teşekkürler.
B12 değerleri çok düşük olmadığı için dil altı haplar ile başlamayı düşünüyorum. Diğer konularda ikna olacak gibiyim. Herhangi bir sorum olur ise ekleme yaparım.

bbeyzayavas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2021, 02:37   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bbeyzayavas Mesajı Göster
Öncelikle tüm cevaplarınız için teşekkürler.
B12 değerleri çok düşük olmadığı için dil altı haplar ile başlamayı düşünüyorum. Diğer konularda ikna olacak gibiyim. Herhangi bir sorum olur ise ekleme yaparım.
İlk yıllarda sorun yaşanmıyor ancak değerlerin fazla düşerse toparlamak çok zor oluyor, lütfen dikkat et. Hatta ilk dikkat etmen ve takip etmen gereken konu b12 olmalı Bazı aminoasitlerde sadece belirli bitkilerde bulunuyor, bu bitkilerin tohumları ve yağları haricinde de çözüm malesef ki yok

Yaklaşık 7 yıldır vejetaryenlik ile başlamış kısa bir süre sonra vegan olmuş birisiyim. İstediğin zaman soru sorabilirsin, bilgim dahilinde ise her zaman cevap vermek isterim yeter ki insanlar vegan olsun

sefasevika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2021, 13:22   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-10-2020
Canlıların canlılar ile beslenmesi doğanın en önemli kanunlarındanken. Bu şekilde doğaya karşı gelmek nenden anlayamıyorum

umityesil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2021, 00:50   #6
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umityesil Mesajı Göster
Canlıların canlılar ile beslenmesi doğanın en önemli kanunlarındanken. Bu şekilde doğaya karşı gelmek nenden anlayamıyorum
Endüstriyel hayvancılığın başta küresel "ısıtma" olmak üzere dünya'da yarattığı olumsuz sonuçlar ortada. Kendiniz avlayıp yiyorsanız orasını bilemem ancak mevcut sistemde hayvan tüketmenin yarattığı tahribat tartışmaya kapalı.

Etik kısmına girmiyorum bile.

sefasevika beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2021, 11:50   #7
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Bu başlığı görünce çok sevindim.
Bilinçli olmak çok güzel.
Son zamanlarda gördüğüm en eğitici film,

Oscar ödül törenindeki konuşması ve diğer vegan aktivitelere katılımıyla göz dolduran
Joaquin Phoenix’ in seslendirdiği bir yapıt.
Yer yer o kadar duygu yüklü ki gözlerim doldu.
Gözlerinizi açın, sıkıca kapatıp görmezden geliyorsunuz biliyorum.
Açın ve bakın, Türkçe altyazılı.
Bastığınız dalı kesip üstünde tepinip tükürmeyin.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
b12, vegan, vejeteryan

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024