agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Vegan ve Vejetanyen
(https)

Beğeni Düzeni241Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-09-2017, 12:43   #91
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Bir de Gary Yourofsky var, hayvan hakları aktivisti.
Damak zevkinizi değil vijdanınızın sesini dinleyin.

https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=8ocqCy0qEkA

“insancıl kesim diye bir şeyin gerçek olabileceğini düşünüyor musunuz? sizce insancılın tanımı ne? mezbahalarda psikolojik ve fiziksel suistimal, işkence, parçalama ve cinayetin dışında hayvanların başına ne geldiğini düşünüyorsunuz? göbeklerinin gıdıklandığını ve popolarına şaplak indirildiğini mi zannediyorsunuz ? ve eğer insancıl kesim diye bir şey olduğunu düşünüyorsanız merak ediyorum insancıl tecavüz diye bir şey olduğuna da inanıyor musunuz? insancıl çocuk tacizi? insancıl kölelik? peki ya insancıl soykırım? aslında size göre soykırımın tanımı nedir? insanların topluca katledilmesi mi yoksa masumların topluca katledilmesi mi? ben masumların katledilmesi olarak düşünüyorum. bu da bizi en büyük hayvan soykırım katliamına getiriyor.”
Muazzam bir konuşma gibi duruyor. Teşekkürler paylaşım için.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2017, 15:36   #92
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
İnsanlığın diğer hayvanları evcil hayvan, gıda, giysi, eğlence ve bilimsel araştırma malzemesi olarak kullanmasıyla ilgili yapılmış bir belgesel filmdir.
Eğer türümüzün diğer türleri nasıl kullandığını öğrenmek istiyorsanız, Earthlings' i sonuna kadar izlemenizi öneririm.

.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2017, 15:11   #93
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

24-27 Eylül 2017 tarihlerinde Amerika’da, Kaliforniya’da Uluslararası Bitkisel Beslenme Konferansı yapıldı.
Dünyanın dört bir yanından 1000’e yakın sağlık profesyonelinin katıldığı konferanstaki çeşitli sunumlarda öne çıkan başlıkları bu linkte bulabilirsiniz.
Bir Karatay değiller tabi, ama onlar da kendi çaplarında doktor

Uluslararası Bitkisel Beslenme Konferansı'nda neler konuşuldu? | Vegan Diyetisyen

Orijinal metinler bu linkte

http://pbnhc.com/conference-faculty

Eski 09-10-2017, 16:26   #94
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Sadece merakımdan sorguluyorum.

bu konferanstan hayvansal ürünler olmadan insanlar daha uzun ve sağlıklı yaşar deniyor gibi bir anlam çıkıyor. bu döneme kadar sağlıklı dinç yaşayan insanlara soruyorlar. hepsi ağız birliği etmiş gibi her sabah yoğurt yerdim. çalışırdım(spor) ve erken uyanırdım diyor.

vegan olanlar için kınama ya da yanlış anlaşılsın istemem. bu hayvansal ürünlerin şu ana kadar hiç sağlıksız olduğunu görmedim. şöyle bir kavram var tabi ki ben ona inananlardanım: her şeyin fazlası zarar. sayın süzi dilara bir nevi katliam olarak söylemiş ancak hayvanlarda bitkiler gibi çok hücreli canlılar. dolayısıyla tüketim için aynı ölçüde tarafsız bakılırsa hayvansal ürün tüketimini engellemek gereksiz olmakta.

hayatımda 1 tane vegan kişi tanıdım. dünyanın en ilginç insanı gibi gelmişti. hatta şu kadarını söyleyim kesinlikle sağlıksız kaldığını düşünüyorum.

hayvansal ürünleri sevmemek farklı ancak bu konferansta hiç bir şekilde hayvansal ürünler tüketmeyin algısı kesinlikle yanlış diye düşünüyorum.

vegan kültürü biraz da zengin kültürü gibi geliyor. yani dünyadaki tüm lezzetleri taddık birazda bunu deneyelim türünden. aslına bakarsanız sürekli soya fasulyesi ya da bunun gibi besinler tüketmek damak tadını kötü etkiler kanaatindeyim. (bu paragrafı lütfen yorumlamayın içsel yorumum)

bu düşüncelerimi konuyu gördüğümde gerçekten çok ilginç geldiğinden paylaşmak istedim.

aslına bakarsanız böyle insanları tanımak yeni bir kültürü tanımak gibi çok ilginç geliyor.

Jezebel beğendi.
Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2017, 19:28   #95
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Her kes dilediğini düşünebilir.
Düşündüğü şekilde davranır, yaşar ve ölür.
Hepçillik matah bir şey olsaydı şu an tüm et yiyenler sağlıklı, kansersiz, inmesiz, kalp sorunsuz ve obezitesiz (ve diğer hastallıkları saymıyayım) bir toplum olurduk. Ve ayrıca merhametli bir toplum.
Ama öyle değil, hastalıklar, şiddet kol geziyor. Hayvanı kurban eden rahatca insan kavası da uçuruyor.
Demekki anadan, atadan ezberlediklerimiz yanlış.
Kulaktan dolma bilgilerimiz hatalı.
Kedi yavrusuna gösterdiğimiz merhameti kuzuya da gösterip onu kuzu şiş yapmamalıyız.
Veganlar böyle düşünüyor. Düşündükleri gibi de yaşıyorlar.
İnsanların sağlık durumu pozitif bilimsel verilere bakarak değerlendirilir.
30 yıllık hekim bile bir kişi hakkında görüş bildirmeden önce muayene eder, tetkik yapar. Kimin sağlıklı olduğu bilgisi malüm olmaz insana.
Münecimseniz tabi orası başka
Dua ve bedduaya inanıyorsanız korkmalısınız da, etini yedikleriniz size hayır dua etmiş olamazlar.
Enerjim ve vaktim ziyan oldu yine.
Selametle.

Eski 10-10-2017, 07:51   #96
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
sayın jezebel

düşünceleriniz benim içinde değerli. ancak söylenenlerle kimseyi ikna etme gibi gayretim olmamaktadır ayrıca sizinde olmamanız gerektiğini savunuyorum.
siz inandığınızı karşı tarafa öyle ya da böyle dayatıyorsunuz biz de inandığımızı o şekilde yapıyoruz. sorgulamamdaki maksat sizin de dediğiniz gibi dua ve beddua ya inanıyorsunuz ancak inanç yönünden bakarsanız kuzuyu kesmek, tavuğun yumurtasını yemek katliam değil bir döngüdür; kanaatindeyim.

örneği direkt olarak kendimden vermek istiyorum et ve süt ürünleri tüketmem hayvanlara karşı göstermiş olduğum hassasiyeti değiştirmez. örneğin bir köpeğin bana saldırması onun fıtratında olan bir duygudur. o saldırdı diye onu öldürmem gerekmez. veya bir inek bana saldırmadı diye kesmem de gerekmez.

insanlara tamamiyle biyolojik olarak bile bakıldığında hem etçil hem otçul sınıfındadır. dolayısıyla hayvan etinin tüketilmesi hayvanın bedduasını alacağımız anlamına gelmez.

sizlerin hayvansal ürünleri tüketmemeniz tercih nedeni olabilir fakat tüketenlere de katliam yapıyorlar gibi bakmanız doğru değil kanaatindeyim.

30 yıllık hekimlere güveniyorsanız dünya sağlık örgütü ve benzer kuruluşlar insanların özellikle küçük çocukların günlük 100 gr. et ve ürünlerini tüketmesi gerektiğini savunuyor.

dolayısıyla sizin tercihleriniz inanca dönüşmüş durumda o nedenle ne ben sizi bu anlamda tatmin edebilirim ne de siz beni.

inancınıza saygılıyım.

Selametle

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2017, 08:01   #97
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Yaklaşık bir yıllık vegan deneyiminden sonra yeni çıkan sonucumu sizlere sunuyorum.
Sanırım herkes göz görmeden inanmıyor bazı değerlerin gerçekliğine.
CRP 0 çıkmış, işte buna içilir detoks çayı

Name:  sonuç.jpg
Views: 461
Size:  44.4 KB

Tüh yaşım da deşifre oldu

Eski 14-10-2017, 11:48   #98
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Tüm değerleriniz ideal çıkmış. Bende de yalnızca D vitamini sıkıntılı çıkmıştı.

Vegan beslenmede en büyük avantaj Trigliserit, HDL ve LDL'nin kontrolünü tamamen elinizde tutuyor olmanız. Damar tıkanıklığı, sertliği, kalp krizi gibi riskler minimize edilmiş oluyor.

Gül Batur ve Jezebel beğendi.
Eski 01-11-2017, 14:15   #99
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Dünya Vegan Günü 1 Kasım, kutlu olsun

Name:  BBB8B825-FC42-4557-ACF6-D420F758EA9F.jpeg
Views: 356
Size:  65.5 KB

😊❤

Eski 01-11-2017, 15:26   #100
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Et yiyen birisi olarak, vegan olma isteğinin kendi içindeki mantığını tartışmaya hakkım olduğunu düşünmüyorum. Kısacası, kimin ne yediği ne yemediği beni hiç mi hiç ilgilendirmiyor. Herkes, seçme lüksü olduğu sürece (=maddi durumu yeterliyse), vücuduna alacağı besini seçme hakkına sahip (tek istisna çocuklar).

Mantıklı veganlar, işte tam da bu yüzden kimin ne yediğiyle ilgilenmekten ziyade endüstriyel hayvancılığın geldiği boyutun yarattığı sorunlarla ilgilenip çözümleri sorguluyor. Et yiyenlerin "et yiyorum ama kedi köpeğe eziyet etmiyorum" lafı kadar, veganların "kedi köpeği yemiyorsunuz, kuzuyu niye yiyorsunuz" lafı gördüğüm en içi boş tartışma. İki taraf da birbirini makul görüp anlayabilecek durumda değilse, kibarlığın pek bir gereği yok; basitçe birbirine "sana ne!" diyebilirler.

Esas tartışılması gereken konulardan biriyse sürdürülebilirlik (ing. sustainability). Çiftçilik, sadece sebze üretiminden ibaretse, yılın 365 günü böyle bir üretimin sürdürülebilirliği imkansız oluyor. Bir diğer önemli sorun, sebze üretimine uygun olmayan kurak/yarı kurak alanlarda hayvancılıktan geçinen ve beslenen insanların ne yapacağı konusu.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2017, 15:27   #101
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

B12 değeriniz, referans aralığında olmasına karşın oldukça düşük. Mümkünse, iki katına çıkarmaya çalışın.

Alıntı:
Yaklaşık bir yıllık vegan deneyiminden sonra yeni çıkan sonucumu sizlere sunuyorum.
Sanırım herkes göz görmeden inanmıyor bazı değerlerin gerçekliğine.
CRP 0 çıkmış, işte buna içilir detoks çayı

Eklenti 659045

Tüh yaşım da deşifre oldu

Eski 01-11-2017, 18:43   #102
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

İşte herkes elinden geleni yapıyor sn.birnefestoprak.
Zaten global çevre sorunları ayuka çıkmış...
Kimsenin tabağındakine karışıp ağızındaki lokmaları çıkaramayız.
Kafirun suresinde de dendiği gibi :
1- “De ki: Ey kâfirler. 2- Ben sizin taptıklarınıza tapmam. 3- Siz de benim ibadet ettiğime ibadet edecek değilsiniz. 4- Ben de sizin taptıklarınıza tapacak değilim. 5- Siz de benim ibadet ettiğime, ibadet edecek değilsiniz. 6- Sizin dininiz size, benim dinim bana."

Sn.birnefestoprak, sanırım biz zavallı, gariban veganlara sempati duyuyorsunuz veya acıyorsunuz ki buralarda vakit harcıyorsunuz.
Velev ki biz herkes gibi olmak istemiyor olabiliriz. Mecburmuyuz
Belki sıradan ve sıkıcı buluyoruzdur
Sizin dininiz size, benim dinim bana.

Gül Batur beğendi.
Eski 02-11-2017, 10:17   #103
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Türkiye 2016 toplan nüfusu 79 milyon 814 bin 871.
Bu nüfusun et ve süt ihtiyacını karşılamak için üretilen büyük ve küçük baş hayvan toplamı ( kanatlılar hariç ) 136.160,424.
http://www.tarim.gov.tr/sgb/Belgeler...ler/HAYGEM.pdf
Şehirlerde insan dışkısını arıtmadan geçirip o şekilde doğal ortama bırakıyoruz.
Ancak bunca hayvanın dışkılarını arıtmak için bir tesisin dahi kurulduğunu duymadım.
Bunca hayvan doğal çevreyi kirletiyor, sera gazının salınımını arttırıyor, oksijenimizi soluyor ve doğal kaynaklarımızı tüketiyor.
Sizden beklenen şekilde davranıp et tüketimini arttırıp birilerini zengin etmeniz. Öyle de yapıyorsunuz.

Name:  tüket.jpg
Views: 279
Size:  17.5 KB

Ben dışkı sularıyla kirletilmiş su içmek ve böyle bir suda yüzmek istemiyorum.
Temiz içme suyu ve hava için bunca hayvanla rekabet etmek istemiyorum.
Sadece tabağınızda biftek olsun diye...

Name:  heysağırlar.jpg
Views: 297
Size:  70.1 KB

Eski 02-11-2017, 21:07   #104
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Veganlık ve vegan yaşam tarzına bakış açısını yalnızca "senin dinin sana, benim dinim bana." şeklinde açıklamak doğru olmaz. Sistematik bir şekilde hayvan katli ve de tüketimi artık küresel bir sorun halini aldı. Dünya'daki inek komplosu aşağıdaki infografikte net bir şekilde işlenmiş.

https://static1.squarespace.com/stat...hic-Metric.png

Mesele elbette vegan diyete geçmekle bitmiyor. Veganların hayvan haklarında olduğu kadar gıda üretimi konusunda da bilinçlenmeleri gerekiyor.

İngiltere'de 20. yüzyılın ortalarında gıda ormanı uygulamaları konusunda çalışmalar yapan öncü insanların hemen hemen hepsi bitkisel besleniyordu hatta içlerinde çiğ vegan beslenenler dahi vardı. Bu insanlar bu yaşam tarzının hem gezegen için hem de ekosistem için en doğrusu olduğunu düşünerek mutlu mesut yaşadılar ve de bu dünyadaki ömürlerini bu şekilde noktaladılar.

Veganizm meselesi salt hayvan hakları üzerinden yürüyecek olursa gelecekte sadece fast food ile beslenen veganlar dolacak yeryüzü. Bu anarşizmi biraz toprak üzerinden de sürdürmek gerek.

Eski 06-11-2017, 15:38   #105
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Sn.its_just_a_ride amaç artık demagoji yapılmasını engellemek.
Tek başıma veganlığı ve prensiplerini savunmak zorunda kalmış olmaktan fena halde sıkıldım.
Burası bir mutfak başlığı aslında, burada biz vegan süt, vegan peyniz ve diğer vegan gıda ve yemek tarifleri paylaşıyor olmalıydık.
Ancak başından beri bu başlığı boğmaya çalışan insanlardan korumak zorunda oldum.
Zamanımı ve enerjimi kemikleşmiş fikirleri değiştirmek için harcamak külliyen zarar.
Dön dolaş aynı sığlıkta fikirler ve sorular.
Sunduğum hiç bir makaleyi okuyan yok, linklerini verdiğim filmleri izleyen yok.
Yoksa Earthlings adındaki belgeseli izleyen herkesin etkilenmemesi mümkün değil.
Beni kendi ırkımdan soğutan bir filmin başkaları üzerinde hiç etki yapmamış olması nasıl olabilir?
Düşünmüyor, hissetmiyor olmalılar

Hepimize kolaylıklar dilerim.

Eski 06-11-2017, 15:56   #106
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Gazeteci Sevin Turan, Hürriyet gazetesindeki köşesinde geçtiğimiz hafta veganlığı ele aldı. Hayvansal ürünleri hayatından çıkarma yolunda ilerlediğini belirten Turan, soru cevap bölümünde hayvansal ürünlerin tüketimi ve veganizmin hayvanlar, sağlık, çevre ve yoksulluk ile arasındaki ilişkilere değiniyor:
(…)
Veganlık muhabbetlerinde değişmeyen, bir yerinden banko karşınıza çıkan başka sorular da var. (Üniversite sınavındaki paragraf soruları gibi düşünün, her yıl mutlaka çıkar ya hani…) Haydi, gelin bu sorulara da bir bakalım. Yarın öbür gün ihtiyacınız olabilir belki…
Ama çok sağlıksız değil mi?

“Değil” deyip konuyu kapatmak istiyorsun ama tabii öyle tek kelimeyle kestirip atmak olmuyor. Oturup anlatıyorsun tek tek bitki temelli beslenme modelinin insan ömrüne 4 yıl kattığını gösteren araştırmaları, efendime söyleyeyim çiftlik hayvanlarına yedirilen antibiyotikli yemlerin zararlarını filan.
Ben sadece insani koşullarda yaşayan, doğal/organik/serbest gezen hayvanların etlerini yiyorum/sütlerini içiyorum.

Gerçekten öyle olduğuna emin misin? Hiç serbest gezen bir hayvanın yaşam koşullarını görme şansın oldu mu? Haydi, eve aldıkların neyse, dışarıda yediğin etin yumurtanın nereden geldiğini bilmen imkânsız. Üstelik sen böyle adının önüne sıfatlar gelen ürünleri tükettikçe, tüm dünyada gıda fiyatları artıyor. Gıdaya erişim güçleştiği gibi, maddi olarak ulaşılabilir alternatiflerde de hayvanların yaşam koşulları giderek kötüleşiyor.
Peki, hiç mi protein almıyorsun?

Canım, dedim ya mercimek köftesi! Üstelik hayatımızı sürdürmek için ihtiyaç duyduğumuz esansiyel aminoasitlerin tamamı mesela patateste bile var. (Bir yıl sadece patates yiyen adamı hatırladınız mı?) Devamında gelecek “Ama patatesle, mercimekle et bir olur mu? O protein ayrı bu protein ayrı!” sorusuna ise bir başka soruyla karşılık vermek en güzeli: İnekten aldığın ama kendin sentezleyemediğin bir protein var mı?
Ama zaten o hayvanı öldürmüşler. Sen yemişsin, yememişsin ne fark eder?

Hani okulda görmüştün Ekonomi-101 dersinde, bir arz vardı bir de talep. Hatırladın mı? Mesela bu akşam buradaki 20 kişi de et yemiyor olsa, bir dananın eksik kesileceğini söylemeye gerek var mı?
prü altlarında insanlar aç yatarken bu senin yaptığın iş mi? Bulup da bunamaktan başka bir şey değil…

Sen biliyor musun ki dünyada insanların karşı karşıya olduğu açlığın en önemli sebeplerinden bir tanesi hayvancılık endüstrisi. Çiftliklerdeki hayvanların yediği tahılların miktarı, bir yılda 1 milyar insanı doyurabilecek miktarlara ulaşıyor. Bir inek günde kaç kilo yiyecek tüketiyor, hiç düşündün mü?
Ben bir yerde okudum, bitkiler de birilerinin onları yediğini hissedebiliyormuş.

Evet, Missouri Üniversitesi’nin yaptığı o araştırmayı ben de okudum. Hedefim yakında frutaryen olmak. Dalından kendiliğinden düşmemiş hiçbir şeyi yemeyeceğim bundan sonra. Hodri meydan!
Peki, ama yani neden kendine böyle işkence ediyorsun? Et yiyen ölüyor da yemeyen ölmüyor mu?

Birincisi, kendime işkence etmiyorum, hayatımdan gayet memnunum. İkincisi, bir tavuğun hayatını bir A4 kâğıdından daha küçük bir alanda oturarak geçirmesine sebep olmaktansa kendime işkence etmeyi tercih ederim.
Vesaire vesaire… Genelde “Peki ama zor olmuyor mu?” sorusuyla muhabbet başladığı noktaya dönüyor. Ama bazen, çok nadir de olsa, “Haklısın, ikna oldum. Ben de deneyeceğim, en azından bir hafta” diyenler de çıkıyor. Çok seviyorum onları. Ama demeyenlerin de canı sağolsun. Sonuçta Nihal’in dediği gibi “Kimsenin yediğiyle bir derdim yok”.
Hürriyet yazarı Sevin Turan’ın köşe yazısının aslı

Eski 06-11-2017, 17:05   #107
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

En son uzunca bir süre önce yazmışım. Nazili mesajlardan sonra bir gelişme olmuş mu diye bakayım dedim, siz sureden devam ediyorsunuz. Ne bir vegan tarif, ne daha önce bahsettiğiniz "beş renk salata"yla ilgili detaylı bir bilgi, hiçbir şey yok. Niye yok, bunu anlamaya çalışıyorum. Bir hafta içinde nasıl besleniyorsunuz, anlatacak mısınız? Siz saklamaya devam etmek istiyorsanız, başka bir vegan üye bir haftalık menüsünü aktarıp merakımı giderebilirse çok sevinirim.

Yukarda B12'yle ilgili söylediğimi de laf olsun diye söylemiyorum. Analizdeki değeriniz risk aralığında. Baş dönmesi, kusma gibi şikayetleriniz varsa ek B12 takviyesine ihtiyacınız olabilir.

Alıntı:
İşte herkes elinden geleni yapıyor sn.birnefestoprak.
Zaten global çevre sorunları ayuka çıkmış...
Kimsenin tabağındakine karışıp ağızındaki lokmaları çıkaramayız.
Kafirun suresinde de dendiği gibi :
1- “De ki: Ey kâfirler. 2- Ben sizin taptıklarınıza tapmam. 3- Siz de benim ibadet ettiğime ibadet edecek değilsiniz. 4- Ben de sizin taptıklarınıza tapacak değilim. 5- Siz de benim ibadet ettiğime, ibadet edecek değilsiniz. 6- Sizin dininiz size, benim dinim bana."

Sn.birnefestoprak, sanırım biz zavallı, gariban veganlara sempati duyuyorsunuz veya acıyorsunuz ki buralarda vakit harcıyorsunuz.
Velev ki biz herkes gibi olmak istemiyor olabiliriz. Mecburmuyuz
Belki sıradan ve sıkıcı buluyoruzdur
Sizin dininiz size, benim dinim bana.

Eski 06-11-2017, 17:21   #108
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Görseldeki veriler ve argüman oldukça sağlam ve endüstriyel hayvancılığın boyutlarının verdiği zararı gözler önüne seriyor.

Alıntı:
İngiltere'de 20. yüzyılın ortalarında gıda ormanı uygulamaları konusunda çalışmalar yapan öncü insanların hemen hemen hepsi bitkisel besleniyordu hatta içlerinde çiğ vegan beslenenler dahi vardı.
Bunu biraz açıklayabilir misiniz? Bu öncü insanlar, şehirden ayrılıp özel besin maddelerine erişebilecekleri yerlere mi taşınmışlar? "Gıda ormanı uygulaması" dediğiniz uygulamada sebzelerden alınamayan mikro elementleri ve besin maddelerini hangi kaynaklardan sağlamışlar? Örneğin, mikro iklim şartlarında yetişen özel bitkilerle mi hayatlarını devam ettirmişler?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Veganlık ve vegan yaşam tarzına bakış açısını yalnızca "senin dinin sana, benim dinim bana." şeklinde açıklamak doğru olmaz. Sistematik bir şekilde hayvan katli ve de tüketimi artık küresel bir sorun halini aldı. Dünya'daki inek komplosu aşağıdaki infografikte net bir şekilde işlenmiş.

https://static1.squarespace.com/stat...hic-Metric.png

Mesele elbette vegan diyete geçmekle bitmiyor. Veganların hayvan haklarında olduğu kadar gıda üretimi konusunda da bilinçlenmeleri gerekiyor.

İngiltere'de 20. yüzyılın ortalarında gıda ormanı uygulamaları konusunda çalışmalar yapan öncü insanların hemen hemen hepsi bitkisel besleniyordu hatta içlerinde çiğ vegan beslenenler dahi vardı. Bu insanlar bu yaşam tarzının hem gezegen için hem de ekosistem için en doğrusu olduğunu düşünerek mutlu mesut yaşadılar ve de bu dünyadaki ömürlerini bu şekilde noktaladılar.

Veganizm meselesi salt hayvan hakları üzerinden yürüyecek olursa gelecekte sadece fast food ile beslenen veganlar dolacak yeryüzü. Bu anarşizmi biraz toprak üzerinden de sürdürmek gerek.

Eski 06-11-2017, 18:18   #109
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Günlük bir çay bardağı havuç suyu unutkanlığa iyi geliyormuş, denedim sonuç güzel, içine bir iki damla limon suyu ve zeytin yağı ilavesi de yapıyorum.

Ayrıca günlük 21 adet çekirdeksiz siyah üzüm (ısrarlı çekirdekli diyorlar) tüketiyorum.

Gül Batur ve Jezebel beğendi.
Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2017, 19:05   #110
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Sn.its_just_a_ride amaç artık demagoji yapılmasını engellemek.
Tek başıma veganlığı ve prensiplerini savunmak zorunda kalmış olmaktan fena halde sıkıldım.
Burası bir mutfak başlığı aslında, burada biz vegan süt, vegan peyniz ve diğer vegan gıda ve yemek tarifleri paylaşıyor olmalıydık.
Ancak başından beri bu başlığı boğmaya çalışan insanlardan korumak zorunda oldum.
Zamanımı ve enerjimi kemikleşmiş fikirleri değiştirmek için harcamak külliyen zarar.
Dön dolaş aynı sığlıkta fikirler ve sorular.
Sunduğum hiç bir makaleyi okuyan yok, linklerini verdiğim filmleri izleyen yok.
Yoksa Earthlings adındaki belgeseli izleyen herkesin etkilenmemesi mümkün değil.
Beni kendi ırkımdan soğutan bir filmin başkaları üzerinde hiç etki yapmamış olması nasıl olabilir?
Düşünmüyor, hissetmiyor olmalılar

https://www.youtube.com/watch?v=giHWqogLzlQ

Hepimize kolaylıklar dilerim.

Sn. Jezebel, yorumum sizi eleştirmeye yönelik değildi. Fark ettiğinizi umuyorum. Özelden genele yaymaya çalıştım konuyu. Gerçekten dünya'da çok fazla sorunumuz var: salgın hastalıklar, açlık, küresel ısınma, vahşi kapitalizm/emperyalizm vs. gibi. Bu sorunlardan biri olan yaşadığımız yerküreyi giderek yok etmek istemiyorsak ve de bizim gibi hissedebilen, acılar içerisinde sistematik bir şekilde öldürülen bu canlıların sesi olmak istiyorsak yapmamız gereken en doğru şey bitki bazlı diyete geçmek. Gerçekten bu kadar fazla ölüme gerek yok.

Paylaştığınız şeyler aksine bizzat çok önemli. Sosyal medya kanallarının yaygınlaşmasıyla birlikte forumlar o 2000'lerin başlarındaki ilgiyi yitirmiş olabilir ancak ağaçlar.net gibi bir bilgi deposunda bu tarz konulara değinmek önemli diye düşünüyorum. Mesajınızı her okuyan beğen butonuna basmıyor olabilir ancak başlığın görüntülenme sayısı size fikir verecektir.

Bu nedenle yemek tariflerinin vs.'nin yanında bu konulara da sıklıkla değinmeliyiz. Aksi durumda "veganlık", yüksek gelirlilerin, detokscu tayfanın uğraşı gibi görülüp örselenmekte. Bu doğru değil.

Eski 06-11-2017, 19:23   #111
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Bunu biraz açıklayabilir misiniz? Bu öncü insanlar, şehirden ayrılıp özel besin maddelerine erişebilecekleri yerlere mi taşınmışlar? "Gıda ormanı uygulaması" dediğiniz uygulamada sebzelerden alınamayan mikro elementleri ve besin maddelerini hangi kaynaklardan sağlamışlar? Örneğin, mikro iklim şartlarında yetişen özel bitkilerle mi hayatlarını devam ettirmişler?

Sn. birnefestoprak, gıda ormanı uygulamasını 500 metrekare bahçesi olan müstakil evinizin bahçesine de kurabilirsiniz. Orman kelimesi ormanı çağrıştırıyor elbette ancak doğrudan yabana gitmeye gerek olmuyor bunun için. Gıda ormanı uygulaması bir tasarım işi. Normalde doğada meydana gelen/gelmiş ardıllık sürecini bir tasarımla kurma işi. Birbirine karşılıklı fayda sağlayan 7 katmanı bir arada yetiştiriyorsunuz. Çatı katmanından, sarılıcı, yer örtücü katmana kadar. Konuyu dağıtmamak adına "wikipedia"dan "forest gardening" başlığını aratarak bir ileri okuma yapmanızı tavsiye ederim.

Mikro element hususuna gelince, mikro elementten kastınız nedir ? B12'den mi bahsediyorsunuz ? Hayvansal protein bildiğiniz üzere bitkisel proteinden çevrilerek hayvanın bünyesinde oluşturulan bir şey. Yalnızca B12 toprak temelli, onu da topraktaki bakteriler üretiyor. Günlük yaşamda kendimize inşa ettiğimiz steril hayatta doğrudan bunu almak mümkün değil. Meyve ve sebzeleri yıkamadan yemek bir çözüm olabilir belki, bu da yeterli gelmeyebilir. O nedenle metilkobalamin takviyesi almakta fayda var. Sıradan insanda dahi. Günümüzde bitki bazlı beslenen insanlardan çok omnivor insanlarda B12 eksikliğinin daha sık görülmesi de ayrı çarpıcı bir detay. İnsanlığın beslenme algısı çok köreldi.

Günümüz beslenmesinde temel aminoasitler ve de vitaminler, iyi organize edilmiş sebze,tahıl,baklagil ve de meyve kombinasyonlarıyla hazırlanmış bitkisel bir diyetle kolaylıkla sağlanmakta. Aklınıza takılan başka şeyler varsa özelden aynı zamanda kendisi de vegan olan bir diyetisyenin bilgilerini size ulaştırabilirim. Ücretsiz olarak aklınızda tüm sorulara yanıt verecektir başlangıçta.

Düzenleyen its_just_a_ride : 06-11-2017 saat 20:43
Eski 10-11-2017, 20:07   #112
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Hayvansal tarımcılık günümüzde dünyaya en çok zarar veren endüstri veganlik.org/cevre görseli detaylı inceleyin

Name:  v de vegan.jpg
Views: 307
Size:  72.5 KB

Bu olan bitene dair bizim yapabileceklerimiz ise zor değil:

Vegan beslenen bir kişi, et yiyen birine göre %50 daha az karbondioksit üretiyor, et yiyen birinin 13'te 1'i kadar su, 11'de 1'i kadar yağ, 18'de 1'i kadar arazi kullanımında bulunuyor.

Hayvansal ürünler yerine, bitkisel ürünleri kullanarak kolayca bir fark yaratabiliriz

Eski 10-11-2017, 20:55   #113
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

İnek komplosu belgeselinin infografiklerinin türkçeleştirilmesi çok iyi bir iş olmuş gerçekten. Herkese ulaşabilmesi açısından önemli.

Jezebel beğendi.
Eski 21-11-2017, 00:54   #114
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sn its_just_a_ride,

Ben Batı tıbbını reddeden biri değilim; B12 eksikliği olan etçil insanlar takviye vitamin de alabilirler.

Şehirde yaşayan insanlar gıda ormanı uygulamasını nasıl yapacak anlayamıyorum ki. Münferit uygulamada gayet güzel ama büyük nüfuslar nasıl beslenecek? Sonuçta topyekün değişen bir gıda sisteminden bahsediyorsunuz. Ben de diyorum ki bu tip bir sistemin sürdürülebilirliğini nasıl sağlayacaksınız (sorunun büyük bölümü sürdürülebilirlikten kaynaklanıyor)?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Sn. birnefestoprak, gıda ormanı uygulamasını 500 metrekare bahçesi olan müstakil evinizin bahçesine de kurabilirsiniz. Orman kelimesi ormanı çağrıştırıyor elbette ancak doğrudan yabana gitmeye gerek olmuyor bunun için. Gıda ormanı uygulaması bir tasarım işi. Normalde doğada meydana gelen/gelmiş ardıllık sürecini bir tasarımla kurma işi. Birbirine karşılıklı fayda sağlayan 7 katmanı bir arada yetiştiriyorsunuz. Çatı katmanından, sarılıcı, yer örtücü katmana kadar. Konuyu dağıtmamak adına "wikipedia"dan "forest gardening" başlığını aratarak bir ileri okuma yapmanızı tavsiye ederim.

Mikro element hususuna gelince, mikro elementten kastınız nedir ? B12'den mi bahsediyorsunuz ? Hayvansal protein bildiğiniz üzere bitkisel proteinden çevrilerek hayvanın bünyesinde oluşturulan bir şey. Yalnızca B12 toprak temelli, onu da topraktaki bakteriler üretiyor. Günlük yaşamda kendimize inşa ettiğimiz steril hayatta doğrudan bunu almak mümkün değil. Meyve ve sebzeleri yıkamadan yemek bir çözüm olabilir belki, bu da yeterli gelmeyebilir. O nedenle metilkobalamin takviyesi almakta fayda var. Sıradan insanda dahi. Günümüzde bitki bazlı beslenen insanlardan çok omnivor insanlarda B12 eksikliğinin daha sık görülmesi de ayrı çarpıcı bir detay. İnsanlığın beslenme algısı çok köreldi.

Günümüz beslenmesinde temel aminoasitler ve de vitaminler, iyi organize edilmiş sebze,tahıl,baklagil ve de meyve kombinasyonlarıyla hazırlanmış bitkisel bir diyetle kolaylıkla sağlanmakta. Aklınıza takılan başka şeyler varsa özelden aynı zamanda kendisi de vegan olan bir diyetisyenin bilgilerini size ulaştırabilirim. Ücretsiz olarak aklınızda tüm sorulara yanıt verecektir başlangıçta.

Eski 21-11-2017, 07:53   #115
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Sn. birnefestoprak
Ankaradaysanız 29 kasımda, ODTU Merkez Mühendislik 25 amfide, saat 18-20 arası, Veganizm Temel kavramlar & Sağlık tartışmaları anlatılacak.
https://www.facebook.com/events/145679999406642/
Sizin için aydınlatıcı olur.
Saygılar.

Eski 21-11-2017, 11:22   #116
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Sn its_just_a_ride,

Ben Batı tıbbını reddeden biri değilim; B12 eksikliği olan etçil insanlar takviye vitamin de alabilirler.

Şehirde yaşayan insanlar gıda ormanı uygulamasını nasıl yapacak anlayamıyorum ki. Münferit uygulamada gayet güzel ama büyük nüfuslar nasıl beslenecek? Sonuçta topyekün değişen bir gıda sisteminden bahsediyorsunuz. Ben de diyorum ki bu tip bir sistemin sürdürülebilirliğini nasıl sağlayacaksınız (sorunun büyük bölümü sürdürülebilirlikten kaynaklanıyor)?
Sn. birnefestoprak,

Dünya'nın bu noktaya gelmesinde yerel yönetimler ve kanun koyucular kadar insanların da payı var. İnsan nerede yaşadığından bağımsız olarak temiz ve adil gıdaya erişim talep edebilir. Ancak insanlık gıdaya o kadar yabancılaşmış ki sağlıklı beslenmeyi yalnızca et tüketimi ve diğer lüks gıdaların tüketimi olarak benimsemeye başlamış. Beslenmek de en az yaşama uğraşı kadar bilinç gerektiren bir iş. Haklısınız, şehirde yaşayanlar bırakın gıda ormanını, bir avuç toprak dahi bulamıyor. Toprağa para verip saksıda bir şeyler yetiştirmeye çalışıyor. Ancak kentlerde yaşayanlar kendi kent bostanlarını inşa edebilseler, (gerekli bürokratik adımları aştıklarını varsayıyorum) şehirlerdeki uyduruk peyzajların yerini gıda üreten çoklukültür sistemleri yer alsa inanın o zaman biraz daha farklı bakılacak dünya'ya. Küba'daki sürdürülebilir kent tarımı hakkında bilginiz vardır diye umuyorum. Buralarda da bunu başarmamız için ambargo yemeyi beklememize gerek yok küba'daki gibi. Gerçi samanı ithal edebiliyorduk değil mi? Sıkıntı yok öyleyse.

Konuyu daha fazla dağıtmak istemiyorum. Hiç kimse şu anki gidişatın daha sürdürülebilir olduğunu ve buna mecbur olduğumuzu iddia edemez. Veriler ortada. Ha siz et ve hayvansal salgılar tüketilerek yerkürede ikamet edebiliriz diyorsanız o "yalnızca" sizin kendi düşünceniz olabilir. Gerçeği değiştirmez.

Jezebel beğendi.
Eski 23-11-2017, 14:06   #117
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bu akşamki vejeteryan menüm:

Mantar sote
Salata (çoban salata)
yanında roka, tere, marul (limonlanmış, tuzlanmış)
bulgur pilavı
benim yapımım biber turşusu

Eski 30-11-2017, 09:46   #118
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
sayın jezebel
.

sizlerin hayvansal ürünleri tüketmemeniz tercih nedeni olabilir fakat tüketenlere de katliam yapıyorlar gibi bakmanız doğru değil kanaatindeyim.

30 yıllık hekimlere güveniyorsanız dünya sağlık örgütü ve benzer kuruluşlar insanların özellikle küçük çocukların günlük 100 gr. et ve ürünlerini tüketmesi gerektiğini savunuyor.

dolayısıyla sizin tercihleriniz inanca dönüşmüş durumda o nedenle ne ben sizi bu anlamda tatmin edebilirim ne de siz beni.

inancınıza saygılıyım.

Selametle

Ne doğru tespit.
Dünyaya dev bir mezbaha olarak bakıyorum.
Et tüketenleri de, taze veya bayat ceset parçalarını çiğ ve farklı derecelerde pişmiş tüketen şuursuzlar olarak görüyorum.
Dünyayı ve insanları belki değiştiremem. Gücüm yetmeyebilir.
Ne de olsa ben ve benim gibiler 3-5 kişi.
Et üreticileri da ellerinde dev şirketler, güçlü basın, reklamlar.
Yalan makinaları var. Ürettiklerini size süslü ambalaj ve imajla pazarlayıp paranızı alacaklar.
Siz de büyülenmiş gibi para ve sağlığınızı onlara teslim edeceksiniz.
Güle oynaya, seve seve.
Ama unuttuğunuz bir şey var Peygamber de bir zamanlar tüm Dünyaya karşı tek adamdı.
Ve Allah Habilin kendisine sunduğu tarım ürünlerini kabul ederken Kabil'in kurban ettiği hayvanları kabul etmedi.
Bu hayvan kesen Kabil hayvanlardan sonra öz kardeşini de kesti...
Bazen bunları da oturun düşünün.
Herkes gibi olmak zorunda değilsiniz.
Dünya sağlık örgütüne de para verenler var, onlar da fotosentez yaparak yaşamıyorlar.
İnsan ve örgütlerin de fiyatları olabiliyor.
Parayı veren düdüğü çalar.
Mecaz bu, insanlar da örgütler de talep edileni söyler, nabza göre şerbet verir, havaya göre raks eder, akıntıya yüzer...
Benim bakış açım bu. Beğenmeye bilirsiniz. Zaten gayem bu değil.
Buraya gelmek için çok yol katettim.

Eski 30-11-2017, 10:29   #119
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

What the Health - Netflix

Ekteki ekran görüntüsünü "what the health" belgeselini izlerken çekmiştim. Belgesel yapımcısı Kip Andersen, Amerika'daki 4 büyük sağlık topluluğundan (Amerikan Diyabet Birliği, Amerikan Kanser Topluluğu, Susan G. Komen ve Amerikan Kalp Birliği) randevu rica edip hayvansal beslemenin kişiler üzerindeki etkileri üzerinde dernek nezdinde herhangi bir çalışma yapılıp yapılmadığını sormak için randevu talep ediyor. Randevu alabilmek şöyle dursun, telefonlarına ve maillerine dahi cevap alamıyor. Bunlar belgeselde işleniyor zaten.

Buna anlam veremeyip biraz araştırma yaptığında bahsi geçen bu 4 topluluğun da dünyanın en büyük hayvansal ürün üreticileri tarafından finanse edildiğini görüyor. Bingo!

İşler Dünya'da ve Türkiye'de de böyle ilerliyor esasen. Greenpeace buzullar eriyor der, bitki bazlı beslenmeyle ilgili hiçbir şey yapmaz. Oysaki buzulları eriten küresel ısınmanın baş aktörünün endüstriyel hayvancılık olduğunu işlemez mesela. Yalnızca imza toplar. Finansörlerine açıp baksanız belki büyük Türk şirketlerinden bazılarını görürsünüz.

Diğer yandan belgeselde özellikle peynir ve yoğurt tüketicilerinin neden bu denli bu iki hayvansal ürüne bağımlı derecesinde hareket ettiğine de bilimsel olarak açıklık getirir. Bunu ben de çokça defa düşünmüştüm. Özellikle bu iki gıda, hayvansal ürün tükettiğim dönemlerde favorimdi. Kendi cevabımı da almış oldum.

"Bahsi geçen peynir ve yoğurtta bulunan bir süt proteini olan kazein, beyindeki aynı zamanda eroinin de bağlandığı reseptöre bağlanıyor."

Her şey çok açık değil mi sizce de ?

What the Health güzel bir belgeseldir. Muhakkak izleyin, izlettirin.

Eklenen Resimler

Eski 30-11-2017, 10:45   #120
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

"Hayat" denen muhteşem hediyenin ne olduğunu tam olarak idrak etmeden bir hayat sahibinin elinden hayatını alıyor olmanın ne anlama geldiğini de asla anlamayacağız.

Hiç bir mezbahane gördünüz mü? Orada tepetaklak asılı garibanlara yapılan katliam değil de nedir?

Kurban bayramlarında şu ülkede yaşananlara merhamet penceresinden bakan oldu mu hiç? Alnı secde görmemiş insanların iş hayvan boğazlamaya geldi mi nasıl birdenbire müslüman olduklarını hatırlamaları size de bazı tanıdık dürtüleri hatırlatmıyor mu? (Amacım dini tartışma başlatmak değil, ben kendini müslüman olarak tanımlayan bir insanım.)

Empati yapın ve o kurbanlıkların gözünden bakın. İpe bağlanıp sürüklene sürüklene ortaya getirilip zorla yatırılıp bıçağı sizin boğazınıza dayasalardı?

İnsanın iğrençliklerine sınır mı var? Yavru domuzu canlı canlı kızartıp yemenin çok lezzetli olduğunu utanmadan köşesinde yazan ve öve öve bitiremeyen o gazeteci parçasını (önüne o zavallının cesedini servis edenleri, bu işten para kazananları) ömrümce lanetle anacağım ve asla unutmayacağım, deniz canlılarını diri diri haşlayanları, böcekleri canlı canlı kızartanları, balık tesislerinde çabucak ölsün de ızgarasını yapalım diye hayvanı önündeki tahtaya vura vura .... yazarken bile öğürmeme yetecek vahşeti yapanlar benim türümden, daha çooook varlar, hergün yeni iğrençlikler de ekleniyor...

Bir de yenmediği halde para kazandıran garibanlar var, kürkleri, dişleri, tüyleri için avlananlar, kutuplardaki o manzaraları hatırlayan var mı? Hani çivili sopalarla başlarına vurularak öldürülen zavallılar, bir de canlıyken yüzülünce derisi daha kaliteli ve daha çok para eder denilen mahlukat, bunlara tepki veriyoruz değil mi, nefret duyuyoruz değil mi? Bir yerlerdeki insan kalabilmiş parçamızı dağlıyor değil mi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024